BIJVOEGSEL VAN ZATERDAG 1 JULI 1911. behoorende bij de BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. NIEUVE AMERSFOORTSGHE COURANT Lfe Pi iris van Wales heeft voor het eerst een groote troepen-inspectie gehouden. Het waren de koloniale troepen op de Hertog van York's School in Chelsea, en de Prins was vergezeld door zijn zuster. Prinses Mary en den kleinen Prins George. De Prins van Wales was in zijn adelboisten-uniform en zijn zuster droeg een aardig licht blauw matrozenpakje, zoo ook Prins George. Eerst werden Zuid-Afrikaan sche. Nieuw-Zeelandsche en Rbode- siscbe troepen geïnspecteerd, toen de Canadeesche. Daar kon de Prins zijn militaire kennis toonen door aanmer king te maken op een fout, dooreen officier begaan. Vervolgens kwamen de Australische troepen aan de beurt waarop uit de gelederen der Nieuw- Zeelariders een aantal Maori's naar voren stapten, die een oorlogsdans ten beste gaven, begeleid door het handgeklap der blanke wapenbroeders. De kleine Prins George was zóó opge togen over die dansende bruine kerels, dat hij vroeg of het nog eens gedaan mocht worden, en de Maori's herhaal den hun dans, dezen nog opluisterend door afschuwelijke gezichten te trekken en allerzonderlingste armbewegingen te maken. In geheel Zuid-Rusland heerschl buitengewone warmte. Men vreest, dat de oogst er door de droogte groote schade zal lijden. Uit New-York is Woensdag het stoomschip «Olympic» vertrokken, met niet minder dan 3000 personen. Dit is het grootste aantal menschen, ooit door een enkel vaartuig tegelijk over den Oceaan vervoerd. Hetzelfde gold van bet aantal kajuitspassagiers, want de «Olympic» vervoerde 731 passa giers eerste, 491 tweedeen 1074 de.ide klasse. De garden-partij ten paleize Het Loo kon gistermiddag wegens den regen niet doorgaan. Iri plaats daaivan werd nu een Cour gehouden in de groote audiëntie zaal en de nevenzaal op de eerste paleis-étage, waar men schitterende uniformen en kleurige toiletten zich voor de ramen zag bewegen. In een overdekte tent, achter bet paleis in het Park opgeslagen, deed zich de stafmuziek van het 8e reg. inf. uit Arnhem ter opluistering hooreri. Do Cour gedurende welke bet Kon. Echtpaar zich tusscben de gasten bewoog, duurde van half drie tot half vijf Het aantal genoodigden, w.o. vele militairen uit Deventer, Zutphen, Doesburg, Arnhem en Ede bedroeg 2 a 300. De Belgische reis der Koningin. Uit goede bron wordt gemeld, dat tijdens het verblijf der Koninklijke familie te Brussel prinses Juliana op Soestdijk zal vertoeven. Hare Majesteit de Koningin zal dan na haar terug keer uit België met de prinses nog een paar weken bij de Koningin- Moeder verblijven, gedurende welken tijd de prins zich naar Dobbin begeeft. De jhertog en de hertogin van Saksen Coburg en Gotha kwamen gisteren per extra trein van Utrecht te 11.26 aan de halte Soestdijk aan, alwaar zij werden verwelkomd door H. M. de Koningin-Moeder. Tariefwet. In de Tweede Kamer bestaat het plan om, zoo mogelijk, aanstaanden Woensdag het onderzoek van de Tariefwet in de Afdeelingen aan te vangen. Hoog bezoek. Een Amsterdammer schrijft in de «Telegraaf»; 28 Juni. Nude president derFran- sche republiek op het punt staat bet Nederlandsche volk een bezoek te hiengen, heb ik voor de aardigheid eens nagegaan met welk deel van het Nederlandsche volk de heer Fal- liéres kennis zal maken. Dinsdag om half 4 stapt hij aan den Dokkumersteiger aan wal. Ont vangen door Prins Hendrik en eenige uniformen, waarin hofdignitarissen steken. Het Nederlandsche volk staat achier de paai denschoften der bere den politie. 