WIJNHANDEL. I. A. SIDDSE, DE WITTE WINKEL In het belang uwer gezondheid; Kookt Uwe melk voor het gebruik. Gemengd Nieuws. Advertentiën. opname in een beschaafd gezin P. G. Rijn- gd Moezelwpen. Madera, SHERRY gd Portwijnen. Vermont!, Malap. Medicinal Totayer Ansirnc!. Langestraat 74. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor Lamison Bouwer Co. Muurhuizen 39 schrijven te richten aan welk be sluit in 1911 uitvoerinu is gegeven om te wijzen op de wenscbelijkheid door verordeningen her vangen van vogels tegen te gaan en zoo mogelijk te beletten, daar het meer en meer blijkt, dat het stelselmatig uitmoorden van togels hoogst nadeelig is voor tuin-, land- en bosehbouw. De aandacht werd daarbij gevestigd op de polttie-verordening der gemeente Nijmegen, de met bepalingen in den geest als bovenbedoeld aangevuld is geworden. Deze bepalingen werden in hun geheel in ons schrijven opge nomen. Moge deze opwekking er eeniger- mate toe bijdragen hel woord «vogel- bescherming« niet langer een holle klank te doen zijn, daar men in tot oordeelen zeer bevoegde kringen er met steeds meer nadruk op wijst, dat hierbij groote practische belangen ge moeid zijn. Het is steeds ons streven het ge bruik van het schietmasker voor het dooden van slachtvee ingang te doen vinden. Echter is ons gebleken dat nog vele slagers uit conservatisme of verkeerd begrepen zuinigheid, dit handige werktuigje niet benutten. Wij bevonden dat het schietmasker geregeld wordt gebruikt: te Amersfoort door 5 slagers. Baarn 7 Bussum geenenkeleslager Hilversum 5 slagers. Zeist 8 Deze cijfers doen de wenschelijk- heid uitkomen, dat onze leden er bij hunne slagers op aandringen, dat het slachtvee op pijnlooze wijze met het schietmasker worde gedood. Men legge zich niet het zwijgen op metde gedachte »bet helpt toch niets. Hoewel Zeist en Baarn niet tot de grootste plaatsen onzer afdeeling be- hooren,zijn de cijfers daar het gunstigst ongetwijfeld omdat er de publieke opinie zicb steeds krachtig voor het gebiuik vari dit humane slaclitmiddel heeft uitgesproken. Mr. H. Tb. 's JACOB, Bussum. Voorzitter G. A. A VAN DE WALL, Hilversum. Secretaris In de 21 Maart 1911 te Zeist ge houden Algerneene Ledenvergadering werden als bestuursleden hei kozen 'de heerenEngelen, Hmse De Jonge en Van oei Mersch. Het bestuur is thans samengesteld als volgt Mr. H. Th. 's Jacob, Bussum, Voor zitter. A. M. E. Des Tombe, Amersfoort, 2e Voorzitter. G. A. A. van de Wall, Hilversum, Secretaris. Jhr. J. A. Sandberg, Amersfoort, 2e Secretaris W. 11. A. van der Mersch, Zeist. Pen meester. H. Boissevain, Amersfoort. J Bolk. Jbr. W E. Engelen, Hilversum. J. J. Escbauzier, 's Craveland. D. R. Hmse, Bussum. Jhr. 11. F. de Jonge, Baarn. Dr. A. J. J. Kloppert, Hilversum. De Ziektewet. De door «Onderlinge Hulp® uitge schreven openbare vergadering werd Maandagavond in »Amieitia« gehouden De heer G. H. v. d. B'Tg, agent van de Rijksverzekering Bank, zou de Ziektewet verklaren De opkomst was niet bijster groot, een kleine honderd man. De vergadering werd geleid door den heer D. Gerritsen. De spreker deelde mede, dat de minister twee ontwerpen heeft ge geven: een Ziektewet en een Raden- wet. De eersie regelt de eigenlijke ziektevcizekering. terwijl de tweede een organisatie van den arbeid zal zijn, en gesplitst wordt in Raden van Arbeid en Veizekeringsraden. Haar taak zal zijn het uitvoeren van de ziektewet. Regeling Het land wordt verdeeld in ambtsgebieden van minstens 25000 inwoners. Iedere atdeeling beeft een Raad van Arbeid en een Ziekenkas. Er worden ongeveer 80 raden ge vormd. De Raden worden gevormd door en uit belanghebbenden bij de Ziekte wet. De Raad van Arbeid verleent zijn medewerking bij de uitvoering van wetten. De bedoeling is om zijn arbeid in de toekomst ook over andere ver zekeringswetten uit te strekken. De Raden worden de verbinding tusschen legeering en arbeidstoestanden. Haar taak zal dus veelomvattend en ernstig worden en van grooten invloed op het