Plaatselijk Nieuws. Voor Huis en Hoi. opgenomen, willen de gestichten aan hun doel beantwoorden. Dat de Staat in dat opzicht steun heeft te verleenen acht de commissie rationeel, in aanmerking nemende, dat de kosten der verpleging van alcoho listen, die in rijkswerkinrichtingen zijn opgenomen, geheel ten laste van den Staat komen. Daar nu de weg dezer hier te verplegen behoeftige drank zuchtigen anders naar de Rijkswerk inrichtingen zou voeren, behoort de Staat hier dus preventief op te treden. Dit sluit niet uit, dat naar het oordeel der Commissie de gelegenheid geopend kan worden, dat naast den Staat nog andere corporaties de finan cieels lasten der verpleging van arme patiënten dragen. Uit den aard zal het overweging verdienen, dat ieder drankzuchtige naar de mate zijner financieele draagkracht bijdrage in de koste zijner verpleging. In eene wet regelende het opnemen van drankzuchtigen in gestichten, ook tegen hun wil, zal voorts naar analogie van de krankzinnigenwet, naar voren moeten worden geschoven het nut niet alleen, dat het individu en de gemeenschap bij deze opname hebben, maar tevens het belang van het gezin van den lijder. Zoodanige wet zou zich dan tevens dienen aan te sluiten aan betgeen in de krankzinnigenwet is bepaald om trent het Staatstoezicht over de ge stichten. Ten slotte meent de commissie er op te moeten wijzen, dat hoe wen- scbelijk de totstandkoming eener der gelijke wet in het belang van hel herstel van drankzuchtigen ook moet worden geacht, het zwaartepunt naar baar oordeel blijft gelegen in de na behandeling. «Veel moeilijker dan de verpleging in de gestichten zullen altijd blijven de pogingen om te voorkomen dat zij die uit de gestichten weder in hunne vroegere omgeving zijn terug gekeerd, niet in hun toestand van drankzucht terugvallen. «Eene scboone taak is daarbij weg gelegd voor de particuliere vereeni- gingen, die in het belang van het herstel van de drankzuchtigen werk zaam zijn. »Dour de totstandkoming van eene wettelijke regeling gelijk de commissie zich die voorstelt, zullen de particu liere vereenigingen geenszins overbo dig worden. Integendeel zullen de werkzaamheden dier vereenigingen in het belang van de uit drankzuchti- geninrichtingen ontslagen patiënten ten gevolge van eene wetgeving, welke het opnemen van drankzuchtigen in inrichtingen bevordert, aanmerkelijk toenemen." Zondagmiddag 3 uur hebben de Koningin en de Prins met hunne gasten de Hertog en de Hertogin van Mecklenburg in de nieuwe auto een rit gedaan door de Koningslaan, over Uddel, Elspeet en Wiessel terug. De auto werd bestuurd door een chauffeur van de Spijkerfabriek, en reed bijna onhoorbaar over den weg. Prinses Juliana is Zondagmiddag halfdrie uitgereden met de hofdame en mej Marting opgewacht door een zeer talrijke menigte, die vóór het Paleis had post gevat. Een auto met dames en beeren der Hofhouding maakte een rit over El- speet, Harderwijk, en Het Loo. Hertog Johan Albrecht is Zondag nacht twee uur per auto uitgereden, vergezeld van eeriige heeren der Hof- deernis met deD jongen. Zou 't pret tiger gevonden hebben als er bij den knaap iets gebleken was van jolig- uitbottenden levenslust... Maar die kwam niet. Zooals de baas hem 's Zaterdags z'n centen gaf, zóó bracht hij ze naar moeder. Legde het geld neer op een hoek van de tafel, niet eens wachtend of ze hem iets «over» zou geven van 't sommetje. Juffrouw Yerlint begon dan met 't geld op te strijkente bergen in haar wijde, oude, nooit-verslijtende porte- monnaie. Gerrit ging dan zitten lezen dacht niet meer aan z'n weekcenten. En 's Zondags als-ie uit de kerk kwam dan riep moeder hem event jes bij zich, vroeg wat-ie met de veer tig cents van de vorige week had gedaan... Hij antwoordde rustig, met klare, volmaakt-eerlijke oogen. En als moe 't dan had aangehoord, telde zij Gerrit z'n nieuwe acht stuivers voor. Soms een kwartje, een dubbeltje en vijf centen. Soms gaf ze twee kwartjes en was tikje-nijdig, dat-ie van zijn vorig geldje niet nog een dubbeltje over had... Zie-je, dat was de manier. De rijkste menschen waren tot hun fortuin gekomen door «altijd ieti over houding, voor een jacht op korhoen ders in de omgeving van Beekbergen Z. K. H. Prins Hendrik is voor nemens in het begin van Juni niet alleen een bezoek te brengen aan het eiland Urk, maar ook aan de eilanden Texel, Wieringen en Schokland, waar voor als data zijn vastgesteld 1,2 en 3 Juni a. s. Dit bezoek zegt de »N. Ct.