B. J. VAN ENST, SAMENWONING. Gemengd Nieuws. Advertentiëii. Voor f3.— p. week f 1 MELKZAAK AFWEZIG. eeri bundel Liederen van Groot- Nederland, verzameld door F. R. Coers Frzn. en wel Drinkliedjes, bestaaniie uitMoeder Porret Lintje en Trientje, en Bellotje en Martintje. Lire Boulire. Den Wijn. Den nieuwen most. Ik drink den nieuwen most. Het pintje. Drink ik ii pintje. Vliegen, Zaïerdagnamiddag 4 uur had de start plaats van (ie Engelsche rond vlucht, georganiseerd door de «Daily- Mail», welk blad een prijs van f 120,000 had beschikbaar gesteld. Er waren 26 deelnemers, waaronder vliegers als Beaumont. Vedrines, Wijnmalen en Prier mogen genoemd worden. Wijnmalen die nu monopianist is gewoiden, en reeds prachtige vluchten had vei richt, werd weer achtervolgd door die ellendige pech. Bij 't vertrekken werkte de motor niet goed. Koolhoven, Wijrimalen's manager, zei. dat de mecanicien ge knoeid had. Wijnmalen was woedend ontsloeg op staande voet den ontrou wen monteur, doch besloot niet te starten. Hij had het zelfvertrouwen verloren, iets wat een aviateur nooit mag verliezen. Hoe zijn vrienden hern ook smeekten te vertrekken. Wijn malen vertikte het en gaf den strijd op. 't Is zeer jammer, daar hij nu een mooie kans heeft laten glippen, om revanche te nemen. Beaumont en Vèdrines .-chenen de favorieten in deze meeting te zijn; zij wonnen tesp. de le en 2e étappe. De Winkeliers en de staking. In het weekblad «De Winkelier,» orgaan van de Algemeene Winkeliers vereniging te Amsterdam komt een blief voor over den last welken win keliers van de staking en van de stakers ondervinden. Artikelen,zoo lezen wij daaiin, «welke ik reeds voor 3 weken uit Engeland moest ontvangen, waren eerst daar te lande door «de staking« opgehouden, daarna verscheept, en mochten, hier aangekomen niet ver voerd worden. Deze artikelen hoofd zakelijk bestemd voor menschen, die half Juli op reis gaan zijn nu zoo goed als waardeloos voor mij. Mijn klanten die ze bij mij zouden koopen, ben ik kwijt geraakt, door «slechte bediening. «De stakets namen het besluit, waar bij de winkeliers met boycot en de hemel weet met wat nog meer ge dreigd worden, als zij de stakers niet beleefd behandelen... en op crediel de waren leveren. Maar bovendien wordt den winkeliers verzocht, zeker omdat zij toch geen geld voor hun koop waar van die beeren krijgen, aan de stakers «kosteloos verschillende koop waren te leveren. «Als de beeren »stakers« geld ver dienen, koopen zij bij hun «arbeiders- coöperatie» alles wat los en vast is. Zij zijn dan hun eigen bakker, grut ter, vleescbhouwer, schoenmaker, ki ui- denier, ...kortom, zij kunnen het buiten den winkelier stellen, daar hun «coö peratie» het veel goedkooper doet En zoodra »staken« de beeren het werk en verdienen niets, of de rollen wor den omgekeerd en mag., neen, moet de arme anders miskende winke lier, hun waren leveren op crediet, of zelfs kosteloos afstaan. De schrijver vindt in wat thans go- dachten verdiept. Wij vinden hem op zijne kamer terug, waar hij alleen zit, met een stapel boeken vóór zich, die hij, het eeri vóór, het ander na, doorbladert, zonder dat een daarvan hem schijnt te boeien. Eindelijk richt hij zich ophet is toch de moeite niet waard, dat hij ergens aan begint, omdat hij straks een van zijne kennissen bij zich verwacht. En deze treedt niet lang daarna binnenhij is ook een kennis van ons wel niet onder den naam van Diederik, maar als Derk Harmens, den zoon van den zaakwaarnemer. Hij had nu het ouderlijke huis verlaten; »dat was beter voor hem,» had de