PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De Kinderwetten. Een aardige blijk van de heilzame werking, die de Kinderwetten kunnen hebben, is een uitspraak, waarbij de rechtbank te Zutphen de echtelieden D. S., wonende in de Polsbroek aldaar, op verzoek van den Voogdijraad kon herstellen in de ouderlijke macht over hun kinderen. Voor ruim anderhalf jaar werd de vader daaruit ten aan zien van zijn vier kinderen ontzet, omdat hij zijn opvoedingsplicht grove lijk verwaarloosde, terwijl toen de moeder van de ouderlijke macht over drie van die kinderen ontheven werd. Het gemis van de kinderen heeft daarna den man aangegrepen en tot nadenken gebracht. Orde en zekere welvaart zijn thans zijn huis binnen getreden. Dit is de eerste maal dat herstel in de ouderlijke macht door de recht bank plaats had. Het ware te wen- schen, dat ook bij anderen de maat regelen van den Voogdijraad deze uitwerking hadden. De heer Mr P. Hofstede Crull, pro cureur-generaal en ondervoorzitter van den Raad van Bestuur in Suriname, die hier zijn verloftijd doorbracht, is weder naar West-Inbie vertrokken en zal tot de aankomst van den nieuwen Gouverneur het bestuur over de Ko loniën voeren. K. Visser heeft de hem door de afdeeling Amersfoort van deSoc. Dem. Arb. Partij aangeboden candidatuur in district II niet aanvaard, wel die in district III. G. van Wijlar.d zal nu ook in district II candidaat gesteld worden. De militaire Schoolcompagnie, die onder leiding van den kapitein C. C. de Gelder in den Harskamp schiet oefeningen heeft gehouden, keerde j. 1. Woensdag met de muziek aan ,t hoofd in 't garnizoen terug. De sergeanten-adspirant militie- officier H. Witteveen en L. F. J. baron Van Boecop. van het 5e regiment infanterie, zijn benoemd tot vaandrig bij het korps. Aan het toelatings-examen voor den cursus tot opleiding voor den officiers-rang hebben voldaan de ser geanten J. L C. Kruijne, L. W. Russor, J. S. de Boer en H. S. J. Camevaar en de korporaals J. J.En- sinck en E. J. van der Flier, allen van het 5e regiment infanterie. Luitenant Coblijn won op de internationale horse-scbow te Londen met Black Paddy een zevenden prijs in een nummer met 300 deelnemers. Het circus Charles, dat voorstel lingen geeft te Groniningen, Leeuwar den, Zwolle, Deventer, Rotterdam, Scheveningen enz., zal ook Amersfoort gedurende drie dagen bezoeken. Het komt hier aan op Zaterdag 8 Juli, vroeg in den morgen, om reeds denzelfden dag een middag- en avond voorstelling te geven. Het zal worden geplaatst op een terrein aan de west zijde van de Koninginnelaan, tegenover het «Witte Huis®. Dit circus moet een werkelijk reus achtige inrichting zijn. Het beschikt over een werkliedenpersoneel van 164 man, heeft een eigen brandweer, ambu lance, smederij en drukkerij. De directie beschikt over 64 paarden, 6 olifanten, leeuwen, tijgers, ijsberen, yaks, lamas, zebra's, zeeleeuwen enz. enz. Programma van het concert te geven door het stafmuziek van het 5e reg. Inf. directeur de heer G. Bik kers op het terras der sociëteit van «Amicitia" op Zondag 25 Juni. 1. flEinzug der Gaste auf die Wart- burg" aus Tannhauser Wagner. 2. Ouverture nLe Barbier de Seville" Rossini. 3. tOhé! Ohé! Hopla!" Valse Aug.Bosc. i. «Nachruf an Weber" Fantasie Bach. 5. Ouverture «Isabella" Suppè. «La bel Victoria" Polka für 6. Xylophon. Solo Steele-Bikkers. «Flirtation" Steck. 7. «Musicirende Zigeuner" Eilenberg. 