PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Yoor Huis en Hof. Gemengd Nieuws. Boe komt het dat ik ziek ben? te Keulen zelve heeft trouwens geen deel in de aanklacht tegen Jatho, die van boven af als gezegd door den Berlijnschen opperkerkeraad opge worpen is. Men heeft nu verder af te wachten. Is 't werkelijk denkbaar, dat men een actie op touw zal zetten met de be doeling zelfstandige geesten van vrije beweging uit te bannen, en de rest slaafs te dwingen tot een schijnbare, uiterlijke, onderwerping? 't Is voor de meesten waarlijk niet moeilijk eenige zin te leggen in de oude lormules. en daarmede zich dan conform te verklarenmaar is 't een dergelijke doode gelijkvormigheid, waarvan het kerkelijk Christendom beil verwacht in onzen tijd? Intusschen is het voor de vrijzinni gen heuchelijk dat hel Berlijnsche college bet aangedurfd heeft, niet een zwakken broeder, maar een invloed rijk en erkend vroom man aan te grijpen. Met belangstelling kan rnen het beloop van Jatho's procedure voor het Sprucbcollegium tegemoet zien. Een burger der stad Hamburg is door eenige Franschen opgelicht, die hem voor 3000 mark een valsche Tunesische ridderorde, geteekend door den Bey van Tunis en gecontrasig neerd door den Fianschen minister, hebben verkocht. Alle handtekeningen waren valsch. Bij de zaak moeten be trokken zijn twee aanzienlijke per sonen; zekere Meulenmans, directeur der Revue Diplomatique, en een ad vocaat, Valensi geheeten, neef van een generaal. De heeren Blanck en Harris, eige naars der corsettenfabriek te New Yoik, waar den 25en Maartde nood lottige brand uitbrak waarbij zoovele arbeidsters om het leven kwamen, zijn thans in hechtenis genomen. In de wet betredende de inrichting van fabrieken is o a. bepaald, dat de deuren naar buiten moeten opengaan en gedurende de werkuren niet ge sloten mogen zijn. Maar bij onderzoek van de puinhoopen is gebleken, dat de deur der fabriek die naar de trap geleidde, gesloten is gefeest, en bij die deur werden vijftig dooden opge hoopt gevonden, die, als de deur open was geweest, allicht hadden kunnen ontkomen. Men vond een stuk van de deur terug met het nog gesloten slot en op grond van de aanklacht dier stomme getuigen zijn de twee patioons der fabriek gevangen genomen. In Amerikaansche bladen wordt melding gemaakt van een verloving, die zeer de aandacht trekt, omdat de aanstaande bruid daarvoor een vermogen van 1,250,000 dollars (f3,125.000 opoffert. Mrs. Kate Felton Elkins, weduwe van William L. Elkins Jr., is verloofd met den advocaat William Delaware Neilson, van Philadelphia, en vei best bij baar huwelijk bovengenoemd ver mogen. dat haar echtgenoot haar bad nagelaten onder voorwaarde dat zij niet zou hertrouwen. De gep. generaal-majoor der cavalerie J. G. Blauw, die in verschil lende rangen ook in dit garnizoen diende, o.m. als instructeur aan de Rijschool, is te Utrecht overleden. Naar wij vernemen zal het Tuber- culose-museum van 15 28 Mei in Amicitia worden ter bezichtiging ge steld. Blijkens een aanschrijving van den Commissaris der Koningin, bestaat de mogelijkheid, dat do voor de pro vincie uitgeschreven paardenkeui in- gen nog zullen worden afgelast we gens het beerschen van mond- en klauwzeer. Voor de bewaking van de hoeven in Utrecht en Noord-Holland, waar de ziekte heerscbt, zijn reeds zooveel rijksveldwachters gerequireerd dat de procureur-generaal, fungeerend direc teur van politie te Amsterdam, aan de Commissarissen der Koningin heeft medegedeeld, dat voortaan, overeen komstig art. 29 der veeziektewet, de hulp der militaire macht zal moeten worden ingeroepen. Onder vele blijken van deelneming werd Donderdagmiddag het stoffelijk op twee of drie plaatsen de kippen weggehaald, voor de achterstallige be lastingpenningen en ze meegenomen naar het gebouw der administratie. t Wordt vervolgd.) overschot van den alhier overleden agent van politie P. J. Aalten, op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Door den commissaris en de in specteurs, alsook door de kameraden, werden kransen op de baar gelegd. De commissaris sprak een