"buitenland. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. 40 uur, in het gebouw der Christe lijke vereeniging van jonge mannen, Prinsegracht 4 te 's Gravenbage, in tegenwoordigheid van de boudeis van loten, die den wensch daartoe alsdan te kennen geven. De warmte te New York en elders in de Vereenigde Staten was, volgens berichten van gisteren, nog toegeno men. Het was te New York 104» F. in de schaduw. Het ergst is het te Hiawatha, Junction Citx en Jola (Kan sas). In die plaatsen rees de thermo meter tot 110° F. in de schaduw. Te New York zijn 26 menschen door de hitte gestorven te Chicago 19, te Pittsburg 15 en te Phila delphia 9. Het nationale feest, «Onafbanke- lijkheidsdag« 4 Juli is ditmaal met veel minder opgewektheid dan anders gevierd. De menschen waren, hoe vaderlandslievend ook gezind, veel te warm om met opgewektheid feest te vieren. Op Dinsdag 15 Augustus a.s. zal te Brussel een door liberalen en socia listen op tou w gezet te monsterbetooging tegen de klerikale onderwijswet en voor het algemeen stemrecht gehouden worden. Honderdduizend socialisten en vijf tigduizend liberalen zullen op dien dag met de burgemeesters van Brussel, Antwerpen, Gent en Luik aan het hoofd, met vaandels en banieren door de straten trekken. Na afgelegd examen zijn op 't Gymnasium toegelaten tot kl. I: M. W. Best (Amersfoort), F. J. Callen- bacb (Nijkerk), M. E. Dufour (A.), C. C. van Essen (A.), W. A. J. Kern kamp (A.), J. D. de Lind van Wijn gaarden (Putten), P. C. Mulder (Ermeloo), (voorw:), F. H. van de Poll (A.), (voorw:), W. J. van Wei deren Rengers (Stockholm), G-. A. Smit (Semin.), K. W. Staal (Semin.), H. C. A. Vermolen (A.), R. W. van Vollenhoven (A.), C. van der Wal (Hoevelaken). Onder de kandidaten, die ge slaagd zijn bij het toelatings-examen voor kl. I der H. B. S. zijn nog als no. 8 en 9 te vermeldenW. van Acbterbergh en Anna Stas, beiden te Amersfoort. Het voorstel van Gedeputeerde Staten van Utrecht, om afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der te Amersfoort gevestigde vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken» om een subsidie van f 20Ü0, gaf in de afdee- lingen der Staten aanleiding tot de volgende besprekingen. In eene der afdeeling aldus lezen we in het verschenen afdeelingsver- slag, sprak een lid zich ten gunste van subsidieering uit, aangezien de gemeente Amersfoort en het Rijk ook subsidie verleenen. Een ander lid, hoewel bezwaren hebbende tegen liet subsidieeren van alle dergelijke inrich tingen, verklaarde zich in dit geval voor het verleenen van het subsidie. Door een ander lid werd opgemerkt, dat de afstand van Amersfoort naar Utrecht niet zóó groot is, of belang hebbenden kunnen de handelsschool te Utrecht wel bezoeken. Een der andere leden sloot zich bij deze mee ning aanook meende dit lid, dat men niet zóó maar van eene lagere school met vrucht eene handelsschool kan bezoeken voor algemeene ont wikkeling is daarvoor als tusschen- schakel minstens noodig eenejH.B.S. met 3-jarigen cursus. In dezelfde afdeeling sprak een der andere leden zich voor subsidieering uit, in het belang van hen, die om geldelijke redenen geen H. B. S. kunnen be zoeken en toch voor den handel wen- schen opgeleid te worden. rigt, en, om mij van eene dagelijk- sche spreekwijze te bedienen, geld geteld. Dat schrijfwerk was niet voor n, noch dat geld van n, neen, het was bestemd tot een geheel ander doel. Het schrijfwerk, onder de pen vervormd, en het geld, zijn beide ge gaan naar verre, verre landen. Waar om en waartoe? vraagt gij wellicht, en die vraag is niet ongepast, mijne waardsten. Ik heb dit uur bestemd, om u daarvan rekenschap te geven, niet om mijzelve te rechtvaardigen, maar om uwe jeugdige harten be kend te maken met, en op te wekken tot een edel doel. Wordt vervolgd.) In eene andere afdeeling vroeg een lid inlichtingen hoe andere dergelijke scholen ingericht zijn het kwam hem voor, dat die te Amersfoort