BIJVOEGSEL VAN ZATERDAG 1 APRIL 1911. PREDIKBEURTEN. Geen Geldgebrek meer. behoorende bij de Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. Advertentiëii. SOCIËTEIT AMIC1T1A VRIJDAG 3 APRIL 8 UUR Buitengewoon Concert AMERSFOORTSCHE COURANT Schoolartsen. Woensdagavond werd in de «Ver- eeniging« een vergadering gehouden, belegd door de Afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. onderwijzers, waar in de heer E. J. van Det, onder wijzer te Amsterdam sprak over school artsen. De spreker begon met er op te wijzen, dat dit onderwerp niet vreemd meer is, hoewel het begrip bij ons volk nog niet volkomen helder is. In de wel van '57 stond de bepaling dat de schoolopziener een onvoldoend lokaal kon doen sluiten. In '61 was men reeds verder en verscheen een rapport, waarin van den sléchten invloed der lokalen op het kind werd gewag gemaakt en in '78 moest een commissie van geneeskundigen de vraag beantwoorden: «Wanneer is een schoollokaal niet nadeelig voor de kinderenDeze commissie kwam met positieve bepalingen omtrent grootte, ligging, enz. Er kwam evenwel geen verbetering De medici erkennen algemeen, dat er nog veel gevaren aan de school verbonden zijn, tengevolge van den schoolbouw, van besmetting en door het onderwijs zelf. Wat dit laatst betreft de inspan ning kan zoo licht overspanning won den. Algemeen leert ook de onder vinding, dat de school nadeelig is voor het kindergestel. Komt bet kind op school dan komen de kinderkwalen. Dr. Straub onderzoekt 5226 kinderen te Amsterdam en constateerde een toename der bij ziendheid. Dit waren kinderen van kostelooze scholen; op de scholen, waar huiswerk werd ge geven, was het nog erger. Na deze inleiding komt spreker tot zijn onderwerp en schetst uitvoerig de taak van den schoolarts. Overal heeft deze nuttig gewei kt. Hij is geen behandelend, maar een onderzoekend geneesheer. Zijn bevindingen worden van de ouders medegedeeld, die dan de hulp van hun huisarts kunnen inroepen, of naar een polijkliniek gaan. Dat het instituut schoolartsen van groote maatschappelijke beteekenis is ligt voor de hand. Ook leeren zijn onderzoekingen, dat de zonde van het alcoholisme en het rooken meer kwaad doen dan men wel vermoedt. Ook de reinheid vindt in hem een een krachtig bevorderaar. De schoolarts staat niet tegenover, maar naast den onderwijzer. Hij geeft advies, waar deze niet bevoegd is en licht de onderwijzers omtrent de be handeling van het kind in. Door het instituut schoolartsen zal de school in direct verband met de maatschappij gebracht worden, mis standen zullen aan het licht komen en verbeteiing kan volgen. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den beer J. Stamperius, arrondissementsschoolop ziener. Hij betuigde zijn dank voor het gesprokene, dat hij met onver deelde instemming heeft geboord. Ook in ons land wordt reeds wat in deze richting gedaan. Dat er nog ontzaglijk veel te doen is, blijkt spr. telkens bij zijn schoolbezoek. Hier zijn de banken te groot, daar is de zin delijkheid zoek, weer elders verwaar loost men de "allereerste beginselen der hygiëne. Alleen meent spr. tegen overdrijving te moeten waarschuwen. De heer van Det is verheugd, dat de heer Stamperius het werken van den Bond in deze zaak goed heeft genoemd en dat deze autoriteit het werk met belangstelling gadeslaat. Behalve de schoolopziener waren aan wezig weth. Kam, en de raadsleden v. Duinen en v. Kalken. De heer J. C. Snouck alhier hield een voordracht voor Maatschap pelijk werk, afd. Amersfooit Alg. Ned. Typ. Bond over: Een en ander over bet ontstaan- van beroepsziekte, die der Typografen in 't bijzonder. Door de bekende vergelijking van ons lichaam met een stoommachine werd de vorming en opwekking van arbeidsvermogen verklaard en ver duidelijkt. leder ondervindt op den duur de nadeelige gevolgen van zijn beroep. Dit is in 't bijzonder 't gev 1 mei den typograaf, die door zijn arbeid zeer gebonden is aan plaats, houding en beweging. Het lang staan in dezelfde houding kan