NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Qofcmsmsn BERICHT. No. G6. Zaterdag 10 Augustus 1911. Veertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG „ZIJN EED GETROUW" BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. KALKZANDSTEEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephooun0. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 71/, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal bereken d Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. No. 21 19 Augustus 1911. Het heden verschenen Nummer is bijzonder actueel en bevat alsvoorplaat Hel portret van den op 87jarigen leeftijd overleden schilder Jozef Israëls. Het bezoek van Prins Hendrik aan Harderwijk met 3 foto's. Lawn- tennis-weüslrijden te Scheveningen Een nieuw beeldje, Prinses Juliana voorstellende. Concours-Hippique te Zwolle. Concours-Hippique te Zeist. De tweedaagsche pleizier- vaart van journalisten. De staking van dokarbeiders te Londen De Revolutie in Perzië. Dein vieren ge broken Rijnaak te Rotterdam. De R. K. Kerk te Haren verbrand. Boschbrand te Zorgvliet. Draadloo- ze telegrafie. Pisuisse en Blokzijl terug in Nederland. HetRoombuis in het Haagsche Bosch. Ernstige Ketelontploffing te Rotter dam met 3 foto's. Ten slotte Portretten van bekende landgenooten. boeiende Schetsen, de rubriek van Redacteur X, het Kinder nummer «Ons Prinsesje» en het ver volg van den nieuwen rooman, getiteld door Beatrice Walsh. De geabonneerde wonende wenscht zicb te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/> cents thuis bezorgd. De staking in Engeland. De Engelsche spoorwegarbeiders hebben dan toch aan hunne bedreiging gevolg gegeven en de algemeene staking uitgeroepen. Na al hetgeen in de jongste dagen gebeurd is en bij de strijdlustige stemming, die zich van de Engelsche arbeiders in het algemeen en van die bij de spoor wegen in bet bijzonder heeft meester gemaakt, was deze uitslag te ver wachten, ofschoon men tot op het laatste oogenblik de boop nog niet had opgegeven, dat de regeering zou weien te verhoeden, dat de spoor wegmannen tot het uiterste over gingen. Voordat de staking uitgeroepen was, is de »Daily Mail» eens nagegaan, wat wel het gevolg zou zijn van een werkelijk in alle opzichten doorge voerde spoorwegstaking. En het blad kwam tot het resultaat: dat het materiaal voor de fabrieken spoedig verbruikt zou zijn en fabrieken en werkplaatsen dan gesloten zouden moeten worden; dal de voedings middelen, die aangevoerd moeten worden uit het buitenland of enkele centra in het binnenland met den dag schaarscher zouden worden, waardoor de prijzen een hoogte zouden bereiken als ui tijden van hongersnood, wat natuurlijk bet zwaarst zou drukken op de armere klassen, dat de kolen mijnen gesloten zouden worden en de mijnwerkers dus buiten werk zouden, eraken, omdat de kolen toch aan' I de mijrien zouden moeten blijven liggen, dat het straatverkeer voor een groot) gedeelte gestremd zou zijn, omdat er geen voeder voor de paarden en geen benzine voor de auto's aangevoerd zou kunnen worden. Het blad voegt echter bemoedigend daaraan toe, dat het niet waarschijn lijk is, dat het zoover zal komen, daar de spoorwegmaatschappijen zelfs met een vierde gedeelte van de arbeiders, die zij in dienst hebben, een weliswaar beperkt, maar toch nog bevredigend verkeer kunnen blijven onderhouden Dit wordt trouwens ook verklaard door de directies der maatschappijen die echter daarbij rekenen op den krachtigen steun van de regeering En daaraan zal het hun niet ont breken. De ministers hebben her haaldelijk verklaard, dat