NIEUW I Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Schetsen uit ie rechtzaal. No. 49. Woensdag 21 Juni 1911. Veertigste jaargaugc VERSCHIJNT WOENSDAG ffl ZATERDAG Het Systeem van He nieuwe Tariefwet. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephoonn0. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regelB 0.50; iedere regel meer 7V, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Reeds in vorige bladen werd ge wezen op het groote verschil in tech niek van de nieuwe tariefwet, verge leken bij de thans vigeerende. Bij wijze van herinnering zij nogmaals vermeld, dat ons tegenwoordig tarief alleen noemt de met invoerrecht be laste artikelen. Goederen, welke niet in het tarief zijn genoemd, zijn vrij van invoerrechten, tenzij zij naar aard en bestemming kunnen worden ge rangschikt onder de met name ge noemde artikelen. Deze regeling is uiterst onvolmaakt, geeft dan ook bij voortduring aanleiding tot moeilijk heden bij de toepassing. Daaraan heb- en de hervormers van ons tarief allen getracht te gemoet te komen, door te breken met het systeem van het noemen der belaste artikelen alleen. Evenals in het ontwerp-Harte, dat op zijne beurt eene navolging was van de nieuwe tabel van minister Pierson worden in het nieuwe tarief niet al leen de artikelen genoemd die aan invoerrecht worden onderworpen, doch worden tevens ook die artikelen aan gewezen van welke geen invoerrecht wordt geheven. Noemde het ontwerp Harte 445 artikelen, bet ontwerp Kolkman breidt dit aantal uit tot 490. Een volgend ontwerp zal vermoedelijk een nog grooter aantal aanwijzen, want steeds zal men, bij verdere nood zakelijke onderverdeeling nog artikelen kunnen vinden, die wordpn ingevoerd en in de tabel ontbreken. Daarom schrijft art. 2 van het ontwerp van wet voor, dat goederen niet in het tarief genoemd, voor de toepassing van dat tarief met de daarin vermelde goederen, waarmede zij naar aard of bestemming de meeste overeenkomst hebben, worden gelijkgesteld. Moet volgens de beslaande wet een niet in het tarief genoemd artikel naar aard of bestemming kunnen worden gerangschikt onder de met name ge noemde artikelen, om onderhevig te worden aan invoerrecht, volgens het nieuwe ontwerp zal een niet genoemd artikel worden gelijkgesteld met die goederen, waarmede het naar aard of destemming de meeste overeen komst heeft, om hetzij vrij van rechten hetzij belast te kunnen binnenkomen Niet alle artikelen worden echter afzonderlijk genoemd, sommige goe deren zijn opgenomen onder groeps- namen, waarvoor dan het hoogste in-1 voerrecht dier groep, meestal 12 pet. j is voorgeschreven. Mag men aannemen, dat het nieuwe systeem eene verbe tering is en minder dan het oude aanleiding zal geven tot meenings verschillen tusschen den importeur en den belastingsambtenaar, daar staat tegenover, dat onder de tegen woordige wet de misrekening nooit meer kan bedragen dan 5 pCt onder de nieuwe wet echter zal stijgen tot tusschen 6 en 12, in de meeste ge vallen vermoedelijk tot 10 a 12 pCi. van de waarde. Daaiom is het van groot belang de onderverdeeling der goederen in het tarief zoover mogelijk door te voeren en zoo weinig mogelijk met groepsnamen te werken. Het ver beterde systeem, dat aan het nieuwe tarief ten grondslag ligt, is niet in voldoende mate doorgevoerd en stellig nog voor aanzienlijke uitbreiding vatbaar. Hij die bezwaar heeft tegen de toe passing van het tarief op door hem ingevoerde goederen, kan daarvan in beroep komen bij eene tariefcommissie, waai van de samenstelling in de wet wordt voorgeschreven. Deze tariefcommissie moet echter hare uitspraken vestigen op de wet, kan zich niet op de plaats des wet gevers