PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Zutphen drong aan op meer steun van rijkswege. Voor de jongste ver- keerstentoonstelling te Berlijn schonk Nederland f 4000 en Denemarken 100,000 Kr., twee bedragen die een voudig kolossaal verschillen. De voorzitter deelde mede, dat bij het Rijk zal worden aangeklopt om meer subsidie. Het bestuur verzamelde gegevens omtrent de beteekenis van wat door de V. V.'s hier te laude jaarlijks aan reclame wordt uitgegeven. Dat cijfer mag op f50,000 worden geschat. Ten slotte werd besloten, dat elke vereeniging voor zich zal overwegen of zij het bureau kan en wil steunen. Op verzoek van Breda zal de Bond aandringen op verbetering van den automobielweg BredaAntwerpen en op verzoek van Renkum zal de Bond ijveren voor betere aansluiting op de stations Wageningen en Rhenen. Naar aanleiding van door Kampen gestelde vragen, zal het Bondsbestuur een propaganda-brochure doen samen stellen, waarin in cijfers een beeld zal worden gegeven van de beteekenis van het vreemdelingenverkeer hier te lande. Daarmede zullen gemeentebe sturen, naijveren en particulieren op gewekt worden tot steun aan de ver- eenigingen. Op voorstel van Sneek zal de Bond bij de spoorwegmaatschappijen aan dringen op invoering, evenals in België, van 7- en 14 daagsche abonne menten voor alle lijnen. Vastgesteld werd, dat de Bonds vergadering dit jaar zal worden ge houden te Breda, op 26, 27 en 28 Augustus a.s. Ten einde den Bond te dienen van rapport omtrent de wenschelijkheid en mogelijkheid van nauwere aan raking van den Bond met lichamen, die eenzelfde doel nastreven, als: Heemschut, A. N. W. B., Mooi Neder land, Behoud van Natuurmonumenten, werd eene commissie benoemd, be staande uit de heeren mr. F. A. Kokosky, Amsterdam, (plaatsvervan ger mr. J. F. Hijmans, 's-Gravenhage); J. J. A. Knoote, 's-Grarerihage, en P. de Graaff, Utrecht. Na afloop van de vergadering werd een rijtoer gemaakt naar Zeist. Handelsbl Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 30 Mei 11911, des namiddags ten half 2 ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting voor de gasfabriek, dienst 1911. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van twee perceelen ten dienste van de gasfabriek. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be- grooting van de gasfabriek en van de gemeente-begrooting, dienst 1911, in verband met den aankoop van twee perceelen ten dienste van de gas fabriek. 4. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende bet aan gaan eener geldleening in verband rnet den aanleg eener gemeentelijke drinkwaterleiding. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1911, in verband met den aanleg eener ge meentelijke drinkwaterleiding. bij de hand gehad..." Tegen kwart vóór tweeën keek me neer Savary, alvorens Beurswaarts te gaan, naar rechts en links... «Geen nood!" wenkte portier. Lang zaam schreed Savary naar de vestibule. «Kerel" zei z'n vriend Van Heerde, wien hij 't zaakj e had zitten vertellen «as je dat nou kalm en verstandig aanlegt... vooral verstandig..." «Maurits!" riep een heesche vrouwe- stem. En Savary voelde dat ie bleek werd... Zij was 't. «Maurits" zei Henriëtte «ik moet je even spreken I" Portier was vuurrood van woede... Zoo'n canaille I... Hij schoot toe, want een klant als Savary... «Doorloopen I" fluisterde Van Heerde «gauw doorloopen I" Ze waren al bij de groote glazen voordeuren van het café-restaurant. «Maurits, ik moet je spreken riep Henriëtte. «Allo, vrouwtje, op zij! En gauw wat!" zei Van Heerde, die hield van stevig optreden in zulke dingen. De dikke portier vloog naar voren. In het café-restaurant was 't eene op- sthaaldimg... Alles rende naar buiten. G. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende de medewer king der gemeente tot oprichting eener Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de zeker heidsstelling van den directeur van de gasfabriek van de reinigingsdienst en van den havenmeester. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanwijzing van stem- localen. 9. Benoeming van leden en plaatst- vervangende leden van den Gemeen teraad en de Provinciale Staten in het jaar 1911. '10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake het verkrijgen eener tramverbinding met Soest. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende reclames inzake aanslag in het vergunnings recht. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven eener ondersteuning aan de weduwe P. J. Aalten. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van verlof wegens ziekte aan de onder wijzeres aan de openbare lagere school 2e soort Hellestraat Mej. J. M. de Bruyn. 14 Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende de splitsing van de le klasse van de school 2e soort aan de Hellestraat. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van rooi lijnen. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting dienst 1910 (buitengewone ontvangsten en uitgaven). 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet aangaan eener geldleening (dienst 1910). 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting dienst 1910 (gewone ont vangsten en uitgaven). 19. Vaststelling van het 2e gedeelte van het oorspronkelijk kohier inkom stenbelasting, dienst 1911. 20. Vaststelling van het le sup pletoir kohier inkomstenbelasting, dienst 1911. 21. Vaststelling van het 7e sup pletoir kohier inkomstenbelasting, dienst 1910. 22. Behandeling van reclames inzake inkomstenbelasting, dienst 1910. 23. Verleening van afschrijving inzake in komsten belasting, dienst 1910, wegens vertrek en overlijden. 24 Vaststelling van het oorspronke lijk kohier straatbelasting, dienst 1911. 25. Behandeling van eene reclame inzake straatbelasting, dienst 1910. Evenals ten vorigen jare wenscht de «Amersfoortsche Kunstkring# in «Ons Huis« Korte Gracht, eene ten toonstelling van werk harer leden ge durende den afgeloopen winter te houden, met 't doel 't publiek in de gelegenheid te stellen, een oordeel te vellen over de wijze van werken op de teekenavonden, door de vereeniging ook in 't afgeloopen seizoen gehouden. Geopend Maandag 29. Dinsdag 30 en Woensdag 31 Mei a s., des avonds van 7 tot 10 uur. Vrije toegang. Bij het op Hemelvaartsdag te Breda gehouden Concours Hippique behaalde in bet groot springconcours »de Beker van Breda# jhr. L. M. van Reigersberg Versluys, met »Ericstone« De gérant telefoneerde... Zij had hem bij de keel gegrepen. Zijn hoed rolde op de modderige straat... «Schoelje I" schreeuwde zij «schurk! mij als eene bedelaarster weg te ja gen!... Dan zullen zij weten... Alle maal I" Maar de ijzeren greep van een politie-knuist rukte haar achteruit... 't Was een oploop, een herrie, voor het groote café-restaurant, zooals de oudste stamklanten zich niet herin nerden ooit beleefd te hebben Tus- schen twee agenten werd het dametj e weggebracht... En dien middag, op 't bitteruur was 't woelig-druk in 't café. De kersversche editie van de avond bladen werd haast niet aangeraakt... Het zaakj e-Savary beheerschte alles. «Nu ja" zei een van het clubje, waartoe hij behoorde «over veertien dagen is alles doodgebloed. Hij maakt ■een uitstapje naar Parijs... Naar Wee- nen... That's all!" «Maar die Binkers... Je weet wel, die was feitelijk officieel met dat exemplaartje geëngageerd!... Zoo'n niais, zoo'n idioot... Voor dien is 't een leuke perkara!" den 6en