Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. de prijzen der grondstof ondergingen tengevolge van ongunstige oogstbe- richten, waaraan men eerst geen geloof hechtte, doch die later bevestigd wer den, waarop verdere verhooging der prijzen volgde. Eene nijverheid, die geregeld kan doorwerken, maar bij plotselinge ver hooging van de prijzen harer grond stof tijdelijk niet voordeelig werkt, heeft toch geen behoefte aan bescher ming. Zulke ervaringen doen alle tak ken van nijverheid op hunne beurt zonder uitzondering op, dat is het speculatieve element dat in elk bedrijf zit, maar daaraan tracht men niet te gemoet te komen door bescherming, wanneer de speculatie leidt tot verlies. Brengt men zijne overwinst ook naar den fiscus wanneer men door voor- deelige inkoopen extra heeft verdiend? Immers neen, welnu Iaat men dan nu ook geen bescherming vragen. In de memorie van toelichting wordt de meenirig uilgesproken, dat in het algemeen de voorgestelde rechten met hoog genoeg zullen zijn om aanleiding te geven tot vorming van combinaties van inlandsche industieelen met de bedoeling de prijzen op te zeilen. Zoodanige combinaties toch bloeien alleen met betrekking lot die indu strieën, wier uitoefeningen in banden van slechts enkelen is. Hoeveel fabrikanten van paklinnen en zakken zijn er in Nederland? Im mers slechts enkele. Hoeveel fabrikan ten van tarwemeel? Immers slechts weinige, minder dan twintig, hoeveel zoutzieders? Immers zoo weinige, dat deze nu reeds vereenigd zijn in het denkbaar volmaakste syndicaat! En niettegenstaande dat alles schi ijft de Standaard in hare reeds aangehaalde toelichting, dat zij het noodzakelijk achtte: rrscherp te doen uitkomen, »dat in dit ontwerp van een bescher mend stelsel als zoodanig geen sprake dis". Zij mocht het noodzakelijk achten, hel was met de waarheid in strijd. Hel ontwei p huldigt een beschermend stel sel. Dat is, blijkens de memorie van toelichting der voorstellers, niet aan twijfel onderhevig, en voor een ieder, die kennis wil nemen van het ontwerp en van die toelichting, en zich niet vergenoegt met het lezen van gekleurde courantenartikelen, volkomen duidelijk. Gisterenmiddag vergaaerde de ge meenteraad onder praesidium van den Burgemeester. Na goedkeuring van de notulen der veigadering van den 25 April II. zooals deze door den secre taris waren ontworpen, deelde de voorzitter mede, dat de navolgende stukken waren ingekomen Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 1 Mei 1911 3e af- deeling No. 162311191 tut goedkeu ring van het raadsbesluit van 1 No vember 1910 No 369it. betredende aankoop van gronden voor de water leiding. (Voor kennisgeving aange nomen.) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 1 Mei 1911 3e al- deeling No. 169311166 tot goedkeu ring van het op 25 April vastgestelde eerste gedeelte van het primitief lvohier van de inkomstenbelasting dienst 1911. (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 8 Mei 1911 3e al- deeling No. 1900/1272 betredende eene reclame inzake inkomstenbelas ting dienst 1910. (Voor kennisgeving aangenomen Nota van Burgemeester en Wet houders van 10 Mei 1911, afd. I, No. 609 betreffende de rooster van aftreding van de Raadsleden. (Voor kennisgeving aangenomen.! Van de Kamer van Koophandel het jaarverslag over 1910. (Te doen druk ken bij het gemeenteverslag.) Van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs het verslag over 1910. (Te doen drukken bij het ge meenteverslag.) Van de Industrie- en Huishoud school het verslag over 1910. (Ter inzage voor de leden ter secretarie.) Van de Ambachtsschool te Amers foort het verslag over 1910. (Ter inzage voor de leden ter secretarie.) Van de Ambachtsschool te Amers foort het verslag over de avondtee- «Heel wat anders," zegt Mina op vrij wat zachter toon, «als Letitia komt zal ik 't u eens laten zien." «Letitia, hè ja," zegt de pieperige stem van nacht Kato. «Hé ja Letitia, ze is