ASTHMA. Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. der Vierhouterbosschen bij Nunspeet tentenkampen worden ingericht, elk kamp voor 60 jongens van af 12 jaar. Het benoodigde tent-materiaal wordt ons door Z.Exc. den Minister van Oorlog welwillend verstrekt. Als proef werden gedurende eenige achtereen volgende jaren door den ook dit jaar als commandant optredenden eersten ondergeteekende kleinere kampen van 10 a 12 jongens georganiseerddoch daar dit naast voordeelen meerdere nadeelen meebracht, gaan wij nu over tot grootere kampen, waar, door bet grooter aantal deelnemers, allerlei spelen beter tot bun recbt komen Hoewel er, door wat er in de laatste jaren voor onze jongens in die rich ting gedaan wordt, meer vertrouwen begint te komen, blijkt ons uit cor respondentie, als anderzins meermalen, hoe een breede schaar van ouders nog steeds blijft weifelen voor bet bezwaarde gezondheid mijner jongens. Wij wijzen hun op de honderden jongens die in de verschillende kam pen te Laren en Nunspeet jaarlijks een gedeelte hunner vacantie door brengen met allerlei prettige, nuttige dingen en even gezond, ja, vaak ge zonder terugkomen dan zij gingen. Bij een behoorlijk toezien der leiders, dat de meest voor de hand liggende hygiënische maatregelen nageleefd worden, zorgt de natuur voor het overige en komen ziekten hoogstzelden voor. Laat bovengenoemde overweging dit jaar u eens niet terughouden en stuurt uw jongens »de hei op". Om irilichlingen omtrent uitrusting, onkosten, reeds van te voren aan ie leeren dingen, enz., wendde men zich tot ondergeteekenden vóór 10 Juni. In enkele gevallen kan van deze sluitingstermijn worden afgeweken, hoewel een goede organisatie vroeg tijdige aanmelding eischt. Deze kampen gaan niet uit van de Padvinders- Organisatie, al zijn in hoofdzaak onze dagelijksche bezigheden dezelfde. Deze laatste mededeeling om verwarring te voorkomen. Padvinders zijn echter zeer welkom. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Voor het Oostelijk gedeelte des lands zich op te geven bij J. Kuylroan, leer. R. H. B. S., Winterswijk. Voor het Westelijk gedeelte bij P. Tjebbes, leer. Kweeksch Zeevaart, Mauritslaan 4, Hilversum. RECLAME. Een gegarandeerd middel tegen Verlichting gegarandeerd, anders geld terug. Dr. R. SCHIFFMANN's middel tegen Asthma faalt nooit in het geven van dadelijke verlichting in de ergste gevallen van Asthma. Men behoeft niet op de uitwerking te wachten het werkt direct, onmiddellijk en zeker, en geneest bepaald alle gevallen die genezen kunnen worden. Dadelijke verlichting wordt ge garandeerd in de hevigste aanval len, hoe zwaar de benauwdheid en hoe hardnekkig de kwaal ook is. Het betaalde ge'd voor een pakje a fl. 1.50 wordt teruggegeven door de firma bij wie het gekocht is, wanneer het middel in het gebruik niet voldoet. Dr. SCHIFFMANN's Asthma middel is verkrijgbaar bij de firma A. VAN DE WEG, Langestraat 23. (ook op schriftelijke aanvrage met inzending van fl. 1.65) met garan tie dat zij het tegen het volle betaalde bedrag terugneemt als het middel niet voldoet. Uitgenoodigd door de vereeni- ging »Johan van Oldenbameveld» verzamelden zich gisterenmiddag in het fraaie zaaltje van Hotel Reichmann de notabelen dezer gemeente, tot het bijwonen der onthulling van het bron zen borstbeeld van hem wiens naam de vereenigiDg draagt. Naast burgemeester en wethouders en de meeste raadsleden, merkten wij op leden van de Provinciale Staten, der Kamer van Koophandel en Fabrie ken, hoofden van kerkgenootschappen •en verdere burgerlijke en militaire autoriteiten, waarvan vele vergezeld door hunne dames. H M. de Koningin deed van hare belangstelling blijken door zich te doen vertegenwoordigen door Haren Kamerheer Baron Van Hardenbroek van Lockhorst. De onder-voorzitter der vereeriiging Dr. H. J. Reynders, conrector aan het gymnasium alhier, heette allen harte lijk