BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. de aanleiding tot wantrouwen verviel? Maar hoe indien het percentage der beffing meer dan verdubbeld zal zijn Zal dan de nu bestaande vrijgevigheid mogelijk blijven; zal het vroegere wantrouwen niet terug keeren en nopen tot strengere handhaving van alle bepalingen in het belang der controle voorgeschreven! Zal men kunnen beweren dat tarief en transi- toverkeer niets met elkander te maken hebben De memorie van toelichting tot het ontwerp is niet het minst merkwaar dig doordien zij telkenmale met zich zelve in tegenspraak is. Zoo lezen wij dat onze tabakshandel toch ook voor een goed deel tran sito-handel zijn bloei te danken beeft aan bet lage inkomende recht hier geheven en eene verhooging daarvan Nederland'» positie op de wereldmarkt in gevaar zou kunnen brengen. Ons wordt verder medegedeeld dat van artikelen als sinaasappelen een niet onbelangrijke doorvoerhandel be staat, waarvoor zooveel mogelijk vrij heid van beweging behouden moet blijven. Met het oog op die vrijheid van beweging zal voor gedroogde visch fictief entrepot worden toegestaan. Wij willen hier niet stilstaan bij de klachten der direct belangheb benden dat de omzetting van rechten ad valorem voor vruchten in rechten naar het gewicht juist de vrijheid van beweging ontneemt, dat het verleenen van Gctief entrepöt voor gedroogde visch afstuit op het bezwaar dat de bewerking met wichtverlies gepaard gaat. Wij vestigen slechts de aandacht op het feit dat de samensteller der memorie bier zelf verband legt tus- schen rechten en transito-handel en kunnen ons slechts verwonderen indien wij zien dat ter andere plaatse dat verband ontkend werd. De Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij toch zeker door haar bedrijf tot oordeelen be voegd, schreef in haar laatste jaar verslag antérieur aan het verschijnen van het tariefontwerp: »In hoeverre eene verwezenlijking «van de tariefplannen der regeering «ons bedrijf schaden zal, is voorshands «niet uit te maken. Wij vreezen, dat «zij de nadeelige uitwerking daarvan »op deri doorvoerhandel en de be- «drijven die met den viijen in- en «doorvoer samenhangen onderschat.' De vrees waaraan uiting werd ge geven, is thans zekerheid geworden. De secretaris-generaal van den Na- tionalen Bond van Stewards, welke lid is van het Internationaal Comité van de Zeehedenbond, deelt mee, dat de internationale zeeliedenstaking deze week zal uitbreken. De datum kan binnen weinige uren worden vastge steld. Weer een ongeluk aan een Fran- scben minister overkomen! Ditmaal gelukkig niet ernstig. Minister Perrier die Monis vervangt als prestdent van den ministerraadis in zijn auto aangereden door een taxi-auto en door de scherven der gebroken portier raampjes zijn 's ministers gelaat en handen gewond. Ongelukken als die komen zoo veelvuldig voor in Parijs «Of ze er wat van zullen krijgen weet ik niet, maar ik heb er mijne toe gedaan. Hebt gij nog meer gevonden? omte....plukken,» zegt de oude man met zijn vingers die beweging makende. «Niets,» fluistert de andere «want ik heb....van den middag weer,» en hij wijst op zijn borst. »Ah zoo,» zegt Bleek, «bloed opge geven, nu dan morgen,...gij weet wel ....plukken. Doorzoek de holen en piil de diepten en onzer zal het geluk zijn, je dienaar.» De oude Bleek heeft zijn lichtje weder opgenomen en begeeft zich nu door denzelfden gang naar eene andere kamer, die ook nog bewoond is. Hij heeft nauwelijks de deur geopend of het vroolijk gezang van een jeugdig meisje, klinkt hem al tegen. «Vader Bleek, vader Bleek ,tiederalala, Vader Bleek, vader Bleek, is uw papa.