kort woord ter nagedachtenis aan Aalten gewijd. Onder hevig verzet is naar het politie-bureau gebiacht. iemand, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeeide. Door 4 agenten en 1 burger, werd men meester over hem. Proces verbaal, wegens wederspannigheid is legen hem opgemaakt. y\De Staatscourant bevat de acte van oprichting van de Naaml. Venn. Achterbergh's Bouwmaatschappij, te Amersfooit. Doel het verkrijgen, exploiteeren en weder van de hand zetten van in Nederland gelegen onroerendegoedei en en het sluiten van geldleeningen onder hypothecair verband, daaronder be grepen het deelnemen in vennoot schappen met soortgelijke doel. Duur tot 31 December 1941. Kapitaal f 100.000, verdeeld in 200 aaudeelen ieder groot f 500. Voor de eerste maal directeur J. G F. v. Achterbergh Sr., en commissaris de heer W. B Engelenbergh. De predikanten ds. Meiners en ds. den Hollander hebben de btnoeming als adviseereride leden der Orthodoxe kiesvereetiiging «Voor Waarheid en Vrede« aangenomen. Met ingang van Maandag zijn benoemd tot militie-eerste luitenant de militie 2de luitenants W Schutte, jhr. L. P. A. van den Biandtler, G. Holtland, H. H. van der Zoo de Jong en N. A. A. v. d. Roemer van het 5de reg. Infanterie, idem met ingang van 10 Mei de militie 2de luitenant A. A. de Haas van dit korps. Bij Kon. Besluit van 13 dezer is de kapitein kwartiermeester A. .1. C. Alenson, benoemd tot lid van de commissie, belast met de directie der Weduwen en Weezenkas voor de officieren van de Landmacht. De minister van koloniën heeft den paardenarts 2e kl. E. A. R. F Baudet ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.- Oost-Indië om te worden benoemd tot veearts bij den burgerlijken vee- artsenijkundigen dienst daar te lande. Kemonstrantsche kerk. Ie Paaschdag. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Evnng. Luth. Kerk. Ie Paaschdag. Voorm. IO'/j uur. Dr. I). J.Toxopeüs- 2e Paaschdag Geen dienst. Gereform. kerk (Langegracht). Ie Paaschdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Openb. Belijdenis des Geloofs. 'sAv. 5uur, Ds. Donner. Beide keeren collecte v. d. pl. Emerituskas. 2e Paaschdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Ie Paasctidag. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. 2e Paaschdag. Voorm. 10 uur, Ds. H. H. Horjus, van Soest. Vrije Gereform. Gemeente. Ie Paaschdag. Voorm. 9'lt uur, de Heer H. J. Vaarties van Doidiecht. 'sAv. 5 uur, de Heer H. J. Vaarties. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal #de Zaaier". Ie Paaschdag. Voorm. 93/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muui huizen 113. Ie Paaschdag. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/» uur, Godsdienstoefening. Gistermorgen omstreeks 10 uur is onder de gemeente Hoogland een boerderij afgebrand. De brand was aangekomen in de hooischelf, alwaar naar men vermoedt een paar kinder en met lucifers hebben gespeeld. Door den wind sloeg de brand over op het woonhuis zoodat ook dit ten prooi der vlammen werdt. Het vee werd bijtijds gered als mede eenig huisraad. De geheele boerderij is afgebrand. Woensdag, zijn aan het vlieg- station van het Meter. Instituut te Soesterberg 2 vliegers losgeraakt, t.w. I groote vlieger met vlieginstrument en 750 meter staaldraad en 1 kleinere vlieger met p m 100 meter gevlochten snoer. De vliegers verdwenen in de richting Driebergen en zijn vermoe delijk tusschen Soesterberg en Drie bergen neergekomen. De hoofddirec teur van het Kon. Meter. Instituut aan De Bilt verzoekt den vinder van deze vliegers daarvan bericht te willen sturen aan het Instituut, dat voorde ternghaling zal zorgen en een beloo ning uitkeeren aan den vinder. Spakenburg. Vier onzer visschers geraakten deze week bij mistig weer op de Friesche kust vast aan den grond, 't Weer was gelukkig kalm, anders waren de schuiten verloren geweest. Door visschers uit Kuinre werden ze krachtig geholpen en 't ge lukte dezen ze na lang tobben vlot te krijgen. Zonder één cent belooning te willen ontvangen hebben deze mensch- lievende mannen met alle macht twee dagen lang