toch wel, hoop ik. Och ik vind het zoo naar je zoo te overvallen!" Wordt vervolgd. kencursus voor ambachtslieden 1 October 1910—31 Maart 1911. (Ter inzage voor de leden ter secretarie.) Een adres van agenten van politie betredende hunne pensionneering en die van hunne weduwen en weezen. (Aan B. en W. om praeadvies.) Een adres van het Bestuur van de Oranjevereniging met verzoek eene subsidie te willen geven. (Aan B. enW. om praeadvies.) Een adres van de afdeeling Amers foort van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vaeantie- kolonies om subsidie. (Aan B. en W. om preadvies.) Alvorens tot de behandeling der punten van de agenda over te gaan. deed de voorzitter de deuien sluiten voor een geheime zitting die ongeveer een half uur duurde. Na heropening der openbare ver gadering werd een voorstel van Burge meester en Wethouders tot wijziging van de begrooting voor de gasfabriek, dienst 1911, zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De betalingen, welke particulieren voor aansluitingen schuldig zijn. zullen dus voortaan onder de gewone inkomsten der gasfabriek verantwoord worden. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van twee perceelen aan de Kleine Koppel tot verbetering der toegang tot de ter reinen der gasfabriek werd, nadat het nog door den Wethouder van Open bare Werken en den heer Gerritsen was aanbevolen, zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals het daarmede verband houdende voorstel tot wijziging van de begrooting der gasfabriek en van de gemeenlebegroo- ting, dienst 1911. Naar aanleiding van eene bemerking der Gedeputeerde Staten op het raads besluit van 1 No vem bei 19 lOtot aankoop van terreinen bestemd voor prise d'eau voor de gemeentelijke drinkwater leiding besloot de Raad: I. In te trekken zijn besluit van 1 November 1910. II. Burgemeester en Wethouders te machtigen om over te gaan tot de uitgifte van eene geldleening tot een bedrag van f331.000 ter bestrijding van de uitgaven voorden aanleg eener gemeentelijke drinkwaterleiding en daarmede in verband staande werken, onder de volgende voorwaarden Artikel 1. Het op te nemen kapitaal bedraagt f331.000 nominaal, rentende 4% 'sjaars. Artikel 2 De leening kan worden uitgegeven bij seriën. De tijd en wijze van uitgifte en de grootte van iedere serie worden telkens door den Raad bepaald. De obligatiën worden uit gegeven aan toonder en zijn groot f500 of f 1000. Artikel 3. De obligatiën zullen door loopend genummerd zijn van 1 tot en met 331. Indien obligatiën van f500 uitgegeven worden, zull»n 2 aandeelen onder een volgnummer,ondeischenlen- lijk gemeikt met A en B, uitgegeven worden. Artikel 4. Bij elke obligatie wordt gevoegd een talon en een stel coupons, alle door den Secietaris der Gemeente gewaarmerkt, verschijnende op den 30 Juni en den 31 December van elk jaar en betaalbaar ten kantore van den Gemeente ontvanger en een door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen kantoor te Amsterdam. De eerste coupon heeft een gelds waarde, berekend naar den tijd, welke op den verschijndag sedert de uitgifte is verloopen. De coupons, die vijf jaren na den vervaltijd niet ter betaling zijn aan geboden, zijn verjaard. Artikel 5. Onverminderd het recht der Gemeente om te allen tijde tot vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing a pari over te gaan, zal ten minste afgelost worden le jaar van exploitatie nihil 2e d d f 2000. 3e d d - 3000. 4e d d - 4000. 5e d d d - 5000. 6e d d d - 6000. 7e d d - 7000. 8elOea d d - 8000. 11e13e» - 9000. 14eI6e» - 10000. 17e—19e d - 11000. 20e22e - 12000. 23e25e» -13000. 26e28e» - 12000. 29e31e- 11000. 32e t 10000. 33e - 9000. 34e - 7000. 35e - 50u0. 