NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 63. Woensdag 9 Augustus 1911. Veertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Gemeenteraad. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonn0. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ter gisterenmiddag onder praesi- deum van den burgemeester gehouden openbare vergadering van den ge meente: aad waren de heeren Hage doorn, van Enst, Kroes, Oosterveen en Hamers afwezig, de 3 laatstge noemden met kennisgeving. Ingekomen waren de navolgende stukken Een besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht vad 10 Juli 1911. 3e afd. no. 2897/1906 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 3u Juni 1911, no. 234, strekkende tot wijziging van het raadsbesluit van 30 Mei 1911, no. 179 tot aankoop van grond van Jacobus van Eyken. (voor kennisgeving aangenomen.) Van Burgemeester en Weihouders een schrijven van 7 Juli '1911, afd. I, no. 830 betreffende de schorsing van den leeraar Tbiel. (voor kennisgev. aangen.) Van Burgemeester eu Wethouders een schrijven van 27 Juli 1911, af- deeling I, ri°. 931. waarbij de reke ning der gemeente over het dienst jaar 1910 wordt ingediend. (In handen eener commissie de heeren Tromp van Holst, Ruys en Jorissen) Van Burgemeester en Wethouders een schrijven van 27 Juli 1911, af- deeling I, no 932 waarbij de rekening over het wezenfonds over het dienst jaar 1910 wordt ingediend. Batig saldo f488.23. (In handen derzelfde com missie.) Van het Burgerweeshuis de reke ning over het dienstjaar 1910. (In handen derzelfde commissie.) Van de Vereeniging Industrie- en Huishoudschool eene dankbetuiging voor de verhooging van het jaarlijksch subsidie. (Voor kennisgeving aange nomen). Een adres van A. de Wolfi en an deren, waarbij verzocht wordt te willen bevorderen dat spoedig eene gemeen telijke badinrichting wordt opgericht. (In banden van B. en W. om prae^ advies). Een adres van J J. van Doorn en anderen waarbij verzocht wordt af wijzend te beschikken op het adres van het plaatselijk drankweercomité, waarbij verzocht wordt bij verordening te bepalen dat op de lotingsdagen de vergunningslocaliteiten gesloten moe ten zijn. (In handen van B. en W. om advies). Van Hermanus Petrus van Haselen een adres waarbij hij aan den Raad verzoekt le een crediet beschikbaar te stel len voor aankoop van een droge gas meter. 2e te bevelen dat deze gasmeter aan hem in gebruik wordt afgestaan. (In handen van B. en W. ter afdoening). Alvorens tot de behandeling der punten van de agenda over te gaan hecht de Raad zwijgend zijn goedkeu ring aan een voorstel van Burge meester en Wethouders om, evenals het vorig jaar, ter voorziening in kas geld eene tijdelijke leening aan te gaari van f50,000 rentende 6 pCt., de rente te betalen uit de gewone middelen. De heeren Van Kalken, Veis Heyn en Jorissen werden door den Voor zitter in commissie benoemd tot het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwgekozen raadsleden. Na korte afwezigheid verklaarde de heer Van Kalken namens de com missie dat alle stukken in orde zijn bevonden en dat zij derhalve tot toe lating adviseert. Z. h. st. wordt daar op besloten tot toelating der heeren Koning, Eysink, Houbaer, Hagedoorn, Tromp van Holst en Van Esveld. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen plaatsen eener hooiberg op »Ma Retraite» ten dienste der gemeentereiniging werd z. d. en z. h. st. goedgekeurd. Aan den heer C. J. F. Prins werd voor de waarneming van het directo raat der Burgeravondschool eene grati ficatie verleend ran f 255. Aan den heer H. C. C. de Blécourt onderwijzer aan de openbare lagere school 3e sooit in de Beekstraat en mejuffrouw J. Eggink onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school aan de Pun tenburgerlaan werd op hun verzoek, met ingang van 1 September, eervol ontslag verleend en Burgemeester en Wethouders gemachtigd, om zoo noo- dig door tijdelijke leerkrachten in het onderwijs te voorzien. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een crediet voor het houden eener gastentoonstelling lokte heel wat dis cussie uit. De heer Van Duinen achtte het minder wenschelijk dat deze tentoon stelling tot enkele bevoorrechte firma's beperkt zou blijven en vond bet vreemd dat niet alle firma's hier ter stede tot deelneming waren uitgenoodigd. Volgens de wethouder Ryckens was dit wel het geval geweest, maar had de firma J. E. van Nie het alleen aange durfd. Door iedereen in de gelegen heid te stelleu te exposeeren zou de tentoonstelling en de daaraan ver bonden kosten te groot worden en het doel voorbijstreven waarmede ze was opgezet. De heer Vao der Wal viel den heer Van Duinen bij en be toogde dat wanneer van de gemeente iets uitgaat, het een algemeene zaak moet zijn en zelfs den schijn vermeden dient te worden alsof men enkele wilde bevoorrechten. Ook de aangekondigde lezing vani Mej. de Holl achtte hij daar niet op zijn plaats. Nadatnog verschillendeandereleden hunne opinie daarover hadden ont vouwd en Burgemeester en Wethouders hadden toegezegd dat alsnog eene uitnoodiging tot deelname tot alle plaatselijke firma's zal worden gericht werd het voorstel van Burgemeester en Wethouders met 10 tegen 2 stem men die van de heeren v. Duinen en van der Wal aangenomen. Met 9 tegen 3 stemmen die van de heeren Veis Heyn, van Esveld en Ruys besloot de Raad het regie' ment van het Bviger Weeshuis, met gewijzigd art. 9 aan de Commissie terug te zenden. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het uitbetalen van extra loon aan een aantal werklieden bij den gemeentereinigingsdienst, vond levendige bestrijding bij de heeren van Kalken, van Esveld en Veis Heyn inaar werd ten slotte toch met 8 tegen 4 stemmen, die van de heeren van Esveld, van der Wal, van Kalken en van Duinen aangenomen. De heeren Dr. A. A. Pulle, A. H. Hovens Greve en S. de Vries werden met algemeene stemmen herbenoemd als tijdelijk buitengewoon leeraar aan bet gymnasium. Mejuffrouw J. C. van der Schroeff werd eveneens herbenoemd als tijde lijk buitengewoon leerares in de gym nastiek aan de Hoogere Burgerschool voor den cursus 19111912. Tot lid der commissie van Toezicht op bet Middelbaar onderwijs benoemde de Raad de heer H. W. E. Vrijdag. In de vacature mej. van Hilte werd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school le soort vosr meisjes benoemd mej. E. L, M. Sinnige. In de vacatures H. J. Mensink en H. C. C. de Blécourt werden tot onder wijzer aan de openbare lagere school 3e soort aan de Beekstraat benoemd de heeren W. J. F. A. Ribberink en A. J. Huyskens. Hiermede was de agendaafgeloopen. De Voorzitter deelde daarop mede, dat hem van 10 tot 30 Augustus ver lof was verleend en dat zijn functie gedurende dien tijd door den Wet houder W. H. Kam zal worden waar genomen. Nadat de heer Jorissen op zijn vraag: Wie bij afwezigheid van den directeur der gasfabriek de verantwoordelijk heid draagt voor de fabriek enz. door den Wethouder van openbare werken was gerustgesteld met de verklaring dat die verantwoordelijkheid alsdan over 3 beambten dier fabriek is ver deeld, sloot de Voorzitter de open baren vergadering en bleef de Raad nog geruimen tijd in geheime zitting bijeen. Behalve H. M. de Koningin met gevolg, dineerden j.l. Maandag bij II. M. de Koningin-Moeder ten Paleize Soestdijk Baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en mevrouw Schimmelpenninck, baron Van Lijnden, burgemeester van Utrecht en mevrouw Van Lijndende heer S. P. van Eeghen, president der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Am sterdam en mevrouw Van Eeghen; kolonel jbr. Bogaert, commandant van het le regiment veld-artillerie, in garnizoen te Utrecht; kolonel Mingels, commandant van het le regiment huzaren, in garnizoen te Amersfoort en de burgemeesters van Baarn, baron d'Aulnis de Bourouill en Soest, de heer Lothen van Doelen Grotbe, beiden met hunne echtgenooten. Luitenant ter zee A. E. Rnmbaldo. f De luitenants ter zee Rambaldo en van Steyn stegen Zaterdag te Soe- rabaja met den ballon »Batavia« op met het doel Semarang te bereiken, De ballon is nabij Blora veronge lukt, waarbij, helaas, de luitenant ter zee, Rambaldo den dood vond. Wederom heeft de luchtvaart een slachtoffer geeischt, wederom is een jong, veelbelovend leven plotseling afgesneden. Want, luit. Rambaldo, stelde zich de verovering der lucht tot zijn levensdoel; hij was de op richter der N. I. Vereen, v Lucht vaart, en aan hem is het ook te danken, dat de aviatiek van militaire zijde in Indie spoedig zal beoefend worden. Luit. Rambaldo is gevallen bij het uitvoeren eener taak, die bij zich tot zijn ideaal had gasteld, en IET I3E DIEPTE. EEN AMEEIKAAH8CHE GESCHIEDENIS. HOOFDSTUK I. CHICAGO BIJ NACHT. Het was een leelijke, koude, stor mige herfstnacht. Het verraderlijk meer wierp zijn golven sissend tegen den oever, de wind floot in de tele graafdraden. klepperde met de losse vensterluiken der bouwvallige houten huizen en speelde tergend met den nevel, die aanvankelijk niet voor hem wijken wild^B. Hardnekkig, als had hij iets te verbergen, hing de damp zich aan de huizen der stad, over de tuinen, omhulde de gaslantaarns met een dichten grijzen sluier en maakte de zijpaden