8. Potpourri aus der Operette: •Die Dollarprinzessin" Leo Fall. Kamer van Koophandel. Douderdagavond vergaderde de Ka mer van Koophandel en Fabrieken op gaan wonen, op een van de vroolijkste standen, waarvan we maar geen dui delijker aanwijzing zullen geven omdat dan de een of ander mijner lezers, (ik ben onbescheiden genoeg, dit te denken) al spoedig de wezenlijke figu ranten van deze vertelling zou raden enhij zou toch mis raden. Wordt vervolgd.) het Raadhuis onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber. Afwezig waren de heeren H Meursing, H. van Haselen en A. Eysink. De notulen van 11 Mei 4911 werden goedgekeurd Ingekomen zijn Jaarverslagen van verschillende Ka mers van Koophandel in ons land en van die te Brussel. Van den Minister van Laudbouw, Nijverheid en Handel de gewone peri odieken. handelsberichten en consu laire verslagen. Van den Minister van Financiën de statistiek van in- en doorvoer. Een missive van den Directeur van bet Bureau van den Industrieelen eigen dom met verslag over 1910. Een brochure van mr. H. 's Jacob over de exploitatie van Borneo. Een missive van den heer Putman Cramer betreflende het Vezelcongres te Soerabaja. Adressen van de Kamers te Utrecht en Middelburg aan de Tweede Kamer inzake het debietrecbt op tabak. Een adres van de Kamer van Koop handel te Groningen aan den Minister van Financiën betreffende het voor gestelde tarief van invoerrechten. Ook zijn nog ingekomen adressen van de Ned. glasindustrieelen de tarief- wet betreflende alsook van de Kamers te Hengeloo en Rotterdam. Voor ken nisgeving aangenomen. Een adres van de Kamer te Rotter dam aan de regeering inhoudende het verzoek om bij de regeling van bet internationaal wisselrecht ook een internationale regeling te treffen van het chéque recht, benevens een bin- nenlandsche regeling. Dit adres zal worden rondgezonden en in de volgende vergadering worden behandeld. Ingekomen van het Met. Instituut te De Bilt een overzicht van de ijswaarnemingen langs Noord- en Zuiderzee. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de heer Potjer over het voorgestelde verhoogde invoer recht op geraffineerd zout. Zal aan de leden verzonden en behandeld worden Een missive van de H. IJ. S. M. bevattende de mededeeling, dat een 3-tons laad- en loskraan op het empla cement zal geplaatst worden. Een schrijven van den voorzitter der K. v. K. te Amsterdam, behelzende dat door hem aan den voorzitter van de Commissie van voorbereiding der Taiiefwet een schrijven is verzonden met verzoek het verslag niet vast te stellen, voordat inlichtingen van de Amsterdamsche Kamer zijn ontvangen. De heer van Vollenhoven wil dit verzoek steunen. De voorzitter ook en stelt voorde opinie van de voornaamste Kamers te hooren. Hiertoe wordt be sloten, waarna de voorzitter de ver gadering sluit. De jaarlijks terugkeerende Natio nale Velddag van het Leger des Heils zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 12 Juli a.s. op het Land goed »Nimmerdor« (nabij de stations Amersfoort en Leusden) voor dit doel welwillend afgestaan. Deze velddag zal geleid worden door Generaal Booth, die in een daartoe speciaal opgerichte tent, tweemaal zal prediken. Verleden jaar nam weder een grooter aantal deel aan dezen Velddag dan gedurenden eeriige jaren het geval was, daartoe mede in staat gesteld door de extra treinen en het goedkoop tarief, geregeld door verschillende Spoorwegmaatschappijen. Ook dit jaar zijn weder dergelijke regelingen getroffen, en goedkoope kaartjes met programma's zijn aan de Stations verkrijgbaar vanaf Woensdag 5 Juli tot en met Maandag 10 Juli. Behalve de Samenkomsten geleid door den Generaal zal o.a. ook des middags een Muzikale Demonstratie gehouden worden, waaraan 150 Muzi kanten en 250 Zangers zullen deel nemen, en ook eenige Kinderzangkoren. Dat de oude Generaal Booth voor deze gelegenheid komt, zal zeker voor velen een reden zijn dezen Velddag te bezoeken. Een van de feesten, welke ieder jaar in al de korpsen van het Leger des Heils worden gehouden, is het Bloemenfeest. Het zal dit jaar in de zaal Havik 14 gehouden worden op de volgende datums: Zondag 25 en Maandag 26 Juni. Aan het Bloemenfeest is tevens ver bonden eene Tentoonstelling van allerlei voorwerpen van nut en smaak, zooals Dames-handwerken, platen, boeken, galanterieën, enz. Het doel, dat met dit Bloemenfeest en daaraan verbonden Tentoonstelling wordt beoogd is: 1. Om daardoor grootere seharen te bereiken en nieuwe bezoekers in de zaal te krijgen. 