PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. geven van het gerucht als zou Pre- veza reeds gebombardeerd zijn den 29en September. Men zal zich herin neren dat toen het eerste wapenfeit in dezen oorlog werd bedrevende vernietiging van twee Turksche door twee Italiaansche torpedojagers, onder bevel van den hertog der Abruzzen. Welnu, een dier Turksche booten stoomde vluchtend de haven van Preveza binnende »Corrazziere,« een van de Italiaansche torpedojagers, vervolgde den vijand en stoomde de haven eveneens binnen. De kaai stond vol met schreeuwende en gesticulee- rende menscben, maar geschoten werd er niet. Totdat de Italiaansche matrozen zich opmaakten om de nu verlaten Turksche boot in bezit te nemen. Toen werd er door de Turkche soldaten een geweervuur op de Ita lianen geopend. De »Corrazziere« be antwoordde dat door een paar gra naten op de huizen van Preveza te gooien en toen de soldaten aan den wal bleven schieten, wierp zij ook eenige projectielen onder hen. De Turken sloegen toen onder luid ge schreeuw op de vlucht. Waarschijnlijk heeft deze gebeurtenis aanleiding gegeven tot het valsche gerucht van het bombardement van Preveza. De voorstelling van bet gebeurde, welke wij hier geven, is uit Italiaan- schen koker, ontleend aan de «Coi- rierre della Serra. Bemiddeling. De correspondent van het «Berliner TageblatU seinde Donderdagavond half tien uit Konstantinopel»De Duitsche, Russische, Engelsche, Ser vische en Roemeensche gezanten brachten hedenmiddag een bezoek aan de Porte. Zij verklaarden, dat de groote mogendheden bereid zijn, wanneer Turkije rnet Italië in onder handeling wil treden haar goede dien sten ter beschikking te stellen Zij betreurden het echter, dat het Jong- Turkscbe comité in Saloruki een proclamatie verspreid had. waarin de Turksche regeering verzocht werd, tot den laatsten druppel bloed tegen stand te bieden en met alle middelen den oorlog voort te zetten. De regee ring zal waarschijnlijk aan deze uit- noodiging geen gehoor geven, daar anders de onderhandelingen bemoei lijkt worden. Parijs wordt bedreigd met een melk- nood. Naar de verhouding van den verminderden aanvoer is de prijs van de melk gestegen van 25 tot 30, nu binnenkort tot 35 centimes. De dage- lijksche aanvoer bedraagt 1.100,000 liter, sedert bet einde van Juli is er een vermindering van 200,000 liter. In de afgeloopen zomermaanden is dit niet zoo erg gemerkt, omdat zoo veel duizenden Parijzenaars naar buiten waren nu ze weer thuis zijn wordt het te duidelijk bespeurd. Sedert Zondag 1.1. kunnen verschilllende melkleveran- ciers hun klanten nmt voldoen. Som migen hunner krijgen maar twee derden van vroeger. De prefect van politie heeft een onderhoud gehad met de voornaamste melkverkoopers om maatregelen te beramen. Twee redenen hebben tot den toe stand bijgedragen: de droogte en het mond- en klauwzeer. Vooral in Noord- Frankrijk en Normandië is het vee door de ziekte zwaar geteisterd en de koeien, die niet bezweken, gaven geen melk. Tal van dieren zijn trouwens naar de slachtplaats gebracht zoodra de eerste teekenen van de ziekte zich vertoonden. De groote melkverkoopers nemen aan, dat de opbrengst feitelijk met een derde is verminderd. Zij hebben in de behoeften trachten te voorzien door melk te betrekken van andere plaatsen, veel verder van Parijs dan vanwaar ze haar gewoonlijk betrekken Zoo hebben ze den achterstand ten minste verminderd tot een vijfde. Er worden nu maatregelen genomen om de verbruikers, door het bepalen van een maximum, op een melkrantsoen te zetten, maar daarbij wordt onder scheidt gemaakt voor gezinnen met kleine kinderen. Door deze maatregelen zal de melk- nood te Parijs worden bedwongen. Men kan er zich mee troosten dat de melk er nog lang zoo duur niet is als in andere groote steden. Te Londen is nog onlangs de prijs verhoogd tot niet meer bij u?" vroeg hij haastig. De hospita schudde het hoofd. «Zij is vertrokken." «Waarheen?" «Dat weet ik niet; ik vermoed zij heeft de «tad verlaten!" (Wtrdt terttlgd.) 