GEMEENTERAAD. deeling woningbouw, boschbouw, bevloeiing, grondverbetering, enz., vis- scherij, leermateriaal en een aquarium. De Grondwetsherziening. Naar wij vernemen, heeft de Staats commissie voor de Grondwetsher ziening nog geen beslissing genomen omtrent eenig punt van ingrijpenden aard. Intusschen is reeds gebleken, dat de meerderheid niet geneigd is tot in voering van algemeen kiesrecht te adviseeren. Wel is men over het algemeen gestemd voor uitbreiding van het kiesrecht. Wat het vrouwenkiesrecht aangaat, predomineert het denkbeeld, om de beletselen daarvoor uit de Grondwet te doen vervallen, zoodat eventueel in de Kieswet aan de vrouwen het kies recht kan worden toegekend. In de bevoegdheden der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen vei moedelijk geen veranderingen worden voorgesteld, althans geen ver anderingen van beteekenis. Wel echter kunnen belangrijke wijzigingsvoorstel len met betrekking tot de gemeente besturen worden verwacht. Onbestelbare pakketten. Een opgaat van onbestelbare en geweigerde pakketten, w»lke nog eene maand na deze aankondiging bij het hoofdbestuur der posterijen en tele- grapbie ter beschikking blijven van de rechthebbenden en na verloop van dien termijn, voor zooveel zij niet zijn opgevraagd, zullen worden verkocht, is medegedeeld in de St.-Ct. No. 50. Ter gisterenmiddag onder prae- sidium van den burgemeester Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers gehouden raadsvergadering, waren alle leden aanwezig. Allereerst werden de geloofsbrieven onderzocht van het nieuw gekozen raadslid Dr. B. J. van Enst, door de heeren Hagedooin, Rijkens en Kroes, daartoe door den voorzitter aange wezen. Namens de commissie ver- klaardede heer Hagedoorn alle stukken in orde te hebben bevonden en advi seerde tot toelating. Z. d. werd daartoe besloten. Daarop werden de notulen der vergadering van de 10 Febr. j.l. zooals die door den secretaris waren ontworpen, onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelde daarop mede dat de navolgende stukken waren ingekomen Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 7 Februari 1911, 3e afdeeling, no. 471/392 tot goedkeuring van het op 31 Januari 1911 vastge stelde 6e aanvullingskohier inkomsten belasting enl 3e aanvullingskohier straatbelasting. (Aangenomen voor kennisgeving). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 13 Februari 1911,3e afdeeling, no. 512'152 tot verdaging van de beslissing over de raadsbesluiten van ^.November 1910, no. 369 2 en 3 betredende het aangaan van eene geldleening en aankoop van gronden voo» den aanleg van eene waterleiding. (Aangenomen voor kennisgeving). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 2ü Februari 1911, 3e afdeeling, no. 58S/524 houdende rege ling van de kiesdistricten en het getal der in elk district te kiezen raads leden. (Aangenomen voor kennisgeving). Besluiten van de Gedeputeerde Sta- deld had. Zij herinnerde zich nu dat men haar verteld had, dat de vrouw van den dokter het vorig jaar gestor- was. Zij wilde hem daarom een woordje van deelneming en van troost toevoe gen. «Dokter, u herkent me zeker niet?» zeide ze met een zachten, vriendelijken glimlach. "Pardon, prinse9, ik had u wel her kend,» zei de dokter terwijl hij zijn hoed nog eens afnam. »0, dank u, ik dacht, dat u uwe prinses vergeten waart! De menschen herinneren zich meestal alleen hunne vrienden. Bent u hier gekomen om te bidden »Ik moet hier eiken Zaterdag den nacht doorbrengen; ik ben de dokter van het klooster.» »0 zooEn hoe maakt u het?» vroeg de prinses zuchtende. »Ik heb gehoord, dat uwe vrouw overleden is. Hoe on gelukkig »Ja, prinses, het is een groot onge luk voor mij »Ja, maar wat kan men er aan doen Men moet het ongelnk met gelaten heid dragen Geen haar van ons hoofd wordt gekrenkt, zonder den wil van ten van Utrecht van 13 Februari 1911, 3e afdeeling, no. 477 en van 20 Fe bruari 1911, 3e afdeeling, no. 574/526 betreffende reclames inzake inkomsten belasting, dienst 1910. (Aangenomen voor