2. Gelden bijeen te brengen voor de voortzetting van het werk hier ter plaatse, daar de opbrengst van de verkochte artikelen ten bate komt van dat werk. De officieren wenden zich nu tot het publiek met hel vriendelijk ver zoek: Wilt ons helpen? U kunt dit doen door ons bloemen en planten of andere van de hierboven genoemde artikelen te zenden, of door ons een gift in geld, hetzij groot of klein, te schenken. Wanneer dit nummer onzen lezers in handen komt zijn de vlieg- menschen grootendeels weder uit het vliegkamp bij Soesterberg vertrokken voor de 4e etape der groote Europee- sche wedvlucht. Welk practisch nut deze vliegmachines op den duur ook mogen blijken te bezitten, de brutale durf en moed dezer menschvogels dwingen een ieder, die ze boog in de lucht beeft zien zweven, be wonder ingaf. Duizenden waren j.l. Donderdag in den vroegen ochtend per auto, trein, rijtuig, fiets of op bet meest ouder- wetsche doch nog immer practische middel van verplaatsing n.l. te voet naar Soesterberg getogen om de aan komst der vliegers uit Luik bij te wonen. Uit alle oorden van het land waren ze saamgestroomd en talloos velen hebben daardoor te gelijkertijd met het natuurschoon onzer provincie ken nis gemaakt. Herhaaldelijk vingen wij uitingen op, die er op wezen dat men zich de omgeving zoo fraai niet had gedacht. Het zoude ons dan ook niet verwon deren dat dit uitstapje menigeen aan leiding zal geven om de kennismaking met onze aan afwisseling zoo rijke omstreken eens op intiemer wijze voort te zetten. Tusschen 10 en 12 uur kwamen zeven aviateurs op het vliegterrein aan in de volgende volgordeGibert, Gar ros, Vidart, Beaumont, Weyman, Kim- merling en Train. Beaumont en Kim- merling vlogen zoo hoog, dat zij het vliegterrein nietzagen. Laatstgenoemde bemerkte zijn vergissing en keerde later terug, Beaumont evenwel landde ergens tusschen Baarn en Hilversum. Na Train's aankomst brak een tijd van vervelend wachten aan. Wel hiel den bulletins het publiek omtrent het vertrek uit Luik en de ongevallen de deelnemers onder weg op de hoogte, maar deze waren zoo sporadisch dat ze ten slotte de verveling niet ver mochten te verdrijven. Deze verveling deed zich te sterker gevoelen door de bij uitsiek slechte regeling der restau- rantcu en buffetten. Komt de directie van het vliegkamp voor hare regeling wat betreft contróle als anderzins den hoogsten lof toe, de pachter der buf fetten bleek ten eenenmaleonberekend voor zijn taak en beeft zichzelf daar door voor duizenden guldens benadeeld, doch ook tevens het publiek op de schromelijkste wijze gedupeerd. Het duurde tot omstreeks 8 uur voor de tweede groep aviateurs, die des middags 4 uur uit Luik vertrokken waren,aank wamen.Tabu teau en Renaux beiden op tweedekker arriveerden kort na elkaar en brachten het publiek in extaze door hun mooie zweefdalingen. Toen echter omstreeks 9 uur Wijn malen gesignaleerd werd, steeg het enthusiasms ten top en na zijn daling en vol plané waren nóch de veld- wacht nóch de huzaren bij machte het publiek achter de afscheidingen te houden; het vliegterrein was in een oogwenk door een dichte menigte overstroomd in wier midden Wijn malen troonde op de schouders zijner bewonderaars. Onze landgenoot is wat den tijd zijner vluchten betreft in deze wed strijd tot dusverre niet bijzonder for tuinlijk geweest. Finantieel staat hij, zooals uit het navolgende lijstje blijkt nummer twee. De vliegers hebben n.l. met de nu afgelegde 3 étapes de vulgende prijzen gewonnen 1. f 6000 2. «2250 3. 1500 4. Beaumont «1050 5. Weyman 6. Kimmerling 750 7. 