PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. De werkliedenkassen zijn niet met groote middelen voorzien, maar men verwacht in arbeiderskringen steun uit Zweden en Denemarken. RECLAME. De Investituur van den Prins van Wales. De Investitunr van den Prins van Wales op het Carnavon-kasteel, be gunstigd door zonnig weder, was een vau de interessantste en schitterendste schouwspelen, die ooit vertoond wer den. De eerste stoet, die van den Prins, kwam te één uur op het kasteel aan, Later arriveerde de stoet van den Koning en de Koningin. Beide werden door het publiek in en buiten het kasteel zeer enthousiast ontvangen. De menigte zong herhaaldelijk het volkslied eo telkens juichte men: »God zegene den Koning, God zegene den Prins Een schitterende stoet edelen, in middeleeuwscbe kleederdracht, met de Prins in hun midden, ging, nadat deze was opontboden, naar het paviljoen, waar de Koning den Prins, die ge knield voor hem lag, begiftigde met den purperen mantel, het zwaard, het koninklijk hoofdsieraad en den scepter. Hierop volgde een korte godsdienst oefening, die geleid werd dooi den bisschop van St. Asaph. Het zingen van het beroemde Welsche koor, waarvan de dames-leden haar zonder linge Welsche costuums droegen, was buitengewoon mooi. Na deze plechtigen dienst vertoonde de Prins zich aan de menigte, die buiten het kasteel was saamgestroomd, op drie verschillende plaatsen. De geestdrift van het volk, toen het zijn nieuwen Piins zag, scheen geen einde te nemen. De gebeele plechtigheid duurde om streeks twee uur, en gaf onvergete lijke oogenblikken te genieten, hoewel ze zoo geheel verschillend was van de Kroningsplechtigheid. Zij maakte op ieder die in Westminster Abbey was geweest veel meer indruk. De indrukwekkendste oogenblikken gaf de investituur zelf, en de wande ling van den Prins, tusschen den Koning en de Koningin, naar den kasteeltoren, waar hij aan het volk werd voorgesteld. Op de binnenplaats van het oude kasteel Carnarvon, waar de Koning den Prins de teekenen zijner nieuwe waardigheid aanbood, waren aan- »Gij hoort hier niet!" zegt Bleek; "Waarom blijf gij niet in uw eigen hok?" »Och, ik loop niet weg... maar vader is zoo kwaad." "Stil," zegt de copiïst opstaande, cn Bleek voor zich uit duwende: »Laat dat kind maar hier zitten, dan zal ik u 't raadsel wel oplossen." Beide mannen gaan naar de andere kamer, die echter gesloten is. Maar Bleek heeft zich voor zoodanig geval gewapend. Hij heeft alle sloten gelijk laten maken en is dus zeker dat men hem niet kan buiten houden, als hij om de huurpenningen kom. Hij sluit de deur open en weldra staan beide, bij het licht van de walmende kaars, midden in het vertrek. »Ha..." zegt eene schorre stem... "he.... weg.... ha!" "Kom hier met het licht," zegt de copiïst, en neemt de kaars uit de hand van Bleek, om naar eene vrouw te gaan, die met een bebloed gelaat op den grond ligt. "Ze schijnt dood te zijn," fluistert Bleek, schuchter om zich heen ziende. «Kom maar meê; laat dat volk elkadr maar doodmaken, als ze er plezier in hebben. Ik zal ze niet aan een touwtje wezig alle mayors nit Wales en 8000 andere gasten uit alle klassen van het vorstendom. Minister Lloyd George, zelf Welsh man nam een belangrijk aandeel in de ontvangst der Koninklijke familie, als «constable of Carnarvon Castlea. De menigte rondom bet kasteel wordt op honderdduizend personen geschat, uit alle deelen vau Wales saamgestroomd. De Hitte. Van New York komen berichten over de ontzettende hitte die in een groot deel van de V. S. wordt waar genomen en waarschijnlijk mede oor zaak is geweest van de ontzettende boschbranden, die daar een deel van het land teisterden. Maar ook te Londen is het dezer dageu warm en verschillende spoor wegmaatschappijen