5 pence het «quart», wat overeen komt met 44 centimes per liter. Gevangenen voor landonlginning. In Sleeswijk moesten tol dusverre uitgestrekte woeste gronden braak blijven liggen bij gebiek aan goed- koope ai beidskrachten. Aan dit bezwaar is thans tegemoet gekomen. Het depar tement van justitie heeft n.l. een over eenkomst gesloten met de «Scbleswig- HolsteinschegemeinnützigeSiedelungs- gesellschafu, waarin bepaald wordt, dat deze maatschappij de beschikking kan krijgen over gevangenen, ten einde deze te gebrutken bij de ontginning vari woeste gronden in de geheele provincie. Op het Haszmoor in het district Rendsburg is reeds een aanvang ge maakt met het werk. Zesendertig gevangenen zijn daar aan den arbeid gezet. In het voorjaar van 1912 zullen ook andere maatschappijen en personen die zich met de ontginning van lande rijen willen bezighouden, over ge vangenen als arbeidskrachten kunnen beschikken. Zij zullen dan een woning voor hen moeten inrichten, terwijl de justitie zorgt voor het toezicht en het onderhoud. De stad New-York heeft groote leeningen aangegaan en moet, om de rente te betalen, steeds meer baten hebben. Daarom heeft de stad de rijksten onder hare burgers maar eens flink in de belasting opgeslagen. De vermaarde Andrew Carnegie, die als een voorbeeldig belasting betaler volgens eigen aanslag reeds voor een inkomen van 5 millioen dollar per jaar betaalde, is nu verhoogd tot 10 millioen en mevr. Carnegie is voor de eerste maal aangeslagen voor een inkomen van 200,000dollar. Opdezelfde manier is de aanslag van mevr. Russel Sage verdubbeld van 5 tol 10 millioen Pierpont Morgan van 4 op 8 millioen, Joseph Pulitzer, de kranteneigenaar van 5 op 10 millioen en bij wijze van proef is de nalatenschap van John. W. Gates aangeslagen op één millioen dollar. Vergeleken met het vorige jaar toont de grondwaarde van de stad New-York een verhooging van 150 millioen dollar, voornamelijk door nieuwe gebouwen. De «wolkenkrab bers» betalen het meest. Er zijn er weer een aantal in aanbouw van 50 verdiepingen hoogte. Er komt in West-Europa meer en meer verzet tegen het dooven der vuurtorens door Turkije en Italië. Men eischt van de Engelsche Re geering dat zij zal ingrijpen. De Wognuniiners. Evenals overal hebben de Wog- nummers zich ook hier ter stede veel vrienden verwol ven. Dit bleek ten minste bij de buitengewone uitvoering gisteravond ui de Groote Kerk gegeven Deze was zoo vol, dat nog velen zich met een staanplaatsje moesten ver genoegen, en ze getroosten zich dit met bet vooruitzicht op bet te wachten genot. En deze veiwacbting heeft niemand teleurgesteld. Als altijd klonk de zang zuiver en helder en werd bet eene nummer voor en het andere na op zoo'n wijze uitgevoerd, dat de talrijke aanwezigen met klimmende bewondering en onder ademlooze stilte luisterden naar het eenvoudige, hëer- lijke gezang. De stemming werd niet verstoord door luid applaus of hinder lijk voetgetrappel. Overzicht omtrent het vervoer en de op- brengst der Amersfoortsche Tramweg Maat schappij over de maand Aug. 1910/1911. 1910 1911 Meer. Aantal passagiers 11147 12115 1068 Opbr. vervoer f552.75 f601.70 f48.95 Dagkilom. - 10.24 - 13.06 - 0.90 Totaal -561.43 - 770.01 - 40 27 Dagkilom. - 10.39 - 11.14 - 0.75 ZONDAG 8 OCTOBER. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouio Van Persijnotraat No. 1. Voorm. IU'/i uur, Ds. E. Al. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 40'/i uur, Dr. II. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorin. 10 uur, Ds. G. Elzinga. pred. te Kampen. 'sAv. 5'/> nar, Ds. 6. Elziaga. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de Heer D. Barth van 's-Gravendeel. 