Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. zooveel geweest. Ook hazen en fazanten komen veel voor. RECLAME. De vergadering van den Gemeen teraad gisterenmiddag gehouden ge presideerd door den burgemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers is zeker wel de gewichtigste die in de laatste jaren heeft plaats gehad. Geen der raadsleden ontbrak dan ook, terwijl een buitengewoon talrijk publiek de tribune vulde. Na goedkeuring der notulen van de vergadering op den 21sten dezer deelde de voorzitter mede dat de na volgende stukken waren ingekomen: Een dankbetuiging van de leeraren Hoog en van Weezei Errens voor de toekenning van periodieke verhooging hunner jaarwedde, (voor kennisgeving aangenomen). Een dankbetuiging van mej. Sinnige voor bare benoeming tot onderwijzeres aan de Meisjesschool, (voor kennisge ving aangenomen). Een verzoek van den leeraar W. Emmens hem ontslag te willen geven als leeraar aan bet Gymnasium en de Hoogere Burgerschool, (gerenvoyeerd aan B. en W. om advies). Een verzoek van de wed. J. C. van Eijbergen Lam om een in perceel Havik no. 27 gevestigd bedrijf, het welk veel stank verspreid, te doen verplaatsen buiten de gemeente, (als zijnde ongezegeld ter zijde gelegd). De volgende adressen betrefTende den aankoop van Nimrnerdor. Een <rdres van de afd. Amersfoort van de Sociaal Democratische Arbei derspartij, waarbij zij instemming be tuigd met het voorstel tot aankoop van Nimrnerdor en waarbij voorts wenschen te kennen gegeven worden betredende de exploitatie; Een adres van de Amersfoortsche Bestuurdersbond, en van J. Visser e.a waarbij instemming betuigd wordt met bovengenoemd adres van de afd. Amersfoort van de S. D. A. P; Een adres van H. de Kempenaer e. a. waarbij zij verzoeken het voorstel tot aankoop van Nimrnerdor niet aan te nemen. Een adres van M. de Pool e. a. waarbij zij verzoeken het voorstel tot aankoop van Nimrnerdor wel aan te nemen. Een adres van de kiesvereeniging «Amersfoort's belang," waarbij zij verzoekt het voorstel in zake Nim- de politie gedaan. Nu, ik heb een boodschap voor je de doctor wil je spreken. Zoo?!» riep Pat, die nog altoos bezig was met zich te drogen. «En is er iets bij te verdienen?» »Ik denk het wel het is een »Job» (karrewei) uit de Michigan avenue en zoo wat honderd dollars zal het geven!» »Niet meer dan honderd dollars?! Je doctor wordt alle dagen vrekkiger, hij bedenkt volstrekt niet, dat wij huid en beenderen wagen.» »Maak dat met hem af, ik wilde slechts weten of ge komen wilt, anders ga ik eenige huizen verder,» en John wendde zich om naar de deur. Bridgit stiet haar man in de ribben, en deze dien vriendelijken wenk'ver staande, zei verdrietig: »Nu goed, ik kom, maar zeg hem toch, dat ik niet met beide handen toegegrepen heb.» Een uur later waren doctor Slocum en Pat het te zamen eens. De laatste ontving honderd dollars vooruit en beloofde hiervoor het lijk van Mary King in het huis van den doctor af te leveren. Pat Flannigan, de opstandingsmam, merdor niet aan te nemen, (te be handelen bij punt 2 der agenda). Een verzoek van mejuffrouw E. L. H. Sinnige om, uithoofde barer benoeming tot onderwijzeres aan de openbare meisjesschool, haar eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de O. L. S. 3e soort aan de Puntenbur- get laan. Op voorstel van den voorzitter werd dit ontslag met ingang van 2 Septem ber eervol verleend. Tot onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de Openbare School 3e soort aan de Puntenburgerlaan vaca ture mej. J. Eggink werd benoemd mej. J. W. L. S. Richard. Daarna kwam aan de orde het voor stel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het landgoed «Nim rnerdor». De heer Van der Wal opende de debatten met een groot gedeelte te citeeren uit zijn bekende brochure over Gemeentegrondpolitiek. Wil de Gemeente zich wapenen tegen grond- speculanten, dan is het eenige middel dat zij zelve grond aankoopt. De tegen standers zijn