Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. M GENLAND. GEMEENTERAAD. PREDIKBEURTEN. Jeukende huidziekten. Ad verten tien. Mmm „Volksonderwijs" OPENBARE VERGADERING de Heer KL DE VRIES Sz. De directeur van de Times, de heer Moderly Bell is gister, tengevolge van een hartaandoening, plotseling in zijn bureau overleden. Van zijn achttiende jaar af was de heer Moderly, die 64 jaar oud is geworden, aan de Times verbonden. Hij begon als correspondent in Egypte, waar hij vijf en twintig jaten bleef. In 1890 werd hij adjunct- directeur, in 1908 trad hij op als diiecteur der maatschappij, die tot exploitatie van het Cityblad werd ge vormd. Uit Tanger wordt aan de Times geseind, dat daar Dinsdag een koerier is aang' komen, die op 1 April Fez had verlaten, en het bericht heeft meegebi acht dat de toeslaud aldaar op het oogenbhk hoogst ernstig is en dat zich voortdurend meer stammen verzamelen in de omstreken van de hoofdstad. De Sultan zou echter vast- be-loten zijn. hun kracntig weerstand te bieden. Ook aan de Foss Zeit. wordt uit Tanger teseind, dat daar uit Fez Rabat en Alkassar berichten zijn ont vangen, dat de oproerige beweging zich uiibieidt. De Dépêche Marocaine, die tot dus verre den toestand nog al optimistisch inzag, geeft thans eveneens toe, dat er reden tot ernstige ongerustheid is. Pest op Java. Onder de maatregelen, die de regeering hier te lande overweegt, met betrekking tot de pest op Java is ernstig sprake van de uitzending van een geneeskundige hier te lande, speci aliteit op het gebied van pestziekte, naar Nederlandsch-Indië. De ziekte op Oast-Java is na bacte riologisch onderzoek veiklaard builen pest te zijn. De epidemie is beperkt tot een paar districten van de resi dentie Pasoeroean. De overheden doen hun best, de epidemie te loclsieaeien. Bij bet departement van koloniën is ontvangen het volgende nadere telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië d.d. 4 dezer, betref fend- pestgevallnn op Java en de daar tegen genomen maatregelen: Gisteren acht gevallen en twee dooden, voornamelijk in het district Penanggoengan der afdeeling Malang De inspecteur dr. Terborgb, is te Tjepoe, voor tegengang van de ver spreiding der ziekte in Rembang. Instructiën voor opsporing van ver dachte gevallen en voor ratten-ver- delging over geheel Java en Madoera zijn in bewerking. Dr. Nijland is bezig met de be reiding van pestvaccine. Hierbij wordt aangeteekend datdr. Nijland de directeur is van den Lands Koepok-Inrichting en het Instituut- Pasteur, te Weltevreden. Blijkens een nader telegram van den gouverneur-generaal van 5 dezer is de pest thans ook bacteriologisch vastgesteld. Abdel-Azis. Men weet dat, toen de onttroonde vorst van Marokko Abdel-Azis in het laatst van het vorige jaai een bezoek aan de hoofdstad bracht, hij vertelde zijn bezoek nog eens te zullen her halen. Wij vernemen thans, dat Abdel- Azis binnenkort, in de maand Juni a.s., dit tweede bezoek aan Amster dam zal brengen. Uit Tandzjer wordt hieromtrent aan de iN. R. Ct.« gemeld Zijne Sjerilïijnsche Majesteit is vaD plan, in gezelschap van den in Tandzjer woonachtigen jhr. F. Testa, met een der schepen van de Maatschappij »Nederland« naar Amsterdam te gaan en vandaar ons land nader te leeren kennen, aangezien de eerste indruk dien hij van deze gewesten medebracht, zeer gunstig geweest is. De onttroonde vorst heeft veiklaard groote sympathie te gevoelen voor de Hollanders, die hij «Fleming* pleegt te noemen, gelijk de Mooren dit sinds eeuwen doen Het is te hopen, dat de vorstelijke bezoeker in Juni wat minder overlast dan vroeger zal ondervinden van het hem zoo sympathieke volk, van welke taal hij enkele woorden verstaat en spreekt. BussumAmsterdam. Volgens de thans vastgestelde zomerdienstregeling komen in den loop der treinen van Bussum naar Amsterdam de volgende wijzigingen De trein van 1.45 n.m. zal