PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. INGEZONDEN. Verwaarloost uw nieren niet. de veronderstelling uitging.dat üuitscb- land invloed bad uitgeoefend op de Nederlandsche regeering om Vlissingen te versterken, eenige verwondering gewekt. Men begrijpt niet, hoe de heer Pichon onderhandelingen wil aan- knoopen over een quaestie, die uit sluitend Nederland aangaat. Nederland kan als souvereine en niet neutrale staat in haar maatregelen tot bescherming van de grenzen door niemand beperkt worden. Interna tionale bespreknigen over een ver sterking van Vlissingen schijnen daar om niet alleen doeloos, doch ook in strijd met het recht, daar deze be sprekingen een inmenging zouden beteekenen in de binnenlandscbe aangelegenbeden van Nederland. Welke houding men in Den Haag zal aannemen tegenover de voogdij, die Frankrijk tracht uit te oefenen, is de zaak der regeering van het Nederland sche volk. Duitschland beeft er nooit aan ge dacht invloed uit te oefenen op de Nederlandsche regeering en wij zijn niet van plan en hebben geen reden om ons over deze quaestie te bekom meren. Onze Londensche correspondent seint ons: De nEvening Standard" bevat een interview met generaal-majoor Sir Alfred Turner over het kustver- dedigings-ontwerp. Sir Alfred vond den opzet van het ontwerp niet heel duidelijk, omdat niet waarschijnlijk is, dat men er in zou berusten dat de postitie van Nederland in Europa ge wijzigd zoo worden. Hij wees op het gerucht, dat het ontwerp gewijzigd zal worden en verwachtte zelfs, dat de heele quaestie als een nachtkaars zal uitgaan. Wanneer Holland toch voortgang met de zaak maakt, dan zou dit aanleiding geven tot ernstig internationaal overleg. (Handelsbl.) Een circulaire van den .Minister van Oorlog. Door den nieuw opgetreden minister van oorlog is onderstaande circulaire aan de korps-commandanten gezonden. De eventueele invoering der ont- werp-Militiewet, zoomede vele andere maatiegelen die ondergeteekende zou wenscben te nemen tot jverhooging van de waarde van het leger, meer bepaald tot het veikrijgen van betere encadreering en betere geoefendheid, zullen groote uitgaven eischen. Dergelijke oflers mogen echter dan van de schatkist worden gevraagd wanneer daar tegenover staat een ernstig streven om alle uitgaven te vermijden, die niet rechtstreeks vel band houden met de strijdwaarde van het leger. Het is mijn uitdrukkelijk verlangen dat door iedereen in den kring van zijne dicnstbevoegdheid met de groot ste nauwgezetheid woide gestreefd naar een zeer zuinig beheer. Voorts wensch ik, dat met zorg worde nagegaan, op welke wijze bepaalde bezuinigingen van eenigszins omvangrijken aard zouden kunnen worden aangebracht. Daatloe moeten de commandanten van korpsen en chefs van inrichtingen deze vraag met hunne onderhoorige officieren in den breede bespreken, leder officier die zulks wenscht, moet niet slechts in de gelegenheid worden gesteld om zijne meening onomwonden uit te spreken, doch heeft ook de bevoegdheid, zijne denkbeelden in een behoorlijk gemotiveerd rapport, schrif telijk ter kennis van den Minister van Oorlog te brengen. Wanneer iemand neiging gevoelt, zich daarbij niet te beperken tot zijn eigen, meer engen kring, doch tot de legerorganisatie in het algemeen, be hoort dit veeleer te worden aange moedigd dan tegengegaan. De rapporten van de commandanten der korpsen en chefs van inrichtingen worden op 1 April 1911 ingezonden aan den naast hoogereu chef. Daarbij worden overgelegd de afzonderlijke rapporten van officieren, die zich tot het indienen daarvan geroepen ge voelen c.q. voorzien van opmerkingen en beschouwingen hunner chefs. De hoogere chefs zullen hunne eigen rapporten, met die van de comman danten van korpsen en chefs van inrichtingen en c.q. lagere offi cieren uiterlijk op den 15 April 1911 aan mijn departement bebooren in te zenden. Het Comité tot oprichting van een concertgebouw te Baarn heeft zijn