PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. vaarden. Hij verzekerde daarbij dat men steeds zal zorgen, dat het her- inneringsteeken in goeden staat blijve. De heer Schepers overhandigde den burgemeester nog een oorkonde. Deze is gecalligrafeerd door den heer G. A. Luitingb, te Haarlem, en luidt aldus: In het jaar 1911 vatte de afdeeling Haarlem en omstreken van het Alge meen Nederlandsch Verbond het plan op, te Bloemendaal een gedenkbarik te stichten ter eere van den dichter P. A. De Génestet, die op den 2den Juli van het jaar 1S61 overleden is. De afdeeling richtte zich tot het Nederlandsche volk en vond veler steun, ontving de bijdragen van velen, oud en jong; groote en kleine giften, en ten slotte een waarborgfonds, waardoor op den 2den Juli 1911 be kend gemaakt kon worden, dat de stichting verzekerd was. Hierbij is een hartelijke mede werking verleend door de vereeniging »Bloemendaals Bloeicten baar bestuur. De beer L. J. Vreugde maakte het model voor de bank, van donkerrood, gepolijst graniet uit één stuk, geplaatst op twee treden van dezelfde steen soort, overgepolijst. de heer V. H. J. Troupin, steen houwer te Haarlem, leverde de bank, en zorgde voor de plaatsing op een stuk grond, daartoe welwillend afge staan door de HotelrMaatschappij Duin en Daal. Den 14en Augustus 1911 heeft de overdracht van dit gedenkteeken plaats gehad in het Hotel Duin en Daal, en is het door jhr. Bas Backer, burgemeester der gemeente Bloemen daal, aanvaard. Deze oorkonde, ter bevestiging van de overdracht, is gemaakt op last van het bestuur der afdeeling Haarlem en omstreken van het Algemeen Neder landsch Verbond. Haarlem, 14 Augustus., (Volgen de handteekeningen van het Bestuur). RECLAME. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 22 Augustus 1911 des namiddags ten half twee ure 1. Onderzoek van den geloofsbrief van den beer P. C. H. Briët. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing van de 6e klasse der Jongensschool. 3. Voorstel van Burgemeester en dan bij gebouwen, vooral op de grens van water en lucht, waar de steen ge woonlijk geheel met water is doortrokken en aan den onmiddelijken invloed van vorst is blootgesteld. Ook in de bouw- practijk zouden bij zulke werken, in bak steen uitgevoerd, meerdere voorzorgen genomen worden, door het bezigen van steenen van betere kwaliteit dan bij huizenbouw. Toch wil de commissie er op wijzen, dat het van belang is om hieromtrent een nader onderzoek in te stellen, door het inmetselen van kalkzandsteen op eenige plaatsen in een bestaand of te maken bouwwerk, b.v. eene sluis, zoo danig, dat de invloed van de verschillende omstandigheden kan worden nagegaan, en waarbij waarneming over geruimen tijd kan plaats hebben. Eene dergelijke proef zoude ook ge nomen kunnen worden ten opzichte van den invloed van veenachtigen bodem. Hiervoor zoude misschien de gelegenheid bestaan bij een rijksgebouw, bij een zoo danig onderdeel, b.v. eene keldertrap, waarvan een der muren niet direct tot de fundeering van het opgaande metsel werk moet dienen, en die dan zoo in gericht zoude moeten worden, dat zonder te grooten omslag, de aan den bodem Wethouders tot toekenning van perio dieke verboogingen van jaarwedden van de leeraren I. M. J. Hoog, A. P. H. J. van Weezei Errens en Dr. Th. Weevers. Bij de j.l. Donderdag gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad in district I zijn van de 864 kiezers 639 opgekomen; 3 stembiljetten waren van onwaarde. De heer P. van Achterbergb verkreeg 307 de beer P. C. H. Briët 329 stemmeu, zoodat laatstgenoemde is gekozen. Het bestuur der Oranjevereni ging deelt ons mede dat wegens onvoldoende deelname de gondelvaart van het programma voor 31 Aug. a.s. is afgevoerd; hetzelve is nu als volgt vastgesteld en zal in de Oranjevaan die tegen het eind dezer maand wordt uitgegeven officieel worden medege deeld. 