zijn er op uit ge weest, om het den reizigers zoo ge riefelijk mogelijk te maken. De London-Nortb-Western heeft in een aantal wagens groote blokken ijs geplaatst, die bij het smelten een groote verkoeling teweeg brengen, waardoor het i eizen dragelijk wordt gemaakt. Vele lieden brengen het grootste deel van den dag door op de onder- aardschelijn tusschen Waterloo-square en de City, waar de temperatuur niet boven 65 gr. F. komt, en het dus op bet oogenblik in Londen het koelste is. De hitte houdt in de Vereenigde Staten aan. Eergisteren kwam te New-York een opstootje voorbij de plaats, waar de booten aankomen, die het ijs aanbrengen voor de IJs- trust. Honderden vrouwen hadden daar reeds uren lang gewacht om toege laten te worden, maar de bureaux bleven gesloten. Eindelijk werden tengevolge van de dreigende houding der vrouwen kaartjes verstrekt waarop ijs kon worden bekomen tegen een prijs, drie maal hooger dan gewoonlijk. Te New-York kwamen eergisteren 25 lieden tengevolge van de hitte om het leven, Philadelphia 26. Verandering in de weersgesteldheid wordt binnenkort tegemoet gezien. Men herinnert zich het geval van den New Yorkschen milhonnair Sto kes, die bij een poging om oude minne brieven terug te krijgen van twee mooie tooneelspeelsters, Lilian Gra ham en Ethel Conrad, te baren huize door deze dames werd aangevallen en getracteerd op eenige revolverkogels. De man kwam er van op en nu staan de actrices terecht, natuurlijk onder grooten toeloop der New Yorksche hooge wereld. Het proces begon met de voorlezing der 21 minnebrieven, die Stokes wilde terughebben, een, zooals men begrijpen kan, zeer in teressante lectuur. In een brief schrijft Stokes, dal hij wil hertrouwen hij was gescheiden met een of andere jonge weduwe, die hij nog moet uit zoeken. Hij heeft echter het oog op een, vier-en-twintig jaar oud, zeer klein, heel mooi, met een klein neusje en zwart haar. Stokes belooft in den brief dat hij baar niet zal trouwen, wanneer zijn vriendinnen, de actrices, het niet goedkeuren. Men ziet, die Stokes was nog al een zonderling heerschap, 't Is te be grijpen, dat hij brieven ais deze gaarne terug wilde hebben. Zijn vriendinnen terug halen. De copiïst legt de handen aan de slapen van het hoofd der vrouw, voelt haar de pols, maar schijnt er niet wijzer door te worden. Hij verplaatst nu zijn onderzoekingen naar het hart, en verzoekt Bleek, hem te helpen, om de vrouw in bed te leggen. «Wat doet gij hierrrvraagt een schorre, zangerige mannenstem, als zij hun werk nauwelijks hebben aange vangen, en nu de copiïst het licht, dat hij zoo lang op den grond heeft laten staan, opneemt en het vertrek rond ziet, ontwaart hij in een donkeren hoek, half achter een kast verscholen, den man die deze beleefde vraag heeft geuit. Hij ziet er verwilderd uit. Zijne oogappels rollen woest in hunne kassen, en de hoogroode kleur, zoo dikwijls het kenteeken van den dronkaard, kleurt zijne wangen. Bleek had nu nog meer lust om te vertrekken dan vroeger. Zonder zelf recht te weten waarom, tikte hij den copiïst geheimzinnig op den schouder »Kom, bemoei er u niet verder mede; wat zult gij met een dronken vent uitvoeren "Uitvoeren?" vraagt de copiïst, en hij treedt op den bedoelden persoon wilden ze echter niet geven. Volgens haar voorstelling der zaak heeft Slokes haar willen dwingen tot teruggave en hebben zij daarop geschoten; maar Stokes beweert dat de dames geschoten hebben zonder eenige reden. Het bezoek van onze Koningin aan Brussel. H. M. de Koningin vertrekt op 26 dezer extra-trein te 8 u. 10 rrnn. v.m. van Het Loo-Paleis over Amersfoort, Utrecht Den Haag en Den Bosch naar Brussel; aankomst aldaar, 1 uur, nam. De extra-trein, waarmede H. M. de Koningin op 28 dezer weder de