NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 73. Woensdag 13 September 1911. Veertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BUITENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en V rij dag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langstraat 77. Telepboonng. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. De eerste luchtpost. De Londensche berichtgever van 't Handelsblad schrijft dd. 10 dezer: Daar was heel wat belangstelling toen ik Vrijdagmiddag in een- der groote Londensche warenhuizen, waar men briefpapier en briefkaarten kan koopen, die verzonden mochten wor den met de eerste luchtpost, de af- deeling waar men «Stationery", d. i schrijfpapier, enveloppen,e. d. verkoopt, mijn bezoek bracht. Achter de toonbank in het reusach tige magazijn van John Barker Co. Ltd. in High Street, Kensington, had den de juflerijes de banden vol om aan alle aanvragen te kunnen voldoen en zoo was dat al dagen en dagen lang het geval geweest, evengoed als bij Whiteley, bij Harrodo, bij Gannoge en in al die andere groote winkels, die dagelijks door duizenden bezocht worden. Lucht-briefpapier en lucht-brief- kaarten wa'en niet goedkoop; een briefkaart gefrankeerd met een halve- stuiveis-postzegel moest betaald wor den met 32'/i cent; een velletje post papier in een enveloppe met een stuivers postzegel beplakt kostte 65 cent, maar toch velen hadden er het geld voor over. Immers die geschriften zouden Zaterdag met vliegmachines naar Windsor vervoerd worden, daar door de post-autoriteiten worden af gestempeld met bet merk «Eerste Luchtpostdienst® en dan verder naar de geadresseerde in welk deel der wereld ook verzonden worden. De groote nieuwigheid onzer eeuw en een prachtige nieuwigheid voor ieder die postzegelverzamelingen heeft of een vriendelijkheid wilde bewijzen aan een vriend, die er dergelijke verzame lingen op nahoudt. Papier, enveloppen en briefkaarten droegen alle vignetten, waarop men een vliegmachine ziet afgebeeld boven een landschap en de woorden «U. K. Aerial Post« (Luchtpost van het Ver- eenigd Koninkrijk). Dames en heeren zaten aan de andere zijde hun brieven en brief kaarten te schrijven en wierpen die daarna in een reusachtigen vierkanten, roodgeschilderden trommel de luchtmail zou Zaterdagmiddag om 3.30 van Hendon naar Windsor Castle vertrekken. Een commissie had zich eenigen tijd geleden gevormd, die onder goed keuring en met medewerking van den minister van posterijen dezen eersten mail-dienst door het luchtruim zou voorbereiden en het hooge port was noodig omdat deze eerste proefneming natuurlijk heel wat geld zou kosten, terwijl het voordeehg overschot ten goede zou komen aan verschillende liefdadige instellingen, met name aan ziekenhuizen, en vermoedelijk zal er nog wel een aardig overschot zijn, want tot dusverre werden ongeveer 300,000 brieven en briefkaarten ver kocht. De koning had van zijn belangstel ling in de zaak blijk gegeven door toe te staan dat de vliegmachines op de grasvelden van Windsor Castle zouden mogen dalen. Bij aankomst der mail zouden daar de blieven in het lijdelijk postkantoor door den directeur van het postkantoor te Windsor en zijn staf worden afge stempeld en dan zoo spoedig mogelijk de wereld worden ingezonden. En de Vorst zelf had brieven en briefkaarten geschreven en doen posten en aan zich laten adresseeren, zéér begrijpe lijk van iemand als Koning George V, die altijd bekend heeft gestaan als een groot liefhebber van postzegel- verzamelen en die een der kostbaarste verzamelingen moet hebben bijeen gebracht. Voorspoedig in allen deele is de eerste maildienst door de lucht niet geweest. Terwijl wij Donderdag en Vrijdag weder een paar snikbeete dagen hadden met 91 en 92 .raden in de schaduw, zooals in den zomer van 1911 te doen gebruikelijk is, was de temperatuur gisteren een 20 graden lager. Dat deed er nu voor den lucht post-dienst minder toe af, maar wel was het feit van beteekenis, dat er gansch den dag een stevige bries stond, die in den namiddag zoodanig in kracht toenam, dat niemand geloofde dat er van verzenden van brieven door de lucht naar Windsor Castle iets komen zou. Dit is dan ook de reden geweest dat er betrekkelijk weinig nieuws gierigen naar Hendon waren gekomen. Ontegenzeggelijk was het aantal be langstellenden groot, wanneer men het weder in aanmerking nam, doch wanneer het windstil was geweest zou het aantal dergenen, die naar het vliegterrein te Hendon waren opgegaan, duizenden en duizenden hebben bedragen. Gansch den middag waren een aan tal postbeambten op het terrein te Hendon bezig de groote