RAADSSTUKKEN. Plaatselijk Nieuws. dens dat bet invoerrecht den prijs van het artikel verhoogt. Dat is een zeer nuttig resultaat van het kandij college. Een derde groep die aansluit aan de twee genoemde is groep X, waar van de opbrengst wordt geraamd op f 1.329.720, op te brengendoor aarde werk, gebakken steen en andere kunst steen. Naast verschillende memorie- posten, waarvan de minister den ver- moedelijken invoer en de opbrengst niet kan schatten, bepaalt zicb deze groep tot drie aanzienlijke posten, namelijk metselsteenen, die tegen woordig vrij kunnen worden ingevoerd en waarvoor in het nieuwe taiiefeen vrij hoog invoerrecht wordt voorge steld, leidende tot eene vermoedelijke opbrengst van f 220.000, porcelein met f 120.000 en aardewerk en potten- bakkerswerk met f960 000. Een in voerrecht op metselsteenen is geheel ver werpelijk,omdal|daardoor de huizen bouw duurder wordt gemaakt. Dat spreekt de minister in zijn memorie van toelichting wel tegen, omdat naar zijne meening in Nederland ge noeg baksteen kan worden gefabri ceerd, maar dan zou de invoer uit het buitenland hem niet de door hem geraamde f220.000 opbrengen. Deze post is voortgekomen uit den lust tot bescherming van de Nederlandsche baksteenfabncage, evenals de volgende waarineen invoerrecht op dakpannen wordt voorgesteld. De fabrikanten van metselsteenen en dakpannen zullen zich de gelegeuheid niet laten ontgaan, de prijzen hunner producten te verboogen, nu de invoer van het buitenlandsche product door invoer rechten wordt bemoeilijkt. Het aardewerk zal, naar de minister hoopt, bijna een millioen opbrengen, doordat het tegenwoordig invoerrecht van 5 pCt. tot 12 pCt. wordt ver hoogd. Had minister Harte het wen- schelijk geoordeeld, voor grof aarde werk een lager tarief voor te stellen, minister Kolkman meent dat daar voor, bij eene heffing naar de waarde geene aanleiding bestaat. De bekende fabrieken van aarde werk te Maastricht worden door dit tarief uitermate begunstigd, waardoor hun de concurrentie tegen buiten landsche fabrikaten wordt gemakke lijk gemaakt en hun de gelegenheid wordt geboden bunne prijzen te ver boogen. Deze verbooging komt alwéér ten laste van het huishoudboekje van den verbruiker, hij mag het jaarlijksch bedrag optellen bij de verhooging zijner uitgaven, voortspruitende uit de prijs- verhooging der artikelen genoemd in Groep IX. De drie groepen XI, X en XIII leveren de helft van de totale raming van het tarief van invoerrechten. De overige twaalf groepen, die daarin bij dragen voor de andere helft, zullen het onderwerp uitmaken van een volgend blaadje. Tram-aubsidie. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de subsidie over 1910 aan de Amersfoortscbe Tramweg- Maatschappij. Bij Raadsbesluit van 29 September 1908, no. 306, aan de Amersfoortsche Tramweg-Maatschappij voor het jaar 1908 een subsidie verleend werd tot een maximum van f1800,o a onder de voorwaarde, dat deze subsidie alleen dan uitbetaald zou worden, wanneer en voorzoover de ontvangsten der Maatschappij over dat jaar, naar het oordeel van ons college, te kort schoten om de in dat jaar voor exploitatie en vernieuwing benoodigde uitgaven te bestrijden en niet mocht dienen tot betaling van dividend. Door de Garan- ten-vereeniging der Amersfoortsche Tram werd voor dat jaar een bedrag van f 1000.beschikbaar gesteld. Deze cijfers steunen op de indertijd gemaakte begrootingen, krachtens welke een jaarlijksche subsidie van f2800.noodig werd geacht. In volgende jaren bleek evenwel, dat met een kleiner bedrag aan subsidie kon worden volstaan. legen geraakt, toen een klein meisje in 't zwart, met een kind op haar arm, de mevrouw verzekerde, dat ze niet thuis was en ook Wel niet voor den avond weêr te huis komen zou. Dat de mevrouw echter wel bij meneer kon komen, bij wien zij en 't kind, dat ze op haar arm droeg, nu in huis waren, sinds moeder dood was, en