BINNENLAND. GEMEENTERAAD. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. zoodat de diefstal niet voor de terug komst van Lord Joicey zou zijn uit gekomen, als Foster niet door den bottelier op heeterdaad was betrapt. De kroningsplechtigheid van bet Engelscbe Koninklijke paar zal ietwat anders geschieden dan andere keeren. Indei tijd werd Koning Edward door den aartsbisschop van Canterbury ge kroond en zijn echtgenoot door den aartsbisschop van York. Nu zal zoowel de Koning als de Koningin door den aartsbisschop van Canterbury worden gekroond, terwijl die van York de preek zal houden Het muzikale programma zal op historische wijze saamgesteld zijn en werken bevatten van uit de vijftiende eeuw tot den tegenwoordi- gen tijd toe, alles van Engelscbe ge wijde componisten. In de Westminster abdij zal plaats zijn voor 6000 toe schouwers. De peers van Engeland hebben toegang. Koninklijk bezoek aan België. Uit Den Haag wordt gemeld dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins voornemens zijn in de maand Juli van dit jaar een bezoek te brengen aan het Koninklijk Echtpaar van België. De Julianabloein. De straatverkoop van de Juliana- bloem, waarvan zooals men weet de opbrengt ten goede komt aan arme tuberculose-lijders, strekte zich niet enkel uit tot de straat, maar de ijverige verkoopsters en verkoopers komen overal waar zij denken veel menschen bijeen te vinden. Zij bezoeken de beurs gaan de groote kantoren binnen en de spoorwegstations, waar de reizigers werden aangeklampt om hun cijns aan de liefdadigheid te brengen. Op de stations van de Staatsspoor zal dit voortaan niet meer mogen. De direc teur-generaal van de Maatsch tot Expl. van Staatsspoorwegen heeft aan de stationschefs een rondschrijven gericht, waarin de verkoop van de Juliana- bloempjes voortaan op de perrons wordt verboden. Nederlandsche Heidemaatschappij. In een vergadering van visschers Yrijdag j.l. te Yeenweg gehouden, trad als spreker op de Heer H. Aalders, Visscherij-Ambtenaar der Nederland- sche Heidemaatschappij, met het onder werp Het belang der organisatie voor de visscherij. Na afloop der lezing werd besloten een afdeeling der Hoofdafdeeling Zoet- watervisscherij op te richten, welke de naam zal dragen van «Afdeeling Stompwijk en omstreken." Staande de vergadering traden 15 leden tot de nieuw opgerichte afdeeling toe. Ter gisterenmiddag onder praesi- dium van den burgemeester Jkh. J. W. A. Barchman Wuytiers gehouden raadsvergadering, waren alle leden tegenwoordig, één vacature. Allereerst werd de heer B. J. van Enst als lid van de Raad geïnstalleerd na aflegging der beloften. Daarna werden de geloofsbrieven onderzocht van het nieuw gekozen raadslid J. v. d. Wal Kzn. door de heeren Tromp van Holst, Veis Heyn en Hamers daartoe door den voor zitter aangewezen. Namens de commissie verklaarde de heer Tromp van Holst alle stukken in orde te hebben bevonden en adviseerde tot toelating, waartoe besloten werd. Daarop werden de notulen der vorige vergadering van 28 Febr. zooals zij door de secretaris waren ontworpen onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelde hierna mede dat de navolgende stukken waren in gekomen Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 6 Maart 1911 3e afdeeling, no. 813/653 tot goedkeuring van de raadsbesluiten van 28 Februari 1911, no. 85 en 86 tot wijziging vaD de begrootingen, dienst 1910en 1911. (Aangenomen voor kennisgeving). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 6 Maart 1911 3e afdeeling, no. 812/646 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 28 Februari leventje. Zoo'n dikke papzak.// Zij zwaaide met haar juk en sloeg Olga op den schouder, zóó hard, dat de beide schoonzusters de handen om hoog hieven en uitriepen: *0, vadertjes!// Daarna ging Fjokla linnengoed was- Schen in de rivier en ouderweg schreeuwde zij zoo luid, dat men het jn de iezba hooren kon. (Wordt vervolgd.) 