BUITENLAND. RAAbSSTLfKKEN. Plaatselijk Nieuws. RECLAME. Coers' Liederen van Groot-Neder land. De Vereeniging: Het Nederlandsche Lied heeft aan hare leden weer een bundel Liederen van Groot-Neder land, verzameld door F. R. Coers Frzn gezonden en wel Onbekende liederen uil den Nederlandtschen Ge- denck clanck van Adrianus Valereus (1626)". Deze zijn: Heer! als ick denck aen 't goet. Den menscbe, Godes handen werck. Ay boor eens buerman. Verstandige, handige, dappere vooch- den vol trouw. Wanneer een heer- schend man. Merck toch I wat een duyster wolcke. Siet toch Heer. Onder den titel: Liederen van Groot-Nederland verzamelddoorF. R Coers Frzn zal de Vereeniging: »Het Nederlandsche Lied" elke twee maan den twaalf bladzijden Nederlandsche liederen, zorgvuldig voor piano be werkt, kosteloos baien leden zenden, indien hare middelen het vergunnen, d. i. indien het aantal harer leden voldoende is. Hel is zelfs het streven van de Vereeniging jaarlijks haren leden nog meer Nederlandsche liederen kosteloos aan te bieden. Hare algemeene vergadering van 14 Juni 1910 wenscbte dan ook kracht dadig en besloot met algemeene stem men »üe Vereeniging »Hei Neder landsche Lieda leidt het daarheen haren leden kosteloos te zenden elk jaar tien bundels Liederen van Groot Nederland verzameld door F. R Coers Frzn of een of meer naar evenredig heid even groote(n) bundel(s)." Indien slechts hare middelen het vergunnen, d.i. indien het aantal harer leden voldoende is! ledereen werke krachtdadig mede tot verwezenlijking van dit grootsche streven. Een der beste middelen om de beginselen van de Vereeniging te ver breiden, is: Leden werven! Steunt dus de Vereeniging »Het Nederlandsche Lied« door lid te wor den, door familie en omgeving, ver- eenigingen, gezelschappen te overre den tot de Vereeniging toe te treden. Wie helpt flink mee? Scandinavië. De gevolgen van de hitte doen zich ook al in Zweden gevoelen. Op verschillende plaatsen woeden bran den in de groote bosschen van Noord- Juffrouw Jespers vernam de tijding van het uiteinde haars broeders met kalmte, gelukkig hem nog te hooren zegenen door het arme kind, dat hij beweldadigd had. En Marijken, zijn pleegkind, was een belangrijk persoon geworden. Zij moest alles vertellen, wat zij zich van hem wist te herinneren, en vertelde toen ook, dat daar naast hem een man en eene vrouw hadden gewoond, die eikair vermoord hadden, en nu, even als de copiïst, in het vergeten armen- hoekje op het kerkhof begraven lagen. //Arme Sam!" zuchtte juffrouw Jes pers. En Marijke bladerde weder in haar bijbeltje, en toen zij een vouwtje had gevonden sloeg zij het voor Anna open. Zie," zeide zij, «toen mijn broertje Toon stierf, lel hij hier een vouwtje bij, want hij was zeer vroom." En Anna las: «Zalig zijn de barmhartigen, want hunner zal barmhartigheid geschieden." Maar het wordt meer dan tijd, dat wij eens gaan zien, hoe Philip het heeft, dien wij ondertusschen geheel uit het oog zouden verliezen. Zijn laatste bezoek bij Anna had Zweden. Bij Altiösand is een groote boutzagerij een prooi der vlammen geworden. De regeering heeft troepen naar bet noorden gezonden om bij bet blusschingswerk te helpen. Een zonderlinge huwelijksgeschie denis wordt bericht uit Amerika, het land der onbegrensde mogelijkheden. Een jongedame uit Cincinnati reis de naar Jersey-city, om daar in het huwelijk te treden met een oilicier van gezondheid bij de marine. Maar op den voor het huwelijk bestemden dag kwam de bruidegom beschonken in de kerk en weigerde met de biuid te trouwen. Hij ging heen en liet zijn bruid beschaamd en verontwaardigd staan. Maar de galanterie is de wereld nog niet uit, althans in Amerika. Er kwam uit de belangstellende aan wezigen een welgesteld jonkman naar voren, die aanbood, in plaats van den gevluchten officier den man der ver laten bruid te worden. En dat aan bod werd met blijdschap aangenomen door de jonge dame en hare moeder, voornamelijk omdat alle vrienden en verwanten te Cincinnati wisten dat het meisje naar New-Jersey was ge gaan om te trouwen en het toch al te erg zou wezen, als zij zonder man terugkwam. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet uitbetalen van extra loon aan een aantal werklieden bij den Gemeente-reinigingsdienst, wordt door hun college als volgt toe gelicht Het Bestuur van de afdeeling Amers foort van den Bond van Ned. Gemeente werklieden deelde ons mede, dat in strijd met de vastgestelde loonregeling voor de w rklieden bij den Gemeente reinigingsdienst sedert 1 Mei 1911 dagelijks een half uur langer gewerkt wordt dan door de dienstdoende werk lieden bij de Gasfabriek en bij Open bare werken. Tevens werd ons verzocht den werktijd bij dezen tak van dienst, evenals bij de overige takken van dienst, op 60 uur 's weeks te bepalen en uit betaling aan de werklieden van het loon voor de uren, welke vanaf 1 Mei 1911 boven de 60 gewerkt is. Wij hebben dit schrijven in handen gesteld van de betrokken Commissie van bijstand en ontvingen hierop het hier nevens overgelegd rapport en advies. Op den voorgrond moeten wij stel len, dat de meening van het Bestuur van de vakvereeniging dat bij de loon regeling een 10-urige werkdag is in gesteld, ongegrond is. Volgens ons voorstel van 18 Augustus 1910, afd. 1 no. 1147, in verband met dat van 14 Juli t.v., afd. 1 no. 979, dat door uwe vergadering den 30 Augustus d.a.v. werd aangenomen, is ingaande den 1 Augustus van dat jaar uitsluitend bepaald, dat het loon voor de werklieden,bijdeGemeente-reiniging zal bedragen van f 10 tot f 11.20 's weeks, met 4 tweejaarlijksche ver hoogingen van f0.30 en zulks in af wijking van de loonregeling bij Fabri cage, waarvoor een uurloon werd vastgesteld. Volkomen terecht merkt de Com missie van bijstand dan ook op, dat er geen sprake van is, dat van de werklieden meer werkuren zijn gevor derd dan mocht gevorderd worden. Door uwe vergadering is ons een crediet gegeven ten einde tot boven bedoelde loonsverhooging te kunnen een gunstigen indruk op hem gemaakt. «Uw gedrag zal het antwoord beslissen," had zij gezegd, en met de heste voor nemens bezield, was hij tot zijne moeder wedergekeerd. Spoedig daarna had hij, met goed gevolg, onderhande lingen aangeknoopt over eene vennoot schap, want aan middelen ontbrak het hem niet. Maar zijn ongeduld liet hem geen rust, hij moest zekerheid hebben van Anna, en onverwacht stond hij met zijne moeder voor de woning der dames Rietvorst. Daar vernamen zij den geheelen inhond der papieren, en ook voor hen werd de geheimzinnige sluier opgelicht, die over Anna's leven lag uitgespreid. Toen de drie oude dames vertrok ken waren, en Philip met Anna alleen achterbleef, gevoelde hij zich door dat lang gewenschte oogenblik niet weinig bezwaard. Hij begreep echter, dat hij de gelegenheid moest aangrijpen, en sprak bevend «Anna, bemint gij mij nu?» .