NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Schetsen uit ile rechtsaal. No. 27. Woensdag 5 April 1911. Veertigste jaargang. VERSCHIJNT WIlEVSDAfi EN ZATEIIHAfi BUITENLAND Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden niter lij k Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Teiephoonn0- 69. AD VERTENTIÊN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'l, Cent. Ad verten tien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, öroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een hinderlaag in Fransch-Guinea. Een droevig incident heefi het leven gekost aan twee Fransche officieren en tien tirailleurs in Fransch-Guinea. Reeds geruimen tijd was een geest van verzet legen het Fransche gezag merkbaar onder de Marabouts van Fransch-Guinea en Soedan. De daar wonende stam der Toula's, belijders van den Islam, namen een vijandige houding aan tegen de Franschen, naar mate dezen in hun gèbied doordron gen en een einde maakten aan den slavenhandel, de voornaamste bron van hun inkomsten. De laatste maan der. werden de inboorlingen zelfs rechtstreeks tot opstand door hun hoofden aangezet. Begin Februari rapporteerde de gouverneur-generaal van Guinea, de heer Gu.y, aan zijn clief, den heer Pouty, gouverneur- generaal van Fransch-West-Afrika dezen stand van zaken, waarop deze bevel gaf de opruiers gevangen te nemen. Den derligsten Maart b°gaf zich een compagnie, onder bevel van kapi tem Talay, waarbij zich de heer Guy persoonlijk aansloot, op weg om den Vali van Goumba, den marabout Tierno-Aliou, die geacht werd de gevaarlijkste aanstoker te zijn, te arresteeren. Een inlandsche compagnie kreeg bevel zich onderweg bij hel detache ment Talay aan le sluiten, doch ten gevolge van een misverstand troffen beide afdeehngen elkaar niet, zoodat kapitein Talay alleen met zijn com pagnie aankwam bij het dorp van den marabout. In de hoop bloedvergieten te voor komen, begaf de officier zich met een luitenant en lien man naar het dorp. Ten einde den inlanders geheel te overtuigen van hun vreedzame be doelingen', gelastte kapitein Talay zijn manschappen de grendels van hun geweren te openen. Tierno Aliou ontving het kleine troepje onder betuigingen van vriend schap en verzocht hen zich naar de moskee te begeven. Nauwelijks opweg, vielen talrijke inlanders op de Franschen aan en maakten hen met dolkpn en sabels af, nog voordat de goedvertrouwende soldaten begrepen wat gebeurde. Slechts een onderofficier en een tirailleur wisten te ontkomen en het bericht aan het gros der kolonne over te brengen. Onmiddellijk werd het dorp aangevallen en werden de inlan ders, die niet vluchtten, onder den voet geloopen en gedood. De heer Guy achtte het voorzich tiger den vijand niet in het gebergte te vervolgen, doch op het gevechts- veld le blijven, in afwachting van de komst van versterkingen. De weduwe van den te Konstan- tinopel vermoorden Duitschen overste, Von Schlichtirig, heeft den Turkschen gezant verzocht namens haar een goed woord te doen bij zijn regeering ten einde van deze te verkrijgen, dat zij gratie verleent aan den moordenaar van haar man. In aansluiting hiermede wordt uit Konstantinopel bericht, dat de moordenaar van overste Sehlichting thans hevig berouw gevoelt over zijn daad en zich het hoofd tegen de muren van zijn cel te pletter tracht te slooten. De voorloopige bijzetting van overste Sehlichting zal geschieden met de hoogste militaire eerbewijzen. Het regiment van den overste zal den stoet openen, terwijl de minister