kennisgeving). Van Curatoren van het Gymnasium het verslag over 1910. (Te doen drukken en rond te zenden). Een adres van de Utrecbtsche Water leidingmaatschappij, waarbij zij persis teert bij baar verzoek van 13 Decem ber 1910 en tevens de gemeente waar schuwt tegen de gevolgen van het aanleggen en exploiteeren eener drink waterleiding. (Voor kennisgeving aangenomen). Eene uitnoodiging van de Vereeni- ging sJoban van Oldenbarneveld» tot bijwoning van de onthulling van het borstbeeld van Johan van Oldenbarne veld op Vrijdag 3 Maart te 2 ure. (Voor kennisgeving aangenomen). E»n verzoek namens Mevrouw Celosse- Pistorius haar ontslag te willen geven als regentes van het Burgerweeshuis, (eervol verleend onder dankbetuigen voor de in die betrekking verleende diensten). Een adres van Dr. A. H. C. van Driel e.a. waarbij zij den Gemeente raad in overweging geven eerst in principe uit te maken het al of niet geoorloofd zijn van de vereeniging der betrekkingen van gemeente-ge neesheer en directeur van het St. Elisabeths-gasthuis, alvorens eene op roeping te doen van sollicitanten voor de betrekking van gemeente geneesheer. (te behandelen bij punt lOder agenda). Verzoekschrift van de onderwijzeres Mej. Frans om verlenging van ver lof tot 14 Maart Z. d. z. h. st. toe gestaan. De rekening over 1910 van het fonds tot bevordering van de ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkeloosheid werd in ontvangst met f 664.60 en in uit gaaf met f211.40, derhalve met een batig saldo van f 453.20 met alge- meene stemmen goedgekeurd. Evenzoo geschiedde met de rekening over 1910 van de Khmer van Koop handel en Fabrieken, sluitend m ontvangst en uitgaat met een bedrag van f 200. De jaarwedde van den onlangs be noemden leeraar aan het Gymnasium Dr. A. J. Wensinck werd vastgesteld op f300.ingaand 27Januari 1911. Besloten werd f 27.42 af te schrijven op de begrooting 1910, nl. f25als bijdrage in het fonds ter bevordering van de verzekering tegen de gelde lijke gevolgen van onvrijwillige werke loosheid en f2.42 als uitkeering aan eigenaren voor de afstand van gronden. In verband met een wijziging in bet gasbedrijf werd de begrooting. dienst 1911, overeenkomstig een voorstel van Burgemeester en Wethouders gewijzigd. Hel voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verandering van eenige straatnamen (zie ons vorig nummer) werd z. d. en z. h. st. aangenomen. De Wolfertstraat heet dus voortaan Eemstraal, de straten op het Sasje ontvangen de namen: Sluisstraat NoordstraatHoogstraat en Dalstraat; de Soesterdwarsstraat draagt nu den naam vrfn Brouwerstraat, terwijl de Stationsdwarsstraat voortaan wordt gerekend te behooren tot de Wilhel- minastraat. De heer Rolandus Hagedoorn dankte Burgemeester en Wethouders voor het spoedige opvolgen van zijn wenschen God.» »Ja, prinses.» De dokter had voor de vriendelijke, zachte woorden den prinses, blijkbaar geen ander antwoord, dan zijn koud en stijf: Ja, prinses.» De uitdrukking van zijn gelaat was eveneens koud en stijf... »Wat zou ik nog meer kunnen zeggen«vroeg de prinses zich af. »In hoelang hebben we elkander niet gezien?» zeide ze. "Vijf jaren. Hoeveel water is er sedert dien tijd niet door de zee goloopen Hoeveel is er veranderd Men duizelt als men er aan denktU weet dat ik getrouwd ben Van gravin ben ik nu prinses geworden En nu ben ik al weder gescheiden...» z' »Ja, dat heb ik gehoord.» »God beeft mij zwaar beproefd U hebt misschien ook wel booren zeg gen, dat ik geruïneerd ben Om de schulden van mijn ongelukkigen echt genoot te betalen, heb ik Donbofka, Kiriakovo en Sopbïno, moeten verkoo- pen. Ik heb nu niets meer over dan Baronova en Mikhaëltsévo. Het maakt iemand duizelig om achterwaarts te zienwat een veranderingenwat een verschillende ongelukkenwat een en sprak als zijne overtuiging uit dat deze oplossing de algemeene sympathie zal wegdragen. Daar Gedeputeerde Staten wederom bezwaar maakten hunne goedkeuring te hechten aan de door den Raad vast gestelde Bouwverordeningstelden Bur gemeester en Wethouders