4 uur aankomst ten paleize. Het Nederlandsche volk staat op den Dam. Daarna 20 minuten oponthoud in onze raadzaal. Buigingen en thee Vei der niets. Half acht. Gala-diner. Uniformen. '10 11 uur tocht te wa ter. Uniformen In Den Haag taptoe Uniformen. Verder bezoek Rembrandt- huis, fabriek Asscher en Rijksmuseum Van het Nederlandsche volk niets te zien. En op die wijze hoopt menhoe beet het ook weer?dat de bandeu tusschen beide bevriende naties hechter zullen worden vastgeknoopt!!! De Pa- rijsche «Presse» hoopt zelfs, dat de handelsbetrekkingen tusscben Frank rijk en Nederland er levendiger door zullen worden. Dan toch zeker alleen de handel in tweedehands-galapakken De Europecsche rondvlucht. Er is nu voor de deelnemers aan de Europeesche rondvlucht eenige dagen rust aangebioken. Hel programma is aldus gewij zigd Maandag 3 Juli: Calais-Londen (190 K.M.) Dinsdag 4 Juli. Rust te Londen. Woensdag 5 Juli: Londen-Calais (190 K.M.) Donderdag 6 Juli: Calais- Paiijs (250 K.M.) Te Calais is nu een zevental vliegers, dezelfden die er gisteren waren. Met de 6e étape hebben zij de volgende prijzen behaaldVédrines 4000 frs.Vidart 1500 frs Beaumont 1000 frs.; Gibert 700 frs., Kimmerling 500 frsGarros 500 frs., Renaux 400 frs. De andere aviateurs, Barra, Tabu- teau, Duval en Wijnmalen zitten nog te Roubaix, waar slecht weder, hun vertrek onmogelijk maakte. De Utrechtsciie Lustrumfeesten, Openluchtspel. liet weer zag er gisterenmiddag dreigend uit. maar het bleef droog. De tribunes waren geheel gevuld. Ruim half vier kwam H. M. de Koningin Moeder met de Vorstin van Bentheim en de Hertog en Hertogin van Coburg in automobielen op het terrein aan, levendig toegejuicht door het publiek. Het hooge gezelschap werd vergezeld door mevr. De Beaufoit, freule Van de Poll, jhr. De Ranitz, graaf Van Limburg Stirum, baron Von Tbuena en majoor Von Schack. Aan de grens der gemeente Houten werden de vorstelijke personen ont vangen door den burgemeester, den heer Waller. Hier werden aan H. M. de Koningin-Moeder ruikers aange boden door de kleindochters van den burgemeester en freule Bosch van Drakestein van Nieuw-Amelisweerd. In de koninklijke tribune werd het vorstelijk gezelschap ontvangen door den Senatus Veteranum van het Stu dentencorps, den Burgemeester van Utrecht en eenige andere autoriteiten en dames. Het eerste deel van het spel liep vlug van stapel. Bij de schaking van de jonk vrouwe Van Renesse van Rhy- nauwen werd het paard, waarop zij gezeten was schichtig, en kwamen zij en de jonkheer Van Herlaer van Poederoyen te vallen, gelukkig zonder ei listige gevolgen. Onder luid gejuich van het publiek werd de jonkvrouwe weer in den zadel gezet en ging bet in vollen draf naar het kamp der Hollanders. De tweede opvoering van Willem van Holland was veel gelukkiger dan de eerste. Er was meer zekerheid in het spel en meer rhythme in de be wegingen. Men had aanvullingen aan gebracht, die verbeteringen waren, zoo was mooi de aankondiging aan het begin der handelingen door de acht klaroenblazers op hun zwarte paarden, vier met roode en vier met gele kappen. Toen de graaf zelf was aangekomen, werden op de schepen de breede zeilen geheschen; bet is wel wat vreemd, als men pas bij aan komst de zeilen hijscht, maar deze doeken rnet hun scherp geel hadden in de tweede en derde handeling een groote decoratieve beteekenis,de vorige maal waren de zeilen geheel en al vergeten. De belangrijkste verbetering was de tweede handeling, de belegering van de burcht, men bewondert den leider, die zoo gauw de ergste misgreep in een schoonheid heeft kunnen verande ren. Wat een gang en leven was er nu in dit tooneel, thans was bet veel meer, wat het behoort te zijn, een plastische uitbeelding van den strijd Snel werden alle belegeringswerktui gen aangevoerd, en na een bestorming in haastig tempo drongen de Hol landsche krijgers het kasteel binnen. De ridders, die Woensdag alleen toe keken, namen deel aan de bestorming en het was een gedraaf van paarden over het veld. Zij zijn goede ruiters, deze studenten; in een ander blad heeft men hen bij cowboy's vergeleken, deze vergelijking gaat op, als men bedoelt de rijkunst te prijzen, verder is er tusscben een middeleeuwschen ridder en een cowboy evenveel over eenkomst als tusschen een mensch en een krokodil. De laatste handeling voldeed nu het minst, de liefde-apotheose is veel te langgerekt; wel trekt de muziek, vooral als er zoo voortreffelijk gezongen wordt als door den heer Van Oort en me vrouw Noordewier, maar het tableau met het hefsdesburchtje (had men dit ding toch een. andere kleur gegeven) is niet mooi genoeg om ook ons oog zoo lang te boeien; bovendien een te lange stille moet in een dergelijk spel de eenheid verbreken. Er zijn in de costuums prachtige stukken kleur, doch