WIJNHANDEL. B. A. SIDDRÉ, TOONKUNST. Gemengd Nieuws. KENNISGEVING. REISBELASTING. DE WITTE WINKEL Advertentiën. Rjjn- en Moezelwijnen. Madera, SHERRY en Portwijnen. Vermonth, Malaga. Medicinal Toiayer Ansbrocli. Langestraat 74. vormen, tal van oude voorwerpen en bouwframenten uit de gesloopte resten van het gasthuis konden verder een opmerkelijk geheel helpen vormen. Het heeft intusschen tot dit jaar geduurd, voor men met de restauratie van het gebouw kon beginnen. Bij af braak van den muur, die de kapel vioeger van het vrouwendeel scheid de, kwamen toen overblijselen voor den dag van een fraai renaissance houten hek en in de kapel vond men restes van eenvoudige ornamentale be schildering, kortom de eerste werk zaamheden beloofden het beste Maar toen ik dezer dagen nog eens langs het gebouw liep, zag ik dat men aan den zuidelijken buitenmuur der kapel bezig was daarvan de ce- mentlaag te verwijderen en het gaf mij den indruk dat men hierbij te weik ging zonder genoeg besef van verantwoordelijkheid. Het is bekend, dat cement zich soms zoovast met baksteen vet bindt, dat een goede cementlaag bezwaarlijk anders dan door afkappen kan ver wijderd woi den. Als dit werk met zorg is gebeurd, is de viijkomende baksteen, desnoods met een irijnslag wat opgeknapt en met tusschen voeging van de ont brekende steenen toonbaar. Aanvanke lijk schijnt men hier ook verzichtig te hebben gewerkt, de bovenste bak- steenlagen althans van den gecemen- teerden muur zien er tamelijke goed uit. Maar men heeft dit blijkbaar te lijdroovend gevonden en is er toen toe overgegaan van den geheelen muur en zijn beeren, behalve het cement een halve steen af te kappen. Zelfs de fiaai geprofileerde waterlijst, waar van ik enkele stukken nog volkomen gaaf onder de cement van daan zag komen, wordt heel weggeslagen. De bedoeling is verder inkassingen in het oude werk te maken en den geheele muur dan met een nieuwe halve steen te bekleeden Dat de fraaie gloed van den prach- tigen baksteen zoo verloren gaat. dat in plaats van het mooie oude metsel werk met al zijn toevalligheden, dan het doodsche werk komt der leelijke, planlooze moderne steen, schijnt nie mand te hinderen.. Mijn protest komt te laat om in dit geval nog tot vooi koming der ver knoeiing te kunnen leiden, maar het zal allicht kunnen dienen om de aan dacht te vestigen op een gevaar, dat ook andere monumenten bedreigt, die meer op een vandalisme gelijkt, onder gaan. Dat zulk knoeiwerk blijkbaar kan geschieden bij eene restauratie, die met subsidie en onder toezicht van het rijk geschiedt, noopt te meer tot waakzaamheid. Tot lid van de Groepsvertegen- woordiging van Groep II (gewone ambtenaren en beambten) bij de Ned. Centraal Spoorweg Mij. is o.a. geko zen de heer J. P. Boender, alhier. Met-St.-Ct. Nó. 211 is verzon den de akte betreffende de Coöpera tieve Bouwvereeniging «Eigen Haard« te Amersfoort. Naar wij vernemen zal op Dins dag 26 September e.k. des avonds half acht uur een maatschappelijke bijeenkomst worden gehouden in de concertzaal »de Arend«, Arnhemsche- weg welke geleid zou worden door mevrouw commandante Rosde, leidster van het maatschappelijk werk voor vrouwen in Nederland van het Heils leger.' Vijftig officieren, allen werkzaam in de reddingshuizen en kinderhuizen, zullen tegenwoordig zijn, terwijl een 30-tal jongens uit het Jongenshuis op den Berg oefeningen zullen uitvoeren. Ook het jongens-muziekkorps zal spelen. De opbrengst der bovengenoemde bijeenkomst komt ten bate van het Jongenshuis. De dames A. G. M. den Hartog en G. van Gelder zijn benoemd tot tijdelijke onderwijzeressen bij het open baar lager onderwijs te dezer stede, de eerste aan de school Beekstraat en de tweede aan de school Hellestraat. De Zangvereeniging van Toon kunst zal voor de eerste uilvoering in studie nemen: «Die Legende von der Heiligen Elisabeth» van Franz Lizt, terwijl op algemeen verzoek voor de tweede uitvoering een herhaling zal worden gegeven van het Requiem van Syambati. Versterking van hel koor is zeer gewenscht, vooial wat het aantal dames betreft. J.l. Maandag kwamen de mili ciens der lichting 1908 