NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Qokmzmz BERICHT. 1 BINNENLAND. FEUILLETON. No. 70. Zaterdag 2 September 1911. Veertigste j aargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATEROAfi „ZIJN EED GETROUW" Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephoonn0. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. No. 23 2 September 1911. Het heden verschenen Nummer bevat als voorplaat: Het Vredespaleis te 's-Gravenhage in het laatst van Augustus gekiekt. Het te Parijs gestolen schilderij Ioconde. Natuurtooneel te Bergen (N. H.) De nieuwe revue .Amster dam op hok. Internationale ten toonstelling van banketbakkerij enz., te Arnhem. Rozencultuur met 3 foto's. Een drijvende «kraan® te Rotterdam. De Kapelmeester Zaag- mans, te midden van zijn populaire Kapel. Nationale atbletische wed strijden te 's-Gravenhage. Het Haagsche abattoir in werking met zeven goed geslaagde Actie-Kiekjes De gruwelijke moord te Vught, met portret van het vermoorde meisje. De bekende aviateur Vedrines te water. Het te water laten van »De Palembangtt. De oefeningen van het Roode Kruis, iri gemeenschap met het 5e reg. Inf. en den Geneeskundigen Dienst, ge houden en bijgewoond door Z.K H Prins Hendrik, met 3 foto's. Ten slotte Portretten van bekende laridgenooten. boeiende Schetsen, de rubriek van Redacteur X. het Kirider- nurnmer »Ons Prinsesje® en bet ver volg van den nieuwen roman, getiteld door Beatrice Walsh. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. Dc opening der Staten-Generaal. Bij gelegenheid van de plechtige opening der Staten-Generaal op Dins dag 19 Sept. zal H. Al. de Koningin met gevolg des morgens per extra- tiein van het Loo naar den Haag ver trekken en nog denzelfden dag op het Loo terugkeeren. Trekhondenwet. De Minister van Binnen!. Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin in de provinciën verzocht om het volgende onder de aandacht te brengen van de burgemeesters: Waar in art. 2 van het Koninklijk besluit van 6 Febr. 1911 sprake is van een spoorstok, onder de honden kar vastgemaakt lusschen de twee uiteinden van de booman wordt naar mijne opvatting bedoeld dat de spoor stok op de aangewezen wijze bevestigd moet worden, indien er hoornen zijn. In het voorschrift ligt niet opgesloten dat alle karren, ook die, waaronder of waarnaast de hond ioopt, van hoo rnen zouden moeten woi den voorzien. Evenzoo is de bepaling, dal tot het tuig moet behooren een draagriem van minstens zes centimeter, mijns inziens aldus op te vatten, dat wan neer een draagriem aanwezig is, zoo als het geval is bij honden voor de kar gespannen, deze de gestelde breedte moet bezitten. Komt een eigenlijk gezegde draagriem niet te pas, doch zijn alleen één of meer rug- riemen aangebracht, om den borst riem op de vereischte hoogte te hou den, zoo vindt de bepaling, dat de draagriem minstens zes centimeter breed moet zijn, geen toepassing. Waalbrug bij Nijmegen. Naar de .Maasbode® uit goede bron verneemt,' is op de Staatsbegrooting voor het volgend dienstjaar een bedrag uitgetrokken voor eene overbrugging van de Waal hij Nijmegen. Hollandsche Sleeporsdurf. Nederland is over de geheele wereld bekend om zijn stoutmoedige sleep bootkapiteins, die er niet tegen op zien zware dokken, baggermolens enz naar de verste werelddeelen te slee pen. Maar wat nu over eenigen tijd op dit gebied door Hollandsche sleepers vertoond zal worden, is zeifs bier een I nog nooit gezien schouwspel. Zooals men weet, wordt bij Schel- lingwoude, buiten de Oranjesluizen, daar het te groot wordt om deze te passeeren, een dok voor Soera- baja gebouwd, dat nog even grooter is dan het laatst klaargekomen Juiiana- dok Terzelfder tijd dat dit dok gereed komt en naar Indië gesleept moet worden, loopen in Engeland een klei ner dok van stapel en een schip, beide eveneens bestemd voor Oost- Indië. Om nu inplaats van 3 sleepen er slechts één te behoeven te orga- niseeren, heeft men het volgende be dacht. Het kleine Engeiscbe dok neemt op de gewone wijze het schip op. Dit wordt gestut en het dok weer leeggepompt, zoodat de heele zaak gelicht wordt. Terzelfder tijd arriveert uit Nederland het groote voor Soera- baja bestemde dok, dat over de Zuider zee en lusschen de eilanden door, naar Engeland is gesleept. Dit wordt nu op zijn beurt vol gepompt, zoodat bet zinkt, het kleine dok met het schip vaart er in, het groote wordt vervolgens weer naar boven gebracht, en zoo zal bet beele zaakje dan naar Indië gesleept worden. Inderdaad een stout stukje! (N. v. N.) Enveloppee met doorschijnend adresvlak. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt, met verwijzing naar de desbetreffende aankondiging in de «St. Ct." No. 84, bekend, dat de termijn, gedurende welken niet- aangeteekende briefpostzendingen on der omslag met doorschijnend adres- vlak, waarvan het adres niet parallel is gesteld met de zijde van den omslag welke de grootste afmeting heeft, nog ter verzending zullen worden aange nomen, uitsluitend voor het binnen- landsch verkeer is verlengd tot 1 Oct. 1912, zulks ten einde belanghebbenden in de gelegenheid te stellen om bij hen nog voorradige briefomslagen als bovenbedoeld zooveel mogelijk op te gebruiken. Een oud gebruik. Een eigenaardig oud gebruik heerscht nog te IJzendijke. Wordt daar een on getrouwde man dertig jaar, dan krijgt bij in den loop van den morgen een houten sleutel van ongeveer een meter lengte thuis bezorgd. De joelende en straatliederen zingende jeugd draagt dezen sleutel, waarop een als dame aangekleede pop vastgebonden is, in triomf rond de Markt, opdat de bur gerij zal weten, dat er een dertig jarige ongehuwde man in de gemeente is. Daarna krijgt de jarige den sleutel in huis en deelt aan de opgeschoten jongens, die hem brengen, centen en «halve kluten® (twee en halvecent- stukken) uit. De bedoelde sleutel is bekend als «de sleutel van de ossewei« waar de jarige nu zijn entrée kan maken. Daarna komen vrienden en bekenden gelukwenschen. De gelukkige bezitter tracht nu op te sporen, wie de man is, die na hem aanspraak kan maken op den sleutel. Tot diens veijaardag blijft het ding bij hem in huis, daarna geeft hij hem weer aan de jeugd eri dezelfde geschiedenis wordt bij een ander afgespeeld. Wordt een vrijgezel veertig jaar, dan krijgt hij niet meer den sleutel, maar een geheel als vrouw aange kleede pop. Soms wordt deze heel deftig door de vrienden met hooge hoeden op in een gesloten rijtuig naar den feestvierende gebracht Een kleine herinnering dat het nu waarlijk tijd voor hem wordt. Bovenstaand gebruik heerscht alleen bij den burgerstand. Boeren en arbei ders vallen er eigenaardig genoeg geheel buiten. Brandstichters. Zooals men weet, werd Maandag j.l. ongeveer 200 H.A. dennenbosch aan den Apeldoornschen weg ten Noorden van Arnhem door brand vernield. Bij de polite te Zwolle hebben zich nu drie landloopers aangemeld, die ver klaarden, dezen brand te hebben ge sticht. Zij werden naar Arnhem over gebracht. ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. Vroege aardappeloogst. De aardappeloogst op de Friesche zandgronden, die geregeld] in het midden van September aanvangt, is door de droogte nu reeds in volle gang. Dij is vrij goed en de qualiteit is over het geheel best. Er worden goede prijzen besteed, wiji er veel vraag is, zoodat lal van verbouwers reeds groolere hoeveelheden hebben afgeleveid tegen f 1.60 a fl.80 per H. L. De opbrengst per H.A. loopt van f500.tot f 000. Het ziet er voor de imkers dit jaar treurig uit. Was na de misluk king van den honingoogst op de boek weit alle hoop gevestigd op de heide, het blijkt nu, dat door de felle en aanhoudende droogte de heidestruiken niet zijn ontwikkeld en de nog aan wezige bloempjes geen honing af scheiden. Voor de overwintering zal de door de Regeenng beschikbaar gestelde accijnsviije suiker zeker goed te stade komen, want de meeste volken hebben onvoldoenden voorraad, om door den winter te komen. Van een honingoogst is geen sprake. Voor jagers en stroopers. Tengevolge van het drooge weder zijn de velden en bosschen op de Veluwe ruim voorzien van wild. Wilde konijnen komen er in verbazend groot aantal voor. In geen jaren zijn er IDE EIEPTE. EEN A3IEBIKAANSCHE GESCHIEDENIS. 7) De Nord-Marketstraat te Chicago is nog een der straten van de bloeiende, nit niets ontstane wereldstad, die den vroegeren alouden toestand der tui- nenstad behouden heeft. Op en neer gaan bier de hobbelige bouten trot toirs, en begrenzen eene straat, die met haar kniediep slijk aan den chaos en de Mexikaansche postwegen her innert. Rechts en links staan ellendige bouten huizen van alle groote en vorm, en daarin woont meestal ellende en misdaad. Het zijn bijna allen Ieren, die zich hier gevestigd hebben en allerhande beroepen uitoefenen, waaronder het stelen en het handelen met vleesch van gestorven vee nog niet de ergsten zijn! Des avonds is de straat gevaar lijk om te