van sommige straten nog veel onbegaanbaarder dan zij bij helder weder warenonverwacht echter kwam de wind over het meer en bracht een fijnen regen mede. Hij greep den nevel aan als een vijand, scheurde hem hier aan flarden, hoopte hem ginder weer bijeen, joeg hem van de breede straten in de enge stegen, en verdreef hem eindelijk geheel en al, want hij was sterker dan de nevel. Maar iets beters komt zelden na, en de nieuwe heer, die regeerde, was veel ondengender dan voor hem de stille, verraderlijke nevel, en verjoeg de laatste menschen van de straat. De schouwburgen waren uit, wijd en zijd was er geen menschelijke ziel te zien, zelfs geen politiedienaar, want deze zijn hier, zooals overal, de beste weerhanen, zij maken dat zij onder dak komen zoodra het stormt. Even sloeg de groote klok van den Court- huistoren, toen drie mannen de Clark- straatbrug overgingen. Zij droegen allen regenjassen en vilten hoeden met neergebogen breede randen, van welke de regen, als van dakpijpen neer stroomde. "Middernacht In zei een der eenzame nachtvogels, en voegde er na eene pauze bij«Heden nacht moet het fraai zijn op bet meer, met storm- zeilen op...» »En», voer de andere voort, «met een bowl punch in de warme kajuit 1» «Ik weet wel wat beter zou zijn," zei de derde: «een mooie meid rechts, en een warme kachel links en 10,000 dollars banknoten warm aan het hart, dan mocht het stormen zooveel het wilde. «Gelijk hebt ge, Jim;« liet zich we der de stem van den eerste hooren, «maar hij is tienduizendmaal dwaas, die het leven niet geniet, ook zonder dat. Ik zou waarachtig niet weten wat met het heillooze geld te doen!» «Het verdrinken!» riep de tweede. «Het geld is er immers slechts voor om er drank voor te koopen. Komt hier beneden, jongens, Mike heeft fa- meuse waar en het weder kan men niet beter weerstaan dan in een kelder!» «Ja, en de wereld is niet fraaier dan door een jeneverglas bekeken!» lachte hij van de drie schor, dien wij zooeven Jim hoorden noemen. Het klaverblad steeg in den kelder n® 35 en 37 Nord Clarkstraat af, wierp de druipende hoeden en regen jassen bijeen op een stoel, en bestelde whiskx, die gebracht werd. Wij heb ben nu den tijd de drie mannen in oogenschonw te nemen, terwijl zij het zich op Amerikaansche wijze behage- lijk maken. Twee van de drie zijn schijnbaar nog niet over hun dertigste levensjaar. Een van dezen is blond, heeft blauwe oogen, en een fijn, schier meisjesachtig fraai gelaat. Zijn blond haar is echter sterk in contrast met de donkere gelaatskleur, die even wel voorbijgaand en slechts een ge volg van weer en wind schijnt te zijn, waaraan de man dikwerf is blootgesteld. Hij heeft groote werk handen,die weinig bij zijn gezicht en keurige kleeding passen. Zijn over man is, zooals men bjj den eersten blik ziet een geheel ander soort menscb. Donker haar en een donkeren baard omlijsten een fijn, scherp ge- teekend gezicht, dikke wenkbrauwen beschaduwen de levendige, donkere oogen, zijn neus is fijn gevormd en de geheele physionoinie zou edel en mannelijk schoon zijn, zoo niet een onmiskenbare trek van zinnelijkheid en cynisme om den mond lagen. Ook hij is fashionable gekleed en draagt aan de goed onderhouden banden twee zware gouden ringen. De derde is ouder dan zijne kameraads. Zijn ge zicht is grof besneden, niets betee- kenends en goedig. De waterblauwe oogen turen met zichtbaar genoegen op een eenigszins rooden neus, welk scheelzien, den stillen man een zeer grappig, onnoozel voorkomen geeft. «Luister, Jim,« zei de man met den rooden neus, na bij herhaling in het whiskyglas getuurd en bij het drinken van den brandewijn als een echt ken ner, met de tong geklapt te hebben. «Uwe ideën van straks, betreffende de kachel, het meisje en de 10,000 dol lars zijn waarachtig niet slecht. Het zou een drietal zijn dat ook mij zou kunnen behagen. Yoor de kachel zou ik echter de whisky verkiezen, deze warmt van buiten naar binnen. Het is een fameuse whisky, die ons deze brave Mike heeft voorgezet,» en de man verdiepte zich andermaal in zijn glas. «Met der tijd,» antwoordde Jim lang zaam, terwijl hij zijn beenen gemak kelijker onder de tafel uitrekte en de pruim tabak naar de andere zijde van zijn mond schoof, «met der tijd wordt ge ook nog filosoof, Bob en zult be grijpen, dat een vet schaap beter is als een magere hond.» «Maar, als men geen vet schaap heeft," mompelde Bob, terwijl hij weder een slok nam. «Och wat, men beeft altijd vette schapen, Bob, die men slechts scheert zoo men ze niet geheel kan hebben." «Dat begrijp ik nietl"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1