PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVING. Vernietiging der nieren, Het was, volgens de beschrijvingen, een schouwspel, buitengewoon schoon in al zijn angstwekkendheid. Engeland en het Nederlandsche Tariet-ontwerp. Reuter seint uit Londen dato31 Mei In den loop der algetneene beraad slagingen, die in het Lagerhuis worden gehouden vóór de verdaging op 2 Juni ter gelegenheid van het Pink sterfeest, vestigde Griffith Boscawen de aandacht op de gevolgen die het voorgestelde nieuwe Nederlandsche tarief zal hebben voor de Britsche producten en hij klaagde over zwak heid der Britsche regeering in dezen. De minister van handel, Buxton, die namens de regeering antwoordde, zei dat het tariefontwerp vertaald en aan 100 Kamers van Koophandel is toegezonden. Van veertig Kamers werd een antwoord ontvangen en men ver wacht er nog meer. Alvorens vertoogen te houden tot de Nederlandsche re geering, is het noodig dat de Britsche regeering volledig is ingelicht omtrent de vraag, in hoeverre de nieuwe recb ten schadelijk kunnen zijn voor Brit sche nijverheid en handel. »Als wij de noodige inlichtingen hebben verkregen," zoo besloot mi nister Buxton, »dan zullen wij zien, wfelke vertoogen wij, in vriendschap- pelijken geest tot de Nederlandsche regeeiing kunnen richten om zoo mogelijk tot een schikking omtrent het tarief te geraken. Ik ben zeker dat onze bezwaren met welwillendheid aangehoord en overwogen zullen wor den. En wat de bewering betreft dat wij geen gunstige voorwaarden kunnen bedingen, omdat wij geen weerwraak kunnen nemen, moet ik zeggen dat het mij zal verwonderen als ten slotte Britsche handelswaren meer schade lijden dan die van beschermingsge- zinde landen. Wij waren bij de jongste onderhandelingen over het Fransche tarief er even goed, zoo niet beter aan toe dan beschermingsgezinde landen. Een der Indische vorsten, die te Londen zijn voor de kroningsplechtig heid, de Maharadja van Bikanir, heeft een buitengewoon kostbaren diamant verloren. Hij ging uit om winkels te bezoeken in het West-End, en toen hij terugkwam op Cadogan - square waar hij logeert, was een groote parel- vormige diamant, die hij met andere sieraden gedragen bad, verdwenen. De steen die tol den rijksschat van Bikanir behoort, is niet alleen om zijn kostbaarheid maar ook in ander opzicht voor den Maharadja van g-oote waarde. De politie van Scotland Yard doet nasporingen. Men gelooft echter niet dat de diamant gestolen, maar veel eer dat hij losgeraakt en door den vorst verloien is. Het Portugeesche parlement, dat, naar men weet. den 14en dezer zal bijeenkomen, zal terstond beginnen met de samenstelling der grondwet voor de republiek. Men hoopt daarmee vóór het einde dezer maand gereed te zijn: terstond daarop kiest het parlement den president der republiek. Een der eeiste handelingen van dezen zal dan zijn, het in ontvangst nemen van de geloofsbrieven der vreemde gezanten. Dat is dus een uitnoodiging van de vreemde mogendheden tot oflicieele erkenning der republiek, 't Schijnt dat de Britsche regeering zich reeds bereid verklaarde. Het land waar men de meeste automobielen heeft is natuurlijk Amerika. Daar waren er verleden jaar niet minder dan 130,000, tegen 84,811 iri Engeland, 46,111 in Frankrijk en 24,039 in Duilschland. Het groote aantal auto's in de Vereenigde Stalen is bij de grootte van het land en het aantal inwoners zeer goed te verklaren. Maar op- meikelijk is het groote aantal auto's in Engeland, dat bijna drie en een half maal zoo veel automobielen bezit als Duitschland. De oorzaak daarvan is gedeeltelijk te zoeken iri het groote aantal rijke lieden in Engeland, maar ook in het feit, dat daar te lande meer auto's voor het handel- en nijverheids- vervoer worden gebruikt, alsook dat er niet zoo strenge politie-voorscbriften omtrent het auto-verkeer bestaan als iu Duitschland. Alleen in het laatste jaar (1909 1910j is in Engeland het aantal auto's toegenomen met 24,800 en in