BINNENLAND. Plaatselijk fcieuws. Bezoek van president Fallières. Het bezoek van president Fallièr°s aan Nederland zal reeds in bet begin van Juli a.s. plaats hebben en wel tusschen den 2en en den lOen. Tot dit bezoek was reeds in beginsel sedert ongeveer een jaar besloten, als gevolg van een onderhoud tusscben den Presi dent der Republiek en den heer Mar- cellin Pellet, gezant van Frankrijk te 's-Gravenhage, die oud collega in de Franscbe Kamer, van Afgevaardigden en een vriend van ouden datum van het Fransche staatshoofd is. Het bezoek had gelijk men zich zal herinneren eerst zullen samenvallen met het bezoek van den President aan Brusselmen wachtte op het Elysee slechts de uitnuodiging van de Neder- landscbe Regeering, welke uitnoodi- ging dezer dagen door ridder De Steurs, Nedei landsche gezant te Parijs, is overgebracht. Kurt te voren heeft de beer Marcellin Pellet, die zich naar Parijs begeven had, om deze zaak te regelen en den heer Cruppi, de opvol gei van den beer Pichon als Minister van Buitenlandscbe Zaken op de hoogte van de zaak te stellen, opnieuw een onder noud met den heer Fallières ge had, die hem het genoegen te kennen gal, dat hij van een bezoek aan Holland zou ondervinden. Overeenkomstig den wen^ch van H M de Koningin, aan wie de heer Fallières de keuze had gelaten van den datum, waarop het bezoek haar het aange naamst zou zijn, zal nu de President zich in de eerste dagen van Juli direct naar Amsterdam begeven aan boord van een oorlogsvaartuig en wederom o>er zee naar Frankrijk terugkeeren. Verwacht wordt, dat het bezoek slechts enkele dagen zal duren; in verband hiermede schijnt een bezoek aan 's-Gravenbage of andere steden van ons land, althans op dit oogen- bhk, uilgesloten. Pe9t op Java. Bij bet Departement van Koloniën is bet volgend telegram ontvangen van den Gouverneur-Generaal van Ned- Indië »Klini«ch en microscopisch zijn in de omgeving van Malang geconstateerd 46 pestgevallen, waarvan 26 doodelijk. »Het bacteriologisch onderzoek is nog niet afgeloopen. iDe inspecteurs dr. De Vogel en dr. Terburgb, zoomede de directeur van bet Geneeskundig Laboratorium, dr. De Haan, zijn naar Malang ge zonden. sStrenge maatregelen in het belang van opsporing en bestrijding zijn in uitvoering deels in voorbereiding.)) Een onzer medewerkers bad gis teren een onderhoud met prof. C. Eykman, boogleeraar in de hygiëne te Utrecht, over het pestgevaar in Indië. Wij ontleenen daaraan bet volgende Het heeft reeds lang de aandacht getrokken, dat Indië, waar de kans op het insluipen van de pest schijn baar zoo groot is, toch steeds pestvrij is gebleven. Nu weet men door talrijke onderzoekingen, dat de verspreiding van de pest vooral door ratten en rattenvlooien wordt veroorzaakt. De rattensoorten, die voor de verspreiding in aanmerking komen, zijri ook in Indië aanwezig en een onderzoek door dr. Van Logtem, privaatdocent aan de Universiteit van Amsterdam, in geen mallen mee. En Door gewoon aan harde grilligheid en ruwe baas- spelerij van werkgevers, vond 't heel natuurlijk. Vader, die jarenlang m. esterknecht op een bakkerij was geweest, mocht ook nooit iemand spreken gedurende werktijd... Kun-je begrijpen. De baas zou me daar visite gewacht hebben... Subiet geschorst, boete, en bij herhaling er uit... Door geloofde hem... Erkende, dat zij verkeerd had gedaan... Vroeg of 't nu goed was, van die vijftig pop... Jezus-nog toe, als zij ze maar terug kreeg, hé?... Want hij wist, wanneer vader er achter kwam, dat zij haar Spaarbank-boekje... Inde stille straat, uitloopend op de gracht, waar zijn kantoor was, namen zij afscheid. Hij hield haar hand even vast. «Neen, jongen,» zei ze, »toe, schat- lief, je bent toch m'n eigen lieve jongen, hè? Toe, geef me een zoen!» En smeekend zag de zachte blauwe oogen van het meisje naar hem op. Toen had Kees rondgekeken, naar alle kanten... Of er niemand naderde... Naar deu kant van de gracht, of geen van de collega's, of niemand hem kon verrassen... En toen had hij z'n