in 't algemeen valt er toch (men heeft 'l deze week meermalen kunnen opmerken) op hei kleurgevoel van den heer Molkenboer wel wat af te dingen; het was goed om de gewaden der edelvrouwen als tegenstelling in lichte tinten te houder,, doch die tinten had men beter kunnen kiezen, vooral het groen doet slap en wee. Het mooiste kleurgeheel, dat men deze week kon bewonderen, de zaal in Tivoli. bleek mij later voor namelijk het werk van professor Vo gelenzang te zijn. Het weer was anders dan bij de eerste uitvoering; thans geweldige zwaar-grijzo wolken, waaruit telkens de regen dreigde. Men had op de kleurige costuums graag wat zon ge zien, maar de burcht deed zeer sterk in deze atmospheer, als een massief gebouw dat stand houdt in weer en wind. Spreken wij ten slotte nogmaals onze waardeering ,uit over deze ver tooning, dit beeld uit het middeleeuw- sche leven. Dat men bij een eerste poging om een spel van zoo kolossale uitgebreidheid te geven niet iets be reiken zou dat in alle opzichten en overal harmonisch was kon men ver wachten. Echter veel schoonheid was er te zien en te hooren. waarvoor men dankbaar behoort te zijn. Jonkvrouwe Johanna van Renesse werd gehuldigd met een ruiker, en de leider van het koor en het orkest, de heer Johan Wagenaar en de heer J. van Dorp. de auteur van de verzen van het openlucht-natuurspel Willem van Holland met kransen. Aan de vorstelijke personen werden voorgesteld Johanna van Renesse (mej. Veeren) en Johan van Renesse (de heer Hooft Hasselaer), de praeses der maskerade commissie, Gerrit van Her laer van Poederoyen (jhr. van Weede) Florens van Haemstede (de heer Sprenger van Eyk) en de heer Van Dorp. Ruim 6 uur was het spel geëindigd, en werd het »Wilhelmus«j gezongen, dat door alle aanwezigen staande werd aangehoord. Het publiek bracht H. M. de Koningin-Moeder een geest driftige ovatie. Onder luide hoera's vertrok daar na het voistelijk gezelschap weer met auto's naar Soestdijk. Het vertrek van de duizenden toeschouwers ge schiedde ook thans weer ln de beste orde. Des avonds was er weer concert en bal en tevens kermesse d' ètè. De Oudegracht (Tolsteegzijde), en de Oudegracht tusschen Stadhuis en Be zembrug, het Stadhuis, het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en enkele particuliere gebouwen waren weer schitterend verlicht In de stad heerschte dan ook veel levendigheid (Alg. Handelsblad.) Sedert eenigen tijd zijn ernstige pogingen aangewend tot meerdere ont wikkeling van den tuinbouw en de fruitteelt te Amersfoort en in de om geving. Als eerste stoot daartoe werden van Rijkswege, doch op particulier initiatief in het voorjaar reeds tuinbouw proef velden aangelegd, waarvan de eerste resultaten de verwachting van ervaren tuinders nu al overtreffen. Krachtig zal thans ook het tuinbouw onderwijs alhier worden ter hand ge nomen. Reeds in September of October zal onder leiding van het Bestuur der plaatselijke afd. van het Utrechtsch Genootschap van Landbouw en Kruid kunde, een tweejarigen Rijkstuinbouw- wintercursus beginnen, waarop onder meer bemestingsleer, groenteteelt ooftieelt en bloementeelt zullen wor den onderwezen. Zij die dezen cursus met vrucht hebben doorloopen, ont vangen een diploma. Belanghebbende jongelieden, mits ouder dan vijftien jaren, zoowel als volwassenen zullen in hun eigen be lang goed doen, dit onderwijs bij te wonen. Ook voor oudere volwassenen, die het geheel volgen van dezen cursus niet behoeven, zal bij genoegzame be langstelling, welke wel te verwachten is, de gelegenheid worden opengesteld tot het volgen van een tuinbouwcursus van ongeveer tien lessen. Moge deze eerste maatregelen leiden tot verbetering van de bestaande toe standen bij ons en in deze omgeving. Het is niet noodig dat alle dure eerste groenten en fruit, zoowel tot schade van tuinbouwers als van hande laren en particulieren, worden aan gevoerd van elders. Deze gewassen kunnen op Amersfoortschen bodem uitstekend worden geteeld, evengoed als de dikwijls scbaarsche wintergroen ten, waarvoor tientallen naar handel verlangende venters, dikwijls vergeef- sche tochten maken naar de veilingen aan het spoor. Meer vakkennis, grootere opbrengst van den