mïmm Oude Bficlé eo Preulen DE WITTE WINKEL Plaatselijk Nieuws. üemengd Nieuws. Advertentiën. Stoker Reddingius, Hilversum. maandag 20 maart, uur ddingius, A. NOORD P. DE HAAN- Amersfoortscli Wissel- en Epctenkantoor I W Lanwson Bouwer Co. half wollen-: katoenen-tricot-; rameh-en net-! ONDERGOEDEREN zijdige kleur, en dat liet wensehelijk is, ook tegemoet te komen aan het :ei langen van hen die behoefte heb- len aan hidden of tijdschriften, over eenkomende met hun politieke of godsdienstige richting, heeft de mi nister bepaald, dat, voor zooveel de geldmiddelen der cantmes zulks toe laten, bladen tei lezing moeten worden gelegd van verschillende richting, mits zij zijn gematigd en hun inhoud niet strijdig zij met de krijgstucht, met de goede zeden of met de bestaande maatschappelijke oide. Het 25jarig bestaan der Muziek school van de Afdeel'ng Amersfoort der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst werd Zaterdagavond iri »Amicitia« feestelijk herdacht. Zeer velen hadden van hun belangstelling doen blijken. De heer Hoog riep allen een hartelijk welkom toe en bracht de moeielljke tijden die de school doorleefd heeft, in herinnering. Doch de oprichters hielden vol en overwon nen. Aan die mannen brengt hij een eeresaluut. Een naam, zegt de spreker verder, moet ik noemen. Het is de naam, gij gevoelt het. van Mr. J. Heyligers, die met onveiflauwden ijver en vooit durende belangstelling voor onze muziekschool is werkzaam geweest. Op het oogenblil: telt de school 100 leerlingen, 20 hebben na hun oplei ding een diploma verworven, 2 er van zijn als leeraressen aan de school werkzaam. Op dit alles mogen we trotsch zijn. Waaraan we deze bloei danken? Aan de uitmuntende leerkrachten, wien ik hier namens het bestuur open lijk dank betuig. Uit den aard der zaak ontvangt de arbeid met altijd de juiste waardeering. Ten slotte bracht hij dank aan alle leerlingen en dames uit Utiecht. die meewerken aan de operette van dezen avond, n.I. «Feeënmacht.a De proeven van rhithrnische gymnastiek vielen ook zeer in den smaak. Een geanimeerd bal besloot den welgeslaagden feest avond. De Nederlandscbe afdeeling van de Theosophische Vereeniging hield Maandagavond een openbare hijeen- komst in den foyer van Amicitia. De heer A. C'. Thierens uit den Haag besprak het onderwerp: Karma, de wet der Goddelijke Rechtvaardigheid. Spreker zet nu uiteen wat dit be- teekent, alsmede het wezen van den mensch en de ver houding tot do natuur. Dit leven is niet de eenige inkarnatie van ons leven Ook in den christelijker! godsdienst vinden we het begrip kar ma, wat nader verklaard wordt. Door de begrippen Reïncarnatie en Karma krijgen we een geheel anderen kijk op de samenleving. Dr. Toxopeüs maakte enkele op merkingen, die door den spreker be antwoord werden. Handel en Nijverheid vergaderde gisteravond in »de Zwaan« onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen. De notulen van de vergadering van 14 Febr. 1.1. werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Punt 1 van de agenda kwam nu aan de orde: Benoeming van twee leden in het comité voor een wettelijk sluitingsuur voor winkels. Dit punt gaf tot veel verwarde discussie aanleiding, omdat niemand goed scheen te begrijpen, waar het eigenlijk omging. Er is een nationaal corniié van Christelijke kan toor- en handelsbedienden; deze tracht alle vereenigingen te bewegen hand- teekening te piaalsPii op een adres voor wettelijke sluiting. Van H. en N. vroegen ze, volgens den verslaggever den heer lloubaer, dat de afgevaar digde zou hebben een volledig man- daal, benevens bijdrage in de te