« «Jij met je tiederala,» zegt de binnen tredende, de stem van het meisje na bootsende, «ik geloof dat het vrij wat minder onzinnig, vrij wat gelooviger zijn zou, als gij uw mond toehieldt!» Maar 't meisje met het verouderde gezichtje, met haar wit mutsje op dat de stemming van bet publiek tegen de chaulleurs zeer bitter be gint te worden. Jasnaja Poljana, het landgoed van Tolstoj, zal zoo goed als zeker door den Russischen staat gekocht worden voor een half millioen roebels. Mi nister Kokoftsef heelt dat besluit er door gekregen. Het goed wordt waar schijnlijk ingericht voor een of ander liefdadig doel. Er is weder een nieuwe maatregel uitgedacht om de Russishe Joden te plagen. De nieuwe opperprocurator van de Heilige Synode heeft nl. aan den minister van binnenlandschezaken medegedeeld, dat de Synode het on- vereenigbaar acht met de opvattingen van de Russische Kerk, dat Joden christelijke namen dragen. Een desbetreffend verbod is nu uitgevaardigd en ter kennis van alle labbijnen en kerkbesturen gebracht. H. M. de Koningin-Moeder heeft Zondagmorgen de godsdienstoefening bijgewoond in de Hervormde Kerk ,te Soest, onder gehoor van ds. D. P. Brans. In den namiddag deed II. M een rij toer door de gemeente Baarn. De Italiaansche heeft aan de Ne derlandsche Regeering aangeboden een zilveren berinneringsmedaille met diploma als dank voor den steun door de Nederlandsche Regeering verleend bij de aardbevingen in Calabrie. Het standbeeld voor den Koning- Stadhouder Willem III te Breda. Ook het provinciaal comité van Gelder land voor de oprichting van een stand beeld voor den Koning-Stadhouder Willem III beeft, volgens de »N. Ct.,« de in die provincie verzamelde gelden bij het hoofdcomité gestoit, maar onder protest tegen het besluit van dat comité om het standbeeld niet in Den Haag maar te Breda te plaatsen Ook uit Fiiesland en Overijsel, waar de gewestelijke comités reeds ont bonden waren, zijn de gelden gestort maar onder yerklaring dat, zoo die comités nog in wezen waren gebleven, zij eveneens tegen het besluit van het boofdcomilé zouden hebben geprotes teerd. Vereeniging tot Bevordering van het onderwijs in Handenarbeid in Nederland. Dezen zomer woidt de Rijkscursus voor 11. A. gehouden te Utrecht van 24 Juli tot 12 Augustus a.s. onder hoofdleiding van den heer W. Swart te Haarlem. Leiders zijn voor karton en klei de heeren P. T. van der Meu- len, J. M. Langeveld en A. "<an Waart, plaatsvervanger de heer A. A. Hof man. Voor hout de heeren W. Swart, J. van Bladel, A. C. Hendriks en H. H. Stroy. plaatsvervanger de heer J. P. Ponstijn Jr. Leider van de ver volgcursus is de heer D. Been. Men kan bij den Secretaris, A. van Waart, Hooidrifi 93, Rotterdam een uitvoerig prospectus bekomen. Tegen de Veeziekte-maatregelen. Zaterdag is te Utrecht een druk bezochte vergadering gehouden van belanghebbenden bij de veehouderij, die niet instemmen met de genomen maatregelen ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. en den omslagdoek om, met haar jak dat baar veel te wijd is, aan, datzelfde meisje, dat een kleiner broertje op haren arm heeft, dat er zeer ziekelijk en bleek uitziet, geeft er schijnbaar weinig om, dat de oude man bromt, want ze laat het willig toe, dat de kleine naar dit grijze gelaat de ma gere armpjes uitstrekt, als zag het op dat oogenblik in Bleek een der beste kennissen. Vader Bleek plaatst zich nu zoo dicht mogelijk naast den ouden, versleten stoel, waarop eene ziekelijke vrouw gezeten is; hij neemt het kind voor zichtig op zijne knieen en nu op dit verbleekt gelaat ziende, zegt hij, op zacht vragenden toon. «Hoe gaat het de moeder?» «Langzaam.... o zoo langzaam.... erger wordende,» antwoordt de vrouw! Maar toch nog nimmer den moed ver loren,» zegt de man die voor haar zit, haar vertrouwelijk toeknikkende, «toch nimmer den moed verloren? je dienaar!» «Maar o zoo'n zwakke moed,» antwoordt de vrouw »'t duurt ook al zoo heel lang.» «Toch nog altijd moed,» herhaalt de oude man nog eens,» een droppel is ook water al behooren er verscheidene De vergadering was bijeengeroepen door de heeren A. van Vloten, van Maarseveen, en J. Plomp, van