van Oorlog, Mahmed Sjelket, in naam van het Oitomaansche leger, een krans zal neerleggen op de baar. Volgens een nader telegram uit Konstantinopel is de Albanees Resoel, de moordenaar van overste Von Sehlich ting, aldaar Zaterdagmorgen om 7 uur gefusilleerd. De executie geschiedde door twaalf laridgenooten van den dader. Resoel werd door vijf schoten in het hart getroffen. De Duitscbe overste Veit. mede-instructeur der Turksche troepen en de Turksche priesters vroegen den moordenaar nog op het laatste oogenblik of bij er be rouw over gevoelde, zijn commandant, die hem niets misdaan had, te heb ben doodgeschoten. De Albanees ant woordde hierop kalm: »Neen.» Naar de correspondent van den »Lokal-Anziger» meldt, kan aan de door de weduwe van den vermoorde gedane stappen geen gevolg worden gegeven, omdat de sultan van oordeel was, dat men hier niet met een ge wonen moord uit wraak te doen heeft in welk geval hel Mohammedaanse!) recht den padisjab het recht van gratie verleent, vooral wanneer de bloed verwanten van het slachtoffer ten gunste van den dader tusschenbeide treden doch omdat door dit mis drijf tevens de Duitsche natie in haar eer is aangetast. De noodlottige ontploffing aan boord van den gepantserden kruiser «York» op de werf te Kiel is door een onbe kende oorzaak ontstaan in de berg plaats van het benzol voor de machines. Het benzol werd in ontploffingvrije bakken bewaard in vertrekken onder de waterlinie van het schip en niet alleen waterdicht, maar ook lucht dicht afgesloten; de toegangsdeur was goed verzekerd. Niemand is er binnen geweest en hoe het benzol ontploft kon zijn, blijft een raadsel. De kracht der ontploffing was zoo geweldig, dat een der wanden van het benzolvertrek losgerukt en tegen dedrie daarnaast werkende machinisten aangeslingerd werd, die aldus gedeel telijk verbrandden. In den toestand van de andere drie, die gewond werden, is eenige ver betering gekomen. In een stad van den Amerikaanschen staat New Jersey is een man veroor deeld opgetuigenis van eenclatrvoyanle Zekere William Strong, een 60-jarig landbouwer, stond terecht onder be schuldiging van moord op zijn vrouw. De voornaamste getuigq der be schuldiging, zekere Pauline Girard, verklaarde, dal zij in een visioen had gezien hoe Strong zijn vrouw ver moordde en toen zij dat visioen aan Strong beschreef, in tegenwoordigheid van twee geheime politieagenten, die achter een scherm verborgen waren in haar kamer, bekende Strong dat hij de door haar beschreven moorde naar was. Voor het gerecht betuigde Strong, dat men hem de bekentenis had af gedwongen, terwijl bij in «trance» (magnetischen slaaptoestand) was. De verdediger pleitte met kracht en klem, dat het niet aanging, den beschuldigden op grond van het getuigenis der clair- voyante te veroordeelen Maar de ge zworenen spraken eenstemmig het «schuldig» uit en Strong werd ver oordeeld tot 30 jaren gevangenisstraf. Spanje. De Ferrer-debatten in de Spaan- sche Kamer en de daarop gevolgde ontslagaanvrage van het kabinet heb ben aan de republikeinen prachtige stof verschaft voor hunne agitatie tegen het huidige regeeringsstelsel. De repubhkeinsche afgevaardigde Sol y Ortega moet, volgens een tele gram aan de Foss Zeitung, gezegd hebben, dat de doode Ferrer reeds den val van drie kabinetten veroor zaakt heeft en ten slotte ook de oor zaak zal zijn, dat aan het tegen woordig régime een einde komt. De republikeinen zullen een mani fest uitgeven, waai in wordt gewezen op de lafhartige manier, waarop het