meisje, snel, haastig, angstig-vluchtig gekust... Deli verricht, heeft geleerd, dat de Pulex cheopsis, de vloo die de pest van den lat op den rnensch overbrengt, ook op de ratten in Indië voorkomt. Schijnbaar zijn dus de voorwaarden voor de verspreiding van de pest in Indië aanwezig, maar toch leert de ervaring dat de pest in Indië niet gemakkelijk epidemisch wordt. Want een enkel geval van pest is ook vroeger reeds voorgekomen 6n met zekerheid geconstateerd, zonder dat dit aanlei ding tot een pestepidemie heeft ge geven. Nu ligt Indië onder den evenaar en men heeft vroeger gemeend, dat pest onder den evenaar niet epidemisch kon worden. Maar met deze bewering is in strijd een mededeeling van Ro beit Koch, die in Centraal-Afrika onder den evenaar een epidemischen pesthaard kon vaststellen. Toch schijnt het dat de hoogere temperatuur in Indië een 10I speelt. De gemiddelde temperatuur van Java is ongeveer 26.9 gr. C. en de wisselingen tusschen de temperaturen gedurende den west en den oostmoesson is slechts uiterst gering. De Engelsch Indische pestcommissie meent, dat de hooge temperatuur (n.l. boven 25 gr. C met bevorderlijk is voor het overbiengen van de pest bacil van vloo op mensch, terwijl de levensduur van de pestbacil in het lichaam van de vloo bij hoogere tem peratuur korter is. In verband met deze tempsratuuiquaestie staat mis schien het feit, dat de tegenwoordige pestepidemie op Java juist in een bergland, waar de temperatuur natuur lijk lager is, is uitgebroken, terwijl de strandplaatsen, waar de import toch moet hebben plaats gehad, zijn vrij gebleven. Neemt men nu in aan merking, dat in Europa herhaaldelijk gevallen van geïmporteerde pest zijn voorgekomen, dan moet men wel aan nemen, dat ook in Indië, dat zooveel dichter bij de pestbesmette streken ligt, meermalen pest, hetzij dan rat tenpest of met-herkende menschenpest. is binnengeslopen. Toch is het nooit tot een epidemie gekomen En dit kunnen wij alleen verklai en door aan te hemen, dat er met betrekking tot de verspreiding van de pest nog een factor werkzaam is, dien wij niet kennen. Klaarblijkelijk zijn de voor waarden voor de verspreiding van de pest in Indië zeer ongunstig. Wij mogen daarom hopen, dat Sumatra, Borneo en de kleinere eilanden ge spaard zullen blijven, evenals tot dusverre het geval was. Welk verloop de epidemie op Java zal hebben is moeilijk te zeggen, maar ook hier bestaat er geen reden de zaak te pessimistisch in te zien. Welke maatregelen de Indische re geering zal nemen is moeilijk te zeg gen. Men kan er echter zeker van zijn, dat men in Indië geheel voorbereid is. Het was bekend, dat Indië steeds door pest bedreigd werd. Elders heeft men wel eens een beginnenden pest haard met succes bestreden door de streek geheel b v. met een militair cordon te isoleeren. Uilroeien der ratten in een bepaalde streek zou theoretisch misschien wel het beste middel zijn. Maar praktisch (het is o. a. in Engelsch-Indië en in Japan gepoogd) is dit niel te bereiken. De grootste vijand van de ratten is de pestbacil zelf, maar zelfs door ratten pest worden de ratten niel uitgeroeid. Europeanen hebben dit heeft de ondervinding in Engelsch-Indiëin ruime mate geleerd minder kans geïnfec- Daarna zich voortspoedend, ze keek om... Hij wuifde even van adieu... En snikkend van weemoedvan angst, dat-ie töch boos zou wezen, liep Door de stille zijstraat twee-, driemalen op en neer, dat zij wat gekalmeerd was... »Je begrijpt toch wel, meisje,» zei de rechter-commissaris tot de ver dachte, die tegenover hem zat, dat wij weten, waarvoor je de sommen noodig hadt, die gij successievelijk eerst bij j e vader, daarna bij j e patroon hebt ontvreemd. Wij hebben hier de rapporten van de politie. Maar ik wensch 't uit je eigen mond te ver- nemen... w Zij, Door, had de handen tusschen de knieën saamgevouwen en het hoofd hield zij gebogen. Sprakeloos zat ze daar... De veldwachter tikte haar op den schouder... Merkte ze niet, dat edel achtbare iets vroeg... Hard-nadrukke- lijk tikte de knokkels van