I PREDIKBEURTEN/ NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP HANDELSONDERNEMING Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. v/h ROOS VAN DER KOLK. Utrecht, OUDE GRACHT 22 T.Z., over de Gaardbrug. Een des grootste inrichtingen zooicel a contant als op zeer gemakkelijke betalingsconditiën De betalingen kunnen geschieden per week, per 14 daag of per maand en worden naar verkiezing der koopers aan het Kantoor betaald, per postwissel gezonden, of aan huis afgehaald. Da conditiën zijn tot 20 gulden 50 cents per week. )i 35 ff 75 ff ff ff i» 45 100 Manufacturen, Gemaakte Ondergoederen, Damescostumes, Mantelcostumes, Mantels, Blouses, Rokken, Jurken, Corsetten, Heerencostumes, Demisaisons, Pantalons, Jongenspakjes, Hoeden, Petten, Schoenwerk, Buffetten, Kasten, Tafels, Stoelen, Parapluics, Spiegels, Schilderijen, Bedden, Matrassen, Ledikanten, Karpetten, Zeilen, Kleedjes, Loopers, Matjes, Tafelklceden, Fornuizen, Emaille Ketels, Emmers, Pannen, Kookstellen, Petroleumkannen, Kinderwagens, Promenade-en Sportwagens, Kinder stoelen, Theetafels, Bloemtafels, Portemantaux, Horloges, Klokken, Wekkers enz. betreffende dwangverpleging van al- koholisten; b. dat omtrent de instel ling van een Commissie die het onder werp local option stelsel zal in studie nemen en van een andere Commissie welke de werking van het Verlofstelsel zal onderzoeken. Ampel werd hespro- ken de in 1910 gehouden. Nat. Huis- vlijt-Tentoonstelling welker rekening een belangrijk finantieel tekort aan wees. Besloten werd het Hoofdbestuur uit te noodigen een Commissie uit de Afdeelingen te benoemen met de op dracht een onderzoek in te stellpn naar het beleid der Tentoonstellings commissie en naar het gevoerde gel delijke beheer, teneinde vóór de vol gende Alg. Vergadering daarvan rap port uit te brengen. Bij K. B. van 7 Sept. is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op dender den Dinsdag in Sept. 1911. J. E. N. baron Schimmelpinninck van der Oije van Hoevelaken, lid van die Kamer. («St. Ct.«) RECLAME. ter viering van haie echtscheiding in een der groote hotels te New York. Het passagiersluchtschip «Schwa- ben® heeft met zeven passagiers een tocht van Oos naar Gotha volbracht, die als een nieuw succes voor het Zeppelin-stelsel wordt beschouwd. Het legde 350 kilometer af in 6 uur 20 minuten, dat is dus gemiddeld 55 kilometer per uur, bij een aanvankelijk sterken tegenwind. Tusschen Hanau en Fulda voer het luchtschip met een snelheid van ongeveer 70 kilometer. Oe duurte der levensmiddelen in Frankrijk. De gemengde commissie van des kundigen, door den minister van ban- del Clouyba ingesteld tot het doen van een onderzoek naar de oorzaken van de duurte der levensmiddelen en tot het doen voorstellen tot verbete ring van den toestand, is het eens geworden over eenige te nemen maatregelen, waardoor zij boopt al thans een verlaging der vleescbprijzen te bewerken. De regeering zal worden verzocht bij de spoorwegmaatschappijen stap pen te doen tot verlaging der kosten van bet vervoer van levensmiddelen. Verder moet de invoer van slachtvee uit de koloniën vergemakkelijkt wor den. De quaestie van de opheffing der invoerrechten komt dezer dagen ter sprake. Dc verdwenen Gioconda. door de politie aangehouden en in verzekerde bewaring gebracht. Zij moeten betrokken zijn bij een monar chistisch komplot. Er worden nog meer inhechtenisnemingen verwacht. Nu heeft het invloedrijke blad Capital een bijzonderen berichtgever gezonden naar de grensplaats Monariz. welke als een der hoofdkwartieren van de koningsgezinden wordt be schouwd. De berichtgever sprak daar een der royalistische aanvoerders en als