burgerlijk bestuur de vlag heeft ge streken voor de militairen. Ook in sommige niet-revolution- naire kringen is men van meerling, dat van militaire zijde pressie is uit geoefend en daarom zou minister president Canalejas, zooals uit Madrid wordt gemeld, van plan zijn om zoo dra het parlement weer bijeenkomt, een rede te houden, waarin hij alle beschuldigingen, tegen het leger inge bracht, zal ontzenuwen. Kinderroof. In Lasvegas, een bloeiend mijn stadje in Nieuw Mexico, drongen dezer dagen een paar gewapende en ge maskerde lieden de woning binnen van een zeker e mevrouw Alfred Rogers, die alleen thuis was met haar driejarig zoontje. De lieden maakten zich van het kind meester en voerden dit weg, ondanks de smeekbeden van de moeder, die tevergeefs alle schatten die ze thuis had den roovers aanbood. De mannen verklaarden het kind te zullen meenemen, het geen kwaad te zullen doen, maar de betaling te eischen van een losgeld van 16 000 dollars, op een bepaalde plaats buiten de stad te betalen. De moeder waarschuwde toen de mannen met het kind ver dwenen waren, haar man. Onmiddellijk voorzag deze zich van het noodige geld en begaf zich naar de aangewezen plaats, waar bij de loovers ontmoette en betaalde, waarna deze hem mede deelden waar het gestolen kind te vinden was. Hier werd het dan ook ongedeerd gevonden. Zoodra de ouders weer in het bezit van het kind waren, werd de politie gewaaischuwd en een vervolging op groote schaal van de bandieten is thans begonnen. Verschillende Parijsche bladen be richten, dat de Nationale Bond tan Fransche dokwerkers Zondagnacht een oproep heeft verspreid, waarin alle haven- en dokwerkers in de havens aan het Kanaal en den Atlantischen Oceaan worden aangespoord van gisierenochtend al het werk testaken, daar de reeders, naar het beet, er op uit zijn de organisatie der havenar beiders te gronde te richten. N e m s i s Als naar gewoonte wachtte zij op het hoekje van de straat, uitloopend op de gracht, waar zijn kantoor was— Eens had zij 't gewaagd om de vesti bule in te gaan, tegen half een... De portier had haar scherp aangekeken. Voor de loketten stonden nog men- schen. Zij werd aangekeken... Ze had willen wegloopen. Maar durfde niet... Eindelijk was de portier naar haar toegekomen. «Waar moet u wezen?» vroeg de man, en hij scheen haar doen te wan trouwen... Met heesehe stem had zij iets ge mompeld... Van dat zij meneer Wou ters moest hebben... Klerk op 't kan toor... Die zou direct komen... Maar de portier werd rood van nijdigheid. Zoo'n brutaliteit van een meid, om in de vestibule te durven komen— Hij had haar laten staan zonder iets te zeggen. Heeren en heertjes kwamen naar beneden trippelen... Ze gluurden haar aan, keken om, fluister- den, gichelden... Ze schaamde zich zoo, de arme Door. Maar 't was of iemand haar vasthield. Ze kön niet weg, nu... Eindelijk kwam hij, Kees. Met drie andere jongens van z'n afdeeliDg. Eerst had-ie haar niet opgemerkt. Maar een van de collega's Giefkens zag ze duidelijk- een por... Fluisterde iets— «Waar?...» vroeg hij, met jolig ge zicht. En zocht, zocht door de glinste rende glazen van z'n lorgnet- Werd bleek als een doek.'Zijn oogen fonkelden van woede... Samen gingen zij de vestibule uit. De anderen keken telkens naar hen. Toen zij een eind verder, op de gracht, waren, vroeg Kees: «Zeg, ben je nou stapelgek Heele- maal dol geworden... Om... Om... Op 't kantoor?...» Zij had moeite om haar tranen in te houden. Vond toch kracht om te zeggen «Is geen van jouw collega's