« staat in verband met de bezichtiging van het reddingsmateriaal op die eilanden. XIHe Intern. Congres tegen het Alcoholisme. Dit Congres van 11 tot 16 Sept. in Den Haag te houden, belooft alles zins te beantwoorden aan de goede verwachtingen welke daarvan worden gekoesterd. Voor de meeste onder werpen zijn thans wèlbevoegde inlei ders uit alle landen aangewezen. De Nedeilandsche Regeering gaat voor in het erkennen van de waarde dezer belangwekkende samenkomst van drankbestrijders uit alle oorden der wereld, door het benoemen van afgevaardigden ter bijwoning van die zittingen waarin onderwerpen aan de orde zijn, die de verschillende Depar tementen van Algemeen Bestuur meer in 't bijzonder betreffen. Als zoodanig zijn benoemd door de Ministers van Binnenlandsche Zaken: Mr. L. Lietaert Peeibolte, Referen daris; JustitieMr. H. C. Dresselhuys, Directeur-Generaal van het Gevange nis-, Rijkstucht- en Opvoedingswezen en Jhr. Mr. D. O. Engelen, voorzitter der Arrond. Rechtbank te Zutpben; Koloniën: Mr. C. Th. van Deventer, 's Gravenhage; Landbouw, Nijverheid en Handel; H. A. van IJsselsteijn, Directeur-Ge neraal van den Arbeid. Uit de namen der toegetreden leden blijkt, dat het Congres in alle kringen de aandacht trekt. Inschrijvingen als lid (f3.worden ingewacht bij Mej. H. W. Crommelin, Huize Kersbergen, Zeist. Herstellingsoord Trein 8.28 H. IJ. S. M. De vereeniging «Trein 8 28 H. IJ. S. M.f had Maandagmiddag 3 uur de groote voldoening haar eigen her stellingsoord nabij het dorp Soest te kunnen openen. Zooals men zal weten, stelt Trein 8.28 zich ten doel, kinderen van 6 tot 14 jaar naar buiten te zenden, die voor andere vereenigingen niet in de termen vallen, kinderen van wat meer netten stand, zooals meu 't noemt. Alsof daarvoor dikwijls geen steun noodig is? Alsof 't ook daar niet vaak onmogelijk is de benoodigde 25of30 pop uit te zuinigen, waarvoor zoo'n kind die uiterst gewenschte, soms onontbeerlijke oplevingskuur kan wor den verschaft. De vereeniging is coöperatief, d.w.z. elke vijf contribu anten a f5 beschikken over een plaats voor vijf weken. Tot dusver gingen de kinderen naar de bestaande kolonie huizen. Thans prijkt de eigen ruime villa op 't Hoogt, op de Soestereng 27 Juni van verschenen jaar werd de eerste steen gelegd door den kleinzoon en naamgenoot van wijlen den be kenden Amsterdamschen filantroop, dr. P. W. Janssen. De teekeningen lieten toen reeds zien welke mooie bouw door den architect Moen was ontworpen. te houden»... zóó was Gerritje toch nog niet... Hij hoorde preekje aan met be schaamd neergeslagen oogen, in blijkbaar diep-besef van zijn minder waardigheid... »Nou, afin!» zei moe dan, om wier mondhoeken toch soms medelijdend glimlachje kon spelen strijk dan maar op I In GodsnaamMaar word nu toch zuiniger. Wat mót er anders van je worden!» ...En bedremmeld, haast niet dur vende aannemen zijn veertig cents, schuwig-berouw hebbende blikjes op moeder werpend, vroeg Gerritje dan wel: »Nou... wilt u 't dan maar hou den?... Zal 'k maar één dubbeltje nemen?» En juffrouw Yerlint werd vertee- derd. Klopte den stakker op z'n schou der. Zei, dat 't zóó erg niet gemeend was, hoor!... Weineen, die acht stuiver mocht-ie wel hebben. Als-ie dan maar onthield wat ze hem had gezegd... Altijd wat overhouden... Al is 't nög zoo weinig... Dat is de kunst, om in de wereld iets »te worden»... ...Kameraad had 't hem gelapt, toen hij vertellen ze asch had genipt in Gerrit z'n biertje... Alles ruim, hoog, practisch en sier lijk, geeft de huizingen van buiten en van