sociaal leven zijn. Zij voeren het be heer over de ziekenkassen, nemen maatregelen om ziekten ie voorkomen van krachtens deze wet verzekerden. De Verzekeringsraad verleent mede werking bij de uitvoering van weiten en houdt toezicht op de Raden van Arbeid. De Raad van Arbeid is aldus samengesteld: Een voorzitter, die niet hij den ai beid betrokken is (door de Koningin benoemd) en een gelijk aan tal weikgevers- en arbeidersleden, minstens 8 De adviseur is de secre taris, die meester in de rechten moet zijn. Hij wordt door den Raad zelf benoemd. Alle Nederlanders, die 25 jaar en arbeiders of werkgevers zijn, zijn kies gerechtigd en verkiesbaar. De Verzekeringsraad bestaat uit 4 onbezoldigde en een nader te bepalen aantal bezoldigde leden. De arbeider in den zin dezer wet moet bij een onderneming in dienst zijn. minstens 4 dagen per week, hij mag niet een zekeren welvaart ge nieten en in de bedrijfsbelasting voor Amersfoort b.v. niet hooger dan f 8. zijn aangeslagen. Naar dezen maatstaf zou een dagloon van f3 60 de grens voor onze stad aangeven. Hij, die een of meer arbeiders bij een onderneming in dienst heeft, heet werkgever. Het doel van de wet is, een ziekenkas op te richten, waaruit de arbeiders een uitkeering in geld ontvangen. Onder linge Hulp b.v. zou dan overbodig zijn. Alle arbeiders zijn verzekerd. Er,zijn zes loonklassen en naar het gemid delde hiervan wordt de premie be rekend. Het bedraagt 50 ct., 80 ct f 1.20, f 1 60, f2.20 en f3.voorde eerste, tweede tot de zesde klasse. Het premietarief wordt vooraf vast gesteld door den Raad van Arbeid. Werkgever en arbeider betalen ieder de helft der premie. De laatste ont vangt dus minder loon, doch hier tegenover staat uitkeering zonder eenig voorbehoud. Het ziekengeld zal worden uitgekeerd vanaf den 5en dag, hoogstens 6 maanden. Bij vrouwelijke verzekerden in geval van zwanger schap vanaf den 'len dag. De R. v. A kunnen de uitkeering verdubbelen en tot 12 maanden verlengen Bij gedeeltelijke ongeschiktheid ook gedeeltelijke uitke- ring Het ziekengeld vervalt als geen ge nee-kundige hulp is ingeroepen als de ziekte door opzet is ontstaan of als de verzekerde gevangenisstraf ondergaat. Bij een dronkaard kan de waaide, in plaats van geld worden uitgekeerd. Naast verplichte verzekering geeft de wet ook vrijwillige verzekering, voor hen die zonder betrekking zijn en voor losse arbeideis. De geneeskundige behandeling woidt aan de ziekenfondsen overgelaten. Verschillende overgangsbepalingen moeten de nadere verhouding tot de fondsen nog regelen. Door verscheidene heeren werden vragen gedaan, waai door misverstand weid opgehelderd. De voorzitter dankte de inleider en gaf den raad de wet te beperken om de leemten te leeren kennen en dan met grond op verbetering aan te dringen. Veel is er nog in, dat voor de arbeiders minder gunstig is. De Bevestiging van nieuwe lid maten in de Remonstrantsche kerk heeft plaats op Zondag 9 April des ochtends 10'/, en niet op 16 April, zooals abusievelijk in het jaarverslag is vermeld. Lijst van Brieven en Briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de 2e helft oer maand Maart 1911. Brieven Binnenland. A W. v. d. Heijden Amersfoort, mej. A. W. Nohel Apeldoorn Korthals van Schoten Dieren, mej. Albers Nijmegen. G Schepers Rotterdam, mevr Wed. Alberts Zwolle. J. gravin v Limburg Stirum Een brief zonder adres. Brief Buitenland. Belle Robertson Vedado Havana. Briefkaarten Binnenland. R. v. Achter bergh W. v. Muilen mej. J. Heere mej Jolirik Peterije Heek Amsterdam. Baarn. Bussum. Doesburg. 7 Een briefkaart zonder adres. Acht drukwerken. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks-Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand April en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschi even, zoo spoedi mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Vanwege het heerschen van Mond en Klauwzeer in deze Provincie, zal de op 7 April aangekondigde stierenkeuring niet doorgaan. lievige brand in den Amsterdam- schen polder. Duizenden toeschouwers uit de stad gelokt door een hevigen rossen gloed in 't Westen, zijn gisteravond getuige geweest van een schitterend schouw spel. De kapitale boerenhofstede, be woond door den landbouwer G Bon- neveld, en gelegen aan den Hemweg, ongeveer 20 minuten buiten de Haar lemmerpoort, is namelijk tusschen 10 en 12 uur geheel in de asch gelegd. De boerderij ligt geheel vrij in den polder, zoodat van zeer ver reeds de brand was te aanschouwen. Omstreeks 10 uur werd de brand ontdekt door de bewoners. De vrouw des huizes werd n'.l. wakker van een hevig geratel. Zij maakte er haar man opmerkzaam op, dat het zoo hevig hagelde. Doch toen even later bet leven toenam lot een hovig geknetter begreep men dat er iets bijzonders was en kwam men spoedig tot de ontdekking dat de schuur, die aan het woonhuis is vastgebouwd, in lichte laaie stond. Inmiddels had ook de heer C van der Vlies, opzichter van de Petroleum haven, den biand waargenomen en de Amsterdatnsche brandweer getele foneerd. Daarvoor was nog al tijd noodig, zoodat de brandweer op het terrein aangekomen niet de minste kans had iets anders te behoeden dan het kleine steenen woonhuis. De be woners waren daar reeds geruimen tijd bezig met behulp van enkele merischen uit de omgeving het huis raad naar buiten te sleepen Uit de schuur kon echter niets worden gered, daar weldra de vlammen, die door den noordwesten wind hevig werden aangewakkerd, naai alle kanten uit sloegen en het geheele gehouw dat een oppervlakte van ruim 350 vierk. M. besloeg, een vuurzee was. Het was een indrukwekkend schouw- spel toen de zware gebiridten plotseling weken en het dak met een ontzaglijk gekraak instortte. De vuurhaard ver lichtte den geheelen polder en de rosse gloed kleurde de lucht zoo sterk dat het te Amsterdam in tal van straten zichtbaar was. Vandaar dan ook de geweldige menschenmenigte De brandweer trad onder leiding van den boofdbrandmeester. den heer J. A. Nieuwenhuis zeer kloek op en stelde alle pogingen in 't werk het woonhuis te beschermen. In deze po gingen mocht ze slagen niettegenstaan de de stoomspuit die in werking was gesteld, meer modder dan water aan voerde en het blusschingswerk dien tengevolge telkens moest worden ge slaakt. Van al wat m den stal aanwezig was is niets gered, zoodat kalkoenen en ganzen in de vlammen zijn omge komen en een groote hoeveelheid stroo is verbrand. De beide paarden werden in den laatsten tijd geregeld in de omgeving van Zeebrug gestald, waar de heer Bonnevelil grondwerk uitvoer de. Hoornvee bad hij op bet oogenblik niet, daar hij met 1 Mei de hofstede zou vei laten Hij woonde er met vrouw en twee zoons, van wie de een gehuwd is en, met vrouw en twee kinderen in de oudei lijke woning was gebleven. De boerderij is het eigendom van de familie Rutgers van Rozenburg en was verzekerd. Bonneveld zelf had ook zijn bezit verzekerd. Hij woonde reeds 20 jaren op de plaats. Juist 13 jaar geleden werd de boerderij ook in de asch gelegd. De oorzaak van den brand is onbe kend. Het terrein achter de schuur is verhuurd voor voetbalterrein aan de club »De Spartaan». De club heeft een afgeschoten hoekje van de schuur voor kleedkamer in gebruik. Dien dag hadden de jongelui juist een feestje met wedstrijd gehad. Men vermoedt riu dat een der jongens roekeloos met lucifers is omgegaan of achteloos een brandende sigaret heeft weggeworpen, waardoor smeuling is veroorzaakt. Na het vertrek der jongens was niemand der bewoners meer in de schuur ge weest. Zooals gezegd was de toeloop van het publiek bij dezen brand zeer groot Langs den Spaarndammerdtjk, den Haarlemmerweg en vooral langs den Hemweg was het zwart van menschen. De Amslerdamsche politie handhaafde uitstekend de orde en hield de toe gangen tot de boerderij afgesloten. De VeenendaaPche Stoomspin nerij en Weverij heeft haar 50-jaug bestaan herdacht. De directie ontving bij deze gelegenheid van het personeel een rijtuig