in drie calegoriën te ver- deelen. Ie. zij die zelf doen aan grond exploitatie, 2e. zij wier doel het is de giond te koopen om die met woeker winst te verkoopen en ten 3e. zij die bang zijn voor belastingverhooging. Wel zullen gas- en waterleiding moeten worden uitgebreid, docb de daaraan verbonden kosten zijn niet bijzonder groot. Hij wil dat voor ditmaal het bureaucratische paard eens op stal wordt gezet en het goede commer- cieele paard voor de wagen gespannen, opdat het natuurschoon in deonmidde- lijke nabijheid onzer Gemeente behou den blijve. De beer Gerritsen als ge boren Amersfoorter wijst er op hoe Amersfoort er vóór 25 jaar uitzag en zou, naar aanleiding van hetgeen er in dat tijdsverloop met de Gemeente plaats greep, wel eens willen vragen aan de tegenstanders van den aankoop hoe Amersfoort er over 25 jaar zal uitzien. Zijns inziens is een verhoogiug der belastingen als gevolg van den aankoop geheel uitgesloten. Hij zegt geen optimist te zijn en niet te gelooven, dat de eerste 5 a 10 jaareenig resul taat zal worden bereikt. De aankoop zal de Gemeente jaarlijks op een 4 a 5000 gulden rente komen, die uit de gewone middelen kunnen worden be streden. Alleen eenige durf is noodig en niet eens zoo heel veel, daar de risico in deze zaak tot een minimum is ge reduceerd. Hij wijst er ten slotte op, dat de heer P. H. van Haselen. die men als grondexploitant door ervaring wel eenig gezag mag toekennen in een ingezonden stuk in 't Amersfoortsch Dagblad de aankoop ten sterkste aanraad. De heer van Esveld voorstander van den aankoop zegt dat door de tegen standers de verre ligging van Nimrner dor als bezwaar wordt aangevoerd. Bij het bouwen van bet station heette dit ook zoo ver van de stad gelegen en thans ziet men ligt bet in de ge meente. In Soeslerberg, de Bilt en Bosch en Duin worden door villa bouwers trouwens wel terreinen gekocbt, die verder van het sta tion zijn gelegen als met Nimrnerdor bet geval is. De grootste tegenstand spruit dan ook alleen voort uit de vrees voor belastingverhooging. Daar tegenover toont hij in cijfers aan, dat de opbrengst der plaatselijke belasting in de laatste vijf jaar met circa 10.000 gulden is gestegen. Ook het bouwen van woningen is de laatste jaren ge- nam zijne maatregelen zoodra hij te huis kwam. Hij legde een grooten sterken zak klaar, twee houweelen, twee spaden, een mes, een hamer, een beitel en een groote flesch met brandewijn. Vervolgens zocht hij in een kast die vol met lompen was en in een hoek stond verschillende voorwerpen, welke hij op de tafel rangschikte. Het was een klein geelkoperen doodshoofd, een lapje roode zijde, het looden wiel van een kinderkanonnetje, een wit merk met het getal 100, een rood met het getal 2 en een lichtblauw met het getal 10. Deze voorwerpen deed hij in een klein linnen zakje, bond het dicht en overhandigde het zijn oudsten zoon, met bevel het zijn vriend Mike Mc Gee te brengen. Het linnenzakje was een brief, welks inhoud 9lechts een lijkendief en mis schien een geheim agent van politie kon verstaanwij willen den brief ten gevalle onzer lezers overzetten. Het doodshoofd beteekendeer is werk voorhanden! Het lapje roode zijde: het is een meisje der hoogere klasseHet wielhet lijk moet met een wagen gehaald worden Het getal 100 op het witte merkhonderd dol lar! zijn betaaldHet getal 2twee stadig toegenomen, alles teekenen van den vooruitgang der gemeente. Hij schat de jaarlijks te betalen rente op i f8000.en zal het gemeentebe stuur zich daardoor de eerste jaren eenige beperkingen moeten opleggen en zorgen voor voorzichtigheid in 't beheer, nochtbans acht hij het een dure plicht om zich van den eigen dom van dit fraaie landgoed te ver zekeren. De heer Veis Heyn, ofschoon geen tegenstander van grondpolitiek, vreest dat deze aankoop te veel van de financieele krachten van de gemeente zal ver en. Een groot bezwaar ioor hen is ook dat de tusschen Nimrner dor en het voormalig artilleriepark