Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. de gemeente met den heer Verwey gesloten contract. De groote Nationale en Provinciale Landbouwtentoonstelling te Amersfoort. Het goede voorbeeld door de Staten der provincie Utrecht gegeven, is door den Gemeenteraad van Amersfoort nagevolgd; ook dit college heeft ter tegemoetkoming in de kosten, die nood wendig gemaakt moeten worden voor de groote nationale en provinciale Landbouwtentoonstelling, die van 25 tot 31 Juli op het landgoed »Birk- hoven» te Amersfoort zal worden ge houden vanwege het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht, evenals de Provinciale Staten f 1000 toegestaan, zoodat het Genootschap thans mag zeggen den steun van alle officieele lichamen te hebben verkre gen. Bovendien verheugt men zich in de sympathie en belangstelling van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, die het beschermheerschap der Ten toonstelling heeft willen aanvaarden. Zoo werkt alles mede om deze ten toonstelling te doen slagen. De ver schillende commissies zijn druk in de weer om alles voor te bereiden en reeds hebben zich op eerste aanvrage verschillende besturen genegen ver klaard aan de exposities deel te nemen, zoodat men al verzekerd is van in zendingen uit Friesland, Noord- en Zuid-Holland, enz. Het staat nu vast, dat de Centrale Stierenkeuring, die jaarlijks in het einde van Juli plaats heeft, in 1911 zal worden gehouden te Amersfoort op het terrein der tentoonstelling op den dag, waarop de inzending van vee uit de provincie plaats vindt. Ntet alleen zal tnen dan dus het beste tentoon- stellingsvee uit Utrecht bijeen zien, maar ook de meest waatdevolle stieren, die in den regel ter centrale keuring worden ingezonden. Deze combinatie verhoogt niet alleen de aantrekkelijk heid van de tentoonstelling, maar is ontegenzeggelijk ook in het belang van de Utrechtscbe stierenhouders. Op de dagen waarop de Veetentoon stelling wordt gehouden, zullen keur- verzamelingen fokvee uit andere pro vinciën, waar evenals in Utrecht, hoofdzakelijk bet zwartbont Hollandsch slag wordt gefokt, ter bezichtiging aanwezig zijn, zoodat de Utrechtsche tukker* en zij, die niet in de gelegen heid zijn degroote Veetentoonstellingen elders te bezoeken, meer in de nabij heid van het centrum des lands puike exemplaren van bet Friesche en het Hollatidsche veeslag zullen kunnen zien. Zeer belangrijk belooft verder de afdeeling Pluimvee en Konijnenteelt te worden. Op uitnoodiging van het Hoofdbestuur van het Genootschap heeft zich met de legeling dier afdee ling belast bet district Amersfoort van de Vereeniging van Pluimveehouders in Nedeilaud. alom bekend onderden naam van de »V. P. N.», terwijl mede de heer H. B. de Beaufort, pluimvee consulent, zijne medewerking heeft toegezegd. Voor de afdeeling Pluimvee en Konijnen (nationaal) zullen tal van prijzen worden uitgeloofd voor hoen ders zullen alleen toornen (14)'\vor den gevraagd. De heer M. L. Celosse heeft om «ezo;;c!,lJeidsredeDen ontslag genomen als wetho"dVderen "d van de" Gemeente raad en uit o^functiën, daaraan ver bonden. De heer Celosse. wethouder sedert 19 April 1879 bad'o^edert 10 April 1877 zitting als raadslmlvoor district I De in Juni j.l. opgerichte ge mengde Cbr. zangvereenigirqg »Harpe Sions'' gaf Dinsdag haar eerste uit voering en, 't mag al aanstonds ge zegd, zij heeft het er vrij goed "^afge bracht. Er zal echter nog heel. wat thuis moeten worden gestudeerd z on der begeleiding en vooral moeten geoefend in samenzang, zal 't goe«l wezen. En dit kan; want het materiaalj is er en de leiding is in goede handen. Het kinderkoor «Prinses Juliana", slechts een maandje ouder, zong er dapper op los, doch moet ook hoe eer zoo liever leeren beseffen, dat te hard zingen geen zingen is. gebruiken ze wittebrood, en zij eten zooveel vleesch als ze willen. Zij leven er goed van, maar toch is men bang bij hen in huis, Ielja Jlakarüjtsj. O, men is er zoo