prijs en luit. Baron van Voorst tot Voorst met Maaijke Meu den 9en prijs. In de Saut Couples gereden door officieren en heerrijders viel den 1 en prijs ten deel aan Gravin Ada bereden door luit. baron H. van Voorst tot Voorst en Jeane d'Arc bereden door luit. jhr. K. Quarles vari Uffort. De 2e prijs werd behaald door Ericstone bereden door jhr. L. M. v, Reigers berg Versluys, en Maayke Meu bereden door luit. H. baron van Voorst tot Voorst. Van de niet volbloed paarden be haalde Debutaat van luit, R. Wilson den len prijs. Dezen zomer worden hier weer cadetten van de Kon. Militaire Aca demie te Breda gedetacheerd; 10 bij het 5e regiment infanterie, 5 bij het le regiment huzaren en 6 bij bet le regiment veld-artillerie. ZONDAG 28 MEI. Renionstraiitsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. P. (leering, te 's Gravenhage. Collecte Remonstr. Broederschap. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/j uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Bevestiging van een lid van den Kerkeraad. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. H. Mulder. pred. te Harderwijk, 's Av. 5'/> uur, Ds. H. Mulder. Beide keeren Maandel. collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, God dienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurbuizen 113 Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Buitengewoon fraai weder be gunstigde j.l. Donderdag, Hemelvaarts dag, de vliegdemonstraties te Soester- berg. Niet minder dan 21 vluchten werden met succes volbracht. Vóór de eigenlijke evoluties in het lucht ruim een aanvang namen, hield de leerling-vlieger Metelerkamp Cappen- berg uit Amsterdam hel publiek bezig met zijn eerste oefeningen. De ver gelijking met het eigenlijke vliegen staat natuurlijk als het afmattend »boer-daar-leit-een-kip-in-'t water- spel# vanj de piano-beginneling tot de heerlijke melodieën welke de kun stenaar uit zijn instrument weet voort te brengen. Alleen het eerste is minder vervelend. Met belangstelling tenminste volgde het publiek het rijden van Metelerkamp, dat zoo nu en dan door een klein sprongetje werd afge wisseld. Even voor half vier ondernam Wijnmalen zijn eerste vlucht. Zijn stijging werd enkele minuten later gevolgd door die van Verschaeve. Beide vliegers werkten zich gedurende een achttal minuten in het winderige luchtruim voort. Beneden leek het alsof de wind niet zoo sterk was, doch Verschaeve deelde ons mede dat juist nu voor den vlieger gevaar dreigde Door den feilen zonneschijn werd de matige wind in de lagere luchtlagen omgezet in verraderlijke draaikolken... Daarvoor moet de vliegmensch op zijn hoede zijn Dat het daarboven inder daad nog gevaarlijk was bleek intusschen ook wel uit den spoed waarmede de Belg Tyck zijn om 3 25 begonnen «Perkara?" zei een tweede stamgast, een reuzebof, kerel! De grootste bof, die iemand kan tebeurt-vallen, juffie met «antecedenten" in den vorm van een overleden wichtje, pa-over-den-kop geweest... En dan een poes met zulke nageltjes... Neen, dat noemt hij een perkara... Meneer ik stel voor een rondje te bestellen ter eere van de schitterende veine, amice Binkers vandaag tebeurt-gevallen «Bravo!" riepen de leden van het clubje... En de rottingen stampten, rinkelden, ten teeken van warm-en- thusiaste instemming... MaItre Cobbeau. vlucht eindigde. Twee minuten later na niet zonder moeite en gevaar één baanronde afgelegd te hebben stond hij met zijn monoplan weder op den beganen grond. Tot halfzes werd verder betrekke lijk weinig gevlogen. Alleen Wijn malen verhief zich eenige malen met zijn Farman van de heide; een dezer keeren was hij vergezeld van een oud studiegenoot uit Utrecht, den heer Van Weede. Het mooiste