plan opgegeven. Hoewel van het benoodigde kapitaal, groot f 80,000, reeds f65,000 aaudeelen waren ge nomen, meende het comité toch van het plan tot stichting te moeten afzien. »De vereeniging van 90 dames hier ter stede, welke zich ten doel stelt het verschaffen van versterkende mid delen, op advies van alle geneesheeren, aan onvermogende zieken en zwakken, verstrekte aan gemiddeld 10 patiënten per dag, in bet afgeloopen jaar: 0886 L melk, 322 eieren en 256 L karnemelk." Daartoe uitgenoodigd door de Vereeniging Handel e.n Nijverheid zal de heer Jos. G van Dooren, Technisch Directeur der Scheveningsche Elec- trische Centrale, op Maandag den 23 Januari 1911, 's avonds 8 uur, in de gioote zaal van de Sociëteit Ver eeniging eene voordracht houden over Electrische energie en hare toepassing Dinsdagavond a.s. te half acht, hoopt Ds. v. d. Luiden uit Den Haag voor de Geref. Jongelmgsvereeniging op te tieden. Het onderwerp van ZEerw. zal zijn Paulus op de Areo pagus. De lezing wordt gehouden in de Geref. kerk op de Langegraclit. De loterij commissie der Ver eeniging" van den H. Vincentlus van Paulo zal de te verloten voorwei pen op 24 en 25 Januari tentoonstelling in de vergaderzaal van de R. K. Jongensschool aan de Breedestraat. Voor bijzonderhedeu leze men de achterstaande advertentie. De Gymnastiekvereniging »Wil- helmina» gaf Donderdagavond een uitvoering in »Amicitia«. Nadat het eerelid, de heer Groote Balderhaar te Velde, burgemeester van Werken dam, de vergadering met gebed had geopend, werden de oefeningen uit geroeid. Dat alles in de puntjes ge schiedde behoeft haast niet vermeld, want het is bekend, dat de Gymna stiek onder de degelijke en kundige leiding van den heer de Jong met veel ernst beoefend wordt. De stok- oefeningen voldeden zeer aan het talrijke publiek. Eenige voordrachten en de zang van Mej. J. M. Schicken- dantz brachten de noodige afwisseling Namens de Vereeniging werd baar een fraai bloemstuk aangeboden. Rev. J. Irwin Brown had gister avond een vrij volle zaal in de Vereeni ging, voor een groot gedeelte uit leerlingen der 11. B. S bestaande. Telkens en telkens werd er hartelijk gelachen om de dwaze gezegden van den Ier, die door zijn slechte uitspraak en verkeerde beteekenis der woorden altijd weer in moeilijkheden geraakten Dat zoo'n avorid voor de jongeren leerzaam en voor de ouderen nuttig is, spreekt haast van zelf. Door dezelfde zang- en muziek verenigingen in 't Oostelijk deel van Utrecht en het N.-W. der Veluwe, die verleden jaar een zangersfeest gaven te Putten, zal ook dit jaar weer een dergelijk zang en muziekfeest worden georganiseerd en wel in Amersfoort. Getracht zal worden het feest te hou den op het landgoed i>Nimmerdor,« dat voor dit doel zal worden aange vraagd. Vereenigingen uit Amersfoort, Spa kenburg, Nijkerk, Voorthuizen, Ede, Putten. Ermelo, Heerden, Nunspeet en Oldebroek, met te zamen ongeveer 500 werkende leden, zullen aan dit feest deelnemen. Aan drie der medewerkende ver eenigingen te Amersfoort is opgedra gen een voorbereidend bestuur te vormen. Naar wij vernemen is de voor stelling van »De Hagespelersa, welke op 3 Februari in Amicitia zou plaats hebben, wegens bijzondere omstan digheden verzet op 7 Febr. Bij het Rijks-opvoedingsgesticht, aan den Utr. straatweg is werkzaam gesteld als adjunct-directeur mr. A. A. van der Veen, thans commies ter directie van de Rijks-werkinrichtingen te Veenhuizen. Mejuffrouw B. F. G. Neven, ver pleegster in het Wilhelmina-gastbuis te Amsterdam, is thans óok gediplo meerd als kraamvrouwenverpleegster. Haar voornemen is, zich binnen kort hier ter stede te vestigen als particulier verpleegster. Examens nuttige en fraaie handwerken. De Min. van Binnenl. Zaken heeft bepaald dat de examens ter verkrij ging van acten van bekwaamheid voor huis- en schooloud. in de nuttige en in de fiaaie handwerken voor meisjes, voor 1911 zullen aanvangen op 14 Febr. en dat de com