stellen, zij is gebonden aan de voorschriften der wet, kan daarvan niet afwijken en zal zonder twijfelde moeilijkheden ondervinden van de onvoldoende onderverdeeling der ver schillende artikelen die ingevoerd worden, en hetzij vrij zullen zijn van invoerrechten, hetzij aan zulke rechten zullen zijn onderworpen. Alweder geheel in navolging van het tarief-Harte zijn de 490 genoemde artikelen naar aard en bestemming verdeeld in vijftien verschillende groe pen, waarvan de opbrengst afzonder lijk is geraamd, om te komen tot de ruim 19 millioen gulden, waarop de minister van financiën de vermoede lijke opbrengst van het nieuwe tarief taxeert, behalve de 4 millioen, die hij verwacht van de memorieposten dat zijn die posten, die hij niet afzonderlijk durft te ramen, omdat zij nieuw belaste of nieuw onderverdeelde artikelen be treffen, waarvan hem de vermoedelijke invoer onbekend is. Het totale bedrag, dat het Neder- landsche volk dus zal moeten opbten gen in den vorm van invoerrechten, wanneer althans de nieuwe tarief wet onveranderd door de tweede en eerste Kamers der Staten-Generaal wordt goedgekeurd, zal zijn ongeveer f23.000.000, tegenover een bedrag van f12 615.000 in 1909 betaald., voor 1910 en 1911 respectievelijk geraamd op f 12.600.000 en f 13.200.000. Het verschil in opbrengst zal dus ongeveer f 10.000.000 per jaar zijn. Volgens de jaarcijfers voor het Ko ninkrijk der Nederlanden over het jaar 1909, wordt de totale opbrengst der dierecte belastingen (grond-, perso neels-, bedrijfs- en vermogensbelas ting) voorl911 geraamd op f45.695.000, de opbrengst der indirecte belastingen op' f71.430.000, waarvan f58.230.000 zullen worden opgebracht in den vorm van accijnzen op suiker, wijn, gedis tilleerd, zout, bier, geslacht en zeep en f 13.200.000 in den vorm van invoerrechten, eveneens grootendeels geheven van levensbehoeften, zij het niet alleen tn den meest beperkten zin van dat woord. Worden de directe belastingen in hoofdzaak betaald door hen, die zich verheugen in kleiner of giooter bezit en in staat zijn iets te offeren, de indirecte belastingen wor den voor het grootste gedeelte door hen, die niets bezitten. Toch wordt door den minister van financiën voor gesteld de ongelijke ver houding tusschen ile ruim 45 millioen diiecte en ruim 71 millioen indirecte belastingen nog ongunstiger te maken, en door middel van de verhooging van het tarief van invoerrechten het cijfer van 71 milioen te brengen op 81 millioen. Eene ver hooging dus, die in het minst geene rekening houdt met de draagkracht der belasting-betalenden, die zelfs integendeel, zooals dezer dagen, naar aanleiding van de behandeling van het wetsontwerp tot nadere regeling de successie-rechten, zoo juist in de Eerste werd gezegd, in omgekeerden zin progressief werkt. Hij toch, die met het grootste gezin gezegend, de meeste moeite zal hebben om met zijn loon rond te komen, zal bij vei- hooging van de invoerrechten op zijne levensbehoeften, zooals die voorgesteld worden bij het ontwerp-tariefwet, in verhouding het meest moeten bijdragen tot die verhooging van f 10,000.000 per jaar. Bij wijze van inteiruptie werd in de aangehaalde zitting der Eerste Kamer de juiste opmerking, dat de ontworpen tariefwet, als ze er zijn zal, in omgekeerden zin piogressief zal werken, een dogma genoemd. Neen, dat is geen dogma, dat is de op erva ring berustende bittere werkelijkheid, Hij, die die interruptie plaatste, schijnt dat niet te gevoelen. Heeft hij zich ooit verdiept in de huishoudelijke rekening van den werkman, die, om niet het laagste loon als voorbeeld te nemen, f 10.of f 12 per week verdient, waarvan hij met zijn huis gezin moet rondkomen? Werkt eene belasting niet omgekeerd progres sief, die dien werkman van zijn week loon in eene belastingverhooging van f 10.000.000 per jaar wil laten bijdra gen in den vorm van verhooging van de prijzen van zijo tarwemeel en vele andere voedingsmiddelen als varkens- vleesch, paardevleesch, gedroogde en gerookte visch,zout, boteren margarine, kaas, zijn versnaperingen als kandij, sigaren en sinaasappelen, welke laatste toch niet alleen voor de meer gegoe len Sluw Antieken. Mésalliance." «O, 't is goed! 