den veld wachter tegen haar mageren schouder... Zij voelde 't nauwelijks. Ze dacht maarzou 't waar wezen, dat Kees 't alleen heeft gedaan om... Om dat geld... Dat-ie niks oip me geeft!... teerd te worden dan inlanders. Dit schijnt alleen aan de rneer zindelijke levenswijze, meer zindelijke woningen enz. toegeschreven te moeten worden. Sinds 1896 zijn in EngeKeh-Ipdië slechts enkele hondeiden Europeanen aan pest gestorven, terwijl naar schat ting tien rnillioen inlanders daaraan zijn bezweken. Voor Europa en speciaal voor ons land is geen groot gevaar le duchten. Het ontiatten der schepen ingevallen waar zulks noodig is. schijnt bet beste middel te zijn om een invasie der pest tegen te gaan. Worden haven plaatsen in Indië door pest besmet, dan zal mogelijk de scheepvaart in Indië zelf door de quarantainemaat regelen last daarvan ondervinden. Schepen uit een besmette Indische haven in Europa aankomende zullen echter alleen dan oponthoud hebben, wanneer pestlijders of pestzieke ratten aanwezig zijn. Het feit, dal de pestepidemie pas na ongeveer zes weken gewoed te hebben herkend, lijkt den leek vreemd. Maar het komt herhaaldelijk voor, dat in het begin eener epidemie de gevallen geheel atypisch verloopen, zoodat de herkenning van den waren aard.der ziekte aanvankelijk onmoge lijk is. fAlg. Hdbl.J Agenda voor de openbare vergade ring van den Raad der gemeente Amersfoort op vrijdag 7 April '1911, des namiddags ten 2 ure. 1. Installatie van den heer J. van der Wal Kzn. 2. Benoeming van een wethouder (vacature M. L. Celossej. 3. Benoeming, van een ambtenaar van den burgerlijken stand (vacature M. L. Celosse). 4 Benoeming van een lid van de Commissie tot bijstand in het beheer van de gasfabriek en waterleiding (vacature C J. Plomp) 5. Benoeming van een lid van de Comissie tot bijstand in het beheer van Birkhoven (vacature C. J Plomp) 6. Benoeming van twee leden van ne Commissie van Wetgeving (vaca tures M. L Celosse en C J. Plomp) 7. Vnor-tel wn Burgemeester en Wethouders belief! mie een verlof te verleenen aan den onderwijzer H. J. ter Beeke. 8 Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verlof te verleeuen aan de onderwijzeres Mej. G. Fortuin. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het voorstel van den heer B. J. van Enst inzake de reorganisatie van den Geneeskun digen dienst. Het jaarverslag over 1910 van de afdeeling Gooi- en Eemland der Nederlandsche Vereeniging tot Be scherraing van Dieren, luidt als volgt Konden wij het jaarverslag over 1909 aanvangen met er op te wijzen, dat wij in meerdere mate dan wij gewoon waien de belangstelling van eenige leden hadden mogen ervaren, het is ons aangenaam over 1910 in gelijken geest te kunnen getuigen. Toch valt er bij eene vergelijking een verschil te constateeren. Aan het einile van 1909 waren wij in staat een overzicht te geven van eenige feiten, waaruit de ondervonden steun bleek. Over '1910 kan van be paalde feiten te dien opzichte geen melding gemaakt worden, maar wel De rest kon haar niet schelen. De cel, de rechters, de heele boel... Niks, hoor!... Héélemaal niks!... »Door eene eerlijke, volledige be kentenis kunt ge uwe zaak dienen,» hernam de rechter-commissaris, «be denk dat toch verdachte. Ik wensch te weten, waarom gij die sommen verduisterd hebt?... Voor u zelve? Om het geld zelf te gebruiken Zij knikte, 't was of iemand haar hoofd heen-en-weer bewoog, maar zij besefte toch... 