oude man gezegd, "hij kwam dan onder vreemde oo'gen en kon de zaken eens van een anderen kant leeren be schouwen.» Eigenlijk liep het wiel, dat de zaken van vader Harmens in beweging bracht, tegenwoordig niet hard. Derk was sedert geruimen tijd inge wijd in al die geheimen, welke hij, volgens Jaap, zijn instructeur, noodig had te weten. Philip zocht zijn ge zelschap, zelfs boven dat van Jaap, en geen wonder; zoo Jaap's persoon lijkheid hem al geen ontzag inboezemde, beurt aanleiding zijn mede-winkeliers aan te raden zich krachtiger te or- ganiseeren en klaagt er over, dat van de ongeveer 20,000 winkeliers in Am sterdam slechts een goede 1100 lid zijn van de winkeliers-organisatie. Intusschen vraagt hij waar 'l heen moet, als men in Amsterdam «nog langer de dupe moet zijn van menschen, die zich niet ontzien, om onschuldige, arbeidzame en nuttige medeburgers, in gewone omstandigheden het brood niet te gunnen, en nu zelfs brood, dat zij niet bezitten, kosteloos van heri gaan eischen.» Een auto vari Blaricum reed Zondagavond ongeveer 10 uur naar Laren langs de Torenlaan. Ongeveer op de helft reed deze op 3 personen in, van wien één hevig werd gewond en de andere twee in een korenveld geslingerd, doch niet gewond werden. De auto vloog in een zijlaantje tegen een boom op, waardoor een der inzittenden zeer ernstig werd gewond en een ander met een lichte wonde aan het hoofd vrijkwam. De aangereden jonkman werd met de juist passeerende tram naar Laren vervoerd, en de ernstig gewonde uit den auto bij iemand binnengedragen, omdat hij wegens het vele bloedver lies niet vervoerd kon worden. De auto is zeer ernstig beschadigd, Als oorzaak wordt gezegd, dat de eigenaar, de heer Timperley leed aan de verkeerde zijde van den weg en dat de bestuurder toen met alle geweld den auto weer in beweging wilde brengen. Brand te Gameren. Juist een week na de ramp te Bra- kel, op ongeveer denzelfden tijd in den namiddag, dreigde eenzelfde on heil het vriendelijke dorpje Gameren een half uur van Zalt-BommeJ gelegen. Terwijl de vrouwen naar de kerk waren en de mannen een middag slaapje deden och zei er een ter vergoelijking«We motten de heele week haid werke" brak er eens klaps brand uit bij den timmerman A. van Willigen, wiens geheele pand met riet gedekt, weldra in lichte laaie stond. De droogte der laatste dagen en de krachtige Noordenwind waren oorzaak van die snelle uitbrei ding. Omtrent de brandoorzaak valt weinig met zekerheid te zeggen. Tegen over den dijk staal een houten keetje, bewoond door den bejaarden Cornelis Valkenburg; maar door vonken uit zijn schoorsteen kon de brand niet ontstaan zijn, want na half elf was de kachel niet gestookt. Men meent aan het achteloos wegwerpen van een sigaar door een fietser te moeten denken. Behalve het groote huis en de in boedel gingen een groote voorraad hout en alle gereedschappen verloren. Onder één dak met Van Willigen woont Otto van Tuil, wiens kindje door de moeder met moeite werd gered. Hier werd niets gered. Slechts gescheiden door een ijzeren hek staat achter Van Willigen aan de Peperstraat het hulppostkantoor, bewoond door den brievengaarder Van Wijnen. Ook hier lag weldra alles in puin. De registers en Rtjksgelden wer den geborgen. De bewoner liet een oude bioek, waarin een portemonnaie met f 100 in den steek Ongeveer 200 Meter ten Zuiden van Van "Willigen staat de boerderij van Macliiel Kieeling, waar eveneens alles vei brandde, ook 500 pond hooi, kar ren en wagens. hij had eene zekere vrees voor zijne kwinkslagen, waartegen hij niet was