missiën, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden: voor de nuttige hand werken te Breda, 's-Gravenhage, Utrecht en Zwolle, en voor de fraaie handwei ken te Utrecht. Benoemd zijn te Utrechttot lid en voorz. der comm voor de nuttige handwerken, W. Middetveld Viersen, schoolopz. in het district Utrecht; tot leden, de dames: C'. J. W. Wisse, geb. Verburgt, Harderwijk, ond. Rijksnor maallessen te Utrecht; H.J. de Kroon, Utrecht, id id. te Maarden; S. C. Visée, leerares aan de industrieschool voor meisjes, Rotterdam F. B. Mund- henk, onderwijzeres vr. handwerken, Amsterdam tot plaatsv. van den voorz., D. Boswijk, schoolopz. district Gouda; tot plaatsv. leden, de dames: W. E. A. Ouwejan. Utrecht, onder wijzeres Rijksnormallessen, Hilversum M. W. Kruisheer, id. id te Gouda; lot lid en voorz. der commissie voor de fiaaie handwerken, dr. J. 11. Jennes, schoolopz. in district Rotterdam; lol leden, de dames: J. van der Kaay, leerares aan de industrieschool voor meisjes te Rotterdam; E C. van de Wall Perné, geb Van Vooren, id id te Amsterdam; I H. A. Linden, directrice der industrieschool, Gro ningen; S A. J. M. Schaepman on derwijzeres vr. handwerken, Arnhem tot plaatsvervanger van den voorz., 1'. Ie Grand, schoolopz. in district Dordrecht tot plaatsvervangende leden, de dames: E. J Nieuwenhoven, leerares aan de industrieschool, Gro ningen; M C. de Vet, onderwijzeies vr. handwerken, Breda. Zij die het examen in beide vakken wenschen af te leggen, gelieven van dat voornemen te doen blijken aan ieder der beide voorzitters bij wie zij zich aanmelden. (St. Ct.) Het bestuur der Afdeeling van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de Provincie Utrecht is voornemens in de maand Augustus e k. te IJsselstein te houden eene Groote Tentoonstelling van paaidenj rundvee, schapen, var kens, gei ten, plui mgedierte, konijnen, hout en veldgewassen, zuivel bereiding, landbouwgereedschappen. De vele bezoekers, die voor twee jaren de toen ter plaatse gehouden Tentoonstelling bezocht hebben, zul len zich nog ongetwijfeld herinneren het succes daaimede behaald. Het Bestuur twijfelt niet of deze Tentoonstelling zal hetzelfde succes hebben als de vorige. Aan H M. de Koningin is vergun ning gevraagd om eene Loterij te houden van paarden, koeien, land bouwgereedschappen. enz. enz. Met medeweiking van autoiiteilen uit Ameisfoort zal er een welinge licht concours-hippique gehouden worden. Tevens zal waarschijnlijk een wed strijd met politiehonden worden ge organiseerd. Ten slotte zal ook het nuttige aan het aangename worden gepaard, zul len vermoedelijk bioscopische open lucht-voorstellingen gegeven worden. Prof Cocadores wordt uitgenoodigd.een luchtballon worden opgelaten en verder een schitterende vuurwerk worden afgestoken gelijk de vorige maal, doch veel schooner. Kortom het staat vast, dat in 1911 in de gemeente IJsselstein iets zeer nuttigs zal worden aangeboden, ter wijl daarbij levens voor een passende uitspanning voor de verwacht wor dende vele bezoekers zal worden ge zorgd. Aan de Centrale botermijn werd aangevoerd 2500 Kilo ongezouten en 1825 Kilo gezouten fabrieksboter. uit sluitend onder Rijks-conti ole. De prijs was f 1.36 a f 1.47. Bij de Donderdag ten Raad huize gehouden aanbesteding voorde levering van 22 915 Kilo Piobsteier haver ten behoeve van de paarden der Gemeente-reiniging, waarvan te leveren 26 Januari 11458 K.G. en 15 Juli 11457 KG. werd ingeschreven als volgt: J. Sinnige, te Amersfoort, voor f3 84 per 50 K.G.N. V. Stoom- olieslagerij en graanhandel van J. van Vollenboven, te Ameisfooit, voor: buitenlandsche haver, wegende 55 K.G., per Hectoliter, f7.58 per 100 K. G., Ptobsteier haver, wegende 48/4'J KG. per H.L., f7.40 per 100 K.G. Deze prijzen zijn bedoeld voor de eerste levering op 'Jö Januai i 1911; voor de tweede levering op 15 Juli f 7 78 de 100 K.G, G. A. van Loo, te Ameisfooit, f3 80 per 50 KG.; M. van de Bunt, te