NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. QoNmeniee BERICHT. KENNISGEVING. EEN PAPIEREN ERFENIS. No. 52. Zaterdag i Juli 1911. Veertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Bij flit nummer Behoort een Bijvoegsel. rffo.K. iiëtriiCrw „Hereenigd", door E. BOLT. GEMEENTERAAD. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. TelephoonDg. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slecbts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort geven de ingezetenen, in verband met het heerschen van Mond- en Klauwzeer in de gemeente, DRINGEND in overweging MELK, tenzij deze gepasteuriseerd is, TE KOKEN, alvorens deze te gebruiken. AMERSFOORT, den 23 Juni 1911, Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester. WUIJTIERS. de Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. No. 12 van den 3den Jaargang van ■*u'a«bM<ui is heden aan onze geabonneerden ver zonden en bevat o. a. de volgende Illustraties Het eerste nummer van het nieuwe kwartaal is bijzonder interessant en actueel, en bevat niet minder dan zeven en zeventig foto's, In de eerste plaats De Engelsche Kroningsfeesten met tal van foto's, o.a. De Staatsiekoets met den Koning' en de Koningin van Engeland op weg naar den Westminster Abdij. De Koninklijke gasten, die de Kroningsplechtigheid hebben bijge woond, met 16 foto's. De Kroon van den Koning en van de Koningin. De Troonzetels, waarin H.H. M.M. tijdens de plechtigheid plaats namen. De Engelsch Schepter, waarin in het midden de Cuilinan-diamarit prijkt De Kroningsplechtigheid van den Westminster Abdij, in het geheel 23 foto's. Vervolgens: De Europeesche Rondvlucht met 22 portretten van de deelnemers. Voorts de volgende foto's: Luitenant Princeteau, die door de ontploffing van zijn motor levend verbrandde. De vliegenier Lemartin, die op 60 meter hoogte naar beneden stortte en om het leven kwam. De vliegenier Vedrines met zijn monoplan in de lucht. Eenige interessante kiekjes uit het Vliegkamp te Soesterberg. In het geheel 32 foto's. Ernstige Brand te Binnenwijzend, bij Hoorn, bij welke ramp niet min der dan 13 behuizingen, waaronder de Kerk met toien, in den asch wer den gelegd. De Torenbrand te Bedum, waar door een der zeldzaamste, historische monumenten uit de 14e eeuw geheel verloien ging. Het 150-jarig Bestaan van hetNeder- landsch Israëlitisch Weeshuis voor Meisjes te Amsterdam met 2 foto's. Wielerwedstrijden op de Amster- damsche Wielerbaan een mooi kiekje op den 20 K.M. wedstrijd. Spoorwegongeluk teMaassluis, waar bij gelukkig geen dooden zijn te be treuren. Vrouwenkiesrecht. Eerste Ver gadering voor Vrouwenkiesrecht te Rotterdam gehouden. Voorts Het Bestuur van het Westerkwar tier te Amsterdam. Om het Kam pioenschap in het Boksen te Londen. De temperateur onder verschil lende hoeden, met 6 foto's. De Deensche Officieren bij het graf van Admiraal De Ruyter. Ten slotte een zevental portretten van bekende landgeuooten. Rubriek van «Redacteur X«, waarbij elke week een REMONTOIR-HORLOGE wordt uitgeloofd. Het Kindernummer «Ons Prinsesje» met geïllustr. kinderlectuur waarbij eveneens elke week een rem on toir- horloge wordt uitgeloofd. Alles afgewisseld door boeiende Schetsen. Zij, die zich met het nieuwe kwar taal wenschen te aboneeren, gelieven zich tijdig op te geven, aangezien dit hoogst interessant en actueel nummer met zeven en zeventig foto's, spoedig zal zijn uitverkocht. Ten slotte het vervolg van onzen nieuwen romao, getiteld: De geabonneerde wonende wenscht zich te abormeeren op bet weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/j cents tbuis bezorgd. Ter gisterenmiddag gehouden ver gadering van den Gemeenteraad waren de raadsleden Rolandus Hagedoorn, Hamers, Kroes, Jorissen, Tromp van Holst, Oosterveen en Van Enst afwezig. Na goedkeuring der notulen van de vergadering van den 9 Juni zooals deze door den secretaris waren ontworpen deelde de voorzitter Jhr. Barckman Wuytiers mede, dat de navolgende stukken waren ingekomen Besluit de van Gedeputeerde Staten J van Utrecht van 12 Juni 1911,3e af-1 deeling no. 2438/1618 tot goedkeuring i van het raadsbesluit van 30 Mei 1911, no. 179, betreffende aankoop van per- ceelen, ten dienste vau de gasfabriek. