BEDRIJFS-— VERZEKERING NOODZAKELIJK ONMISBAAR. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Yoor Huis en Hof. KENNISGEVING. Adverteiitiën. Amersfoortsct Wissel- en Effectenkantoor Lama/son Bouwer Co. Mum-huizen 39 en ie brengen ten laste van de eigenaren der perceelen eri slechts de munt gasmeter, erenals dit in onze gemeente zelf geschied, gratis ui gebruik af te staan. Wethouder Karn zegt dat het motief waarom hij tegen het verleenen van gas aan bedoelde perceelen was in hoofdzaak zijn oorzaak-vind in den aldaar geschapen toestand, die hem de toekomst met zorg tegemoet doet gaan. In stemming gebracht wordt hel amendement van den heer Van Duinen met algemeene stemmen aangenomen en evenzoo bet daardoor gewijzigd voorstel van Burgemeester en Wet houders. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Openbare Lagere School 3e soort aan de Puntenbur gerlaan werd benoemd mejuffrouw D. C. Kraanen. Tot lid der commissie van toezicht op 't Middelbaar onderwijs benoemde de Raad met 8 stemmen tegen 4 op den heer H. W. E Vrijdag uitgebracht de heer H. de Jong en tot lid der Comm. v. Toezicht op 't Lager ori derwijs met algemeene stemmen de heer H. C A. de Jong. Hiermede was de agenda afgehan deld. Bij de gebruikelijke rondvraag ver zocht de heer Kroes de benoeming van een gemeente-geneesheer, welke be trekking heden 1 Maart vaceert, urgent te willen verklaren, we[k voorstel door den heer Van Kalken werd ondersteund De heeren Tromp van Holst en Van Duinen verlieten daarop de vergader ring hetgeen den heer Oosterveen aanleiding gaf voor te stellen om gezien de onvoltalligheid van den Raad dit voorstel niet in behandeling te nemen. De heer Jorissen appueci- eerende de goede bedoelingen zijner mederaadsleden gaf den heerKioesin overweging zijn voorstel in te trekken waai toe deze dan ook besloot Burge meester en Wethouders zullen nu tijdelijk in de bestaande vacature voorzien. Niets meer te behandelen zijnde sloot de voorzitter omstreeks half vier deze stormachtige vergadering, die onzes inziens nog lang zal nawerken, doch niet ten voordeele der gemeente belangen. Niettegenstaande er gisteravond nog al veel te doen was een bal- masqué op de Kroon, en een lezing over Rome van Mej. Kuijper in de Arend was het in Amicitia viij vol. Het nieuwe heeft zeker niet nage laten te trekken, want nieuw, voor de meesten althans, is het dansen, zooals Lilt Green en Andreas Pavley dit vertoonden. Het is geen dansen, zooals we dit gewoon zijn te zien, neen, het is een bewegen van armen en beenen, en van bovenlijf, alles met bekoorlijke, schoone bewegingen op de maat der muziek. Ook de standen, die telkens worden aangenomen, zijn schoon en passend aan het onderwerp, dat wordt voorgesteld, door houding en gebaren wordt uitgebeeld. Alleen veel studie en aanleg voor kunst kun nen zoo iets schoons voortbrengen. Zonder dit zou de gansche vertooning belachelijk zijn. En dat was het juist niet. Hoe indrukwekkend was: «Der Tod und das Madchena. Jammer, dat het scherm niet omlaag ging voor Lili en Andreas het tooneel verlieten. Dan ware de indruk blijvender geweest De beide kunstenaars werden met bloemstukken vereerd. De piano een Kaps-vleugel uit het magazijn van den heer Klein werd verdienstelijk bespeeld door Mej. Elsa Nolthenius. Ook de zang van Mej. Anke Schierbeek was passend aan de onderwerpen. In 't kort een avond van buitengewoon kunstgenot. Na eene vooraf in het hotel Reichmann te houden toespraak zal Vrijdag a s. des namiddags te 2 uur, het borstbeeld van Johan van Olden- barneveld worden onthuld en aan de gemeente overgedragen. De le luit. A. D. A. Tilanus van het Me regiment infanterie, thans gedetacheerd aan de Rijschool, wordt met ingang van 1 Maart a s. van die detacheering ontheven en ingedeeld bij het 2e bataljon van het regiment te Ede. Mejuffrouw M M. E Weller be haalde te Utrecht de acte voor 't onderwijs in nuttige handwerken. a. s. Zaterdag en Zondag worden van wege de Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen, in Amicitia verschillende schilderijen van de heeren Koster te Haarlem, Krabbé te Laren en Van Weezei Errens alhier ten toon gesteld. Bij het uitrukken van den troep viel j 1. Maandagrnoigen op den Heiligenbergerweg een stukrijder van zijn paard. Hij geraakte onder het voertuig en moest met gebroken been naar het Hospitaal worden vervoerd Zondagochtend