't Kón hem, 't kon Kees helpen. Als zij hem verdachten van medeplichtigheid... «Ja, voor mij, edelachtbare!» riep zij uit, kracht vindend om 't te zeggen. Toen was 't stil in de kamer van den rechter-commissaris. «Voor een kerel, die je met open oogen heeft bedrogen, die je geld aftroggelde van intusschen eene andere vrouw... Voor zulk een individu durft-ge..." Hij dacht dat de methode helpen zou... In zulke gevallen had rechter commissaris vaak genoeg succes ge had. Ervaren, dat de uit liefde geboren wilde haat den mond opende... Maar hier faalde 't. De verdachte sloeg slechts de handen voor 't smalle, vermagerde gezicht. kregen we in het afgeloopen jaar in sieike mate den indruk, dal men voor ons streven meer en meer waaidee- ring gaat gevoelrn. Wij hebben herhaaldelijk dez- ge volgtrekking kunnen maken hij <fe vele verzoeken om toezicht, ilie bij ons inkwamen, terwijl ook de rappor ten onzer inspecteurs dikwerf blijk gaven, dat hun ingrijpen gewenscht en gewaardeerd werd. Waar noodig beijverde men zich de inspecteurs inlichtingen te ver strekken, terwijl verscheidene malen processen-verbaal op klacht zijn op gemaakt kunnen worden met het gevolg, dat de beklaagden hunne welverdiende straf niet zijn ontgaan. Het is opmerkelijk en tevens ver blijdend, dat deze hulp ons werd ver strekt door personen uit alle klassen der bevolking. Naast verschillende autoriteiten, die ons hunnen gewaardeerden steun heb ben verleend, zou melding gemaakt kunnen worden van een aantal een voudige lieden, die zich moeite en onaangenaamheden getroost hebben om ongelukkige dieren te belpen of dierenbeulen voor den strafrechter te doen brengen. Beschouwde men in vroeger jaren dierenbescherming wel eens als on- noodig en overdreven, weerhield men zich somtijds niet er den spot mede te drijven, de humaniteit van het beginsel en de waarde van ons be schavingswerk wordt in den laatsten tijd gelukkig in steeds ruimer kring erkend. Het is voor ons eene groote vol doening zulks te kunnen constateeren en eene aansporing te meer ons werk met alle energie voort te zetten. Moge ook onze leden er aanleiding in vinden ons daaibij krachtig te steunen. In de 8 Maart 1910 te Baarn ge houden algemeene ledenvergadering werden tot bestuursleden gekozen de heeren J. Bolk, fl. Boissevain, J. J. Eschauzier, Dr. A. J J. Kloppert en Jhr. J. A. Sandberg. De propaganda, door de bestuurs leden, de heeren Hinse, Van der Mersch en Sandberg gemaakt, deed 234 nieuwe leden toetreden. Echter moesten 196 namen van de ledenlijst worden afgevoerd, zoodat aan het einde van 1910 le af heling !36(J leden tehle tegen 1325 aan hel eimh van 1909 Aan hf.t verslag vari den penning meester ontleenen wij de navolgende cijfers. De uitgaven hebben bedragen f 2756.55 tegen f 2788 54 in 1909. De ontvangsten bedroegen tezamen f' 2860,20, verdeeld als volgt. Aan contributie werd geïnd f 2600 40 door een heer te Baarn weid f 100 ge schonken, door eene dame te Doorn f 50 en door eene dame te Amsterdam f25, terwijl een bedrag van f50 80 aan gekweekte rente en eenige kleine baten werd ontvangen Door onze inspecteurs werden in het afgeloopen jaar 258 processen- verbaal ingediend tegen 220 in het daaraan voorafgaande jaar. Van dit totaal werden opgemaakt: Door den inspecteur E. Aalten, die in Zeist en aangrenzende gemeenten werkzaam is, 21 bekeuringen. Door den inspecteur H. Bon, die te Baarn, Amersfoort eri omliggende plaatsen surveilieert, 47 bekeuringen. Door den inspeceur J. B. M. Braijé. die alleen te Hilversum en 's Grave- land toezicht uitoefent, 94 bekeurin gen. Zij klemde de handen tegen de oogen. En worstelde tegen de uitbarsting van wilde wanhoop, die ze op zich voelde aanstormen... Maar ze knikte van neen. Van dat de edelachtbare heer 't mis had... Nu kon ze niet meer spreken, Maar nög vond ze kracht om te beduiden dat meneer zich vergiste... Schoon de handen al-Vaster klemden tegen de lippen, tegen de oogen, om te smoren de wilde wanhoop, het dolle verdriet dat haar vermeesterde... En met nijdig- driftig gebaar; beseffend, dat 't hier vergeefsche moeite was, klapte Z. E. A. de papieren op elkaar... In 't hoekje van het avond-café zaten de twee vrienden te praten. Hij, Kees, had zijn derde hummeltje omgewipt. En de punt van z'n cigarette vonkte telkens fantastisch in 't halfduister... «Boffen heb jij altijd gedaan" zei de vriend, en 't halfdonker verborg de tinteling van jaloezie-haat, die in z'n oogen lichtte... »Als Constance maar nooit iets van het zaakje te weten komt, hé?" Ging de vriend voort als ik j ou was, zou ik zien, overgeplaatst te worden naar