Nijkerk, f3.901/» per 50 K.G.; J. L. van Nieuwenhuizen, te Amersfoort, volgens monster A f3 871/» per 50 K G.. volgens monster B. f3 80 per 50 K.G. De gunning is aangehouden. Voor llollandsche jongens. De centrale commissie van de Neder landsche Padvindersnrganisatie heeft zich thans saamgesleld en heeft het eetste nummer van «De Padvinder", het orgaan der jonge Vereeniging, verspreid. Wat is het doel van deze beweging Men wil Hollandsche jongens kwee ken men wil ze op vrije middagen uit de sleden weghalen; men wil ze op wandelingen om zich heen leeren zien en ze bekend maken met al hetgeen zteb daarbij vooidoet; hen oefenen in behendigheid voor de prac- lijk van hel latere leven, aan sport laten doen en ze wat frissche.stei kende ontsparinig biengen, die 't lichaam ten goede komt. Maar ook moreel wil men ze ver- héffen. Orde en tucht d. w. z. gezonde tucht, die de belangen van het individu op zij zet voor die van de massa zal men hun leeren dooi de overtuiging te vestigen, dat orde en tucht noodzakelijk zijn voor de gemeenschap Het nationaliteitsgevoel zal men. daar waar 't dreigt in te sluimeren wakker schudden In het orgaan komt een oproep voor om in voorname plaatsen van ons land comité's op te richten. Ondergeteekende zijn bereid zich daarvoor te interesseeren en verzoe ken de jongelui van 12 tot 18 jaar die adspirant-Padvinder willen worden, zich bij een van hen aan te melden K. M. Bouwensch, Oldenbarneveldlaan 14 P. J. Fi ederiks, Kortegracht 9. L. A. M. Koppelt, Viandenstraat 17. G. A. L. Spelberg, Utrechtscheweg 67. A. F. Sutherland, Lange Bergstraat 29. VERANTWOORDING. Onder vriendelijken dank meld ik voor den patiënt te Hooghullen of zijn gezin ontvangen te hebben v.d. Volksbond afd. Amersf. f 30.— collecte familie H2 50 K. (voor patiënt of gezin) 10.— J. B'2 50 A. G. voor den patient 25 voor het gezin20 S A. v. V1.— P. (Postwissel)2.50 N. N3.- W H. K5. M. R. H. S1. T. d. M50. M. R. B2 50 eene moeder (postwissel^ 2. BL— v. H3.- J. W. M„10- N. N2 50 C.5. A: B. K10.— Dus in deze drie dagen te samen f18850. Tot herstelling van diuk- fouteri voeg ik er aan toe, dat ik behoef f25.voor entieé f 200. voor één jaar verpleging 175. voor reisgelden, kleeien, lepaiaiies en andere bijkomende kosttn, dus voor den patiënt alleen f300,— waar van nu teeds meer dan de helft inkwam, hetgeen me hoopvol en dankbaar steunt. Mij zeer aanbevolen houdende voor verderen steun. 20 Jan. 1911 Amersfoort. 1. HOOYKAAS. Groote Koppel E 146. ZONDAG 22 JANUARI. Evang. Luth. Kerk. Voorrn. 10Vi uur Dr. II J. Toxopeüs. Reinoiistraiitsche kerk. Voorin. lO'/a uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Tierink. 's At. 5V» uur, Ds. Teerink. Collecte voor Algem. Christ.doeleinden. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. O1/» uur. Godsdienstoefening 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9uur, de Heer C. W. M. Eigeman van Achterberg bij Rbeneü. 's Av. 51/» uur, de Heer C. W. M. Eigeman. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 13 tot 20 Januari 1911. GeborenJohanna Hendrika, d. van Chiistiaan Frederik Volmer en Hendrika Palland. Hen drika Petroneila Francisca, d. van Anton Aloysius Kramer en Hendrika Petroneila Krol. Dirk Adriaan Hermanus, z. van Hendrik Willem Vee- nendaal en Janna van de Vrie. Marrigje Jo hanna d. van Gerrit Kapteijn en Alijda Bakker. Pieter z. van Gerhardus Jacobus Bas en Hendrika Christina de Jager. Theodora Johanna d. van Gerhardus Theodorus Marie Kuster en Johanna Catharina Oosterberg. Wilhelmina Cornelia, d van Evert de Vries en Maria Hu- bertina Struijs. Johannes Hermanus, z. van Hermanus Martens en Aatje Hoefsloot. Fran- ciskus, z. van Franciskus Teuthof en Johanna Cornelia Btinkman. Gerardus Wilhelmus, z. van Johannes van Velsen en Geertruida Kok. Johannes Gerhardus, z. vanReinicr Albertus van der Linden en llijka van Doorn. Elbertus, z. van Aart van de Geest en Jacoba van den Bor. Een buiten