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 12 Juni 1911, 3e af deeling. no. 2361/1627 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 30 Mei 1911, no. 180, betreffende wijziging van de begrooting, dienst 1911 (geldleeuing gasfabriek). (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 12 Juni 1911, 3e af- deeling, no 2362/1619 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 30 Mei 1911, no. 181 betreffende het aangaan van eene geldleening, dienst 1911 (Water leiding ad f 331000. (Voor kennis geving aangenomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 12 Juni 1911, 3e af- deeling, no. 2363/1524 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 30 Mei 1911 no. 182, betreffende wijziging van de begrooting, dienst 1911 (waterleiding. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 6 Juni 1911, 3e af- deeling no. 2360/1625 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 30 Mei 1911 no. 184 betreffende de zekerheidsstel ling van gemeente-ambtenaren. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 12 Juni 1911, 3e afdeeling, no. 2357/1628, tot goed keuring van het raadsbesluit van 30 Mei 1911, no. 184 betreffende betaling uit onvoorziene uitgaven (uitkeering wed. Aalten). (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit vau de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 12 Juni 1911, 3e afdeeling, no. 2356/1626, tot goed keuring van het raaadsbesluit van 30 Mei 1911, no. 194 tot wijziging van de hegrooting, dienst 19 lO, (buiten gewone uitgaven en ontv.(Voorkennis geving aangenomen.) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 12 Juni 1911, 3e afdeeling, no. 2358/1620 tot goed keuring van het raadsbesluit van 30 Mei 1911, no. 195 betreffende eene tijdelijke geldleening ad f 15055.93 ter afsluiting van den dienst 1910. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit vau de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 12 Juni 1911, 3e afdeeling, no. 2339/1629 tot goed keuring van het raadsbesluit van 30 Mei 1911, no. 196 strekkende tot wijziging van de begrooting dienst 1910 (Voorkennisgevingaangenomen.) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 6 Juni 1911, 3e af deeling no. 2405/1558 tot goedkeuring van de op 30 Mei 1911 vastgestelde 7e aanvullingskohier inkomstenbelas ting 1910, 2e gedeelte primitief kohier inkomstenbelasting 1911 en 't supple toir kohier inkomstenbelasting 1911. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 12 Juni 1911, 3e af deeling no. 2538/1009 tol goedkeuring van het op 30 Mei 1911 vastgestelde oorspronkelijk kohier straatbelasting voor 1911. (Voor kennisgeving aan genomen). Van Burgemeester en Wethouders het verslag der Gemeente over 1910. (Te doen drukken en rond te zenden aan de leden). Van Burgemeester en Wethouders het procesverbaal van kasopname op 9 Juni 1911. (Ter inzage van de leden ter Secretarie). Van het Burgerlijk Armbestuur de rekening over 1910 (Naar de te be noemen commissie voor hel nazien der Gemeenterekening). Van de Uommissie van Bijstand in het beheer van Birkhoven het verslag over 1910 (te doen drukken bij't ge meente verslag.) Van de Raadscommissie tot regeling van den rechtstoestand een concept werklieden regelement met memorie van toelichting, (aan B. en W. om advies.) Een schrijven van het Hoofdbestuur van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde houdende bericht dat de landbouwtentoonstelling wegeDS het heerschen van mond- en klauw zeer niet doorgaat en waarbij dank betuigd wordt voor den ondervonden steun. (Voor kennisgevingaangenomen. Een verzoek van het Amersfoortsch Drankweercomité om bijverordering te bepalen dat op de lotiDgsdagen de ver- gunningslocoliteiten gesloten moeten 9 Maar Letitia had genoeg van dat alles; bet berouwde haar niet eens, boewei baar doel nu te vergeefs was, dat zij niemand had te huis gevonden, en als was zij bang, dat zij niet spoedig genoeg te buis zouden komen, verliet zij den gang, liep schielijk te trappen af, bet huis en de steeg uit, door den kleinen gids op een sukkeldraf)' e vooraf gegaan, tot ze bijna aemeebtig stil stond, voor baar eigen, klein buisje. II. SCHEMERING. Wij gaan eenige jaren stilzwijgend voorbij, die voor onze geschiedenis van minder belang zijn. Het pleegkind is eeD lief en bevallig schepseltje geworden, met lichtbruin baar en een paar blozende wangen. Uit de beider blauwe oogen spreekt veel geest, die ook speelt om de fijn lipr»OTl. Hfl«T lnidp PTt S-llllP lach doen dikwerf 't buis zoodanig weêrgalmen, dat bet tante Letitia te «gedruizigu wordt, ja de zenuwachtige dame bet hoofd moet vasthouden. 