dat meneer haar wel verder zou helpen, dat ie heel vriendelijk was. Wordt vervolgd.) Als regel is toen aangenomen, dat de Gemeente f800.subsidie geeft plus de helft van het dan nog bestaande tekort. De andere helft werd door de Garanten vereeniging betaald. De exploitatie over 1910 wijst thans een tekort aan van f 1032.59. Volgens het bovenstaande zou de Gemeente derhalve over 1910 een subsidie geven van f8004- ('/.x232,59)= f916.29', zal moeten woiden betaald. B. en W. stellen daarom voor, goed te keuren, dat door hen over 1910 een bedrag van f916.29' als subsidie aan de Amersfoortsche Tramweg-Maat schappij word uitbetaald. Subsidie. Middelbaar onderwijs. Industrie- en huishoudschool. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende subsidie voor de Industrie- en huishoudschool. Door het bestuur van de Amers foortsche Industrie- en Huishoudschool is tot het Dag. Bestuur der gemeente het verzoek gericht, wel te willen bevorderen, dat de subsidie ad f2500 welke deze vereeniging thans van de Gemeente jaarlijks geniet, verhoogd worde tot f2875.zulks met hel oog op de zoo gewenschte invoering van een salaris-regeling met periodieke verhoogingen voor het personeel, aan die school verbonden. Reeds geruimen tijd heeft bet Be stuur der school met het college van B. en W. de mogelijkheid besproken om door verhooging der gemeentelijke subsidie de tractementen te kunnen verboogen. B. en W. daarbij te kennen gegeven, dat zij in beginsel niet on genegen waren, verhooging van de gemeentelijke subsidie voor dit doel te bevorderen, mits het Rijk en de Provincie daarvoor de subsidie ver hoogden. De nieuwe tractements-regelingkan, indien het tegenwoordige personeel aan de school verbonden blijft en dus iedere leerkracht bet maximum-trac- tement zal genieten, ten slotte f3340.meer kosten. De meest ge wenschte oplossing achtten B. en W. voor te stellen, dat ieder van de subsidieerende lichamen (Staat, Pro vincie en Gerneentp) naar evenredig heid van de thans toegekende subsidies eene verhooging van subsidie toestond, welke noodig mocht blijken te zijn voor de toekenning van de hoogere salarissen. Eene dergelijke regeling schijnt evenwel geen kans van slagen te hebben. Het Bestuur heeft thans pogingen aangewend om de gezamenlijke sub sidies verhoogd te zien met f 1500. waarvan de Gemeente f3/5.zou betalen en de Staat en de Provincie het overige (respectievelijk f 900. en f225.—). Het Bestuur, lettende op de ont wikkeling der school, is van oordeel, dat indien deze subsidies worden toegekend, de salaris-regeling inge voerd kan worden zonder dat deze in de toekomst tot financieele bezwa ren aanleiding zal geven. B. en W. deelen deze verwachting van het Bestuur niet volkomen waar een stijging der uitgaven tot f3350. mogelijk is en tot een bedrag van f 1500.subsidies verzekerd zijn, daar meenen zij, dat eenige twijfel niet ongemotiveerd is of het eventueel ontbrekende uit de exploitatie der school gevonden zal kunnen worden. Zij vestigen in 't bijzonder de aandacht hierop, omdat zij het niet wenschelijk achten, dat noch de Raad noch het college van B. en W. indirect de gevolgen zou aanvaarden van de in voering der verlangde salarisregeling. Overigens meenen zij inwilliging van het verzoek te mogen voorstellen. Inderdaad achten zij het een levens voorwaarde voor de school, dat zij haar personeel behoorlijk kan bezol digen; immers van de bekwaamheid en toewijding van de leeraressen hangt voor een zeer groot deel de bloei van de school af. Indien het door het Bestuur gevraagde bedrag van f1500. verkregen zal worden, schijnt bet wenschelijk, dat de Gemeente voorga met een desbetreffend besluit tepernen. Op grond van het bovenstaande stellen B. en \V. den Raad voor de bij Raadsbesluit van 25 Juüi 1907, no. 211, tot wederopzegging toege kende jaarlijksche subsidie van f2500te verhoogen tot f2875. indien jaarlijks een Rijks-subsidie