8 uur v m. koraalgezang op het terras van nAmiciliat, waaraan door de Volkszangschool zal worden deel genomen. 9'/i uur v m. Aubade aan den Edel Achtb. Heer Burgemeester. 11 uur v.m. bij goed weder groote zwemwedstrijd, afleleggen weg Kop pelZweminrichting. De viije inschrij ving hiervoor wordt gesloten 26 Aug. a.s., aanmelding bij den heer L. Pezie, directeur der zweminrichting. Voor dezen wedstrijd worden prijzen en medailles uitgeloofd. Verplicht costuum. l'/>4uur n.m. Volksspelen en ringrijderij waarvoor de termijn van aarimeldina verlengd is tot 26 Aug. a.s. 7'/ilO'/i uur n.m. Concert, afge wisseld met eenige zangnummers door Amersfoort's Mannenkoor. Na afloop vuurwerk. De feestelijkheden in den namiddag zullen plaats vinden op het terrein bij de zweminrichting. Leden der Oranjevereeniging hebben op vertoon van hun bewijs van lid maatschap met een dame toegang tot dit terrein, voor niet-leden tegen entréeprijzen. Woensdag 30 Aug. 's avonds te 8 uur Godsdienstoefening in de St. Joriskerk, voorganger Ds. W. J. Meiners. De lotingsdagen zijn op de ge wone rumoerige wijze voorbijgegaan. Toch kunnen we constateeren, dat de grootste herrie niet door stadgenooten doch door lotelingen uit omliggende gemeenten werd veroorzaakt. Die uit Bunschoten speelden daarbij wel de hoofdrol. In eene j.l. Woensdagavond in »de Keizerskroongehouden vergade- riug van melkleveranciers uit deze gemeente en omstreken werd besloten den prijs der molk met ingang van 21 Augustus met 1 cent per liter te veihoogen en bij het gemeentebestuur aan te dringen op gemeentelijke con ti óle op den melk vei koop. De stoom-schoenfabriek »de Eenhoorn" wordt binnenkort verplaatst naar de voormalige stoomweverij van de firma Visser Co., aan de Heili- genbergerweg. Maandagavond zal in eene bijeen komst in de groote zaal der Sociëteit »Vereeniging" aan vóór- en tegen standers van het voorstel tot aankoop van 't landgoed »Nimmerdor" gele genheid worden gegeven van hun ge voelen te doen blijken. De toegang tot deze vergadering, die te half negen aanvangt is voor eenieder kosteloos. blootgestelde zijde van den muur, ge controleerd kon worden. Waar ten opzichte van waterwerken eene meerdere ondervinding noodig wordt geacht en voor fundamenten in veen- bodem zeker voorzichtigheid is aan te bevelen, meent de commissie, dat overi gens bij den huizenbouw kalkzandsteen gebezigd kan worden, waar de aard van het gebouw het gebruik van dezen steen uit een architectonisch standpunt niet verbiedt. Speciaal het maken van het z.g. trasraam, waarvoor deze steen meer malen wordt uitgesloten, schijnt aan geen bedenking onderhevig, waar gebleken is, dat deze steen veelal minder snel water opzuigt dan baksteen, en waar bij de bezichtiging van gebouwen, in welke ook voor het trasraam van dezen steen is gebruik gemaakt, geen nadeelige gevol gen zijn waargenomen. Bij de uitspraak, dat kalkzandsteen bij huizenbouw kan worden toegepast, wordt niet over het hoofd gezien, hetgeen vroe ger is gezegd omtrent den mogelijken invloed van vorst. De afwezigheid van eenige aantasting bij het overgroote deel der gevels der bezichtigde gebouwen, zelfs bij die, welke gemaakt zijn van den steen, welke bij de bevrieeproeven de slechtste resultaten gaf, maakt echter, dat naar Op het Concert Zondagavond te geven door het stafmuziekkorps van bet 5e Reg. Inf., directeur de heer G. Bikkers, op het ten as der sociëteit ïAmicitia" zal het navolgend pro gramma worden uitgevoerd t. tNew England's Finest March Clarke. 2. Ouverture iLes Dragons de Villars* Maillart. 3. »Der Kaiser und die Kaiserin Walzer Eilenberg. i. Grande Kantaisie dramaliqne sur des motifs de l'Opéra, aFaustc Gounod. Pauze. 