voor, ovei- eenkomstig den wensch van Gedepu teerde Staten in het 5e lid van art 11 dier verordening het woord getim merte te schrappen, waarmede de Raad zich stilzwijgend vereenigde. De ge- heele verordening werd daarop nog maals artikelsgewijze afgehamerd en daarna mot algemeene stemmen vast gesteld. De voorstellen van Burgemeester en Wethouders omtrent het vaststellen van een rooilijn en de verhuring van jachtrecht op aan de Gemeente be- hoorende gronden (in ons vorig num mer in hun geheel medegedeeld) wer den zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarop kwam aan de orde het voor stel van Burgemeester en Wethouders betreffende de benoeming van een gemeente-geneesheer met het daarop betrekking hebbende adres van H.H. doktoren alhier. Waien er het vorig jaar toen het raadslid Rijkens de onvereenigbaarheid der betrekkingen van gemeente-genees heer en directeur van het St Elisabets Gast- of Ziekenhuis betoogde al harde woorden gevallen, heden vlogen de spaanders er nog anders langs. De heer Veis Heyn het eerst het woord erlangend wenschte in deze vergadering te zien uitgemaakt of beide betrek kingen al dan niet vereenigbaar waren. Wanneer men hem kon bewijzen dat een combinatie daarvan in het nadeel was der Gemeente zou hij beslist er tegen stemmen; hij was echter van het tegendeel overtuigd. Do heer Ger ritsen, ofschoon toegevende dat er geen direct bewijs voor het nadeel is aan te voeren, meende dal de vroeger op genoemde cijfers voldoende spreken. Hij wenscht alle persoonlijkheid buiten het spel te houden en hoopt dat belanghebbende niet aan de dis cussies zal deelnemen. De vorige maal had dr. Jorissen hem zulke gekke dingen naar de ooren gegooid dat het hem koud liet of hij deze nu al zou herhalen. Bij hem was er geen oogenblik quaestie van iets persoon lijks geweest. Na door den heer Jorissen daaromtrent gerustgesteld te zijn, die verklaarde, reeds voor den aanvang der zitting aan den secre taris te hebben medegedeeld niet over deze zaak te zullen spreken, stelt de heer Gerritsen de vraag: wanneer de Raad op 't oogenblik stond voor een geheel nieuwe benoeming of er dan wel een oogenblik aan gedacht zou worden beide betrekkingen te vereenigen? De heer Veis Heyn hecht evenals de heer Gerritsen groote waarde aan cijfers en heeft daarom zijn licht eens opgestoken bij het bestuur van 't St. Elisabets Gast- of Ziekenhuis. Uit het hem welwillend ter inzage verstrekte jaarverslag over 1910 heeft hij bemerkt dat gedurende het vorig jaar 304 patiënten in die inrichting werden verpleegd, waarvan 276 voor rekening der gemeente. Hiervan waren 109 patiënten van den heer Jorissen, waarvan 68 voor gemeenterekening: 45 patiënten van den heer Morren met 26 voor gemeenterekening; 36 patiënten van den heer Kamerling met 29 voor gemeenterekening25 patiënten van den heer Van Enst misslagen!» »Ja, prinses, veel misslagen.» De prinses geraakte van haar stuk. Zij was zich bewust van hare missla gen. Ze waren allen zoo geheim, dat zij er alleen over kon oordeelen en over kon spreken. Zij kon zich niet langer inhouden en vroeg: «Welke misslagen bedoelt u?» »U spreekt er over, u weet er dus van antwoordde de dokter glim lachend. «Waartoe dient het dan?"... «Neen, zeg het mij dokter. Ik zal er u zoo dankbaar voor wezen; ik bid u maak geen complimenten met mij, ik houd er van, de waarheid te hoo- ren. »Ik ben uw rechter niet, prinses.» «Mijn rechter niet?... Op welk een toon zegt u dat? Weet u dan iets? Spreek- toch «Als u het verlangt, welaan dan. Maar ik heb het ongeluk dat ik mij niet goed kan uitdrukken en dat men mij daardoor niet altijd begrijpt.» De dokter dacht even na en ging toen voort: «Vele misslagen! maar om het juist uit te drukkeD, volgens mijne opvat ting, is de vóórnaamste de algemeene met 17 voor gemeenterekening; 16 patiënten van den heer Groneman met 10 voor gemeenterekening; 13 patiënten van den heer Sillevis met 5 voor gemeenterekening en 3 pa tiënten van den heer Van Driel, alle 3 voor rekening der gemeente. Het