36e40e- 3000. De aflossing wordt op 31 December van ieder jaar ten kantore van den Gemeente-ontvanger betaalbaar ge steld, na voorafgaande uitloting in de maand November. Uitgelote obligatiën werpen geen rente meer af na den dag waarop zij betaalbaar zijn ge steld. De uitloting geschiedt in 't openbaar ten Raadbuize ten overstaan van Burgemeester en Wethouders. De uitgelote nummers woiden bij publicatie ter openbare kennis ge bracht en in een der te Amsterdam verschijnende effectenbladen geannon ceerd. De uitbetaling geschiedt op de kantoren, waar de coupons betaal baar worden gesteld, legen intrekking van de uitgelote obligatiën met de daarbij behoorende niet-vervallen cou pons en van den talon. Artikel 6. De rente en aflossing woiden gevonden uit de gewone mid delen der Gemeente. Artikel 7. De uitgifte van een serie der leening geschiedt naar mate zulks door den Gemeenteraad zal worden bepaald bij openbare inschrijving of onderhands. De inschrijving geschiedt ter Gemeentesecretarie of op een dooi Burgemeester en Wethouders aan te wijzen plaats op door hen te bepalen dagen en uren, bij gesloten en gezegelde biljetten. De inschiijvingsbiljetten moeten be vatten le de namen, en voornamen en woonplaatsen der inschrijvers; 2e het nominaal bedrag en deri koers, in letters gescbieven, waar voor ingeschreven wordt. De opening der inschrijvingsbiljetten geschiedt in 't openbaar ten overstaan van Burgemeester en Wethouders op door hen te bepalen plaats en tijd. De beslissing over alle geschillen, welke uit den vorm of inhoud der inschiijvingsbiljetten mochten ont staan, ts opgedragen aan Burgemeester en Wethouders. Artikel 8. De inschiijvers zijn in elk geval gehouden hunne inschrij vingen gestand te doen ook indien na de opening der biljetten wordt besloten niet het volle bedrag, voor hetwelk de inschrijving geopend is, uit te geven. Artikel 9. De inschrijvingen geschie den voor een bedrag van ten minste f500.- Den hoogsten inschrijver zal het bedrag worden toegewezen waarvoor hij beeft ingeschreven; daarna volgt die na hem de hoogste inschrijving beeft gedaan en zoo vervolgens tot het gewenschte bedrag is gekomen indien door twee of meer der boogste inschrijvers voor gelijken prijs meer is ingeschreven dan benoonigd is, zullen hunne inschrijvingen pondsge wijze worden verminderd. Het lecht tot eventueele weigering vaninschiij- virigen wordt door Burgemeester en Wethouders voorbehouden. Aitikel 10. Aan de inschrijvers wordt binnen viermaal 24 uren na afloop van den termijn voor de in schrijving gesteld, bericht gegeven van het hun toegewezen bedrag. Artikel 11. De stortingen op de inschrijvingen geschieden op den door Burgemeester en Wnthouders vóór de inschrijving te bepalen dag, voor hel volle bedrag ten kantore van den Gemeente-ontvanger, tegen uitreiking van obligatiën of van recepissen. Een daarmede verband houdend voorstel tol wijziging der gemeente- begrooting dienst 1911 .werd stil zwijgend goed-gekeurd. Daarna besloot de Raad dat de gemeente Amersfoort zal medewerken tot de oprichting eener vereeniging van Nederlandsche Gemeenten door als lid tot die vereeniging toe te treden onder die voorwaarde dat de jaar- lijksche contributie niet hooger be paald wordt dan '/i cent voor ieder inwoner en een lid «ari hel Dagel. Best. te machtigen de vergadering tot oprichting der vereeniging bij te wonen en daarbij de gemeente te vertegenwoordigen en tevens alsdan al die wijzigingen in de statuten goed te keuren, welke door die vergadering of ter verkiijging der Koninklijke goedkeuring in het on twerpder statuten behoorende bij het bovengenoemde adres, mochten worden noodig geacht, behoudens de eerstgenoemde voor waarde. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der zeker heidsstelling van den directeur der gasfabriek, van die der reinigingsdienst en van den havenmeester, werd z.d. en z h. st. aangenomen. Het in ons vorig nummer reeds vermelde voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanwijzing van stemlokalen werd z. b. st. aangenomen nadat de heer Gerritsen de wenscbe- lijkheid had betoogd van het aan de kiezers in het 1ste district op duide lijke wijze kenbaar maken der voor hen plaats gehad hebbende verande ring. De stembureaux voor de vei kiezing van leden van den Gemeenteraad en Prov. Staten, werden vastgesteld als volgt: le Kiesdistrict. Vooizitter: R. G. Rijkens pl. verv. voorzitter: A. M. Tromp van Holst. Leden S. J. van Duinen, W. Salomons en J. van der Wal. pl. verv. Leden: J. W. C. Bloem. A. M. E. des Tombe, Jbr. S. M. van Reigersberg Versluys, J. W. Middelburg, A. P. Schroder, H. A. de Groot, M. van Heioma. 