gelegen gronden geen eigendom der gemeente zijn. Hij wijst voorts op eenige onjuistheden in de becijferingen van den heer Van der Wal, die als huur prijs voor bouwland f75.aangeeft, terwijl voor gronden van beter kwali teit als die van Nimrnerdor slechts f28.per H.A. wordt betaald. De heer Oosterveen is ook, hoe meer hij de zaak bekeek, des te grooter tegenstander van de aankoop geworden. Ook de exploitatie van bet villa terrein op den Berg heeft niet dat resultaat gebad, wat de ondernemers zich daarvan hadden voorgesteld, toch is dit zooveel gunstiger gelegen. Op bijzonder mooie punten is nog grond genoeg te koop. Het heerenhuis op Nimrnerdor is ook bijzonder grooten alleen geschikt om bewoond te worden door personen met minstens f50.000 inkomen. Wil men dit verburen dan zal het grootste gedeelte van het park daarbij gegeven moeten worden en schiet er niet veel over voor verdere exploitatie. De wegen die Daar Nim rnerdor leiden, zijn ook van dien aard dat niet velen daar tot villabouw zullen besluiten. Voor den bouw van arbeiderswoningen ligt bet landgoed te afgelegen. Deze zou spreker trouwens liever aan de kant van Hoogland en Hoevelaken zien verrijzen, waardoor ieder arbeider bij zijn woning een stukje goed bouwland te bewerken zou krijgen. In de toekomst zal den aankoop van Nimrnerdor MISSCHIEN blijken aan de uitbreiding onzer stad bevor derlijk te zijn maar mag men daarom het thans levende geslacht benadeelen. De beer van Kalken acht het in blezen te nemen besluit een hoogst ernstige zaak. Had men vroeger bij aankoop van grond aan de Hooiberg «Ma Retraitea en Birkhoven een be paald doel voor oogen, nl. de te bouwen gasfabriek, opslagplaats der gemeente- reiniging en 't laatst als wandelpark, dit is nu niet het geval. De vraag ol het wenschelijk is dat Amersfoort aan gemeente-grondpolttiek zal doen, ja dan neen, is voorts ook nog niet beantwoord. Hij voor zich acht de aankoop een groote dwaasheid en onverantwoordelijk. Aan den nieuwen weg naar Birkhoven en aan de Barcb- rnan Wuytierslaan zijn voor de eerste jaren nog bouwterreinen genoeg te koop. Hoogstwaarschijnlijk zal Nim rnerdor voor de gemeente een strop blijken te zijn, daar door belasting verhooging zicb geen personen bier meer zullen vestigen. Het eenige wat er gebouwd zal worden zijn lucbt- kastëelen in de gedachten der voor standers. De heer Ruys zegt van bet begin af tegen het voorstel te zijn geweest. Hij is het volmaakt eens met het door Prudence in een ingezonden stuk in de Amersf. Courant aangevoerde. De personen zijn voldoende voor bet werk. Het getal 10: des avonds tien uur! Zulk een brief had dit in zijn voor deel, dat hij, zooals gez :gd is, slechts voor ingewijden verstaanbaar was, dat ieder dezer hem lezen kon, zelfs zoo hij geen letter van het A. B. C. kende, dat het genootschap een controle over ieder lid gaf, en dat ieder opstandings man, die zulk een uilnoodiging ont ving, die zonder tegenspraak moest volgen. Mike Mc Gee bracht dus een wagen voor den avond gereed, hoewel het afschuwelijk weder was. Het weder, dat wij bij het begin van het eerste hoofdstuk beschreven hebben, was Diet beter, maar integen deel veel slechter geworden. De naherfst kwam met zijn zwaar geschut voor den dag, om de menschen te dwiDgen, de handelaars iD steenkolen rijk te maken, want de naherfst is de voorbode van den winter, de vriend der rijken en de vijand der armen. Een koude met sneeuw gemengde regen, die reeds bijna acht-en-veertig uren neerviel had de meeste straten onbegaanbaar gemaakt, en die niet volstrekt uit moest, bleef te buis in de verwamde kamer, e* keek «iet gevolgen van den aankoop zullen het meest drukken op de middenstanders, die hunne zaken maar niet zoo kun nen verplaatsen. De heer Jorissen meent dat alle discussie wel achterwege had kunnen blijven, daar het nu toch al viel uit 'e maken hoe gestemd zou worden. Hij zag gaarne het bewijs geleverd dat belasting-verhooging niet