van f6900en een Provinciaal-subsidie van f 1725.gegeven wordt en voorts onder de zelfde voorwaarden als vervat zijn in het bovengenoemde besluit. Door de afdeeling Amersfoort van het Centraal Genootschap voor Kin der- en Vacantiekolonies is aan den Raad het navolgende adres verzonden Amersfoort, 18 Mei 1911. EdelAchtbare heeren, Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de afdeeling Amersfoort van het Centraal Genootschap voor kinder-herstellings- en vacantie-kolo- nies (goedgekeurd bij Koninklijk be sluit dd. 17 Juli 1909, No. 48), dat zij om redenen, vermeld in bijgaande Memorie van toelichting, uw geacht college verzoekt haar een subsidie toe te staan voor meerdere uitzending van kinderen. 't Welk doende Namens genoemde afdeeling Het Bestuur M. Kamerling, wd. Voorzitter, enz. Memorie van Toelichting. De krachtige beweging, die de zorg voor het kind gedurende de laatste jaren heeft ter hand genomen en op velerlei gebied haar aibeid verrichtte ter verbetering en opbouwing van het jonge geslacht, heeft zich in 't bijzon der ook toegelegd op de verpleging van het zieke, van het lijdende kind. De gezondheids-, de herstellings- en vacantiekolonies zijn in den laatsten tijd verrezen en ook in ons land is op dit oogenblik in die richting zeer veel tot stand gebracht De groote waarheid, neergeschre ven in bijgaande brochure van prof. Scheltema: »Wat gij aan de kinderen ten goede laat komen, beteekent een veel grootere besparing in hetgeen gij anders later voor de ouderen zoudt moeten doen", heeft doktoren en opvoeders meer en meer er toe ge bracht, het kind als uitgangspunt te doen kiezen ter bestrijding van vele ziekten en kwalen. De roep om voorkoming voort vloeiende uit de gedachte, dat de meest practische zorg voor volwasse nen ligt besloten in uitgebreide en nauwlettende zorg voor de jongeren is een der oorzaken van de groote werkzaamheid van het Centraal Ge nootschap voor kinder-herstellings- en vacantie-kolonies. Alleen door tijdige verzorging van het zwakke, onvoldoend gevoede lichaam kan worden voorkomen, dat scrofulose en tuberculose haar ver woestingen blijven aanrichten en uit breiden. Op uitroeiing van deze volks ziekten bestaat eerst uitzicht, als men nog meer aan de kinderen de aan dacht wijdt. Een tijdige plaatsing in een kir.der- herïtellingsoord, waar fiissche lucht en goede voeding het weerstands vermogen van het lichaam verhoogen, kan in vele gevallen de eenige juiste behandeling zijn ter voorkoming van algeheelen ondergang, die vele kleinen te wachten staat. De uitzending van door verschil lende kinderziekten verzwakte kleinen is ook de taak van de afdeeling Amersfoort. Met dit streven zal ze, kinderen helpend uit het volk, ze sterker en gezonder teruggeven aan de maat schappij, zal ze den kleinen hebben gegeven een grootere groei-en werk kracht en zal deze afdeeling de Ge meente, voorzoover 't betreft de ai m- lastige patiënten en ook zij, die later in ziekenhuizen moeten worden op genomen, hebben ontlast van de groo tere uitgaven, die de verpleging van ouderen met zich brengt. De vereeniging ter bestrijding der tuberculose heeft te worstelen tegen een bestaande ziekte, maar het Cen traal Genootschap vooikomt veel van het groote volkskwaad, dat deze even eens zeer nuttige vereeniging bestrijdt. Hoe zorgvuldig derhalve de groote Rijks-subsidie en andere inkomsten, die de tuberculose-vereeniging geniet, worden besteed, toch zal met minder kosten in vele gevallen stellig meer worden bereikt door een verblijf in een koloniehuis. Onze afdeeling werkt alleen plaat selijk en jaar op jaar wordt het aantal, dat onzen steun noodig heeft, grooter. Meer dan 50 aanvragen kwamen dit voorjaar reeds in. De zeer groote uitgaven kunnen door onze vereeni ging alleen niet meer gedragen wor den en ze zal genoodzaakt zijn, vele hulpbehoevenden aan hun lot over te laten. Om dit te voorkomen, vragen