Zuilen. De heer v. Vloten hield een toe spraak waarin hij de door de Regee- i ing getroffen maatregelen aan entiek onderwierp en als zijne meening uit sprak, dat deze in de provincie alge- meene verbittering hebben gewekt. Gehoord de vele klachten van de be trokken veehouders en de groote schade die zij allen ondervinden, was deze vergadering bijeengeroepen met de bedoeling dat men zich tot de Regeering zal wenden met verzoek om herziening der wet op de besmet- lelijke ziekten, daar de tegenwoordige maatregelen gebleken zijn ondeugdelijk en bovendien schadelijk voor de vee houders te wezen. De vergadering besloot door de hee ren Plomp, v. Vloten en v. d. Berg (Willeskop) met eenige andere heeren uit verschillende streken een adres in dien geest aan den minister te doen aanbieden. Internationaal bezoek. De Hollandscbe groenten en fruit maken in Duitschland zulke vorderin gen men zegt daar tonduit dat de Duitscbers van hunne eigen markt verdrongen worden dat de Duit- sche kweekers niet beter weten te doen dan eens hier te komen kijken naar' de methode van de Hollandsche kweekers. Zoo heeft nu de üver- Betuwe bezoek gekregen van een 30- tal fruilkweekers uit de Rijnprovincie, onder leiding van den Obstbau-Inspec- tor Wagner te Bonn. Verschillende kweekerijen en boomgaarden, fruit- plantages te Eist, Ressen en Lent en de veilings-vereeniging «OverBetuwe® werden bezocht. Een bezoek aan het Westland volgde. Na daar alles nauwkeurig nagegaan te hebben, vertrok het gezelschap naar Den Haag. Een paar weken geleden heeft het bekende Duilsche weekblad «Die Woche« een artikel gegeven over dpn Hollandschen vooruitgang in Duitsch land en daarbij dringend aangeraden kennis te nemen van hetgeen de Hol landsche kweeker doet. Platen van kweekerijen en kassen lichtten dit artikel toe, dat ons zeker nog menig bezoek zal brengen. Er werd bijge voegd dat met de uitnemende inrich ting van de kweek, met name in hel Westland, heel wat kapitaal gemoeid is. Rijks- Inkomstenbelasting. Naar «De Tijd® uit goede bron verneemt, is het wetson'werp tot heffing van een algemeens rijksin komstenbela-ting jl. Donderdag naar deri Raad van State vei zonden. Voer de kinderen. I Door het dagelijksch bestuur van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies is besloten lot het houden van een collecte in zoo mogelijk alle Neder landsche badplaatsen en in vele andere zomerplaatsen op 2 Augustus. Voor zoover de offtcieelen toeslemming ver kregen wordt, zullen in tal van plaatsen, evenals verleden jaar op den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, jonge dames inzamelingen houden om den nog steeds nijpenden Gnancieelen nood van het Cetraal Genootschap te helpen lenigen. Tevens worden allen, die op reis gaan en die iets willen doen voor behoeftige, zwakke kind uitgenoodigd op 2 Augustus in hun hotel ol'pension droppels toe om een zee te vullen." «En als die dagen zooveel minder worden «En ge wilt zeggen," valt Bleek haar schielijk in de rede, «als er eens geen dagen meer St neen, dat begrijpt de oude man ook, dat hij te ver is gegaan nu, daar de ongelukkige moeder met de hand voor 't gelaat, niets doet dan snikken, nu ze ook Diet eens hoort naar het kraaien van het kleine kind, ook niet eens hoort naar de stem van Bleek, die als het kleine kind zoo kraait, telkens zegt: «Gij zijt er de schuld van, dat uw moeder zoo ziek is." «O zoo naar! o zoo moeielijk te begrijpen," snikt de vrouw nu, «o zoo moeielijk, zoo moeielijk zoo moeielijk goede God," en het oudste meisje dat de tranen langs de wangen biggelen bij de hand nemende, zegt ze: »0 mijn lief, goed kind! en zult gij dan alleen staan!" «De eikenboom en de harre hei staan nimmer alleen, ook het nietig grasplantje is nimmer alleen. Het heilige woord zegt«niet alleen en nooit alleen omdat God een vader is over allen." een beweging op touw te zetten, indien niet