terug reis doet, vertrekt te 3 uur namiddag van Brussel, komt te 6 u 40 min. te Utrecht aan, vertrekt van daar 6 u. 43 min. en zal te 7 u. 52 min. te 't Loo-Paleis aankomen. Het gevolg van de Koningin en van den Prins-gemaal tijdens hun be zoek aan het Belgische Hof zal bestaan uit: mevr. de baronesse van Harden- broek van 's Heeraartsberg en Berg ambacht, grootmeesteresse van het huis Harer Majesteit; mevrouw de baronesse A. J. van Burmania Ren- gers en baronesse H. C W. J. Taets van Amerongen, eeredames; graafC. H. F. du Monceau, generaal vleugel adjudant, hoofd van bel militaire buis; baron F. L. M. Sirtema van Grove- stins, grootmeester; baron de Vos van Steenwijk, hoofd van het kabinet der Koningin; baron G. L. van Harden- broek van Lockhorst, kamerheer; scheepsluitenant baron van Asbeck, vleugel-adjudant; majoor jonkheer van Such telen, vleugel-adjudant en baion R. A. van Hardenbroek. ordennans- ofïicier van den Prins der Nederlanden. De Koningin der Belgen heeft voor den dienst bij Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik aangewezenbaron de Favereau, oudervooizitter van den Senaat, generaal graaf van der Stegen de Putte, gehecht aan den persoon der Koningin en kolonel Dustin, aan den persoon des Prinsen. (H. v. A.) Naar wij vernemen, beeft het Bestuur der Vereeniging «Handels- school voor Amersfoort en omstreken zich bij request van 11 dezer gewend tot dePiovinciale Staten van ülrechl daarbij verzoekende intrekking van de bij schrijven van 25 Mei 1910 ge dane subsidie-aanvrage. Ter motiveering van dit verzoek veroorloofde het Bestuur zich op te merken, dat het overtuigd van de levensvatbaarheid eener Handelsschool te Amersfoort, als in hoofdzaak door het Bestuur bedoeld niets zoo zeer vreest als de gevolgen, die zouden voortvloeien uit een verwerping van de subsidie-aanvrage, wlartoe heeien Gedeputeerde Staten in huu prae- advies van 19 Juli 1.1. adviseeren. Immers, het staat vast, dat de toe kenning van een Rijks-subsidie alleen zal plaats hebben, wanneer de school tevens subsidie geniet van de Pro vincie. Het Bestuur stelt zich voor, te zijner tijd een nieuwe aanvrage tot de Staten te richten en hoopt, bij de alsdan in te dienen plannen, er in te slagen, de door Gedeputeerde Staten in hun prae-advies ontwikkelde be zwaren voldoende te weerleggen. toe, die zich onwillekeurig nog meer terug trekt, «uitvoeren?" en hij pakt den dronkaard in de borst en schreeuwt hem toe. »Gij zijt haar moordenaar!" «Niet," zegt de beschuldigde. «Laat me los!" «Ik laat u niet los," schreeuwt de copiïst, «gij hebt haar vermoord, Bleek, vervolgt hij iets zachter, »wat wilt gij? hem bewaken of het gerecht halen?" nik wil niets," zegt Bleek, die al stil is teruggetrokken; »ik bemoei er mij liever niet meê. Ik weet niet, 's nachts 6laap ik er zoo slecht van." «Goed of slecht slapen raakt mij niet," zegt de copiïst. "Één van beide zult gij kiezen. Spreekt, wat wilt ge?" »Laat mij dan maar gaan," zegt Bleek, zijn haren pet in de oogen drukkende, "ik ben niet op zijn ge zelschap gesteld. Ik kom spoedig terug." "Ha!" roept de dronkaard, zijn keel schrapende, „als ze... zij... drrrronke... is... Ha! als... ze... zij... valt, moet ik haarrrdan... en tegenhouden He Hij krijgt geen antwoord van den copiïst, die hem belet van de grond op te staan, en hem eenige minuten lang vast houdt, totdat Bleek met twee politiedienaren de trap opkomt. Door de Provinciale Staten van Utrecht is aan de Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool eene subsidie verleend van f 950. Het getal der provinciale opcenten is op elf bepaald. Tot lid van Gedeputeerde Staten ter voorziening in de vacature, ont staan door het ovei lijden vanjhr. mr. J. E. Huydecoper van Maarsseveen en Nigtevecnt