NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utreclit. Qafcmme, BERICHT. FEUILLETON. No. 76. Zaterdag 23 September 1911. Veertigste jaargang. HET GEHEIM VAN X, BINNENLAND. Amersfoortsche Courant JSSfiEl ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. VERSCHIJNT WIlENSIIAfi EN ZATERIIAf. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephooiino 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechtB driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. No. 26 23 September 1911. ifO-O-X/ am Dit zeer actueel nummer, bevat als voorplaat het portret van Jbr. Mr. A. P. C. van Karnebeek. Verder De Landbouw-tentoonstellirig te Leiden, met foto's van liet Concours Hippique Het opstijgen van Wijn malen, enz. zoomede De hevige brand in de houtloodsen ie Antwerpen. De Engelsche lucht-postdienst, met drie foto's. De Fransche Manoevres. met drie foto's. De Huifkarren wedstrijd. Het automobiel ongeluk te Purmerend. De zeilwedstrijd Rotter dam- Hoek van Holland. De ver wikkelingen in Portugal, met twee foto's. Haagsch mannen-kwartet. Korfbalwedstrijd te Utrecht. Hoe Burgess te water gevoed weid. Het ongeluk op het Oorlogschip «Prins Hendrik.o Een geheele pagina is gewijd aan de Wonderen der Techniek, met 4 fraaie foto's. Ten slotte Portretten van bekende landgenoolen. boeiende Schetsen, de rubriek van Redacteur X hel Kinder nummer «Ons Prinsesje. BERICHT. Het volgende Nummer, zijnde No. 27 zal, bij het begin van hel tweede halljaar van den derden jaargang, een uitermate boeiend ver- volg-verhaal bevattend, getiteld door William Le Quedx, zijnde volgens getuigenis van den schrijver, bet beste verhaal, dat bij ooit geschreven heeft. Het kiesrecht-petitionnement. Het Handelsblad schiijft: Het petitionnement telt 317000 handteekeriingen, heeft Hel Volk on medegedeeld. Gaarne gelooven wij dat de honderden organisateuis van de petitie hun uiterste best hebben ge daan om slechts handteekentngen van werkelijke voorstanders van A K. te krijgen, en met zooveel zorg gewerkt hebben dat vergissingen niet of slechts sporadisch voorkomen, zoodat weinig of geen dubbele handteekeningen voorkomen, geen kinderen geteekend hebben. Wij nemen aan dat 317 000 volwassen Nederlandsche mannen en vrouwen hun haridteekening onder het petitionnement hebben gezet. En dat van die 317,000 handteekeningen er^ een 200,000 van volwassen mah- nen zijn een dergelijke verhouding zou uit de aanvankelijke schatting van het aantal vrouwen en mannen bij de eerst ingeleverde lijsten blijven ofschoon niet goed begrijpelijk is waarom meer mannen dan vrouwen teekenen zouden. Het totaal manne lijke inwoners boven de 25 jaar en onder de teekenaars zijn er natuur lijk duizenden en duizenden die, hoe wel ongeveer volwassen, nog niet den leeftijd van 25 jaar overschreden heb ben was volgens de statistische ge gevens over 1910 ongeveer 1.400.000 Het aantal mannen, dat den leeftijd bereikt had waarop men geschikt ge acht werd om te leekenen zal dus zoo ongeveer een kleine twee millioen bedragen hebben het totaal aantal mannelijke inwoners van ons rijk be droeg 2.926 630. Daaruit zou dus blijken, dat onge veer 10 pCt. van de mannelijke vol wassen bevolking het petitionnement geteekent beeft. Een dergelijk petitionnement ont leent echter in de eerste plaats be lang aan het aantal der niet-kiesge- rechtigden die het petitionnement on- derteekent hebben. Immers zij, die teeds het kiesiecht hebben, kunnen door dat kiesrecht te gebruiken pogen hun politieke wenscben vervuld te krijgen. Indien onder de kiesgerech tigden een meerderheid te vinden is. die algemeen kiesrecht eisclit. dan kan die meeiderheid zorgen dal de regeering algemeen kiesrecht geeft. En dan valt het al dadelijk op hoe uiterst gering het percentage is der vrouwen, die allen geen kiesrecht hebben, die het algemeen kiesrecht eischen Het aantal volwassen vrouwen is weer bijna twee millioen en ruim 5 pCt. heeft slechts op het petition nement geteekend. En Het Volk. van 18 September deelt mede hoe de haridteekening van menige vrouw meer een daad van fronde is, een protest tegen de duurte der levens middelen, dan een meening-uitspraak omtrent kiesrecht. Doch ook van de mannen, dieniet kiezer zijn, is het aantal dat door het zetten van een handteekening, waarom gesmeekt en gebedeld wordt, wil loo- nen eenigen piijs op dat kiesrecht te stellen, uiterst gerin De laatste verkiezingen hebben aan getoond dat het aantal kiezers die op sociaal-democraten stemmen ongeveer op 90.000 geschat kan worden. Veilig kan men aannemen dat de handtee keningen van die 90.000 op het peti tionnement