reeds door een plaatselijk comité het initiatief wordt genomen. Inlichtingen zijn te verkrijgen aan het algemeen administratiekantoor van bet Centraal Genootschap te Egmond aan Zee. De Afdeeling Amsterdam van den Algemeenen Nederlandschen Zee mansbond zond ons het navolgend bericht Op ons schrijven van 12 Mei aan de te Amsterdam gevestigde stoom vaart-maatschappijen, om de onder handelingen over onze voorstellen van Juli 1910 te heropenen, is van 7 maatschappijen een antwoord inge komen, waarvan slechts ééri een be spreking noodig achtte. De Koninklijke Hollandscbe Lloyd, Stoomvaart-maat schappij «Nederland» en Koninklijke West-Indische Maildienst hebben met ingang van Juni de gages met 2 gulden per maand verhoogd. De vergadering van Dinsdag 6 Juni heeft besloten met de ingekomen antwoorden geen genoegen te nemen, dit aan de maat schappijen te berichten en aan te dringen op medewerking, om alsnog lot een minnelijke oplossing te komen. Het heeft niet mogen baten. De reeders willen blijkbaarden strijd. Wij hebben derhalve het laatste middel dat den arbeiders rest te baat moeten nemen, en met ingang van heden de staking geproclameerd voor alle Stoom vaart-Maatschappijen tc Amsterdam. Wij zijn overtuigd al hel mogelijke te hebben gedaan om een staking te voorkomen, en dat dit met een weinig goeden wil van de zijde der reedeis zeer goed mogelijk was geweest. Wij hebben de maatschappijen bericht, dat wij steeds tot onderhandelen bereid zijn. Vanaf heden- wordt dus voorloop'g niet meer aangemonsterd en ook niet aan boord gewerkt. De zeelieden, welke gemonsterd zijn, en een opzeggingster mijn in acht moeten nernen, hebben den plicht zich te bedanken. In de classicale vergadering op 28 Juni bier te houden zal worden voorzien in de vacaturen, ontstaan door het periodiek aftreden van het ltd ds. W. J. Meiners en diens secun dus, dr. J U. Sehallenbergvan den oudetling W. Kleber en diens secun dus, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers en van den quaestor ds G. van Kempen en diens secundus, ds. Meiners. Tot Directeur van het Post- en Telegraafkantoor is, met ingang vari 16 Aug. benoemd de heer C. Fransen, thans Directeur te Assen. Luitenant P. J. vau den Briel, van het 5e regiment infanterie ge detacheerd bij de Rijschool, wordt eerstdaags definitief overgeplaatst bij de cavalerie. Aan bet plaatselijk telefoonnet is met no. 222 aangsloten de heer J. Ger. Kleber, Langestraat 131. De heer J. W. Best slaagde aan de Universiteit te Utrecht voor het candidaats-examen in de geneeskunde. De Naarnlooze Vennootschap «Volkshuisvesting® hield jl. Maandag een korte, maar zeer belangrijke buitengewone vergadering van aan deelhouders. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur reeds lang de weriscbelijkheid, Maar de vrouw al mocht ze troost kunnen ontvangen door deze woorden, de moeder valt het moeielijk! waai de vrouw dikwerf alleen staat op de wereld, daar heeft de moeder nog de kinderen, voor wier opvoeding zij nog zoo hoogst noodig, zoo zeergewenschtis. Bleek, zet nu de kleine, die nog de eenigst gelukkige schijnt in het vertrek, Voorzichtig op de bank naast zich en nadat hij zijn licht wederom heeft opgenomen, gelooft hij zijne avond visites geëindigd te hebben en betrekt zijne eigen kamer, die er al even ver laten en vervallen uitziet als de andere, welke wij met hem hebben bezocht. Neef en nicht Grankam en hun engelachtig zoontje, zijn denzelfden dag, waarop zij gekomen zijn weder vertrokken, zonder dat de majoor het voor een van allen ontraadseld heeft, waar hij verder zou heengaan. Op het kleine dorpje gaat nu alles rustig en kalm voort. En vooral is dit het geval bij de dames Rietvorst, in wier ieven in den laatsten tijd wel is waar eene groote verandering heeft plaats gehad, maar die overigens de gelukkigste rust genieten. Letitia heeft in de laatste dagen om niet te zeggen