NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. ^akmmz BERICHT. No. 24. Zaterdag 25 Maart 1911. Veertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG „Hereenigd" door E. HOLT, RAADSTUKKEN. FEUILLETON. DE MOEZJIEKS. 5) Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrij dag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/. Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het twee-en-vijftigste nummer van mm OIVU «r-r>Uniïï"nrntl u'whMnrt is heden aan onze geabonneerden ver zonden en bevat o. a. de volgende Illustraties Tbeodoor Stang, de Directeur der 's-Gravenhaagsche Gemeentelijke Duinwaterleiding, als voorplaat. De Berlijnsche politie, met negen zeer interessante foto's. Hulde aan Paul Bastide, den com ponist van »Medép(t en de Fransche Opera te 's-Gravenhage. Madame Gril. een der hoofdperso nen in »Medée« en Nini en Bené Roussel, die in «Medéea de kindei- rollen vervullen. Het vfiijgiftigingsdrama te Nieuwe- meer, met 5 foto's. Mr Visser, de bekende spoitman. dte het ongeluk had met doodelijk gevolg, van zijn paard te storten. Comtessa Trigona, de vetmoorde hotdame van de Koningin vari Ital «Maar 'n droom,het geestige blij spel, dat dat door het gezelschap van Willem Royaards opgevoerd wordt. Het nieuwe wagenveer te Rotterdam. De beide Elftallen Amsterdam A. F. C.Concordia te Delft De Internationale Tentoonstelling van Hotel Industrie te 's Gravenhage, met 4 foto's. De Huldiging van den heer Tbeodoor Stang. Ouderweelde, met folo van «Drie lingen Vijf portretten van bekende land- genooten. Ten slotte boeiende lectuur, het vervolg van den roman »813«de rubriek van Redacteur X en het Kindernummer «Ons Prinsesje. In dit Nummer komt tevens eene vervolgverhaal, getiteld waarmede het eerstvolgend Nummer, zijnde No. 1 van den derden Jaargang wordt geopend. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op bet weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. Gasfabriek. Waterleiding. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betrelTende le uitbreiding van het buizennet der gasfabriek iri dert Soesterstraat- weg en de Barchman Wuijtierslaan, '2e uitbreiding vari het buizennet der wateileiding inden Soesterstraat- weg. Wij hebben de eer hierbij weder iri uwe handen te stellen een adies van W A Boog, oaarbij verzoekende tiet buizennet vari de gasfabriek en van de water leiding in den Soesler- slraatweg te willen uitbreiden. Tevens leggen wij hierbij aan U over een tot ons college gericht adres van Joh. G. F. van Achterbergh en de N. V. Phoenix-hrouwer ij, waarbij verzocht wordt de leiding van de gasfabriek zoover uit te breiden, dat het door den eersten adressant Bewoond perceel en het hotel Birkhoverr van gas kun nen worden voorzien. Bij dit laatste adres is gevoegd een adres van Th. Jansen en anderen, waarbij zij in stemming betuigen met dit adres en verzoeken in de geLegenbeid te worden gesteld muntgas te gebruiken. Indien de leiding in den Soesterweg niet verder uitgebreid wordt dan tot het hotel-pension Birkhoven, zal hel niet wel mogelijk zijn, voldoende gas te leveren in de huizen, staande aan dien weg. De uitlooper van het bui zennet die dan ontstaan zou, zou te lang worden om van een regelmatigen druk verzekerd te zijn, aangezien de circulatie daar ter plaaise gehpel ont breekt. Indien aan het verzoek voldaan zal worden, is het noodzakelijk eene leiding in het gedeelte van de Barchman Wuijtierslaan. voor zoover deze door het bosch van Birkhoven loopt, te leggen, zoodat deze leiding aange sloten kan worden aan die, welke voor het retraite-huis en het klooster ligt. In dat geval is het noodig het bui zennet der gasfabriek uit te breiden met 3010 Meter buis; de kosten, met inbegrip van het leggen, bestratinas- weik, enz worden geraamd op f 6600. Lettende op het groote aantal per sonen, die het verzoek om muntgas hebben gedaan, en op het vermoede lijk gebruik van gas in hei hotel Bir k- hoven en de villa van een der adres santen zal reeds dadelijk een vrij belangrijk gasverbruik ontstaan, zoo dat de verwachting met ongegrond is, dat binnen niet te langen tijd de nieuwe leiding rentegevend kan wor den, terwijl thans reeds dadelijk een aantal inwoners van het gas zullen kunnen genieten. Dooi het leggen van de leiding woi dt hel tevens overbodig in het hotel Birkhoven acyteleengas te gebruiken 't geen toch altijd min of meer gevaar kan opleveren voor de omgeving aldaar. Wij meenen daarom, dat er wel termen bestaan tot uitbreiding van het net op de boven omschreven wijze, met welke meening zich