oorzaak zijn van gebreken, als platvoeten, x- en o-beenen, rugge- graats verkromming. Een ander gevolg van steeds denzelfden arbeid kan zijn oververmoeienis en uitputting Onvol doende lichaamsbeweging is ook slecht voor de geheele machine; voor den bloedsomloop en de ademhaling en maakt alzoo vatbaar voor verschillende ziekten. Om dit kwaad te ontgaan zorge men voor goede ventilatie, voor goed licht en reinheid. In zijn vrije tijd neme men zooveel mogelijk be wegingen, om het tekort aan te vullen. Nog menige laadgeving werd gegeven en menige vraag gedaan die lot ge noegen werd beantwoord. Onder dank betuiging voor den aangenamen en leeirijken avond werd deze vergade ring gesloten. De A. N. W. B. heeft, in samenwerking met het Ned. Rood» Kruis, dat hiervoor geldelijke steun verleent, bepaald, dat onbemiddelden bij een ongeval gratis over de ver- bandartikelen kunnen beschikken, waarbij, ter voorkoming van misbruik, alleen deze maatregel getroffen is, dal op een bon naam, adres en be roep van den verbruiker moet worden ingevuld, terwijl door of namens dezen de verklaring moet worden afgelegd, dat hij als onbemiddelde kosteloos van deze eerste hulp gebruik wensebt te maken. Quick alhier zal op 9 en 16 April, ter gelegenheid van het reeds vroeger feestelijk gevierd 10-jarig be staan, serie-wed-trijden houden waar voor o.a. zijn ingeschreven de A msler- damsehe vereenigingen Volharding, Blauw-Wit en V. V. A de Bussumsche Allen Weerbaar en de Utrechtsche Kampong. Luitenant L J. J. M. Tabbers, van het 5e regiment infanterieovergeplaatst bij bet Oost-Indische leger, zal 1 April overgaan naar de Koloniale reserve. Luitenant W. E. Mathon, van het le regiment huzaren, wordt van 3 tot 29 April gedetacheerd bij de trein-afdeehng van het le regiment veld-artillerie, te Utrecht. Bij het 14de wapenfeest van den Eon. Officiers Scherm Bond, dat thans te 's-Gravenhage wordt gehouden, behaalde luitenant R P. J. van den Berg van Saparoea, den 4den prijs personeel sabel en luitenant adjudant H. D. Scherpenhuijzen den eereprijs geweer, een zilveren medaille van H. M. de Koningin-moeder. Belanghebbenden worden attent gemaakt op de kennisgeving van den burgemeester in zake bet verbod van vervoer of doorvoer van herkauwende dieren en varken uit de gemeenten Leusden en Woudenberg. De dirigeerend officier van ge zondheid 2e klasse, luitenant-kolonel, J. S. C. Pichal, chef van het Militaire hospitaal, hier, zal met 1 Mei den dienst met pensioen verlaten. Mede is met ingang van dien datum op zijn verzoek pensioen verleend aan den officier van gezondheid le klasse J. F. Tuinstra, thans chef van het Militair hospitaal te Naarden. Herinnerd zij, dat morgen hier alleen geopend is de apotheek van den heer J. Wisselingh, Langestraat. ZONDAG 2 APRIL. Remonstrantsche kerk. Voorm. 9'/i uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoef. voor jongelieden van 1016 jaar. Vooim. 11 uur, D-. Hooykaas. Godsdienstoefening voor de gemeente Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/i uur, Ds. B. H d'Auzon, Evang. Luth. Pred. te Zutphen. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. '10 uur. Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keeren Coll. Theol. Fac. V. U Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorrn. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Vooim. 9'/i uur, de Heer H. J. Vaarties van Dordrecht. 's Av. 5 uur, de Heer H. J. Vaarties. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'l. uur, Godsdienstoefening, 's Av. 51/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben llaëzer, Muui huizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Luchtvaart. Een verandering in de route der Euiopeesche londvlucht? Het ^Jour nal» is van plan een wijziging in de route van de Europeesclie rondvlucht voor te stellenwaardoor de etape door Duilschland zal vervallen De landen waardoor de aviateurs nu zullen vliegen zouden dan België Nederland., Engeland en Frankrijk worde n. Naar we nader vernemen wordt heden te Brussel over doze belangrijke wijziging vergadeid. Ons land is op deze conferentie vertegenwoordigd door Jhr. Ram. Natuurlijk kan het »Journal« alleen niet zulk een besluit nemen en moeten daarin ook de overige organisatois dezer" groote vlucht gekend worden zooals, «De Standard,de «Berliner Zeitung am Mittag,! «Petit Bleu« en de «Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart. Onze Parijsche correspondent wijdde dezer dagen nog een beschouwing aan de rivaliteit tusscben «Le Journal! en «Le Matin! over dezen circuit, waarbij door laatstgenoemd blad hei melijk tegen het opnemen van Duitsch- land in de rondvlucht gestookt werd Wordt er niet door Duitscbland gevlogen, dan zal de vlucht door Nederland (tot dusver vastgesteld KeulenArnhemSoesterberg Bre daBelgië) vermoedelijk eveneens gewijzigd worden. De luchtreis van het Duitsche be stuurbare luchtschip «Suchardrr, waar mede men over den Atlantischen Oceaan wil vliegen, is uitgesteld tot den aanstaanden herfst. Van de groote vluchten. Nu de mooie dagen aanbreken, bereiden ver schillende aviateurs groote tochten voor. De volgen zijn nu bekend ParijsPauVedrines, prins De Nissolles en luitenant Byasson. NizzaAlgiers: luit. Conneau. PauParijs: kapitein Bellanger en verschillende officieren. Parijs—Londen en DonaiLonden: Pierre Marie en Legrand. MourmelonBesancon: luit. Remy. Coupe Micbelin en duur record' Gobi. Prix Deutsch: Wijnmalenen Bathiat. Onze landgenoot zal op zijn 100 P.K. »Farman-biplan« vliegen Do Aviateur Ceï doodgevallen. Weer een! Dit is nu bet 5e slacht offer der zoo prachtige, doch ook zoo wreede vliegsport, in 1911. Hoevelen volgen er nog? Omtrent het verongelukken van den vlieger Ceï wordt nader bericht, dat bij van Issy naar Suresnes wilde vliegen om de schroef van zijn biplan door een andere te vervangen. Het vlieg tuig een bijzonder kleine tweedek ker was herhaaldelijk opgeknapt, en de vaklieden schiijven het ongeluk hieraan toe, dat de reeds herhaalde malen herstelde linkerstuurreep brak waardoor het toestel zijn evenwicht verloor. Hij viel van een hoogte van 100 meter ongeveer op hel eilandje Rothschild in de Seine bij Puteaux tegenover Bagatehe. De ongelukkige vlieger werd bewuste loos onder zijn toestel gevonden. Zijn hoofd was vreeselijk verminkt, maar hij leefde nog en kwam weer bij. Hij weid naar het hospitaal Beaujon ge bracht. waar hij drie uren later stierf Joseph Ceï was een Italiaan van geboorte, uit Cascina, bij Pisa, en was 22 jaar oud. Hij was onderzijn kame raden bekend als een waaghals en meer dan eens was hem voorspeld, dat bij een ongeluk zou kiijgen. Door de E. N. V. is voor de Molen heide aangekocht een Farman-twee- dekker met een Gnome-motor van 50 paardekrachten Twee Pruisische officieren zijn met een biplan gevlogen van Dübeiitz bij Berlijn naar Hamburg. Ze deden er 3'/, uur over (afstand circa 250 K M net even lang als de exprestrein tus- die beide steden. De komst van het vliegtuig boven Hamburg was een groote verrassing en deed heel wal nieuwsgierigen te hoop loopen. Do afstand BerlijnHamburg vormt een étape van de groote Europeesche rondvlucht. Uit deze welgeslaagde vlucht blijkt wel duidelijk, dat het Duitsche leger tegenwoordig ook over goed geoefende vliegers beschikt. Nabij Calais zal, op de plek waar in 1909 Blériot opgestegen is voor zijn vlucht over hel Kanaal, de Fransche Luchtvaartclub een monument op richten, dat half Juli zal worden ont- nuld. Het monument bevat, behalve de hulde aan Blériot ook inscripties ter eere van de vliegers De Lesseps, Rolls, Moisant en Cecil Grace, welke laatste drie als slachtoffers van de aviatiek gevallen zijn. Wielrennen. De «Zesdaagschet te Berlijn, op het oogenblik is de stand van de rennen als volgt Aan de spits: RiittStol' 3 ronden terugMac FarlandMoran 4 s BroccoSchilling. 5 StabePawke. 6 «De MaraStellbrink. 13 Saldow- Schalling. 22 Georget-Grossmann. 