9. Tabuteau 600 9. 450 10. Wijnmalen 11. 300 12. Védrines 300 Wijnmalen heeft f5000 verdiend, als eerst aankomende Hollandsche vlieger te Soesterberg en voorts f 450 van de uitgeloofde f15,000 voor de étape LuikVenloSoesterberg. De wedstrijden die gisteren zouden worden gehouden, zijn in letterlijken zin in het water gevallen. Uit een grauwgrijze hemel heeft het nagenoeg den ganschen dag gestort regend. Om het publiek, dat al die nattigheid had getrotseerd niet geheel teleur te stellen maakte Verschaeve omstreeks 4 uur eenige mooie vluchten. De overige vliegeniers toonden echter niet de minste animo in de uitgeloofde prijzen en verkozen liever te rusten in afwachting der vermoeienissen van heden. Tegen 6 uur klaarde het weer echter plotseling op. Het werd toen bijna geheel windstil, en dat er toen gevlogen zou worden, was zeker. Kimmerling steeg 6 u. 10 m. op voor een hoogtevlucht, hij bereikte een hoogte van 2000 M. Schitterend daalde hij in vol plané Ook Wijn malen deed het publiek genieten van een korte doch prachtige vlucht. Tegen negen uur, waren de demon straties afgeloopen. Moge de moedige aviateurs het er overigens alle zonder verdere persoonlijke ongelukken af brengen. ZONDAG 25 JUNI. Remonstrantsehe kerk. Voorm. lO'/i uur, Prof. Dr. H. Oort, te Leiden. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. J. L. F. de Meijere Joh.Czn., Evang. Luth. pred., Haarlem. Gereform. kerk (Langegracbt). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Maandel. collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/» uur, Ds. Teerink. Collecte voor de kas van Emerit. Pred., Wed. en Weezen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, de Heer D. Bart van 's-Gravendeel. 's Av. 5 uur, de Heer D. Barth. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 93/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voor.ii. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/» uur, Godsdienstoefening. St. Jan. In oude tijden waren sommige dagen van bijzondere beteekenis en onder deze St. Jan (24 Juni). Telkens en telkens weer leest men, dat op St. Jan deze pacht verviel, verbintenissen werden aangegaan enz. Een zeer eigenaardigelegende doet de ronde over het bloeien der varens in verband met St. Jan. Varens be- hooren, zooals men weet, tot do cryptogamen, planten, die niet «zicht baar® bloeien, althans geen bloemen geven in de gewone beteekenis. In ouderen tijd nu meende men, dat al was de varenbloem niet zicht baar, de bloem toch bestond en wel een prachtige, met hemelsblauwe kelk bladeren. Zij bloeide in den nacht van St. Jan tusschen den zesden en zevenden klokslag in bet midden van den nacht. Wie een strijd met booze demonen niet vreesde en de bloem plukte, om onmiddellijk zich meester te maken van het zaad, die was voor altijd gelukkig; hij kreeg de gave van «helderziendheid®, hij kon verborgen schatten aanwijzen, de bruid, die hij begeerde, zou de zijne worden. Ook zou bet zaad de kracht geven om iemand onzichtbaar te maken. Om het varenzaad meester te wor den bestond een middel, dat nu maar zoo ieder niet eventjes kon toepassen. Men moest hebben een mes, waarmee op Paschen brood was gesneden door een braaf mensch, vóór St. Jansnacht moest met dal mes een kring worden getrokken om de varenplant, waarvan men het zaad wilde bemachtigen, maar de plant zelf moest in haar geheel aanwezig zijn. Ongekleed moest de candidaat gelukmensch op de knieën liggende, ter aarde gebogen en met gesloten oogen, zonder vrees de booze geesten in het middernachtelijk uui afwachten. Op het oogenblik, dat middernacht was aangebroken, begon de varen te bloeien, maar slechts een klein oogen blik, en dan moest direct het vallen de zaad opgevangen worden in een beker en schotel, mede op Paschen gebruikt. Het zaad sloeg dan wel door