derailleerde een tramrijtuig in den bocht van den Stationstraat naar den Soesterweg, zonder verder ongeval te veroorzaken dan het breken van de achteras. De reservewagen werd direct gehaald waardoor de dienst geen rioemens waarde veilraging ondervond. I De apothekersquaestie. -Be 4 apothekers alhier hadden een overeenkomst gesloten, waarbij zij afspraken, om beurten des Zondags slechts één hunner apotheken open te houden en daarvan kennis te geven door aanplakking aan hun apotheken Do inspecteur van de Volksgezond heid achtte die overeenkomst in strijd met artikel 3, alinea 2 van de wet op de artsenijbereidkunde, waarin bepaald wordt: hij (de apothek oefent zijn beroep niet anders uit dan in een uitsluitend daartoe bestemd bij dag steeds toegankelijk deel van een huis, dat ook des nachts door hem of door een hulpapotheker be woond is. Op een Zondag (5 Juni 1910) belde daarom de inspecteur aan bij een der apothekers, de heer Van Wisseling wiens apotheek toen gesloten was Eerst na 3 maal gebeld te hebben werd hem de deur geopend door een zoontje van den apotheker, die mede deelde dat vader uit was en dat er ook geen hulpapotheker aanwezig was De inspecteur maakte nu twee pro- cessen-verbaal op: 1. omdat het huis bij dag niet steeds toegankelijk was omdat het huis niet bewoond was door een apotheker of een hulp apotheker. Te dier zake vervolgd, werd de apothekerdoorhet kantongerecht alhier ter zake van het eerste feit veroor deeld tot fl boete of 1 dag hechtenis doch ter zake van het tweede feit vrijgesproken. De rechtbank te Utrecht acntte beide feiten bewezen en ver oordeelde hem tot 2 geldboeten van f 1 of 1 dag hechtenis vooor elke boete. Bij een anderen apotheker, D. G. II. Iitmau, waar de inspecteur ook op den bewusten Zondag aanbelde, werd het geheel niet open gedaan. Gelijke veroordeeling volgde. Van deze veroordeeling kwamen de veroordeelden in cassatie en hun raadsman, mr. G. J Salm, advocaat te Amsterdam, betoogde j 1. Maandag dat het publiek tevreden was met de getroffen regeling en dat ons land op het oogenblik viijwel het eenige is, waar op Zondag alle apotheken open- esteld blijven. Men heeft nu een ervolging uitgelokt om te doen uil maken of daartoe inderdaad de ver plichting beslaat. De rechter had nu olgens pleiter de wet geschonden, door aan te nemen dat hier een strafbaar feit gepleegd was. Artikel 3 der wet van 1865 bepaalt alleen dat de apotheker alleen zijn beroep mag uitoefenen in de daarin omschreven lokaliteit. Daarbuiten mag hij dus zijn beroep niet uitoefenen. Maar dat de wetgever met dit voorschrift bedoeld heeft, het publiek steeds in de gelegenheid te stellen daar pharmaceutische hulp te krijgen, blijkt uit niets. Het tegendeel blijkt. Men beeft alleen willen bereiken, dat in een potheek niet langer allerlei midde- eti werden verkocht, die met genees middelen niets te maken hadden. Meri heeft daartoe het publiek de noodige contióle over de apotheek willen ver- zekeien. teneinde' te voorkomen dat de apotheker als een alchimist op een zoldei kamertje ging zitten knoeien. Voor den medicus, die als apoiheker optreed, geldt trouwens artikel 3 niet. En bovendien wordt bij geen enkele bepaling der wet den apotheker dwang opgelegd om dengeen, die zich bij hem vervoegt, in zijn winkel le helpen. Men heeft inmiddels reeds een ander middel gevonden om de apotheek te kunnen sluiten: men heft de apotheek eenvoudig tijdelijk op. Maar in elk gevalstrafbaar is al leen het uitoefenen van het bedrijf als apoiheker buiten de apotheek of in een niet toegankelijke apotheek. In de tweede plaats kwam pleiter op tegen de veroordeeling wegens het niet bewonen van de apotheek. Als een apotheek 's nachts bewoond wordt, dan is zij ook overdag bewoond. Maai «bewoond zijn" is nog niet «aan wezig zijn." Waie dit zoo, dan was de apotheker als een slaaf aan zijn huis geketend en was een nieuwe vorm van slavernij ingevoerd. Maar art. 25 der wet kent ook de afwe zigheid van een apotheker en artt. 18 en 19 wijzen er op, dat de apo- ihekerop reis mag gaan en zijn zaak laten leegstaan. Het is facultatief of hij zijn zaak wil laten waarnemen door een anderen apotheker. Ten derde deed pleiter een beroep op art. 2 van de Zondagswet, volgens welke op Zondagen kooplieden winkeliers met met open deuren mogen verkoopen. Een apotheek is een winkel de apotheker een winkelier, zij het een gestudeerd, een geleerd winkelier En eindelijk diende het vonnis op verschillende formeele gronden worden vernietigd. Conclusie O. M 13 Maart. (Amersf. Dagbl.) Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van net Postkantoor Amersfoort gedurende de maand Februari 1911. te Hellemer, Mej. Botti, Mevr. W. Hoeven, Mevr. Comijn, Van Zwol, K. Meindersma, Frans Blom, J. Tieman, Amsterd. Boekh., K. Navest Dz., Mej. M. v. Engelen, Hilversum. Leiderdorp. Apeldoorn. Hilversum. Amersfoort. t De positie der onderofficieren De comissie van officieren en onder officieren, door den Minister van Oorlog benoemd tot onderzoek van het vraag stuk der positie van de onderofficieren hield gisteren in het gebouw der bi bliotheek van het Departement van Oorlog haar eerste vergadering onder voozitterschap van den majoor jhr Alting von Geusau, president der com missie. - Een zeer kleine en zeer jeugdige menschenredder was een terrier van maanden oud, te Winchester, die nochtans een heidendaad verrichtte, welke de kloekste Bernardiner of New-foundlander 'm niet verbeterd zou hebben, 't Kleine, grappige hondje, de lieveling van zijn kleine vrouw, een aardig meisje van 16 jaar, sliep bij haar op de kamer in een warm nestje Op zekeren nacht werd vrouwtje plotseling gewekt door Fik, die luid blaffend op haar bed gesprongen was, haar zenuwachtig druk in 'l gelaat likte, en met den bek aan de dekens rukte.Toen 't hondje zag, dat zij wakker was, sprong bet naar de deur, labbelde er met de kleine pootjes tegen, en holde toen naar het bed terug... Het meisje merkte dadelijk, dat er onraad was, deed de deur open rook eeri sterke brandlucht. Nog maar amper had zij tijd de andere huisgenooten te wekken en het huis te verlaten. Met woede brak de brand uit, en het was een ontsnapping aan een dreigend gevaar. Ons Fikje is door iedereen als held gehuldigd, en zfin portret verscheen in vele tijd schriften. Treurig geëindigde carnavalspret Zondagavond omstreeks half twaalf is op het carnavalsbal van de Ver eeniging «Onder Ons" le Bergen-op Zoom, even vóór het uitreiken der prijzen, waarschijnlijk door het weg springen van een luciferskopje,'t cos- tuum in brand geraakt van één der deelneemsters aan de groep, die den eersten prijs behaald had, voorstel lend «een. zestal bergbestijgsters met gidsen, midden in den winter». In een oogenblik deelde het vuur zich aan de andere costuums, grootendeels uit watten bestaande, mede. En het is alleen aan de tegenwoordigheid van geest van enkele toeschouwers, die de brandende meisjes dadelijk op den grond wierpen en heen en weer rolden, te danken, dat slechts twee van haar ernstige, doch gelukkig niet levens gevaarlijke brandwonden bekwamen. zonder de bij de wet vereischte toe lating, twintig maal gepleegd. Hij werd deswege veroordeeld tot twintig geldboeten, elk van f 15, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete. De eiscb van het Op. Min. was 20 geldboeten van f50, subs 5 dagen voor elke boete. De beer De Haas heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Rozen. Iemand te Winterswijk had een paar rozenstruikjes buiten staan, waar aan in November nog verscheidene knoppen zaten. Niettegenstaande den winter, al was die dan niet streng, komen thans uit drie knoppen de rozen al te voorschijn. Wonderdokter. De kantonrechter te Leiden heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den wonderdokter De Haas. Met vrijspraak van het overige hem ten laste gelegde werd de beklaagde schuldig verklaard aan het zonder noodzaak uitoefenen van een beroep, Het «zeere hoofd", waaraan sommige kinderen lijden, wordt veroorzaakt door een schimmelplant. Deze onge steldheid favus genoemd, is de wal gelijkste en hardnekkigste van de parasitaire huidziekten De uitslag breidt zich door »broedcellen« uit niet alleen op het lichaam van den Schoonhoven, patiënt zelf maar ook op dat van andere Utrecht. personen. Van de andere haarziekten, d den ringworm, herpestonsuras en circinatus kan hetzelfde gezegd worden Kinkhoest is te herkennen aan de krampachtige hoestbuien, die soms eindigen met een eigenaardige piepende ademhaling. Kinkhoest is alleen be smetielijk in het stadium, waarin de kramphoest bestaat. De meest onschuldige huiduitslag is het gewone eczeem, door het pu bliek een «krentenbaard" genoemd. Bij goeden wil van de ouders kunnen de kinderen h ervan heel gemakkelijk genezen