opgewassen, en die hij maar zelden wist te beantwoorden. Derk daaren tegen scheen zich zijn mindere te ge voelen, en Philip meende te kunnen opmerken dat het uit bijzondere achting voortkwam. Derk, wiens gelaat alle kenteekenen draagt van domheid en dorheid van geest, neemt plaats, terwijl Philip de kamer op en neêr blijft loopen. »Derk ik ben landziekig,» zegt hij eindelijk. «Landziekig, heb je dan iets onaan-. genaams ondervonden?» «Spreek er niet vaD.» zegt Phil, »ik heb wat en ik heb niks. Ik wil wat hebben, en kan 't nog niet krijgen. Ik heb verduiveld 't land.» »Dat 's heel onplezierig, mijnheer Philip,» zegt Derk, zoo gedwee moge lijk met zijne hand over zijne knieën strijkende. «Praat je nou weêr van meneer?» zegt Philip, nederdalend. »Is er dan niets aan te doen,» zegt Derk, na een poos van stilte. »Niks!» is het antwoord van den landziekige, die nog altijd door de kamer heen en weèr wandelt; maar Tegenoveri «reeling, aan de over zijde der Ridderstraat ligt een groote rnandenmakerij met lal van hout schelven van Van Tuil. Waren deze aangetast, de gevolgen waren zeer ernstig geweest, daar zeer veel met riet gedekte woningen daaromheen staan Zes rijen knotwilligen deden hier met uitstekend gevolg dienst als vonkevangers en voorkwamen naar die zijde uitbreiding. De spuiten van Gameren en Nieuwaal deden uitstekenden dienst, waardoor een begin van brand Lij de gezusters Kiep en weduwe Van Eek gedoofd werd. De totale schade beloopt naar schat ting f12,000 a f15,000; alle getrof fenen waren verzekerd, sommigen laagVan Willigen voor zijn gereed schappen niet. Het prachtige landgoed van oud- Koningin Maria Pia van Portugal, bij Seixal gelegen, zal door de republi- keinsche regeering verkocht worden. Uit de opbrengst wofden de schulden der Koningin jegens den Staat en particuliere personen voldaan. Het overschot zal dan op de credit-zijde van de rekening der koninklijke familie geschreven worden. Hetzelfde zal geschieden met oud- Koning Manuels goederen in de pro vincie Galiciën. Manuel's schulden werden tot dusver betaald door af houdingen van zijn maandelijksche uilkeeringen, maar men acht het nu eenvoudiger om zijn goederen te ver- koopen en de schulden in ééns te betalen. Men schat de waarde dezer koninklijke goederen op twaalf mill, gulden. Yoor Huis en Hof. Tegen tuinplagen: 1. Mieren kan men verdrijven met beschimmelde citroenen, welke men eenigen tijd op een vochtige plaats heeft neergelegd om ze te doen schimmelen. In stuk ken gesneden en gelegd op de door mieren bezochte plaatsen, zullen zij door hun geur de lastige diertjes verdringen. Zoo deelt althans het blad «La Boulangerie francaise» mee. 2. Bastaardrupsjes, die vreten aan den rand der bladeren van de kruisbessen en de roode en witte aalbessen ze zijn groenachtig grijs van kleur met vele zwarte punten, vóór en achter aan 't lichaam geel of oranje ver delgt men met Amerikaansch insecten poeder. 3. Bladluizen bestrijdt men meteen oplossing van K.G. groene zeep in 10 Liter water en daarbij, goed omgeroerd, drie-kwart L. pe troleum. Ook zeepwater-tabakaftreksel is uitstekend. 