te 2.16 vertrekken, d.i. even voordat de snel trein 2 19 passeert. De trein van 2.16 %k\ «««ral stilhouden. De nieuw ingelegde treinen te 11 38 voormiddags en '10 16 'savondszullen niet stilhouden te Weesp en aan de Muiderpoort. In de richting van Amsterdam wordt een rneuwe trein ingelegd tot Hilver sum, vertrek te 11.45 v.m. De trein van 11.09 zal 10.35 te Bussum aankomen en de avondtrein van 8 09 zal latei, nl. te 8.28, te Bus sum stilhouden. Ter gisterenmiddag gehouden raads zitting onder praesidium van den voor zitter Jkbr. J W. A. Barchman Wuy tiers, waren alle leden tegenwoordig. Na opening door den voorzitter weid het gekozen raadslid den heer J. v. d. Wal Kzn na aflegging der belofte geïnstalleerd. Hierna werden de notulen der vorige vergadering, van 28 Maart, zooals zij door den secretaris waren opgemaakt, onveranderd goedgekeurd. Voorts waren ingekomen de na volgende stukken Van Gedeputeerde Staten bericht van ontvangst dd. 4 April '1911, 3e afd. no. 1273/952 van de op 28 Maart vastgestelde verordeningen: a. tot wijziging van de verordening op de openbare plaatsen, b. tot wijziging der verordening houdende voorschriften in het belang der openbare gezondheid, c. tot wijziging der verordening houdende bepaling ter voorkoming van brand, d. tot wijziging van de verordening betreffende de straatpolitie. (Voor kennisgeving aangenomen Schrijven van de Gedeputeerde Sla- ten van Utrecht van 28 Maart 1911 3e afd, rio. 1168/824 tot toezending van een uittreksel van het Koninklijk be-lurt van l8 Maart 1911, no. 8. waarbij opnieuw worden goedgekeurd de verordeningen tot heffing van leges ter secretarie en van rechten voor hel gebruik van den openbaren weg. (Voor kennisgeving aangenomen Procesverbaal van Burgemeester pii Wethouders van de ka-opname hij d n Gemeenteontvanger op 20 Maan 1911. Ter Secretarie ter inzage van de leden. Verslag van de Commissie tol bij stand in 't be'reer an de Gasfabriek en Waterleiding over 1910. Te doen drukken en ïnlasscben bij het gemeenteraadsverslag. Verslag over 1910 van de Amers- foortsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose Ter Secretarie ter inzage van de leden. Dankbetuigingen van de genees- heeren Dr. H. W. Schreuder en Dr Groneman voor hunne benoeming respectievelijk als heel- en vroed- rneester en geneesheer. Voor kennisgeving aangenomen. Eene dankbetuiging van Mr. H. J. M. van den Bergh voor zijne benoeming lot lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Voor kennisgeving aangenomen. Eene dankbetuiging van G. A. Groote Haar voor zijne benoeming tot Direc teur van de Burgeravondschool. Voor kennisgeving aangenomen. Eene dankbetuiging van mevrouw Gerard vari Sijsen voor hare benoeming tot Regentes van het Burgerweeshuis. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van Mr. E. P. Lanschot, Burgemeester van Breda, betreffende de oprichting eener vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Bij Burgemeester en Wethouders om praeadvies. Een voorstel van den heer D. Ger ritsen tot benoeming van eene com missie teneinde voorstellen te doen omtrent eene reorganisatie van het Lager Onderwijs. Bij Burgemeester en Wethouders om praeadvies. 2. Benoeming van een wethouder (vacature M. L. Celosse). Hierop kwamen in 17 stemmen waarvan 9 op den beer R. G. Rijkens, 7 II. W. van Esveld, 1 J. C. Rolandus Hage- dooro, zoodat den heer R. G. Rijkens werd benoemd tot Wethouder, welke plaats na een kleine toespraak door hem werd ingenomen. Den heer H. W. van Esveld werd hierna door den voorzitter dank ge bracht voor zijne goede diensten tijdens zijn waarnemend wethouderschap. 3. Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand (vacature M. L. Celosse). Hierop komen 16 stemmen uit op den heer R. G. Rijkens en 1 blanco stembillet. Alzo» benoemd den heer R. G. Rijkens, hetwelk door hem werd aangenomen. 