Duitsch land met COOO. Een geschenk van den Prins Z. K. H. de Prins der Nederlanden heelt de patiënten van het geneesk. gesticht de Brinkgrevebij Deventer een mak damhert ten geschenke gegeven. De prins heeft indeitijd het hert, toen bet nog zeer jong was, zelf in zijn rijtuig mee genomen en 't met de zuigfiesch op doen voeden »Bob«, zoo heet het dier, heeft in 't oude hertekampje van 't vroegere buiten verblijf, thans gesticht, zijn tehuis gevonden Het Paleis te Soestdijk. De voortuin van het Paleis Soestdijk heeft eene geheele verandeiing onder gaan. Onder leiding van den jheer Sprenger, tuinarchitect te Haarlem is de tuin opnieuw aangelegd en is o. a. het groote hooge bloemperk in het midden van het gazon verdwenen. Vanaf de Soestdijkerstraalweg is het bordes van het Paleis nu meer zicht baar gewordeu en schijnt het Paleis wat hooger te zijn gelegen. 11. M. de Koningin-Moeder is Vrijdag avond ruim 8 uur met haar gevolg per extra-trein van Arulsen te Soest dijk aangekomen. De Commissans der Koningin in Utrecht, en de burge meesters van Baarn en Soest waren ter begroeting van H.M. op het per ron van het haltestation aanwezig. De groote nationale en Provinciale Landbouwtentoonstel ling te Amersfoort. Hoewel de termijn tot het doen van inzendingen voor de landbouwtentoon stelling te Amersfoort eerst den 15 Juni sluit, komen reeds een aantal aanmeldingen bij het uitvoerend comité in, en is dan ook een groot gedeelte van het zeer ruime hoofdgebouw leeds bezet. Vooral de rubriek veevoeder- artikelen zal flink bezet zijn Het Uitvoerend Comiié heeft besloten, op één der dagen aan de tentoonstelling een bloemencorso aan te bieden, waar voor. met bet oog op de gunstige ligging van het tentoonstellingsterrein in de naaste omgeving van Baarn, Hilversum, Zeist, Driebergen en andeie plaatsen met vele buitenplaatsen en villa's met overvloed van bloemen, wier eigenaren houders zijn van equi page of automobiel, een groot aantal mededingers zijn te verwachten. Verhoogt een dergelijk schoonheids concours den algemeenen feestelijken aanblik der tentoonstelling; het uit voerend comité heeft op één der dagen iets geheel nieuws ontworpen; een nummer waai aan in het bijzonder de jongeren onder de paarden houdende landbouwers eene gelegenheid tot deel name zullen hebben: een behendig heids-concours voor boerenwagens met krommen dissel. De deelnemers zullen een bepaalden tijd een aangeduid parcours met wendingen enz. moeten afleggen, zonder verschillende paaltjes of vlagjes die den weg aanduiden, te hebben geraakt of omvergereden. Tot. de bevoegde autoriteiten is een verzoek gericht de paardenfokkers in de gelegenheid te stellen, te kunnen zien, welk materiaal de remonte- commissie bij vooi keur aankoopt, door het beschikbaar stellen van bespan ningen artillerie-paaiden, aangekocht in Nederland. Zal ook al de afdeeling herkauwende dieren en varkens, zoo ze niet geheel vervalt, door bet heerschen van mond en klauwzeer aan belangiijkheid der ven de inzendingen paarden, pluimvee, enz. en de niet-levende inzendingen, waaronder die in de wetenschappelijke afdeeling eene eerste plaats innemen en voor den landbouwer en den be zoeker in het algemeen, zeer veel leerzaams bevatten, zullen die ten toonstelling een bezoek overwaard doen zijn. Bovendien beeft bet uitvoerend comité door het samenstellen van een programma, dal tal van demonstratién, die verband houden met den landbouw bevat, gezorgd; dat men naast het beschouwen van de eigenlijk inzen dingen, ruimschoots gelegenheid heeft, zich te ontspannen door het bijwonen van concoursen en wedstrijden op verschillend gebied. De Vereeniging aflandel en Nijverheid» zal Dinsdag 6 Juni as 's avonds 8'/i uur in »de Zwaan® ver gaderen ter behandeling der na volgende Agenda: 1. Voorstel van het bestuur adhaesie te verleenen aan het adres van de Ned. Ver. vau Sigaren-Winkelieis aan de Tweede Kamer, tot steun van hun adres tegen het debietreebt op tabak. 