NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Sfofémemee 1 I. V. Handelsonderneming BERICHT. v/h. ROOS v. d. KOLK BOTTERDAM, UTRECHT, 's HAGE, FEUILLETON. No. 72. Zaterdag 9 September 1911. Veertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG „ZIJN EED GETROUW" BINNENLAND. Een der GROOTSTE INRICHTINGEN, zoowel a contant als op zeer gemakkelijke betalingsconditien. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephoonng- 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. na No. 24 9 September 4911. If1 iPnïlluiT-ir-vtr r'ntihtl"1 j Dit zeer actueel nummer bevat o.a. de volgende illustraties: De ontploffing van het kruithuis in bet kamp bij Soesterberg, met 3 foto's. De nieuwe president van de Por- tugeesche republiek. Koninginne- feest te Kampen. Oud Amsterdam. Schilderijen tentoonstelling Hol landBelgië te Bergen op Zoom. Brand te Leegkerk (Groningen). Groote Nat. Athletische wedstrijden te Zwolle. De Voetbalvereeniging Sparta te Blar.kenbergh in België. De wedstrijd om de aCoupde Belgique" op de Zuiderzee. Uit de heete dagen van 1911. Hoe een Aeroplan gemaakt wordt, een belangrijk artikel met zeven illustraties. Zwemwedstrijden te Rotterdam. De tolbaas te oud Loosdrecht. Caberet-artistique te Scheveningen. Het bezoek van H. M. de Koningin- Moeder aan de naai- en breiscbool te Soest. De illuminatie te 's-Gra- venhage. Ten slotte Portretten van bekende landgenooten. boeiende Schetsen, de rubriek van Redacteur X, het Kinder nummer »Ons Prinsesje® en bet ver volg van den nieuwen roman, getiteld door Beatrice Walsh. De geabonneerde wonende wenscbt zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3cents thuis bezorgd. Voorzorgsmaatregelen. De politieke toestand van Europa is sedert eenigen tijd zóó gespannen, dat het dwaasheid zou zijn, het ooi' logsgevaar, daarmee samenhangend, niet onder de oogen te zien. Indien zij, die verantwoordelijk zijn voor 's lands verdediging, geen rekening hielden met den ernst der tijden, zou dat erger zijn dan dwaas. Het is dus natuurlijk, en allerminst verontrus tend, dat ook ten onzent evenals in België buitengewone voorzorgs maatregelen worden genomen. Ongetwijfeld houdt het Kon. Besluit, waarbij de duur dei herhalings oefe ningen voor de lichtingen 1907 en 1908, onbereden corpsen, nader be paald wordt op 49 dagen, met zulke maatregelen verband. Deze miliciens worden in de tegenwoordige omstan digheden nog niet naar huis gezonden een ernstig ongerief voor hen, maar dat zij hebben te dragen in 't algemeen belang. Art. III der Militiewet, waarnaar het K. B. verwijst, bepaalt dat de verlofgangers bij de onbereden corpsen in het geheel voor ten hoogste 12 weken worden opgeroepen, bij de be reden corpsen 8 weken, behoudens vermindering. Of ook het gerucht van het even tueel aflasten der groote manoeuvres met den politieken toestand verband houdt, is de vraag. Ook in bet bui tenland is de bijzondere droogte van dezen zomer als beweegreden daarvoor aangevoerd, en de reden is op zich zelf gewichtig genoeg. Toch zou de reeds genoemde overweging ook hier kunnen meewerken. Vrijstelling van zegelrecht. De Minister van Financiën heeft aan verschillende burgemeesters mede gedeeld, dat een nadere overweging van de desbetreffende wetsbepaling hem in strijd met zijn aanvankelijke zienswijze tot het besluit heeft ge- Heerenstraat 5. Oudegracht 22 Tz. Ged. Burgwal 24. over de Gaardbr. b/d. Dom. bracht, dat de nummerbewijzen, be doeld in art. 5 der Trekhondenwet 1910 geacht mogen worden van zegel rechten te zijn vrijgesteld. Waar toch bij gemeld art. 5 is be paald, dat de afgifte van de nummer- bewijzen bij algemeenen maatregel ^n bestuur zal worden geregeld kan worden aangenomen, dat ingevolge deze delegatie bij dien maatregel ook ontheffing van zegelrecht kan worden veileend en dat hieraan uitvoering is gegeven bij art. 10 van het Kon. be sluit van 6 Febr. 1911 (St.bl. No. 45) tot uitvoering van de arlt. 1, 4 en 5 der gemelde wet door de bepaling dat de afgifte der nummerbewijzen koste loos geschiedt. De Grondwetsherziening. Sedert het begin dezer week heeft de Staatscommissie voor