is gekozen de heer mr. W. II. J. Rooyaarls (lib.) en tot buiten gewoon lid van Gedeputeerden prof. mr. J. de Louter (lib.). De velddag van het Leger des Heils werd Woensdag op Nimmerdor gehouden, geleid door den 82-jarigen generaal Booth, die hiertoe uit Londen was overgekomen. Zeer velen waren uit alle oorden des lands opgekomen. Het prachtige zomerweer had hiertoe veel bijgedragen, 's Morgens en 's mid dags heeft de generaal gesproken door duizenden aangehoord. Het wekt ver wondering iemand op zoo'n hoogen leeftijd nog zoo vol vuur te zien. Verder werden op vele plaatsen bri gade-samenkomsten gehouden, terwijl op een groot platvorm een zang- en muziekdemonstiatie plaats had. Ook werden in de tenten de praktische werkzaamheden ten toongesteld. Het Leger is bij uitstek praktisch, getuige bijv. de kolonie te Lunteren. Ver schillende gewassen, die hier verbouwd worden, waren te zien. Menschen, die het werken ontwend zijn, leert men dit hier weer en poogt hen aan de maatschappij weer te geven. Nog veel was te zien, dat getuigt van bet ern stig willen en streven en ons lang zamerhand sympathie doet krijgen voor het Heilsleger. Bij Kon. besluit is bepaald, dat krachtens art. 109 der Militiewet onder de wapenen zullen worden gehouden of geroepen van de lichting 1910 zij, die met deze lichting gelijktijdig de eerste oefening volbrengen bij de be reden koipsen, alle lot die lichting be- hoorende manschappen gedurende zes maanden, te volbrengen na en in aan sluiting van den eersten oefeningstijd; van de lichting 1911: zij die met deze lichting gelijktijdig de eerste oefening volbrengen; bij het regiment grenadiers en jagers en de overiye legimenten infanterie te zamen 4575 rnan, voor het tijdvak van 1 December 1911 tol 21 Januari 1912 en 4375 man voor het tijdvak van 16 Juni 1912 tot 15 Augustus d. a. v.; voor de miliciens bestemd voor de tweede ploeg, die zich rnet groot-verlof be vinden, wordt als dag van opkomst vastgesteld 17 Juni 1912, bij de com pagnieën hospitaalsoldaten 76 man voor het tijdvak van 1 December 1911 tot 31 Januari 1912 en 75 man voor het tijdvak van 16 Juni 1912 tot 15 Augustus d. a. v bij de regimenten vestingartillerie en het korps pant- seifort-artillerie alle manschappen der lichting, bij de vestingartillerie 845 rnan en bij de pantserfort-artillerie 84 man, voor het tijdvak van 1 Decem ber 1911 tot 29 Maart 1912 en het resteerend gedeelte der lichting voor het tijdvak van 28 Maart 1912 tot 26 Juli 1912. De vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en Omstrekens heeft haar verzoek om subsidie aan de Provinciale Staten ingetrokken, met het plan om later een gewijzigd ver zoek in te dienen. De le luits. E. A. F. baron Creutz "Daar heb ik ze nou zegt hij met zelfvoldoening. »Nou heb je je zin." En met de handen over elkaar gaat hij in de deur staan, wel een weinig angstig, maar toch met genoegen toe ziende, hoe de dronkaard zich vruchte loos te weer stelt, en eindelijk tusschen de twee, al waggelende de kamer uit gaat, Bleek maakt eene buiging voor hem: "je dienaar," zegt hij, «je gaat er wel zoo handig af als je er op gekomen bent." De copiïst stuurt nu Marijken om een dokter, en deze verklaart dat zijn kunst niet meer noodig is. De vrouw is dood. «Dan mag je wel toezien, jonk- mensch," zegt Bleek, "hoe doodDat je 't getuigen kunt, als ze je er naar vragen, hoor ik wil zeggen, geweld dadig vóór den tijd moedwillig zie maar goed toe, want de recht bank is in die dingen secuur." »Ik zal wel weten wat ik te doen heb," zegt de docter, die met den copiïst het vertrek verlaat. Bleek is nu in zijn element, als hij alleen is. Het eerste wat hij doet, is het kastje na te zien, waar hij wel wat denkt te vinden, maar hij gaat er niet recht naar