de Commissie tot bijstand heeft vereeniyd. Wat de betaling der kosten betrelt zij opgemerkt, dat het alleszins ver dedigbaar is, de uitgaven in eene leening op te nemen. Beter achten wij [bet evenwel, zoo dit mogelijk is, de kosten uit de exploitatie der fabriek te betalen. Voor het jaar 1911 zijn evenwel reeds uitgaven tot een be drag van f 6800 (uitbreiding net Ulrechtsche straatweg en Leusderweg vei lichting Kampstraat door u toe gestaan, welke uitgaven uit de exploi tatie betaald zullen worden. Daarom wil het ons voorzichtiger voorkomen aanvankelijk voor deze uitgaven als ontvangst aan te wijzen eene leening: later, wanneer omtrent de uitkomsten der exploitatie over 1911 meerdere gegevens beschikbaar zijn, kan dan worden beooideeld of de uitgaven uit de exploitatie betaald zullen worden. Op bet verzoek tot uitbreiding van het waterleidingnet in den Soester- straatweg moeten wij afwijzend ad- viseeren. Waar de Gemeente op-bet punt staat, zelf een waterleiding aan te leggen en te exploiteeren, meenen wij, dat het ongewenscht is thans het het iniatief te nemen tot uitbreiding van het net van de concessionarisse, te meer omdat de Gemeente daarvoor, ingevolge de concessie, garantie op zich zou moeten nemen. Op grond van het bovenstaande hebben wij daarom de eer U voor te stellen le Ons te machtigen tot uitbreiding van het buizennet vari de gasfabriek overeenkomstig liet bovonstaande 2e afwijzend te beschikken op het vei zoek tot uitbreiding van hel bui zennet der waterleiding in den Soester- st raat weg; 3e vast te stellen de hierbij ter inzage aangeboden besluiten, strek kende a tot wijziging der Gemeente-be grooting dienst 1911, b tot vaststelling van een begrooting van buitengewone ontvangsten en uitgaven der gasfabriek, dienst 1911. Geldmiddelen. 'Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijzigjng van de Begroo ting, dienst 1911. Bij uw besluit van 15 April 1909, no. 140, waarbij tot aanleg van gas- en waterleiding in de Barchman Wuij- tiers-laan besloten is werden tevens regelen vastgesteld voor de terugbe taling door belanghebbende eigen ren, wier perceelen aan die leidingen wer den aangesloten Voor de betaling van de garantie voor de waterleiding weiden op de begrooting >oor 1911 reeds de noodige artikelen uitgetrokken (zie volgnum mers 64 en 247). Voor de betaling van de gasleiding is bij uw besluit van 22 Februari 1910, no. 54, een bedrag van f5200 toegestaan, te vin den uit eene geldleening. In het daar toe betrekkelijk voorstel meikten wij op, dat, zoo dit eenigszins mogelijk is, een later voorstel zou volgen, waarbij voorgesteld zou worden deze uitgave uit de exploitatie-ontvangsten te beta len en derhalve niet in eene geldlee ning op te nemen. Wij wezen er daarbij op, dat het wenschelijk is, alvorens daartoe eventueel te besluiten, de uit komsten van bet dienstjaar 1910 af te wachten. Ten laste van hel dienstjaar 1910 zijn evenwel reeds belangrijke uitga ven, welke door eene leening gedekt konden worden, uit de exploitatie der fabiiek betaald; zoo werd f6373.50 voor ovenbouw en f6460.44 vooreen nieuwen cokesbreker uitgegeven, ter wijl de verbetering van de openbare verlichting eene uitgaaf van f2348. vorderde. Waar derhalve reeds deze sommen uit de exploitatie betaald zijn, bestaat er naar onze meening geen enkel bezwaar de genoemde uitbrei ding door eene leening te dekken. In het besluit van 22 Februari 1910 behoeft dan geen verandering te wor den gebracht. Indien de uitgaven voor deze leiding onder de «buitengewone» gerangschikt wordt, moeten de bijdragen van de particulieren, ingevolge besluit van 27 Apiil 1909, no. 140, te betalen, even eens onder de buitengewone ontvang sten geregeld worden. Hiervoor is het noodig, de begroo- ting voor 1911 aan le vullen met een artikel, waarop deze inkomsten ver antwoord kunnen worden Een vuurkolom die naar den hemel steeg en aan alle kanten vonken deed uitspatten, verhief zich uit het strooien dak van een der laatste iezba's van het dorp. In een enkel oogenblik' maak ten de vernielende vlammen zich van bet geheele dak meester en men hoorde het vuur knetteren. De maan was verdwenen en een rood, onzeker licht omringde het gehucht; zwarte scha duwen liepen heen en weder en men rook een brandlucht. Al wie hijgende op de plaats des onheils verscheen, kon van schrik en angst, geen woord spreken. Ze stootten elkander, vielen, en doordat zij ten gevolge van het felle licht verblind waren, herkenden ze elkander niet. Het was schrikwek kend om boven de vlammen uit in den rook, de