de Grond wetsherziening, onder voorzitterschap van minister Heemskerk, hare ver gaderingen hervat. Deze zullen ook in de volgende week worden voort gezet. Dr. Kuyper neemt weer aan de werkzaamheden deel. De fanfarekorpsen bij het wapen der infanterie zullen een sterkte heb ben van 1 kapelmeester, 1 onder kapelmeester, 14 muzikanten, benevens ten hoogste 5 ongegradueerde of mili ciens. Buiten de diensturen mogen ook harmoniemuziek worden gemaakt met instrumenten, partituren enz. die voor eigen tekening behooren te wor den aangeschaft. De groote manoeuvres gaan door. Uit 's-Gravenhage wordt bericht, dat de legeroefeningen, zeer bijzondere omstandigheden daargelaten, voort gang zullen hebben. Aan zijn departement hield Minister Colijn gisternamiddag een conferentie over de manoeuvres met luit.-generaal W. A. T. de Meester en de generaais- majoor H. C. A. Neeteson en J. Bruce, respectievelijk commandanten der Ie en Ille divisie, welke divisiën van 1619 Sept. afzonderlijke manoeuvres zouden hebben, dus alzoo vooraf zou den gaan aan de groote legeroefenin gen van 2027 September, onder commando van generaal De Meester. Wij ontvangen de volgende mede- deeling over het resultaat der be sprekingen Uit beduchtheid, dat door de ma noeuvres der 3a divisie, in Noordbra bant te houden, het mond-en klauw zeer uit de besmette gedeelten dier provincie zou worden overgebracht naar de streken, welke tot heden nog verschoond bleven van de veeziekte, is besloten de bedoelde manoeuvres, dus die der life divisie, niet te doen doorgaan. In plaats daarvan komen regimentsoefeningen, te weten voor het 3e regiment infanterie, te Bergen- op-Zoom, en voor liet 6e legiment infanterie in de omstreken van Breda, terwijl het 2e regiment infanteiie in vereeniging met het 2e regiment hu zaren en de 2e rnitralleursafdeeling gezamenlijk oefeningen zullen houden in Limburg. De manoeuvres der Ie divisie gaan alzoo door en de oefeningen op groote schaal, van 20—27 September ook. Daaraan zal dan blijkens bovenstaand bericht de Ille divisie niet deelnemen. De Volksbond tegen drankmis bruik hield te Almelo zijn 38e jaar vergadering. Een 70-tal plaatselijke afdeelingen waren vertegenwoordigd door 100 afgevaardigden. De Alg. Voorzitter Mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke sprak de openingsrede uit, waaiin rneer uit voerig besproken werden de verleden jaar vanwege den Volksbond georga niseerde Nationale Huisvlijt-Tenloon- stelling en hare ongunstige finantieele uilkomsten en het van 12 tot 16 Sept. a.s. te Scheveningen te houden Intern. Congres tegen het Alkoholisme. Uit het jaarverslag van den Alg. Secretaris W. C. van Haeften, bleek o. m. dat de Bond thans telt circa 22000 leden en 125 Afdeelingen. De rekening over 1910 en de begrooting over 1911 werden goedgekeurd. De heeren Mr. H. Goeman Borgesius, prof. dr. C. A. Pekelharing en prof. dr. C. H. H. Spronck, werden als leden van bet Hoofdbestuur herkozen. Overeenkomstig het Rapport der Woningwetcommissie zal een perma nente Commissie worden ingesteld. De belangrijkste van de genomen be sluiten zijn verder: a. dat om zich tot de Regeering te wenden terzake van de Wetsontwerpen der Regeering, lüST ODE DIEPTE. EEN AMEEIKAANSCHE GESCHIEDENIS. 9) Juffrouw Smith had het karakter van een man en zag er als zoodanig uit. Haar gestalte was groot en knokkig, haar gelaat was scherp geteekend, haar manier van spreken kort en bepaald, haar kleeding zoo weinig vrouwelijk koket dat zij niet eens een crinoline droeg en er precies uitzag als Shakes peare's Slordige koningin in Hamlet. Haar beginsel wasgeldmaken, rijk worden tot eiken prijs, en daarom mompelde men van haar allerlei, het geen ik toch niet na mag vertellen, de lezer zal juffrouw Smith wel leeren kennen. Het is Zondag des namiddags. De voeding en masse is voorbij, de kost gangers zijn gaan wandelen of ver slapen den treurigen herfstdag, en juffrouw Smith zit in hare huiskamer met een grooten bril op den neus en ziet na in haar aanteekenboek, en bij dat boek ligt de bijbel opengeslagen. Eigenljjk niet om er spreuken van zachtmoedigheid voor een armen