PREDIKBEURTEN. COSTUU NI NAAI STER reclame. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. J Door de afdeeling Amersfoort der V. P. N. worden de overcomplete kippen der leden aan het voeder magazijn in de Muui huizen verkpcht. J.l. Donderdag werden een 220-tal aangevoerd die grif werden verkocht tegen 42 cent per Kilo levend ge wicht. Gemengd Nieuws. burgerlijke standen reclame. Debt gij een nieraandoening Adverteiiüëii. ir et voldoening op den beteren stand der financiën van bet zendingsgenoot schap der gemeente. Des namiddags werd nogmaals ge sproken door ds. Reichelthans sprak de zendeling over zijn ervaringen tij dens een verblijf onder de Indianen aan de Westkust van Amerika. Daarop werd nog het woord gevoerd door den zendeling R. Frowein, in- specfeur van de scholen der Broeder gemeente in Suriname, die een schets gaf van den toestand van Suriname, vooral in verband met de zending. Des middags werd het gebruikelijke »Liebesinal" gehouden, waarbij het koor der gemeente zich deed hooren. Zondagssluiting Apotheken. Door den minister van binnenland- sche zaken is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp,strekkende in overeenstemming met het ge voelen van den Centralen Gezondheids raad en van de pharmaceutiscbe in specteursom sluiting van apotheken op Zondag en algemeen erkende Chris telijke feestdagen toe te laten, mits naar het oordeel van den pharmaceu- tischen inspecteur voldoende gelegen heid besta tot het verkrijgen van geneesmiddelen. In de memorie van toelichting wordt gewezen op de toenemende begeerte bij de apothekers en hun personeel, om over Zondagenen algemeen erkende Christelijke feestdagen vrijelijk te kun nen beschikken. Art. 3 van de wet lot regeling van de uitoefening der artseriijbereidkunst belet evenwel de verwezenlijking van dien wensch twijfel, die daaromtrent nog mocht bestaan, is weggenomen door het arrest van den Hoogen Raad van 10 April jl. Het is niet noodzakelijk, dat alle apotheken op Zondagen en bedoelde feestdagen geopend zijn. In de toe lichting wordt een regeling gegeven waardoor het mogelijk zal zijn, dat sluiting, zij het ook niet van alle apotheken, kan worden toegelaten. Een algemeene herziening van bovengenoemde wet is nu in voor bereiding bet overleg van den minister met den Centralen Gezondheidsraad zal, naar hij hoopt, eerlang afloopen. Het zou evenwel niet billijk zijn, de apothekers op de vervulling van bun redelijk verlangen gedurende een nog niet ie bepalen tijd te laten wachten, terwijl spoediger voorziening mogelijk is. Het Oostenrijksche Esperanto-con- gres dat te Praag gehouden zou worden, is onverrichter zake weder uiteengegaan, wegens heftige ver deeldheid onder de naar taaleenheid strevende deelnemers. De Duitsche esperantisten verzetten zich nameiijk legen de toelating van de Tsjechische esperantistenvereenigingen op gelijken voet als de andere vereenigingen en het schandaal werd zoo groot, dat men het congres moest opgeven. Eene unieke overstrooming. Te New-Orleans werd eene over strooming veroorzaakt door het barsten van tanks, die millioeuen gallons me lasse bevatten. De strooperige massa zette den ge- zich bevindend gerechten en vruchten. »Ge zijt waarschijnlijk eerst korte lings hier?" waagde Rosa te vragen. "Integendeel, mejuffrouw, ik ben een geboren Amerikaan," lachte Meijer, «maar ben tien jaren in Duitschland geweest." Wordt vervolgd.) heelen omtrek onder, drong in de huizen door en bedreigde tal van menscbenlevens. De lieden, die door den stroom werden verrast, bleven in den massa steken en moesten door de brand weer uit hun benarde positie worden verlost door middel van inderhaast vervaardigde vletten. Men zegt dat de tanks oud waren en bovendien overvuld. Postzendingen aan het Leger te velde. De inspecteur