PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. die op het rad waren, door de in gangen naar buiten te krijgen. Velen snelden naar de uitgangenmaar zij werden door de vlammen terugge dreven. Verscheidene sprongen uit de vensters van het wachtgebouw, zonder zich ernstig te bezeeren. Een arbeider die, om zijn gereedschap te halen, het groote rad betrad, een oogenblrk vóór het ineenstorte, werd als door een wonder uit het brandende puin gered. Ook de «berg-en-dal-spoor- weg" werd door den brand vernield en de kas met de ontvangsten van dien dag werd een prooi der vlammen. Het totalisator-verbod. «DeN. Ct.« verneemt, dat het voor nemen, om door den eenen of ande ren maatregel het totalisator-verbod op te hellen en daarmede den onder gang van den paardenrensport te voorkomen, in de Kamer geenszins is opgegeven. Slechts maakt de voim nog een punt van overweging uit: be halve een initiatief-voorstel om het verbod builen werking te stellen, zou ook b.v. een motie in aanmerking komen, waarbij de Kamer den Minis ter van Justitie zou verzoeken de door hem aanvankelijk voorgestelde lezing van dit artikel of een wijziging in dien. geest opnieuw bij haar in te dienen. Indien op zulk een motie de stemmen van de meerderheid der Ka mer verkregen werden, zou erbij den minister geen bezwaar bestaan daar aan te voldoen. De wet treedt, gelijk men weet, 15 Juni in werking. Maar dit is natuurlijk geen fatale termijn voor het in 'l werk stellen van pogingen tot ver andering als bovenbedoeld. Die kun nen ook geschieden, nadat de wet in werking is getreden, al zou men het op de renbaan dan desnoods eenigen tijd zonder totalisator moeten doen. Spoed, is echter wegens de onzeker heid zeer gevvenscht, merkt het or gaan op. Bondsfeesten A. X. W. B. Het Bondsbestuur van de A. N. VV. B. heeft het volgend programma ont worpen voor het Bondsleest van 23 25 Juli. Na eene samenkomst in Middelburg en Vlissingen zullen de Bondsleden, na een gezamenlijk diner in bet Kur- haus te Vlissingen, en een concert met vuurwerk op het strand aldaar, des avonds per stoomboot «Prinses Juliana» naar Engeland worden over gebracht. Dank zij de medewerking van de Maatschappij «Zeeland», is deze prach tige boot, met haar 370 bedden, geheel ter beschikking gesteld van het bestuur van den A. N. W B Toeristenbond voor Nederland. Na een rustigen nacht (de boot zal met halve kracht stoomen) woidtaari boord het eerste ontbijt gebruikt. Daarna bezichtiging van deze mooie, veel bezochte Engelsche badplaats. Bezoek aan een Engelsch militair kamp lunch en diner in West ClilYhótei. Groote automobieltocht in de prach tige omstreken door bosschen en langs krijtrotsen en strand. Des avonds concert met speciale attracties, als eene electrische illuminatie van de Club enz. Om 11 uur weer aan boord en terugvaart naar Vlissingen. Dinsdag 's morgens 8 aankomst te Vlissingen, tocht op Walcheren, van Vlissingen via Domburg, Oranjezon naar Middelburg met gezamenlijken lunch te Domburg. Een Nederlansch „Heldenfonds" Naar wij vernemen heeft de beer Andrew Carnegie door tusschenkomst van den Amerikaanschen gezant, den Minister van Buitenlandsche Zaken doen mededeelen, dat hij voor Neder land een bedrag van ongeveer een half millioen gulden beschikbaar stelt tot het slichten van een fonds, waar uit geldelijke belooningen zullen ver strekt worden aan hen, die het leven van een medemensch hebben gered, een z. g. «Heldenfonds.» Het maakt thans een punt van schriftelijke gedachtenwisseling tus- schen den schenker en de Regeering uit op welke wijze het best aan de hoogelijk gewaardeerde bedoelingen van den heer Carnegie gevolg ware te geven. Waarschijnlijk zal hel in "Ik dresseerrrr," antwoordt de man op verootmoedigden toon, «nog wel twee kind.eren van een ander." «Jij dresseert? ja... wat zegt dat nog I" Wordt