5. aConcert Ouverture* Kalliwoda. 6. j>Des Negers Trauma Fantasie Mydlleton. 7. cDie MOble im Schwarzwalda, Idyll Eilenberg. 8. Grande Fantaisie sur des motifs de l'Opera «Carmen" Bizet. Door de Amersfoortsche Muziek Vereeniging wordt Dinsdag avond acht uur onder directie van den beer J. A. Jochems in het plantsoen weder eene muziekuitvoering gegeven. Toen Donderdag ochtend twee officieren ie paard zich op den spoor weg-overgang bij Lokhorst, in de lijn naar Kesteren, bevonden, luidde eens klaps de bel en begonnen ook de hoornen te dalen, die door een wach ter op eenige honderden meters af stand bediend worden. Een der ruiters wist nog haastig onder den hoornen door te komen, doch de tweede was verplicht af te stijgen, terwijl de sneltrein misschien nog een 200 meter verwijderd was. Juist toen deze voorbij vloog had de ruiter den boom weten op te heffen, zoodat hij met zijn paard, dat zeer onrustig was, de lijn kon verlaten. Het paard is aan een der beenen ge wond. Bij do directie der H. IJ. S. M. is een klacht ingediend. Maandag a.s. wordt alhier de St. Bartholomeus-paardenmarkt ge houden. Lijst van Brieven en Briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de le helft der maand Augustus 1911. Nieuw Afrik Handelsver. Amsterdam. T. Ellers Amsterdam. E. M. Cornelisse Bergen op Zoom. P. Pothoven Leusden. A. Benjamin Paris VV. de Waart Amsterdam, mej. G. v. Randshors» Amsterdam. Teunissen Amsterdam. J. Bos Dedemsvaart. J. Meijers Rotterdam. Koevermans Mevr. Metz KnoKce sur Mer. J. v. Honweningen Spithead. De vier oud-leerlingen der Amersfoortsche hoogere burgeischool J. C. Cornelis, A. M. E. van Dishoeck, W. van den Donker en B. Valk, die met hetdit jaar verworven einddiploma hebben medegedongen om in aan merking tekomen voor eene benoeming tot adelborst 2e kl. bij de Marine, zijn allen geplaatst. 1. O. G. T. Op Dinsdag 22 Augustus wordt vanwege de International Order of Good Templars, de grootste Geheel onthouders-Organisatie der wereld, een openbare vergadering gehouden in het venduhuis 's avonds te 8 uur. Als spreker zal optreden de WelEd. heer J. W. Hopkins, van Clouxester, uit Engeland, met het onderwerp: 1. Wat doet de I. O. G. T. voor de kinderen? 2. Wat doet de I. O. G. T. voor de dronkaards? de meening der commissie geen te groote vrees behoeft te bestaan, dat de invloed van de vorst zoo groot zal wezen, dat uitsluiting van kalkzandsteen voor gevels gewettigd zou zijn. Wanneer de commissie te dien op zichte een gunstig oordeel meent temogen uitspreken, dan stelt zij daarbij op den voorgrond, dat dit alleen geldt voor goe den kalkzandsteen, en hierdoor komt zij tot de vraag, op welke wijze kalkzand steen moet worden gekeurd, en welke eischen daaraan zijn te stellen. Hierbij heeft zij het oog op den steen, te bezigen voor zulke gebouwen, waarbij de hoe danigheid van den steen van beteekenis is. Gebouwen, welke zoodanig zijn ge construeerd, dat de steenen muren enkel dienen voor afsluiting van de ruimten, zonder dat deze muren belangrijk te dra gen hebben, kunnen gebouwd worden van kalkzandsteen van zeer middelmatige hoe danigheid, evenals voor zulke gebouwen dikwijls baksteen wordt gebruikt, die zeker niet voldoet aan den eisch, welken men aan goeden baksteen zal stellen. Het keuren van kalkzandsteen op den klank, zooals voor baksteen veelal wordt gedaan, schijnt vooralsnog niet raadzaam, nog daargelaten of deze ook voor bak steen wel steeds een goeden maatstaf 3. De Hamburger feestweek. 4. Wat doet de I. O. G. T. voor algeheel verbod. Wij wekken allen op die iets meer wenschen te weten over het doel en werken dezer loge tot het bijwonen van deze belangrijke vergadering. De Zangvereeriiging de Blauwe Vaan zal eenige nummers ten gehoore brengen. De Heer H. van Tuinen uit Hilversum zal de lede vertolken. ZONDAG 20 AUGUSTUS. Remonstranteche kerk. Geen dienst. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/» uur, Dr. H. J.Toxopeüs, Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/» uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur. Godsdienstoefening, 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113, Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. Te Baarn zijn in het Oranje park voor de eerste maal 22 padvin ders der afdeeling Baarn van de »Ned. Padvindersorganisatie« geïnstal leerd. Aan de uitnoodiging van het plaat selijk comité bestaande uitdebee- ren dr. P. V. Astro, jhr. L. Rutgers van Rozenburg en A. Pierson om deze plechtigheid bij te wonen, had den vele dames en heeren gevolg ge geven. Nadat de Padvinderswet door den heer Metelerkamp, lid van het boofd- bestnur, was voorgelezen en verklaard, legden de jongelieden de padvinders- beloften af, voor hun commandant, den beer G. Bakker, die allen harte lijk toesprak. Een vreemde ziekte. Ten plattelands in Drente komt tegenwoordig een eigenaardige ziekte onder de menschen voor. Verschijn selen van deze. ziekte zijn een zwarte tong en groote lusteloosheid. Ze beeft reeds eenige offers geëischt. Valkenburg zit zoo vol, dal vele gasten des nachts te Maastricht moeten verblijf houden. Dezer dagen hebben ruim duizend personen deelgenomen aan den fakkel optocht door de grotten. In den koornmolen. Omtrent het bezoek van H. M. de Koningin met Prinses Juliana verleden week tijdens een wandelrit uit Soest- djjk, bij den windmolen »De Wind hond», van den heer J. W. Smits, le Soest, waar bet Prinsesje het grootste genoegen had bij het zien van de ronddraaiende molenwieken, meldt »De Nedeilander» het volgende: Door dit korte opontboud en mede door de vraag van den molenaar of H. M eens iets meer wilde zien van geeft. Bij haar bezoek aan verschillende fabrieken werd wel waargenomen, dat van een zelfde fabrikaat een helderder klank eenige maatstaf van beoordeeling kan zijn, maar tevens bleek, dat voor eene algemeene wijze van keuring hier door niet de noodige waarborgen werden verkregen. Op eene der fabrieken vond de commissie steenen, welke uitmuntten door een bijzonder helderen klank, terwijl bij beproeving bleek, dat deze steenen den minsten weerstand hadden van alle onderzochte monsters. Behalve dat de kalkzandsteen voor- loopig onderzocht kan worden door be zichtiging op de breuk, waarbij deze eene gelijkmatige en niet losse structuur moet vertoonen, is bij het tegenwoordige stand punt de eenige betrouwbare wijze van beproeven het bepalen van den weerstand tegen druk door middel van eene pers. Uit de genomen proeven blijkt, dat met uitzondering van de laatste vijf fa brieken een gemiddelde weerstand tegen druk in drogen toestand van 200 K.G. per c.M!. voor een monster van 10 steenen kan worden verkregen. Deze weerstand tegen druk is echter in vele gevallen niet noodig, en is veel hooger dan die voor baksteen, welke voor zeer vele doel einden in den huizenbouw wordt ge- het bedrijf, is blijkbaar ook de belang stelling van H. M gewekt ten opzichte van het inwendige van den molen, althans Zaterdag 12 Aug. j.l. 