van het le reg. huzaren onder de wapens tot bijwoning der herhalingsoefeningen. De schouw over de beken en waterleidingen in het heemraadschap van de rivier de Eem zal gehouden worden de 25e, 28e en 30e Sept. a.s. Bij Kon. besluit van 8 dezer zijn benoemd met ingang van 23 de zer, bij het wapen der infanterie, tot eerste luitenant, de tweede luitenants L. A. M. Koppert, J. VV. Wolters, E. A. Wolfson, J. H. Sar en H. Lud- wig, allen van het 5e regiment; de tweede luitenant op non activi teit L. F. van der Bendenbij het dienstvak der militaire administratie bij het personeel dei kwartiermeesters bij hun tegenwoordig korps, tot le luitenant kwartiermeester de tweede luitenant-kwartiermeesters: G. Berg- huys en J. 11. van Hoorn, beiden van het 5e regiment infanterie. De reserve kapitein jhr. W. A. Ortt, is bij het 1ste regiment veld artillerie voor oefening onder de wape nen gekomen. Onder de miliciens, die bij het 5e reg. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn, heerscht sedert bet Kon. Besl. waarbij hun diensttijd met circa een maand werd verlengd een geest van onwil en ontevredenheid. Maandagavond kwam het tot een uitbarsting. Toen door een onder officier het zingen vari socialistische liedjes in de cantine verboden werd, liep bij een pak slaag op. Een luite nant en de Kapitein der week werden de zaal uitgedrongen. Het heele regi ment, dus ook zij die met het opstootje niets hadden uit te staan werd daarop vooreen nachtelijke velddienstoefening gealarmeerd. Een infanterist werd Maandag middag door de politie, wegens open bare dronkenschap, opgepikt Bij zijn overbrenging naar het politie bureau verzette deze zoon van Mars zich zoo dapper, dat 5 agenten noodig waren om hem in bedwang te houden. Een hunner werd daarbij door hem in de band gebeten, betgeen deze aanleiding gaf een flinken hap in des miliciens neus te doen. De wet en de afgedankte trekhonden. Naar aanleiding van het in werking treden der Trekhondenwet op 1 Sept. bevatte het weekblad «De Dieren vriend» onlangs een beschouwinkje over het lot van de trekhonden, welke niet de gevorderde schouderhoogte van 50 cM. hebben en dus niet als trekhond worden toegelaten. De schrijver liet uitkomen, dat niet iedeie bezitter van een afgekeurden trekhond dezen als huishond zal be houden. Een opruiming van dat soort honden, door het geheele land, zal dus niet uitblijven. Daarom gaf hij den besturen van de dierenbeschermende vereenigingen in overweging, het daarheen te willen leiden (zoo noodig in overleg met de heeren districtveeartsen) dat houders van trekhonden, die zich van hun hond willen ontdoen, in de gelegen heid worden gesteld óf hun hond kosteloos en pijnloos te doen afmaken, óf zoo gewenscht, naar de bestaande Nederlandsche honden-asyls te kunnen opzenden. Verder schrijft men nu Het schijnt ook nu nog gewenscht die aansporing onder de aandacht te brengen, al is de wet inmiddels in werking getreden. Het is mij bekeud, dat door enkele dierenbeschermende lichamen in eigen omgeving maatre gelen zijn genomen, maar een volledige en algemeene voorbereiding schijnt niet getroffen. Waar geen afdeehngen van dierenbescherming z(jn, kan een beroep op heeren burgemeesters en veeartsen zeker doel treffen. Menschelijk meegevoel met het lot der afgedankte bonden (dat in den legel allertreurigst zal zijn) zoowel als het algemeen belang, dat niet ge diend is door de toeneming van »zwerfhonden«, dringen tot handelen. De grootst mogelijke verspreiding van deze waarschuwing door de peis kan nog veel ellende voorkomen. Voor het platte land zou het misschien overweging verdienen, de eigenaars een kleine vergoeding toe te kennen voor het pijnloos laien afmaken der dieren. Aardappelen. De uitvoer van eetaardappelen uil Friesland naar Holland en elders is zóó groot, dat de spoorwegmaatschap pijen wagens te kort komen en Duitsch materieel gehuurd hebben. Eiken dag gaan er ongeveer 100 wagons aardappelen Friesland uit. Deze handel begon meer dan drie weken vroeger dan gewoonlijk. Door de vele vraag loopt de prijs van Munstersche f3. a f3.20; Borgers f2.; Blauwen f2.40 en f2.50 