maken onkosten zijnde ongeveer 10 gulden. Daar niemand goed weet, wat do beeren eigenlijk willen, maakt de voorzitter aan de zaak een einde door voor te stellen nadere uitlegging te vragen. Dit wordt aangenomen. Punt 2. Voorstel van de Utrechlsche Handelsvereemglng tot het beleggen van een extra algemeene vergadering van den Middenstandsbond. Deze zaak is een zuivere huishou delijke aangelegenheid, waarom be spreking in 't openbaar niet wensche lijk is, en wordt dus na de agenda behandeld. Ingekomen: De Nieuwe Amers- foortsehe Courant telkens, wanneer- ze bevat een lijst van personen, die zich hier gevestigd beböen of ver trokken zijn. Een uitnoodiging tegenwoordig te zijn bij de onthulling gedenkieekeri Üldenbarneveldr. Een Candidaat. Medegedeeld werd, dat zich bier gevestigd beeft een heer, wien het niet raadzaam is krediet te verleenen. De leden zullen de bekende roode kaart krijgen. De heer Eggink vraagt of er 's mor gens niet vroeger een tram naar en van het station kan gaan. Dit zou voor velen zeer wensehelijk zijn. Het bestuur zal deze kwestie onderzoeken De heer Ittrhan deelt mede, dat er op de eiermaikl ook oude eieren voor versche veikocht worden en vraagt of hier nieis aan gedaan kan worden. De voorzitter meent van niet. Na alloop der markt worden deze oude eieren waarvan velen bedorven zijn, aan de burgers te koop geboden natuurlijk onder bedriegelijke voorwendsels. Had den we hier een eier mar ki dan zou dit alles niet gebeuren. Daar niets meer aan de orde was sloot de voorzitter de vergadering. is lift voor onze jongens zaak om op te passen. Als onze cracks direct met bet »feu sacrerr aanpakken, z.a. ver leden jaar in Haarlem, dan gelooven we stellig aan eene overwinning der onzen. Aan ons elftal om deze profetie te bewaarheden. Luchtvaart. Onderstaand merkwaardig bericht komt voor inde LeeuwarderCourant« van 14 December 1824. »Neurenberg, den 4en December, «Onze correspondent, die onlangs van een proeve gesproken had, te Napels door twee Amerikanen geno men, om een luchtbol door middel van groote voorgespannen vogels te bestu ren, deelt heden daaromtrent eenige nadere bijzonderheden mede. Het zyn nogtans geene eigenlijke arenden, rnaar de Peruaansche groale roofvo gels Kudors, bevorens meer bekend onder den naam van Condors, die tot deze proeve gebezigd zijn. Het nader verhaal derzelve luidt aldus: «Twee Amerikanen, uit de stad Quiro, in de republiek Columbia, heb ben met onbeschr ijfelijke moeite, vol harding en behendigheid twee Kudors tarn gemaakt, welke zij zeer jong en zonder vederen op den Chimborasso evonden hadden, en het gelukte hun deze grootste, sterkste en geduchtste van alle roofvogels volkomen te tem men. De Kudoi bezit al de geaardheid, sterkte en kracht des arends. Met zijn breede vleugels heeft hij achttien voet vlugt. De beide Amerikanen hebben deze Kudors zoodanig geleerd, dat zij met dezelve in de grootste veiligheid, ineer of ruin verre luchtreizen kunnen ondernemen. Ten dien emde hebben zij een luchtbol uitgevonden, waai on der zich een scliuuje bevindt, dat zeer veel naar eenen schelpvisch gelijkt De Kudors worden aan de beide bui tenzijden gespannen, men doet bun toom, vleugels en gebit aan, om ze gemakkelijk te kunnen besturen; de beide luchtreizigers plaatsen zich op twee naast elkander liggende rust bedjes, het teeken wordt gegeven, de luchtbol stijgt zachtkens op en zoodra dezelve eene hoogte van omtrent hon derd vademen bereikt heeft, worden de vogels, die tot nog toe in het schuitje gehouden waren, losgelaten, en nu gaat het pijlsnel door de on metelijke ruimte. De reizigers