binnen een prettigen indruk. Beneden is hoofdzakelijk gereserveerd voor speelzaal, eetzaal, ziekenzaal, of beter gezegd rusthal Natuurlijk zijn de badkamers aanwezig. Deslaapkamers bevatten 8 bedden maximum; electrisch licht en watet leiding, alles naar eisch. En ook bier weer, evenals aan de andere gestichten op den Amersfoort- schen berg, treft den bezoeker bet heerlijke landschap, eenig mooi. Het huis staat onder directie van mej. C. M. van der Hoeve, die wordt bijgestaan door de dames Zwager Van Zui en de Vries. Veertig logés kunnen plaats vinden. Alles is gereed om de eerste gasten te ontvangen. Waar ook in onze omstreken groote oppervlakten grond worden beboscht achten wij bet niet ondienstig de aandacht te vestigen op eene door het ministerie van Landbouw, Nijver heid en Handel uitgegeven brochure over «De Beteekenis van de Herkomst van Grove-dennenzand voor onzen boscbbouw.« Exemplaren van dit hoogst interes sante boekje zijn grates voor belang hebbende verkrijgbaar bij den heer van Dissel, inspecteur der Staats- bosschen en ontginningen. Legagneux en Hanriot zijn j I. Maandagochtend van Amsterdam naar 't vliegkamp te Soesterberg gevlogen. Laatstgenoemde volbracht de tocht in slechts 25 minuten. Legagneux verdwaalde en kwam eerst op het schieiterrein op de Leusderheide neer waar hij den weg vroeg en bij zijn wederopstjjging door leerlingen der militaire schoolcompagnie welwillend werd geholpen. De Franschman was enthousiast over de heusche ontvangsi hem door officieren en kader bereid. j.l. Zondag hield deR. K. Volks bond zijne balfjaarlijkscbe vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat 26 leden zijn toegetreden en dat er wegens vertrek uit de ge meente, bedanken en royement 25 de vereeniging hebben verlaten, zoodat het ledental thans 106 bedraagt. Van sociale actie, die de vereeniging heelt gevoerd, wordt als de ineest actueele genoemd, de bespreking der ziekte en radenwet, die thans nog niet in zijn geheel is afgehandeld. De toestand der kas bleek, niettegen staande enkele begunstigers huil geldelijken steun hebben opgezegd, gunstig te zijn, alhoewel het bestuur met veel zorgen zuinig beheer steeds de financiën zal moeten blijven be handelen. Bij de periodieke bestuursverkiezing werden herkozen de heeren J H. Huurdeman, S. Kraan en M. Groene- stein en gekozen de heeren J. Peters en H. G. Kalleveen. Zaterdagavond werd door notaris C. A. van Blaricum in het koffiehuis «het Valkjen publiek geveild: Perceel I. Een beeren huis met erf en tuin aan de Arnhemschestraat no. 4; in bod gebracht voor f7600. Perceel II. Een koetsbuis en paarden stal, gelegen achter perceel I; in bod gebracht voor f1850. Perceel III. Een buis Koestraat po. 5; in bod gebracht voor f1400. In massa door P. H. van Haselen, Hij was de kluts kwijt geraakt dien avond. Bets, de jolige, die van hem «profiteerde» zoolang hij met muntjes en riksen kon gooien; Bets, die «au fond» het geniepig-bleeke, huichelende ventje haatte, had er «lol» in... Sloeg zich schaterend van jool, op de dijen, toen Gerrit dien avond echt-dronken werd... Hij, die altijd even stijf, even afgemeten bleef... Totdat-ie met zwarte Bets uit gok- lokaaltje verdween en zij gingen de stad in... Terwijl moeder naar de klok keek en met deernis, toch, dacht aan arm, braaf modelkind, dat zich nu beijverde, om de boeken van patroon bij te hou den en straks zou thuiskomen... bèk-af van het werken, met oogen, die dicht vielen van slaap en vermoeidheid, hun kerend naar bed, te lam om nog iets te willen gebruiken... Die dan in zijn hoog mooi plichtsbesef tegen moe zei «Denk u er om, morgen precies half negen moet ik op!» Zoodat juffrouw Verlint menigmaal tegen de vriendinnen had gezegd «Zie-je, mijn Gerrit, de jongen is waarachtig Al te solide, Al te stipt ...Een kameraad van hem, die nog met Gerritje school heeft gegaan en gekocht voor zijn principaal voor f 10.880. Het departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, vergadert Donderdagavond te 8 