schul denaar uit te halen, maar veeleer om het heilige boek dadelijk bij de hand te hebben, want in Amerika is niets erger verfoeid dan arbeid op Zondag, en geen grooter bewijs van gods vrucht en goedhartigheid dan het bijbellezen. De klok sloeg juist drie, toen Catha rine, het fraaie dienstmeisje, een bezoek kwam aankondigen. «Wie is het Kaatje vroeg juffrouw Smith over de glazen van haar bril heenziende, «brengt hij iets, of wil hij iets halen?» »Dat weet ik waarlijk nietIk weet slechts dat het een fraai voornaam gekleed heer is, die zeer gemeenzaam was en mij reeds dadelijk in de wangen kneep.» »Zoo, hm, hm! En hebt ge hem vroeger nooit hier gezien?» «Nooit!» "Laat hem dan binnen komen!» Kaatje ging heen, juffrouw Smith legde den bijbel op het rekeningenboek en trok zulk een vroom gezicht, als haar weerspannige gelaatstrekken slechts veroorloven wilden. Na weinige seconden trad een heer de kamer binnen, dien men betrekke lijker wijze wel fraai kon noemen, en die overigens elegant gekleed was. Donker haar en een donkere baard omgaven een fijn, mannelijk gezicht, zware wenkbrauwen overschaduwden levendige, donkere oogen en de fijn gevormde neus paste bij het geheel. Slechts de mond had eenigszins dunne lippen en was aan de hoeken door een eigenaardige trek omgeven, die niet voor den man innam. Hij was onbe rispelijk in het zwart gekleed, had een lichten, eleganten gouden horloge ketting op de borst, en zoo het scheen twee dikke ringen aan de vingers, want zij kwamen scherp uit op de glacé handschoenen. In het knoopsgat droeg hij een kleine mosroos, die veel van een grooten bloeddroppel had. «Madame,» zeide hij, na een lichte buiging en terwijl hij onverzocht een stoel nam, om dicht bij de tafel plaats te nemen, »madame, ik wil bij u logeeren.» Juffrouw Smith die weinig van men- schen scheen te houden, die bij haar wilde logeeren, bekeek den vreemdeling van onder tot boven en dachtdeze is zeker zoo onbeschaamd omdat hij geen geld heeft men kent dat. «Mijnheer,» antwoordde zij droog, »ge kunt bij mij niet logeeren.» «Waarom niet?» .heb geld genoeg om u uit de hel los »Ik heb geen kamers leeg!» te koopen. Wat kost toch uw beste «Zie dan in uw rekeningboek na, dat kamer met de beste kost.» zooals ik bemerk onder uw bijbel ligt, j »Tien dollars 's weeks!» en werp iemand de deur uit, die niet i «VerduiveldDat is wel zes dollars betaald!» j meer als een ander bij u betaalt, maar Nu sprong juffrouw Smith van haar dat maakt niet uit.» En de vreemde stoel op. »Zijt ge soms zinneloos?» haalde een dikke portefeuile te voor vroeg zij even kort als onbewimpeld, schijn, opende ze en zocht tusschen »Neen, en ik zal het ook niet wor-een hoop bankbiljetten een banknoot den, hoe driftig ge je ook maakt. Weet van tien dollars. ge, ik ben gisteren hier aangekomen j »Dit," zeide hij, terwijl hij het in het city-hötel afgestapt, heden heb 1 bankpapier op tafel wierp, »is voor de ik mij voorgenomen bij u te logeeren, eerste week, het latere zal wel te recht en morgen zal ik hier mijn intrek komen." nemen.» Juffrouw Smith, wier toorn hij het Juffrouw Smith schuimbekte inwen- gezicht van het vele geld totaal ver- dig van woede bij deze in haar huisvlogen was, wilde naar de bankbiljet- ongehoorde taal, maar zij bedwong ten grijpen, maar de man met den zich en antwoordde met uitdagende donkeren baard, in wien onze lezer spotternij »Dat kan ieder zeggen, maar waarschijnlijk reeds Jim Fulton erkend ik neem niet iedereen in mijn huis, heeft, trok de banknoot terug, vooral niet hem die zonder bagage I «Zoo gauw gaat het niet, juffrouw binnen valt, gelijk gij. Weet ge wat Smith, eerst moeten wij nog over de mijn eerste voorwaarde is?» kamer spreken." «Zeker! geld!» antwoordde de vreem- «Waarom? Gij krijgt immers de beste de bedaard. in het huis!" »Ja, wis en zeker, en ge verwacht »Ik wil niet de beste, maar ik wil waarschijnlijk eerst wissels?» eene kamer naastdie van Rosa Holder «Neen, lieve dame, ditmaal heeft zeide hij bepaald, uwe menschenkennis u bedrogen, ik «Zij is het juist die haar kamer voor

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1