toe, hij schuift en K. G. v. d. Mandele, van het le reg. huzaren, worden 2 October voor een jaar gedetacheerd bij de rijschool alhier. Bij K. B. is, met ing. van 24 Juli benoemd tot burgemeester der gem. Goes J. B. de Beaufort, met toekenning van gelijk eervol ontslag als id. van Renswoude. De timmerman J. P. viel j.l. Woensdag van een in aanbouw zijnd huis aan de Utrechtscheweg in den kelder. Na door dr. Groneman ver bonden te zijn kon de patiënt naar zijn woning worden vervoerd. Door de politie is een tapper geverbaliseerd wegens overtreding der drankwet. Een jongen die uit het opvoedings gesticht te lloenderloo was ontvlucht is door de politie alhier aangehouden en derwaarts teruggebracht. Meeldauw. Evenals verleden jaar komt in de omstreken de meeldauw op het eiken hakhout reeds vrij erg voor. Vooral het één- en twee-jarig hout wordt er door geteisterd. Tuinfeest te Soestdijk. Onder begunstiging van zeer fraai weder, gaf H. M. de Koningin-Moeder gistermiddag te haren Paleize te Soest dijk het jaarlijksehe tuinfeest. De partij, die te drie uur aanving, was diuk bezochten werd opgeluisterd door de stafmuziek van het 7e regi ment infanterie uit Amsterdam. Tot de genoodigden, die ontvangen werden door de dames en heeren van H. M.'s hofhouding, behoorden de hoofd- en subalterne officieren uit de garnizoenen Utrecht en Amersfoort, de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, leden van Gedepu teerde Staten van dat gewest, leden der Provinciale Slaten, burgemeesters der gewestelijke gemeenten, leden van de Rechtbank te Utrecht, van het Hoog Militair Gerechtshof van den Centralen Raad vau Beroep, vari den Centralen Gezondheidsraad, en tal van andere autoriteiten en particulieren, velen met hunne dames. Te ruim 3 uur verscheen de Koningin Moeder le midden van hare gasten. Nadat zij, die voor de eerste maal waren uitge- noodigd, tot bijwoning van het feest, aan H. M. waren voorgesteld, onder hield de KoDingin-Moeder zich met verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten en dames. Tegen 5 uur trok H. M. zich in haar Paleis terug. ZONDAG 16 JULI. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'ii uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegelouut Fan F er sijy.itraat No. 1. Voorm. lü'/> uur, Ds. E. M. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/i uur, Ds. H. C. Lohr, Erner. Evang. Lutb. pred. te Haarlem. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/> uur, Ds. Teerink. Collecte voor de Theol. School te Kampen. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'J± uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur. Godsdienstoefening. langs den muur en kijkt gedurig schuchter naar de bedstede. Als hij aan het kastje gekomen is, opent hij het, zonder er naar te zien, altijd met het oog op die doode vrouw... maar nu ziet hij er in, een glimlach komt op zijn gelaat, hij vindt wat hij zoekt hij neemt een groote rol papieren in zijne hand, die hij even schielijk onder zijn smerigen jas verbergt en verlaat ijlings het vertrek. Daar zit hij voor zijn tafeltje, ge bogen over de rol papieren. De lezing schijnt hem te boeien. Telkens als hij een blad ter zijde legt, komt er een trek van verrassing op zijn gelaat, waardoor het nog afzichtelijker wordt, en als hij zoo tot diep in den nacht gezeten heeft en de slaap hem over mant, gaat hij niet ter ruste, voordat hij de kostbare stukken weggesloten heeft. Den volgenden morgen vroeg, toen hij nog in zijne ellendige slaapstede lag te sluimeren, werd er zacht aan de deur geklopt. Verschrikt ontwaakt hij, hij ziet goed rond, of al wat tegen hem getuigen kan, wel goed is ge borgen, en laat dan een schor «binnen" hooren. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2