p.H.L Vergiftigd Snoepgoed. Te Groningen zijn twee kinderen van den heer Frank, kort nadat zij in een snoepwinkel «schuimpjes» ge kocht en daarvan gegeten hadden, ernstig ongesteld geworden. Thuisge komen, gaf de moeder hun melk. Zij kregen kort daarna hevige pijnen en begonnen te braken. Dr. Nathans constateerde nu vergiftiging en waar schuwde de politie ter voorkoming van meer dei gelijke gevallen. Op den inventaiis van den bedoel den winkel is beslag gelegd. De toestand der kinderen, welke aanvankelijk vrij ernstig scheen, is thans gunstiger; de vrees voor levens gevaar is geweken. De droogte en de verzekeringen. Men schrijft uit Limburg: Tengevolge van de langdurige droog- te hebben verschillende assurantie maatschappijen, o. a de Amsterdam- sche Provinciale, de Proprietairen Re ünies, de Gladbacher Feuer-Gesell- schaft, thans alle loopende verzeke ringen over bosschen per aangetee- kenden brief opgezegd. Duizenden H. A. dennenbosch liggen door dezen maatregel onverzekerd. Reeds voor een paar weken hadden dergelijke opzeggingen plaats, waar door o. a. baron d' Alcantara voor 500 H.A. verbrand bosch in de na bijheid van Dalheim geene uitkeering krijgt. Ook de gemeente Elmpt was bijna de dupe geworden van zulk eene opzegging, daar het betreffende schrijven' inkwam, toen de laatste groote boschbrand in haar bosschen woedde. Daar bovendien verschillen de maatsch. beslist geen risico voor ilennenboscb op zich nemen, kunnen de eigenaars zelfs voor hooge pre- mien bezwaarlijk eene overeenkomst treffen. De premie voor liggend (ge kapt) hout bedroeg vroeger 7'/i per mille thans spreekt men van pre- miën van 1015 p. m. Duurte van levensmiddelen. Het «Vaderland» bevat een artikel over de tegenwoordige en nog te verwachten duurte der levensmiddelen in verband met de tariefplannen over regeering. Na een bestrijding van de voor stelling van het «Volk», alsof de arbeiders de eenigen zijn, die onder die duurte lijden al lijden zij natuuilijk het meest wijst het blad op de maatregelen, welke in verschillende landen (Beieren, Baden, Amerika, Frankrijk) beraamd worden, om de bevolking in dezen tegemoet te komen, en stelt daartegenover wat ten onzent te wachten staat: de ver hooging van het tarief van invoer rechten. Elders opent men de grenzen zoo wijd mogelijk: hier te lande tracht men ze te sluiten En bij het bekende verschijnsel, dat verhoogde prijzen zich gewoonlijk lang staande houden, ook wanneer de aanleiding niet meer bestaat, is het te verwachten, dat ook deze prijs- verhoogingen nog lang zullen nawer ken, ook bij andere gebruiksartikelen van verschillenden aard. Onder deze omstandigheden een verhooging van invoerrechten in te voeren, legt op de regeering en volks vertegenwoordiging een zware ver antwoordelijkheid. Leuke fiscus. Door de ongehuwde onderofficieren van het garnizoen te Breda werd geen hoofdelijke omslag gevoiderd, terwijl de gehuwde collega,s wel wer den aangeslagen. Door het gemeentebestuur van Bre da is thans door medewerking van van de militaire autoriteiten bepaald dat de ongehuwden voortaan met de gehuwden op een lijn zullen gesteld worden en dat de ongehuwden moet en bijbetalen den verschuldigden Hoofdelijken Omslag over de jaren 1908, 1909 en 1910. Met het innen dier belasting over 1908 is een begin gemaakt. Verduurzaamde levensmiddelen. In den laatsten tijd heeft men nogal eens gehoord van ziektegevallen, die men geneigd was toe te schrijven aan het gebruik van bedorven conserven. In de centra van de industrie der verduurzaamde levensmiddelen houdt men zich nu, volgens het «Maandblad tegen Vervalschingen,» ernstig bezig met de vraag, of er in ingemaakte groenten enz., die lang hebben gestaan, stoffen kunnen ontstaan, die schadelijk zijn voor de gezondheid, of dat ziekten tengevolge van het gebruik van con serven niet veeleer moeten worden toegeschreven aan toevallige omstan digheden of aan verkeerde behandeling der waar. In de laatste zitting van de Kamer van Koophandel te Brunswijk, een centrum van den conservenbandel, is een commissie van onderzoek benoemd, die deze zaak grondig zal nagaan. In het najaar