duiven te zien vliegen en om, van uit de herberg, waar men nog niets van den brand wist het gezang en het spelen op de harmonica te hooreji weerklinken, alsof er niets gebeurd was. «Bij oom Semion brandt het,« riep er een met eene ruwe harde stem. Marja riep rond langs de iezba. Zij weende, wrong de handen en klapper tandde ofschoon de brand ver af was, aan het andere eind van het gehucht. Nikolaas kwam buiten op zijn vilten laarzen. Kinderen liepen in hun hemd naar den brand. Aan de deur van den wijkmeester, sloeg men op een metalen plaat. Bom bam, bam Dit dof, aanhoudend, herhaald geluid, maakte iedereen beklemd en huiverig. De oude vrouwen hadden de heilige beelden buiten gebracht. Men joeg de schapen, lammeren, kalveren en koeien de straat op. Kisten, kuipen en schapevachten werden buiten gebracht. Een zwarte hengst dien men apart had gezet, omdat hij de andere paarden beet en sloeg, deed, nu hij in vrijheid was, niets dan hinneken en het dorp op en neer galoppeeren. Hij bleef eens klaps stilstaan bij een teiiga en begon uit alle macht, met zijne achterpooten er tegen te slaan. Men begon de kerkklok te luiden aan gene zijde van de rivier. Bij het brandende huis was het verbazend warm en zoo licht, dat men op den grond iederen grasspiet kon onderscheiden. Op een der kisten, die men bij hem gered had, zat Semion. Het was een rossige moezjiek met een grooten neus, de pet diep over de oogen getrokken en een kort buis. Zijne vrouw lag met haar gezicht op den grond, ontsteld te kermen en te zuchten. Een klein oud mannetje van tachtig jaar, met een grooten baard als een aardmannetje, dat men niet kende, maar dat niettemin blijkbaar ook bij den brand betrokken was, liep rond te scharrelen met een wit pakje onder zijn armde vlammen weerkaat sten op zijn kaal hoofd. De starost Antiep Sedelniekof, kwam, smerig en verbrand als een moriaan, met een [bijl aangeloopen en slóeg bet een na bet ander, de vensters stuk. daarna begon hij, waarom dat wist men niet, den drempel door te hakken. «Vrouwen, brengt water! Haalt de brandspuit! haast u wat. De moezjieks, die een oogenblik te voren nog in de herberg zaten, haalden de brandspuit. Ze waren allen dronken, struikelden en vielen. Ze hadden allen een gevoel van onmacht en tranen in de oogen. «Water, meisjes, water,schreeuwde de starost eveneens dronken. «Haast je wat, meisjes." De vrouwen en meisjes liepen naar de bron toe en putten met groote moeite emmers en bakken met water die ze in de machine goten. Dan liepen ze weer hard terug. Olga, Marja. Sasja en Motka droegen ook water. De jongens en de vrouwen pompten, de spuit floot en de starost richtte den straal dan op het raam en dan weder op de deur, terwijl hij de hoe veelheid water regelde met zijn vinger, wat het gefluit nog scherper maakte. «Bravo, Antiep, houd vol,» riepen eenige stemmen. Antiep liep het huis in te midden der vlammen en riep «Pompt toch! Helpt toch jongens in dezen treurigen toestand." De moezjieks stonden bij hoopen rond de iezba en keken naar de vlam men. Niemand wist, wat hij doen moest, DiemaDd was tot iets in staat. En toch in de onmiddellijke nabijheid bevonden zich hoopen van koren, een schuur hooi en een houtmijt. Siriak en zijn vader Ossip, allebei aangescho ten, stonden er naar te kijken, en de oude man zeide, bij wijze van veront schuldiging over zijne werkeloosheid, tegen zijne vrouw die op den grond lag: «Waarom zouden we er ons zeiven zoo druk over maken, oudje?De iezba is verzekerd. Wat geeft het?» Semion sprak dan den een en dan den ander aan vertelde hoe de brand begonnen was. «Het is de schuld van dien ouden man ginds, met dat pakje, vroeger was hij lijfeigene van generaal Joekof. Hij is kok geweest bij onzen generaal (God hebbe zijn ziel). Gisterenavond komt hij bij mij en vraagt«Laat mij van nacht hier slapen.» Goed, wij drinken natuurlijk samen een glaasje. De babka haast zich om de samowar gereed te maken opdat de oude thee zou kunnen drinken. Maar bij ongeluk zet ze de samowar in de zijgang en een vonk uit de pijp van de samowar vliegt in het stroo van ket dak. Het scheelde weinig of we waren zelf ook verbrand, want de pet van den ouden man is zelfs verkoold. Helaas!» Men sloeg nog altijd onvermoeid op de metalen plaat, en aan de overzijde van de rivier luidde men de klok nog telkens. Olga stond in het volle licht. Onsteld, buiten adem keek zij voort durend met schrik naar de roode schapen en naar de roode duiven en deed niets dan heen en weer loopen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1