4. Slakken zijn vieze diertjes in den tuin, die men kan lokken en dan vernietigen dooreenige versche bloemen van de gewone acacia, bedekt met eenige bladeren van dien boom, hier en daar neer te leggen. Ook door uitstrooiing van fijne ongebluschte kalk, in den morgen en na een kwartier herhaald, wordt men van de slakken verlost. Een nieuwe methode om boomen te velleneen om den stam gelegen stalen draad wordt door middel van een electromotor snel heen-en-weer bewogen, de staaldraad wordt door de groote wrijving gloeiend en brandt dan heel gemakkelijk door den stam. Het vellen geschiedt aldus zeer vlug. Nu het mond- en klauwzeer zoo algemeen onder het vee heerscht, is men terecht bang voor besmetting. Het staat dan ook vast, dat de mensch een weinig later vervolgt hij»Derk kun je zwijgen?» »Nuis het antwoord. »Hebt ge wel ooit geheimen gehoord, hartsgeheimen «Neen,» zegt Derk, zoo dom moge lijk, »die dingen ken ik niet.» "StommerikJe kunt ze niet ken nen, alleen voelen kun je ze. Ze gaan van hart tot hart!» zegt Philip, die onder het spreken pathetisch wordt. »Maar zeg Derk, gelooft gij te kunnen zwijgen?" »Ik geloof het zeker." "Luister dan," en Philip zet zich bij hem neêr. »Ik ben verliefd, de dichters noemen dat eene ziekelijke aandoening van het hart, en daarom ben ik landerig. Gevoel je niet, wat dat woord inhoudt?» »Ik ben nooit ziek geweest-,» zegt Derk goedhartig. »Ook nooit zóó? Heb je nooit eene schoone gezien, op wier eersten aan blik je hart in vuur geraakte?» »Neen, ik ben nog nooit zoo onge lukkig geweest.» "Ongelukkig 't Is niet ongelukkig, en voor jou zou ik 't een groot geluk achten. Wist ik maar hoe zij er over denkt... zij In door melk van zieke koeien geïnfecteerd kan worden. Niet alleen melk, maar ook boter, kaas, ondermelk, karnemelk en room, kunnen de smetstof over brengen. Gelukkig echter is de smetstof van mond- en klauwzeer gemakkelijk te vernietigen verhitten op 70 graden gedurende 10 minuten is voldoende om de melk onschadelijk te maken. Het volgende dient in acht genomen te worden: a. Melk van zieke dieren mag niet in consumptie gebracht worden, b. Als mond- en klauwzeer voorkomt, dienen de melkinrichtingen de melk te pasteuriseeren, gedurende 10 minuten op 70 gr. of 80 a 85 gr. gedurende korteren tijd. c. De consu menten, die rauwe melk koopen of hun gepasteuriseerde melk betrekken van met-betrouwbare inrichtingen, moeten de melk steeds koken. De behandeling der aan mond- en klauwzeer lijdende dieren komt in 't kort hierop neer: Goede droge ligging. De klauwen wasschen met 3%creoline- oplossing, liever nog insmeren met creoline-zalf, den mond uitspoelen met 2% creoline-oplossing. De spenen be handelen met boorzalf. Gemaaid gras, liefst enkele dagen oud, voederen, en als de dieren verder wat willen, een zachte slobber, maar vooral niet to veel. Geen droog, hard voer, als harde lijnkoek, geen brood met stroop, en dergelijke, daarmee kwelt men het zieke dier. Geen kwakzalversmiddelen het ingeven van bruine teer en petro leum, aderlaten, enz. Bij hersenver- schijnselen den veearts ontbieden. Sla (salade), rauw gebruikt, is een uitmuntende groente; het bevat veel kalk en nation, twee storten, welke ons lichaam hoog noodig heeft. Te weinig kalk geeft Engelsche ziekte, beendervei ueeking, beenbieukigheid een hoog natrongehalle van 't bloed is het natuurlijk verdedigingsmiddel tegen ziekte-kiemen. Men moet de sla niet met azijn, peper, mosterd, enz. aanmaken, waardoor de goede eigenschappen verloren gaan, maar met een weinig olie, citroensap (geen extract) en naar believen met een weinig suiker. Handschoenen benijdt men van vochtvlekken, door ze in een blikken trommel te leggen en er hertshoorn- zout over te strooien. De trommel gedurende acht dagen gesloten houden, dan zijn de vlekken verdwenen. Witte verf op een ruige heerenjas verwijdert men door er ilink met een stuk turf over te wrijven. Vlekken gaan uit notenhout als men er met een kuiK flink overheen wi ijfl, daarna met witte was er