bang.» «Waarvoor ben je bang, mijn kind,» vroeg de Kruk terwijl hij qmkeek om te zien of Praseovia ver achter was. Wordt vervolgd). Uit de door de synode der Ned. Hervormde Kerk saamgestelde «naam lijst van de leden der colleges van bestuur in de Nederlandsche Her vormde kerk» d.d. 1 Januari 1911, blijkt dat het classiaal bestuur van Amersfoort voor dit jaar beslaat uit de heerenDr H. H. Meulenbelt, pred. te Baarn, praeses; sec. Ds. D. P. Brons, te Soest. Ds. G. van Kem pen, te Westbrqpk, scriba en quaestor sec. Ds W. J. Meiners te Amersfoort. D. A. Gelderman te Bunschoten; sec. Ds. E Postma, te Blauwkapel. Ds. W. J. Meiners te Amersfoort; sec. Ds. E. U. Schallenberg, te Leusden. Ds. G. Vellenga, te Nieuw-Loosdrecht; sec. Ds. G. van Hoogstraten, te Zeist. Ds. H. Th. Barbas, te Vreelandsec. Ds. G. B. Fijrivandraat, teTienhov6n. VV. Kleber, ouderling te Amersfoort sec. jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, ond-ouderling. J. B de Beaufort oud-o te Woudenberg; H. J H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, oud-onder ling, te Soesterberg. H. Schoenmaker, ouderling te Achttienhoven; sec. U A. van Baak, ouderling te Zeist. De heer Tb. J M. van Rossum, kapelaan van de O L. V. kerk is door den aartsbisschop van Utrecht be noemd tot pastoor te Hengelo. De kunstavond ten voordeele van de vereeniging tot bestrijding van de tuberculose is schitterend geslaagd. Een eivolle zaal geeft van zelf een goede recette, maar met een zoo dank baar publiek als j I. Donderdagavond is het voor de uitvoerenden een dubbel genot aan het goede doel hunne krach ten en vrijen tijd te hebben gewijd. De volgende week vangen de repetities der Volkszangschool van Toon kunst aan met ruim 400 leerlingen. »'t Vijfde» speelt morgenmiddag aan de Koniriginuelaan legen V. V. O. uit Velp. Het eerste elftal van H. V. C. gaat naar Kampen om Quick te bevechten. Het Rijksopvoedingsgesticht al hier zal vermoedelijk den 25en Janu ari as. door Zijne Excellentie den Minister van Justitie officieel worden geopend. De firma Mosterman Van Es alhier werd voor f 53.600 toegewezen het bouwen van een broederhuis met bijbehoorende school te Bussum. Tot schatter voor de personeele belasting in de plaats van wijlen den heer J. C. Kleber is benoemd de heer J D. Lammerts van Bueren. De reserve-kapitein der artillerie jhr. A. W. den Beer Poortugael alhier, is door den minister van Oorlog aan gewezen als commissaris voor de vor dering van paarden in het vorderings- district Dokkum. De zilveren gesp voor30jarigen trouwen dienst is toegekend aan den adj.-onderofficier W. Wijk, en de bron zen gesp voor lSjarigen dienst aan den serg.-majoor adm. 11. A. van Dijk, van bet 5de Regiment Infanterie. Aan de Centrale botermijn wer f Dinsdag aangevoerd 2875 Kilo onge zouten en 1225 Kilo gezouten fabrieks- boter, uitsluitend onder Rijks-controle. De prijs was f 1.35 a f 1.45 Woensdagavond sprak Dr. W Haverkamp, predikant te Nijmegen, over zijn ervaringen als prediker van dorp en stad in allerlei kringen, 't Is een ervaring van 34 jaar zijn de onder vinding is, dat de rnenschen toch nog zoo slecht niet zijn als ze zich dikwijls wel voordoen. In een aaneenscha keling van schetsjes beoogde spreker het godsdienstig leven te doen zien, zoowel in het goede als in het ver keerde. In den aangenainen vorm van vertellingen werd dit in een helder licht gesteld, en zoo getracht vroom heid en liefdeleven aan te kweeken De aanwezigen luisterden met de groot ste aandacht en geen wonder, de voordracht was eenvoudig, keurig en levendig, ongekunsteld en naar waar heid weergegeven. Ds. Haverkamp is wel de rechte man om hel kerkgaan lweer in eere te herstellen. Onbekend nnaakt onbemind. Als deze spreker flier weer optreedt, zal de Remon- sltrantsche kerk wel te klein blijken Pas zijn de stralen glad of er val t al een ongeluk te melden. De cusl'os van het gymnasium, de heer A. Jj- Bilders, kwam gistermorgen zoo