zullen vanwege de Kamer 1800 bussen in den kleinhandel wor den gekocht en ook 1800 bussen van fabrikanten, en deze 3600 bussen zal men gedurende vijf jaren op het punt van smaak, uiterlijk voorkomen en andere bijzonderheden aan een nauw keurig onderzoek onderwerpen, om vast te stellen of de inhoud onver anderd blijft dan wel veranderingen ondergaat. Bij dit onderzoek zijn natuurlijk ook tal van andere branches geïnteres seerd, en daarom zijn in de commissie van onderzoek ook vertegenwoordigers benoemd van verschillende andere corporaties, zooals de vereeniging van conservenfabrikanten, de Beilijnsche vereeniging van handelaren in koloniale waren, het centtaai verbond van Duitsche handelsagenten, de Intern. Hotelbesitzer Verein en anderen. Voor Huis en Hof. Een Franscli blad geeft den vol genden raad aan de meisjes van onzen lijd: «Meer eenvoudig, en minder valsch haar, meer nuttige bezigheden en minder rammelen op de piano, meer de band slaan aan den etenspot en minder de hand slaan aan den pomadepot, meer kousen mazen en linnen herstellen dan borduren; als zij trouwen meer den man bijstaan om vooruit te komen, dan mopperen over te weinig huishoudgeld, en ein delijk tijdens het huwelijk den man even liefhebben als den jongeling in den vrijtijd». Is daarin ook niet iets voor onze meisjes? Moeite, strijd, de poging iets te bereiken, de vreugde van te worstelen en te winnen, hel streven naar een ideaal, zijn onontbeerlijk voor wien gelukkig leven wil. Oefen uw krach ten. Wat u voor 't ougenblik moeite kost, gaat eindelijk werktuigelijk en als vanzelf. Da Franschman Payot zegt: «Wij eten te veel; ons voedsel is tegelijker tijd te overvloedig en te krachtig; zooals Tolstoy zegt, voeden wij ons als fokpaarden. Meri ziet studenten van tafel opstaan, rood, met opgezet hoofd, druk en luid pratend en uit bundig vroolijk men vrage zich eens af, of zij nog in staat zullen zijn tot hersenarbeid gedurende uren van zware spijsvertering, die nu volgen, dan wel of de «bloote dierlijkheid in ben de bovenhand zal hebben. Observator. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort geven de ingezetenen, in verband met enkele gevallen van febris typhoïdea, dringend in overweging melk, tenzij deze ge pasteuriseerd is, en water, 't welk niet van de waterleiding afkomstig is, voor het gebruik te koken. Amersfoort, 11 September 1911. De Burgemeester, De Secretaris, WUUTIERS. J. G. STENFERT KROESE. RECLAME. Om de waarde eener waar schijnlijk zeer belangrijke vinding op 't gebied van Wapentechniek te kunnen vaststellen zoekt steller dezer advertentie met* vakman, liefst militair, in relatie te treden. Brieven ond. No. 222 aan dit blad. Begin der REPETITIES Maan dag 18 September in de Muziek school. 8 uur voor Dames. 9 uur voor Heeren. Aangifte voor het Lidmaatschap bij den heer HOOG, Utrccht- 8 chew eg 76. Er zijn onder de minvermogen den velen, voor wie een verblijt van ecnigo weken in de buiten lucht tot herstel van gezond heid een onschatbare weldaad zou zijn. Evenals vorige jaren richt daarom onze Vereeniging aan allen, die voor gezondheid of voor genoegen op reis of naar buiten gaan, het dringend ver zoek haar van hun reisgeld EEN GULDEN of MEER te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daaronder in de eerste plaats aan kostwinners dit voor hen zoo gewenschte geneesmiddel te kun nen bezorgen. Ten vorigen jare werden op deze wijze 489 per sonen, waaronder 4 uit Amers foort geholpen, en reeds hebben velen zich ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gift, onder het motto „Reisbclasting" wordt dankbaar aangenomen en in het jaarverslag verantwoord. Amersfoort 1911. Mej. D. A. SIDDRÉ, Huurhuizen 99. Mevb. GRONEMANDoornbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. Barzssk VAN ITTERSUM- Stroeve. P. Bothstraat 1. Mevr. RUYSCH LEHMAN DE LEHNSFELDv. Lanschot Hcbrecht. Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERS-v. Eijbergen. Weverssingel 7. ZUIVER WOLLEN: HALFWOLLEN-: KATOENEN-TRICOT-: RAMEH-EN NET-: Ydndergdederen Fabrikaaï WJansen e/Tc I C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3