4 Benoeming van een lid van de Commissie tot bijstand in het beheer van de gasfabriek en waterleiding (vacature C J. Plomp). Ingekomen 17 stemmen, waarvan 1 blanco, 1 voor den heer D. Ruys 5 voor den heer A M Tromp van Holst en 10 voor den heer U. Gerritsen, welke laatste als zoodanig werd benoemd. 5. Benoeming van een lid van de Commissie tot bijstand in het beheer van Birkhoven (vacature C. J. Plomp). Hiervoor werden op den heer H. W. van Esveld 16 stemmen uitgebracht tegen 1 op den heer M. R. N Ooster veen. Benoemd den heer Van Esveld. Benoeming van twee leden van de Commissie van Wetgeving. Allereerst werd gekozen voor de vacature M. L. Celosse ingekomen 17 stemmen waarop 15 op den heer R. G. Rijkens, 1 op J. C. Rolandus Hagedoorn en 1 op N. Veis Heijn. Benoemd R. G. Rijkens. Daarna voor de vacature C. J. Plomp ingekomen 17 stemmen waarvan ■'0 op J C. Rolandus Hagedoorn, 3 op J W. Jorissen, 3 op N. Veis ileijn en 1 op M. R N. Oosterveen. Benoemd werd J. C. Rolandus Hage doorn. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verlof te verleenen aan den onderwijzer H. J. ter Beeke. werd aangenomen. 8 Voorstel vari Burgemeester en Wethouders betreffende een verlof te verleeuen aan de onderwijzeres Mej. G. Fortuin. werd aangenomen. Een spoed moistel vao Burgemees ter en Wethouders tot wijziging vari de Verordening, regelende de wijze van afkondiging van veroi(leningen, legen wier oveitred ng straf is be dreigd en van andere verordeningen, besluiten of stukken, waarvan afkon diging vooi ge-chreven of gewonscht is, fwerd z. h. st aangenomen 10. Voorstel van Hurgempester en Weihouders betreffende het voorstel van den heer B. J. van Enst inzake de reorganisatie van den Geneeskun digen dienst. Hierop bracht den heer B J. van E st nog eeirlge toelichtingen be treffende 2 voorstellen, le opheffing van de al oude bestaande splitsing van gemeentegeneesheer en vroed- meester daar dit voor menige patiënt ■moeilijkheid gaf, daar men riiet weet bij wie men zich vervoegen moet en veelal bij de verkeerde terecht komt. Hiervoor wenschto de heer van Ensi algemeene bevoegdheid. Ten tweede het aanstellen van een of meer school artsen. voor hel uitbrengen van rapport aan de gemeente geneesheer. Buiten deze 2 voorstellen wenschte de heer Van Enst nog de aandacht te vestigen op het reorganiseeren van het oude systeenp, hetwelk gebezigd wordt indien een patiënt de gemeente geneesheer noodig heeft. Daar door iemand welke de gemeente-geneesheer noodig beeft, eerst een bewijs moet gebaald worden, is het iu vele ge vallen al te laat voor de hulp aan wezig is. De heer D. Ruis kwam op tegen dat voorstel betreffende de school artsen, doch werd door den voorzitter verzocht met zijn beweringen hier omtrent te willen wachten tot de behandeling dezer zaak, daar het nu alsnog maar een voorstel is. Hierna werd besloten deze voor stellen der volgende vergadering te behandelen. Nu vroeg den heer Veis Heyn betreffende een in der lijd ingekomen verzoek omtrent het bezichtigen van den Eemmorid, wanneer B. en W. dachten deze toestand eens te ver kennen. Voorzitter verklaarde dat dit wel spuedig zoude gebeuren, daar bij zelve ook een groot voorstander is voor de bevaarbaarmaking der Eem. Niets meer aan de orde zijnde werd deze vergadering ten 3,10 uur door den Voorzitter gesloten. De heer H. W. van Esveld, tijde lijk wethouder, en sedert October 1891 lid van den Gemeenteraad, zal zich bij de periodieke raadsverkiezing niet meer beschikbaar stellen. District I zal dus in September een nieuwen afgevaardigde naar den Raad moeten zenden. Op den eersten Dinsdag in Septem ber moeten verder periodiek aftreden de heeren A. A. Hamers (II), A. M. Tromp van Holst (III), B. J. van Enst (III), en J. C. Rolandus Hagedoorn (I). BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Frs. 150.000 bedraagt de hoofdprijs der Congoloten in de a.s. trekking van 20 April. pe Congoloten trekken trekken jaar lijks zesmaal en bij iedere trekking heeft men enorme kansen een prijs te winnen. Verlies is uitgesloten daar de minste prijs Frs. 220.