geholpen, daarbij hunne touwen, bootjes en ankers gebruikende alsof 't om hun eigen zaak te doen was. Verwende kinderen zullen, ouder geworden, zich zelf natuurlijkerwijze tot last zijn. Zij worden niet gehard voor den levensstrijd en men maakt, met al die verwijfdheid, hun ziel ziek En slechts weinig is er dan meer toe noodig ook hel lichaam ziek te maken. Ziel en lichaam zijn onafschei delijk zij sluiten in elkaar. Gedachten: Met overleg is «wei nig® voldoende. Zonder overleg is «veelt niet genoeg. Wie veel lucht- kasteelen bouwt, is later vaak dak loos. Men moet geen kuikens tellen, vóór ze uitgebroed zijn. Onkunde is een slechte leidsvrouw., Wat niet goed wordt gedaan, moet overge daan. Dit geldt voor uw ondergeschik ten, maar ook voor u zelf. Observator. In Birkenhead, een stad in het Engelsche graafschap Chester, wonen vele Chineezen. Er is daar zelfs een Chineesche wijk. Zondag 1.1. is het daar tot betreurenswaardige uitingen van rassenhaat jegens de Chineesche bewoners gpkomen. Men vertelde dat dat de Cliineezeri Engelsche dames op straat belecdigd hadden en spoedig was een menigte van 3000 personen op weg om w raak te nemen voor die-n smaad. De Chineesche wijk werd overvallen en men poogde door te dimgen in de goed gesloten huizen. Sommige Chineezen verdedigden zich dapper en zoo kwam het tot een bloedig handgemeen. Toen de politie tusschenbeide kwam, werd de menigte nog woedender en bombardeerde de agenten met steenen en stukken van meubelen Maar tegen de geduchten klappen rnet de gummistokken waren de op standelingen nietbestand; zij moesten bet veld ruimen. In de Cni neesche wijk was geen ruit meer heel. In het Stadhuis te's-Hertogenbosch vindt men nog twee vertrekken met prachtig oud goudleer, eene wand- bekleeding welke behoort tol een oud- vaderlandsche kunstnijverheid, welke bijna niet meer wordt beoefend. Het eerste dezer vertrekken is de zooge naamde oude trouwkamer, met een goudleeien behangsel van omstreeks 1660; het tweede de wethouderskamer, waar bet behang dagteekerit van om trent 1740. De centrale verwarming, vijandin als in zooveel andere gevallen van merkwaardige oude zaken, had hier reeds veel schade aangericht, maai de waarde van het goudleer in de wethouderskamer werd toch getaxeerd op f17,000, dat in de trouwkamer, hoewel ouder maar meer geschonden, nog op f 12.000. Hat Gemeentebestuur van 's-Her togenbosch is in overleg getreden met den directeur van het Nedeilaridsch Museum voor Geschiedenis en Kunst, dr. A. Pit, te Amsterdam met het gevolg dat in de jongste zitting van den Raad is besloten een oordeel kundige restauratie op te dragen aan den heer Jan Mpnsing, chef van de bekende boekbindersfirma C. J. Meu- sing, te Amsterdam, die zich ook met groot succes heeft toegelegd op de vervaardiging van goudleer naar oud- Hollandsctien trant. De gerechtelijke schouwing van hel lijk van den 75-jarigen Jan Hoo- gewoning te Leiden, dat in een kel ner onder de bedstede werd gevonden, heeft geen geweldpleging aan het licht gebracht. De man is zijn natuurlijken dood gestorven. Een Weensch toerist is in den nacht van Zondag op Maanndag op de Ilax aan den Thoetlweg door een sneeuwstorm overvallen en doodgevro ren. De Fransche bladen maken mel ding van een schandaal in de groote wereld. De daar zeer geachten, alom ontvangen Markies de Roquefeuil blijkt een gemeene oplichter te zijn, die zich bovendien aan bigamie heeft schuldig gemaakt. De zoogenaamde »Markies«, thans 46 jaren oud, heet eigenlijk Charles Marie Adolphe Dominique Reisz, en is de zoon van een wijnhuishouder te Saint Dié. Hij genoot een goede op voeding. bezocht tot zijn 20e jaar een gymnasium, was werkzaam en schran der en verwierf zich te Buenos-Ayres een groot vermogen, dat hij na zijn teiugkeer in Frankrijk weder verloor. Hij is ook een tijdlang Trappist ge weest, maar hij verliet die oi de weer en vestigde zich, na groote reizen in China en Indië te Algiers. Daar begon hij zich «Markies de Roquefeuil" te noemen. Hij was hoe weetTnen nog niet de papieren van een echten markies van dien naam machtig ge