-Philip I" antwoordde ze blozende. Maar eer ze kon voorgaan, werd de deur geopend door de meid, die zelf verschrikte over de veroorzaakte overgaan, zooveel mogelijk in overeen stemming met de door u vastgestelde loonregeling van de werklieden indienst bij Fabricage; maar in de werktijden is noch voor Fabricage, noch voor de gemeente-reiniging de minste verande ring gebracht. Hoezeer volgens ai t. 4 van de Ver ordening op het beheer en den dienst van de Gemeente-reiniging do bezol diging van de werklieden door het College van Burgemeester en Wet houders wordt vastgesteld, meenen wij in deze aangelegenheid den Gemeente raad te moeten betrekken omdat het hier een loonkwestie geldt, die te uwer beslissing staat. De Commissio nu geeft in over weging, voortaan niet moer dan 60 uren 's weeks te doen werken en de ge vraagde vergoeding te weigeren, omdat geen diensten zijn gevorderd, waartoe do werklieden niet verplicht waren. Met dit voorstel kan ons College zich niet vereenigen. Immers erkent men de onbillijkheid, dat men de werklieden meer dan 10 uren daags heeft laten werken, hetgeen de Com missie met het eerste deel van haar voorstel schijnt te bedoelen, dan eischl de consequentie, dal de uren boven de 10 uren als overwerk worden be schouwd en ook worden betaald. Ons College meent echtereen ander standpunt te moeten innemen. Hoewel ons College verdeeld is omtrent de viaag in hoeverre de werklieden aan spraak kunnen doen gelden op de bepaling van het half uur daags, dat zij langer dan 10 uur gewerkt hebben, zouden wij, met het oog op de, naar wij verwachten spoedige, in werking treding van bet Werklieden-reglement waarbij voor alle takken van dienst een 10-urige werkdag is aangenomen, den werktijd voor de werklieden bij de Gemeente-reiniging volkomen ge lijk wenschen te stellen met die bij Fabricage en alzoo de uren, welke zij sedert 1 Mei boven de 10 uren hebben gewerkt, als overwerk be schouwd wenschen te zien en uit te betalen. De kosten daaivan zullen f 165.76 bedragen mitsdien stellen wij u voor, ons hiertoe te machtigen. In de j.l. Donderdagavond ge houden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken deelde de voorzitter, de heer J. Gerd. Kle'oer, dat de navolgende stukken waren ingekomen. 1. Verschillende jaarverslagen van Kamers van Koophandel. '2. Van het Depart, van Landb.,N. en H. een verslag Van de commissie tot onderzoek van kalkzandsteen. Ter lezing bij den secretaris voor belang hebbenden. 3. Handelsberichten, consulaire ver slagen, statistiek van in-, uit- en doorvoer. Als voren 4. Adressen van Scholten's aard appelmeelfabrieken te Groningen, van de Nederl. papierhandelaren en van de Kamer van Koophandel te Dor drecht aan de Tweede Kamer inzake de Tariefwet. Zullen worden iondgezonden bij de leden. 5. Rappoit van do Kamer van Koophandel te Hoorn, inzake vliegende winkels. Voor kennisgeving aange nomen. 6. Een missive van den minister van financiën, houdende mededeeling stoornis, en op den voet gevolgd werd door den ons welbekenden zaakwaar nemer. Hij zag er bleek en vermagerd uit, en sprak op gedempten toon: «Ik ben Harmens. De bewuste pa pieren u bezorgd, verlang ik niet terug. Sints mijn zoon mij ontnomen is, leef ik niet meer. Sinds hij dood is, is ook de geheele wereld dood voor mij. Geef ze mij niet terug, nooit terugIk ver lang niets, niets anders dan naast hem te liggen in het graf.» En na die zonderlinge woorden ver liet hij buigende en schuifelende het vertrek, en liet de jonge lieden aan hunne eigen gewaarwordingen over. Philip had nu sedert eenige jaren zijne eigen zaken gedreven. Hij zag hoe zijn ijver bekroond werd en ge voelde hoe gelukkig hij was, nu zijne lieve Anna hem als zijne tweede ik ter zijde stond, 't Was in den tijd, dien we stilzwijgend zijn voorbijgegaan, dat hun huwelijk voltrokken was. Eens was hij voor zaken te paard uitgereden en had beloofd vroegtijdig terug te zullen zijn maar de bepaalde tijd kwam, de middag verliep en nog was hij niet terug gekomen. dat de heer M. de Pool met 1 Augustus aftreedt als lid van de commissie tot beoordeeling der waarden bij inkomende rechten. In de vorige vergadering is de heer De Pool reeds als zoodanig herkozen. 