- bedraagt. De NV Handels en Credietrereeni- ging verkoopt deze loten reeds tegen betaling van slechts f5.—, f2.of fl.- per maand, zooals blijkt uit de annonce in dit blad. Gisterenmiddag omstreeks een uur kwamen twee handwagens van een paar ter markt terug komende koop heden in botsing, met het noodlottig gevolg dat een der spiegelruiten in bet magazijn van de firma Robert Levi op welke boogie het voor val plaats had. aan stukken werd gestooten. Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. Het op 7 April aangekondigde Concert is helaas door de zeer geringe belangstelling n'et door kunnen gaan. Zoude dat vanwege de koude geweest zijn of moet men dit aan andere zaken wijten? Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amersfoorlsche Tramweg Maat- schappii over de maand Maart 1910/1911. 1910 1911 Aantal passag. 9449 9818 369 Opbr. v/ti yerv. 1473.65 f4921-1 18.45 Dagkilom.o .br. - 8.48 - 8.81 -h - 0 33 Totale opbr. -693 81 -636.98 - 56.83 Dagkilom.opbr. - 12.43 - 11.41 - 0.02 ZONDAG 9 APRIL. Remonstrantsche kerk. Voorm lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Be estiging van nieuwe lidmaten. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10uur. Dr. H. J.Toxopeüs Bevestiging van nieuwe Leden. Doopsgezinde Kring. Het Logegebonio Van Persijnstraat No. 1. Voorin, lü'/i uur, Üs E. M Ten Gate. Doopbediening Gereform. kerk (Langegracht). Voor m. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/j uur, Ds Donner. Beide koeren Miandel. collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorrn. 10 uur, Ds. Langen, van Gouda, s Av. 5'/i uur, Ds. Langen. Collecte voor verschillende Christ, doeleinden. Vrije Gereform. Gemeente. Voorrn. 9!/i uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5V» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-llaëzer, Muur huizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Verstek verzet hooger beroep. liet kan voorkomen dat een be klaagde, die verstek laat gaan, een boogere stiaf krijgt als hij In verzet komt en nog eer; hoogere straf in hooger beroep. Gansch anders gebeur de het met een schipper. De man stond onlangs voor de Rechtbank alhier bij verstek terecht wegens bedreiging met zware mishan deling legen een sluiswachter der Oranjesluizen. Het O. M. eischte drie maanden gevangenisstraf. De Rechtbank legde hij verstek twee maanden gevange nisstraf op. In verzet gekomen, luidde de eisch van bet O. M. der Rechtbank twee maanden gevangenisstraf. De Recht bank veroordeelde den schipper tot één maand. Tegen dit vonnis kwam de schipper in hooger beroep. Het Gerechtshot veroordeelde den man heden tot veertien dagen gevangenisstraf. Mr. L. van Gigcb Jr. was als ver dediger opgetreden. Do broekrok. Op den Nieuwendijk bekijken we een uitgestalden broekrok. Naast ons slaat een conducteur van de tram: 'k Zal blij Zijn as ze allemaal die broeken an hebben, dan zullen ze voortaan wel wat vlugger leeren uit- en instappen (Hdbld.J Yan 31 Maart tot en met 6 April 1911. Geboren: Christina Jacoba, d. van Theodoras Jansen en Maria de Bruin. Jan Christiaan, z. van Cornelis van der Pol en Pieternella Adriana Wijnen. Peter, z van Peter Wijnands en Cornelia van Vliet. Jacobus Joseph, z. van Evert Verschuur en Johanna Maria van den Heuvel. Johannes Antonius, z. van Antonie Hendrikus Gerth en Alijda van Apeldoorn. Jan, z. van Johannes Maa-ssen en Wilhelmina Eibers. Boudewijn, z. van Jan Gijsbertse en en Catrina van Diemen. Haddewina Hendrika, d. van Jacobus Krol en Christina Anna Jacoba van Wijngaarden. Wilhelmina Hendrika Maria, d. van Franciscus Landmeier en Catharina Smit. Elisabeth Maria, d. van Jan de Gooijer en Elisabeth Gouda. Pieter Roelf, z. van Hendrik