welkom, dankte voor de belang stelling vroeger getoond in gaven nu weder door het zijn te dezer plaats, v Met van aandoening trillende stem geelde hij daarop de droeve mare mede, dat de voorzitter der vereeniging, Overste Heldring, Donderdagavond na een langdurig lijden was overleden. Tot op het laatste oogenblik bad hij nog van zijne belangstelling in deze zaak, waarvoor hij steeds had geijverd, doen blijken. Des middags nog zond hij een gelukwensch met de oprich ting van het gedenkteeken, des avonds kwam zijn doodsbericht. Voorts schetste spr. hoe de ver eeniging, uit de kei-commissie ont staan, te kampen had gehad met veel vooroordeel en tal van bezwaren, die echter, zooals dezen dag getuigde glansrijk waren overwonnen, om daarna stil te staan bij den persoon, wien bet goldt dezen dag een blijvende hulde te brengen. Joban van Oldenbarneveld, een van Amersfoort's grootste zonen, die hier zijn jeugd doorbracht en eerste opleiding ontving en van wien men nog het huis aanwijst, waar hij later waarschijnlijk woonde, wordt, boe verschillend ook voorheen in de ge schiedenis des lands be- en geoordeeld, thans door den nazaat m het juiste licht gezien en erkend en geeerd als een staatstrnan van groote gaven, die hij naar zijn beste krachten in den dienst van zijn land besteedde. Daarna naar buiten getreden op het stationsplein droeg de heer Reyn ders, nadat bet doek, dat de bronzen figuur aan het oog onttrok, was ver wijderd, het gedenkteeken aan de gemeente over. De buigemeester verklaarde namens 't gemeentebestuur het fraaie monu ment, een sieraad voor de gemeente te aanvaarden en dankte de commissie voor haren on vermoeiden ijver waar door dit tot stand was gebracht. Baron van Hardenbroek van Lock horst legde daarop namens Hare Majesteit de Koningin eeri palinlak met Oranje lint op het gazon voor het marmeren voetstuk neder, daarmede eene daad van piëteit verrichtend, die menige donkere bladzijde in onze geschiedenis voor goed uitwischt. Na eene ommegang om het beeld was de plechtigheid afgeloopen en werd het publiek, dal iu grooten getale was opgekomen om de ont hulling bij te wonen en tot dusverre op een afstand gehouden, tot bij het monument toegelaten. Omtrent het borstbeeld zelf hebben wij in ons nummer van den 22 Fehr, reeds het noodige medegedeeld. Wij kunnen dus thans volstaan met te constateeren dat het geplaatst op het fraaie mar meren voetstuk in 'l midden van een afloopend gazori, omringd door een hardsteenen trottoir en geflankeerd door in stijl gehouden lantaarns een geheel oplevert zoo fraai, dat het oog van stadgenoot en vreemdeling steeds met voldoening daarop zal rusten. 10 Maart as. zal door «Het Tooneel,» directie Royaards, in Ami- cilia Vondels «Lucifer» worden op gevoerd. We laten hier een paar beoordee lingen uit groote bladen volgen. Het Algemeen Handelsblad schrijft Veler samenwerking heeft eene voorstelling van «Lucifer» tot stand gebracht, die zooveel schoone kanten biedt dat de ondernemers een zeer boogen lof voor hunne kunstdaad zonder reserve ditmaal verdienen. De Tijd Deze voorstelling was een ware verrassing en gaf een uitstekenden kijk op de enorme werkkracht en het idealistisch streven van Willem Roy aards. De Nieuwe Rotterdamsche Courant: Aan het eind barstten de waar- deeringsblijken los. Er moest vier- of vijfmaal gebaald Worden en de derde maal kwam Royaards naar voren. Toen leek het applaus te verdubbelen: den genialen ineerizetter van dit spel vol schoonheid werd een spontane warme buide gebracht. Een krans met de stadskleuren is hem aangeboden. De Nieuwe Cdurant: Allereerst een woord van hulde en darik aan Royaards, die alweer een grootsche artistieke daad op zijn actief heeft. Hooge schoonheid hebben wij gisterenavond genoteo. Wij zagen nooit mooier geheel van lijn en kleur en rytbmisch beweeg. Het was bijna volmaakt en stond zeer ver boven alles wat ten onlzent alsnog in deze richting werd beieikt. Wij hebben hier nooit een zóó dicht der volmaakthheid naderende Vondelopvoering bijgewoond, vóórdat Royaards aan het werk is gegaan om wonderen te doen met zijn levend materiaal. Bij de j.l. Donderdag gehouden herstemming voor een lid van den Gemeenteraad in district I zijn van de 1088 kiezers 718 opgekomen. 