zij een ont wrichting van het verkeerswezen met al de hun ten dienste staande middelen zullen tegengaan en, zooals wij reeds mededeelden, zijn daarvoor reeds de nuodige maatregelen genomen. Immers, de bemiddelingsovereen komst is feitelijk in het leven geroepen door Lloyd Geojge en de maatschap pijen hebben zich, volgens haar beweren, strikt aan de bepalingen gehouden, zoodat de regeering en de maatschappijen gelijkelijk verplicht zijn op de bres te*staan voor de door hen in het belang der arbeiders in het leven geroepen instelling. Daarmede schijnt minister Lloyd George het echter niet volkomen eens te zijn, want bij heeft het voorstel gedaan tot benoeming eener konink lijke commissie, die de grieven der arbeiders zou onderzoeken. Dit voorstel is echter door de leiders der spoorweg mannen botweg van de hand gewezen. Zij hadden niet voldoende vertrouwen in zulk een commissie, die öf de zaak op de lange baan zou schuiven, of toch waarschijnlijk de maatschappijen in het gelijk zou stellen. Na die weigering werd de staking uitgeroepen. Maar de regeering gaf den moed niet op. Zij hield nogmaals besprekingen met de leiders, met het gevolg, dat deze er in toestemden de onderhande lingen te heropenen. Daarmede is het ge raar nog niet ge weken, maar er bestaat toch kans dat, wanneer althans de maatschap pijen niet stokstijf op het eenmaal ingenomen standpunt blijven staan, er toch een schikking tot stand komt, waardoor Engeland bewaard zou blij ven voor een der grootste rampen, die het land zou kunnen treffen. half-Engelsch, die nu hongerlijden in Zuid-Afrika, behoorlijk huri brood kun nen verdienen. De eenige landverhui zers die wij voor 't oogenblik in Zuid- Afrika vvenschen, zouden bijzonder bekwame landbouwkundigen, uitgele zen mannen moeten zijn. Een der directeuren van de »Midland Railway Company» wees er zelfs op dat de regeering moreel verplicht is met de maatschappijen samen te werken. Generaal Botha heeft, even vóór zijn vertrek uit Southampton, aan boord van het stoomschip Kenilworlh Castle een gesprek gehad met een vertegenwoordiger van Reuters agent schap en daarin gezegd, dat bij naar Zuid-Afrika terugkeert met toegeno men gunstige verwachtingen omtrent de toekomst van het Britsche rijk Hij gelooft, dat de landen over zee en het Britsche moederland met de Imperial Conference te Londen een nieuw tijdperk van nauwe vereeniging zijn ingetreden. »Wat Zuid-Afrika betreft,zeide hij, »is de toekomst nimmer zoo hel der geweest als nu. Wij worden finan cieel voortdurend sterker en er is groote ontwikkeling te verwachten vooral op het gebied van den land bouw. Ik ben er zeker van, dat Zuid- Afrika in de naaste toekomst een der voorname uitvoerlanden des rijks zal zijn.» Maar Botha verzocht den vrienden in Engeland te bedenken, dat Zuid- Afrika zich nu voor goed wil wijden aan zijn vreedzame ontwikkeling en het land aan zichzeUen over te laten. Please, let us alone Zuid-Afrika moet zijn eigen zaken bedisselen. De pro blemen waarvoor het staat kunnen alleen in Zuid-Afrika, door Zuid- Afrikanen, opgelost worden. En zij zullen worden opgelost, daaraan twij felt Botha niet. »Wij moeten, dat ben ik met generaal Herzog eens, de onderschei ding van Britten en Hollanders ver geten om alleen Zuid-Afrikanen te zijn.