2e Kiesdistrict. (Hoofdstembuieau) Plaatsvervangend voorzitter: W. H. Kam. Leden N. Velshein, M. R. N. Óosterveen, J. W. Jorissen. pl. verv. Leden J. C. Rolandus Hagedoorn, B. J. van Enst. H. Noorman, B. A. Siddré, Joh. Ki oppers, T. J. ll.Rianchi, J. van Wessum. 3e Kiesdistrict: Vooizitter: H. W. van Esveld. pl. veiv. voorzitter: A. A. Hamers. Leden: A. II. van Kalken. D Ruijs, D. Ger ritsen. pl. verv. Leden. A. Harschei Bz, P. S. R. Wolterbeek, Dr. L. J. de Rochemont, H. Koning. Daarop kwam aan de orde een voorstel van Burgemeester en Wet houders orn hen in verband met bet verkrijgen eener tramverbinding met Soest een crediet van ten hoogste f 800.toe te staan. Ter toelichting van dit voorstel schreven B. en W. Door uwe vergadering werden in onze handen om advies gesteld 2 adressen van den ingenieur Krieger, betredende het verkrijgen eener tram- vei binding tusschen Amersfooit en Soest. In het eerste adres vraagt adressant hem voor den tijd van 2 jaren voorloopig vergunning te willen verleenen tot het leggen van spooi- staven in den nieuwen weg va'n het Stationsplein naar Birkhoven, behou dens indiening van uitgewerkte plan nen en volgens door uwe vergadering te stellen voorwaarden lot verkrijgen eener definitieve vergunning voor tramaanleg en exploitatie, terwijl in het tweede adres verzocht wordt, dat uwe vergadering zich nog niet uit- spreke over een vergunningstermijn, maar wel over de zedelijke en finan- cieele medewei king voor de totstand koming dier verbinding, zonder meer. Wij hebben deze adressen gezonden aan de commissie voor vooi bereiding van een tramweg AmersfoortSoest, met veizoek ons dienaangaande te willen adviseeien, waarna wij het hiei bijgaand advies mochten ont vangen. Wij zijn van oordeel, dat een onder zoek, zooals de commissie zich dal vooistelt, van zeer veel belang voor de Gemeente is; immeis eerst na een dergelijk onderzoek is hel rnogeljjk in deze aangelegenheid nadere be sluiten te nemen. Wij hebben ons daarom gewend tol Burgemeester en Wethouders van Soest met de vraag of die Gemeente beieid is een aan deel in de kosten van het onderzoek te dragen. De Gemeenteraad van Soest beeft daartoe een bedrag van f 200 beschikbaar gesteld: hoewel wij aan vankelijk eene andeie verhouding tusschen de bijdragen van Soest en Amersfoort hadden overwogen (n.l. resp f 350 en f 650) meenen wij dat, nu er geen kans schijnt te bestaan dat Soest zijne bijdrage zal verhoogen, dit veischil geen reden mag zijn het onderzoek niet te doen plaats hebben. Slechts op één pnnt kunnen wij de beschouwingen der commissie van voorbereiding niet deelen, t. w. waar zij voorstelt de concessie-aanvraag Kiieger van de hand te wijzen. Het komt ons juister voor te dien aan zien nog geen beslissing te nemen, voordal de resultaten van het in te stellen onderzoek bekend zijn De heer van Duinen achtte een crediet van 1800.tot het verkrijgen van een verbinding met Soest alleen le hoog. Hij zou gaarne zien dat de commissie de mogelijkheid overwoog van de tol standkoming van een tramnel tusschen Amersfoort en om liggende gemeenten, eene meening waarmede de beer Veis Heijn zich zeide te vereenigen. Wil er toch iets tot stand komen dan moet rnen zijn kracht zoeken in doorloopend vei keer. Op eene desbetreffende vraag van den heer van der Wal deelde de voor zitter mede. dat de Commissie be staande uit de heeren Jhr. Barchman Wuytiers, H. Meursing, T. Sanders, Loten van Doelen Grothe en Prille- vitz, door