wellicht te breed is opgezet. Een ander lid voelt niet veel voor het verleenen van sub sidie; in Utrecht is een handelsschool waarvan die gemeente de kosten al leen draagt. Door een der andere leden werd betoogd, dat hem in de praktijk ge bleken is, dat leerlingen aau dergelijke scholen gevormd, niet altijd de meest gezochte zijn. Nog werd in een der andere af- deelingen de opmerking gemaakt, dat er in Amersfoort meer aanleiding is om de jongens op school te laten; in Utrecht gaan zij al spoedig naar een kantoor, om wat te verdienen. Dit werd echter door een ander lid be twijfeld; Amersfoort en Utrecht lig gen trouwens te dicht bij elkaar dan' dat het waarschijnlijk zou zijn, dat do Amersfoortsche school zich in een giooter bezoek zou mogen verheugen dan de Ulrechtscbe; de leerlingen van buiten, die de handelsschool te Utrecht bezoeken, komen niet uit Amersfoort: zooveel behoefte is er blijkbaar te Amersfoort niet. Opgemerkt werd echter nog dat te Utrecht ook aan andere scholen handelsklassen verbon den zijn welke omstandigheid uit den aard der zaak voor de Utrechtsche Handelsschool nadeelig is. Gevraagd werd, of Gedeputeerde Staten in beginsel tegen subsidieeren van handelsscholen zijn daar zij in hun ad nes schijnen te waarschuwen voor den eersten stap tot subsidiee ring dezer inrichtingen, waarop ge antwoord werd, dat bet alleen de be doeling is er de aandacht der Staten op te vestigen. In Noord- en Zuid- Holland en Gelderland worden sub- sidiën aan scholen verstrekt zonder direct verband met de behoeftenvoor die te Alkmaar wel is waar f2509, doch dit is een zeer bijzonder geval, daar deze plaats hot middelpunt is eener zeer welvarende streek; de Amersfoortsche school lijkt echter eene vrij gewaagde onderneming. De Commissie van Rapporteurs heeft de eer voor te stellen, conform bet voorstel van Gedeputeerde Staten te beslissen. De herstemming voor de ver vulling van drie plaatsen in den ge meenteraad van kiesdistrict III zal plaats hebben Dinsdag 18 Juli a.s. De heer B. H. Peteri tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal aan de H. B. S. albier is met ingang van '1 September benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Warfum. De heer G. J. Bremer, tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school in de Hellestraat alhier, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot onderwijzer aan de R. K. school in de Scbimmelpenninckstraat. Luit. F. E. Everwijn Lange van het 3e reg. Huzaren gedetacheerd aan de Rijschool albier had gisterochtend het ongeluk met zijn paard te vallen en zich daarbij ernstig aan bet hoofd te verwonden. Hij wordt in het Mili tair Hospitaal verpleegd. Tot reserve-luitenants bij het het 5e regiment infanlerie zijn be noemd de vaandrig Bijleveld, en bij bet le regiment huzaren de kornet jhr. Huydecoper. Op 1 October worden voor den tijd van één jaar bij de Rijschool ge detacheerd de 1ste luitenants jbr. P. J. Boogaert en jhr. L. C. de Villeneuve, van het 3de Reg. huzaren te 's-Graven- hage. Zondagmiddag omstreeks half vier geraakte op den Soesterweg het ben zinereservoir van eene auto in brand. De inzittenden, twee dames en een heer wisten zich bijtijds te bergen. De Auto werd naar de Amersf. Rijwiel- Automobiel-en Machinefabriek gebracht ter reperatie. Op het Concert morgenavond te ,geven door het stafmuziekkorps van het 5e Reg. Inf., directeur de heer G. Bikkers, op het terras der sociëteit «Amicitia" zal bet navolgend pio- gramma worden uitgevoerd 1. FriedensglockenD. Marsc.h Urbach 2. InleidiDg tot de Operette «Penelope» Petri 3. »Espana<r. Walzer Waldteufel i. Grande Fanlaisie sur des motits l'Opéra: uLa Juive" Halevy Pauze 5. Ouverture «Manscbaft an Bord» Suppè 6. Czardas, oder der »Geist des Woi- ■wodeni) Grossmann 7. a. ïPanis Angelicus» Franck b. «Toreador et Andalouse aus Jal Costumé Rubinstein 8. Grosses Potpourri aus der Operette «Die listige Wittwea Lehar De hoofdbesteller