uur in Amicitia, ter verkiezing van Be stuursleden. Verkiezing bestuursleden van de Volksbibliotheek en bet Zieken fonds. Behandeling van een be schrijvingsbrief. Benoeming van een afgevaardigde ter algemeene ver gadering en diens plaatsvervanger. Benoeming eener commissie tot nazien der rekening en verantwoording van den Penningmeester. Maandagmiddag te 2 uur is, onder een toespraak van den commis saris van politie, en in tegenwoordig heid van het korps, de bronzen medaille voor 10 jarigen trouwen dienst van den Alg. Nederl. Politiebond uitgereikt aan de agenten G. Wolfswinkel, M. Terpstra en G. Veldman. De Vereeniging «Handel en Nijverheid« vergadert a.s. Vrijdag 12 Mei 's avonds acht uur in «de Zwaantt. ter benoeming van 2 afgevaardigden naar het Middenstandscorigres te Roer mond en ter behandeling van inge komen stukken en mededeelingen. Zondag vliegen de beide Fran- schen te Soesterberg. Voorts zullen daar ook vliegen de Hollanders Wijn malen en Koolhoven, ter opening van het vliegseizoen. Daarna vertrekt Legagneux naar Frankrijk, waar hij te Chalons en te Lyon zal vliegen. Hanriot vliegt vermoedelijk te Win schoten. De Afdeeling Amersfoort van de Ned. ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudendedranken hield Zondag avond 1.1. een gezellige bijeenkomst in »'t Valkje*. De zangvereeniging »De Blauwe Vaan« en de tooneelclub «Streven naar Hooger« verleenden hun medewerking. De zaal was geheel gevuld, zóó zelfs, dat velen zich met een staariplaatsje moesten vergenoegen. Het piogramma was zeer afwisselend en alle nummers werden bijzonder goed uitgevoerd zoodat allen zich kostelijk vermaak ten. Voor dezooveelste maal is weer gebleken, dat dit zonder alcohol zeer goed gaat. Een opmerking: sommige dames mogen wel wat barder spreken, als ze een voordiacht ten beste geven. Zondag hield de eerw. heer Honglugt in '1 Patronaatsgebouw een lezing over «Pers en Lectuur#. Gevolg hiervan was de oprichting van een propagandaclub. Tot dit doel is de parochie in zeven wijken verdeeld en elke wijk wijst twee leden aan, die eens per week vergaderen om de zaken te regelen. Aan het jaarverslag der Arners- foortsche Industrie-en Huishoudschool ontleeuen wij het navolgende: Het aantal leden verminderde door overlijden of vertrek naar elders met 13. Het aantal leerlingen voor de opleidingscursussen bleef stijgende. De school werd in 1910 bezocht door 182 leerlingen, waarvan 63 meisjes uit den dienstbodenstand. Ruim een derde gedeelte betaalden het minimum schoolgeld of bezochten kosteloos de school. Vijf vakgetuigschriften werden uitgereikt n.l. 4 voor huishoudkundige en 1 voor hulp 111 de huishouding. De school ontving voor hare col lectieve inzending op de tentoonstel ling te Brussel eene eervolle vermel ding. Ook op de vanwege de Gioene Kruisvereeniging te Utrecht gehouden altijd zoo fèl het land aan hem had, moet 't hem gelapt hebben... Dien avond, toen hij met Bets, guitig krullebolletje met d'r spotoogjes; met d'r groote valsche veerenmet d'r rikketinkelend kettinkje van doublé en d'r goedkoop-zwoele parfum-geurt jes zat aan de «goktafel» in het obscure, geheime speelholletje, waar de politie nog niet van gehoord had... Moeder had er nooit geen seconde aan getwijfeld, dat Gerritje 's avonds- laat op kantoor moest zijn. Bij den «baas» om de [«boeken te leeren bijhouden». Hij was een paar maal tot een uur of elf bij patroon ge bleven, en zóó had-ie 't toen de baas moeder kwam bezoeken te pas gebracht.... Wie toén scherp en goed gelet had op de klaar-eerlijke oogjes van modelkind, die zou gezien hebben vonkje van vroegrijpe listig heid, levend in de vermoeide, bleeke, matte trekken van braaf-joggie... Waarna zij terwijl de dames haar best deden om de venijnige trekjes van jaloezie in zuurzoete grim lachjes weg te tooveren een traan van moedersmart wegveegde... Ik heb den «model-knaap», die jubileumstentoonstelling werd gede- monstieerd onder grooie belangstel ling, zoo van bezoekers als exposanten. Volgens het