hem was geconstitueerd en dat die commissie niet verder wenscht te gaan dan de mogelijkheid te onder zoeken van den aanleg eener tram lijn Amersfoort-Soesl. Gaarne zoude hij echter de in den Raad uitgesproken wenschen ter kennis der commissie brengen. Nadat de wethouder Rijkens er op had gewezen, dat het samenstellen dezer commissie zijn ooi zaak had ge vonden in het in handen van Burge meester en Wethouders stellen om advies eener concessieaanvrage van den heer Krieger, werd het voorstel van Burgemeester en Wethouders met lö tegen 1 stem (die van den heer Joi issen) aangenomen. Laatstge noemde heer wilde het vooi stel tot een volgende vergadering zien aangehouden. Naar aanleiding van reclames in zake aanslag in het vergunningsrecht benoemde de Raad met algemeene stemmen den heer A L. van Leer om in dezen een nader onderzoek in te stellen. Aan de weduwe van den politie agent P. J Aalten werd op voorstel van Burgemeester en Wethouders eene ondersteuning van f 100 verleend, te betalen uit de post onvoorziene uit gaven, dienst 1911. Aan mej. J. M. de Bruyn, onder wijzeres aan de openbare la-ere school 2e soort in de Hellestraat werd wegens ziekte met ingang van 25 Mei een vei lof van 3 maanden verleend met behoud van tractement en Burge meester en Wethouders gemachtigd om in een tijdelijke leerkracht te voorzien. Besloten werd de eerste klasse van de school 2e soort in de Hellestraat in twee afdeelingen te splitsen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van rooi lijnen langs den Utrechtschen Straat weg werd door den heer Van Duinen bestreden. Deze wenschte, in vei band met het advies der commissie van fabricage, het voorste gedeelte van den Utrechtschen weg, voor het giootste gedeelte reeds bebouwd, daarvan vrij te laten. Nadat hel voorstel van het Dag. Best. door beide wethouders ver dedigd was werd het met 10 tegen 7 stemmen aangenomen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting dienst 1910 (buitengewone ontvangsten en uitgaven), werd z. d. en z. h. st. aangenomen. Op dezelfde wijze keurde de Raad daarna een voorstel van Burgemeester en Wethouders goed tot het aangaan eener lijdel ijke geld leen ing(dienst 1910) ten bedrage van f 15055.93 tegen den koers van den dag en te vei antwoorden op het dienstjaar 1910, onder be paling dat deze leening afgelost zal worden in 1911 bij gelegenheid van het sluiten eener definitieve leening, en voorts onder bepaling, dat de rente van de leening gevonden zal worden uil de gewone middelen der gemeente, en dat de aflossing van de leening gevonden zal worden uit de opbiengst eener definitief aan te gane leening. Een voorstel van Burgemeester en Weihouders tot wijziging van de be- giooting dienst 1910 (gewone ont vangstenen uitgaven)werd stilzwijgend aangenomen. Het 2e gedeelte van hel oorspron kelijk kohier der inkomstenbelasting, dienst 1911, werd vastgesteld op f5041.50. liet le suppletoir kohier der in komsten belasting dienst 1911 op f2770, en het 7e suppletoirkohierder inkomsten belasting dienst 1910 op f52 50. Als 22e punt bevatte de agenda Behandeling van reclames inzake inkomstenbelasting, dienst 1910. maar als gewoonlijk kregen we hiervan wedeiom niets te hooren. Wegens vertrek en overlijden werd inzake inkomstenbelasting, dienst 1910, afschrijving verleend tot een bedrag van f96.55. Het oorspronkelijk kohier der straat belasting, dienst 1911, werd vastge steld op f14161 06. Een reclame inzake straatbelasting, dienst 1910, werd conform het advies van Burgemeester en Wethondeis, afgewezen. Daar geen der leden meer iets in het midden had te brengen sloot de voorzitter daarop de vergadering. De heer W. B. Spijkerboer, oud leerling van het Gymnasium alhier, heeft met goed gevolg bet eerste ge deelte van hel Candidaats-examen in de godgeleerdheid afgelegd. Door den heer R. L. E. de Bruijn, oud-luitenant ter Zee 2e kl., is con-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2