Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. Het hierbij ter inzage gelegde besluit strekt hiertoe. Bij de later te sluiten leening zal natuurlijk rekening gehouden moeten worden met de bijdragen van de par ticulieren. Agenda voor de openbare ver- gaderiug van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 Maart 1911, des namiddags ten half twee ure 1. Installatie van den Heer B. J, van Enst. 2. Onderzoek geloofsbrief van den Heer J. van der Wal Kzn. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende: le. uitbrei ding van het buizennet der gasfabriek in den Soesterstraatweg en de Barch- man Wuytierslaan, 2e uitbreiding van het buizennet der waterleiding in den Soesterstraatweg met bijbehoorende besluiten tot wijziging der begrooting, voor de gasfabriek en de gemeente- begrooting, dienst 1911. 4. Behandeling van het ontwerp- reglement voor het Burgerweeshuis. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herbenoeming van de gemeente-heel- en vroedmeesters Dr. H. W. Schreuder en arts H. H. E. Morren. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de benoeming van een gemeente-geneesheer (vaca ture J W Jorissen 7 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot tijdelijke onttrekking aan den openbaren dienst van eenige gemeenie-terreinen, en machtiging tot verpachting dier terreinen als staan- uriats voor de jaarmarkt 1911. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting dien-t 1911 (gasleiding Baich- man Wuytierslaan). 9 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van eenige perceelen achter de Koppelpoortwal. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ge- meentebegrooting. dienst 1911 (aan koop pprceelen van Nus). 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende machtiging tot verhuring van eenige perceelen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van 4 straf verordeningen in verband met de goedgekeurde bouwverordening. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijzing van de ge meente-begrooting, dienst 1911. (be schikbaarstelling van een bedrag voor onderzoek naar bet verkrijgbaarstellen van electrische energie.) 14. Benoeming van een Directeur der Burgeravondschool. 15. Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs (vacature ontstaan wegens het niet-aannemen van zijne benoe ming door den heer H. C. A. de Jong.) 16. Benoeming van een Regentes van het Burgerweeshuis (vacature Mevrouw Celosse Pistorius). Kamer van Koophandel en Fabrieken. Deze Kamer hield Donderdag een openbare vergadering ten Stadbuize onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber. De heeren Meursing en Van Voilenhoven waren met kennisgeving afwezig. Nadat de notulen waren ge lezen en goedgekeurd deelde de voor zitter mede dat zijn ingekomen 1. Het Jaarverslag van het Centraal Bureau voor Vreemdelingenverkeer. 2. Van den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid de statistiek van in-, uit- en doorvoer. 3. Van denzelfden bet verslag van Mr. Van Rijckevorsel over het onder zoek der ouderdomsverzekering in België 4. Dito het rapport over het onder zoek naar de bedrijfstoestanden in de Ned. broodbakkerijen. 5. Het request door de firma Ver kade Co. inzake de Bakkerswet aan de Tweede Kamer verzonden. Aangenomen voor kennisgeving. 6. Adressen van de vereeniging van N I. werkgevers en van de Kamers te Vlaaidingen en Hengeloo in zake de Arbeidswet. Voor kennisgeving aan genomen. 