J. van Winters wijk Sr. herdenkt Zondag 1G Juli a.s. den dag waarop hij voor 30 jaar bij de administratie der posterijen in dienst trad. Schip beschoten. Bij het vertrek van het stoomschip «Alster" te Amsterdam heeft zich een incident voorgedaan dat noodlottige gevolgen had kunnen hebben. Toen Zondagochtend omstreeks half vijf de «Alster" de haven wilde ver laten met bestemming voor Hamburg, werd de kapitein toen hij tegenover de Handelskade de «Rijnstroomu van de Holl. Stoombootmaatschappij passeer de, plotseling aangeroepen en werd hij gesommeerd te stoppen. De som matie geschiedde door een militair die op de «Rijnstroom» de wacht had en die meende op deze wijze zijn con signes te moeten uitvoeren. Onmiddellijk werd gestopt en werd den kapitein toegeroepen aau wal te komen. Deze antwoordde dat zulks onmogelijk was, waarop de sommatie werd herhaald en de soldaat eenige malen vuurde om zijn sommatie kracht bij te zetten. Naar verluidt zouden een paar ko gels door den schoorsteen zijn ge drongen. De «Alster* vervolgde haar tocht. Naar uit IJmuiden wordt bericht, zou de binnenloods, de heer Van der Kooy, die het schip uitbracht, niet minder dan zes kogels op het schip hebben waargenomen, waarvan hij er eenige meenam om als overtuigings stukken te dienen voor de justitie bij wie een klacht zou wotderi ingediend. Van andere zijde wordt echter ver zekerd, dat de wacht onmogelijk zoo veel schoten kan hebben gelost, dat slechts eenige schoten zijn gelost om den kapitein te bewegen aan wal te komen en dat een en ander een gevolg is van de opvatting die de betrokken militair had van zijn consignes. Het sommeeren en schieten moet berusten op vei keerde opvatting van een mondeling verstrekte opdracht. Het geval is in onderzoek. Noodlottige brand te Zaandam. Tien minuten voor twee werden zondagnacht de bewoners van den Dam te Zaandam plotseling uit hun slaap opgeschrikt door een hevig angstgillen. De eersten die naar buiten snelden bemerkten tot hunne ontzetting dat uit het volkskoffiehuis van P. Hey de vlammen uit het dak sloegen. Het gebeele dak vertoonde reeds een ontzaglijke vuurhaard waaruit de vlammen boog oplaaiden. Zulk een vuurzee was niet te overmeesteren. Oogenblikkelijk werd alarm ge maakt, doch voordatde bluschmiddelen hulp konden bieden overkwam den toeschouwers een nieuwe grootere ontzetting. De beide zoons van Hey. Jan (19 jaar oud) en Dirk (17 jaar oud) kwa men van achter den Dam jammerend en gillend aanloopen. Zij waren in bun slaap gewekt door de ouders. Hun vader hadden zij het laatst gezien met twee broertjes in de armen, de moeder kwam ook aan gesneld doch zij hadden gezien dat vader reeds bad vlam gevat. Door een zolderraampje klommen de jon gens het dak op. Een had nog vaders hand vast doch moest die loslaten. Door over de daken en dan over een anderhalve meter breede steeg te springen, kwamen zij op het dak van den heer Perk en bereikten zoo een veilige plaats. Al spoedig werd naar alle zijden geïnformeerd. Hulp bieden was niet mogelijk daarvoor nam de vuurzee te suel in omvang toe en ook de buren hadden alle moeite zelf bun lijf te bergen. Weldra was er weinig twijfel meer, de ouders moesten wel in de vlammen zijn omgekomen en met hen de kin deren, Grietje van '13 jaar, Neelije van 10 jaar, Mientje van 5 jaar en Pieter van 4 jaar. De ouders zelf, P. Hey en zijn vrouw P. Jongeneel zijn respectievelijk 43 en 46 jaar. Het was hartverscheurend het pu bliek te aanschouwen toen do droeve tijding van mond tot mond in jammer klacht werd voortgedragen. Inmiddels woedde de brand met ontzettende kracht voort. De geheele brandweer was in actie, en het scheen of ieder bovenmenschehjke krachts inspanning wilde aanwenden. Achtereenvolgens ging de groote ijzerzaak van Gebroeders Perk aan de Noordzijde in vlammen op, terwijl het aan de achterzijde van het perceel van Heij grenzende café van J. Hessels aan de Damkade mede werd aangetast. Ook het huis