zijn onlangs te Napels het eerst opgevlo gen. Zij hebben bet marsveld bij die stad ten vier uren verlaten, zijn tien minuten daarna op den top van den Vesuvius gekomen, vanwaar zij zich, over de zoo levendige Golf, naar het voorgebergte Musenum gewend heb ben Deze vier uren in een regte linie zijn in negentien minuten door hen afgelegd geworden." liet comité voor de nationale over landvlucht Aken Berlijn heefi be sloten den wedstrijd tot het volgend jaar uit te stellen. De voornaamste edenen zijn: de korte tijd van voor bereiding en het verbod van het ministerie van oorlug, om over ves tingen te vliegen. Het lijk van Cecil Grace? In de vluchthaven van Oslende is een in verre staat van ontbinding zijnd lijk aangespoeld Men meent uit vele dingen te kunnen opmaken, dat dit het lijk is van Cecil Grace, de jonge Engelsche aviateur die, het Ka naal willende overvliegen, jammerlijk verongelukt is. Zou dit dan het einde van deze «tragedie der lucht» zijn? Voetbal. Zondag 19 Maart a.s. zal ons natio naal elftal tegen dat der Belgen te Antwerpen in 't strijdperk tieden. Daar de Belgen zoo'n kianig figuur hebben geslagen, door slechls met 4—0 van de Engelschen te verhezen, Een goede vangst. De Duitscher Felden uit Stolberg verdacht van moord te Kreuznach ge> pleegd, is gistermiddag te Maastricht aangehouden, toen hij wilde teekenen voor dienstneming bij het Indische leger. De gearresteerde heeft zijn mis drijf bekend. Prachtig adres I Nieuw trio Te Ridderkei k bouwt een ooievaar zijn uest op het huis van den dokter, waarin ook de vroedvrouw gevestigd is Zou bet beest dat geweten hebben Een gepantserd eksternest. Zulk een nest is gevonden te Har reveld onder Lichtenvoorde in een omgehakte eikenboom. Bij onderzoek bleek dit eksternest 30 a 40 looden kogels te bevatten, met het doel om den ekster te schietenzij waren echter alle platgeschoten tegen een koperen plaat, die door den ekster vermoede lijk hier of daar was gevonden en in bet uest gelegd. Terugbetaald. Geruimen lijd bedeelde de diaconie der Ned. Herv. Gem. te Voorschoten een van de vrouwelijke lidmaten der kerk. Toen de vrouw later in beter doen raakte (rijk was zij volstrekt niet geworden) en dus geen ondersteuning meer behoefde, beschouwde zij het als een eereschuld tegenover de diaconie, de genoten geldeijke bedeeling aan de diaconale kas terug te geven. De vrouw informeerde bij de diaconie hoe groot dat bedrag in al dien tijd geworden was. en dezer dagen ver blijdde zij de diakenen der Ned. Herv Gem. met de teruggave van bedoeld bedrag 1952. Langzamerhand had zij deze som weten over ie leggen. (L D.J Mijnongeluk. In de mijn Lauia te Eijgelshoven geraakte de mijnwerker II. onder een afvallenden steen van buitengewone grootte. Zijn kameraden schoten toe en alle krachten spanden ze in H. te bevrijden. Het mocht evenwel niet baten, levenloos werd hij onder de steenen weggehaald. H. is Duitscher en laat een jeugdig kind achter. In de 20e eeuw! Een der Twenlsche correspondenten van 't Hanclelsbl. schrijft Op de thans zoo eenzame en dood- sche velden van Twenthe zagen we dezer dagen een schouwspel, dat ons onwillekeurig de vraag op de lippen bracht: Is zoo iets nog mogelijk in de 20ste eeuw? jWat we daar aan schouwden? Als twee legerafdeelingen trokken tegen elkander op bondeiden boeren en zelfs boerinnen, voort drijvende elk een tioep ganzen en kuikens aan wier hoofd fiei voortuit stapte de gent of ganzerik, die straks zijn natuurgenoot van den anderen troep zou moeten trachten te verslaan. Er zou dus zooals bet daar nog in den volksmond heet, een gentenslag geleverd