der spoorwegpost kantoren verzoekt het volgende te melden: VELDPOST. Van 15 tot en met 20 dezer zullen door de 1ste Divisie in de omstreken vari Harderwijk manoeuvres worden gehouden terwijl den 'disten September e.k. de legermanoeuvres zullen aan vangen, waaraan de 1ste en de 3de Divisies zullen deelnemen. Deze zullen tot 27 September e.v. duren. Tijdens de legermanoeuvres is niet vast te stellen naar welke plaats de> correspondentie is te zenden. Aangezien er echter prijs op wordt gesteld, dat de brieven enz. zoo spoedig mogelijk in handen van geadresseerden komen >s het duidelijk en volledig adresseeren der stukken van het grootste belang. De adressen behooren te luiden, b.v. Veldleger Ie Divisie. Aan. den Sergeant Telegraafafdeeling Veldleger lilde Divisie* Aan den Korporaal 4eCompagnie, 4e Bataljon3e Regiment Infanterie De inspecteur vestigt er voorts de aandacht op, dat bet wenscbelijk is ter bevordering van spoed om mede tot de redactiën der bladen bet ver zoek te richten, couranten bestemd voor eenzelfde onderdeel §(bataljon Infanterie, eskadron cavalerie, afdeehng veld-artillerie, enzin éér, pak te vereenigen. Onder voorzitting van den heer A. M. Tromp van Holst werd jl. woens dag de bijeenkomst van belangstel lenden in den tuinbouw in café Otte gehouden. De opkomst was zeer groot. De voorzitter vond dit een verblijdend verschijnsel en gaf het woord aan den heer VV. A. van Dijk, tuinbouw- leeraar te Utrecht. Deze zeide, dat de tuinbouw om Amersfoort nog in zijn kindsheid is. Dit is elders, bv. in het Westlarid, ook zoo geweest. In ons land wil de tuinbouw zeer goed, doch om te kun nen concureeren moet de kweeker in zijn vak ontwikkeld zijn en niet meer doen zooals zijn vader en grootvader deden. Stilstand is ook hier achter uitgang. Dit werd door de regeering eikend en daarom werden er cursusen opgericht. In het eerst was de deel neming niet groot, zooals bv. teElsi, waar een cursus in ooftteelt werd opgericht. De deelnemers vonden de theorie onzin. Twee jaar later oor deelden ze reeds anders. Spreker vond, dat om Amersfoort betrekkelijk veel tuinbouw is. doch deze wordt niet beoefend, zooals dat moet. Er zit geen stelsel in en daarom is er ook geen opeenvolging van groenten van Maart tot December. Dit moet en kan veranderen. Amers foort ligt zeer gunstig, de grond is geschikt en het kan zoo worden, dat de hier verbouwde groenten overal heen worden gezonden. Dit kan als de kweekers een cursus volgen. Deze kan zijn een tweejarige voor de jon geren of een bijzondere voor de oudere; ook moet een proeftuin worden aan gelegd, om te onderzoeken, welke gewassen al dan niet aanslaan. De beer L. Bouwer, tuinbouwleeraar te Maarsen, zal het practische onder wijs geven. In de vechtstreek opende hij elf jaar geleden een cursus; toen weinig deelnoming. Thans is dit anders, nu men het nut heeft ingezien. Het gevolg is dan ook een grooten voor uitgang in de cultures. Hier te Amers foort wordt wel gekweekt, doch nu eens te veel en dan weer te weinig. Hierdoor heeft men geen profijt van zijn grond eri van zijn werk. Voor overproductie is geen vrees. Het bui tenland komt nog genoeg te kort. Als de jonge tuinders bier het hoe en waarom willen leeren zal Amers foort een belangrijk tuinbouwveld worden. De voorzitter dankte de sprekers en vertrouwde met hen, dat de tuin- bouwcursussen van groot belang voor de welvaart dezer gemeente zullen zijn. Het plan is nu de cursus twee maal per week aan de jongeren te geven en een speciale cursus in be mestingsleer, groententeelt voor eige naar van een tuintje. Hiervoor gaven zich 25 liefhebbers op. Voor de voorzitter de vergadering sloot, bracht hij een woord van dank aan de inleiders en aan de beeren van der Linden en Laméris, die zoo veel deden om dit alles