lucht-mails te sorteeren en te verpakkende vliegmannen waren gereed bij bun machines, doch niemand dacht dat er van vliegen iets zou kunnen komen en in elk geval was er geen sprake van dat om half vier de eerste vlieger met het mailpakket, waarin de brieven en briefkaarten bestemd voor den Koning, voor bet Britsch Museum, voor Gezanten en autoriteiten zou kunnen opstijgen. Het is een mee vallertje geweest voor degenen die nog niet gepost hadden, want nu kan men nog te Hendon de brieven en kaarten koopen, schrijven en posteeren. Velen waren reeds teleurgesteld naar Londen teruggekeerd, toen tocb de jeugdige vlieger Gustave Hamel bet scheen te zullen wagen de reis naar Windsor te ondernemen. Om 4.58 stapte hij in zijn Bleriot-één- dekker, waarin het eerste mail-pakket, bevattende 40,000 brieven en brief kaarten, was vastgesjord, en steeg hij op. Hij had den wind vlak achter zich en het feit dat bij den afstand van Hendon naar Windsor Castle, onge veer 20 Engelsche mijlen, in 13 minuten heeft kunnen afleggen, bewijst wel dat bij een groote snelheid heeft ge had. De luchtreiziger kon oiet precies dalen op het grasveld waar bij het hulp-postkantoor een aantal autoritei ten de aankomst van de eerste lucht post verbeidde; de windvlagen nood zaakten hem op 6en veld eenigszins daarvan verwijderd neer te strijken, doch het koene feit was zonder on gelukken volbracht en natuurlijk had Hamel de gelukwenschen van allen die zijn aankomst bijwoonden, in ont vangst te nemen. De Koning, die op zijn kasteel Balmoral in Schotland toeft, werd telegraphisch van de eerste aankomst van «His Majesty's Mails* op Windsor Castle in kennis gesteld de brieven en briefkaarten werden dadelijk afgestempeld, kort daarna met den mailtrein naar Londen ver zonden en vuor zoover zij voor de hoofdstad bestemd waren, nog gister avond hier aan de geadresseerden bezorgd. Gustave Hamel keerde dadelijk weder naar Hendon terug en kwam te 5,31 aan, maar andere vliegers zijn niet met de mails opgegaan. Vandaag is het weder een warme dag, met nagenoeg windstilte en als het weer zoo blijft, zullen morgen ochtend heel vroeg de vliegmenscben met hun mailpakketten opstijgen en deze naar Windsor vervoeren. Maar al waren de elementen gisteren niet volkomen gunstig, de 9 September 4911 is toch ongetwijfeld een belang wekkende dag geweest in de ge schiedenis van het postwezen van Groot-Britannië en niet minder in de geschiedenis van het philatelisme. Zaterdagavond heeft de Franscbe regeering het Duitsche tegenvoorstel ontvangen. De naam «tegenvoorstel® is eigenlijk niet geheel en al juist, want het lijvige stuk, ongeveer hon derd pagina's grootformaat, bevat, behalve eenige voorstellen, ook aller lei aanteekeningen, opmerkingen en wijzigingen van de voorstellen van Frankrijk. Bovendien heeft het antwoord van Duitschland uitsluitend betrekking op Marokko en maakt het geen gewag van de compensaties in den Congo. Wanneer de Matin wel is ingelicht, 'dan hebben tot dusverre de onder- j handelingen tusschen Duitschland en [Frankrijk over de onderstaande hoofd- I quaesties geloopen. De Fransche regeering had aan de Duitsche de volgende voorstellen ge daan le. Duitschland verbindt zich om iedere politieke actie, die Frankrijk, onverschillig met welk doel, in de toekomst in Marokko zal ondernemen, te eerbiedigen; 2e. Frankrijk verbindt zich alle noodige waarborgen te geven voor de vrije uitoefening van den handel, de industrie en de ondernemingen van Duitschland en alle andere landen in Marokko. 3e. Frankrijk zal aan Duitschland territoriale compensaties in den Congo toestaan. Zooals men webt, eischt Duitsch land bijzondere voorrechten ih Ma rokko en deze kan Frankrijk, volgens de Fransche bladen onmogelijk toe staan. De Fransche regeering zegt de Ma- fin, zal waarschijnlijk Donderdag het antwoord op de Duitsche voorstellen vaststellen. Dit antwoord zal een zeer verzoe nenden geest ademen en ingegeven worden door den wensch om tot werkelijke overeenstemming te komen. Het zal misschien mogelijk zijn, na het nauwkeurig onderzoek, waaraan de regeering de voorstellen zal onder werpen, rekening te houden met en kele opmerkingen van de Duitsche regeering over detailpunten, het tegen voorstel in zijn geheel echter is on aannemelijk. IIST IDE DIEPTE. EEN AMERIKA ANSCHE GESCHIEDENIS. 