Weasel en Roelf je Jonkholï. Hendrika, d. van Johannes Hooft en Johanna Maria Delforterie, Wilhelmus Stephanus, z. van Petrus Johannes Jaquet en Geertruida Theodora Rosier. Grietje, d. van Jan Petrusma en Wilhelmina van Dig- gele. Ondertrouwd: Jacobus Johannes Louman en Jacoba Geertruida Blombergen. Karei Steffens en Christina van Meeteren. GetrouwdWillem Alexander Polhout en Geer truida Evelina Mark. Isaac van Keuleu en Peetje van den Bree. Hendrik Anton Enkelaar en Petronella Brilman. Overleden: Willebrordus Joüannes Nicolaaste Kloete, 7 j. Jacob den Hartogh, 3 mnd. Hendrika Petronella Francisca Kramer, 2 mnd. Jacoba Maria Nooten, 86 jongeh. Cor nelia Lamberta Boshuizen, 67 j ongeh. Piet Miner, 2 j. Dirk van den Brink, 76 j., wedr. van Jannetje van de Beek. Stoutenburg. Van 31 Maart7 April. Geboren: Wouterus Wilhelmus, z. van Jan van Dijk en van Cecilia Verhoef. Woudenberg. Geboren: Antonie, z. van Lubbertus Willigen- burg en Gijsbertje van Voorthuizen Elbert, z. van Evert ter Maaten en Willempje Pater. Ondertrouwd: Frank Druijff en Jannetje van Kolfschoten. Willem van de Wetering en Wilhelmina Maria Vlastuin. Hendrik Jacobus Bakker en Leoa Maria Helms. Gehuwd: Gerrit van der Wiel en Johanna van Putten. MARK IBEHIUHT. AMERSFOORT, 7 April 1911. Tarwe f 0;Rogge f 0Boekweit f poelen f 0.afi 'eren f 0 a Nieuwe Aardapp. 10 a f0.zandaardapp. 13.a f320 loendereo-rfn f 3.50 i !4per 1<)Ü st. Br. eieren 0al 0.Boter t 1.30 a f 1 50 per kilo. Mir- <arine f0 a t' 0.Zoetem. kaas f0a f0. Kippen f 0.90 a f2 Kuikens fl.a fl 50. Piep- •v'tikens-fü af 0.Ganzen r'0.a f 0Eenden f0 90 a f I 10 p. st Jonge fl.a fl.30. H zen 0 a f 0 Wilde koi ïjnen 1 0.J f 0. Tamme f 0 8') a fl 50 Dun en f 0.50 a f0.70 p ar Magere varkens f20 a 25 Varkens export f0a t Zeugen f 80 a f120. Biggen f 10 a i 16 Schrammen fa f0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. 4 fUOO.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstierén f O00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 40 heet, Zandaardapi elen, 190000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeneieren, 400 kilo hoter, kilo Margarine, Kilo ka-s. stuks Vee. 20 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 450 biggen en 1U zeugen. RECLAME. Niets kwelt u meer dan een jeukende huid ziekte. Aambeien door hun pijnlijk karakter bijzonder lastig te verdragen. Het jeuken ervan maakt u bijna krankzinnig Zij verwoesten uw slaap en maken u mismoedig en wegkwijnend. Nooit krijgt ge de minste verlichting, of gij staat zit of loopt. Eczema is niet alleen onooglijk, maar ook besmettelijk, en het breidt zich schrikbarend vlug uit. De prikkeling is zoo onuitstaanbaar, vooral wanneer ge warm wordt, dat gij bij Da niet kunt nalaten om uw huid open te krabben. Huiduitslag, puisten, schurft en gordelroos zijn eveneens zeer pijnlijk en in staat om u moedeloos te maken. Voor aambeien, eczema en iedere jeukende huidaandoening is Foster's Zalf zonder wederga. Zij doet onmiddellijk de kwellende prikkeling bedaren, en geeft een ongekend gevoel van rust. Al naarmate de aanwending der zalf wordt voort gezet, heelt de jeukende oppervlakte der huid en de volharding -van den patiënt wordt ten slotte beloond door een vólkomen en duurzame genezing. Foster's Zalf prikkelt de huid niet en doet haar ook niet te vlug opdrogen. Over de eeheele wereld oogstte zij door haar uitstekende- hoeda nigheden niets anders dan lof. Verzekert u, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a ƒ1.75 voor één, of ƒ10.voor zes doozen. Vervolg Adverteutiën, Gemengd Nieuws, enz., zie bijvoegsel. AFDEELING AMERSFOORT. in «De Vereeniging" (ingang Valkestraat) op Zaterdag 8 April, 's avonds 8 uur. SPREKER: lid van den Gemeenteraad van Amsterdam. Onderwerp: De openbare school DE school voor onze kinderen. Vrij debat. HET BESTUUR.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2