worden. Dagen te voren was dit gevecht in heel de stieek aange kondigd, als gold het een feit van groot gewicht. En uren uit den om trek waren ze komen opdagen, de nieuwsgierigen, om hier het schouw spel van een gevecht op leven of dood tusschen beide dieren te zien. Het gouden tientje, dat de winnende parlij *an de overwonnene zou ten deel vallen maakte dien strijd nog belangrijker Toen ze eikaar op een paar pa-sen genaderd waren, schoten Ie mannetjes op elkaar los, giepen elkaar met de snavels in een der vleugels nabij den romp vast, terwijl ze met den anderen vleugel elkaar duchtige klappen toedeelden. De gen tenslag was begonnende borloges kwamen uit de vestzakken der toe schouwers te vooischijnen, om het juiste tijdstip van 't begin van 't ge- ecln zoo straks ook van hei einde op te riemen; hoe langer de woi- steling, hoe beteekenisvoller de strijd, hoe hooger straks de koopprijs en hei bod voor den overwinnaar. Een oorverdoovend gegaggel vandeganzen. die de vechtenden omstuwen, als om de strijdenden aan te vuren, verbreekt slechls de ademlooze stilte onder de hondeiden toeschouwers. De zware doffe slagen der vechtende dieren, eeist vlug elkaar opvolgend,doch langzamer hand met grooter lusscbei.poozen dreunend, mailen de arme dieren al; bloeiLpoien leekenen den grond en eindelijk, na een afmatlenden stiijd van meer dan twintig minuten, vei- liet een der kampioenen waggelend het strijdperk. Naar het arme dier, dat met bebloeden kop en vleugels voor zijn tegenstander moest wijken, werd niet omgezien. Men had slechts oogen voor den overwinnaar, die zijn eigenaar tien gulden had opgebracht, al was dit ook ten koste van heel wat veereo en bloed. Moord en zelfmoord. Omtrent het geval van moord en zelf moord in perceel Amsiel 118 te Am sterdam kan nog het volgende woiden medegedeeld. De kellenerin C. S. was nog slechts 22 jaar oud. Zij was weduwe en had één kindje. De 21-jarige A. II., een jongmenscb, dat nog bij zijn ouders inwoonde, geheel van hen afhankelijk was, en niet veel zakgeld kreeg, wilde met haar huwen. De ouders wilden echter geen toestemming tot deze verbintenis geven, doch deden integen deel al het mogelijke om aan de be trekkingen tusschen het tweetal een einde te maken. Vermoedelijk heeft de jonge man toen, ziende, dat een verbintenis on mogelijk was, in zijn wanhoop de vreeselijke daad gepleegd. Zekerheid hieromtrent bestaat niet, daar geen enkel schiiftuur is gevonden, dat een verklaiing kan geven. Van eenige on- eeniglieid tusschen hen beiden, alvo rens de daad geschiedde,- heeft inen niets bespeurd. fTel.) Uit Middelburg bericht men over de ernstige verwonding van een matroos, het volgende: Op de Beenhouwerssingel woont sinds jaren de schildersknecht A.van der W., wiens woning bij politie en justitie ongunstig bekend staat. Zater- lagnacht wilde de marinematroos kl. L. D. aldaar een bezoek brengen; en toen hem de toegang geweigerd werd, trachtte hij, in gezelschap van twee andere mannen, een paneel uit de huisdeur te trappen en sloeg hij een ruil in. V. d. W. en zijne twee zoons kwamen naar buiten, en terwijl hierop twist ontstond over schade vergoeding, kwam ook de dochter naar buiten. Een oogenblik later werd de matroos in den rug gestoken. De gewonde werd naar het Gast huis vervoerd, alwaar bij onderzoek bleek dat zijn linkerlong levensge vaarlijk verwond was. Het vermoeden bestaat dat de steek hem is toege bracht door de dochter, die, met bet geheele gezin v. d. W. onder politie toezicht werd gesteld. Zaterdagmiddag werd zij in .het Gasthuis met den gewonden malroos geconfronteerd, die baar als