2 Voorstel van het be=tuur adhaesie te verleenen aan de motie en adres aan de Tweede Kamer van de Algemeene Wirikeliers-Vereeniging te Amsterdam tegen hel ontwerp Taiiefwet. 3. Vooistel .van het bestuur tot het vormen van een Commissie ter beant woording van vragen, ingezonden door de Commissie voor de middenstands- enquête. 4. Ingekomen Stukken. 5. Mededeelingen. Naar wij vernemen, is tot Prot. godsdienstleeraar aan het Rijksop voedingsgesticht alhier benoemd de heer A. F. L. van Hengel, thans predikant bij de Ned. Ilerv. gemeente te Boisele (Zeeland). Het eerste toelatings-examen voor het gymnasium zal plaats hebben op Zaterdag 8 en Maandag 10 Juli. Men behooit zich vóór 1 Juli aan te geven bij den rector. Ds, K. den Hollander koint voor op het zestal ter voorziening in eene vacature - bij de Ned. Hervormde ge meente te Vlaardingen. Gisterenmiddag keerde het deta chement --an het 5e reg. infanterie, dat onder commando van den majoor baron van Omphal Mulert in de leger plaats bij Harskamp schietoefeningen heeft gehouden, met de stafinuziek aari bet hoofd in het garnizoen terug. Mejuffrouw G. J. van Gelder behaalde te Utrecht de acte van L.O. De dames G. J. van Gelder en L. M. van der Heyden behaalde te Utrecht de acte voor nuttige hand- wei ken. Rozendag. De jaarlijksche »Rozendag« van de Veieeniging ter bevoideung der rozen teelt in Nederland »Nosjungunt Rosaet zal dit jaar gehouden worden te Deventer ui de Buiten-Sociëteit op 6 Augustus a.s. Een dag vroeger wordt daar de algemeene vergadering der Vereeni ging gehouden. Lijst van Brievenen Briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers- toort gedurende de 2e helft der maand Mei 1911. Brieven binnenland. Flentrop, Alkmaar. C. Kragting, Amersfoort. S. Korte, Amsterdam. M. Assendelft v. Wijck, A. Hartel, 's Hage. J. A. Reseller, Zuidrand. Brieven buitenland. H. F. Labouchère, Montreux. H. Labouchère, i Briefkaaiten binnenland. C. Kamman, Amsterdam. K. v. Houdt, Lichtenvooide. Briefkaart buitenland. H. Daflon, Brussel. Nota. Aan afzenders wordt aan bevolen hun adres op hun brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaaibeid van hen kunnen worden teruggegeven. Kijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Juni en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan ds kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. 'n Maand geleden verscheen de brochure A1COHOL en TUBERCU LOSE, door Dr. B H. VOS ten behoeve van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken geschieven. In 14dagen was de oplaag van 25000 exemplaren uit verkocht. Daartoe opnieuw door bijzon- deren steun in staat gesteld, geeft de vereeniging thans een 2en druk met een opfhag van 50000 exemplaren. Waar deze uitnemende en keurig uitgevoerde brochure weer voor den fabelachtigen prijs van 90 cents per 100 exemplaren, f 4.00 per 500 exem plaren en bij 5000 exemplaren zelfs voor f 37 50 franco thuis verkrijgbaar is, is elke verdere aanbeveling over bodig. Te verwachten is. dal ook deze druk spoedig uitverkocht zal zijn. De uitgeefster, de firma J. Kuiken Jz. te St.-Annaparochie, zendt gaarne op aanvraag een exemplaar ter kennis neming. De 2e-luitenant C. Thomese van den staf der genie alhier is overge plaatst bij het regiment genietroepen te Utrecht. Programma van het Concert te geven door het Stafmuziekkorps van het 5e Reg. Inf.. directeur de heer G. Bikkers Zondag 4 Juni op het teiras der sociëteit uAmicitia». 1. »Per Aspera ad Astra», Marsch, Urbach. 2. Ouverture »Em Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wten»,Suppé. 3. xTesoro Mio». Giaride Valse, Be- cucci. 4. Grande Fantaisie sur des motifs'de l'Opera: »La Fille du Régi ment», Donizetti. Pauze. 5 Ouveitnre «Nabucodonosor», Verdi. 6 «Ballet Faust»,giand Divertissement,Gounod. 7a «Valse No I». Durand. b. sMenu- etto», Paderewski 8. Grande Fantai sie: »Un jour d'été enNoivège, Buis- sens. Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amersfoorlsche Tramweg Maat schappij over de maand Mei 1910/1911. 