worden. Rei*z trad indertijd te El Biar, Alge- rië, in het huwelijk met een zekere Mile Lapointe; maar daar hij een gerechtelijke veroordeeling achter den rug bad, gebruikte bij daarbij de papieren van zijn broeder, Henri Reisz Toen de Markies zich later weder te Parijs had gevestigd, trouwde hij daar een rijke weduwe. Mme de Bou- lemène, die bij door zijn titel en aan gename manieren voor zich wist te winnen. Onlangs werd ontdekt, dat de valsche Markies zich met zijn vrouw te Bi us- sel had gevestigd, in een mooi huis op den Boulevard Waterloo. Maar toen men daar kwam, met het bevel tot inhechtenisneming, waren de «Mar- kies« en zijn vrouw al weder vertrok ken niemand wist waarheen. Van Londen naar Parijs gevlogen. Reuter geeft bericht van een merk- waardigen vliegtocht: De vlieger Prier (nooit van gehoord) is aan één stuk van Londen naar Paiijs gevlogen in 4 uur en 10 minu ten. Het telegram uit Issy-les-Moulineaux (Paiijs) meldt: De vlieger Piier is te 1 u. 35 in den namiddag van Hendon bij Londen vertrokken en kwam zonder tusscben- lijdsche landing te Issy aan om 5 u. 5: Boven Engelsch giondgebied was 4et mistig en had hij last van luchl- troomingen. Hij trok bet Kanaal over bij Dover op een hoogte van 1000 M. en had toen mooi weer tot Bpauvais. Daarna was het weer mistig tot aan het einde van zijn tocht. De afstand LondenParijs bedraagt ongeveer 400 K M. Bij zijn landing op het vliegterrein te Issy les Moulineaux werd Prier met geestdrift verwelkomd. De mono plan, waarmede hij zijn merkwaardige vlucht deed. was dezellde waarmede Leblanc verleden jaar de kringvlucht boven Oost-Fr ank rijk heeft volbracht. Een groot schip. Arme Umuid- r sluis! Pas vergroot met toekomstoog en toch waarschijn lijk al niet meer voldoende. Er zal niet anders op zitten dan 't eens te probeeien met het plan van den Delft- schen hoogleer aar lluet: de open zee voor Amsterdam I Wie rekent nu ook op gevaaiten waai bij de kolussus «Nieuw-Amster- dam« van de Holland-Amerika-lijn, maar een kind is? Overdrijving? In geeneu deele. Aanschouw de plaat waarop een schip op een zijner uitein den recht omhoog staat; daaronder, nauwelijks halfweg, staan de spitsen van den Keulschen Dom, waaronder men toch wel eens heeft staan kijken. De spitsen zijn 156 meter hoog, bijna tweemaal zoo hoog als de Westerto ren van Amsterdam, maar de hoogte tan het overeind gezette schip is... 268 meter! Vele menschen zijn bekend met Hamburg en kennen daar de Jungferri- stleg, een blok huizen van belang. Alles, alles wat daar staat, wordt door het nieuwe schip schoon opgeslokt. Van de kiel tot het bovonste dek heeft het schip elf verdiepingen vaart het op de stormachtigste zeeën en komen er «liuizenbooge® goLen, dan zijn er nog verdiepingen genoeg van waar men dat spel der golven rustig kan aanzien, want zóó boog komen ze toch niet en het -chip met zijn 50.000 ton inhoud vaart er rustig over heen. Zulk een schip, waarover natuurlijk nog veel meer te vertellen zou zijn, wordt thans op de werf «Vulcan®, te Hamburg, gebouwd, voor de llamburg- Amerika-lgn. Is dit nu het laatste woord van den scheepsbouw? Onmogelijk. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 12 April 1911. Tarwe f 0;Ropge f 0.Boekweit f appelen f0.a fTeren f 0.a f Nieuwe Aardapp. f 0.— a f0 zanda-miapp. 3.a f325 Hoendereii ren f 3.70 a i 4 25 per 100 si. Br. eieren f 0.a f 0.Boter 1.30 a f i40 per kilo. Mjj*- earine f 0.a f0.Zoetem. kans f0.a f 0. Kippen f 0 90 a f2Kuikens f 1.25 a 11 50. Piep kuikens f 0.a f 0.Ganzen f 0.it i 0.Eenden f0 90 a f 1.20 p st. Jonge fl.a fl.30. Hazen f 0.a f0Wilde korijnen (0a f 0. Tamme f 0.80 a f 1 40 Dun en f 0.50 a f0.70 piar. Magere varkens f 20. - a f 25. Varkens -. export f 0.a fZeugen f 80 a 1100, Biggen f 10.af 16 Schrammen falüVette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. a fUOO.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f üOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 50 heet Zandaardappelen, 120000 stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren. 450 kilo boter, kilo Marg rine, Kilo ka->s. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 300 biggeu en 4 zeugen. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 7 tot en met 13 April 1911. Geboren: Wilhelmina Petronella Lambertha Johanna, d. van Henricus Smeels en Johanna Balk. Gatrina, d. van Johannes van den Hoek en Johanna Maas. Catharina d. van Heimen Martens en Willempje Oostenbrugge. Jannetje, d. van Hendrik Jacob van Gelder en Myntje Roersen. Kasper GerardusTheodurus, z. van Bernardus Wilhelmus Jacobus Jacobs en Geertruida Alwina Tuinder.Johannes Antonius Wilhelmina, z. van Joannes Jacobus Hermanus Scholten en Anna Maria Neerincx, Willem Hendrik Jan, z. van Arend Nicolaas Willemsen en Maria Pietronella Steen. Maria Cornelia Margaietha, d. van Willem Snither en Johanna Maria Elisabeth van Oijen. Frederika, d. van Gerard Kuijt en Berendina Wisselmk. Wijrapje, d. v. Marinus Ipenburg en Berendina van 't Ilof. Cornelia Wilhelmina, d. van Jacobus Vivié en Elsina Fontijn. Antje, d. van Hendrik Roozendaal en Maria van Zouren. Ondertrouwd: Jan Christiaan van Keeken en Regina Maria den Ouden. Hendrikus Gerar- dus Johannes Driessen en Al'oerta Wakelkamp. Hendrikus van Korlaar en Alijda Gerth. Getrouwd Frans Veldhuizen en Evertje van Nus. Albert Vogelsang en Elselina ten Hoove. Willem George Hasper eii Anna Gerhardina van Haselen. Overleden: Louiza Francisca van Leusden, 40 jr., oDgehuwd. Hendrikus de Waal, 13 mnd. Aleida Voskuilen, 4 jr. Pieter Joseph Aalten, 27 jr., echtg. van Hondrika Dirkje Nijeboer. Sophia Bernardina Hoog land, 51 jr., wed. Cornelis van der Veer. Barend Cornelis van 't Wel, 9 mnd. Jan- nLje van de Kamp, 78 jr., wed. van Barend van de Water. Gerardus Wilhelmus van Velsen, 2 mnd. Derk Beekhof, 48 jr„ echtg. van Johanna Harroina Mulder. RECLAME. »Hoe komt het toch, dat ik ziek ben?" Hoe- velen stellen zich niet deze vraag en hoe dik wijls niet met een gevoel van wanhoop. Ziek en nog eens ziek dag aan dag hoofdpijn, rugpijn, zenuwzwakte, urinekwalen, onophou delijke vermoeidheid, rheumatische pyoen, zenuwhoofdpijn, gebrek aan eetlust en klaar blijkelijk geen genezing. Doch juist gewone verschijnselen als deze dienden u er op te wijzen, dat de nieren de bron zyn van uw ellende. Zoodra de kwaal in haar oorsprong aangetast wordt, kan zij gestuit worden, doch alleen door toepassing van een Dierengeneesmiddel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn van onschadelijke kruiden gemaakt, die rechtstreeks en alleen op de nieren en blaas inwerken. Zy genezen hen, versterken hen en houden hen krachtig en gezond. Velen lijden voortdurend, omdat zij de oor zaak van huQ kwaal niet kennen. Zoodoende gebruiken zij niet het goede geneesmiddel en dit is het geval met vele nierlijders. Zij weten niet wat de nieren zijn en wat zy doen; zy begrijpen niet, dat wanneer deze organen niet in orde zijn, het geheele lichaam daaronder noodzakelijkerwijze moet lyden. Druppel voor druppel, den geheelen dag en iederen dag van uw leven filtreeren de nieren de schadelijke onzuiverheden en het overtollige water uit uw bloed. Druppel voor druppel worden deze onzuiverheden naar de blaas gevoerd en van daaruit het lichaam verwijderd. Wanneer uw nieren zwak of ziek zijn en zoodoende niet in staat zijn om hun werk te volbrengen, raakt het bloed overvuld met on zuiverheden en wordt uw geheele lichaam aan gedaan, daar het met onzuiverheden bezwan gerde bloed door het lichaam wordt gevoerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterken en heelen de nieren, zij maken hen volkomen geschikt voor het filtreeren van de onzuiver heden uit het bloqd. Wordt evenwel aan de nieren geen hulp geboden, dan zullen gevaarlijke ziekten als waterzucht, martelende urinaire kwalen, rheu- matiek, lenden- en heupjicht, enz. ongetwij- leld volgen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op de juiste spelling van den naam Foster's) zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg, Langestraat 23 Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 Yoor één, of 110.voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2