7 Biljetten waren van onwaarde. De beer J. van der Wal kz. verkreeg 467 de heer P. S. R. Wolterbeek 244 stem men, zoodal eerstgenoemde gekozen is. De acte voor nuttige handwer ken werd alsnog behaald door de dames A. W. Mentink en M. M. E. Morel. Tot rijksklerk 3e klasse ter griffie vhn het kantongerecht alhier is benoemd de beer J. G. Prins. Tot diaken der Gereformeerde Gemeente aan de Langegracbt is gekozen de heer G. W. Benninck. De commies bij de Ned. Cen traal spoorweg maatschappij E. Genis herdacht j.l. Woensdag zijn 25-jarig ambstjubilee. Adjudant-pikeur L. Pijl heeft, na de laatste 13 jaar aan de rijschool verbonden te zijn geweest, den dienst met pensioen verlaten. Talrijk zijn zij, ook onder niet mi litairen, die aan hem hun opleiding als ruiter danken en zij allen hebben de aangenaamste herinneringen aan het door hem gegeven onderricht. Te verwonderen is het dus niet dat zijn beengaan niet onopgemerkt plaats vond. Namens officieren werd hem door zijn chef oveiste A. G. J. M. baron van Oldeneef, directeur der lijscbool een fraai aandenken verge zeld van enveloppe, aangeboden, ter wijl ook zijn burgerleerhngen hem eene herinnering vereerden. Als zijn opvolger is aangewezen wachtmeester Schreuder van het depot-huzaren te Haarlem. Wat praktische kleeding is, die de gezondheid geen schade doet, hi eft de tentoonstelling in de Industrie- en huishoudschool geleerd. Het bezoek is zeer druk geweest. Vrouwen uit allen stand, ook uit den werkmans stand, zijri een kijkje gaan nemen. Vooral Dinsdagavond was dit het geval. Veel hebben ze hier op dit ge bied kunnen leeren ook dat doelma tige, sierlijke kleeding goedkoop kan zijn. Zeer trok ook de aandacht de verzameling historische kleederdrach ten van 17501850, tijdelijk afgestaan door de voorziisier van het Hoofdbe stuur der vakschool voor kleermaak sters te Amsterdam, mevrouw Pos tunies Meyjes. Mej. M. Denekamp hield Woensdag middag een voordracht die ook buiten gewoon goed bezocht was. ZONDAG 26 FEBRUARI. Reiuuiistrantsche kerk. Voorm. 9V» uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoef. voor jongelieden van 1016 jaar. Vooim. 11 uur. Ds. Hooykaas. Godsdienstoefening voorde gemeente. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/i uur, Dr. H. J.Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/> uur, Ds. Donner. Beide keeren kollecte hulpbehoevende Kerken. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teeririk. 's Av. 5'/j uur, Ds. Teerink. Beide keeren Maandel. collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Vooim. 9'/i uur, de Heer H. J. Vaarties van Doidrecht. 'sAv. 5 uur, de Heer H. J. Vaarties. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 91/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur. Godsdienstoefening Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muur buizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4uur, Godsdienstoefening. Met de werkzaamheden van de verbouwing van het Koninklijk Paleis het Loo is een begin gemaakt. Het eerste werk bestaat in het wegkarren der zwarte aarde en het ophoogen met wit zand van het terrein, waarop het nieuwe gedeelte zal verrijzen. Met de zwarte aarde wordt de Koriings- weide opgehoogd, waarop de woningen van boschbaas en baas-timmei man worden gebouwd. Aan het Paleis wordt dit jaar niet veel veranderd Alleen zullen eenige uitbouwtjes worden weg gebroken en rnet het houfdgebouw worden gelijk gemaakt; bieronder behoort ook de keuken van Prinses Juliana, welke 1 meter moet worden ingekort. Deze laatste werkzaamheden moeten vóór den terugkeer der Konink lijke familie zijn geëeindigd. Bloembollen. In Haarlem's omstreken zijn hier en daar reeds de crocussen in vollen bloei, alzoo vroeger dan sinds jaren het geval is geweest. Over het algemeen ontwikkelen de bloembollen zich zeer voorspoedig Wanneer er geen tegenspoed komt, vooral geen nachtvorsten, kan men een zeer vroegen bloei .tegemoet zien, denkelijk reeds in bet laatst van Maart. De berichten uit het buitenland over den verkoop van bolbloemen luiden zeer gunstig. Te Goedereede (Z.