tot stand te brengen. In eene Maandagavond in de groote zaal der sociëteit Vereeniging" te houden openbare bijeenkomst zal bet Amsterdamsche gemeenteraadslid J. van den Tempel spreken over het op 19 September aan de regeering aan te bieden Volkspetitionnement voor algemeen kiesrecht. Naar aanleiding der in onze gemeente voorkomende gevallen van typhus gaat de inkwartiering bij de ingezetenen niet door. Aan bet plaatselijk telefoonnet zijn aangesloten onder no. 110 R. G. Rij- kens. Utrechtsche weg 07 en onder no. '193 de firma van der Waals Co. leerhandel, Korte Bergstraat 22. De onderwijzer-hoefsmid aan de boefsmidschool P. Zegwaard behaalde op de Landbouw-teutoonstelhng te Leiden den eersten prijs voor boef- beslag. De Utrechtsche recherche heeft een schildersknecht gearresteerd, ver dacht van in den laatsten tijd minstens 8 rijwielen te hebben gestolen. De bedoelde persoon rnoet ook schuldig zjjn aan de alhier gepleegde rijwiel diefstallen. Bij Kon. besluit van 11 dezer is, ingevolge de weduwenwet voor de ambtenaren 1890, aan T. A. M. Ver- looy, wed. B. de Sloppelaar Blijdestein, in leven directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, een pensioen verleend van f 690. Naar wij vernemen werd het ontwerp van Oen ingenieur Krieger te Amersfoort tot doortrekkking der lijn Gouda Schoonhoven naar Utrecht door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen in onderzoek genomen. Het project voor een buurt spoorweg GoudaHaastrechtGoe- janverwellesluisOodewa ter-Kinscho tenMontfoortde MeernUtrecht (zijlijn van den spoorweg Gcuda Schoonhoven) nadert zijne voltoo'ing. Door den luit. kolonel plaatselijk commandant te Utrecht is bpëedigd de mihtieplichlige assistent aan 's Rijks veeartsenijschool de heer J. M. van der Plank, die bij Kon. besluit van 11 Augustus is benoemd tot reserve paardenarts der tweede klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Luitenant H. J. Ruempoll Hamer, van het 5e regiment infanterie, zal van 13 October tot 2 November aan de Hembrug een cursus volgen ter opleiding tot olficier van wapening De beer H. W. Klerk de Reus, paar denarts bij het le regiment veld artillerie, wordt tijdens de manoeuvres gedetacheerd bij het le regiment huzaren. Bij,dë heden ten Raadhuize ge houden aanbesteding voor de levering van 40ü H.L. goede vette kachel kolen, en vari 620 dubbele 11.L. korte turf en 1240 dubbele H.L. lange turf ten dienste vari de Gemeente-gebouwen werd ingeschreven door: E. van IJken korte turf 48 cent, lange 29; J. M. Willemse Ruhrkoleri 82; Pb. M. Putman korte turf 54 lange 2914, Ruhtkolen 75, Limburg- sche 83; A. Dooi nekamp, te Leusden Rubrkolen 83; A. V. L de Steen- huysen Ruhrkoleri 84, Limburgsche 95 cent; J. van IJken korte turf 52, lange 32; J. van Ginkel korte tuif 58, lange 32, Ruhi kolen 77 cent. De levering der turf is gegund aan E. van IJken; die der kolen aan Ph. M. Putman, die der kolen aan Ph. M. Putman die van elk der beide soorten 200 H L zal hebben t" le veren. Burgemeester en Wethouders benoemden tot keurmeester der visch voorden tijd van één jaar G Huyer. G. van de Pijpekarnp werd voor een zelfde tijdvak tot stadsaanplakker her benoemd. Bij gunstig weder zal door de Amersfoortsche Muziekvereeniging, directeur de heer J. H. Jochems, as. Maandagavond ten 8 uur een cencert worden gegeven in de tent in 't Plant soen. Onze geïllustreerde Premie. Nu weldra het tweede half jaar van den derden jaargang van het ge ïllustreerd weekblad »PAK ME MEE« begint, wenschen wij de bijzondere aandacht te vestigen op deze goed verzorgde illustratie, die voor de le zers van onze courant tegen vermin derden prijs is verkrijgbaar gesteld. Wekelijks geeft dit blad, dat bij velen onzer lezers geen onbekende is, in woord en beeld een overzicht van de