gedeelte van de demon straties werd echter na half zes ge geven, toen bet grootste gedeelte van liet publiek reeds was vertrokken. Inzonderheid vermelden we de uit stapjes van Wijnmalen en Verschaeve riaar Utrecht. Nadat de eerste van 6.40 tot 6 48 een klein toertje met zijn schoonpapa, den heer v.d. Heijden, had gemaakt, liet hij eenige minuten later zijn bevallige wederhelft instap pen en werd den meest rechten weg, los van kronkelende wegen en paden, naar de grijze Bisschopstad gekozen. De Dom werd van alle kanten door het vliegende paar bekeken en ver volgens de terugreis aanvaard. Na een vlucht van ruim een half uur kwamen de luchtreizigers om 7.22 weder be houden in het vliegkamp terug. Ver schaeve maakte hetzelfde tochtje als zijn collega. Een tiental minuten bewogen zij zich boven de straten, waar, 't spreekt van zelf, duizenden de bewegingen der vliegmenschen volgden. Hilgers als passagier wist zelfs het nuttige met het aangename, te verbinden door eenige honderden reclame biljetten van het vliegkamp naar keneden te doen wapperen. Ook deze tocht duurde ongeveer een half uur. Zooals gezegd werdeu er in het getieel 21 vluchten gemaakt, welke we natuurlijk niet alle afzonderlijk zullen beschrijven. Verschaeve nam nog tweemaal een passagier mede, rnevr. Bill en den heer Gedeam uit Rotterdam, terwijl Wijnmalen achter eenvolgens opsteeg met de heeren C. L. Boissevan uit Bloemendaal, J. P. van Hulsen uit 's-Hage, en H. J. v. d. Weg uit Deli. Op een hoogte van 2 a 300 meter maakte Tyck een uitstapje in de richting Zeist. De dag werd besloten met het probeeren van een nieuwen tweedekker, in het kamp vervaardigd. Wijnmalen ging er eenmaal de baan mede rond. 't Scheen echter, dat alles nog niet geheel in orde was, want slechts eenige oogenbhkken vei hief de nieuwe machine zich boven den grond. Eerst om half negen was het vliegen geëindigd. Schiet en Schcrinvcreeniging Wilhelmina" te Utrecht. Uitslag van den Provincialen Schiet wedstrijd, gehouden ter gelegenheid van het 12'/, jarig bestaan der ver eeniging. Korpswedstrijd. Maximum 300 pun ten. Afstand 200 M. Eere-prijs vereen. «Wilhelmina" Amersfoort 258 p. le prijs vereen. «De Eendracht," Utrecht, 254 p. 2e pr. Oranje, afd. v. d. Bond van Oud-Onderofl., Utrecht, 250 p. 3e pr. vereen, 's Lands Weerbaar heid, Utrecht, 249 p. 4e pr. Voor Koningin en Vaderland, Amersfoort, 241 p. 5e pr. Utr. Vrijw. Corps, Utrecht, 225 p. 6e pr. afd. Utrecht v. d. Kon. Ned. Weerb. Vereen.. Utrecht, 222 p. 7e pr. Neerlands Driekleur, Utr., 220 p. Kampioen Korpswedstrijd. Max. 60 p. Afstand 200 M. ie pr. Schiet- en Schermvereen. Wilhelmina, Utrecht, 56 p. (Korps- schutter A. Verbuigt.) 2e pr. vereen. Prins Hendrik, te Amersfoort, 52 p. (Korpsschutter A. E. Blok.) 3e pr. vereen. Broederschap II, te Amersfoort, 52 p (Korpsschutter J. J. Otto) 2 en 3 na loting. Jubileum-wedstrijd. Max. 60 p. Afstand 150 M. Ie pr. A. 11. Goenee, Utrecht, 58 p. 2e pr. F. H. Troll, idem. 58 p.3e pr. 11. v. d. Vlugt, A'foort, 58 p.; 4e pr. J. Th. H. de Koning Garis, Utrecht, 57 p.; 5e pr. D. J. v. d. Vooren, idem, 57 p. le 2 en 3, en 4 en 5e na loting. Eere-wedstrijd. Max. 00 p. Afst. 200 M. le pr. W. Luiljens, Utrecht, 56 p. 2e pr. F. J. van Rbienen, idem. 54 p. 3e pr. J. Housheer, idem, 54 p.; 4e pr. D. J. v. d. Vooren, idem, 54 p.; 5e pr. C. F. v. d. Brink, idem, 53 p.Ge pr. A. W. v. Barten, idem. 53 p.; 7e pr. C. W. F. van Aken, idem, 53 p. 2 en 3 na loting. Vaste-baan-wedstrijd, Max. 24U p. Afstand 200 M. le pr. F. J. Rhienen, Utrecht 223 p.; 2e pr. A. van Zutphen Jr., idem, 221 p.; 3e pr. J. Housheer, idem, 220 p. 4e pr. W. Luiljens idem, 219 p., steunseriën 51-51; 5o pr. .1. K. van Dijk, idem, 219 p, idem 51-49; 6e pr. II. Troll, idem 219 p., idem 49-45; 7e pr. A. W. v. Barten, idem, 218 p. 8e pr. D. van Eek. A'foort, 217 p.; 9e pr. A. Th. de Fouw, Utrecht. 