vervolgd. het leven roepen eener stichting het meest doelmatig blijken. Ongetwijfeld zal hier te lande met oprechte erkentelijkheid worden ken nis genomen van dit nieuwe blijk van edelmoedigheid van den Amerikaan schen burger, die aan Nederland reeds het voor den bouw van het Vredes paleis benoodigd kapitaal schonk. Algemeen depót van discipline. Naar men verneemt, zal eerlang het algemeen depót van discipline te Vlissingen worden opgeheven. De kosten (f40.000 's jaars) worden niet evenredig geacht aan het nut. Voortaan zal wel kunnen worden volstaan ook met het oog op de bestaande wettelijke bepalingen met bet dril len van de bijzonder ongezeggelijke minderen door een daartoe aangewe zen officier in een der gewone gar nizoensplaatsen. De Burgemeester van Zaandam. «De Voorpost" deelt mede, dat het soc. dem. raadslid Duijs in besloten zitting van den raad van Zaandam, waaromtrent echter geen geheimhou ding is opgelegd, den burgemeester gevraagd heeft, of het juist was, dat hij toen hij met een wethouder naar Petersburg ging om den Tsaar te bedanken voor het aan de gemeente geschonken standbeeld van Tsaar Peter, zijn 17-jarigen zoon als «par ticulier secretaris" officieel heeft mede doen gaan en daartoe op de gemeente secretarie een reispas voor den knaap heeft laten maken, waai in o.a. ver meld stond, dat diens leeftijd 21 iu plaats van 17 jaar was, welk stuk door verschillende autoriteiten gele galiseerd is. Volgens genoemd blad heeft de burgemeester jhr. mr. Elias erkend, dat dit zoo was en zijn spijt over het voorgevallene betuigd. Lustrumfeesten te Utrecht. De herbouwing van de oude Tol steegpoort, met zijn beide kapitale torens aan de stadszijde en overdekte gangen, die naar Manenborgh en Zonnenborgh, de beide in de plant soenen liggende oude bolwerken, voeren, is in vollen gang. De lommerrijke tuin van de Sociëteit van Park Tivoli wordt electrisch ver licht. Men is reeds druk bezig 'de installatie te verzorgen, 't Zal een uitnemend zitje zijn voor leden en genoodigden. 't Stadhuis wordt in al zijn lijnen electrisch verlicht, evenals de monu mentale administratiegebouwen der Staatsspoorwegen. Valsch geld. Aan het kantoor der Nederl. Bank te Enschede werd een valsche gulden ontvangen, die bij nauwkeurige be schouwing is te kennen aan onduide lijk randschi ift en ietwat doffen glans terwijl de klank riiet bepaald zuiver is. De beeldenaar. Koning Willem 111 en het jaartal 1870, zijn netjes na gemaakt. Verbetering Officierstractementen. In het Regeeringsantwooid betrek kelijk de Militiewet wordt medege deeld, dat het voorstel tol verbetering van de positie der officieren de Tweede Kamer binnen met te langen tijd zal bereiken. In den leeftijd van 59 jaar is te Nauheim overleden Jbr. Mr. J. H. lluydecoper van Maaiseveen en Nig- tevecht, lid van Gedeputeerde Staten van Utiecht, stalmeester in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin, rentmeester-generaal van de Ridder lijke Duitsche Orde Balye van Utrecht, ridder van de Nederlandschen Leeuw en de Oranje Nassau-Orde, commis saris der Ned. Bank, president-com missaris van de bank van Huydecoper en van Dielen, president kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht. De overledene, die behoorde tot de vrij liberale partij, was oud-lid van de Tweede Kamer en van den Utrecht- schen Gemeenteraad. Hij was een zeer geziene persoonlijkheid. In navolging van het vorige jaar worden er van wege de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Al coholische Dranken binnenkort in acht provincies betoogingen gehouden ten gunste vari de drankbestrijding, ter wijl die betoogingen in het bijzonder dienstbaar zullen worden gemaakt aan de propaganda voor hel opnemen in onze drankwetgeving van liet stelsel van het plaatselijk vei bod (Local - Opiion Nu in verschillen Ie gemeenten van ons