noodzakelijkheid had ingezien om meer te bouwen, 6ti in het bijzonder goedkoope woningen te stichten en dan nog liefst in de stad. Doch dit kan de vennootschap niet doen van het geld dat zij langs den gewonen weg, d. i. hypotheek, moest kiijgenjeen vereeniging worden die werd »toegelaten« als uitsluitend in het belang van woningvei betering werkzaam, wilde zij niet, omdat dan niet alleen al wat zij nieuw ging doen, maar ook al wat zij reeds had onder de gemeentelijke contróle, met al den administratieven rompslomp daaraan verbonden,zou gesteld worden. Daarom stelde het bestuur voor een «stichting® iri 't aanzijn te roepen; daaraan een kapitaal te geven, daar over een bestuur te benoemen en daaraan op te dragen een poging te doen «toegelaten® vereeniging te woi- den om met gemeente (Rijks) geld nieuwe arbeiderswoningen met lage huur te bouwen. Het kapitaal werd bepaald op f300. Tot bestuursleden werden benoemd Mej. E. Middelburg en de heeren dr. H W. Schreuder, H. C. van Dam, F. M. van Veen, W. J Fortuyn Droog lever, J. Schulte Nordholt, W. G. Klomp en M. R. N. Oosterveen. Notaris Schroder kwam ter ver gadering, las de stichtingsacte voor, die daarna door alle bestuursleden, notaris en getuigen onderteekend werd. Wij wenschen aan de nieuwe Ver eeniging, kind van een succesvolle moeder, toe dat zij veel moge doen tol verbetering der woningtoestanden alhier, ja dat zij haar moeder spoedig ver boven het hoofd moge groeien Zondagavond omstreeks elf uur heeft zien in de beek nabij Monniken dam de 17-jarige schildersknecht v. O. door verdrinking van het leven be roofd. Ook Amersfoortsche padvinders hebben mede gedaan aan de Hulde- betooging bij het j.l. Zondag door H. M. de Koningin te Amsterdam aan Artis gebrachte bezoek. De oud-leerling van 't gymna sium alhier dr. P. Groeneboom, thans rector van het gymnasium te Sneek, is op de voordracht geplaatst voor gelijke betrekking te Groningen. De uitslag van de herbesteding van vleesch en vet voor de soldaten- menages in dit garnizoen is als volgt: Gebr. van Gelder 71 cis., G. W. Zantfoort (Leiden) 71 ets., H. A. Her schel (Utrecht), 68.7 ets T. L. Goe man (Rotterdam) b8.65 ets. Bij de aanbesteding was laagste inschrijver H. A. Herschel voor 71.3 ets. per Kg. De anti-revol. kiesvereeniging «Nederland en Oranje" vergadert a.s. Donderdag in «De Zaaier®, tot het stellen van candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. De afdeeling der Chr Hist. Unie stelde den heer A. C. Couveé candi- daat in district III en besloot voor de overige vacaturen de andere rechtsche candidaten over te nernen. Europeesche rondvlucht. Naar wij vernemen is er door «Maat schappij voor Luchtvaart" (directeur J. F. Verwey) in verband met de Euro peesche rondvlucht een gararitie-fonds nog al het bed moeten houden, haar zenuwgestel was zeer geschokt door het overlijden van haar lief kanarie- vogeltj e. 't Is nu op een namiddag zoo stil en liefelijk als men 't alleen buiten vinden kan, dat de beide dames Riet vorst eene kleine wandeling durven te ondernemen. De kleine pleegdochter, aan wie gisteren op aandringen van Letitia den heiligen doop nog is toegediend en daarbij den naam van Anna heeft ontvangen (waarmede we haar ook in het ver volg zullen blij ven noemen) lag gerust te sluimeren, en het kind dat er wezenlijk recht lief en aanvallig begon uit te zien, nu het door zorgvuldiger handen werd opgevoed en opgepast, zou men niet meer herkend hebben, voor hetzelfde wezentje, dat eenige weken vroeger op een hondenkar het dorp was binnen getrokken. De zon verschool zich achter het groene geboomte dat het kleine kerk plein omgaf, maar verlichtte met des te meer kracht het uitgestrekte koren veld en den langen rijweg buiten het dorp. Niet dien weg evenwel sloeg het tweetal in, maar wel een zijpad dat zich langs een rei van akker-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2