1911 1910 Meer. Aantal passagiers 10908 11859 1651 Opbr. vervoer f512 85 f594.40 f 18.5* Daglcilom. - 9.19 - 1065 - 1 40 To'aal -647.65 - 650 60 - 29' Dagkitom. - 11.60 - 11.65 - 0.01 ZONDAG 4 JUNI Renionstrantschc kerk. Ie Pinksterdag. Voorm. 10V» uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Fan Persijiutraat Ho. 1. 4e Pinksterdag. Voorm. 10'fj uur, Ds E. M. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Ie Pinksterdag Voorm. ÏO1/» uur, Dr. 11. J.Toxopeüs. 2e Pinksterdag, geen dienst. Gereform. kerk (Langegracht). Ie Pinksterdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'li uur, Ds. Donner. Beide keeren coll. v. d. Zending. 2e Pinksterdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). 4e Pinksterdag. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/j uur. Ds Teerink. Belde keeien Pinkstercollecte voor de Zending. 2e Pinksterdag. Voorm. 40 uur, D<. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Ie Pinksterdag. Voorm. 9'/» uui, de Heer J. Smit, van Rotterdam. 'sAv. 5 uur, de Heer J. Smit. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier" le Pinksterdag. Voorm. 9'/» uur Godsdienstoefening, 's Av. 5'/t uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muui huizen 113. le Pinksterdag. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 41/» uur, Godsdienstoefening. Volgens de Figarohebben reeds 08 aviateurs bij de verovering der lucht den dood gevonden, en wel: 5 vóór 4908, 1 in 4908. 4 in 1909 37 in 1910 en 20 in 4944. Te Wageningen had Woensdag de eerste kersenverkoop plaats Naar schatting werd besteed O a 7 cent per K. G. op het hout. Algemeen wordteen overvloedig gewas verwacht. Ook een verrassing! Ongeveer een twintig jaar geleden, verliet de smid H te Goes, zijn»woon- plaats, om in de nieuwe wereld fortuin te maken. Het hoe en waarom is ons niet bekend, maar zooveel is zeker, dat de man sedert z'n veitiek vrouw en kioost nooit meer iets van zich liet hooren. Men dacht dan ook niet anders of H zou niet meer in het land der levenden zijn en zijn vrouw noemde zich reedssedertj.ireii weduwe. Gelukkig rnaar, dat zij niet voor de tweede maal in het huwelijksbootje slapte, de verwikkelingen toch zouden dan al'icht niet te overzien zijn, wijl dezer dagen bericht uit Amerika is ontvangen, dat de man en vader naar de zijnen wenscht terug te keeren als zij maar even geld daarvoor willen overmaken. Of daaraan evenwil maar direct zal woiden voldaan, is zeer zeker de vraag. fVad.) De Biirgtjrneester van Amersfoort brengt ter kennis van de verlofgangers der Landweer, binnen deze gemeente woonachtig, dat zij ter gemeente Secie- larie, Kamer no. 8, van af heden iedeien werkdag van des morgens 9 tot des namiddags 3 uur, hunne zak boekjes, voorzien van de aangebrachte nieuwe bepalingen »Opkorn^t met bpoed« en de nieuwe lastgeving voor »Opkorrist met Spoed«. kunnen afhalen. Amersfoort, 29 Mei 1911. De burgemeester voornoemd, W UI J TIERS. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 26 Mei tot en met 1 Juni 1911. Geboren: Franz Conrad, z. van Philippus Hubertus van Noord en Francisca Conraama Endlich. Wilbelmina Gerarda Johanna, d. van Hermauus Cornells Jacobus Korndewaleu Alberta Wilbelmina Maas. Jacob, z. van Evert van de Pol en Arrisje Polman. Ausje, d. van Elbert van den Brom en Anthonia Muis. Aartje, d. van Albertus van Beek en Maria van Wildenburg. Jan, z. van Jan van den HoofT en Aallje Drika van Veluw. Gijsbertus Johan nes Willebrordus, z. van Willebrordus Pijpers en Cornelia Alies. Nellie Hendrika, a. van Hendrik Antome van Nieuwkerk en Hendrina ftlannee. Albeitus, z. van Wulfert Hofland en Belje van Putten. Ondertrouwd: Gornelis Wilhelmus Berg en Anna Hendrika Lablans. Martinus Wildeman en Maria Lacobrechts. Getrouwd: Willem Westenk en Geerlruida van Maren. Juj»-cus Maitheus van Delft en Maria Anloir.et.a Wtlhelmina Josephina van Lier. Willem Evert Kamerheek en