« Wat de landverhuizing naar Zuid- Afrika betreft, zei generaal Botha, dat men, alvorens menscben van buiten af binnen te halen, zeker moetburgemeester verklaarde namens de zijn dat de menschen, half-Hollandse!), I gemeente de bank gaarne te aan- Inwijding der De Génestct-Bank. Op een verrukkelijk landelijk plekje vóór bet Hótel Duin-en-Daal te Bloemendaal hield dr. Schepers Maan dag j.l. zijn herinneringsrede, die door •vele dames en heeren aangehoord werd. Onder de aanwezigen bevonden zich, behalve Bloemendaals Burgemeester, jhr. Bas Backer, een dochter van wijlen den dichter, mej. D. C. de Génestet, uit Hilversum, voorts de heer Van Hooff, wethouder, en een deputatie van bet bestuur der afdeeling Haarlem van het Algem. Nederl. Ver bond, bestaande uit de heeren M. H. Pb. 't Hooft, Peereboom, dr. Voorder- hake; een uit de Remonstrantsche Broederschap, bestaande uit mr. 't Hooft, voornoemd, eu den heer P. C. A. v. d. Breggen verder merkten wij nog op de heeren A. de Clerq, direc teur der Haarlemsche Bank, professor dr. Van Walsum,direcleurvan#Meeren- berga, A. Bertling, directeur van Duin en-Daal, dr. Rutgers van der Loeff, bibliothecaris van Haarlem, en ds. Bax, emer. predikant. Nadat de spreker melding gemaakt had van eene huldebetuiging van den heer Poutsma, uit Bloemfontein, namens Zuidafrikaansche onderwijzers, die de Hollandsche taal leeren, en van een sympathie-uiting uit Gbeel, in België, verzocht hij Jhr. Bas Backer de bank te willen onthullen. Men begaf zich toen naar het lieve plekje van idyllische stemming. Het doek, dat het monument nog aan het oog onttrok, werd weggetrokken en de Verschenen is in Jaargang 1911 Nr. 2 der „Verslagen en Mededeelingen van de afdeeling Handel van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel" bet lijvige „Verslag van de Commissie tot onderzoek van Kalkzandsteen". De Commissie was samengesteld uit de hee ren: J. van Hasselt, Voorzitter, P. van der Burg, G. W. van Heukolom, G. N. Itz, P. Kley, W. van Leeuwen Jr., H. ter Meulen, J. W. C. Teilegen, H. Wortman, A. J. Kloos, Secretaris. Zij vatte het resultaat harer bevindingen samen in de hieronder volgende Slotbeschouwingen. Bij de behandeling van de uitkomsten der verschillende proeven in hoofdstuk V is reeds gewezen op de waarde, welke die uitkomsten hebben voor de practijk, en wanneer deze worden samengevat, is daaruit af te leiden, dat de kalkzandsteen onder de bouwmaterialen eene belangrijke plaats kan innemenbij bezit eigenschap pen, welke hem naast den baksteen eene eervolle plaats doet bekleedenwat niet wegneemt, dat, waar zeer hooge eischen aan een bouwwerk worden gesteld en wanneer het betreft werken, welke naar menschelijke berekening bestemd zijn ge durende eeuwen den tand des tijds te weerstaan, niet zonder meer gezegd kan worden, dat baksteen in het algemeen de voorkeur verdient, maar wel, dat er soorten van baksteen zijn, die de voor keur verdienen, en zulks voornamelijk, omdat de tijd nog geen bepaalde uitspraak gedaan heeft omtrent de practische waarde van enkele eigenschappen van den kalk-1 zandsteen, welke zonder meer aanleiding - geven tot voorzichtigheid. Het lijdt toch geen twijfel, dat de - kalkzandsteen bij de bevriesproeven min- j der goede resultaten heeft gegeven dan de baksteen; wel is waar is in de practijk van een geringen weerstand tegen den invloed van het weder alleen nog slechts gebleken bij gebouwen, waarbij deze ge ringere weerstand eenigermate te ver klaren is, doch in hoever op den duur de minder goede weerstand tegen de bevriesproeven in betrekking staat tot de duurzaamheid in de buitenlucht is nog niet met zekerheid vast te stellen, nu gebouwen van dit materiaal van hoogen ouderdom niet bestaan. Eene andere eigenschap van kalkzand- steen is, dat hij aangetast kan worden door zuren, terwijl daarentegen baksteen geheel tegen zuren bestand is. Deze eigenschap