huwel. geb. kind van het m. geslacht. Ondertrouwd: Hendrikus Albertus Bouwman en Antonia van de Kraats. Bartus Kolijn en Maria Prins. Johannes Breunis van Dijk huizen en Wilhelmina Cornelia de Gans. Cornelis Los en Adriana Rosier. Hubertus Adrianus Janssen en Emma Johanna Vitaline Rousseau. Albertus Laugras en Adriana Staal. Gerardus Hermanus Johannes Bonnier en Johanna Elisabeth Hamers. Getrouwd:Teunis Jansen en Jacoba Meijer. OverledenJohannes Cornelis van Linden, 72 j., echtg. van Hendrica Hoefsloot. Catharina Johanna Huber, 2 j., Johannes Bos, 70 j., ongeh. Johannes Meijer, 73 j., wedr. van Cornelia Elisabeth Roelofse. Everarda Maria van Hoeijeo, 5 m. Hendrika Anna Sophia Leinweber, 97 j-, ongeh. Geertruida Hofman, 7 m. Bartus Snijders, Sm. Hendrika Cornelia- Mulder, 16 j ongeh. Woudenberg. Ondertrouwd: 19 Jan Thijmen Wolswinkel, 26 j., en Hendrika Lokkerse, 23 j. Overleden: 17 Jan. Hendrika van Ekeris, wed. van Cornelis van Elven, 85 j. Leueden. Van 1320 Jan. 1911. Geboren: Dirkje, d. van Johannes Veenendaal en Neeltje van de Burg. Ondertrouwk: Wouter van den Hengel en Gerrigje Vrijhoef. Overleden: Dirkje van de Vendel echtg. van Gijsbertus de Greef, 45 jaar. Dirk Mater wed. van Gerrit Grift, S3 jaar. Stouteuburg. Van 13—20 Jan. 1911. OndertrouwdJohannes Marinus Drost en Hermijntje van de Bunt. Albertus Jozef van Winsen en Jacoba de Jong. OverledenCornelia van de Kooij, 90 jaar, weduwe van Hendrikus van den Berg. Mijnheer de Rad acteur Naar aanleiding van het geplaatste verslag in de ,Oude Amerf. Crl." over het door mij gesprokene in de vergadering van „Handel en .Nijverheid" omtrent aansluiting van eene clectromoter, deel ik mede, dat door mij niet is gezegd, dat aan- sluitingskosten ongeveer nihil waren. Verder dat de kosten van den stroom zijn (bijv. eene eenheidsprijs van 10 et. per K.W.) voor eene motor van '/i P k. niet '/j doch 5 ct. j PA. niet 7>/ioo ct. doch 7,4 ct. [per uur. 1 P^k. niet 98/l00 ct. doch 9,8 ct. U dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, L. G. PONNE. N.B. De redactie der Oude Amersfoorkche Cour an t vergat dit te plaatsen. RECLAME. Zij zijn de belangrijkste organen van het lichaam. Het is ellendig om iederen morgen met hevige pijn in uw rug op tc staan, ellendig om stekende pijn in uw rug te voelen wanneer gij u bukt, rheumatische pijnen te krijgen wanneer ge u wendt of draait, last te hebben van waterzucht, voortdurende hoofdpijn, nrinestoornissenj schrij nende loozing, enz. Verdenkt gij uwe nieren wel? Iedere drie miDuten van uw leven passeert al het bloed door de nieren om gefiltreerd en ge zuiverd te worden. Wanneer het de nieren be reikt, is het donker van kleur en onzuiver. Als het de nieren verlaat, zijn alle onzuiverheden eraan onttrokken. Doch wanneer de nieren traag werken of ziek zijn, kunnen zij dit uiterst belangrijk werk niet behoorlijk verrichten. De onzuiverheden blijven dan in liet bloed achter en het onzuivere bloed, dat naar alle dealen van uw lichaam wordt ge voerd, veroorzaakt verschijnselen als de boven staande. Een goed-doorgevoerde kuur met de Foster's Rugpijn Nieren Pillen voert de Nieren Pillen voert de nieren zachtjes tot kracht en gezondheid terug. En wanneer de nieren weer gezond zijn, worden de onzuiverheden uit het bloed geregeld afgevoerd en is^het pnmogelijkr dat zij in het lichaam achterblijven. Op die manneer genezen Foster's Rugpijn Nieren Pillen de werkelijke oor zaak van nier- en blaaskwalen en zijn de gene zingen daarom van blijvenden a *rd. Let er evenwel op dat gij 'de echte -Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Op iedere echte doos kornt de naam voluit v oor benevens de handteekenmg van James Foster. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij de.n heer A. van de Weg, Langestraat 23. Toezen»Jing franco na ont vangst van postwissel a f 1.75. voor één, of f 10. voor zes dooze^

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2