ongelukkig te vallen, dat hij een been bral^- Dit gebeulde niet ver van de woni.'ig van den heer de Beanfort op bet iïand. Hier werd hem de eerste hulp 1 verleend en later werd hij per brancard naar zijn huis vervoerd. Bij den schermwedstrijd van den Kon. Onderofficieren Scherm Bond, te 's-Gravenhage, werden o.a. de vol gende prijzen behaald korpswedstrijd floret2e prijs het 5e regiment infanterie; personeel floret 2e prijs wachtmees ter Wille, van het Ie regiment veld artillerie; 7e pr. sergeant Bredeveld van het 5e regiment infanterie; 10e pr. sergeant-majoor Verstege, van het 5e regiment infanterie; personeel sabel: 3e prijs sergeant majoor Katerberg, van het 5e regiment infanterie; 4e pr. sergeant-majoor Verstege van dat korps5e pr, wacht meester Van Ooijen van het le regi ment hnzaren. De zilveren medaille, voor24-jarigen trouwen dienst, is toegekend aan opperwachtmeester-administrateur L. van Berkum, van het le regiment veld-artillerie; de bronzen, voor 12- jarigen dienst, aan sergeant le klasse J. van Baak, van het 5e regiment infanterie. Handel en Nijverheid. Handel en Nijverheid vergaderde gisteravond in «de Zwaan» onder voor zitting van den heer S. J. vari Duinen, die in een toespraak den wensch uitte dat 1911 voor allen een gelukkig jaar mocht zijn en de hoopt, uitsprak dat liet zieke bestuurslid spoedig mocht herstellen. Vervolgens werden de notulen ge lezen en goedgekeurd, waarna de agenda aan de orde kwam. I. Bespreking circulaire hoofdbestuur omtrent deelname geschenk dr. J.Nou- wens bij zijn vertrek naar Rome. De circulaire werd voorgelezen. Zooals bekend is heeft dr. Nouwens veel voor den Middenstand gedaan en zich veel vrienden verworven. Niet het geheele bestuur was voor deelname, natuurlijk niet uit mindere waardeering, doch om geen antecedenten te scheppen Bij stemming werd aangenomen een som uit de kas der vereeniging te bestem men voor het huldeblijk, dat zal be staan uit een buste door een Nèdër- landsch beeldhouwer te Rome ver vaardigd. Punt 11 Bespreking al of niet deel name aan de pogingen van de afdeeling Amersfoort ter veikrijgirig van een wettelijk sluitingsuur voor winkelzaken. De heer De Jong meende, dat liet voldoende gebleken is, dat hier te Amersfoort een wettelijk sluitingsuur noodig is. De heer Ponne meende, dat ieder zakenman hierover zyn eigen denkbeeld heeft en dat de vrijheid toch niet mag beperkt worden. De voor zitter meende, dat er genoeg over deze zaak gesproken is, waarna tot stem ming wordt overgegaan, 26 vóór, 3 tegen en 2 blanco. Tot deelname is dus besloten en het Bestuur werd ge machtigd twee leden te kiezen om de vereeniging te vertegenwoordigen. Punt III. Bespreking der circulaire van bet Dag. Bestuur der Gemeente Ainersfooit omtrent het leveren van electrische kracht en licht. Inleider de heer J van der Wal Kzn Spreker meent, dat Burgemeester en Wethouders de ingezetenen de electriciteit ontraden door te vragen, als ze in de bewuste circulaire doen Electrische verlichting en beweging is een. noodzakelijkheid. Overal wor den tegenwoordig electr. centrales ge bouwd. In kleine Friesche gemeenten heeft men coöperatieve electrische centrales gebouwd. Vele gebruikers bebooren lot den arbeidersstand, doch hebben niettemin bun electriscli licht. En ze zouden het toch niet gebruiken als bel zoo duur was. Idaarderadeel heeft f125.000 uitgetrokken, welke post door Gedeputeerden is goedge keurd. In het naburige Zeist heeft ook reeds een aanbesteding plaats gehad. Uitvoerig werden nu de voordeelen van electriciteit aangetoond en opge merkt, dal dit in de circulaire ver geten was. Electriciteit als beweegkracht kan overal aangewend worden, in de druk kerij, de smederjj, kortom overal, geeft o.a. besparing van ruimte, minder ongelukken komen voor, geen vieze lucht waardoor de werklieden frisscher blijven en hun werk beter kunnen ver richten. Van een electrische drukkerij te Amsterdam beeft bij de mededee- Irng, dat