't Is best, hoor!" zei ze, en vóór het smalle spiegeitje stond zij haar mooi, glanzend bruin haar recht te schikken... Ze wist, zij voelde dat hij keek naar haar blanke, slanke handen en zij koketteerde ermee... "Annie!" zei hij, zacht-smeekend en trachtend een arm om haar heen te slaan... "O-neen!" weerde ze af en trippelde meteen naar een anderen hoek van de kamer "laat me asjeblieft met rust hè Een man, die zonder blikken of blozen zijn vrouw zóó-iets durft wei geren... Na al wat ik voor je gedaan heb..." Een van de blank-slanke handjes streek snel over haar oogendoende of zij wilde, met fiere kracht, terug dringen, de tranen, die opwelden... "Annie" zei hij "je wéét toch... Op een cent na... Eergisteren heb ik je toch..." »Wat heb-je? wat wii-je daarmee zeggen! Asjeblieft. En gauw wat!" Ze had zich omgewend en stond nu vlak tegenover hem, met strak-trotsch, uitdagend gezicht. De grijsblauwe oogen... De sluwe, de speurende, de vreemde die o-zoo-teeder konden zijn als ze wilde... O-zoo-guitig, zoo ver- j lokkend, zoo verluidend... Nu hielden ze hem vast, als met ijzeren greep...1 Nu was 't of er metaalglans in kwam... En ze spotten ook... Met het hulpe- looze manneke daar-tegenover-'r, met het kleine figuurtje van bleek gelaat en zoekenden, angstigen, als om hulp roependen, radeloozen blik... "Nou, zeg 't danriep zij hem ge biedend toe "bedoel-je soms van die dertig pop? waar 'k mijn rok voor heb moeten vermaken en een blouse koopen om er niet uit te zien als eene vodderaapster, als eene bedelaarster God in den Hemel, als 'k dat had kunnen droomen! Daar mot-je liefst mevrouw Donkerman voor worden... O, zulke deftige familie, Pa en Ma zijn te chick om zoo'n burgermeisje als schoondochter te erkennen. En meneer-zelf, meneer Gustaaf, bedankt ervoor om zijn zwager Leendert te ontvangen, omdat die koetsier is... Hadt-je maar het loon, dat Leendert beurt... Hadt-je maar het bedrag van de fooien, die hij krijgt, 's nachts van de heeren, die laat naar huis moeten... Dan liep i k ten-minste met een fat soenlijke jurk... En nou jij, voorname meneer nou jij Heerlijk voDd zij 't om te zien hoe hem dat pijn deed, hinderde, dat noemen van den zwager met de dikke nachtfooien... Ze wist dat hij neêrzag op haar familie. In het diepst van haar wezen haétte zij hem... Had zij een afkeer van Gustaaf, haar deftigen man... En ze kwam nög dichter bij hem... Ze zag, hoe zijn blik gleed over de weelderige vormen van haar mooi, jong lichaam. Ze wist ook, dat hij haar getrouwd had om dat lichaam... Dat hij griezelde van haar ruwe taal, van haar plompe vormen. Maar ze wist ook, dat ze nog met hem spelen kon... Dat hij, nu nog, willoos was als ze dreigde hem te zullen in den steek laten. Eens, toen hij haar iets geweigerd had, doodsbang dat zijn vader de toelage zou inhouden bij verder soebatten om geld... Toen was Annie weggeloopen. Moeder had gezegd dat ze heel-verstandig deed... «Waarachtig, kind, kom-jij maar hier. Laat hem stikken!... Let op, hij komt met hangende pootjes terug. Ben-je gek, hij kan je toch niet mis- groeien, zijn klompen, zijn katoentjes, zijn beddegoed en dekens, zijn meube len, zijn gordijnen, de