's mor gens om 8 uur reeds kwam H. M. en ook nu weer met 't Prinsesje en gevolg, een bezoek brengen om het inwendige van den molen te bezichtigen. Na eenige oogenblikken gewacht te hebben op den molenaar, die juist op 't veld vertoefde en op dit vroege uur natuurlijk geen Koninklijk bezoek ver wachtte, alhoewel hij van 't voornemen van H. M. niet onkundig was, werd met groote belangstelling eerst de benedenruimte bezichtigd, waar groote voorraden koren lagen opgestapeld. Vervolgens ging 't naar den len zolder, 't Was interessant het hooge gezel schap de molentrap te zien opgaan, allen zich stevig vasthoudend aan het touw, dat dient voor trapleuning. »Pas op, freuleoc, riep H. M., houdt't touw goed vast! Nu, wie wel eens een derge lijke inrichting heeft bezocht, weet dat 't trappenloopen in een molen nu juist niet lot 't gemakkelijkste werk behoort. Boven gekomen liet H. M zich van een en ander inlichten. Ook werd even vertoefd op den omloop, die ter hoogte van den eersten zolder rond den bui tenkant van den molen is en waar de inrichting is om de wieken in de goede richting te plaatsen. Van den len zolder werd de Prinses weer naar beneden gebracht, doch H. M. ging nog weer een trap op, naar den tweeden zolder, waar de groote molensteenen zijn, die 't koren fijn malen. Door den molenaar werden nu de steenen opengelegd en de molen in werking gesteld, zoodat H. M. duide lijk kon zien, hoe de maïs. die juist gemalen werd, tusschen de steenen wordt gedreven en fijn gemalen. Toen bij 't terugkeeren H. M. nog even ver toefde op den omloop, konden de enkele belangstellenden genieten van het heerlijk tafereeltje: beneden op't grasveld 't Prinsesje rustend, met de freule, opgetogen van blijdschap, toen zij op de vraag: »Waar is moeder nu?» moeder daar hoog boven zich op den omloop zag. Bij 't heengaan onderhield H. M. zich nog even allervriendelijkst met de molenaarsfamilie. de 5e van het ge slacht Smits, welke sinds de stichting 1737 dezen molen bewoont. Nadat de molenaar, op verzoek, voor het Prinsesje, die met een lieve bui ging bedankte, den rnolen nog even op gang had gebracht, vertrok het hooge gezelschap. H. M. bedankte den heer Smits voor zijn geleide, die even wel H. M. dank zeide voor de groote eer van dit bezoek. R.-Katli. Volkszang. Te Utrecht is opgericht eene »R.-Kaih. Vereeniging voor den Volks zang in het Aartsbisdom Utrecht«. De vergadering, welke geleid werd door den heer J. A. S. van Scliaik, president van het Seminarie te Rijsen- bure, was druk bezocht door belang stellenden, autoriteiten en een zestig tal afgevaardigden van verschillende vereenigingen. De heer Bruna, redacteur van Het Centrumzette het doel der nieuwe ver eeniging uiteen. Er werden verschil lende liederen gezongen, hetgeen aan het bijeenzijn eenige feestelijkheid bijzette. Uit de in deze vergadering vast gestelde statuten blijkt, dat het doel der vereeniging is den volkszang te verbeteren uit kracht van het Katho lieke beginsel. Men wil trachten dat bezigd, waarom het de commissie wcn- schelijk voorkomt, van steenen voor zulke doeleinden een lageren weerstand tegen druk te eischen, waarvoor 150 K.G. per c.M1. wordt voorgesteld. Hierbij moet er echter rekening mede gehouden worden, dat deze cijfers gemiddelden zijn uit de resultaten met 10 steenen verkregen, en dat afwijkingen naar beneden voor enkele steenen moeten worden toegelaten. Hier voor zoude eene speling kunnen gesteld worden van 10 pCt., zoodat de geringste weerstand tegen druk van een enkelen steen in drogen toestand respectievelijk 180 en 135 K.G. per c.M'. zoude mogen bedragen. Een maatstaf, welke ook bij keuring van steen wel mede in aanmerking wordt genomen, is de hoeveelheid water, welke bij verzadiging opgenomen wordt. Veelal wordt hiervoor bij kalkzandsteen 15 pCt. van het gewicht aangenomen. Uit tabel I blijkt, dat behalve Nr. 17, welke in alle opzichten een slecht resultaat gaf, en Nr. 19, alle steenen, welke hier te lande gefabriceerd worden, aan dezen eisch kunnen voldoen. Er bestaat daarom geen bezwaar tegen, dezen eisch ook hier aan te houden, ofschoon de commissie aan een dergelijk voorschrift geen te groote waarde hecht, daar, zooals reeds

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2