1911, no. 90, strekkende tot onder- handsche verhuring van jacbtrecht (Aangenomen voor kennisgeving). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 14 Maart 1911 3e afdeeling. no. 702 betreffende eene reclame inzake inkomstenbelasting. (Aangenomen voor kennisgeving). Besluit van de Gedeputeerde Stalen van Utrecht van 14 Maart 1911 3e afdeeling, no. 814/731 houdende goed keuring en bericht van ontvangst van de op 28 Februari vastgestelde bouw verordening (Aangenomen voor kennisgeving). Het verslag over 1910 van het Seminarie der Oud-Bisschoppelijke Clerezie en het verslag over 1910 van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs en het verslag over 1910 van de Gezondheidscom missie. Te doen drukken en in 'te lasschen bij het gemeenteverslag. Van het hoofdbestuur van het ge nootschap voor landbouw en kruid kunde te Utrecht een exemplaar van het programma voor de te houden tentoonstelling (ter inzage aan de leden ter secretarie neergelegd). Een inschrijving van H. C. A. de Jong, houdende mededeeling dat hij zijne benoeming tot lid van de com missie van toezicht op het Lager Onderwijs niet kan aannemen (aan genomen voor kennisgeving). Eene dankbetuiging van mej. D. C. Kraanen voor bare benoeming tot onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de openbare lagere school aan de Puntenburgerlaan (aangeno men voor kennisgeving) Eene dankbetuiging van het Amers- foortscb Drank weet comité voor de vetleende subsidie (aangenomen voor kennisgeving). Verzoek van H. J. ter Beeke om verlof voor het vervullen van militaire plichten. Aan B. en W. om advies. Hierna kwam de agenda aan de orde. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende: le. uitbrei ding van het buizennet der gasfabriek in den Soesterstraatweg en de Barch man Wuytierslaan, 2e uitbieiding van het buizennet der waterleiding in den Soesterstraatweg met bijbehoorende besluiten tot wijziging der begrootirig, voor de gasfabriek en de gemeenle- begrooling, dienst 1911. Aangenomen zonder hoofdelijkestem tnitig. 4. Behandeling van het ontwerp- reglement voor het Burgerweeshuis De commissie heeft medegedeeld dat de door den Raad aangenomen motie, waarin de wensch werd uitgesproken dat de zaak betreffende de geltjkge- regtigheid van regenten en regentessen mede in behandeling zou worden ge nemen, hun geen aanleiding had ge geven om in het door haar ontworpen reglement wijziging te brengen, na discussie hierover werd door den heer Gerritsen voorgesteld dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen en aan bet bestuur van het Bur ger Weeshuis mede te deelen, dat als regenten en regentessen hier over tot andere gedachten waren ge komen dan de commissie, de Raad steeds bereid zoude zijn tot de regle mentswijziging mede te werken. Dit werd aangenomen met 15 stem men, tegen 1 en wel die van den beer Van Esveld. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herbenoeming van de gemeente-heel- en vroed meesters Dr. H. W. Sch reuder en arts H. H. E. Morren. Herbenoemd Dr. Schreuder en arts Morren. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de benoeming van een gemeente-geneesheer (vaca ture J. W. Jorissen Benoemd werd Dr. F. A. F. Grone- man met 9 stemmen tegen 7 stemmen op een heer Kamerling. Tevens werd door den Voorzitter dank gebracht aan den heer J. W. Jorissen voor zijne werkzaamheden als gemeente geneesheer. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot tijdelijke onttrekking aan den openbaren dienst van eenige gemeente-terreinen, en machtiging tot verpachting dier terreinen als staan plaats voor de jaarmarkt 1911. Zonder discussie aangenomen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting dienst '1911 (gasleiding Barch man Wuytierslaan). zonder discussie aangenomen. 