we subsidie aan uw geacht college, opdat ook deze som moge worden aange wend tot heil van het kind, tot heil van ons toekomstig volk. B. en W. stellen er prijs op te verklaren, dat het doel van adressante inderdaad naar bet oordeel van hun college zeer sympathiek is. Zij hebben zich evenwel ernstig afgevraagd of het voor het Gemeentebestuur raad- zaam is, voor het aangewezen doel eene subsidie te vei strekken. Om twee redenen meenen zij ten slotte niet te mogen adviseeren het verzoek in te willigen. In de eerste plaats mee nen zij, dat het doel, hetwelk adres sante beoogt hoe lofwaardig op zichzelt niet een dergelijk verband met de huishouding der Gemeente houdt, dat hel gpven eener subsidie op den weg der Gemeente ligt. Indien de Raad inderdaad dien weg zou volgen en het vei zoek toestaat, dan vreezen zij, dal van zeer vele andere vereenigingen, wier doel niet minder nuttig is, subsidie-aanvragen zullen inkomen, welke dan moeilijk gewei gerd zullen kunnen worden. Het aantal aanvragen om subsidie uit de gemeentekas neemt jaarlijks in die mate toe, dat het inderdaad noodig is, zeer ernstig bij iedere aanvraag te overwegen, of het doel, waarvoor de subsidie gevraagd wordt, inderdaad voldoende verband met de huishouding der Gemeente houdt. In dit geval meenen zij deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Een tweede bezwaar tegen inwil liging van het verzoek is, naar hun oordeel, hierin gelegen, dat men niet weet waar bet einde van eene der gelijke subsidieering zal zijn Reeds nu is in de toelichting sprake van meer dan 50 aanvragen om uitzending. Erkent de Gemeente, door het ver- leenen der subsidie, dat het op haar weg kan liggen het doel, dat adres sante beoogt, mede te behartigen, dan zal het inwilligen van dit verzoek tot kostbare gevolgen kunnen leiden. Op grond van het bovenstaande meenen zij te moeten voorstellen, afwijzend op het verzoek te beschikken. Door de afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde is aan den ge meenteraad het navolgende adres verzonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen bet Bestuur der Afdeeling Amersfoort van betUtrechtscheGenoot- schap voor Landbouw en Kruidkunde, dat er in deze Gemeente groote behoefte bestaat aan goed tuinbouw- onderwijs. dat het. na gehouden bespreking met den Rijks-tuinbouwleeraar, van plan is, daaraan tegemoet te komen door de oprichting van een tuinbouw- wintercursus gedurende de winter halfjaren 1911/12 en 1912/13, dat aan de leerlingen, als ook aan de practische groentenkweekers, enz. gelegenheid zal worden gegeven, het geleerde practisch toe te passen in daarvoor ingerichte proefvelden en proeftuin. dat de aangevraagde Rijks-subsidie niet voldoende is voor den cursus alleen, dat de kas der afdeeling niet bij machte is, de ontbrekende gelden alleen bij te passen, dat het Bestuur zich tot Provinciale Staten heeft gewend tot vei krijging van een subsidie ad honderd gulden; redenen waarom het voornoemd Bestuur uw EdelAcbtbaar College eer biedig verzoekt, voor den cursus en de aan te leggen proefvelden een subsidie te willen verleenen ad honderd gulden. 't Welk doende, (get.) A. M. TROMP VAN HOLST, Voorzitter. (get.) F. LAMÉRIS, Secretaris. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen, onder voorwaarde dat na afloop van den cursus aan de ge meenteraad een verslag worde inge zonden. Voorstel van Burgemeester en Wet- houdeis betreffende een adres van de Oranje-vereeniging om subsidie. Naar aanleiding van een verzoek van de Oranje-vereeniging, haar weder in 't genot te stellen van de jaarlijksche subsidie, herinneren Burgemeester en Wethouders de Raad, dat bij de be handeling van de Gemeentebegrooting voor 1911 in eene der afdeelingsver- gaderingen deze subsidie besproken is. In het verslag van de le afdeeling, gehouden op Vrijdag 7 October 1910 (pag. 239 en 240 gedrukte stukken) komt dienaangaande