waarm de firma Ver kade haar depot heeft gevestigd, werd al spoedig aangegrepen. Het was toen 3 uur geworden. Het vuur bleef met onverzwakten kracht voortwoeden, tegen de windrichting in. Een kwartier later sloegen de vlam men vervolgens over naar bet bekende koffiehuis het Wapen van Amsterdam van den heer P. Brouwer. Deze huizen werden in weinig tijds alle geheel in de asch gelegd. Toen het vuur eindelijk aan de Oostzijde scheen te minderen, breidde bet zich aan den Westkant weder belangrijk uit, en zag men de vlammen slaan uit het dak van den sigarenwinkel van den heer C. Abbeste, terwijl bijna gelijkertijd ook dikke rookwolken uit het Maastrichtsche bierhuis «De Zwarte Ruiter» opkronkelden. Van deze laat ste perceelen brandden de bovenver diepingen geheel uit. Toen de autoriteiten die allen aan wezig waren, bemerkten welk een ont zaglijk vuur woedde, waartegen de brandweer onmogelijk kon' zijn opge wassen, werd besloten de hulp der Amsterdamsche brandweer in te roe pen. Het gelukte verbinding met Am sterdam te krijgen en oogenblikkelijk werd de drijvende stoombrandspuit «Jan van der Heyden» naar de Zaan gezonden om hulp te bieden. Die kwarn te 4 25 op de plaats des onheils aan met den hoofdbrandmeester Bru- net de Rochebrune als commandant. De «Jan van der Heyden» tastte on middellijk met vier krachtige water- stialen het vuur aan. Ook het naast Abbeste grenzend onbewoonde huis, waarin vroeger het depot der Smgernaaimacbins was ge vestigd, werd grootdeels door het vuur vernield. Het perceel van Simou de Wit, benevens 't koffiehuis Alckmaer Packet en café Suisse bleven van het geheele blok van 12 huizen gespaard. Zij leden begrijpelijk aanzienlijke schade. Te vijf uur was men den brand meestei, doch dikke rookwolken dre ven nog uit de plaats der ramp op, die wij in onze auto trouwens nog in de. nabijheid van Amsterdam kon den waarnemen. De schade-kan, naar ons door des kundigen werd verzekerd, veilig op een groot kwart millioen gulden wor den geschat. Nader schrijft men Het ontzettende, dat gevreesd werd en men toch niet wilde gelooven, is harde, ernstige waarheid geworden. Van onder de puinhoopen vverden reeds overblijfselen van een der kin- deien en van een der beide volwasse nen den vader of de moeder, dit was niet uit te maken te voor schijn gehaald. Het staat dus nu vast dat deze brand zes menscbenlevens heeft ge kost, waaronder vier nog jeugdige kinderen Alleen de beide oudste zonen ontkwamen aan hel gevaar. Men veronderstelt, dat de brand in het koffiehuis is ontstaan, wijl het geheele gebouw in korten tijd van onder tot boven brandde. Kwart voor eenen hadden de bewoners zich ter ruste begeven en een uur later stond het gebouw in lichte laaie. Het echtpaar G. van Kralingen dat boven het koffiehuis woonde, sliep dien nacht toevallig bij een schoonzoon die enkele huizen verder aan den Dam woont. Alleen de zoon sliep in de woning, doch deze word door het angstgeschreeuw gewekt, en wist nog bij tijds het brandende gebouw te ontkomen. Zijn broer ontkwam aan het gevaar omdat hij van een feestje nog niet thuis was gekomen. Van het koffiehuis sloegen de vlam men over naar de banketbakkerszaak van den heer Joh. A. Dil, op de bovenwoning waarvan de heer K. van Druten woonde. Ook hier kon niets gered worden. Vervolgens sloegen de vlammen over naar den ijzerhandel van de heeren Gebroeders Perk, welk pand van den Dam naar de Damkade doorloopt. Al deze drie perceelen zoo mede het aan de Damkade gelegen koffiehuis van den heer J. Hessels, gingen geheel verloren. Van bet koffiehuis van den heer Heij en van het perceel van den heer Dil is niets overgebleven dan een hoop steenen. Dat ook het pand van den heer S. de Wit, waarin een kruideniersaffaire werd uitgeoefend, gespaard bleef, is het weik van de Vrywillige Brandweer die door haar krachtig optreden uit breiding naar die zijde heeft voorkomen. Het perceel van den heer C Ab- besté en bet brooddepöt van