men hem gelooveri mag dan deelde deze hem zeer openhartig allerlei omtrent de koningsgezinden en hunne plannen mee. »De strijdkrachten der konings gezinden», zeide hij, »z(jn over ver schillende plaatseri aan de grens ver deeld. Het grootste gedeelte hunner troepen bestaat uit deserteurs. Zij hebben ook een talrijke ruiterij. De royalisten deden nog geen inval, omdat hunne aanhangers in Portugal hen vroeger zoo vaak in den steek lieten. Maar nu is Couceiro, die door den gewezen Koning Manuel en door kapitalisten, vooral Brazilaansche, met groote sommen wordt ondersteund, wel gedwongen handelend op te treden. «De aanvoerder verwacht voorts, dat de mogendheden zwarigheden zullen maken om de republikemsche regeering te erkennen. «Het Noorden is blijkbaar gunstig gestemd,zei bij verder, «maar het Zuiden des lands is voor het meeren- deel republikeinsch. Dat zal een bur geroorlog tengevolge hebben. «Het plan der koningsgezinden is. de steden Braga, Guimaraes en ver volgens Oporto in te nemen, welke laatste stad de zetel der voorloopige monarchistische regeering zal worden Het is echter moeieltjk uit te maken wat in dat bericht waar is of niet. H. M. de Koningin-Moeder bracht gistermiddag een bezoek aan het Rijks-opvoedingsgesticht. Bij de aan te leggen gemeente waterleiding is tot lijdelijk opzichter be noemd de heer VV. de Geus te Baarn. Het jaarlijksche oogstfeest van tiet Leger des Heils, waarvoor de officieren giften en gaven vragen, zal a.s. Zondag en Maandag in het locaal van het Leger aan bet Havik gevierd worden. De firma H. Gerritsen was met 66 cent voor booi, 30 cent voor stroo en 104 cent voor haver, minste in schrijver bij de aanbesteding der fou- rages voor de troepen alhier in gar nizoen. hatende kater scheen dat te weten, want hij verliet zijne plaats in hare nabijheid en wreef zich spinnend tegen Fulton's stoel. Dat geheele tooneel was eigenaardig en had misschien een Gustave Doré een onderwerp voor een moderne Martha Schwertlein onder den invloed van een modernen Mephistofe- les gegeven. "Madame,» voer Fulton na een korte pauze voort, «wij hebben te Chicago een klein genootschap een zeer achtenswaardig genootschap, welker president ik ben. Tot dit gezelschap behoort, onder andere uitstekende man nen, een zekere Lobster (kreeft) dien wij schertsenderwijs zoo noemen omdat hij even rood is als een gekookte kreeft. Hij heeft niet alleen vuurrood haar, maar draagt ook gewoonlijk een vuur rood hemd, en als hij toornig wordt, dan wordt hij vuurrood in het gezicht, en zijne handen zijn ook rood meer malen van menschenbloed. Die man heeft een slecht verledenhij heeft zoo wat alles gedaan wat de wetten ver boden, en alles wat hij gedaan heeft is mij bekend en ik heb hem in mijne macht. Daar ik nu een groot vriend van geschiedenissen ben, en het in ons genootschap het gebraik is elkander De aartsbisschop van Utrecht, heeft ontslag verleend aan den ka pelaan-assistent J. R. de Boer, in de parochie van den H. Franciscus Xa- verius, daar deze wordt opgenomen in de orde der Franciscanen. Te zijner vervanging is benoemd de eerw. heer dr. J. de Jong, onlangs uit Rome teruggekeerd na volbrachte studie. De heer De Bruyn, oud-luit. ter ze9 2e klasse, heeft ook aan den ge meenteraad van Zeist concessie aan gevraagd voor den aanleg van een electrische tram AmersfoortZeist. Er wordt de laatsten tijd weder veel aan het verzamelen van post zegels van vreemde landen gedaan. Deze liefhebberij kan voor de jeugd bovendien zeer nuttig zijn, mits het verzamelen op oordeelkundige wijze geschied. Ten einde dit te bevorderen is door den heer J. C. Auf der Heide Sive Heydahrens