bodem, goede organisatie, leidende tot eene bloeiende tuinbouw en fruitcultuur, is voor de geheele bevolking van hot gunstig gelegen Amersfoort van zeer groot belang. Wie kan, werke daartoe mede. Met ingang van 1 Juli is, op zijn aanvraag, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan luitenant- kolonel A. Holland, van het 5e regiment infanterie. In zijn plaats komt hier majoor E. G. Staal, die als commandant van het le bataljon 7e regiment infanterie te Naarden wordt vervangen door den tot majoor bevorderden kapitein jbr. A. F. K. Graswinckel, van bet re giment grenadiers en jagers. Luitenant J. Kooiman, leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda, wordt 7 Juli tot einde Augustus gedetacheerd bij het le regiment huzaren te Amersfoort. Adjudant H. C. Spruijt, admini strateur van het Militairhospitaal, zal 1 September den dienst met pensioen verlaten. Tot tijdelyk onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school in de Hellestraat is be noemd mejuffrouw L. van Achterbergh. Een elftal samengesteld uit leden van Quick, 't Vijfde en H. V. C. speelt morgen te Utrecht tegen U. V. V. In eene vergadering van het Kruisverbond St. Franciscus Xaverius, is met algemeene stemmen een motie aangenomen om alle relatiën met het Amersfoorlsch Drankweei- Comité af te breken, daar men meent dat in dit comité socialistische denk beelden worden gehuldigd. Tot lid van de commissie van toezicht op het Rijksopvoedingsgesticht alhier is, in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. Vunderink naar Haarlem, door den minister van Justitie benoemd de heer W. J. Meiners, predikant. Op het Concert Zondagavond te geven door het stafmuziekkorps van het 5e Reg. Inf., directeur de he er G. Bikkers, op het terras der sociëteit «Amicitia" zal het navolgend pro gramma worden uitgevoerd: 1. DTentoonstellingsmarsch" G. Bikkers. Opgedragen aan het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde. 2. Ouverture »Le Cheval de bronze" Auber. 3. «Gold und Silber" Walzer Lèhar. 4. Fantaisie sur l'Opéra »Les Cloches de Corneville"PlaRquette. 5. Ouverture i>Fra Luna" Lincke. 6. a. »Ave Maria"Schubert. b. nAufderBrühl'schenTerrasse" Mazurka CapriceSchroder. 7. «Rêverie"Vieuxtemps. 8. Potpourri Favorite Samethini. Scherpenzeel. Bij enkele candidaat- stelhng zijn de drie aftiedende raads leden herkozen, namelijk de heeren J. Heinen, H. DruijlT en C. van Ginkel. Heden viert de heer A. J. Bil- ders zijn 25-jarig jubileum als custos aan het gymnasium alhier. De jubi laris werd hedenochtend per rijtuig van zijn woning gehaald. Daar onze verslaggever niet tot het schoolgebouw werd toegelaten kunnen wij vooralsnog tot ons leedwezen niets naders hieromtrent vermelden. Morgen zal door het muziekcorps van het Leger des Heils alhier eene groote muzikale demonstratie gehou den worden. De heer B. H. Krapels, chef van het Centraal Station te Amsterdam, vroeger in gelijke betrekking alhier werkzaam, herdacht j.l. Woensdag onder talrijke blijken van belangstelling en waardeering, zoowel van superieuren als van zijn personeel, zijn 25 jarig jubileum bij de H. IJ. S. M. In de Staatscourant No. 44b zijn opgenomen de gewijzigde statuten van de Ned. Centrale eieren- en botermijn, alhier, welke voortaan heeten zal «Ne derlandsche Centrale Boter-exportï. De beer A. NijhofT, Commissaris van Politie alhier, zal wederom deel uitmaken der commissie belast met het afnemen van het examen voor het politiediploma, dat van 7 September tot 1 October dezes jaars te Utrecht zal worden gehouden. 680 candidaten hebben zich tot dusverre daarvoor aan gemeld. Bij den door het hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie gehouden aanbesteding van bet ombouwen van de internationale telepboonlijnen langs den spoorweg UtrechtHilversum was minste inschrijver S. Boshouwers alhier met f2826. Ook voor het herstellen en verbete ren van de lelephoonlijnen langs de spoorwegen ArnhemUtrecht, Arn hemBabberich en KesterenAmers foort en bet bijspsnnen van 2 draden aan de lijn ArnhemUtrecht en het uitvoeren van aanverwante werken, was door hem met f7883 het laagst in geschreven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 5