niet ontbreken. Doch ook duizenden en duizenden andere kiezeis hebben hun handteekening gezet. Tal van vrijzinnig-democraiischeenliberale kiezers, en ook zelfs kerkelijken b.v. katholieken, zooals bleek uit de berichten over het petitionnement in Het Volk hebben hnn handteeke ning onder bet petitionnement ge plaatst. Er zijn in het rijk 854 539 kiezers. Er zijn dus 500,000 a 600,000 Neder landers ouder dan 25 jaren, die geen kiezer zijn. En medetellende de Neder landers jonger dan 25 jaren, die nog in aanmerking kwamen om te tee kenen, komt men op een getal dat met ver van het millioen af zal staan. Men ziet dus dat slechts een onbe duidende fractie der niet-kiesgerech- tigde en ongeveer volwassen Neder landers hun handteekening onder de petitie gezet hebben. Een manifestatie tegen Kamerleden van de rechterzijde. Donderdagavond na afloop van de Tweede Kamerzitting omstreeks half 10 had zicb een niet on talrijke menigte geposteerd voor den hoofdingang van bet Kamergebouw. Men dacht aan vankelijk, dat zooals meermalen ge beurt bij het eindigen van een Kamer zitting, enkele groepjes van menschen aan den ingang waren gaan staan, om hetzij eenige Kameileden te spre ken, hetzij uit pure nieuwsgierigheid om enkele Kamerleden eens meer van aangezicht tot aangezicht te zien. Ook de aanwezigheid van eenige der tijdens de zittingen in het gebouw dienst doende rijksveldwachten trok niet zoo zeer de aandacht, omdat die beambten na afloop van den dienst gewoonlijk zich daar ter plaatse vereenigen om zich huiswaarts te begeven. Spoedig zou echter blijken, dat de post gevat hebbende menigte iets anders in den zin had. Nauwelijks had zich de heer De Savornin Lobman, vergezeld van ver schillende andere Kamerleden der rechtscbe partijen, o. a. de heeren Van Asch van Wijck, Van de Borch van Verwolde, Snoeck HeDkemans, Van der Molen, Duymaer van Twist en anderen buiten het gebouw ver toond, of uit die menigto werd een schril gefluit vernomen, gevolgd door het aanheffen van den Socialisten- marsch, terwijl de menigte tevens aanstalten maakte, om al zingendede Kamerleden te volgen. Dit werd echter dadelijk krachtig belet door de in de nabijheid zijnde rijksveldwachters, die met getrokken sabel het kleine poortje zoowel als den grooten door gang naar het Buitenhof zoo goed mogelijk afzetten, en door slaande be- I wegingen met de sabel te maken de manifestanten wisten terug le houden, zoodat de Kamerleden gelegenheid hadden hun weg ongehinderd te ver volgen. De heeren lieten zich ten aanhoore van verschillende journalisten, die van het gebeurde getuigen waren, hoogst verontwaaidigd over deze manifestatie uit, zich niet kunnende begrijpen, dat de sociaal-democraten,, die zoo opkomen voorde vrijheid, op die wijze de vrijheid van beweging van afge vaardigden van het volk trachten te belemmeren. De nieuwe drijfstof. Naar aanleiding dor demonstratie, gehouden in de vijvers van het Konink lijk Park op Het Loo, met de nieuwe drijfstof «Rettung«, waarbij Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan den vertegenwoordiger, den heer O. L. J Sikkens te Amsterdam, den wensch te kennen gaf, hiermede proe ven te nemen aan den Hoek van Holland, had Maandag j.l. deze proef neming plaats. Hierbij waren tegenwoordig: Z. K. H. de Prins, baron Pallandt, opper jagermeester, baron Van Asbeck, jbr. Van Suchtelen van de Haere, adju danten, vice-admu aal Ellis, baion Sweeits de Landas, directeur der Z.-H. Redding Mij de heer C. H. Moens, pres. dier Mij., de heer Wiersrna, directeur der Holland-Amerikalijn, dr. Mijnlief, penningmeester en dr. Tilanus secretaris der Vereeniging Het Oranje Kruis, jhr. Six, directeur der N - en Z.-H. Redding Mij., de heer De Booy en mr. Bik, secretarissen, de heer Van Vallenhove, directeur der Z.-H. Redding Mij., de heer Idema, inspec teur en -de heer Gordon adj.-inspec- teur, de heer Verkade, commissaris van het loodswezen. De bekende manschappen der red- dingsbooien waren voorzien van een soort gordel, vervaardigd van bedoelde stof, bestaande uit rog- en borstlap, waai over hun truien en daarna een IIST IDE DIEPTE. EEN AMERIKA AN3CHE GESCHIEDENIS. 