noodig zal blijken te zijn. De bevolking in Amerstoort neemt zoo sterk niet toe. Dat is in de laatste jaren wel een enkele maal het geval geweest, zoo door de verplaatsing van de wagen- weikplaats der H. IJ. S. M. van Haar lem naar hier, doch dat was een uitzondering. Hij bad gaarne in bet betoog van den heer Van der Wal wat minder theorie en wat meer prak tijk gehoord. Durf komt er niet bij te pas. wanneer men de risico door een ander laat dragen. Van verschil lende zijden is hem verzekerd dat de grond slecht en het bosch niet veel waard is. Wanneer Amersfoort Nim rnerdor niet direct noodig heeft, heeft men het altijd te duur. De heer Van Enst voorstander van den aankoop, zag de bedissing daar omtrent liever aangehouden tot de vol gende vergadering waarin de nieuw- gekozen raadsleden zitting zullen hebben. De heer Gerritsen verwijt den heer Van Enst zijn bangheid en zegt van een serieus man een derge lijk vooistel niet te hebben verwacht. De nieuwe leden zullen zich, alvorens zich behoorlijk in dequaestieingewerkt te hebben, bezwaard gevoelen bun stern te geven. Wethouder Rijkens wijst er op dat de heer Van Boetselaer vóór den 7en dezer maand om antwoord heeft ver zocht in verband met 't contract van den tegenwoordigen huurder. De beer Van Enst persisteert bij zijne opvatting dat de nieuwe Raad in dezen het best de publieke opinie zal weergeven. Het bevreemd wethouder Rijkens dat de heer Van Enst pas nu met zijn voorstel komt, na geruimen tijd in een benauwd lokaal de discussies te hebben aangehooid. Als arts had bij uit hygiënisch oogpunt daarmede moeten beginnen. Het voorstel Van Enst tot aanhouding wordt daarop met 13 tegen 4 stemmen verworpen. Wethouder Rijkens vindt de ter zake ingediende adressen een verblij dend verschijnsel, daar zij blijk geven dat de onderteekenaars althans de ver antwoordelijkheid mede willen helpen dragen. Daar zij echter geen nieuwe lichtpunten aanvoeren hebben ze voor hem niet de minste waarde. De heer Van Duinen vestigt de aan dacbt op het principieele der zaak, waarbij het college van Burgemeester en Wethouders het volkomen eens zijn. Ten bewijze dat Nimrnerdor niet te ver van de stad ligt voerthijaan.dat een bouwer nabij «de Hertekop» gron den heeft trachten te koopen. Het is voorts van het hoogste belang, vooral op linantieele gronden, dat de Gemeen te Amersfoort medezeggenschap heeft in de exploitatie der omliggende teri einen. De beer Kroes aanvankelijk voor stander van den aankoop is om ver schillende redenen thans tegen. Door de voorstanders zijn verschillende on kosten als uitbreiding van politie, onderhoud van het huis en de wegen enz. over het hoofd gezien of niet genoemd. De heer Hagedoorn zegt van oordeel te zijn dat wanneer men als eigenaar van een perceel door aankoop van een eens door de glasruiten op de straat, want het was buiten een troosteloos gezicht. De paarden voor de huur rijtuigen, die langzaam door het straat slijk kropen, zagen er deerlijk uit. Het was een rechte gauwdievennacht, eene nacht als er voor geschapen om een slechten streek uit te voeren. De twee opstandingsmannen Pat en Mike reden derhalve met een gevoel van groote verlegenheid naar het fashionable kerk hof waar men de menschen begraaft, die een grooter recht op een plaats in den hemel hebben, omdat zij op aarde een equipage bezaten. Toen de wagen, dien vrouw Bridgit Flannigan bestuurde, den achtermuur van het kerkhof bereikt had, wierp men den zak met de instrumenten eenvoudig over den lagen muur. De zak viel op een marmeren gedenk- teeken en veroorzaakte een leelijken, half doffen, half rinkelenden klank. De dieven luisterden hierop in de duisternis, maar alles bleef stil, men hoorde niets dan den op de grafge steenten neder kletterenden regen en het suizen van den wind in de ont bladerde boomen. Vrouw Bridgit ontstak haar aarden pjjpje aam het licht der dievenlantaarn, aangrenzend mooi en aantrekkelijk plekje zijn perceel in waarde