passeeren, hoezeer ook niet voor hare bewoners, want dezen hou den de omgeving wegens hunne huizen zuiver en des daags vermijdt men ze gaarne, wijl hier een soort van half volwassen Iersche straatjongens huizen, welke iedereen met scheldwoorden en steenen aanvallen, die hier in een fat soenlijke kleeding voorbijgaat. Om deze reden heeft waarschijnlijk ook de dikke, bedaarde John O'Don- nohuc, de bediende van den achtbaren doctor Slocum, zijne livrei voor een eenvoudige grijze kleeding verwisseld en sleept zijn 240 pond zwaar lichaam over het krakende houten trottoir van de Marketstraat naar een der meest vervallen hutten. Toen hij ze bijna bereikt had, bleef hij staan, om adem te scheppen, en toen drong in zijne ooren nit het huis, hetwelk hij juist bezoeken wilde, een afschuwelijk geraas. «Jou dagdief luiaard slechte vader van zes deugnieten van kinde ren hondsche Ier straatroover pest der Marketstraat je wilt je borrel alleen drinken en jou gezin gebrek laten lijden. En pief! paf! poef, vlogen door het venster oude laarzen, koffiekannen, borden, pooten van stoelen en dergelijke niet spijker- vaste voorwerpen. "Daar gaat het vroolijk toe," zei John, terwijl hij zich achter het oor krabde, «ik geloof, John, mijn beste jongen, dat ge zeer verstandig hebt gedaan nóg niet te huwen." En terwijl hij een half cirkelvormige richting nam, om niet in de linie van het werp geschut te komen, laveerde hij naar den verder zijnden ingang van het huis. Het viel John niet moeielijk in de kamer te komen waar men krakeelde en een kunst- en regelmatige kloppartij plaats had. Niemand nam eenige notitie van den nieuw aangekomene. Een man, die er zeer haveloos uit zag, had zijne wederhelft bij de haren gegrepen, en trommelde op haar rug met den poot van een stoel, terwijl zij trachtte hem met haar nagels en tan den te pijnigen. Dat was de hoofdgroep. Rechts er van lagen drie half mis- groeide jongens op den grond, en lekten den inhoud van een whiskykruik op, die omver gevallen en gebroken was. Een vierde, die jonger was en geen plaats meer gevonden had aan het Lucullusmaal, onthaalde de hoofden der gelukkigen middelerwijl op vuist slagen en schoppen. Links krakeelden twee kleine meisjes om een jonge kat, welke zij bij den staart en de ooren hielden, en elkan der poogden te ontrukken. Natuurlijk schreeuwden de kat, de meisjes en de 'jongens en daartusschen krijschte de vrouw. «Hulp! hulp! politie! De bar baar slaat mij doodAu I mijn hoofd! mijn rug! hulp!» John bekeek een oogenblik de zaak met bedaardheid, vervolgens nam hij den wateremmer, die gevuld naast de deur op een bank stond, en ledigde den inhoud boven het hoofd der vechters. Nu was het een plassen, proesten en snuiven, uiteen stoof het vechtende paar en als op kommando viel het op den indringer aan. Maar als had de oude vrouw plotse ling hanenveer en paardenpoot ontdekt, zoo dansde zij bij het gezicht van John achteruit, die zich den buik vast hield van het lachen. "Bij de H. Maagd," krijschte zij, "daar is waarachtig onze weldoener, de goede John O'Donnohuc! Welkom I duizend maal welkom 1 O, mijn goede, maar hoe ziet het er hier uit!" voegde zij er bij, terwijl zij haastig een stoel ledig en schoon maakte, waarop een menigte scherven had gelegen. «Wees zoo goed plaats te nemen, en houd het mij ten goede, ik had met mijn goeden Pat slechts een kleine woordenwisseling over de kinderen I» »0, mijnentwege, geneer je niet," lachte John; «maar als ge dit eene kleine woordenwisseling noemt, dan wilde ik wel eens een flinke vechtpartij .bij j e zien "Ge hebt nu wat je verdient,» zei Pat, die zijn buis omkeerde, »nu denkt de brave John, wij leven slecht te zamen. Waarom moet ge ook altijd vloeken en God lasteren!" »Ik God lasteren?» schreeuwde Brid- git, «nu is het genoeg, zuiper, onver- zadelijke dronkaard het kwam door den drank, dien jij alleen wildet!» «Stil, menschen!» mengde John zich in het gesprek, dat weder levendig beloofde te worden, waarover ge twist is je zaak en gaat niemand aan, als ik weg ben, kunt ge elkaar op nieuw ranselen. Maar luister nu, Pat, eD hou je verstand bij elkaar, als het Diet reeds heel verzopen is.» «Mogelijk is het waarachtig, dat het nu verzopen is,» bromde Pat half voor zich, »want sedert tien jaren heb ik niet zooveel water geslikt, als zooeven door je grap.» «Wees tevreden, deze grap heeft je beiden bekoeld, anders had het morgen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1