land, zelfs in een geheel Kamer district (Schoterland) proefstemmin- gen zijn gehouden met het resultaat, dat de overgroote meerderheid der meerderjarige mannen en vrouwen zich voor de verdwijning van alle drankgelegenheden hebben uitgespro ken acht de Nederl. Vereen, het noo- dig krachtig propaganda te makén voor deze belangrijke eisch van drank wetgeving, opdat spoedig de tijd aan- breke, dat verschillende gemeenten zich door de invoering van het plaat selijk verbod van de alcoholplaag kunnen bevrijden. De betoogingen zullen dit jaar ge houden worden te Sappemeer Sneek Assen. Deventer, Zutphen.Tiel,Utrecht, Velsen en Dordrecht. Met uitzondering van die te Sappemeer en Utrecht zullen deze betoogingen gehouden wor den worden op Zondag 2 Juli. Door bijzondere omstandigheden hebben de betoogingeu te Sappemeer en Utrecht plaats op Zondag 25 Juni en Zondag 9 Juli. Op deze betoogingen zullen als sprekers optredenSappemeer de hee- ren M. C. van Wijhe te Engelum en Jan Gerhardt te Amsterdam; Sneek de heeren Sj de Zee te Irnsum, Ds J. J. Meijer te Wijnaldum, Ds. M. C. van Wij be te Engelum, Jan Gerhardt te Amsterdam en Ds. J. Faber, te Marssum; Assen de heeren Ds. A. H van der Hoeve teKollum, Ds. A. van der Heide te Britswerd eri Ds. J. A. Bruins te Stiens; Deventer Mevrouw R. Vos-Stel te Westerembden en de heeren J. bij de Leij te Jubbega en J. H. Varekamp te Amsterdam; Zut- phen de heeren Ds. B. Boers te Roor- dahuizen, Dr. B. 11. Vos te Hellen- doorn en A. Dijkgraaf te Schoonhoven; Tiel de heeren B. Bakker te Arnhem Arie Willemse te Utrecht en S. N. Posthumus te Gravenhage; Utrecht de heeren J. A. Bergmeijer te Dordrecht A. K. Klaren te Zutphen en P. van der Meulen te Leeuwarden; Velsen Mej. II. Funke te Wormorveer en de heereri A. H. Gerhardt te Amsterdam en Ds. J. Klein te Edam; Dordrecht Mej. Suze Groeneweg te Rotterdam en de heeren L. de Jong te Leeu warden en F. U. Schmidt te Hilversum. De betoogingen worden opgeluisterd door muziek, terwijl in de meeste plaatsen aau de beloogingen een op tocht met vaandels en banieren wordt verbonden. De Europeesche Rondvlucht. De commissaris-generaal voor de Europeesche Rondvlucht in Nederland schrijft ons het volgende: Weldra zal het veel besproken Cir cuit aanvangen. Weldra zullen de vreemde vogels op ons vaderland neerstrijken. Geheel Frankrijk en Bel gië maakt zich op om deze rondvlucht schitterend te doen slagen. Ook in Nederland wordt sinds maanden voor hel schoone doel gewerkt. Vele cate gorieën van medeburgers helpen mede, de zaak te bevorderen Vele aanzien lijken in den lande hebben door zit ting te nemen in eere- en organisatie comité blijk gegeven van belangstelling, de Maatschappij voor Luchtvaart loofde een aanzienlijk bedrag aan ptijzen uit. Ja, er is zeer zeker reden tot dank baarheid. Maar toch, er dient eens op gewe zen te worden, dat bij dit alles eene zaak tot bittere teleurstelling stemt. Het spreekt van zelf, dat het spor tieve toezicht diensten vordert van een aantal personen, terwijl dit toe zicht slechts mogelijk is, indien al deze personen over een snel vervoer middel kunnen beschikken. Eenzelfde overweging geldt voor de, mogelijk te verleenen, medische hulp. Nu is geruimen tijd geleden een beroep gedaan op eigenaars van auto mobielen om deze vervoermiddelen, desnoods slechts voor een dag, ter beschikking te willen stellen van de organisatie van deze wedvlucht. Met groote waardeering moet van het feit getuigd worden, dat velen aan dien oproep - gehoor gaven. Velen, doch op verre na niet zoovelen als noodig zijn om dezen dienst naar eisch te volbrengen. Waar een aantal van ongeveer 64 auto's noodzakelijk is, kwamen slechts 34 aanbiedingen in. Dit is ten zeerste te betreuren, vooral als men bedenkt, dat het or- ganiseeren van dezen dienst in België slechts enkele dagenj vorderde. Bij den