10) «Wees gerust,» voer Fulton spottend voort, «ik ben nog niet geheel ten einde. De vreemde was, wegens eenige ellendige honderd dollars, in het huis vermoord geworden. Ravino ontdekte dat, zeide het juffrouw Smith in het aangezicht; zij werd woedend en viel hem met een mes aanhij ontwapende haar en wel zoodanig, dat zij hem in haar huis bediende, want het lijk in een der hoeken van den kelder dwong haar, den lastigen bekende met de daad bij zich te houden en hem, dien zij liever vergiftigd had, te koesteren en te verplegen.» Juffrouw Smith was al onmachtig ineengezonken. Zij viel op den stoel, en met haar met zweet bedekt voor hoofd op den open bijbel, zoo lag zij met slap neerhangende armen een ge- heele poos. Fulton maakte het zich gemakkelijk, legde zijn voeten op den naasten stoel, spuwde tegen den kachel, volkomen alsof hij tehuis was, en wachtte bedaard. Juffrouw Smith herstelde zich einde lijk zonder eenig hulpmiddel. "Mijn heer,» zeide zij met gesmoorde stem, "beschik over mij.» "Nu, madame, ik ben geen rechter van instructie, en heb met uwe mis daden niets te maken. Waart ge in den aanvang minder weerbarstig ge weest, dan had ik deze onaangename herinnering volstrekt niet opgewekt. Ik heb u noodig voor mijne oogmerken en ik wil uwe diensten fatsoenlijk be talen, maar ge moet mij blindelings gehoorzamen.» "Spreek, ik ben bereid!» »Goed, zeg mij dan vooreerst, hoe ver is de scheepskapitein Dick Ham mer met Rosa Holder gekomen, bemint zij hem?» Juffrouw Smith schudde het hoofd. «Het is zonderling met het meisje,» antwoordde zij, «zij is koppig, zooals ik nog nooit heb gezien. Ik heb alle moeite aangewend om haar met Hammer, die een braaf man is en eer lijke bedoelingen met haar had, bekend te maken, maar het gelakte niet. Als hij kwam, ging zij naar hare kamer, zonder hem slechts aan te zien.» «Des te beter! Watdoetzijeigenlijk?» »Zij maakt vrouwelijke handwerken en denkt aan haar ouden oom!» »Zij heeft dus een oom?» »Ja, een broeder van haar vader, dien zij hier hoopte te vinden, maar niet vond. Maanden lang was zij hier, en verteerde het weinige dat zij mee had gebracht, tot zij eindelijk in de courant vond dat er een brief voor haar was.» «Weet ge den inhoud van dien brief?» »Ja, zij gaf hem mij te lezen, om mij te bewegen haar uitstel te geven voor het betalen van het kostgeld. De brief was van haar oom, en de oude man schreef er in, in zijn oud logement vernomen te hebben, dat zij te Michigan was en hij dadelijk op reis ging om haar te halenzij moest maar gerust zijn, want geld bracht hij ook mee.» «Was dat alles?» »NeenDe oude gek had er op grappige wijze een brief aan zich zeiven bij ingesloten, en op de rugzijde er van geschreven- «Slechts door Rosa te openen, zoo ik plotseling sterven mocht." «ZooHebt ge misschien dien brief?" »Neen, zij zelve bewaart hem als een kleinood!" «Hoe lang is het nu geleden, dat de oude man geschreven heeft?" «Ongeveer drie weken!" „En hij is nog niet aangekomen?" «Neen I" «Dan is alles waarschijnlijk bedrog! Hoe zou hij haar hier vinden, zoo zij niet vooraf naar New-York terugkon schrijven?" a O hierin had hij voorzien. Hij had in den brief aangeduid, dat zij hem poste restante Michigan haar adres zou mededeelen, zoodat hij hier slechts naar het postkantoor behoefte te gaan om te vernemen waar zij logeerde!" »Hm, de oude was volstrekt niet zoo dom als hij er uitzag!" mompelde Fulton voor zich. "Kendet ge hem dan?" vroeg juf frouw Smith, die van het veel luisteren aan vreemde deuren een zeer fijn ge hoor had gekregen. «Misschien, madame; maar wat ik zeggen wilde," voegde hij er ontwij kend bij, »is het meisje fraai?" »Ja, maar kent ge haar dan niet?" riep de dame verwonderd. »Neen, ik heb ze in mijn leven niet gezien!" «Dan zal ik haar beneden laten roe pen!" en de juffrouw schelde. «Dat is niet noodig," zei Fulton, ik heb een heter plan, om kennis met haar te maken. Ge ruimt mij eene kamer in, dicht bij die der jonge doch ter. Morgen ochtend tegen tien uur gaat ge in persoon naar boven bij haat en eischt geheele betaling, of zij moer onmiddellijk vertrekken het overige, laat dat aan mij over." «Zooals gij wilt, mijnheer «Meijer heet ik!" Op dit oogenblik trad het mooie Kaatje in de kamer en vroeg wat madame begeerde. »Whisky en twee glazen," ant woordde Fulton. Catharina zag haar meesteres ver wonderd aan. Het was iets ongehoords, dat hier iemand anders dan de juf frouw kommandeerde, dat iemand des Zondags whisky in de kamer der dame van den huize bestelde en nog wel met twee glazen. Daar juffrouw Smith er echter niets tegen aanvoerde en slechts vroom in den bijhei keek, ging het meisje en bracht het verlangde. Toen Kaatje de kamer weder ver laten had, schonk Fulton de glazen vol en zeide, terwijl hij hoffelijk op stond. «Madame, op uw gezondheid Wij zijn thans bondgenooten en ik

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1