-H.) heeft men het geroep van den koekoek vernomen. Te Lisse is de eerste kievit gezien. Te Hoorn is een zwaluw komen aanvliegen. Het beestje was zeer ver moeid en heeft zich aldaar genesteld.' Te Philadelphia steeg een dame in amazonecostuum van haar paard om het te laten drinken. Het publiek meende dat zij een baremrok droeg of een variatie daarvan en begon oogenblikkelijk te schelden en met steenen te gooien. De politie had gioote moeite om de dame te bevrijden Te Rome heeft eeri bekende dame, uit de Armenische kolonie, prinses Ababeleck, een bal gegeven, waarop bijna alle dames den barem-rok droegen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn bij den landbouwer J. van Tamelen, te Hoevelaken uit een schuur, door verbreking van het slot, 10 kippen ontvreemd. Des morgens werd door de politie aldaar onmiddel lijk een onderzoek ingesteld en ge lukte het haar op de markt te Putten een 10-tal kippen in beslag te nemen van een koopman uil Nijkei k, die ver klaarde ze gekocht te hebnen van een zekeren A v. E. uit Nijkerkerveen. De ui beslag genomen kippen zijn door Van Tamelen als de zijne her kend. Van E. is gearresteerd en ter beschikking gesteld van den Ol'ficiei van Justitie te Utrecht. Nabij Philippine (Zeeland) is een luchtballon neergedaald m den Slelle- polder' juist vóór den Brakman. De twee reizigers waien 's morgens hall- tien uit Amiëns(Frankiijk) vertrokken. Door bemiddeling van den land bouwer Kindt werd de ballon op een wagen geladen en naar het station Philippine gebracht. De trek naar Amerika is tegen woordig in ons land, vooral uit de noordelijke provinciën, zeer groot. In Friesland hebben een aantal personen van de directie der Holland-Amerika lijn bericht ontvangen, dat vooi hands alle plaatsen op be booten bezet zijn en inen geduld moet hebben tot April. Men schrjjft uit Wageningen: Het water van den Rijn heeft Don derdag weer een zeer hoog peil be reikt. terwijl de was nog steeds aan houdt. De peilschaal wijst thans 9.12 M., dat is ongeveer 2 Meter boven gewone hoogte. De uiterwaarden staan reeds grooterideels onder water, op de steen fabrieken is de arbeid gestaakt. Het bericht dat een Amerikaan 100,000 pd. st. geboden heeft voor Lord Lansdowne's »Molen«, van Rem brandt, maar dat voor dezelfde som de National Galleiy te Londen, het zou kunnen overnemen, wekt in En geland beroering. Sir Charles Holroyd, de directeur van bel nationale museum, zeide: Wij hebben een aantal Rembrandt's in onze verzameling, maar dit schilderij mag beschouwd worden als de éénige Rembrandt in dit genie. En hij gaf te verstaan dat tegenover een zoo hooge koopsom de kans om hel doek voor Engeland te behouden zou af bangen van de tusschenkomst van een edelmoedigen gever. Onze Nederlandsche regeering heeft daar toch anders over gedacht, toen Vermeei's «Melkmeisje» in hetzelfde geval verkeerde. »Kees heeft geld!" Een alleenwonend, hulpbehoevend man van 82-jaar te Nieuw-Beierland, die reeds een paar jaar onderstand genoot, heeft den armmeester laten roepen en hem veiteld, dat hij nog wal geld had en dit aan het armbe stuur wilde geven Uit een kist wer den toen eenige zakjes te voorschijn gehaald, welke te zamen ruim f 1450 bevatten, waarvan f 700 aan gouden tientjes. De man is dadelijk bij anderen onder dak gebracht. («N. R Ct.") 