Sara Eteonora van Minnen. Overleden: Johannes Alberlus Julius Lorijn, 22 j., ongeh. Gerardus Willebrordus Vos, 57 j., wedr. van Christina Jubanna Meijer. Dei* Hendrik Eysink, 63 j., echlg. van Miena Stenvers. Grietje van oen Jurg, 85 j., wed. Seba >tiaan Knoppei s. Pieter Gen it va a Y peren, 68 j., echtg. van Johanna C «rnèlia Makkers. Maria Gerardina Alleda, 67 jr., wed. Mozes Mendell. Sophia Ekkeveld, 76 j., wed. Elbartus Blombergen. Peter van den Berg, 82 j ,echtg. van Jannetje Uppelscboteri. Hendrik van Wessum, 87 j., wedr. Maria Elbertse. Reijer van der Geld, 9 mnd. Johannes Abraham Martinus Wijna, 76 j., wedr. Gijsberta Koers. Leusden. GeborenJohanna, d. van Teunis Hazeleger en Gerritje Vetkamp. Stoutenburg. GeborenTheodorus Lambertus, zoon van Gerbrand Hartman en Klazina van^den Hengel. Woudenberg. Geboren: Marie, z. van Wouterus Blokhuis en Aalije Hendrika van de Wetering; Hagata, d. van Jacob de Haan en Hagata schouten. Ondertrouwd: Tijmen van Wolfswinkel24j. on Aartje van Ruler, 21 j. Overleden: Jan van lagen, Weduwnaar van Janna van de Meent, 72 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 2 Juni 1911. Tarwe f 0;Rogge f 0Boekweit f appelen f0.a fBeren f 0.a f -Nieuwe Aardapp. f 0.— f0.zandaardapp. :1.80 a f2. Hoendereieren f 4a 14.50 perlHOst. Br. eieren f 0.a t 0.Boter 11.30 a f 1 40 per kilo. Mar garine f0a f 0.Zoetern kaas f0.afO. Kippen i .90 a f 1 50 Kuikens fl 30 a 11.50. Piep kuikens f 0 50 a f 1.20 Ganzen f 0 al 0.Eenden f0 90 a f J 10 p. st. Jonge fl.a fl.20. Hazen f 0.a f 0 Wilde konijnen 0.a f 0. Tamme f 0.60 a f 1 20 Duiven f 0.50 a f0.70 p*ar. Magere vaikens f 15. - a 18 Varkens -. export f 0.a Zeugen f GO a 1 110. Biggen f 8 a i 11 Schrammen f a f O Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f O00.Kalf koeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- leu, 120 heet. Zandaardappelen, 160000 stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren. 800 kilo boter, kilo Margirine, Kilo ka^s. stuks Vee. 10 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 15 zeugen. RECLAME. is misschien naderbij dan gij denkt. Eon nierkwaal is de meest verraderlijke van alle ziekten, on.dat zij dikwijls bijna ongemerkt opkomt, en het uit de verschijnselen zoo lastig op te maken valt welke hoogte de ziekte bereikt heeft. Een man die niets anders schijnt te maokee- ren dan dat hij last heeft vau zwakte, zwaar moedigheid en voortdurende vermoeidheid, is misschien even erg door de verschrikkelgke ziekte aangetast als hij, die iederen morgen een ellendig gevoel in zijn rug heeft, of aan lendenjicht, rheumatiek, graveel of ernstige urinestoornissen lijdt. Bij een vrouw, die aan een doffe pijn hoog in de lendenen lijdt, wier odgen en gelaat opgebla zen zijn, en die dikwijls aanvallen van duizelig heid heeft, kunnen de nieren even plotseling vernietigd worden als bij iemand, die totaal hulpeloos is door rheumatiek en waterzucht. Gy kunt nooit van te voren uitmaken hoe een nier kwaal u zal aantasten dit hangt geheel van uw gestel af. Maar zoo lang gij ook maar het geringste kenteeken van een nier- of blaaskwaal hebt, zijt gij nooit veilig voor plotselinge vernietiging der meren en blaas, en is uitstel zoo gevaar lijk, dat gij niet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik der echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, die overal evenzeer geroemd worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uitsluitend voor de nierenen blaas. Zy werken in overeenstemming met de natuur, zy zuiveren de urinewegen en geven aan de nieren en blaas hun kracht terug. Zij genezen duurzaamom dat zy den werkelijken oorsprong der ziekte genezen. Hoedt u voor namaak en slaat acht op den juisten naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zyn te Amersfoort verkrgghaar bij den heer A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor èèn, of f 10 voor zes doozent

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2