7. EeD adres van de Kamer te Bergen op Zoom aan den Directeur der Posterijen betreffende verhooging van bet maximum gewicht voor posi- paketten. Gevraagd wordt adbaesie te betuigen. De heer Van Haselen wil dit adres steunen. De heer Eysink dito. Na eenige discussie wordt besloten een maximum gewicht van 6 K.G. te ver zoeken. 8. Verzoek om steun aan het adres van de Tweede Kamer van de Kamer te Hengeloo in zake de wet op de Naamlooze Vennootschappen. Besloten wordt te berichten dat de Kamer hierop reeds heeft gewezen. 9. Een missive van de Kamer te Wageningen in zake een locaalspoor- wegverbinding WageningenVeenen- daal. In banden van het Bestuur ge steld. 10 Ingekomen van den heer Eysink een concept-adres aari de H S. M aangaande een loskiaan op het stati onsemplacement alhier. Besloten wordt het adres te verzenden. De beer I). H. G. Kleber herinnert aan de actie tegen het debietrecht op tabak en wil aan de Kamers te Eind hoven en Utrecht verzoeken te adres- seeren. Aangehouden tot de volgende vergadering De heer Kleber zal dan een ontwerp-adres indienen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Oranjevereeniging. Onder voorzitting van den heer Reyckers vergaderde deze vereeniging Donderdag avond in café Otte. De notulen van 24 Nov.'10 worden gelezen en goedgekeurd, waarna de voorzitter mededeelt, dat tot com missarissen zijn hei benoemd de heeren Trost, Klomp en Sleenhof en benoemd de heeren j. G. Groote Balder haar ten Velde Jr. en G. Willemse. Bespreking van a.s. feestelijkheden is nu aan de orde. Dit betreffende stelt het bestuur voor den veijaardag van Prinses Juliana le vieren op Maan dag 1 Mei en wel alleen met de kin deren van de leden. Het program voor 31 Augs. luidt als volgt: 1. Koraalgezang op bet terras van Amicilia. 2. Aubade van schoolkinderen onder leiding van den heer van Lunteren. Het plan is bij voldoende deelneming de trompetine marscb van Jan Morks uit te voeren. 3. Volksfeesten op het terrein van de Bad- en Zweminrichting, hiertoe welwillend afgestaan. 4. Gymnastiek uitvoering op den Hof. 5. Een verlichte gondelvaart. 6. Vuurwerk. Een lid stelt voor no. 5 te doen vervangen door een historische of reclame optocht. De voorzitter zegt, dat met de financiën rekening moet gehouden worden, doch het bestuui zal een en ander overwegen. Wegens de geringe opkomst kan de rek. en verantwoording niet worden nagezien. Het bestuur zal hiertoe drie leden aanwijzen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Vreemdelingen Verkeer. Donderdag vergadeide deze ver eeniging in de »Zwaan« onder voor zitting van den heer J. v. d. Horst Bruijn. De notulen van 30 Maart 1910 werden gelezen en goedgekeurd. Hierna werd het jaarverslag uitgebracht. Het aantal leden en begunstigers is ge daald. Zoo waien er op 31 Dec. 1909 125 leden. 87 begunstigeis en 1 dona teur, op 31 Dec. 1910 resp. 119, 82 en 1. Er zijn 4000 Gidsen gedrukt, 't welk 800 kostte, voor de verzending werd ongeveer f 100.uitgegeven. Aan advertentiën werd 1350 ont vangen, een Bestuurslid schonk f400 en de Gemeente gaf een extra sub sidie van f100 In Indië werden er 400 verspreid, een gelijk aantal in België. 300 in Engeland. In 't geheel zijn 3800 exem plaren verkocht en verspreid. Banken enz, bleven nogal onge schonden. Het bestuur stelde een subsidie be schikbaar voor de internationale ten toonstelling te Berlijn, De jaarrekening sluit meteen baiig saldo, al is dit ook niet gioot. Het nadeelig saldo over 1909 is hierdoor geheel aangezuiverd. Het aantal leden 400 is veel te ge ring voor onzen stad. Het bestuur kan alles niet alleen doen en rekent op aller steun dan zal onze stad meer bekend worden en velen zullen zich hier vestigen. Rekening en Verantwoording van den Penningmeester. Ontvangsten! f1487 