9 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van eeriige perceelen achter de Koppelpoortwal. De 5 huisjes worden aangekocht voor f 1000.tot verbetering van het plantsoen. Na stemming werd dit voorstel aangenomen met 15 stemmen tegen 1 stem en wel van den heer Ruijs. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ge- meentebegrooling dienst 1911 (aan koop perceelen van Nus). werd aangenomen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende machtiging tot verhuring van eenige perceelen. werd aangenomen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van 4 straf verordeningen in verband met de goedgekeurde bouwverordening. werd aangenomen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijzing van de ge- meenie-begroonng, dieDst 1911. (be schikbaarstelling van een bedrag voor onderzoek naar het verkrijgbaarstellen van electrische energie.) Hiervoor wordt een crediet van f 25000 toegestaan. 14. Benoeming van een Directeur der Burgeravondschool. Hie' voor werd na stemming benoemd den heer G. A. Groote Haar, benoemd directeur der Ambachtschool, nadat door den heer Ilagedoorn bezwaar werd gemaakt omtrent de wijze waarop men te werk was gegaan bij de ver vulling van deze betrekking in verband met die aan de ambachtschool. Bjj stemming werden op den heer G. A. Groote Haar 8 stemmen uitge bracht terwijl acht briefjes blanco ingeleverd werden. 15. Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs (vacature ontstaan wegens het niet-aannemen van zijne benoe ming door den heer H. C. A. de Jong.) Andermaal maakte de heer Hage- door hier eenige opmerkingen over de wijze waarop men bij de opmaking van de aanbeveling was te werk ge gaan. Na stemming werd benoemd den heer H. J. M. van den Bergh. 16. Benoeming vari een Regentes van bet Burgerweeshuis (vacature Mevrouw Celosse Pislorius). Hiervoor werd gestemd tusschen de Dames Mevr. Gerard van Sijssen Besier Mevr Bakhui-, Suiifei t Kroese eri Mevr. Wed. Joh. M. Warnsinck Cartier van Dissel, benoemd weid Mevr. Gerard van Sijssen Besier. Bij de rondvraag werd door den beer Van Enst een voorstel ingediend, waarin aan B en W. werd verzocht een reorganisatie in den geneeskun digen gemeentedienst, ook in verban/1 met de aanstelling van de schoolartsen te overwegen. B. en W. zullen hierover praeadvies uitbrengen. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering ten kwart na drie door den Voorzitter gesloten. Gisteravond hield «Handel en Nijver heid« een buitengewone verga dering in de zwaan onder voorzitting van den heer S. J v. Duinen. De notulen werden gelezen en behoudens een kleine opmerking ;au een der leden goedgekeurd. De agenda kwam nu aan de orde en wel punt I, voorstel van het Be stuur, om het voorstel der Handels vereeniging Rotterdam, om tegen het debietrecht op den handel van tabak en sigaren te protesteeren. te steunen. In zijn inleidend woord zei de voor zitter, dat de vraag is: Zal H. en N. het verzoek steunen, ja of neen? En gaf nu het woord aan den beer Krook, die het bestuur dank bracht voor het genomen initiatief en het betreurde, dat er zoo weinig winkeliers - sigaren handelaars aanwezig waren. Hij leest nu een lange motie voor, waarin afkeuring over het wetsontwerp wordt uilgesproken, omdat liet nadeelig op Handel en Industrie zal wei ken. De voorzitter verklaart niet veel met moties op te hebben, omdat ze toch mets geven. De heer Hubers, sigarenfabrikant, verklaart het een en ander om de be doeling van R'dam le verduidelijken. De heer Van der Melde zegt, dat de groote bladen hem nog niet veel wijzer hebben gemaakt, waai op de heer Hubers aanmerkt, dat ze zich ook nog niet hebben uilgesproken, doch dit spoedig zullen doen na de verga dering van de drie hoofdfabrikantpn. Is eenmaal 10% gegeven dan wordt die spoedig 20°/° en nog meer. De heer Houbaer meent, dat dn 10o/°.niel te drageu is door onze industrie, dat door het heffen et van vele fabrieken en winkels zouden moeten