van den kalkzandsteen heeft voornamelijk beteekenis voor het gebruik bij fundamenten in veenachtigen bodem en op zulke plaatsen, waar door vervuiling deze in aanraking komen met grondwater, dat zuren bevat, waarbij natuurlijk nog eene open vraag is, of de inwerking van dergelijke in den bodem aanwezige zuren overeenkomt met die, welke het gevolg is van de door de com missie voor de proefneming gebruikte. Te meer moet met deze laatste over weging rekening gehouden worden, omdat uit de proeven is gebleken, dat mortels van 1 P.C. 2 Z. en van 1 Seh. k. 4- l'/i Tr. 2 Z. respectievelijk evenveel en sterker door de gebezigde zuren wer den aangetast dan de kalkzandsteen. "Wanneer men de practijk raadpleegt, dan moge opgemerkt worden, dat te Amsterdam en te Rotterdam, waar de bodemtoestand zeer ongunstig is, bij het afbreken van oude gebouwen de funda menten zeer dikwijls in zeer slechten toestand zijn gevonden, zóó, dat de mortel geheel vergaan is en de steenen los op elkaar liggen, maar dat zeer oude kelder muren geheel gaaf werden bevonden. Wanneer nu in aanmerking genomen wordt, dat deze keldermuren gewoonlijk gemetseld zijn in mortels, welke overeen komst vertoonen met de hierboven ge noemde, welke dus bij de inwerking van de door de commissie gebezigde zuren wel, en door het grondwater niet zijn aangetast, dan meent de commissie de meening te mogen uitspreken, dat bij het gebruik van goeden kalkzandsteen de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat deze onder denzelfden invloed op den duur in goeden staat kan blijven. Een definitief oordeel kan zij echter in dezen vooralsnog niet uitspreken. Een derde punt, dat overweging ver dient, is de weerstand tegen mechanische invloeden. Kalkzandsteen bestaat uit een j zeer hard materiaal, zand, waarvan de korrels door een bindmiddel worden aan- eengehoudenwaarbij dus zoowel de kwaliteit van het bindmiddel als de aan hechting aan de zandkorrels eene rol speelt bij den weerstand tegen mechani sche invloeden. Uit de proeven van professor P. D. C. Kley is gebleken, dat in beide opzichten bij den tegenwoordigen stand der industrie groote verscheidenheid kan voorkomen, en het wil toeschijnen, dat eene zeer harde goed saamgebakken massa als harde bak steen, vooralsnog een grooteren waarborg geeft tegen dergelijke invloeden. De commissie wil hierbij nog wel in herinnering brengen de zeer verrassende uitkomsten, welke zij omtrent het weer standsvermogen van sommige kalkzand steensoorten in de practijk heeft waar genomen en de zeer gunstige uitkomsten, verkregen bij de spuitproeven met een mengsel van water en zand, maar toch meent zij, dat in dezen voorzichtigheid nog geboden is, en dat, waar de steen zoude moeten worden aangewend voor bestratingen, waarover zware lasten ver voerd moeten worden, of welke aan een druk voetgangersverkeerzijn blootgesteld, en ook waar de steen aan den invloed van stroomend water is blootgesteld, al leen eene langdurige ondervinding zal kunnen aantoonen, of dit materiaal daarbij op zijne plaats is. In het algemeen wil het de commissie voorkomen, dat het zeker niet uitgesloten is, dat kalkzandsteen voor waterwerken gebezigd kan wordenzij meent echter, dat hij vooralsnog daarvoor niet het ge- eigende materiaal is. Niet alleen wanneer de steen daarbij blootgesteld is aan sterke strooming, maar ook wanneer hij gebezigd zoude worden voor kademuren en derge lijke, niet aan stroomend water gelegen. Bij dergelijke werken doet zich de invloed van de vorst in hoogere mate gevoelen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1