over strijkt en het dan goed uitwrijft. Men kan ketels viij houden van ketelsteen, als men er elke week gedurende een half uur aardappelschillen in kookt. Inkt, om linnengoed te teekenen, kan men maken van: 1 deel zinnober en 1 deel ijzervitriool; een en ander fijn gewie ven en gemengd. Een drogist kan 't mengsel bereiden. «Herkauw, eer dat gij zwelgt, Slok niet gelijk een vraat. Maar denk meer dan gij leest, En lees meer dan er staal." «Strooi der dartelende jeugd, Rozen op haar paden. Laat de volle schaal der vreugd, 't Schuldloos hart verradpn. Laat zij, om haar lot verheugd, In genoegen baden." »Ik dacht, dat het heel ongelukkig was,» zegt Derk, »maar is zij al oud »Zoo oud als ik, deDk ik; ze ziet er goddelijk uit, ze heet Anna Riet vorst en woont bij hare tantes in den Haag. Weet je, ik heb haar al een tijd lang geleden gevraagd, maar nooit antwoord gekregen. Eergisteren heb ik haar nog gezien, en ik ben geheel gecharmeerd van haar. Kerel, 't is een engel »Die vindt men niet veel meer!» zegt Derk ernstig. «Beloof mij nu, dat je er niemand over spreken zult.» «Jongen, ja,» is het antwoord op plechtigen toon. »Geef er mij de hand op." En de avond is voorbij eer zij 't weten. Philip heeft weder gehoor ge geven aan den indruk van 't oogen- blik, en gevoelt spijt van zijne onnoodige openhartigheid; maar wat zou hij ook anders met Derk pratenhij had er ook geen lust toe, en daarom juist had hij Derk bij zich gevraagd, hij kon toch zijn hart niet uitstorten aan zijne schilderijen en aan zijne stomme meubelen. Gedachten: Wie te dikwijls een oog toedrukt, zullen de oogen opengaan. Een man, die zich niet gaarne, en een meisje, dat zich gaarne in het gelaat laat zien. zijn belden verdacht. Wie alles in 't stof haalt, wordt er zelf vuil van. Ook in 't leven wordt achter de schermen meer ge speeld dan op het eigenlijke tooneel. Observator. RECLAME. zoekt men plaatsing voor een c*. 30 jarig man, zwak van ge zicht, en eenigszinszwak van hoofd doch overigens gezond, bij solide, eenzaam wonende menschen, die geschiktheid hebben,hem krachtig te leiden en geregeld te laten werken. Brieven onder motto "knecht» a.h -Alg. Adv. Bureau ROUMA Co. AMSTERDAM. EEN van ongeveer 13 ii 1400 flesselien, veel karnmelk, boter en room te bevragen bij. S. VELDT, Muurhuizen 2 Amersfoort. ARTS, is van ZONDAG 23 JULI tot ZATERDAG 12 AUGUSTUS De overige burggr-geneesheeren nemen de. praktijk waar. Dame van Stand, Wed. z. k. P.G., m.l. zoekt samenwoning met deftige dame of gezin, met gebruik, van 2 kamers, Brieven onder letter C. E. aan Boekh. BAARSCHERS. Scheve- ningen. III. DE SCHEMERING STKIJD MET HET LICHT. De oude heer Harmens zat ouder gewoonte in zijne sitsen kamerjapon, witten das en vilten pantoffels, met zijne vrouw en zijne dochter Jeanne in de woonkamer aan het ontbijt; maar de plaats van Derk was door een ander ingenomen. Tot onze verwondering herkennen wij in dien «andere» den ouden Bleek, die in den familiekring heeft plaats genomen in de hoedanigheid van schoonvader, en nog wel een, van wiens vermogen men de schoonste ver wachting koestert, reden, waarom hij hier liefdevol werd opgenomen. Allen hadden een poos gezeten, zon der een woord te spreken, toen de oude vrouw, die stilte verbrak. Zij had haar boterham weder onaange roerd vóór zich staan, en toen haar man een bestraffenden blik op haar wierp, voegde zij hem toe: »Zie mij niet zoo aan, Ilarmens; ik heb 't u ems gedaan." «Eet maar," antwoordde de aange sprokene zoo stroef mogelijk. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3