7. Missive van de Kamer van Koop handel te Lissabon, met verzoek nu de zaken zoo goed geregeld zijn in Portugal, om bij de regeering aan te dringen de Republiek als zoodanig te erkennen. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Missive van de vereeniging van handelsagenten, betreffende de oprich ting van die vereeniging. Als voren. 9 Een adres van de Ver. van fabri kanten en handelaren te Den Haag aan den Min. van Justitie inzake de benoeming van een commissie uit crediteuren bij faillissementen. Besloten wordt aan dit adres adhaesie te betuigen. 10. De ontwerpen-winterdienstrege- ling van de spoorwegen. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Een schrijven van den directeur- generaal van den arbeid met verzoek de meening der Kamer kenbaar te maken omtrent sommige uitzonde ringsbepalingen van de Arbeidswet. Na voorlezing door den secretaris, wijst de vooizilter er op, dat de meeste werkzaamheden in hel rayon der Kamer niet voorkomen. Omtrent het eikschil- len is een advies ingekomen, waarin er op gewezen wordt dat. dit een btj uitnemendheid seizoenarbeid is, die zeer van het weer afhankelijk is. Ge woonlijk trekt het geheele gezin naar het bosch en werkt van vroeg tot laat. Een nacht van 11 uur voor die personen te bepalen, is dan ook veel te lang. Voorts is advies gevraagd omtrent enkele punten de visscherij betredende te Bunschoten en Spakenburg. Wan neer deze adviezen zijn ingekomen, zullen ze met die omtrent het eikschil- leu worden ingezonden. Hierna werd de vergadering gesloten. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 8 Augustus 1911, des namiddags ten half twee ure. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwgekozen leden van den Gemeenteraad. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen plaatsen van een hooiberg op »Ma Retraite«. be- noodigd voor den gemeente-reinigings dienst. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen van eene gratificatie aan den heer C. J. F. Prins voor de waarneming van het directoraat der Burgeravondschool. 4. Voorste! van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort in de Beekstraat H. C C. de Blécourl. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort inde Puntenburgerlaan Mcj J. Eggink. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een crediet voor het houden eener gas- tenloonstelling. 7. Nota van Burgemeester en Wet houders betreffende de wijziging van het Reglement voor het Burgerwees huis. Vol angst en zorg bleef Anna voor het raam turen, toen zij iemand zag aankomen, die zijn rijpaard bij den toom geleidde, en gevolgd werd door een gesloten rijtuig. «Rechtvaardige hemel! wat mag hem overkomen zijn,« riep zij uit, en ijlde de kamer uit naar de voordeur, waar de man met het paard haar trachtte gerust te stellen door te zeg gen dat mijnheer alleen zijn been ge kneusd had. Maar die kneuzing was van ernstigen aard. Philip's paard was gestruikeld en zijn rechterbeen was onder het paard geraakt en gebroken. Zoo be hoedzaam mogelijk werd hij uit het rijtuig getild, en toen de operatie was afgeloopen, mocht hij zich geluk kig rekenen met het vooruitzicht van vele weken stil te blijven liggen. Hoe moeijelijk viel het hem toch in dat vonnis te berustenHoe traag gingen die lange nachten en vervelende dagen voorbij. Wat al plannen en luchtkasteelen hij bouwde, waarvan geen enkel ooit zou verwezenlijkt worden, om dan weder in wanhoop te verklaren, dat die rust voor hem niet uit te houden was. En dan zat zij daar, de goede Anna, 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet uitbetalen van extra-loon aan een aantal werklieden bij den gemeentereinigingsdienst. 9. Herbenoeming van de tijdelijke buitengewone leeraren aan het Gym nasium, de heeren Dr. A. A. Pulle, A. K. Hovens Cieve en S. de Vries. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herbenoeming van de lijdelijk buitengewoon leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burger school voor den cursus 1911/1912, Mej. J. C. van den Schroeff. 11. Aanbeveling voor de benoeming vau een lid der Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs (vacature Th. Sanders). 12. Voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan de open bare lagere school le soort voor meisjes (vacature Mej. van Hilten). 13. Voordrachten voor de benoeming van twee onderwijzers aan de open bare lagere school 3e soort in de Beekstraat (vacatures H. J. Meusink e.n H. C. C. de Blécourt). Rij het eind-examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in de Provincie Utrecht zijn geslaagd van de vijfde groep: J. J. Berends, Selma H van Gelder, J. Mensing, Marie J. van der Plank en Margaretha Th. de Rochemont, van de gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Amersfoort; R. van der Meulen, van de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht; M. J. J. Houthuis, J. Jongkind, A. J. Ph. L. Ram en C. C. C. Stolk, van de gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Utrecht; J. D. Kooreman, van de bijzondere Hoogere Burgerschool te Utrecht; A. W. B. Thiel en J. C. A. Nieboer, extranei. Teruggetrokken 3; afgewezen 4. De heer C. van Ouwerkerk, leeraar aan de Ambachtschool, slaagde voor de middelbare acte (M. d.) Bouw kundig leekenen. Aan de interdance-oefeningsreis, van 28 Augustus tot 2 September in het Oosten van Gelderland te houden onder leiding van luitenant-generaal C. J. Snijders, chef van den Generalen staf, zullen van bier deelnemen majoor intendant C. M. de Kanter en kapitein intendant W. Jansen. De bij het le regiment veld artillerie nieuwbenoemde luitenants F. von Balluseck en W. van den Hoek worden, na beëedigd te zijn, gedeta cheerd bij den rij- en trekcursus te Bergen-op Zoom. Luitenant L. J. Rauh is ingedeeld bij het 2e regiment vesting-artillerie te Naarden. Op aanbeveling der gascommissie stellen B. en W. den gemeenteraad voor, gedurende 8 dagen een gas-ten- toonstelling te doen houden in de groote zaal van »Amicitia«. ten einde de voordeelen -mor de huishouding, die met de moderne gastoestellen te verkrijgen zijn, te doen demonstreeren. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin-Moeder werden namens de Oranje-Vereeniging door den voorzitter telegrammen van gelukwensch gezonden aan H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. de prins der Nederlanden, die minzaam dankend werden beant woord. om hem de rimpels van het voorhoofd te strijken, en hem liefdevol aan te staren, en hem te troosteD, ook al kwamen er geen woorden van die lip pen, en over hem te waken nacht en dag «Anna," sprak hij eens, toen zij weder al hare overredingskracht had noodig gehad om hem tot rust te brengen, «als ik u eens niet had, niet waar?" «Anna," zegt hij gevoelig, na een poos zwijgens, «wat is uw geloof toch sterker dan het mijne. "Wat hebt gij mij al reeds geleerd, meer nog dan geduld. Gij hebt er de eer van, dat ik niet meer de twijfelaar, dat ik niet meer de onbesuisde knaap van vroe ger ben." «Als gij dan nu gelooft," zeide Anna, «dan zal ik u ook leeren kennen, want het is niet de wetenschap, maar wel de liefde, die ons dringen en nader tot elkander brengen kan." «Of er ook belet was voor een oude kennis, diie nu getrouwd is," kwam de meid vragen. «Belet, voor wie zou dat zijn?" «Yoor wie?" zegt een heer die met eene dame aan den arm het vertrek binnentreedt. «Ken je Jaap dan niet meer?"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2