geën gageerd «Ge... Ge...» begon hij, maar slikte de woorden in. Liep voort, de handen in de ruime zijzakken van z'n ulster. Ontdaan, ontsteld voor zich uit starend als een, die uitweg zocht... Over wien iets verschrikkelijks is gekomen- In den melksalon, waar ze elkaar dikwijls ontmoetten, zaten zij nu zwij gend tegenover elkaar. Hij had een kop chocolA besteld, maar liet 't koud worden. Al-maar rook zuigend uit z'n eigaret. Met dat zelfde hevig-ontstelde gezicht— met, telkens, die flikkering van woede in z'n oogen. «Kpes» zei ze eindelijk «wat kèb-je toch? Is dat... Dan— Zóó erg... Dat ik..." En zij kón 't niet meer inhouden. Ze had haar uiterste kracht ingespan nen om te beletten, dat zij 't zou uit barsten... Maar nu gingen zij stroomen, de tranen. Zij drukte het zakdoekje tegen haar gezicht. Zij snikte 't uit van wanhoop— Dat-u zoo stil, zoo verwoed, zoo nijdig was... waarom toch Zij had hem willen verrassen. Had gedacht, dat-ie zou zeggen «Gut-nog- toe, Dori, dat's nou's aardig? Leuk dat je zoo vroeg..." En dat hij den arm door haar arm zou hebben ge stoken. Hij kon dat zoo leuk-joviaal, zoo echt-fidiel, zoo prettig doen— Ze hield zoo dol- en dolveel van hem. Arme Door kön 't niet meer uit houden- Hij, doodsbang dat de scène op schudding zou wekken, slurpte in de confusin van, de halfkoud geworden chocola, z'n lorgnet kletterde op het marmer van het tafeltje neer. Hij snoot z'n neus. GiDg de glazen van z'n lorgnet afvegen— Keek op z'n horloge. «Wees nou asjeblieft kalm, hé?" mompelde hij »de menschen letten op ons... Je weet toch dat wij geen visite kunnen wachten op kantoor... Hoopten, in spoed-gevallen. In hoogen nood— De patroons verkiezen 't nu eenmaal niet. Al zou 't mama, of mijn zuster zijn..." Wier vonkte 't in zijn starende, turende, verschrikte oogen. Zij bedaarde. Vond dat-ie toch eigen lijk gelijk had— Waarom had ze 't ook gedaan— 't Kon hem zijn betrekking kosten. Door zag 'm smeekend aan, Maar hij zoog aan de cigarette. Scheen slechts na te piekeren over het beroerde geval. Ze hadden 't allemaal gezien... En ze wist niet, Door, wat er nog meer in hem omging. Hoe hij dacht aan de mogelijkheid, de waarschijnlijk heid, dat Durieux, de neef van Con stance— Tien tegen een, zelf, dat-ie 't binnen een halfuur teweten kwam... Door schommelde in het bankje, dat zij bij zich had. Hij had 't best ge merkt in een glimlachje was, heel even, gekomen op bleek-verschrikt ge laat. Ze haalde eene smalle enveloppe, met een draadje erom gewonden, te voorschijn. Schoof hem 't dÏDg toe- Heel discreet-zachtjes, zoo tusschen de chocolü-kopjes door— 't Verdween in een van de ruime zijzakken. En hij had, met snelle be weging, gestreken over baar hand Hij zag haar nu weer vriendelijker aan Knipoogde tegen Door van: «Merci, hoor!" De vreugde over z'n weer-goed zijn joeg haar haast de tranen naai de oogen, nogmaals... Maar zij ver maande zich. En hij klaarde op. Bestelde twee portjes— Boog naar haar over... Zij deed al haar best om nu zachtaardig te kijken— Was zóó gelukkig over de verandering... Verlangde zóó, ernaar, dat hij, met zijn zachte blanke meneers handen zou, strijken, nog even, over haar vingers, 't Besef, dat de vijftig pop, waar hij Door eergister avond over gesproken had, in de zijzak van z'n ulster rustte, maakte beo) op geruimd. Hij praatte nu weer... Legde haar uit, waarom ze toch waarachtig niet meer op het kantoor moest komen. De heeren verkozen 't niet— Er was

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1