Duhme, philateteit en expert eene handleiding samen gesteld, die, wij zouden haast zeggen, voor eiken verzamelaar onmisbaar is. De luttele prijs van 35 cent brengt haar voorts binnen ieders bereik. Onze vroegere stadgenoot de heer A. Gaasbeek, thans te Utrecht, slaagde deze week te Arnhem voor de hoofdacte. De najaarsvergadering van het onderwijzend personeel in het district Utrecht zal dit jaar worden gehouden op Zaterdag 16 Sept. des voormiddags te lO'/i uie, in het Café-Restaurant «Buitenlusta, Maliebaan.. De agenda vermeldt: «Onderwijs in handenarbeid« door J. Kooistra, hoofd eener openb. school te Utrecht, en «de epische, lyiische en dramati sche poëzie in verband met de leesles op de lagere school®, door mevrouw B. Holtrop van Gelder uit Amsterdam, De schoolopzieners roepen de mede werking in der Gemeentebesturen en besturen van Bijzondere scholen in de provincie Utrecht, opdat zoo moge lijk alle onderwijzers en onderwijzeres sen worden in staat gesteld de ver gadering bij te wonen. ZONDAG 10 SEPTEMBER. Remoiistrantsche kerk. Voorm. 10'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Uit Logegelouw Van Persijnstraat No. 1. Voorm. lO'/t uur, Ds. P. S. Bakeis, Em. Doopsgez. Pred. te Haarlem. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/j uur, Ds. P. van der Veen, Evang. Lutb. predikant te Amsterdam, deze geschiedenissen wederzijds te ver halen, zoo heeft Lobster mij ook iets uit zijn verleden meegedeeld, waarbij hij minder is gecompromitteerd dan een zekere dame Smith te Michigan "Mijnheer "Laat mij voortspreken er zijn voorwaar vele vrouwen te Michigan, die Smith heeten. .Juffrouw Smith van wie mijn roode vriend Ra vino verhaalde, hield een kosthuis in een zekere straat. In dit kosthuis werden ook sommige dames aangenomen, en men mompelde, dat juffrouw Smith door koppelarij daarbij niet weinig geld verdiende." "Mijnheer, ik begrijp niet riep juffrouw Smith opspringend. "Blijf zitten, ge zult dadelijk be grijpen. Op zekere dag nam mijn vriend Lobster-Ravino in dit huis zijn intrek. Hij betaalde zijn kostgeld vooruit, want hij kon dat destijds gemakkelijk, daar hij tot een zoogenaamden «corner" van zakkenrollers, die veel geld maakten, behoorde, voor zijn bijzonder pleizier bestudeerde hij hierbij het huis, waarin hij logeerde, en zijne hospita juffrouw Smith. Daar bleek het nu, dat juffrouw Smith hare kamers niet alleen per week maar ook per nacht en uur verhuurde, ea ajj allerhande verdachte betrekkan- Gereform. kerk (Langegraeht). Voorm. 10 uur, Ds. Uonner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Douner. Beide keeren Coll. Theol. Fac V. U. Gerefonn. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'li uur, Ds Teerink. Vrije Gerefonn. Gemeente. Voorm. 9'/« uur. Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur. Godsdienstoefening. Chr. Gerefonn. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 03/» uur Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 47i uur, Godsdienstoefening. Volle maan. Men ziet veel in de schijf van de maan, die tegenwoordig in al haar heerlijke volheid piijkt; in de eerste plaats een eigenaardig, dikwijls gepa rodieerd gelaat. De «man met de tak kenbos op de schouders® is ook niet vreemd. Een tijdlang was't een puzzle daarin te ontdekken het hoofd van een toenmalig koninginnetje met de lange harenVeel ouder dan dat alles is echter het beeld van den haas; de Brahmaan vereert dat beeld, 't Is van niemand minder dan Boeddha en herinnert aan een van zijn ontelbare trekken van naastenliefde. 