voornaamste binnen en buitenland- sche gebeurtenissen. Een groote aan trekkelijkheid van het blad is het kindernummer «Ons Prinsesjerr, dat onder redactie vau Tante Louise, wekelijks een schat van goed geko zen kinderlectuur bevat en evenals Redacteur X in zijn pi ijsvragenrubriek vindingrijke raadsels en puzzles op neemt, [waaraan prachtige prijzen ver bonden zijn. Ook nu weder wordt, in het 30 September verschijnend no. waarmede bet tweede halfjaar van den derden jaargang opent, zoowel in de rubriek van Redacteur X, als in het kinderno. »Ons Prinsesjen, een prijsraadsel opgenomen voor de goe de oplossing waarvan een dertigtal fraaie wit marmeren salonklokjes zijn beschikbaar gesteld. Nadere bijzonder heden vinden onze lezers iri eene advertentie, vooi komende in dit num mer. Zeer zeker zullen vele abonné's die voor weinig geld eene fraaie illustratie kunnen bekomen, het be treffende inteekenbiljet, ingevuld aan ons bureau doen bezorgen. ZONDAG 17 SEPTEMBER. Reinoiistrantsche kerk. Voorm. 10'/x uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Geen dienst. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 57» uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur. Ds. Teerink. Coll. voor de Theol. Fac der V. U Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur. Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Clir. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 03/» uur Godsdienstoefening, 's Av. 57» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 47» uur, Godsdienstoefening. Een aardig tooneeUje Dezer dagen waien de wandelaars naar Sonsbeek in de Zijp te Arnhem er getuige van hoe ieder der in de weide daar looperide koeien verge zeld werd door een spreeuw, die op de wijze, zouals oud Indisch-gasten dit meer dan eens bij karbouwen heb ben kunnen waarnemen, de vliegen wegving, die de dieren kwelden. De spreeuwen gingen hierbij met weergalooze brutaliteit te werk en de koeien schenen de bedoeling der vliegenvangers te waardeeren, deden althans geen poging hen \Veg te ja gen. Een dergelijk geval van hulpbe toon in de dierenwereld kwam ons onlangs ter oore. Toen betrof het ook een door vlie gen geplaagde koe bij de Caroline hoeve. De rol der spreeusven werd toen waargenomen door een wit kip petje, dat brutaalweg tegen de goe dige herkauwer opsprong. Blijkens koninklijk besluit voor komende in de Staatscourant van Zaterdag 9 September, is benoemd tot burgemeester der gemeente Rens- woude mr. M. J. L. baron Taets van Arnerongen. Amersfoort. van 7 tot 15 September 1911. Geboren: Gerrit Jan, z. van Ulbo Wiegeris van Slooten en Johanna Hendrika van dp Haar. Hendrika Marie Johanna, d. van Wouter Joseph van Barneveld en Adriana Paulina Johanna Lorijn. Johanna Cornelia Fredrika, d. van Hendrikus Arnolms Naarding en Johanna Cornelia Manse. Henricus, z. van Leonardus Aloyzius van Munster en Alberta Hendrika Westhof. Adrianus, z. van Pieter Frederiks en Johanna van Diermen. Bernardus, z. van Gerrit Brouwer en Christina Pegman. Wendelina, d. van Johannes van IJzeren en Maria Jenetta Snel. Annetje, d. van Hen drikus Jan Bakker en Aartje Verweij. Gerrit Anthon, z. van Hendrik Moen en Margaretha Hendrica Moen. Derkje, d. van Jan Stomp- hors- en Annigje van Veen. Gerrit, z. van Teunis Antonie van Drie en Wilhelmina Helena Roelands. Catbanna Maria d. van Cornelis de Gans en Truitje Hogerhorst. Een buiten huwel\jk geboren kind van het vrouwelijk ge slacht. Ondertrouwd: Johannes Wilhelmus Verhaar en Jannetje Zoeten. Antonie van Berghuizen en Weijmpje Traa. Jan Hoorns en Cornelia Maria Hopman. Albert Petten en Hendrika Geertruida Entrop. Hemme Hoveling en Johanna van der Vennen. Getrouwd: Timotheus Cornelis Verschuur en Francisca Josina de Vries. Ghristiaan Klee en Louisa Bakkenes. Theodorus Jan Hoen en Johanna Wolfswinkel. Overleden: Sgbrandus de Jager, 78 jr.. echtg. van Maria Josepha Hendrika Wevers. Dirk van Ekeleti, 3 mnd. Willem Boshuizen, 6 mnd. Catbarina Geertruida Wichard. 