eersten oproep reeds boden da^r tal van eigenaars hun wagens aan. Men voelde daar. dat dat noodig was om het Circuit naar wensch te doen slagen. Men werkte daar algemeen rnee voor de eer van het land. Waarom is het hier anders? Waarom komen wij hier achteraan? Nog is er tijd! Nog kunnen wij ons herstellen I Moge dat dan ook geschieden I En laat thans een ieder, die een auto tot zijne beschikking heeft, onverwijld den commissaris-generaal zijn diensten aanbieden. Diens kantoor is gevestigd Lange Houtstraat 23. Den Haag, Int. lele- phoon No. H 6174. In de gisterenmiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad deelde de voorzitter, Jhr. Barchman Wuytiers, nadat de notulen der ver gadering van den 30 Mei onveranderd waren goedgekeurd, mede, dat de na volgende stukken waren ingekomen Een adres van het Bestuur der af- deeling Amersfoort van het Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruid kunde, waarbij subsidie wordt gevraagd voor een tuinbouwwinteicursus (ge- renvoyeerd aan Burgemeester en Wet houders om praeadvies). Een adres van het bestuur van de Ambachtsschool, waarbij subsidie ge vraagd wordt voor een teekencursus 1911/1912 voor ambachtslieden t'ge- renvoyeerd aan Burgemeester en Wet houders om praeadvies). Eene dankbetuiging van de onder wijzeres J. M. de Bruyn voor het haar verleende verlof (voor kennisgeving aangenomen). Een verzoek van den onderwijzer H. J. Mensirik om eervol ontslag met ingang van 1 September 1911 (ge ren voyeerd aan Burgemeester en Wet houders om praeadvies). Een schrijven van T. Sanders waai bij hij zijn ontslag aanbiedt als lid van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs (eervol verleend onder dankbetuiging voor de vele diensten in die betrekking bewezen) Daar de agenda overigens geen punten bevatte, volgde hierop de ge bruikelijke rondvraag. De heer Gerritsen wenschtvan Burge meester en Wethouders wel eens te hooien hoe het stond met de plannen tot verbouwing der H. B. S. Wanneer daaromtrent nog niets was vastgesteld dan vreesde bij dat ze einde 1912 nog niet gereed zoude zijn. De Wethouder van Openbare Wer ken antwoordde daarop dat het Dag. Bestuur in deze nog steeds actief is. Pas onlangs waren onderhandelingen over een terrein afgesprongen en nu werd naar een nieuw terrein omgezien. De heer Gerritsen vond dit antwoord wel wat mager en bleef aandringen om binnen enkele maanden met een plan voor den dag te komen. Nadat de voorzitter, zonder een ter mijn te willen bepalen, zulks had toe gezegd sloot hij de openbare vergade ring en ging de Raad over in comité generaal. De candidatenlijsten voor leden van den gemeenteraad moeten worden ingediend op 27 Juni a s. Gekozen moeten worden2 leden wegens periodieke aftreding in district I; één lid wegens periodieke aftreding en één wegens vermeerdering in district II; 2 leden wegens periodieke aftreding en één wegens vermeerde ring in district III. De stemming en herstemming zullen, zoo noodig, plaats hebben op 6, resp. 18 Juli. In art. 1 van het Kon. Besluit van 20 Maart 1902, tot oprichting van een Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Amersfoort, worden de woorden: «Gemeenten Amersfoort en Hoogland» vervangen door de woorden: «Gemeente Amersfoort». 2o. De art. 8 en 9 van dit Kon. Besluit vervallen. In de vacature, ontstaan door het vertrek van overste J. S. C. Pichal is benoemd tot lid van de Gezond heids-commissie dr. S. de Jong, di- rigeerend officier van gezondheid, chef ■>an het Militair hospitaal alhier. Bij K. B. is in zijnen rang over geplaatst bij het reg. gren. eD jagers, de lste-luit. 11. J. Offerhaus, van het 5de reg. inf. gedet. bij de mil. ver kenningen. Door den directeur van het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens is behoudens nadere goedkeuring van den minister van justitie, in 't open