't Is een zeer lieflijke legende. Boeddha bewoonde in de incarnatie van haas de aarde en spoorde zijne omgeving, een aap, een jakhals en een otter, aan te doen wat zij konden om de armen te voeden. Zoo deed hij ook zeer dringend op een avond van volle maan, er allen beijverden zich daaraan te voldoen. Boeddha zelf ech ter voelde zich verlegen, bij had niets om te geven en at zelf slechts gras, wat geen spijs voor armen was. Daar over denkende, besloot hij zichzelf te geven. Er naderde hem een schijnbaar arme Brahmaan, in waarheid echter Sakka, de opperste god der driehon derd drie-en-dertig duizend Hindoesche goden. Hij kende Boeddha's gedachten en wilde hem beproeven. Boeddha hield zijne belofte; hij verzocht den armen Brahmaan hout aan te dragen en toeil dit tot een brandstapel ge maakt was, sprong hij als haas er in om zich te laten braden. Sakka, geroerd door zulk een zelf- opofiering, nam een palmboom doopte hem in de zee en schilderde met aarde en met de sneeuw der bergen tot eeuwige gedachtenis het beeld van een haas op de maanschijf. Te Eerbeek (Veluwe) ontstond door het vallen van een paar bran dende petroleumlampen brand in een der schoollokalen, waar juist naai school werd gehouden. Gelukkig werden de vlammen spoe dig gebluscht en geen der meisjes heeft eenig letsel gekregen. Op het landgoed «Hoenderloo®, bij Apeldoorn is dezer dagen een luchtballonnetje neergedaald, dat op gelaten was door het dagblad «Le Matin® te Parijs. In zeven talen niet in de onze werd terugzending met mededee- lingen verzocht. Te Hoenderloo (Veluwe) heeft de heer C. Pluim een «oor-uil® ge schoten. die een vlucht had van 90 gen met meisjes van dubbelzinnigen naam, losbollen, enz. onderhield." «Bewijzen, mijnheer, bewijzen!» «Wees maar tevreden en val mij niet altoos in de rede; de bewijzen komen dadelijk. Vriend Ravino-Lobster besloot van zijne opmerkingen partij te trekken, zooals het zijn slechte ma nier is. Hij bewaakte het huis met argnsoogen en op een zekeren avond verdween daarin een hem bekend meisje met een hem onbekenden vreemde. Het meisje verliet het huis den vol genden morgen, de vreemde niet.» Fulton zweeg een poos en sloeg de uitwerking zijner woorden gade. Juf frouw Smith beefde, poogde echter onverschillig te schijnen. «Gij verhaalt werkelijk zeer interes sant,» zeide zij zacht, «maar ik weet niet waar ge heen wilt!» «Slechts in den kelder!» antwoordde Fulton en stond op. Juffrouw Smith sprong van haar stoel op en maakte eene beweging naar de deur, als wilde zij hem den weg ver sperren.» (Wordt vervolgd.) 1&J&. In St. Petersburg heeft men ont dekt, dat iemand in het dorp Kagul zijn vrouw had verkocht, en dat de koop door een burgemeester officieel was gewettigd. De man had dringend geld noodig en daarom verkocht hij zijn vrouw aan een vriend voor 60 gulden. Toen hij het geld binnen had dacht hij er over om weer een andere vrouw te nemen, blijkbaar om die dan ook te verkoopen, maar zijn eerste vrouw had spoedig genoeg van den vriend en vroeg echtscheiding aan, van dezen namelijk. Zoo werd de zaak bekend en de overheid kreeg het stuk in handen, waarbij de vrouw officieel op 21 Mei was vei kocht. Het document droeg alle noodige zegels en stempels en de handteekeningen van twee getuigen. De slimme burge meester kreeg telegraphisch ontslag. In de groote wereld te New York komt een nieuwe aanleiding tot feest viering in zwang. Bij verloving en huweljjk worden er altijd groote diners gegeven, nu krijgt men ook «schei- dingsdiners®. Mevrouw Oscar A. Tur ner, die een proces heeft met haar man, heeft al baar vrienden en vrien dinnen, en hun aantal is zeer groot, genoodigd op een schitterend diner u moet ontruimen," antwoordde de vrouw met wantrouwenden blik. «Zoo! Gaat zij heen?" »Zij moet