opiuimen. De omzet berust ook op export Min der reizigers zullen ook noodig zijn en werkeloosheid zal het gevolg wezen Reeds komen vele Duitscbe sigaren makers naar Ne Ierland om hier werk te vinden. Door deze wet zou de tyrannie van de ambtenaren onduldbaar zijn. De heer van der Meide is nog geenszins overtuigd, hoewel hij het volkomen met de sprekers eens is Doch de vraag: is het beffen van belasting zoo erg, is nog,niet beantwooid. Volgen- hem hadden de fabrikanten nu een goede gelegenheid op te slaan. De heer Houbaer verbaast zich over dit gezegde en zegt dat de minister op den verkeerden weg is, en wenschte wel, dat ieder kamerlid hiervan hoofd voor hoofd overtuigd werd. Na nog zeer uitvoerige discussie, maakt de voorzitter een eind aan de zaak door te vragen«Zullen we R. dan steu nen?" Hij zelf is hiertegen. De groote fabrikanten hebben zich vereenigd en het 'is hen best toevertrouwd hun eigen belangen te behartigen. Hieiom vindt hij het beter, dat de midden standsbond er zich niet in mengt; de meesten zijn toch leek. De heer Dooma stelt nu voor tot stemming over te gaan, wat einde lijk gebeurt. Het voorstel wordt verworpen. Punt 2. De heet en Stocker, v Za lingen en Douma worden gekozen om de rekening 191011 na te zien. Punt 3. Ballotage. De heer v. Duin wordt met algemeene stemmen als lid toegelaten. Punt 4. Ingekomen Het boek van den middenstand, een mooi werk, met prachtige foto's en zeer belangrijke artikelen. Daar noch het bestuur noch een der leden iets had mede te deelen sloot de voorzitter de vergadering. Penelope. Gisteravond traden /Ie Hagespelers hier in Amicitia op voor een metgoed bezette zaal met het echt Engelsch society-stuk, Penelope, een blijspel in drie bedrijven van Somerset Mauham. vertaald door den heer Goedkoop. De aankleeding der tooneelen was weer, zooals we van Ver kade gewend zijn artistiek, getuige de spreekkamer van Dr. V. Fariel en het boudoir van Penelupe, de juiste kleuren harmonie en meubtleering. Het stuk is, gelijk ik reeds zeide, Engelsch werk Het gegeven «een ongeooiloof/Ie verhouding in keurig tollet, een veiwipelijke liaison met een hoogen hoed op« zooals Vei kade zegt is geestig uitgewerkt. Gespeeld is er voortreffelijk. Het dilettantisme is bijna geheel verdwenen en beroepsspelers zijn op de planken. Dit geldt in de hoogste mate voor Enny Vrede. Verkade was in zijn oude heeren rol ook geheel op zijn plaats, zoo langs zijn neus w eg een gei afmeerde geestigheid te debiteeren is'zijn kracht is hem bepaald eigen. Paul de Groot beeldde zijn rol. die vandr V. Farrell goed uitzoo ook Hetty Beck haar Mrs. Watson-rol. Ook de anderespelers kweten zich uitmuntend van hun laak en het publiek heeft genoten, blijkens bet geestdriftig applaus. Toen de Directeur van «Kinder- zorgrt Zaterdagavond tegen half acht naar buiten keek, zag hij vóór de deur der stichting een onbebeerden kinder wagen staan, waarin een jongentje van 14 maanden bleek te leggen. Natuurlijk baaste hij zich het schaap te doen verzorgen, eri de politie te verwittigen. Deze bad juist een stoelenraalter en zijn gezellin aangehouden, die in kennelijken staat verkeeiden en al heel gauw bleek, dal de vrouw in het Politieblad stond gesignaleerd, omdat zij enkele dagen geleden te Arnhem een kindje van amper negen maanden eveneens had te vondeling gelegd. Zij is gister met het jongske naar Arnhem geleid en ter beschikking ge steld van de justitie. De maximum-straf is 4 jaar. Haar begeleider, die nog 6 dagen gevangenisstraf te goed bad, is naar Utrecht ovei gebracht. De minister van oorlog heeft be volen, dat de keuiing van paarden te Amersfoort zal plaats hebben op 9 Mei voor de gemeenten Amersfoort, Stoutenburg, Soest, Leusden, Baarn, Nijkerk, Woudenberg, Hoevelaken, Hoogland. Schei penzeel en Bunschoten. Met de leiding /Ier keuringen wordt belast de directeur van bet remonte wezen, de kolonel der