kan doen rijzen, men daartoe verplicht is. De beer Hamers is van bet begin af vóór den aankoop geweest en is het nog. Zijns inziens is Nimrnerdor met zijn natuurschoon als aangewezen voor villapark. De voorzitter acht zicb verplicht de aankoop ten sterkste te ontraden. Ten eerste beeft Amersfoort geen behoefte aan dit landgoed en ten tweede kan het zicb de luxë van een zoodanigen aankoop niet permitteeren. Spr. is geen tegenstander van grondexploitatie, mits die gronden dan ook gunstig zijn ge legen. Er liggen nogduizendenviei kante meters grond aan goede wegen, zoodat de Gemeente nog voor een reeks van jaren van bouwterrein is voorzien. Wanneer bet werkelijk waar zou zijn, dat de Gemeente door aankoop van dit landgoed de prijzen van den bouwgrond zou kunnen regelen, zal zij dan toch niet bedrogen uitkomen? Spr. becht weinig aan 't argument dat het nimmermeer zal voorkomen, dat de Gemeente de hand zal kunnen leggen op een dergelijk aan eengesloten terrein. Dit dient toch enkel en alleen om den pil te ver gulden. Zijns inziens zal door de aan koop van «Nimrnerdor» Amersfoort een slag worden toegebracht die moei lijk zal zijn te overkomen. Ondanks deze waarschuwing be sloot de Raad met 10 tegen 7 stem men tot den aankoop over te gaan. Tegen stemden de heeren Kroes, Veis Heyn, Oosterveen, Van Kalken, Jorissen, Salomons en Ruys. De heer Hamers, die voor de laatste maal de raadszittingen bijwoonde, nam met eenige hartelijke woorden afscheid van het college van B. en W. en zijn mederaadsleden onder dankbetuiging voor de welwillendheid hem altijd be toond. Hij hoopte nog eenigen tijd getuigen te mogen zijn van den vooruit gang van Amersfoort onder energiek bestuur. Nu het voorstel tot aankoop van Nimmeidor aangenomen was, achtte de voorzitter zich vei plicht den heer Gerritsen dank te zeggen, dat hij de gemeente tot deze aankoop in de gelegenheid had gesteld, hetgeen een heftig protest van den heer Jorissen uitlokte. De heer Oosterveen vestigde de aandacht van het Dag. Best. op de verregaand vuile toestand waarin de stadsgrachten tbans verkeeren. Nadat de voorzitter onderzoek bad toegezegd, richte hij, alvorens de ver- gadeiing te sluiten, nog enkele woor den ten afscheid tot de aftredende raadsleden, de heer Hamers die zich tal van jaren een zeer ijverig lid van den raad had betoond en de beer van Enst, die tijdens zijn kort lidmaatschap zulke groote verwachtingen had ver wekt. Hij hoopte in de toekomst op beider steun te mogen blijven rekenen. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 5 September 1911, des namiddags ten half twee ure. 1. Installatie van de nieuw gekozen leden. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende het aantal Wethouders. 3. Benoeming van een wethouder wegens aftreding van den heer R. G. Rijkens. 4. Benoeming van een wethouder, welke zij zorgvuldig met den doek vaD baar hoofd tegen het uitwaaien behoeddevervolgens lichtte zij de mannen bij het overklimmen van den muur. Bij de muur was, zooals gezegd is, laag en uit den wagen zeer licht te beklimmen, terwijl aan de binnenzijde de treden van het grafgesteente, waarop de zak was gevallen een natuurlijk middel voor het afklimmen vormde. Zoover scheen alle9 in orde, maar het bezwaar bestond hierin, het eigen lijke graf te vinden. Er waren in de laatste dagen verscheidene personen begraven geworden, wier graven nog niet in orde waren. De lijkendieven lieten het licht der lantaarn op de versche grafheuvels vallen en vonden eindelijk een spoor van het gezochte. Er waren bij het neder- laten der doodkist eenige bloempjes van den krans gevallen, deze lagen op den grond en waren nog goed frisch ge bleven; hier moest het zijn. Men wierp den zak op den grond en haalde de werktuigen er uit. Pat nam een spade, spuwde in zijn handen en deed den eersten steek in de kleverige doorweekte aarde, toen Mike hem bij den schouder greep. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2