na 1 jaar blijkt, dat de elec trische kracht niet hooger komt dan gaskracht. De hooge cijfers van de circulaire moeten ons niet afschrik ken. Ook is hierin nog vergeten de besparing te noemen, want gas vervliegt altijd, een waarheid waarvan ieder zich kan overtuigen. Geen gas- verstikkmgen en gasontploffingen en geen berooving van zuurstof aan het vertrek. Op alle plaatsen is het gebruik toenemend, wel een bewijs, dat het voldoet en tevens niet duurder is. Electriciteit is voor koken en ver warmen nog te duur. Ook wordt het merkwaardige verschijnsel waargeno men. dat overal waar electrische ener gie verkrijgbaar is gesteld, toeneming van menschelijk willen en kunnen te constateeren vali. Voor het kleinbedrijf geeft het ook veel voordeelen. Het applaus na de rede toonde duidelijk dat ze in den smaak was gevallen. De voorzitter stelde nu voor een lezing te doen houden door een des kundige, uitvoeriger dan die van den heer van der Wal en ook een, waarin werd gedemonstreerd wat electriciteit kan uitwerken. Voor dit laatste zal Handel en Nijver heid zich tot het Dagel. Bestuur wenden. De eerstbedoelde lezing zal Maandag 23 Januari worden gehouden in de zaal der sociëteit Vereeniging. De voorzitter spoort allen aan pro paganda voor deze vergadering te maken, die voor ieder toegankelyk is. De heer Van Schaik acht het niet gewenscht de circulaire onbesproken te laten, daar ze blijkbaar de bedoeling heeft de merischen den schrik op het lijf te jagen. De voordeelen zijn niet genoemd. De voorzitter acht het niet noodig de circulaire te bespreken. De lezing zal de oogen wel openen. De heer v. d. Meiden toont met een rapport uit Finsterwohle aan, dat elect, niet duurder is dan petro leum ook te Raamsdonk heeft men dezelfde ondervinding opgedaan, en daar waren de reductorlampen toen nog niet in gebruik. Een eigen Elect, centrale kan in Amersfooi t rendeeren, en de gasfabriek zal niet achteruit gaan. De heer Ponne, een deskundige, zegt dat de aanschaffingskosten van electr. motoren goedkooper zijn dan die van gasmotoren. Zoo komt b.v. een gasm. van 1 p kr. op f400; een electr. dito op f 168. Een gasm. van 3 p kr. op f500 en een electr. motor op f222. Punt IV. Ingekomen een schrijven van de Middenstandsvereeniging te Sneek verzoekende opgave van gas- prijzen. Hieraan is reeds voldaan. Daar niemand iets meer te vragen of mede te deelen had, werd de druk bezochte vergadering daaiop gesloten. A.s. Vrijdag 20 dezer zal volgens achterstaande annonce de heer J. Irwin Brown, predikant bij de Schot- sche kerk le Rotterdam, in de too- neelzaal der sociëteit «Vereeniginga alhier eene lezing houden over: Diffi culties and adventures of an Irishman in trying to speak Dutch. Voor ons liggen drie boekjes door hern onder bet pseudoniem Guey-na- Gaelgeschreven n.l. Ireland-its humour and palhos, jack O'Neil's, further adventures in Holland en An Irish man's difficulties with the Dutch language. Alle drie tintelen van on- vervalschten humor en geest en in één lachbui volgt men de komische avonturen van Jack O'Nei! veroorzaakt door zyn radbraken van onze taal. Waar het lezen reeds zooveel genot verschaft moet het hooren voordragen dier leuke episoden nog zooveel te aantrekkelijker zijn. ZONDAG 15 JANUARI. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 107i uur. Dr. H. J. Toxopeüs Rcmoiistrantschc kerk. Voorin. 10'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouu) Van Persijnstraat No. 1. Voorm. lü'/i uur, Ds. E. M. Ten Cate. Gereform. kerk (Langegracht). Voorrn. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv, 5'/j uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Kunst, van Nijkerk. 's Av. 5'/i uur. Lezen. Collecte voor de Theol. School. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 01/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/t uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/t uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen Geb. Eben Haëzer, Muuihuizen 113 Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. Op de westkust van Frankrijk woedt een geweldige storm. Uit Brest, Cher bourg en Duinkerken komen berichten van belangrijke schade, in die steden aangericht. Verschillende visschers- vaartuigen zijn gestrand. Een gelukje. Op de gemeentevaalt van Enschede moest dezer dagen worden gezocht naar een cheque van ongeveer 1000 Mrk., omdat de eigenaar zich niet anders kon voorstellen, dan dat het stuk daarheen verhuisd moest zijn. 't Werd er werkelijk na veel moeite ge vonden door een der arbeiders. Hoe het kostbare papier er beland was? De dienstbode van den eigenaar zou op reis; ze had 't dus 's avonds te voren druk en werd tot verlichting van haren arbeid geholpen door eene vriendin. In 't kantoor dat ook moest worden gedaan, ging alle papier, dat voor de hand lag in de daarvoor be stemde mand en dit lot trof ook de nog ongeopende enveloppe met de 1000 Mrk. Den volgenden morgen ging alles met den vuilnisman naar de belt. Den vinder werd eene be looning toegezonden. De ontdekte moordenaar. Ongeveer tien jaren geleden werd te Gumbinnen, een plaatsje in Oost- Pruisen, de ritmeester Von Krosigd, in do manege doodgeschoten, terwijl hij aan de manschappen van zijn escadron rijles gaf. Uit den corridor, die rondom de manege liep, was bet schot gevallen. De ritmeester was onmiddellijk dood. In de galerij stond nog een rookende karabijn Maar de dader werd niet gevonden. Verschillende onderofficieren werden gearresteerd, maar na een langdurig onderzoek vrijgesproken. Thans, na tien jaren, is plotseling de moordenaar ontdekt. Een werkman, Fischer genaamd, die aan de spoor wegaanleg in Haunover werkte, en die door zijn zonderlinge houding onder zijn kameraden eenigszins werd gewantrouwd, werd door den werk meester aangesproken: plotseling be kende Fischer onder tranen, dat hij indertijd dien moord had begaan. Hij was toen korporaal, en stond op het punt onderofficier te worden. De rit meester von Krosigd had hem, zonder voldoende reden drie dagen arrest gegeven, en daardoor kon hij geen onderofficier worden. Toen had Fischer uit wraak Von Krosigd doodgeschoten. Fischer werd na zijn bekentenis gearresteerd. Later heeft Fischer ech ter zijn bekentenis herroepen, zeggend, dat hij die in dronkenschap had afge legd. In de registers van het regiment is nagegaan, dat Fischer werkelijk in dien tijd als korporaal bij het regiment diende en m 1902 ontslagen werd. Centraal Genootschap voor Kimler- herstellings- en vacantiekolonies. Afdeeling Amersfoort. Slechts enkele maanden nog en met de herleving in do natuur worden de Tehuizen vari het Centr. Genootschap weer geopend om de kinderen op te nemen, die door een zorgvuldige be handeling van enkele weken, als 't ware, ook zullen herleven uit den toestand van zwakte naar lichaam en geest, waann ze door ziekte, onvol doende voeding, slechte behuizing, enz. zijn geraakt. Bij tientallen ziet men ze op den hepaalden Zaterdag brengen naar Egmond- of Noordwijk aan zee, aan wie de zeelucht de noodige veer kracht moet schenken en evenzoo naar Nun- speet of Hoeven bij Oudenbosch, waar de boschlucht hetzelfde zal moeten uitwerken. Daar zal de frissche lucht, waarin de kleinen dagelijks, 't zij binnen of buiten, onder goed toezicht bezig zijn, een roode kleur op het gelaat en al- zoo de bleeke tint vervangen, ontstaan door de inademing van de bedorven lucht in de overbevolkte, bedompte woonhuizen. Maar er is meer noodig. De verzwakte, soms door onvol doende ligging en reiniging, bijna uitgeleefde kinderen vragen daarnaast voedsellevensmiddelen in een hoeveel heid en van zulk een samenstelling als velen nog nooit hebben kunnen krijgen, 't Centraal Genootschap ver schaft ze dit alles in ruime mate en 't is zeker verrassend, welke resultaten na zulk een verblijf van slechts enkele weken worden verkregen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2