gemiddelde aantal verpleegdagen be draagt 38, terwijl de patiënten van den heer Jorissen gemiddeld 33 dagen in 't Ziekenhuis bleven. Voorts heeft de heer Jorissen 6/8 der geheele armen- practijk. Naar aanleiding daarvan con stateert de heer Veis Heyn dat de ge meentegeneesheer Jorissen het ge middelde percentage nog bij lange niet bereikt heeft. De Voorz. herinnert er aan dat Bur gemeester en Wethouders bij de voiige behandeling reeds hebben opgemerkt dat huns inziens bij deze principieele quaestie cijfers geheel buiten spel moeten blijven. De heer Hamers vraagt den heer Gerritsen of hij wel weet, dat het ziekenhuis op eiken gemeentepatiënt 38 cent toelegt. Nadat de heer Van Kalken, op de bem eigen bloemrijke wijze, heeft betoogd, dat het hier toch geen wedstrijd moest gelden tusschen H.H. doctoren wie wel het zuinigst zal zijn, stelt de heer Veis Heyn de volgende motie: De Raad de discussies gehoord verklaart de betrekkingen van ge meente-geneesheer en directeur van 't St. Elisabets- Gast- of Ziekenhuis onvereenigbaar. Dit doet den heer Gerritsen opstuiven. Hij vindt dat het geen pas geeft dat de heer Veis Heyn gebruik makende van eene tijdelijke minderheid in den Raad iets door wil diijven wat niet aan de orde is. Hij geeft daarom in overweging de behandeling tot een volgende vergadering aan te houden, bij stemming over de motie zal hij zich verwijderen. De heer Rijkens vond liet ook zeer onnatuurlijk dat iemand een motie stelt waar hij zelf tegen zal moeten stemmen, waarop de heer Veis Heyn hem den raad geeft de motie dan over te nemen. Toen daarop de voorzitter de motie in stemming brengt verlieten de heeren Gei ritsen, Hagedoorn, van Duinen en Rijkens de vergadering Laatstgenoemde riep beide wethouders nog toe mede te gaan. aan welke vriendelijke uit noodiging deze echter geen gehoor gaven. De motie in stemming gebracht wordt met 7 tegen 3 stemmen de heer Jorissen onthield zich van stem men verworpen. Aan de orde komt het nader voor stel van Burgemeester en Wethouders betreflende de levering van gas ten dienste van perceelen gelegen aan den Leusderschen weg. De commissie tot bqsland in het beheer van de gasfabriek en water leiding door Burgemeester en Wet houders omtrent het amendement van Duinen gehoord, hadden het navolgend advies gezonden: Naar aanleiding van uw verzoek U advies te willen geven omtrent het voorstel van den heer Van Duinen betreffende het leveren van muntgas in peiceelen, in de Gemeente Leusden gelegen hebben wij de eer u het volgende te berichten. Onder ei kenning, dat een zoo groot mogelijk gasverbruik in den regel in het financieele belang der gasfabriek is, meenen wij, dat bij de beoordeeling van het bovengenoemde voorstel, niet uitsluitend gedacht mag worden aan dit financieele belang. Ook op andere geest, waardoor.... die geheerscht heeft in al uw doen... U ziet het, ik kan mij niet uitdrukken... In het kort. de voornaamste is het gebrek aan liefde, de afkeer van de menschen, die zich duidelijk in alles openbaarde. Bij u was de geheele levensopvatting op deze afstooting gegrond. Afstooting voor de stem van den man, voor zijn gelaat, zijn borst, zijn gang, in een woord voor alles wat mensch isAan alle deuren en aan alle trappen, groote, luie slungels in livrei gekleed, om den armen, in lom pen gehulden bedelaars te beletten, binnen te komen. In de wachtkamer groote fauteuils met ruggen, opdat de bedienden, tij dens de bals en recepties het behang sel niet vuil zouden maken met hun hoofden. In al de kamers zware tapij ten, opdat men de voetstappen niet zou hooren. Men verwittigt stellig ieder die binnen komt, dat hij zacht moet spreken en dat hij niets mag aanraken. In uw boudoir stak men niemand de hand toe, en verzocht men evenmin de bezoekers om plaats te nemen zooals u mij ook op dit oogenblik ook niet de hand hebt toe- belangen heeft de Gemeente te letten. Indien de Gemeente Muntgas in die peiceelen levert, desnoods tegen ver hoogden prijs, maar overigens op de zelfde voorwaarden als waarop dit in de Gemeente