42 Uitgaven f 1190.18. Batig saldo f57 26. Het nadeelig saldo vorig jaar f239 98 is dan ook geheel gedelgd. De rekening nagezien door de hee ren R J van Ruiven en A. L. Ver- sluys is in orde bevonden, waarom de penningmeester onder dankbetui ging gedechargeerd wordt. Verkiezing. De heeren van Ruiven en Meursing worden herkozen en de heeren M. Willemstijn. M. v. d. Weide en Versluys gekozen. Mededeeling. De Voorzitter deelt mede, dat het bestuur van de Land bouwtentoonstelling eenige tegemoet koming in de onkosten heeft gevraagd Deze is op f 50 bepaald De reclameplaat, die nu te Amsterdam aan het Station hangt, zal nu eens te Leeuwarden worden geplaatst De voorzitter herdenkt den heer Heldring, eere-voorzilter der vereeni ging en dankt het nulde bestuurslid dat de uitgave van den Gids mogelijk maakte. Als gevoig van het zenden van den Gids ontving de heer Van Haselen 6 aanvragen omtrent woningen uit lndië en de beer Ruitenberg 5. De heer M. W. F. de Jong richt een woord van dank aan de heeren v. de Wal en v. d. Horst Brnyn eri hoopt, dat het den laatste in zijn nieuwe woonplaats goed moge gaan. Na voor deze woorde bedankt te hebben, sluit de voorzitter de ver gadering. Op aandrang van verschillende zij den heeft het Bureau voor Staats- en Administratiefrechtelijke Adviezen be sloten bij den uitgever P. NOORDHOFF te Groningen voortaan jaarlijks een aanvulling te laten verschijnen op de Nederlandsche Staatswetten, editie Meijer Wiersma In de aanvulling 1910 zullen worden opgenomen de Octiooiwet, de Pandhuiswet en de Trekhondenwet, terwijl tevens zullen worden vermeld de wijzigingen en aanvullingen der in de verzameling opgenomen wetten, alsmede wetten en Koninklijke besluiten ter uitvoering van de Grondwet en andere wetten. Coers' Liederen van Groot-Neder land. Binnen zeer korten tijd scbonk de Vereeniging: Het Nederlandsche Lied haren leden drie bundels Liederen van Groot-Nederlandverzameld door F. R. Coers Frzn. De derde bundel is: Kinderliederen Negen rei-en dans liedjes (Tweede Reeks) en wel: De Jagt. Een wijf had een kabaas. Zwarte Babe. Sala moet er nu gezaeyen zijn. Marie Katrien. Het manne'je was zoo rijk In Hol land staat een huis Den boom. Mitte confitte. Henri Wijnmalen was Dinsdag 1.1. in het vliegkamp bij Soesterberg. Het spreekt baast van zelf, dat hij met zijn trouwe Farman, die nog steeds daar vertoeft, een wolkenreisje heeft ondernomen. Ongeveer anderhalf uur heeft de motor gesnord. Vooreerst steeg de man van Parjjs-Brussel op met zijn collega Frits Koolhoven, welke vlucht 20 minuten duurde; daarna ging de heer Kan een minuut of tien mede de hoogte in; tenslotte vloog Wijnmalen 20 minuten met den kapi tein der genie Wallaardt Sacré. Alle reizigers waren vol enthusiasme over de prestatiën van buitengewonen vlie genier. Herinnerd zij, dat morgen hier alleen geopend "is de apotheek van den heer T. C. V. ter Maat, Hof 2. Het »Eerecomite« voor het door- de kegelclub «J'ebzenietan 'n louw-etjeu te Utrecht iu Mei a.s. te houden Groot- Nationaal Kegelconcours bestaat uit de heeren: W. H. H. M. Berentzen, Ingenieur b.d. Maatschij tot Expl. v. S.S., F. J. Frowein, Recter Sen. Vet. Stud. Corps, W. Greve. Lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht, K. Hoefnagel, Directeur Gemeente Slachtplaats te Utrecht, Dr. J. D. van der Plaats. Leeraar aan 's Rijks-Veeartsenijschool en W. H. Schukking, le Luit. Genietroepen. Als »Jury-leden« zullen optreden de heerenN. C. de Ruyter, Vooi zitter, Mr. P. H. le Clercq en A. Stark. terwijl de »Techuische-Cornmissie« wordt gevormd door de heeren: P. W. Godijn, Th. F. van Leeuwen en Th. Oostveen. De )>Regelings-Commissie« bestaat uit de heeren: W. de Rijk, Voorzitter, E. A. van Darii, Penningmeester en W de Ru, Secretaris, (Weerdsingel O.Z. 46 bis) A. D. C. Over twee Oud-Hoilandsche deugden en een ondeugd. De eerste, is gastvrijheid, een deugd, die door de Amersfoortsche pers in eere gehouden wordt. Eenige weken geleden, werd door het A. D. C. de lezer weet zeker wel, wat die drie letters beteekencn aan onze pers verzocht, van tijd tot tijd in hare kolommen eens een enkel woordje aan de Amersfoortsche burgerij te mogen richten. Dit verzoek werd door allo, zonder uitzondering ingewilligd. Wij zijn er hartelijk dankbaar voor en hopen er een nuttig gebruik van te maken. Een tweede deugd is onze spreek woordelijke reinheid die straks wordt gedemonsti eerd,door de gi oote schoon maak. En wij hopen, dal deze deugd deze goede gewoonte, nu eindelijk eens niet mmr zal wezen de moeder van een ondeugd, een slechte gewoonte. Wij bedoelen lie: chenken v a ke diank aan uw ambachtslieden Burg rij van Amersfoort, breekt daaimee! Als gij toch aan 't schoonmaken en aan T opruimen zijl geeft dan onz ver keerden gewoonten ook eens een beurt! Toont uw- goedheid, uw gul heid, uw waardeenrig op andere wijze Houdt uwe menscheii tot werken be kwaam, geef den zwakke geen aan leiding tot terugiallen in zijn nood lottige kwaal, vermeerder de alcohol ellenden niet opzettelijk Jan Tiuffelman, de stucadoor, En Toon zijn kameraad. Die stonden op een schoonmaakdag Eens heel vroeg op de straal. Men kon het aan de twee zoo zien, Ze hadden weinig lust Had noodzaak hen niet opgeklopt, Ze lagen nog in rust. »Een ding is vast vandaag« zei Jan »Verdraaid ik drink geen prop, Ik heb van al 't gekregen nat Van gister, 't in mijn kop. Ik had er bij me kaar geleld, Geloof ik, acht gehad. olk zesu zei Toon, »'k was net als jij Den heelen dag op pad. »Ja 't is de pest voor ons« sprak Jan, »Die borrelschenkeiij Je krijgt hem om en dat wel vaak Op 't netste karrewei. Ik heb onlangs een dag gewit Ginds bij den predikant Toen heb ik niemendal gehad, Die had aan drank het land Maar alles netjes op mijn tijd, Mijn koffie en mijn thee Een lekker kopje chocola Kreeg ik met allen mee. Ja deden alle menschen zoo En bleef de borrel weg Dat zou voor ons een zegen zijn En heel wat voordeel, zeg. Want als je wat gedronken hebt. Dan gaat het, o zoo gauw, Om nog een hap de herberg in, Tot schade van de vrouw. Gij allen die in voorjaarstijd, Met ambachtslui in huis Uit oude sleur een borrel schenkt, Och, spaart hun toch dat kruis. ZONDAG 26 MAART. Remoiistrantsche kerk. Voorrn. IO'/i uur. Piof. Dr B. D. Eerdmans te Leiden Collecte voor de Vereeniging «Tot Steunt! Doopsgezinde Kring. Het Logegebouio Van Pcrsijnitraat No. 1. Voorm. IO'/j uur, Ds. R Schuursma. te Zutphen. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/j uur. Dr. H J.Toxopeüs Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/> uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorrn. 9uur, de heer D Barlh, van 's-Gravedeel. 's Av. 5 uur, de Heer D. Barth. Clir. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9S/» uur, Godsdienstoefening 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Luchtvaart. De Daily Mail heeft een prijs van 10.000 p. st. uitgeloofd voor een vlucht van 1600 K.M, rondom heel Groot- Brittannië. Het traject loopt van Lon den (Brooklands) over Hendon, Har rogate, Newcastle, Edinburg. Glasgow, Manchester, Bristol, Exeter, Brighton naar Londen terug. De wedstrijd is internationaalieder houder van een brevet kan er aan deelnemen. De vlucht moet tusschen 22 Juli en 5 Augustus worden afgelegd. De uitvinder Huam Maxim, de avia- teui Graham Wtnte, en de Fransch- man Blé> iot hebben zich vereenigd, om samen een syndicaat voor het vervaardigen van twee nieuwe lypen militaire vliegmachines te vormen Het nieuwe type is een klem loestel, dat zeer snel kan vliegen en voor ver kenningen gebruikt kan worden; het tweede type zal in staat zijn 250 kilo gram springgianateri rnëe de hoogte te nemen. T Leeuwaiden zal in den aanstaan den zoa.ei weer een vliegweek worden gehouden Jan Olieslagers is er al geweest om een en ander op te nemen en te be spreken. Of Olieslagers zelf zal komen vlie gen en met hem zijn broeder Max. is echter nog niet zeker; misschien komt er nog een ander; maar dat er dezen zomer gevlogen zal worden te Leeuwarden staat vrijwel vast. De bekende Fransche aviateur Geor- get Bréguet heeft gisteren in zijn tweedekker te Dotiai gevlogen met 12 personen over 6 K M. afstand en op een hootge van 25 Meter. Voetbal. Nederland—Uelgië. De belangstelling voor den op 2 April a.s. te Dordrecht te houden voetbalwedstrijd Nederland België is ook dit jaar weer zoo groot, dat reeds Dinsdag bijna alletoeganskaarten voor de zitplaatsen en de staanplaat sen waren uitverkocht. De secretaris van den N. V. B., de heer Hylkema, heeft zich naar Dort begeven om met het bestuur van D. F C. te beraadslagen en het gevolg daarvan is, dat men nog 1000 zitplaat sen ter beschikking heeft gekregen. In 't geheel zijn er dus nu 6000 zitplaatsen De prijs voor de laatste serie is op f2 50 per plaats gesteld bij voorveikoop. Een café van overheidswege. De gemeenteraad te Viijhoeven- Capelle besloot een aan de gemeente toebeboorend pand in publieke veiling te brengen en daaraan de voorwaarde te verbinden, dal de kooper daarop een café moet bouwen en exploiteeren De raad is tot dit besluit gekomen, wijl in de gemeente geen enkel café of uitspanning is. Een unicum. In Friesland woont iemand 6 jaar als huurder in een huis en hij weet niet. wie de eigenaar er van is, hoe veel moeite hij daarvoor ook gedaan heeft. Het hus is nu aan reparatie toe en de huurder heeft nu raad ge vraagd. hoe te moet> n handelen, waarop nog geen voldoend antwoord is inge kort.en B11RGERLIJKE~STANDEN Amersfoort. van 17 tot 24 Maart 1911. GeborenWilhelmina Johanna, d. van Johannes Veldman en Teunisje van Pluren. Cornells, z. van Gerard Pieter van Mourik en Marina Heuse- veldt. Cornelis Jozef, z. van Johannes Kammeijer en AgathaBliekel- daal. Gerardus Johannes, z. Tan Jan van Doornik en Johanna de Groot. Jan, z. van Willem Jacobus Fortuijn Droogleever en Agatha Barendina Rijkée. Jacob, z. van Hendrik Groot en Adriana Verhoeff. Ben buiten huwel. geb. kind van het vr. geslacht. Ondertrouwd: Willem Alexander Polhout en Geertruida Evelina Mark. Isaac van Keulen en Peetje van den Bree. -Hendrik Anton Enkelaar en Petronella Brilman. Frans Veld huizen en Evertje van Nus. Getrouwd: Dirk de Valk en Louisa Maria Veenendal. Gerrit Jan Willem- sen en Fenna van 't Wel. Overleden: Dirk Barend vanHuijzen, 3 j. Maria Theodora Jansen, 80 j., wed. van Michael van Beek. Hendrik van Es veld, 71 j., echtg. van Salomea Busscher. Leusden. van 17 tot 24 Maart 1911. Gehuwd: Gijsbert Ruiter en Aaltje Lagemaat. Overleden: Rijk Verhoef, oud 75j. ongehuwd. Stoutenburg. van 17 tot 24 Maart 1911. Overleden: Willemijntje Hofland, oud 46 j. echtg. van Geurt van de Berk. Woudenberg. Geboren: 17 Maart, Dirk z. van Dirk van Voorthuizen en Hermijntje van Kuier. Ondertrouwd23 Maart, Gerrit van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2