'n Fantastisch plan. Een Belgisch ingenieur, Raoul Pictet geheeten, heeft een voordracht ge houden over een reusachtigen lucht- kruiser. De plannen van zijn luchtschip zijn aldus: lengte 240 M., breedte 25 M., hutten voor 300 passagiers, eetzaal voor 200 personen. Dertig motoren van 100 P.K., met elk '10 schroeven 1 Tezamen dus 300 schroeven van 2'/, M diameter. Te Diemen is een met twee paarden bespannen kermiswagen door bet stormweer in de Muidervaart ge raakt. De inzittenden konden slechts met moeite gered worden, waarna paard en wagen eveneens weder op het droge weiden gebracht. De wagen had veel schade gekregen. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 22 tot en met den 28 Febr. 1911. GEVESTIGD. G. M. Hosselaar, van Bussum naar Bloemend, straat 2. A. G. Sehoonderbeek, van Ede n. Soesterweg 33. A. Werkman, van Watergraafsmeer n. Koninginne- laan 1. A. Wijker, van Egmond-aan-Zee naar Zand 15. Q. van Lint, v. "Venlo n. Pieter Pijpersstraat 9. J. H. Hauser, v. Venlo n Pieter Pijperstraat 9. B. P. van der Kraats, v. Stoutenburg n. Hooge- weg 44. E. Dijkhuis, v. Hilversum n. Utreehtschestr. 24. W. L. van Haperen, wed. Evers, van Zutphen naar Van Ascn van Wijckstraat 1. M. C. Pruijt, v. Watergraafsmeer n. Vlasakkerw. 6 A. G. H. Eranssen, v. Hilversum n. Bisschops- weg 62. M. C. Rijntjes, van Nijmegen naar Hof 46. M. C. Dullaert, v. Deventer n. Utrechtschew. 97. S. Menko, van Arnhem naar Kampstraat 17. J. T. Eggink, van Leusden naar Soesterweg 33. M. v. d. Lagemaat, v. Leusden n. Leusderw 118. A. van Niekerk, v Utrecht n. Stellingwerfstr. 51. G. Penning, van Rhenen n Krankeledenstr. 26. H. P. Daalderop, v. Zevenaar n. Muurhuizen 117. H. D. van Itheden, wed W. A. A. Blanche Koelensmid, van Amsterdam n. Tuinstraat 3. J. Middelkoop, v. Apeldoorn n. Utrechtschew S4. L. P. J. de Bont, van Inf.-kazerne naar Hof 20. VERTROKKEN. W. J. van Groenesteijn, van Aldegondestr. 59 naar Tiel. W. van der Logt, wed. W. van Wageningen, van Hellestraat 68 naar Amsterdam. A. van Egdom, van Langestraat 38a n. Maarn. J. H. van Bilderbeek; van Westerstraat 9 naar Amsterdam. J. Helsdingen, van Hoogeweg 2 naar Harderwijk. W. von Lehn, van Paternosterstr 3 n. Arnhem. A. W. Helmerhorst, van Krommestraat 19 naar Doetinchem. B. Molj van Appelweg 1 naar Haarlem. J. M. van Schaik, van Langestraat 101. naar Apeldoorn. C. van Boeijen, van Barchman Wuijtiersl. 7 naar Weesp. M. nillenius, van Langestraat 103 naar Avereest. J. K. Maatman, van Langestr. 36 naar Zuthcn. M. J de Looze, v. Langestr. 71 n. Amsterdam. E. Windhouwer, v. Woestijgerweg 29 n. Leusden. J. H. Benschop, v. Ie Wolfertdw.straat 34 naar Utrecht. G. A. Meijer, van Langestr. 16 naar Harderwijk. J. G. Wille, van Arnh.w. 42 n. Bergen-op-Zoom. W. J. Laman, van Utreehtschestr 5 n. Amsterdam. L A. Buhlman, van Blankenheimstraat 2 naar Billiton, N.O.l. H. G. W. Hiehle, van Schimmelpenninckstraat 23 naar Utrecht. B. J. E. van Dongeu, v. Schimmelpenninckstraat 39 naar Harderwijk. J. G. Eijlander, van Schimmelpenninckstraat 39 naar Harderwijk. Gummi, dat hard geworden is, maakt men weer elastisch, door het te weeken in water, waaraan een derde ammoniak is toegevoegd. Met zuivere spirilis op een flanellen lapje verdrijft men harsvlekken. Dik geworden inkt kan men verdunnen met iets azijn. Kalkspalten neemt men weg door wrijving met een lapje in azijn gedrenkt. Wanneer men lampenkousjes vooi- at in azijn weekt en daarna laat drogen, zal de lamp helderder branden. Witte gelatine, door verwarming opgelost in azijn, is een goed middel om porselein te lijmen; dé breuk vlakken moeten eerst veiwarmd wor den. Bevroren pompen worden ontdooid, als men er warm zout water in giet en tegelijk pompt. Ruiten, die ondoorzichtig zijn geworden, kan men schoon krijgen door wasscbing met verdund salpeterzuurdaarna afgieten. De Haagsche arts, mej. Lize Deut-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2