worden. Velen meenen nog, dat men dien uitslag niet moet be strijden, want dat die anders naar binnen kan slaan en aanleiding ge ven tot ernstiger ziekten. Dit is een ingeworteld volksvooroordeel, dat be streden moet worden. Diphtheritis, hoofdzakelijk voor komende bij kinderen beneden 10 jaar I zelden bij kinderen boven 15 jaar, ontstaat door een microscopisch kleine zwam, een bacterie, die zich bij voor keur nestelt in het slijmvlies van den neus, de keel en het strottenhoofd, tot zelfs in de luchtpijp. Ook vol- wassenen van eiken leeftijd spaart zij niet Nog vele weken en maanden, nadat alle sporen van ontsteking in I de keel schijnbaar zijn verdwenen, kunnen bacillen in het speeksel ge vonden worden. Men denke hieraan met het oog op mogelijke besmetting Het gevaar, dat mazelen voor de gezondheid der kinderen oplevert, wordt dikwijls door het publiek onder- schat. Een epidemie die in den aanvang goedaardig verloopt en geene ofslechts I enkele slachtoffers eisclu, kan plotse ling van karakter veranderen en een kwaadaardige ziekte worden. Maar ook zelfs bij goedaardige epidemieën I kunnen allerlei naziekten de gezond heid der kinderen bedreigen, waarvan ooral aandoeningen van het midden- oor en tuberculeuze ontstekingen van I verschillende organen de voornaamste zijn en die zich zelfs na jaren nog unnen doen gevoelen. Bijziendheid ontstaat bij oogen, die I een eigenaardigen bouw namelijk veel le lange oogassen hebben, onder den invloed van een onvoldoende I verlichting, bij langdurig inspannenden arbeid (fijne handwerken b.v.) ook bij kinderen met een slechte houding (hoogen schouder, scheeve heup). Bij bet bestaan van eenigszins belangrijke bijziendheid moet de leerling met de grootste zorg door den onderwijzer worden behandeld, en steeds bij onder wijs, waarbij het bord, landkaarten of platen gebruikt worden vooraan in de klasse geplaatst worden. Het pa pier van schoolboeken en cahiers zij I mooi wit, hoogstens ietwat geel ge tint, de letters moeten een bepaalde I grootte hebben en niet te dicht op elkander gedrukt zijn. Hardhoorigheid komt bij kinderen I voor, die aan de een of andere infecte- ziekte hebben geleden, maar meer nog bij scrophuleuze en zwakke kin deren, omdat zulke kinderen dikwijls aan een ontsteking van het midden- oor lijden. Een vorm van doofheid I ontstaat tengevolge van adenoïde vegetaties in den keeleen betrekke- lijk onschuldige operatie kan bier meestal helpen. Dool beid is ook well eens het gevolg van vuilheid en on- voldoende reiniging der ooren. Hard hoorige kinderen moeten, zooveel moge- I lijk, in de klasse vooraan geplaatst worden, en bij vertellingen en expli caties moet, zooveel mogelijk, tot hen het woord worden gericht. (Bovenstaande is getrokken uit een opstel van Dr. J. \V. F. Donath). Observator. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken belanghebbenden opmerkzaam op het bepaalde in art. 27 der Drankwet, luidende. «Van verbouwing of herbouw van «eene localiteit, waarvoor eene ver- «gunning is verleend, wordt uiterlijk «eene maand vóór het einde van het «vergunningsjaar, waarin de ver- «bouwing of herbouw is aangevangen, «onder overlegging van het plan, «Kennisgegeven aan Burgemeester en «Wethouders of voorzooveel betreft «een logement, waarin de verkoop «alleen geschiedt aan logeergasten of «de localiteit van eene sociëteit, aan «Gedeputeerde Staten;" Voorts vestigen zij de aandacht van belanghebbenden er op, dat, wanneer niet aan gemeld voorschrift wordt vol daan, de vergunning moet worden ingetrokken. Amersfoort, den 28 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. (Mr. S- G. van WeldereaBaronReiifiers) KOETEGEACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor'' Tel: Interc. 176. Assurantiën. Credleten. Coupons. Oeposito's Effecten. Incasseering van Wissels en duit: Vreemd Geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J.CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandelipg worden aangenomen, wordt hefstel gegarandeerd. Het Nieuws-van den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder i in het bezit van den haardos te zijn gekomen. belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. S a f e - i u ri c h t i 11g Yoor Fabrikanten, Winke liers en allen die bedrijf uitoefenen is eene - (aanvulling der - Brand-Assurantie)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3