heen gaan, want zij is reeds drie weken achterstallig met de betaling der huur." »Nu, madame, Rosa Holder zal niet heen gaan!" "Waarom, als ik u vragen mag?" riep de vrouw, wier bloed weder warm begon te worden. "Omdat ik voor haar betalen zal!" «Zoo! riep juf&ouw Smith spottend, »gij zijt soms de verwachtte oude oom «Misschien, doch dat gaat u niet aan. Het zij u voldoende dat zij hier blijft, en gij ons met elkander bekend moet maken." «Mijnheer," schreeuwde nu juffrouw Smith, rood van toorn, »voor wie houdt ge mij en dreigend naderde zij Ful ton een schrede. Fulton haalde bedaard zijn zilveren tabaksdoos uit zijn zak, opende ze even bedaard, maakte een pruim van de fijn gekorven tabak tusschen zijne vin gers, schoof ze in zijn mond en zeide: »Ik houd u voor een schrandere vrouw die elke verdienste meeneemt." »Dat wil zeggen, ik ben tot allee in staat?" Uit Leon wordt aan een der te Madrid verschijnende bladen, onder dagteekening van 7 Sept., geschreven Hedenochtend zag een hier wonend archeoloog, die van een wandeling huiswaarts keerde, een automobiel stilhouden voor de deur van een her berg aan het begin van de stad. Twee mannen stapten uit de auto. Onder de bagage, die uit bet rijtuig weid gehaald, irok een omvangrijk voorwerp bijzonder de aandacht van den oudheidkundige, die nader toetrad en door de losse naden van de emba- lage heen het portret van »Gioconda« meende te herkennen. Hij gaf aan de autoriteiten kennis van zijn bevinden en het parket liet daarop de beide vreemdelingen arres teeren en legde beslag op het ver dachte voorwerp, dat werkelijk een portret van Monna Lisa bleek te zijn. De gearresteerden moeten, volgens het gerucht, verklaard hebben, dat het portret een copie is van de Gioconda uit het Louvre en dat het hun eigendom is. Het congres van Engelsche vak verenigingen te Newcastle heeft levendige beraadslagingen gevoerd over een motie ten gunste van een volks leger, bestaande uit burgers, bestuurd door zelfgekozen officieren, niet onder worpen aan militaire wetten in vredes tijd, en uitsluitend bestemd voor landsverdediging. Daardoor zou men, zoo meenden de voorstellers, aan bet militarisme ontkomenmaar de tegen standers, o. a. het Parlementslid J. Ward, betoogde, dat men op die wijze juist onder het zwaarste juk van militarisme zou komen. Ten slotte werd het voorstel met zeer groote meerderheid van stemmen verworpen. Te Lissabon zijn twee kooplieden en een bediende, die ihr volles Herz nicht wahrten en den lof zongen van bet koningschap en het huis Braganza, «Misschien «Mijnheer, gij zijthetonbeschaamdste mensch, die mij in mijn leven ooit is voorgekomen. Verwijder u dadelijk uit mijn huis, of ik laat u er uit werpen." Om Fultons mond bewoog zich een spottende glimlach: «Hebt ge misschien weder een soort graaf Ravino bij de hand, die dat uit voert?" vroeg hij, terwijl hij de vrouw scherp in de oogen zag. Juffrouw Smith ontroerdeuit haar zoo even nog donkerrood gezicht was al het bloed geweken, en zij hield zich aan den naasten stoel staande, zonder dadelijk te antwoorden. Fulton sloeg een oogenblik boosaar dig de uitwerking gade, welke zijne woorden teweeg hadden gebracht. Ver volgens, toen hij geen antwoord kreeg, hernam hij bedaard: »Ik wil u een kleine geschiedenis verhalen madame, opdat het komediespel tusschen ons ophoude. Ik bid u, neem plaats en luiste)1 aandachtig Juffrouw Smith voldeed gehoorzaam aan den wensch van den heilloozen man, die met haar speelde, gelijk de kat met de muis. Tot nu was zij de kat geweest, nu echter vond zij haar mees ter, en haar oude, grijze, menschen-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2