BIJVOEGSEL IEOWE AHERSFOORTSGHE COURANT LANGE TIESTRAAT 3, UTRECHT. Wij hebben vast besloten een RECORD seisoen te maken. VAN ZATERDAG 8 APRIL 1911. KATTENBURG Co. Wij begrijpen dat hiervoor buitengewone middelen noodig zijn. Welnu, wij zullen alles doen om dit seisoen in alle gesprekken over kleeding, den naam van met lof doen noemen. De voortreffelijkheid onzer kleeding en de billijkheid onzer prijzen zal al het elders gebodene verreweg in de schaduw stellen. Als gij slechts een weinig vergelijkingskennis bezit, zullen deze week onze etalages u meer zeggen dan woorden dit kunnen. behoorende bij de Gemengd fMieuws. Yoor Huis en Hof. April. April i=, onder de maanden, wat een nar was aan de middeleeuwsrhe hoven, van wién men niets anders dan dwaasheid verwachtte en wien met) die dwaasheden niet kwalijk nam. April plaagt; April lopi. Is het niet een grappige foppeiij. als hij tal van rnenschen in den waan brengt, dat de linden voor hun huis bezig zijn, in allerijl een bladerendak te ontwik kelen Want ziet, dan vallen de ver meende blaadjes weldra als rijpe vruchtjes af, en het wordt per slot van rekening Mei, eer de echte blaad jes komen. Is het misschien daaraan toe te schtijven, dat de rnenschen van oudsher ha fbewust een voorbeeld nampn, aan het plotselinge in het Apiihveer, en zich het recht toekenden om den len April lot een plagerijdag bij uitnemenheid te maken. De zaak is echter niet speciaal bij ons m- heemscb, maar bij al onze buurvolken. De Franschen spreken van npoisson d'avii),« en zijn dien dag op hun hoede voor min of meer geeestige beetnemerijen. Bij Germanjes, zouen is dit gebruik slechts aan sommige landstreken gebonden. Iri Engeland zijn het de groote dagbladen, die ieder jaar op 1 April hunne lezers op de proef stellen. In taal en traditie is April eigenlijk een officieele vertegen woordiger van veranderlijkheid. Van daag zus, morgen zoo. Men denkt, en heeft alle reden om te denken, dat de wereld mooi op weg is naar den zomer en ziet daar komt plotseling een sneeuwbuitje als in Januari. Er valt op April niet te rekenen, men kan zijn beloften niet vertrouwen. Dat is het lastigste van hem. Evenals van rnenschen, die datzelfde karakter heb ben. Doch laten wij April's onstand vastigheid niet kwalijk nemenwat is het geen heerlijke verkwikking, als bij plotseling guur geweest zijnde, ons weer met zijn vriendelijk zonnetle koestert. Het is dan of hij wil zeggen: »ik ben de voorbode van den zomer, doch om u nog niet al teveel te ver wennen, kom ik nu en dan u met mijn onvriendelijke buien bezoeken.a En daarom leve April's wonder doende onstandvastigheid 1 In verband met het feest van Lloyds, waarover onze Londensche berichtge ver schiijft, is kapitein Edward P Inglefield. secietaiis van Lloyd's, die tot 1900 in den actieveri zeedienst was, maar toen door zijn benoeming bij Lloyd's uit den dienst trad, den rang verleend van schout-bij-nacht. H bl. Methode voor melkonderzoek in de huishouding: Eerst goed schudden voor een gelijkmatige verdeeling der bestanddeelen. dan verdunnen met water 1:50. Men ga met een gewoon dnnkglas met breeden vlakken bodem in een donkere ruimte, houdt dit boven een kaarsvlam en giete er van het melk- en watermengsel in. Ziet men de vlam niet meer door de vloei stof heen. dan boude men op. De dikte der vloeistof-laag wijst de kwa liteit van het melkmonster aan. Is de laag 2 centimeter, dan mag men aannemen, dat de melk niet ver dund is; goede melk dekt het licht al bij l1/» c.M.; bij verdunning met de halve hoeveelheid water is de laag wel 3 c.M.; is deze 4 c.M.; dan is evenveel water als melk in bet mengsel. Vettig geworden toiletsponzen maakt men weer schoon en elastisch, door ze eerst in een kom met eenig water te leggen juist zooveel dat het water er even uitvloeit. Men