5 weken. Carolina Frederika Augusta Sehlosser, 87 jr., wed. van Willem Gerrit de Bruijn. Petronelle Kuijer, 28 jr., echtg. van Sieven Kerkhof. Frdiiciscus Bernardus van Goor,7 mnd. Roelof van de Burgh, 32 jr., ongehuwd. Willem van den Boogaard, 10 jaar. Frits Kommer, 20 mnd. Gerharna Petronella Christina Burgers, 8 mnd. Een als leven loos aangegeven kind. Woudenberg. Geboren: Jacoba, dochter van Evert ter Burg en Maria Cornelia van Kooten. Overleden: Anije Schimmel, 25 jaren. El- bert van Asselt, 7 Jaren. MARKTHtRlUHT AMERSFOORT, 15 September 1911. Tarwe f0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f 4.a f8.Peren f 5.a f 10.Nieuwe Aardapp. f 0.a f0zandaardaop. f2.00 af2 40 Hoendereieren f 5.25 a f 6.20 per 100 st. Br. eieren f6 20 a f 6.80 Boter fl.45 a f 1.60 per kilo Mir- zarine f 0.a f 0.Zoetem. kaas f0 afO. Kippen f 0.70 a f 1 25 Kuikens fl.a f 1 40. Piep kuikens f 0.30 a f 0.80 Ganzen f 0.a f 0.Eenden f0 80 a fl.p. st. Jonge fl.a fl.20. Hazen f 0.a f 0 Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f 0.70 a f 1 00 Dun en f 0.40 a f0.52 p iar. Magere varkens f14. a '18. Varkens -. export f 0.a t Zeugen f60.a f 10.Biggen f8 a f 12 Schrammen f a f0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 120 heet. Appelen. 30 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 300 heet. Zaridaaidapi>elen, 80000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. 10 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 20 zeugen. Nierkwalen doen verschillende personen op verschillende w\jzen aan, want de schadelijke stuffen, die niet door de verzwakte ot zieke nieren aan het bloed onttrokken worden, tasten eerst het zwakste punt van uw gestel aan en dit zwakke punt is zelden hetzelfde b\j ver schillende menschen. Is uw rug zwak en pijn lijk? Hebt gij zwellingen onder de oogen, in de enkels of handen? Hebt gij last van rbeu- matische pijnen, stijfheid der gewrichten, pijn in de lendenen of heupen? Vertoont zich neer slag in de urine, is het water van ongewone kleur, hebt gij moeite met de loozing, brande righeid of pijn? Voelt gij u altijd lusteloos, terneergeslagen en uitgeput? Dan kunt gij er zeker van zijn, dat uw nieren niet goed werken. Onmiddellijke hulp is dan noodzakelijk, want zieke of zwakke nieren herkregen niet uit zichzelf hun oude kracht en gezondheid. Verwaarloozing der eerste verschijnselen doet uw kwaal toenemen en leidt tot gevaarlijke ziekten als niersteen, waterzucht, verzwakte hartswerking, onz. Het geneesmiddel bij uitnemendheid vindt ge in Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de niergifien afvoeren en aan de nieren en blaas hun kracht teruggeven om hun gewichtig werk weer behoorlijk te doen. En zonder dat deze organen weder volkomen normaal werken kunt gij uw gezondheid niet herkrijgen. Alleen de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn betrouwbaar. Let er daarom op of de handieekening van James Fosler op het etiket voorkomt. De echte zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg, Lan- geslraat 23. Toezendig geschiedt franco na ont vangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. 43 Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van onzen gelief den Vader, Behuwd- en Groot vader, den Heer JOHANNES ARN0LDUS VAN NIE, betuigen wij onzen hartelijken dank. J. E. VAN NIE. E. G. VAN NIEKxebeb en kind. Amersfoort, 16 September 1911. nog eenige dagen disponibel heb bende, zag die gaarne bezet bij gegoeden stand. Brieven onder lett. N. aan het bureau v. d. blad.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2