het volgende voor: »Van meerdere zijden werd de wen- schelijkbeiij betoogd om als voorwaarde voor het te verleenen subsidie goed keuring van de rekening te verlangen. aMinder juist werd geacht, dat en- tiées werden geheven. Als de Gemeente subsidie geeft, inoest iedereen kunnen profiteeren. »Van andere zijde werd dit stand punt bestreden. Wanneer kostelooze toegang werd verleend, zouden zoo meende men de meeste leden be danken. Wel kon men uit de rekening beoordeelen, welke feesten waarvan iedereen kosteloos kon profiteeren de vereeniging had georganiseerd. Men kon naar deze kosten de grootte van de bijdrage bepalen.» In de beantwoording van de afdee- lingsverslagen merkten Burgemeester en Wethouders op, dat jaarlijks bij afzonderlijk Raadsbesluit de subsidie aan de Oranje-vereeniging gegeven werd, waarbij zij in overweging gaven, bij het verleenen dier subsidie voor 1911 de door enkele leden aangevoerde punten nader te bespreken. Naar aanleiding van het boven staande hebben Burgemeester en Wet houders overwogen of het wenschelijk is, voorwaarden aan de subsidie te verbinden. Terwijl aan den eeuen kant de vereeniging door het aannemen der subsidie feesten zal moeten geven, waarvan een ieder zal kunnen genieten, moeten zij aan den anderen kant er kennen, dat het bedrag van f200. 't geen de Gemeente geeft, den eisch, dat alle feestelijkheden kosteloos open gesteld worden, niet kan rechtvaar digen. Het komt Burgemeester en Wet houders daarom het meest wenschelijk voor, aan de subsidie de voorwaarde te verbinden, dat de rekening en ver antwoording van de vereeniging aan hun college ter kennismaking moet worden gezonden, onder bepaling, dat die rekening en verantwoording zoo danig ingericht moeten zijn, dat daar uit de kosten van die feesten, waarvan eenieder kosteloos heeft kunnen ge nieten, gemakkelijk kunnen worden berekend. Mocht dan uit de rekening blijken, dat de toegestane subsidie niet zoo danig besteed is, dat eenieder van de daarmede betaalde feestelijkheden kan genieten, dan zal in volgende jaren met deze omstandigheid rekening gehouden moeten worden. B. en W. stellen daarom voor in bovenstaanden zin te beslissen. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Vrijdag 30 Juni 1911 te half twee ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de subsidie over 1910 aan de AmersfoortscheTram- wegmaatschappij. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de subsidie van de Industrie- en Huishoudschool. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de afdeeling Amersfoort van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en vacantiekolonies om subsidie. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de Ambachtsschool om subsidie voor den avondteekencursus voor am bachtslieden. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch genootschap voor Land bouw en Kruidkunde. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betrefiende een adres van de Oranje-vereeniging om subsidie. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de samenstelling van de stembuieaux. 8. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende reclames tegen den aanslag inzake vergunnings recht. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herbenoeming van Mej. G. van E»denKamperman als gemeen te-vroud vrouw. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan de onderwijzeres aan de openbare lagere school le soort voor meisjes Mej. M. C. Hilten. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort aan de Beekstraat H. J. Mensink. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van vei lof wegens ziekte aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat Mej M. Oudraad. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het niet houden van overgangs-examens aan het Gymna sium. 14. Voorstel van Burgemeester en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2