de firma Verkade, werden eveneens voor een groot deel vernield; zoo ook het leeg staande winkelbuis van mevr. dewed. Dekker en bet Maastrichtsche bierhuis. De bovenverdiepingen dezer perceelen leden zeer groote schade, doch de benedenhuizen bleven grootendeels gespaard. De Amsterdamsche brandweer mag zich de eer toerekenen het flinke groote, steenen, voor enkele jaren nieuw ge bouwde Maastrichtsche Bierhuis voor geheelen ondergang te hebben behoed. De inboedel van den heer G. van Dillewijn die het bovenhuis van het Maastrichtsche Bierhuis bewoonde, leed eveneens aanzienlijke schade. De geweldige vonkenregen, die over de huizen woei, bedreigde] ook enkele perceelen aan den Hoogendijk. Zelfs moest de hulp van de brandweer wor den ingeroepen vooi een begin van brand aan de daken van de panden van de heeren J. T. Groot, J. B. Punt eri J. de Jager. Natuurlijk waren de toen nog kleine vlammetjes heel spoe dig gebluscht. In den Dam is door deze brand een groot gat geslagen, dat met de boot van Amsterdam komende reeds op grooten afstand is te zien. Of deze perceelen alle op dezelfde plaatsen weer zullen worden opge bouwd, is niet zeker. Velen zullen mis schien gebiuik willen maken van de gelegenheid om hun zaken weder op te zetten op het aangeplempte gedeelte van de Voorzaan. Aangezien door deze aanplemping het vroegeie drukke ver keer over den Dam langs de verbrande perceelen in schuine richting over de demp is verlegd. Alles was verzekerd. Het perceel waarin het koffiehuis van den heer Heij was gevestigd, behoorde aan den heer J. Hille. Alle lykeri, zoowel van het echtpaar Heij als van de vier kinderen, zijn onder het puin te voorschijn gebracht. Ze lagen allen bij elkaar. Wat de oor zaak betreft gelooft men met een gas ontploffing of iets dergelijks te doen gehad te hebben. Daaruit zou verklaard moeten worden, dat bet gebouw zoo spoedig in lichte laaie stond.Sommigen zeggen zelfs een knal gehoord te heb ben. Hbl. Ontrouwe ambtenaar. Naar men verneemt is te 's Graven hage gearresteerd een commies, werk zaam bij het hoofdbestuur der poste rijen en telegrapliie, wegens het ver- valschen van een afrekening van een buitenlandschen Staat met den Staat der Nederlanden. De aangehoudene moet de afreke ning, bedragende f20.000 aan zich zelve hebben weten te doen endos'- seeren, waarna hij het geld le eigen bate aanwendde. De arrestatie wekte groot opzien bij het hoofdbestuur, waar de ontrouwe ambtenaar reeds gertiimen tijd werk zaam was en een onbeperkt vei trouwen genoot. Men verneemt voorts, dat de be wijzen van 's mans schuld zóó sterk bleken, dat aan ontkennen niet meer te denken viel en hij een volledige bekentenis aflegde. Hij is thans nog aan het politiebureau in verzekerde bewaring, heden zal hij ter beschikking van de justitie worden gesteld en in het Huis van Bewaring worden op gesloten. Opzettelijke Oplichting. Van een fabrikant in den Haag ontving het »Vad,« de volgende waar schuwing: Het is niet nieuw, dat verschillende oplichters op listige wijze hun slag trachtten te slaan, ook niet, dat zich zelfs verschillende combinaties vormen om handelaren tot de dupe van hun modernen diefstal te maken. Omdat echter den laatsten tijd deze gevallen zich hier meermalen voordoen en ondergeteekende bijna ook bestolen is acht ik het zeer nut tig, al mijn medehandelaren, koop lieden, fabrikanten en winkeliers een extra «weest op uw hoede* toe te roepen. Rijwielen, hooi en stroo, ma nufacturen, zeilwerk, alles is van hun gading Het schijnt dat onze wetge ver tegenover deze menschen zonder geweten machteloos staat. Bij de padvindersparade in bet paik van het paleis te Windsor, was het grootste leger van padvinders bijeen dat nog ooit gezien werd. Onder het uiten van hun zonder linge kreten de «boy coutsa boot sen de geluiden van allerlei dieren na gelijk men weet snelden de pa trouilles toe om den Koning te be-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2