Den Haag. Zeg, kerel, waarachtig... Door den inspecteur A Eerenberg, aan wien de surveillance in Bussum en omringende doi pen is opgedi agen. 96 hekeniiiigen. De inspecteurs deden Hink. met ijver en toewijding hun plicht. Bovenstaande cijfers doen wederom zien hoe noodzakelijk scherpe surveil lance nog steeds blijft. Toch is er in den algenieenen toestand verbetering merkbaar, al valt deze niet aanstonds op aan hen, die niet zooals wij door ervaring en een aantal gegevens in staat zijn daaromtrent een oordeel te vormen. Wij schrijven deze verbetering voor een belangrijk deel toe aan het voort durende toezicht onzer inspecteurs en blijven dan ook het stelsel van eigen inspecteurs beschouwen als een wel is waar kostbaar maar doeltredend middel om de taak, die wij ons ge steld hebben, te vervullen. De inspecteurs moesten in hoofdzaak optreden tegen bet misbruiken of mishandelen van trekhonden en paar den, maar ook gaven zij voortdurend acht op het vervoer van vee en pluim vee en verijdelden zij zooveei mogelijk het uithalen van nesten en het plaat sen van vogelknippen. Tal van zieke en gewonde dieren werden geholpen en verbonden of op pijnlooze wijze uit bun lijden verlost, waarbij de heer F. Nieuwenhuijzen gemeente-veearts te Hilversum weder geheel belangeloos veeartsenij- kundige hulp verleende. Het is ons aangenaam hieraan te kunnen toevoegen, dal de politie in de velschillende plaatsen onzer afdee ling ons daarbij steeds krachtig ter zijde stond. Wij koesteren hoop, dat de met September in werkingtredende utrek- hondenweta ons in staat zal stellen, doortastender dau tot heden mogelijk was, in te grijpen in wat niet ten onrechte wel eens als Holland's disgrace is aangeduid. Waar eenige kans op succes be stond deden wij de verschillende be kende propagauda-geschriften uitreiken terwijl wij in den aanvang van den zomer op in het oog ioopende plaatsen een aantal gioote biljetten deden aan plakken, luidende: Denkt bij voorkomende afmattende D utte aan de ir> k ueien. Gedoogt niet, la zij afgebeuld wo den en laat ze ens iliinke vooml de houden a De lieei Commissaris van Politie te Hihersutn had de welwillendheid deze billetten aan alle politieposten te doen aanplakken, hetgeen er zeer toe bijdroeg om daar ter plaatse er de aandacht op te vestigen. De drinkgelegenheden voor dieren voldrden zeer goed. Er werd veel gebruik van gemaakt, terwijl veront reiniging door kwaadwilligen minder voorkwam. In bet najaar werd weder propa ganda gemaakt voor vogelvoedering in den winter. Dit denkbeeld heeft ingang gevon den bij het publiek, want in de meeste villatuinen kan men de voederkooitjes zien, terwijl ook de nestklossen alge- meener worden. Verder werd besloten aan Heeren Burgemeester en Wethouders van alle gemeenten in onze Afdeeling een Je weet, ik meen het goed met je, hé Maar ik zou den meid wantrou wen... Echt wantrouwen!" De ander zweeg. Sleepte nog een kummeltje. Vanuit z'n duister hoekje ging de vriend voort nu geheimzinnig- fluisterend «Vanmiddag heb ik haar gezien. In de Kalf... Piekfijn, hoor-je. Maar die oogen bevallen me niet. Zorg, dat je uit d'r koers blijft. Ze mot denken, zes maanden gebromd voor jou... En... En de rest... Ze is in staat om Constance... Om je meisje... Sapristi, vijftienduizend pop... En de erfenis van tante Eef...» Glaasjes klikkerden op 't cafe- tafeltje... De stemmen gingen nog zachter praten... Drukker ook... Even later kletterde er zilver op het marmer van 't tafeltje... Kees had gewisseld. En de vriend praaide naar zich toe... De vertrouweling... Die van alles wist... Die onbewust arme, bedrogen. Door wrukte... 't Zilver verdween in vestzak van zeer-bevrienden maitre- chanteur... 't Was of de vuurpunt van de cigarette sidderde.-. Of ze iets weergaf van den angst, die nu groefde in het hart van den bedrieger... Machteloos zittend tegenover den vriend van de listige, jaloersche brandoogen... In het duisterend hoekje van café... MaItee Cokbead.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2