24 KudelaMarx. De groep RüttStol had in het 114e uur de 2749 K.M. afgelegd. Lorenz viel en werd zwaar gewond, zoodat hij er nu uitscheidt. Zijn part ner Saldow reeds daarop met Schelling waardoor hij 13 ronden achter ge plaatst wordt. Onze landgenoot Stol, afgelost door Rütt, heeTt, volgens de buitenlandsche bladen, flink gereden, zoodat bet tweetal de tweede ronde won Vondel's «Lucifer». Een niet tot de snuggersten be- hoorendedienstbode had baaruitgangs- avorid en wilde naar de komedie. Het meest trok haar aan den titel «Lucifer <t. Hoewel haar dit door haar mevrouw ten sterkste ontraden werd, op grond, dat zij er niet veel aan zou hebben en zich niet amuseeren zou, mocht het niet gelukken, haar van haar plan af te brengen, zij zou er heen! Van den schouwburg teruggekeerd, verklaart de dienstbode, op de vraag van een der huisgenooten, hoe zij bet stuk gevonden beeft: «Nee, veel heb ik er toch niet van begrepen!i »Maar«, herneemt de huisgenoot, die de domme dienstmaagd wat in 't ootje wil nemen, «waren het nu Zweedsche lucifers, of was het een ander soort De meid «Ja, dat weet ik niet De huisgenoot: «Maar heb je dan geen lucifers op het tooneel zien af strijken?! De meid: «Nee, maar 'k heb wèl 'n paar fakkels gezien!!.. En innig tevreden over zich zelf, dat ze er tenminste nog dat van op gesnoven beeft, begeeft de kunstminnige maagd zich ter ruste. Dr. J. H, Gunning, privaat-docent in de paedagogiek aan de universiteit ie A'dam, zegt over opvoeding om.: «Dat de wet den leerplicht doet aan- aanvangen met het volbrachte 7e jaar, is al aanmatigend genoeg; in elk geval mogen de ouders niet nög verder gaan en 't kind reeds op zijn 6e jaar naar school zenden. Men leere den kinde ren slöjd, late ben meer lichaamsbe weging nemen, vooral ookmeerslapen. Tot aan de jaren der puberteit (ge slachtsrijpheid) moeten kinder onge veer 9 uur slapen." Kindervoorstellin gen, binderbals keurt dr. G. af, en zeer zeker ook de bioscoopvoorstellin gen, kortom alles wat het kind uit zijn evenwicht brengt. Ook bier geldt het «niet te vroeg.! Vermaken voor groote menschen blijven voor kinderen slecht, ook al steekt men die in een kinderpakje. Ontspanning daarentegen is noodig voor 't kind. Verstrooiing 't giftig surrogaat voor deze mag de ontspanning niet zijn, welke immers slechts gekend wordt door hen die arbeiden. Dr. Prof, Wengler te Alsfeld vertelt, dat hij 5 gezinnen beeft behandeld wegens loodvergiftiging door aarden potien, waarvan 't glazuur lood bevatte. Hoewel de boeveelheden lood, zooals uit het onderzoek bleek, uitterst gering waren geweest, was het geregeld ge bruik er van toch zeer nadeelig geweest. Later onderzocht Dr. \V. een aantal nieuwe potten van dezelfde herkomst, en bij de helft van deze was het gla zuur ook loodhoudend. De Engelsche geneesheer Dudley Wright, die een voordracht hield over de beteekenis van vruchten als voedsel en geneesmiddelen, weersprak, dat aardbeien en citroenen nadeelig voor jichtlijders zouden zijn, maar vond ze zeer bevorderlijk voor de gezondheid. Alleen, wanneer de aardbeien met suiker worden gegeten, kunnen zy door de gisting in de maag, jicht— verschijnselen verergeren. Aardbeien, appels, citroenen en druiven bevatten beslanddeelen, die ziekten-kiemen in het lichaam verdelgen. Niets gaat ech ter, volgens Dr. W., boven appelmoes, dat een bacillendoodende werking heeft en gisting in de keuken van bet men- schelijk lichaam tegengaat. Observator. Solied Kantoor biedt partic. en Bank geld aan d 5 pCt. hypotheek d 4 pCt.J ook zonder borg Direct beschikbaar. Men schrijve met vertrouwen onder Utt. H 19 a. h. Alg. Adv.-Bur. B.OUMA Co. AMSTERDAM. L0USI BEKKING (sopraan) HERMINE OEN HOLLANDER (pianiste) LE0P. KIPPEL (cellist) Liederen van Schubert, Brahms en Cath. van HennesPianowerkcn van Rachmani noff, Mac Lowell en Röntgen; voor violon cel van Handel en Boëllman; Trio's van Cesar Frank en Bach. Prijzen I ƒ1 25 (leden der sociëteit en leerlingen muziekschool ƒ0.75), II ƒ0.50 Plaatsbespreking half één. Reductie- kaarten uitsluitend aan het Buffet tot 6

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 5