baar aanbesteed de levering van het roggebrood en de aardappelen, be noodigd voor liet 2e halfjaar 1911. Inschrijvers waren a. voor roggebrood W. H. Meursing ad 7 cent per KG. en b. voor aardappelen J. C. v. d. Logt f 1.59 en P. M. Putman f 1.57 per 50 K G. Mejuflrouw A. G. M. den Hartog slaagde te Utrecht voor de acte L. O. De recherche alhier arresteerde drie personen, die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van zinken goot pijpen. De pijpen zijn in beslag ge nomen en de daders ter beschikking van de justitie te Utrecht gesteld. De heer R. R. Sartorius, klerk der posterijen en telegrafie, is bevorderd tot commies-titulair. De minister van Landbouwnijver heid en Handel heeft met ingang van heden zijn beschikking van 30 Mei ingetrokken, waarbij verboden werd het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit den kling in de provincie Utrecht naar het overige deel dier provincie. Men mag dus thans het vee door heel de provincie vervoeren. Dit zal ongetwijfeld van invloed zijn op de inzendingen voor de tentoonstelling op Birkhoven in het eind der vol gende maand. Door de Amersfoortsche Muziek Vereeniging, direeteurde beer Jochems, zal Maandagavond om 8 uur eene Muziekuitvoering worden gegeven in het plantsoen. Door de Vereeniging «Handel en Nijverheid" is uitgegeven een door haren secretaris, den heer J. van der Wal Kz, geschreven brochure, getiteld Moet de gemeente Amersfoort aan gemeente grondpolitiek doen? Als lid eener commissie uit de vereeniging Handel en Nijverheid, die in 1909 bij den Raad der gemeente heeft aange drongen de aanleg der thans Barchman- Wuytierslaan geheeten weg, tijdelijk te staken om te onderzoeken of het voor de richting van dien weg ook beter, maar vooral of het voor de gemeente ook economischer was, dien weg met vlak langs de spoorbaan, maar meer zuid te leggen en te trach ten de gronden langs dien weg zoo mogelijk meer in eigendom te krijgen en daarmede gemeente grond politiek, gevolgd door een gemeente grondbedrijf, ook in deze gemeente in te leiden, heeft schrijver van dit belangrijke onderwerp eenige studie gemaakt. De vrucht daarvan is deze brochure, wier inhoud, oorspronkelijk als lezing bedoeld, op glasheldere wijze, door tal van bewijzen gestaafd, de wenschelijkheid en het nut van ge- meente-grondpolitiek aantoont. Het antwoord dat de heer van der Wal van de lezers van dit interessante geschrifte verwacht, kan niet anders dan bevestigend zijn. ZONDAG II JUNI. Reinonstrantsche kerk. Voorin. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/> uur, Dr. H. J.Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Znidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds Teerink. Maandel. collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 93/» uur, Godsdienstoefening. Av. 5'/t uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9J/« uur. Godsdienstoefening. 'sAv. 5'/t uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Opgave van de Verecuiging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 31 Mei tot en met den 6 Juni 1911. GEVESTIGD. S.O.vanBreukelenSt.-Pietern.ütrechtschew. 19. E. Aalbert van Avereest n. Joh. v. Oldenbl. 46. J. Broertjes van Scherpenzeel n. Westerslraat 5. J. Winterswijk van Den Haag n. Kortegracht 2. H. C. Holema v. Sloten (N.-H.) n. P. Pijpersstr. 7. A. van Ginkelvan Utrecht D. VVilhelminastr. 11. E. Holema van Hilversum n. Utrechtschew. 13. M. van de Water v. Velsen n. Dorrest.steeg "23. A. van Es van Oldemarkt n. Woestijgerweg 9. J. Morren van Nijkerk naar Havik "26. N. Gaasbeek van Utrecht naar Langestraat 15. H. van de Bijl v. Watergraatsmeern.Soesterw. 102. G. Kruijswijk v. Amsterdamn.Schimmelp.str. 26. H. Berkhot van Barneveld n. Arnhemschew. 124. A. J. J. Pons van Den Haag n. P. Buijslaan 5>.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2