't Is nu een regenachtige morgen. De lucht staat zoo somber en zoo zwaar, alsof de zon zich voor goed achter baar sluier verborgen heeft. Somtijds, als bet dikke gaas wat ver dund schijnt, en een schijn van zonne schijn er door heen flikkert, gaan daar de menscben in hunne regenjassen of met hunne regenschermen, als zoo vele schimmen door de duisternis. En zoo somber als daar buiten is bet ook in bet nette buisje. Tante Let heeft den gebeelen morgen baar wollen mutsje op gehad. Haar dikke shawl met groote roode en paarsche ruiten en een half versleten Jouvins zijn bare ge trouwe trawanten. Hare oogen zien er zeer bescbreid uit, en zij zelve ver klaart vrij zenuwachtig, dat zij die den geheelen nacht niet geslapen heeft. Ze heefc bet ijselijk drukreeds meer dan tienmaal beeft ze bij den koffer, in den gang, geknield, om zich te verzekeren dat bij wel goed gesloteD is, en even zoo vele malen aan het adres geplukt, om zich te overtuigen, dst. lipt goed is vast geplakt, en als ze bet eindelijk heeft losgetrokken, is Tante Let knorrig en gaat met heel veel agitatie en bedrijvigheid bet los gescheurde weêr vastplakken. Als zij dit gewichtig werk verricht beeft, gaat zij naar de binnenkamer, waar tante Mina, reeds geheel gekleed, naast haar lief pleegkind Anna, zit te wachten, die er nu met bare beschreide oogen waarlijk allerliefst uitziet. Tante Letitia zet zich aan de andere zijde naast het kind, vat hare band en zegt haar: - «dat ze niet schreien moet, dat bet tot baar eigen bestwil is, dat ze maar goed moet oppassen en veel schrijven," en de goede tante voegt daarbij nog een aantal lessen van levenswijsheid. Zij wordt in bare redenen gestuit door het stilhouden van een vigelante voor de deur. De koffer wordt er op vastgesjord, tante Let drukt baai- pleegkind aan baar hart, met tranen in de oogen en helpt baar in bet rijtuig, waarin Mina Rietvorst reeds beeft plaats genomen. Ze wuift nog eens, terwijl bet portier gesloten wordt, want spreken kan ze niet, en nu raakt het paard met zijn eentonigen tred in beweging, hij sukkelt de straat uit, den hoek om, tot aan het spoorweg station, waar onze beide reizigsters plaats nemen. Kindertranen zijn als Aprilswolken zij verdwijnen even zoo spoedig als zij te voorschijn komen, en zoo gaat het ook met Anna. Terwijl ze de eentonige vlakte doorsnelt, schijnt baar smart allengskens af te nemen, alsof ze ver geet wat nog zoo kort geleden was voorgevallen en nog voorvallen zou. 't Is niet anders; kinderen leven bij bet uur, en wij prijzen hen daarom gelukkig. Tante Mina had op den korten tocht weinig meer te doen, dan de kinderlijk naïeve vragen van het kind te beant woorden. Aan bet laatste station ge komen, nam zij met baar pleegkind plaats in een baroucbette, die ben wachtte. «Lieve Anna," zeide zij, toen zij wegreden, »'t zal u recht vreemd zijn, en ons ook, als wij uw lief stemmetje niet meer booren!" "Ja tante," was bet bedrukte ant woord. «Maar ge moet maar even vroolijk blijven, beste meid, en maar dikwijls aan ons denken, en als ge dan eens tijd hebt, en de juf vindt bet goed, moet ge dikwijls aan ons schrijven. Zult gij dat?" »0, lieve tante," snikte ze, terwijl zij haar aardig kopje aan tante's boezem vleide. "Houd u nu als een groote meid, want we zijn. haast waar we wezen moeten, en daar mogen ze niet zien, dat gij zoo kinderachtig zijt. Wij hebben immers ook geen reden om te schreien boe spoedig zien wij elkander weêr I" Gelukkig dat Anna niet opkeek, an ders bad ze tante Mina op dezelfde "kinderachtigheid" kunnen betrappen, want ook baar stonden de tranen in de oogen. Daar rijdt bet kleine wagentje den straatweg af, eene lange laan in, met twee rijen booge populieren, waar bet paard stappen moet omdat de sporen zoo wijd zijn uitgezakt, en weinig mi nuten later blijft het stilstaan voor een hoog en ouderwetsch gebouw, met een torentje op bet dak, waaruit een aantal kraaien, die er anders een rustig - leven leiden, verschrikt opvliegen, nu de koetsier zijn zweep doet klappen dat het een lust is. Nauwelijks stond het rijtuig stil en was bet portier geopend, of een aantal nieuwsgierige kinderkopjes vertoonden zich aan de vensters, terwijl een kleine,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1