212 p.; 10e pr. A. Verbugt, idem, 210 p.; lie pr. A. Hartevelt, idem, 209 p.; 12e pr. C. F. v. d. Brink, idem, 204 p.13e pr. C. W. F. v. Aken, idem, 201 p.; 14e pr. A. H. Goenee, idem, 199 p.; 15e pr. I. Roelofs,idem, 191 p. Vrije-baan-wedstrijd. Max. 108 p. Afstand 150 M. le pr. W. Luitjens, Utrecht, 107 p., steunseries 8 ml. 35; 2e pr. F. J. v. Rhienen, idem. 107 p., idem 6 ml. 35; 3e J Th. II. de Koning Gans, idem, 107 p, idem 6 ml. 35 pl. 3 ml. 34i 4e pr. J. Housheer, idem, 107 p., idem-1 ml. 35 pl. 1 ml. 34; 5e pr. H. v. d. Vlugt. A'foort. 106 p., idem 6 ml. 35; 6e pr. W. Kerssemakers, Utrecht, 106 p, idem 2 ml. 35; 7e pr. D. v. Buuren, A'foort, 106 p., 1 ml. 35 pl. 1 ml. 34; 8e pr. M. Huizinga, Baarn, 106 p., 1 ml. 35; 9e pr. A. H. Goenee, Utrecht, '106 p 10e pr. J. A. van Luijn, idem 105 p 5 ml. 34; lie pr. D J. v. d Vooien, idem 105 p., 4 ml. 34;'12e pr. A. v. Zutphen Jr., idem 105 p., 5 ml. 35; 13e pr. J. K. v. Dijk, idem. 105 p 1 ml. 35; 14e pr. C. W. F. v. Aken, idem, 104 p., 10 ml. 34; 15e pr. C. J. W. v. Eimeren, A'foort, 104 p., 4 ml. 34. Vrije-baan-wedstrijd. Max. 108 p. Afstand 200 M. le pr. D. van Buuren, A'foort, 106 p., steunseries 4 ml. 34 pl 6 ml. 32; 2e II. v. d. Vlug't, idem, 106 p, 4 ml. 34 pl. 5 ml. 32; 3e pr. F. J. van Rhienen, Utrecht, 105 p 4e pr. J. Th. H. de Koning Gans, idem, 103 p., '1 ml. 33; 5e pr. A. Verburgt, idem, 103 p.; Ge pr. J. Oudgenoeg, idem, 102 p.; 7e pr. W. Luitjens, idem, 102 p.; 8e pr. A. II. Goenee, idem, 101 p., 1 ml. 33; 9e pr. A. Th. de Fouw, idem, 104 p.; 10e pr. J. Hous heer, idem, 101 p.; lie pr. D. van Eek, A'fooit, 100 p., 4 ml. 33; 12e pr. A. W. van Barten, Utrecht, 100 p., 1 ml. 33 pl. 5 ml. 32; 13e pr. J. Hoogenstraaten, idem, 100 p., '1 ml. 33 pl. 2 ml. 32; 14e pr. A. v. Zutphen. Jr., idem, 100 p., 6 ml. 32; 15e pr. J. K. v. Dijk, idem, 100 p, 2 ml. 32. Dagmedailles. 7 Mei, baan 150 M., F. J. v. Rhie nen, Utrecht. 7 Mei, baan 200 M,, D. v. Buuren, Amersfoort. 14 Mei, baan 150 M., W. Luitjens. Utrecht. 14 Mei, baan 200 M., H. J. v. d. Vlugt, Amersfoort. 21 Mei, baan '150 M., J. Th. H. de Koning Gans, Utrecht. 21 Mei, baan 200 M J. H. Hous heer, Utrecht. In geval belanghebbenden met den uitslag niet accoord gaan, gelieve men vóór den 29eu Mei a.s. mededeeling te doen aan bet adres van den secre taris A. Verburgt, te Utrecht. Na dien datum zal van reclames geene notitie worden genomen. Luchtvaart. De commissarissen der Koningin hebben aan de burgemeesters bericht, dat de Minister van Oorlog aan zijn ambtgenoot van Binnenlandscbe Zaken het volgende heeft medegedeeld: De landing van Duitsche luchtballons in de nabijheid van het fort Pannerden en de vesting Willemstad, alsmede de omstandigheid, dat in deze ballons photografische toestellen werden me degevoerd, waardoor de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat van de vesting werken photografische opnamen zijn genomen, heeft mij aanleiding gegeven, om in overleg met den minister van justitie de aandacht van de stelling commandanten te vestigen op art. 430 van het wetboek van strafrecht, het welk strafbedreiging inhoudt tegen dengene, die, zonder verlof van het bevoegd gezag eene opneming doet van eenig militair werk. De militaire autoriteiten moeten iD verband hiermede, zoodra een lucht schip in de nabijheid van eenig mili tair weik wordt gezien, de politie autoriteiten van de plaatsen, waar het luchtschip vermoed wordt te zullen landen, onmiddellijk telegraphisch of telephonisch waarschuwen, waarna

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2