den beker, maar bleef' in den schotel liggen, die dadelijk met een doek be dekt moest worden met geheimzinnige letters beschreven. De demonen huil den, gierden en brulden onder dit sombere bedrijf voortdurend om den stoutmoedige been, die dus niet voor een wisse-wasje de macht kreeg om de schatten te »zien,« inwendige ziekten te genezen enz. Sedert de plantkundigen voor circa drie kwarteeuw het geheim van de varens ontdekten was het natuurlijk uit met het geheimzinnige en moest ook weer de oude St. Jansnacht een van zijn veeren laten, al zou het niets verwonderlijk zijn, dat nog ergens ten platteland in sommige streken de won derlijke kracht van het geheimzinnige varenkruid zijn aanhangers vindt. Na de invoering van het Christen dom werden marktdagen, kermissen en heilige tijden verbonden aan de dagen, op welke de oude Goden des Lands vereerd werden. Zoo vereerde men nog steeds de zon door vuur en werden St. Jan en St. Nicolaas, aan wien de feestvieringen bij den hoogsten en laagsten zonnestand gedeeltelijk werden toegewijd, bij voortduring door kermissen als anderszins gehuldigd. Handelsbl De Kersen-campagne. Men meldt uit de Betuwe: De kersencampagne is thans in vollen gang; overal beerscht drukte en bedrijvigheid. Algemeen is men van oordeel, dat de Meikersen dit jaar spoedig afgeloopen zullen zijn. De vrucht is over 't algemeen klein van stuk, waarvan het langdurige droge en schrale weer de oorzaak is. De pluk valt evenmin mee, zoodat het nu reeds te voorzien is, dat vele pachters slechte zaken maken, 't Is bij kersenverpachtingen dan ook op merkelijk om te hooren hoe de ver schillende liefhebbors tegen elkaar opbieden. De oorzaak daarvan is ge legen in de volgende feiten. Voorheen trof men op iedere plaats in de Betuwe een 5 of 6 tal groote kooplieden, doch thans zijn er wel 20 a 25 koopman netjes. Dit waren voorbeen plukkers, die thans gesteund door een twee- of drietal zoons en nog dikwerf in compagnieschap met anderen een boomgaard pachten en wanneer zij dan het gewone plukloon maar ver dienen, zijn die menschen tevreden. Bovendien maakt 't lange crediet, dat bijna iedereen koopen kanals alles verkocht is en de oogst reeds lang is afgeloopen houdt de notaris zitdag voor betaling. De prijzen waren deze week dalende Voor 't buitenland werd ontvangen voor 7 a 8 cent per pond. Op de veilingen was de aanvoer buitenge woon groot op een dag der veiling- vereeniging Over Betuwe zelfs onge veer 40.000 pondde handel was vlug en levendig. Prijzen waren le qualiteit 8'/» a 10 cent per pond; 2e qual. 3"i a 5 cent; roode kersen 5'/i a 77i cent. De totale aanvoer kan deze week wel op eenige honder duizenden kilo's geschat worden. Te Kesteren, waar na de oprichting der nieuwe veilingsvereeniging iederen avond veiling wordt gehouden neemt de aanvoer 3teeds toe en wordt deze door de gemakkelijke ligging door vele kooplieden uit Baarn, Hilversum, Amsterdam en Rotterdam bezocht. Direct na verkoop staal de fruittrein gereed vjor vervoer. Dit gemakkelijk verkeer bevordert den handel en men maakt ook goede prijzen, le qualiteit deden 10 a 12 cent; 2e qual. 8 a 10 cent per pond. Kruisbessen worden nog steeds voor 10 a 12 cent per K. G. verkocht; enkele partijen deden 14 cent. Roode bessen bleven stationair, zwarte werden er nog weinig ver kocht. Dikwijls biedt men vergeefs 20 cent per KG. Pruimen zijn er voldoende, doch van handel vernam men tot nog toe weinig of niets. Aanvoer van andere producten op de veilingen wordt steeds uitgebreider en de handel gaat geregeld vlug. Komkommers met een aanvoer van 7 a 8 duizend per dag golden gele 6'/t a Tit cent per stuk; witte 7 a97» cent; groene le qual. 45/» a 6'/» cent; 2e qual. 3 a 5 cent; 3e qual. 1 a 2'/i cent, miskleurige 4'/i cent. Bloemkool

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2