13) Artikelen, wier transport per spoor weg te kostbaar is, nemen den water weg en bereiken per stoomboot of zeilschip de havens en stapelplaatsen Chicago, Michigan, Milwaukee enz. Er heerscht derhalve op het Michigan- meer een zeer levendig verkeer waar van men zich te Chicago kan overtuigen, waar door de draaibruggen dagelijks honderde schepen van allerlei grootte passeeren. De haven dier stad is de in het Michigan-meer uitwaterende Chicago-rivier, die de stad in noord en zuidhelft deelt. Aan den rand van deze slecht riekende en drassige rivier, die men te Chicago zelfs de »styx" noemt, liggen de korenlichters, de hout- en kolendepóts, de bureaux der kleine sleepstoombooten als anderszins, die regelrecht met de rivier of de daarop verkeerenden te doen hebben. Het schip van kapitein Richard Hammer was een fraaie schoener, waar- Van de vlag der Vereenigde Staten wapperde, en zeer bekend in de boven- meeren en in hunne havenplaatsen. De varenslieden noemden den «zeewolf" met achting, want hij vreesde noch storm noch onweer, deed de snelste reizen en leed bijna nooit averijhet was den kapitein derhalve gemakkelijk nog kort voor het sluiten van het seizoen, niet alleen vracht, maar ook passagiers te vinden. Tot de overvaart naar Michigan, had zich ook een zekere doctor Spack gemeld, die een 'lid van de Duitsch- Amerikaansche pers was, en een plei- ziertochtje op het meer wilde doen. Een raar vermaak waarachtig! Toen doctor Spack den «zeewolf' betrad, werd hem door den kapitein een dikken, scheelzienden man*met waterblauwe oogen en rooden neus voorgesteld. «Dat is," zei Hammer glimlachend, «mijn vriend Bob Schmidt, waaruit ge reeds kunt opmaken, dat hij geen Spanjaard of Turk maar een Duitscher is, hoe ongaarne hij dit ook bekend." Bob Schmidt lachte en zeide met een licht Engelsch accent, dat hij inderdaad verkoos Schmidt te heeten en Engelsch te spreken, want zoolang hij als Duitscher opgetreden was in de Vereenigde Staten, had hij zooveel ongeluk gehad, als ware hij er op geabonneerd geweest. Overigens ver heugde het hem doctor Spack te leeren kennen, en met hem aan boord van den «zeewolf" een paar aangename dagen door te brengen. «Aangename dagen? reken er toch niet te veel op Bob," zeide hierop de kapitein; «want zoo ik mij niet be drieg krijgen wij stormweer, en dan moet men een gepantserde maag heb ben, om goed geluimd te blijven." Op dit oogenblik legde de kleine stoomboot «Pilot" zich voor den boeg van den schoener, om hem op sleep touw te nemen en uit de haven te boegseeren. Doctor Spack ging in de kajuit, om die naar zijn zin in te richten en de kapitein gaf zijne bevelen aan den stuurman. «Hallo, kapitein," riep eene stem van de stoomboot omhoog, «hoe gaat het u?" «Ik dank u, goed! En hoe maakt gij het, Pemperton?" «Als naar gewoonte Kapitein Pul- ton heeft verlof, en ik voer bevel op bet schip." «Met verlof, in den winter? Waar is hij dan, als men vragen mag?" «Naar Michigan-city, zegt men, maar ik weet het niet I Hij is altoos ge heimzinnig als een spin. Ge weet im mers ook, dat hij in de heele wereld minnaressen heeft, misschien is dit ook te Michigan het geval," en Pemperton kneep sluw het rechteroog dicht. Maar Hammer werd onwillekeurig door een plotselinge smart getroffen, toen hij vernam dat Fulton te Michi gan, en het was als overviel hem het voorgevoel eener groote ramp. Inmiddels was men met het vast leggen van den schoener aan de kleine stoomboot klaar gekomen, en een oogenblik later trok zij den grooten «zeewolf" vlug achter zich voort, tot in het meer. Als men de haven van Chicage ver laat, ziet mes links op een afstand van ongeveer twee Engelsche mijlen, een in het midden van het water alleen staand gebouwhet is een crib dat wil zeggen, een op paalwerk rustend gebouw, dat het einde van den tun nel (waterleiding) aanwijst, die tot zoo ver in het meer werd aangelegd om Chicago steeds van versch, koel en zuiver drinkwater te voorzien. Het huisje boven den vergaarbak wordt door een Duitscher bewoond, die te zorgen heeft, dat de monding van den tunnel niet verzandt of eenige andere schade lijdt. Tot hier sleepen de stoombooten gewoonlijk de schepen uit de rivier of halen ze van hier naar de haven, vermits hier door de nabijheid van het land, die windgrens is. De «Pilot" Üet op deze plaats den «zeewolf' aan zich zelf over, en Pem perton riep Hammer nog lachend toe, toen hij terug stoomde «Groet Fulton van mij, als ge hem soms ziet." «Fulton? dien man moet ik kennen I Wie is dat kapitein vroeg doctor Spack, die bij Hammer dicht bij het roer stond. «O," zei deze mismoedig, «het is die van een oppervlakkigen bekende, de eigenlijke bevelvoerder van de «Pilot", die mij gewoonlijk uit de haven brengt; een losbol, dien ik tot niet veel goeds in staat acht." «Maar hij is toch een aangenaam gezelschapper I" riep Bob, die ook in nabijheid stond. «Het kan zijn, maar ik gevoel mij niet op mijn gemak in zijn gezelschap. Het is een lichtzinnig mensch, voor wien geen gevoel heilig is; aan God

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1