de daderes aanweeszij blijft echter ontkennen. Zij is vervolgens naar bet Gerechtshof overgebracht, al«aar de tvebter van instructie zijn onderzoek beeft begonnen. De gewonde matroos is de 23 jarige zoon van eer, boerenarbeider aan den Segeersweg; hij was met verlof bij zijne ouders. Het geval verwekt natuurlijk groote ontsteltenis. Van Zondag schrijft men ons nog, dat de toestand van den gewonde, na een vrij rustigen nacht, iets gun stiger was. Gras maaien op II Maart. Wel bijzonder mag het heeten, dat Zaterdag te Lemmer reeds gras is gemaaid. Op het erf van'den heer Jaarsma even buiten de kom van het dorp werd een flinke snede gemaakt Opgave van de Vereeniging HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 1 tot en met den 7 Maart 1911. GEVESTIGD. Sloter, van Meppel naar Aldegondestraat 2. van de Craats, v. Leusden n. Woestijgerweg 19. M. M. Huurdeman, v. Hilversum n. Ellehoogst. 16. Jong, van Utrecht naar Davidshof 1. Jvan der Kaa, v. Avereest n. Langestraat 103. W. B. Kuntzel, v. Alkmaar n. Langestraat 103 de IVilde, v. Amsterdam n. Achter 't Oude Weeshuis 6. H. G. Massa, v. Vledder n. Havik 8. J. Wisse, v. Rotterdam n. Langestraat 39. W. Hinderks, v. Hilversum n. Arnhenischew. 93. van de Beek, v. Barneveld n. Barcbman Wuy- lierslaan 1. F. G. Bode, v. Zutphen n. H. v. Viandenstr. 18. M. Hemerik, v. Zutphen n. H v. Viandenstr. 18. U. Spelt, v. Nederhorst den Berg n Birkt 5. D. H. Wijnhoff, v. Den Haag n. Arnhenischew. 55. C. van Vulpen, v. Ilpendam n Wolkerstraat 53. H. Mulder, v. Arnhem n. Muurhuizen 18. A. Meyers, v. Den Bosch n. Pieter Pijperstraat 19. C. van Til, v. Schoten n. Stationstraat 11. J. van de Baapkamp, v. Nijkerk n. Gaslaan 13. VERTROKKEN. G. W. Krol, van Langegracht 7 naar Utrecht. J. Sonneina, v. Soesterdwarsstr. 15 n. N. Amerika J. Sonneina, v. Soesterdwarsstr 15 n. N. Amerika. J. C. Sloksoede, v. Soesterdwarsstr. 9 n. Hengelo (O J. J. van Nes, v. Kruiskamp 71 n. Bussum. J. H. H. Ihns, v. Stationsstraat 2 n. Amsterdam. W. Tideman, wed. P. E. Lugt, v. Hendrik van Viandenstraat 13 n. Axnhem. C. Bervoets, v. Lieve Vrouwestraat 41 n. Hoorn. P. de Boer, v. Soesterweg 153 n. Hilversum. G. M. A. Helmerhorst, v. Krommestraat 19 n. 2e Kazernestraat 10. A. H. G. W. Celosse, v. Westsingel 8 n. Deventer. P. de Jager, v. Aldegondestraat 2 n. Nijkerk. H. Ekkel, v. Korte Bergstraat 6 naar Den Haag. T. Leek, v. Muurhuizen 2 naar Henshroek. CONCERT-DIRECTIE „AMICITIAVAMBRSFOORT, ten), 1 aines itprauii, en AH. (soli te ge* Aan den Vleugel ANTi De prijzen dor kaart zijn tot en met Zaterdl lieerliugen inrichtingen onderwijs fl. Te bekommen in V ALKHOFF's Boek handel. worden ovlrgendbien tegen waarde dooh M/FRENKE Oude eo NièaWahgnMiandel I Utrecht. - nweg 31, (Mr. S. G. ran Weldra Baron Rengers) KOETEGfACHT 11. Telegramadreé .flYissclkantoor1' Tel: ^nyrc. 176. Assurantiën. ^Effecten. Credieten. /Incasseerin» van Quit Coupons. Vreemd deld, Deposito's Wissels^op Binnen- en Bffltenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Z(j, die in werkelijkheid genezing willen vinden by kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen san 'thaar, wen den zichinvertrom Haarkundige, A: ïsti steeg 4, boven de 1 Aan hen, die i i behandeling wordt herstj Het Nie\ onder mee: Een feit hier wonende per^tnen leeftijd getuigen in npt den h totJ.CERATI, im, Zout- ier. erzoek tot ,ngenomen, i schreel gekomen. cheidene ,u allerlei oor hem weder zit van os te zyn Muurhuiz] belasten zich a a n - e van El' seis e sluiten' Sa fc-i n Duiver wollen-; FabrihaatW Jansen C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3