deuren, ramen, kozijnen en het verdere timmerweik voor huizenbouw, het behangselpapier, vensterglas en de verfwaren, de metsel- steenen en dakpannen, noodig voor zijne woning, waarvan de huisbaas, door de verhoogde prijzen der mate rialen de wekeiijksche huur zal moeten opzetten, het aardewerk noodig in zijne huishouding, waarvan het invoer recht op grof aardewerk liet meest zal worden veihoogd, zijn lampen, en voorts al die kleinigheden, die voor komen onder de levensbehoeften van arm en rijk en die men samenvat onder den groepsnaam kramerijen, waarvan het invoerrecht van 5 pCt. op 12 pCt. zal worden verhoogd? Is dat een dogma? Wanneer van een dogma gesproken mag worden, dan is het het dogma, waarmede de verhooging van het tarief van invoer rechten wordt aanbevolen, dat de directe belastingen hunne grens heb ben bereikt, dat d6ze niet voor ver dere verhooging vatbaar zijn! De geraamde opbrengst van de grondbelasting bedraagt volgens de jaarcijfers voor 1911 f 14.825 000, die der personeele belasting f 11.750 000 die der bedrijfsbelasting f9.443.000, die der vermogensbelasting f9.677.000. De voorgestelde verhooging van het tarief van invoerrechten isdushooger dan hetzij de geheele bedrijfs- of vermogensbelasting, is byna zoo hoog als de belasting op het personeel. Zijn deze vier genoemde belastingen niet voor verhooging vatbaar, en waarom komt bet tarief van invoerrechten, dat oneindig meer ongelijk en minder rechtvaardig drukt, daarvoor dan wel in de eerste plaats in aanmerking? Omdat er een volkomen onge motiveerd dogma bestaat, dat zegt dat de directe belastingen niet ver hoogd kunnen worden. Inderdaad, er zou een storm in den lande opgaan, wanneer een minister van financiën, om te voorzien in de geldelijke ge- sen. Mijn-kop-af of Guust is morgen ochtend vóór twaalven present!" «Nou ja," zei vader, denkend aan de riksjes en muntjes, die Annie nu en dan meebracht, «je mot 't niet te bar maken. Schrijf hem een briefje... Of zal 'k naar hem toegaan?" "Je bent gek! Stapelgek!" had moeder geschreeuwd. "Ja, je most de minste zijn. Dores, wat ik je verzoeken mag, houd-je d'r buiten, hoor!... Anders..." "Vader had sussend gewuifd, en geknikt, van dat 't hem om 't even was... En 's avonds, omstreeks elf uur, was er gebonsd tegen het deurtje van de woning, waar mevrouw Annie Danker- mac zich bevond... "Laat Piet naar 'm toe gaan" fluisterde moeder "die knapt dat zaakie best op!" "Ik zou je nou raden..." viel vader in... Maar hij durfde er geen syllabe bij voegen. "Piet, de oudste broêr, een metselaar, die onder de kameraden zijn gezag wist te handhaven, werd naar 't straatdeurtje gestuurd... Annie had hem een gulden in de hand ge duwd... Inderdaad, 't was deftige zwager. Piet had hem ontvangen, met pas opgestoken pijpje tusschen de lippen, hem den toegang tot het huis versperrend... Wat-ie eigenlijk woü? Of Annie er bijgeval'was Arm zwagertje zag er deerniswek kend uit. Het angstzweet drong hem van de sluike haren, z'n oogen staarden in wilde wanhoop... Piet had hem een poosje zwijgend aangekeken. "Dat kan wel", zei hij eindelijk, dood-bedaard. Of hij, de wettige echtgenoot, dan even spreken mocht Even «Geen kwetsie van!" antwoordde Piet. "Ze mot er niks van hebben, ze wil je niet meer zien." Arm zwagertje had staan schreien. Piet sigaren aangeboden Ge fluisterd, gesmacht, aangehouden "Nou, je neemt me niet kw&lijk" zei Piet, de kruk van de deur in z'n hand, "ik mot naar m'n bed... Dus- Dicht ging de straatdeur. Zwager had getuurd naar de verlichte ramen... Daar wits ze dus Zijne Annie Hij had gedacht, aan haar mooi, glan zend-bruin haar. De slanke, poezel-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1