geschiedt, dan zal dit in hoofdzaak neerkomen op een finan cieel voordeel voor hern die de per ceelen in de gemeente Leusden bouwt. Immers de aanleg en installatie van het muntgas geschiedt op kosten van de Gemeente, terwijl de kosten van aanleg voor gewoon gasverbruik groo- tendeels ten laste van den buuwer zijn. Het is uw college bekend, dat de eischen voor woningen in Leusden belangrijk zachter zijn dan de eischen van de Amersfoortsche Bouwverorde ning. Naar onze meenmg is het on billijk aan hen, die buiten de Gemeente bouwen en dus geheel onafhankelijk zijn van de eischen en het toezicht in Amersfoort, in dit opzicht de zelfde faciliteiten te verleenen als aan de personen, die in de Gemeente bouwen. Voor het verstrekken van muntgas kan wel is waar een hoogeren prijs bedongen worden, maar deze wordt dan betaald door den verbruiker, niet door den eigenaar. Bovendien is het niet mogelijk, den prijs van het munt gas zóo te regelen, dat daarin begrepen is een juiste aflossing en rentever goeding van de door de Gemeente te maken kosten voor de installatie. Eene zuivere regeling daaivan is niet te maken, omdat in ieder perceel het gasverbruik verschillend zal zijn, en derhalve ook de gasprijs voor ieder perceel verschillend zou moeten zijn. Om deze redenen meenen wij, dat het aangegeven denkbeeld geene aan beveling verdient. Nog brengen wij onder de aandacht van uw college, dat het door den voorsteller beoogde doel niet verkregen zal worden door schiapping van voor waarde b. Uitdrukkelijk zal bepaald moeten worden, dat muntgas geleverd zal worden iu Leusden omdat de ver ordening betreffende de levering van muntgas zonder uitdrukkelijke bepaling uitsluitend te Amersfoort geldt. Mocht de Gemeenteraad evenwel besluiien toch muntgas te leveren in perceelen in Leusden, dan zal naar onze meening bepaald moeten worden 1. dat de kosten van leidingen, lampen, comforen en rneter door den eigenaar van het perceel aan de Ge meente vergoed moeten worden 2. dat de prijs van het muntgas 1 cent per M3 hooger gesteld wordt, dan waarvoor het in de Gemeente Amersfoort wordt geleverd. De heer Van Duinen, inmiddels in de vergadering teruggekeerd vindt het antwoord der gascommissie niet afdoende. Zijns inziens komen moreele belangen hier niet bij te pas. Waar de gemeente den laatsten tijd herhaal delijk perceelen onbewoonbaar ver klaart, zonder in de daardooi ontstane woningnood voor arbeiders te voorzien, mag zij blijde zijn dat dergelijke wo ningen in een aangrenzende gemeente verrijzen, te meer daar het door de in onze gemeente bestaande bouw verordening het bouwen van woningen die tegen een lagen huurprijs met voordeel verhuurd kunnen worden, tamelijk wel onmogelijk is gemaakt. Hij meent er evenwel iets op gevonden te hebben om alle partijen te voldoen en stelt voor alle kosten van aanleg gestoken, noch mij gevraagd, om plaats te nemen...» »Maar, ga toch uw gang, als u wilt!»... zeide de prinses, hem glim lachend de hand reikend. »Is het nu werkelijk de moeite waard om over zulke kleinigheden, boos te worden?» "Maak ik mij boos?» antwoordde de dokter, lachende. Maar dadelijk daarop werd hij opgewonden, nam zijn hoed af, en deze heen en weer bewe gende, zeide hij onstuimig: »Om de waarheid te zeggen, wachtte ik al lang op eene gelegenheid om u alles te zeggen, alles, alles Ik wilde u zeggen dat u de heele wereld be schouwt, zooals Napoleon, als kanon- nenvleesch. Maar bij Napoleon was het althans een soort van overtuiging, en bij u, buiten de terugstooting, niets »Ik, terugstooting van de mensch- heid,» zeide prinses glimlachend, terwijl ze verbaasd de schouders optrok, »ik »Ja, u U verlangt bewijzen Welnu dan. Bij u op Michaïltsevo, leven drie van uw oude koks van aalmoezen, ofschoon ze blind zijn geworden in uwe keukens, door de hitte der ovens Al wat flink, goed, en mooi was op uwe eigendommen van tien duizend dessiatines hebt u of uwe parasieten, ingepalmd als lakeien, koetsiers of voetknechten Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2