cadeau, terwijl het perso neel omgekeerd op zeer royale wijze weid bedacht. Tevens mocht wever J. Bouman zijn 50-jarig jubileum vieren. Hij ontving van directie en kameraden tal van blijken van belangstelling, terwijl H. M. de Koningin hem begiftigde met de eeie-medaille in brons van de Oranje-Nassau-orde Ook te Bergen-op-Zoom is een afdeehng der Padvindersvereemging opgericht. In het comité zitten o.a de burgemeester Hulstof, de majoor der artillerie Werff en de heer Wolters en Busquet, directeur en leeraar aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus. Vliegen. De rondvlucht, die twee Duitscbe officieren ondei nomen hebben is ge ëmdigd. Van Doeberitz opgestegen vlogen zij naar Hamburg. Bremen. Hannover, Biunswijk terug naar Ber lijn. Op het vliegveld werden zij door vele officieren afgewacht. Ook de moe der ran luitenant Mackenlhun, een der vliegers, was aanwezig. Juist toen de vliegmachine boven den horizon verscheen en grooter werd, brak een heftig onweer los Een rollen van den donder, een bliksemstraal, en plotse ling was de aeioplane verdwenen. Wat was gebeurd? Was den aviateur zoo dicht bij bot doel een ongeluk overkomen Drie auto's reden dadelijk weg, doch de beide olficieren waren vlot geland en kwamen lachend hun kameraden tegemoet. Eerst meldde luitenant Mackenthun zich in strenge militaire houding bij zijn chef, generaal Von Lynckeri en daarna begroette hij zijn moeder. Wijnmalen naar Amerika. Naar men ons mededeelt, is Wijn malen van plan naai Amerika te gaan, en daar een vliegtournée te houden Zou onze dappeie vlieger dan niet aan de Euiopeesche rondvlucht deel nemen? Nederland-België. Een 3 1 overwinning. Alweer een overwinning, de derde «internationale» van dit seizoen en de tweede op de Belgen. Eerst werd in Kleef Duitschland met 31 geklopt, toen, nu 14 dagen geleden, België in Antwerpen met 51 en Zondag weer in Dordrecht won het Nederlandscbe elftal met 31 van België. We kun nen dus ruimschoots tevreden zijn over het mooie succes dit jaar op onze Zuidelijke buren behaald. De Zesdaagsche te Berlijn. Rütt en Stol, onze landgenoot hebben de Zesdaagsche gewonnen Het 2e paar Mac Farland-Moran was 3 ronden achter. Te samen kunnen Rütt en Stol ruim 25.000 Mark aan pi ijzen deelen. Over een maand zal onze landgenoot deelnemen te Parijs aan een ZEVENDAAGSCHE Wieler- wedsuijd, waarschijnlijk weer mei Rütt. Hollaiid-Eiigeland. Voor den op Paaschmaandag te spelen internationale voetbalwedstijd tusschen ons elftal en bet EngeUche. bestaat een reuzenbelangstelling Ruim 18000 plaatskaarten zijn reeds ver kocht. Blijkbaar zullen vele voetbalent- housiasten teleurgesteld worden, daar Oud Roosenburg te Amsterdam (waar de wedstrijd plaats beeft) slechts een 20 000 toeschouwers kan herbergen. Wal zal de uitslag van dezen wed strijd zijn? 't Is bijna ondenkbaar dat wij zullen winnen, maar dan in elk geval de nederlaag zoo klein mogelijk gemaakt. En dat onze jongens dat zullen trachten hebben ze reeds dit seizoen getoond. In Amersfoort of onmiddelijke omgeving wordt gezocht voor een JO>G- MENSCII van 19 jaar, waar voor hem gelegenheid be staat onder leiding van het hoofd in den TUINBOUW bezig te zijn. Br. fr. onder No. 1006 aan VAN BAKERGEM's Advert. Bureau, Utrecht. (Mr. ,S- G. van Welöereii Baron Remers) KORTEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Effecten. Credieten. Incasseerlng van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Oeposito's Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden by kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CER ATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nietiws van den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. ZUIVER WDLLENt HALFWOLLEN-: KATOENEN-TRICOT-; RAMEH-'EN NET-! ONDERGOEDEREN f. FabrihaaMfl/ Jansert^/^N^ C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70. belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-i n richting.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3