Jaarverslag der Vereeniging «Reisbelastinga ten doel hebbende aan minvermogenden, en daaronder in de eeiste plaats aan Kostwinners, die dit tot herstel van gezondheid noodig hebben, een vei blijf van eenige weken in de buitenlucht te bezorgen, ontving het plaatselijke comité in 1910 aan bijdragen f 145,11. In aanmerking genomen dat de totale ontvangst der vereeniging f 17033.41 bedraagt, maakt Amers foort onzes inziens een pover figuur. Moge dit velen een spoorslag zijn deze zoo hoogst nuttige vereeniging door het afzonderen van enkele reis penningen een welverdienden steun te schenken. Klilwortelolie bevordert den haar groei en is onschadelijk. Ze wordt aldus bereidde droge wortels worden in dunne schijfjes gesneden, met sla olie overgoten en met deze een half uur zacht verwarmd Men giète de olie door een linnen lapje, laat ze dan een paar dagen staan en laat ze door filtreerpapier doorzijgen. De neer slag moet op den bodem achterblijven. Om ze welriekend te maken, indien men dat wil, doe men er wat berga- matohe of andere weli iakende olie bij. Men bewaar ze, goed gekurkt, op een donkere, koele plaats; voor't gebruik vuile men telkens een klein flescbje er mee. Klikwortels koopt men bij den drogist: men vindt ze in ons land ook in meuigle; ze moeten, als men ze zelf zoekt, zonder ze te was- schen van de aarde gereinigd worden en op een beschaduwde plaats ge droogd. Bij sterke neusbloeding laat men den patient recht opzitten en den arm, aan den kant waar de neus bloedt, 111 de hoogte heffen. Men maakt de kleeding los, veibiedt het snu:t6n houdt de neusgaten met de vingers dicht. Houdt de bloeding niet op, dan legge men in koud water gedompelde linnen lappen op den neus en ver nieuwt ze iedere minuut; ook inden nek. Helpt ook dit niet, dan roepe men schielijk geneeskundige hulp in. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naarandere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 26 April tot en met den 2 Mei 1911. GEVESTIGD, Adolf Verhoeff van Amsterdam naar Lensder- weg 26. Anna Elisabeth Marinus van Doorn naar Muur huizen 12. Debora Eek v. Bussum naar Bisschopsweg 68. Gesine Everdioe Koekamp wed. van G Draaijer van Maartensiijk naar Stellingwerfstraat 51. Antonia Geettruida de Vries van Veenhuizen (Norg) naar Kruiskamp 51. Johanna Jansen van Utrecht naar Borstraat 3. Pieter Cornel s Valbracht van Bussum naar Leusderweg 90. Nettje Anna Maaike Valbracht van Bussem naar Leusderweg 90. Andries de Vries van Tiel naar Gr. Gasthl. 35. Henrietta Stephania Wolterbeek v. 's Hagc naar Joh. v. Oldbl. i. maanden achtereen z'n patroon had bestolen, zien terechtstaan. Ge zien hem, terwijl het masker van huichelende braafheid van zijn gelaat was gevallenterwijl de nü-stekerige nü naar wraak tegen den rechter, die hem straffen zou, dorstende oogjes, vinnig waren... Ik heb gezien het smalende trekje om zijn lippen, toen de moeder op kwam, om getuigenis te geven over zijn «karakter» en zijn «verleden». Van «slechte vrinden» en van «kame raden, die hem verleid hadden», sprak de vrouw. Maar tegelijk drukte zij den zakdoek vóór het gelaat, want zij voelde wel, dat de rechter haar niet zou gelooven... En inderdaad, er gleed een sceptisch glimlachje over het gezicht van den president der rechtbank. Hij door grondde model-knaap wel... Ze zagen elkaar aan, de grijze magistraat en de kleine, bleeke huiche laar. De rechter lachte met minachting, waarin weemoed schrijnde... En de misdadige knaap, in wiens blik, toen hij z'n moeder zag komen voor 't hekje der getuigen, blinde, felle haat had geleefd, hij trachtte, aangemoedigd door 't lachje van den rechter, op diens trekken te lezen, of-ie toch niet leuk, niet kranig, niet kwiek vond, zóó'n lang volgehouden spel van veinzerij- Ik voelde de boeven-ijdelheid in den jongen dief. En denkend aan wat er in de toekomst van «modeljongen» groeien zal, overmeesterde mij gevoel van afgrijzen en weedom... MaItee Cobbeau.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2