artillerie K. D. Punt. die tevens gemachtigd wordt de noodige voorbereidingen voor de keu ring te tr/ ffen. De minister rioodigt iedereen, die bij de keuring op eenigeilei wijze betrok ken is, uit, mede te werken tot een goed en spoedig verloop dezer keuring. Maandagavond 3 April zal de Werkheden-vereernging «Onderlinge Hulp» in Amicitia 's avonds te acht uur vergaderen. Onderwerp: Uitlegging der Ziektenwet door den heer G. H. v n den Berg, Agent der Rijks Ver zekeringsbank. t Gisteren middag is plotseling ten gevolge van eene hart verlamming over leden, de heer B. de Stoppelaar Blijdesteijn. Seder 4 jaar was hij Directeur van het Post en Telegraaf kantoor te dezer stede. Op de in deze week gehouden Halfvasten paardenmarkt waren aan gevoerd: 350 paarden, 15 veulens en 90 bitten. Slachtpaarden f70—f120, werk paarden f 180 f 450, luxe paarden f500—f600, veulens f 120—f 200, hitten f 60f 180. Er waren veel buitenlandsche koop lieden. de handel was levendig en de prijzen waren hoog. Tot directeur de gemeente-gas fabriek te Baai n is benoem/1 de heer P. J. Groenendaal, thans waarnemend directeur aldaar. Te Klundert (N.-Br was van D metselaars, met zijn 14-jarig zoontje werkzaam op een dak in den Kerkring. Plotseling brak de lijst van de dak goot, waai in het zoontje van Van D. liep, zoodat hij van een hoogte onge veer 10 meter naar beneden stortte en in deerniswaardigen toestand op genomen weid. Hij had eene diepe wonde aan het hoofd. Bovendien zijn, naar men zegt, zijn beide armen en een pols gebroken. Tegelijk begon de dakladder, waarop de vader stond, en die tegen de goot- lijst op het dak lag, door het breken der lijst naar beneden te schuiven. Van L> wist zich aan de pannen vast ie grijpen en bleef zoo aan het steile dak hangen. Doordat terstond timmer man H. naar den zolder liep en bin- nenlangs enkele pannen naar beneden wierp (volgens anderen doordat Van H. enkele pannen stuk trapte) kreeg Van D eenigen steun. Niemand echter durf/Ie op de ladder klimmen, die legen de goot gestaan had en nu door de dakladder err een balven meter afgeschoven was, totdat G M., timmerman, er zich met gevaar van eigen leven op begaf, de ladders weer goed plaatste en Van Ddie elk oogenblik dreigde te vallen, wist te ïedden. fVadJ Te Barneveld is het lijk eener aan nekkramp overleden vrouw ter aarde besteld. De familie werd echter niet in het .sterfhuis, dat tijdelijk ge sloten is, toegelaten. Het beddegoed en de door de vrouw gedragen klee deren zijn verbrand en de woning wordt ontsmet. De man, een behoeftig arbeider, blijft met zes jonge kinderen in kom mervolle omstandigheden achter. De ziekte heeft zich sedert niet ver der uitgebreid. tEen diep-tragisch ongeval heeft Zondagmorgen is de wijk Lauwerecht te Utrecht algemeen ontsteltenig ver wekt. Twee jongens uit de buurt, de 17 jarige J. B. eu de 15-jarige N. v. M., liepen te half 11 ongeveer samen in de Hoogelanden (Oostzijde). De oudste haalde een flobertpistooltje te voor schijn, speelde er wat mee en legde voor de aardigheid eens even op z'n makker aan. Wacht, zei M., "ik heb er ook nog eentje», en hij haalde een dito vuur- wapentje voor den dag, waarmee hij ook spelenderwijs op zijn makker aan legde... 't Ding was geladen, en dat wist v. M. niet. Plots ging 't schot af... de kogel uit het flobertpistooltje trof B. onder het oog, en drong in het hoofd. De getroffene wankelde, en viel neer. Zij makker, doodelijk ont steld over deze geheel onverwachte vreeselijke uitwerking van hetgeen hij slechts als een onschuldige jongens- grap had bedoeld, knielde bij den ge vallene neer, trachtte hem op te hef fen. Maar toen hij bemerkte dat B. zich niet meer verroerde, barstte hij in tranen los en omhelsde hem. De politie was onmiddellijk ter plaatse, en oordeelde het noodig den getroffen jongen, die nog adem haalde,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2