strooit zuivere gemalen potasch over de spons; na een half uur drukt men ze uit, tot er geen vuil meer uitkomt. Dan spoelt men de spons na in water met wat aluin, dat de vezels sterkt en de spons weer een geheel nieuwe kleur geeft Vóór het gebruik nog eens flink uit spoelen. Herhaling der behandeling is bij zeer vettige sponzen noodig, eer men overgaat tot het naspoelen en hard maken. Om blanke handen te krijgen ge bruikt men wel amandeldeeg. Goed- koopei is: een papje van enkele beste gekookte aardappelen en melk. Ook is te doen vóór het naar bed gaan de handen in warm zeepsop wasschen, goed afdrogen en dan bestrijken met eiwit niet tot stijf schuim geklopt, waai aan iets aluimpoeder is toege voegd; men ga met glacé handschoe nen naar bed. Zeer vuil geworden handen kan men reinigen, door ze vóór het wasschen met olijtolie in te wiijven. Springende handen moet men met goede zeep wasschen en dan met zeer vetie melk inwrijven. Een middel tegen roode handen is: vvas- sching met regenwater, waarin een helve theelepel Mirre tinctuur. Heeft men een onwelriekenden reuk aan de banden, (van visch, uien enz.) dan moet rnen ze niet dadelijk met heet water wasschen, maar eerst koud afspoelen en dan in lauw water terdeeg met houtskool afwrijveneerst dan met lauw water en zeep afwasscben. Ten slotte: zachte handen krijgt men van water, waarin zooveel borax is opgelost dat er geen bezinksel meer komt. Men giet de oplossing in een flesch en doet er telkens wat van in het wasch water. Tegen de hondenziekte: Behoed een hond voor tocht, geef hem een droge en warme plaats. De oorzaak der ziekte is meestal onbekend, zij treedt meestal in het le levensjaar op, is gevaarlijk en veelal doodelijk. Een teere constitutie gebrek aan beweging en fiisscbe lucht, en kou vatten be gunstigen de ziekte Men wil, dat ter voorkoming der ziekte, kan dienen: den bond van jongs af veel dierlijk voedsel geven en te gewennen aan koffie met veel cichorei; in 't begin met goed wat melk, weike gift men allengs verminderd. Ter overdenking: Gebruik uw eigen recept, is een goede regel. Als wij lust gevoelen een ander te wijzen op zijn fouten, dan moeten wij nooit verzui men om ook even naar binnen te kijken en te zoeken naar nden balk in ons eigen oog.« Die balk is er altijd, daar kunnen we stellig op aan. Een van de ernstigste en duurste ouderpbchten is zeker blijmoedig te zijn, den kinderen lust te geven in bet leven. Scherts en vroolijkheid kan men zich tot gewoonte maken, evengoed als een uitgestreken gezicht en een deftige toon. Bescherm de vogels en geef ze gelegenheid om te nestelen. Deze waarschuwing moet geen enkele vriend der natuur onopgemerkt laten voor bijgaan. Juist nu, in 't voorjaar, nu de gevederde zangers in tuin en veld onze bondgenooten worden in den strijd tegen de schadelijke insecten, hebben wij de beste gelegenheid de vogels in onze tuinen te lokken. Hang nestkastjes op! Bewaak de jonge vo geltjes en let op de katten, deze ge vaarlijke vijanden van onze gewaardeer de, gevederde zangers. Houtskool bevordert bij pluimvee, bij varkens, enz. de spijsvertering. Onlangs nam men proeven ermee bij eenden en ganzen, in 3 groepen ver deeld de le groep kreeg geen houts kool in het voeder, de 2e kon het, in stukjes, zelf opnemen, aan de 3e werd het fijngestampt onder het voed sel, voor deel, gemengd, 't Resultaat was, dat na een maand de eenden van groep 1 gemiddeld 593 gram in gewicht waren toegenomen, van groep 2 en 3 resp. 900 en 962 gram. Bij de ganzen bedroeg de gewichtstoename resp. 186677 en 1242 gram. Hier vooral dus enorme verschillen. Ter overweging :Laatonstevre- den zijn met te doen wat wij kunnen, en niet bitter worden omdat wij zoo weinig vermogen. Observator. apzijn „Nederland" i

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 5