's Av. 5 uur, de Heer D. Barth. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 91/» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurbuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Men meldt uit Nijkerk: Een groote brand beeft gewoed woedt op dit oogenblikop de kapitale boerderij van S. Waayenberg. de «Beulenkamp genaamd, staande op een half uur afstands van Nijkerk. Alles is nagenoeg verloren. Vijf paarden, waaronder een kostbare hengst, zes varkens en een stier zijn omgekomen. Negentig mud gedorscbte rogge en vier bergen met booi, rogge boekweit en haver verbrandden met buis en inboedel. Het knechtje kreeg ernstige brandwonden. De inboedel is laag verzekerd, het buis iri bet geheel niet. Men schrijft uit Utrecht: Reeds is een deel van de binnen stad het nieuwe licht deelachtig ge worden; binneu enkele dagen volgt het overige. Het zal nu des avonds licht zijn als bij helderen maneschijn Ter eere daarvan is thans een éta lage-wedstrijd uitaeschreven, waaraan alle nijveren kunnen deelnemen. De uitstallingen moeten op Zaterdag 14 dezer des morgens gereed zijn. Bij dag licht zal het tentoongestelde worden gekeurd en beoordeeldbij den gloed der avondlampen zal men het schoons kunnen bewonderen. Zestig nijveren hebben zich reeds aangemeld en het getal klimt nog da gelijks Teneinde het effect des daags niet te doen verflauwen, is een andere commissie bezig de tuinversiermg der werven voor te bereiden, in den geest als enkelen hun pand versierden tijdens de Lustrumweek. De duurte der levensmiddelen. Dinsdag is ten raadhuize te Rot terdam door den burgemeester geïn stalleerd de z.g. «Duurte-commissie». welke B. en W. zal hebben voor te lichten of de duurte der levensmiddelen in den aanstaanden winter een bijzon der ingrijpen noodzakelijk maakt en op wt Ike wijze dal kan geschieden. De burgemeester zette in een rede de ge lachten uiteen, welke B. en W. tot dien stap hebben geleid. Nadat de wethouder Stulemeijer, die als voorzitter werd aangewezen, den bur gemeester bedankt bad. werd de bijeen komst gesloten. De vermisten van het s s «Ixiou Naar de directie van de stoom vaartmaatschappij «De Oceaanons verzekert, maakt zij zich nog niet ernstig ongerust omtrent het lot der bemanning van de nog vermiste sloep Door het ontbreken van moderne communicatiemiddelen is het zeer goed mogelijk, dat de sloep de kust beeft bereikt, doch dat de opvarenden geen kans hebben gezien iets van zich te doen hooren. Zooals van zelf spreekt heeft de directie zooveel mogelijk po gingen aangewend om zekerheio te verkrijgen omtrent bet lot der ver misten. De vermiste Europeanen zijn B. J. Fuit, timmerman, J. J. Heiwig kok, C. v. d. Bent, J. v. d. Bent, G. Bal en Kugawinsky, matrozen. Eerlijkheid. Een kaaskooprnan uit Papendrecht de heer B. Romein, vond Dinsdag middag in de Boompjes te Rotterdam drie bankbiljetten van 1 1U00 ieder De eerlijke vinder gaf van zijn vondst kennis aan de politie. Het bleek dat de bankbiljetten verloren waren door een bediende van de wijnkoopersftrma Carp en Co. te Rotterdam. Van de muizenplaag verlost. Men schiijft uit Werkendam aan 't «Hsg De hooge vloed van gepasseerden Zaterdag, die bier in den Bieschbosch zooveel schade beeft aanuertcbt, heeft toch ook nog wat goeds bewerkt, want hij heeft ons verlost van de «lleadige mmzeaplaag, die voer vele landbouwers een ware bezoeking i« geweest. Den ganschen zomer door is er strijd geweest tegen die kleine veel- vraatjes. Alles is geprobeerd om ze uit te roeien, maar niets mocht ba ten. Met duizendtallen zijn ze gevangen door het boren van diepe grondgaien een oudervetsch, maar onder ge wone omstandigheden dikwerl afdoend middel of vergiftigd door het uit strooien van zoogenoemde muizen- tarwe; doch begunstigd door warmte en droogte, was de vermeinigvuldiging dier kleine kwelgeesten zoo sterk, dat de opruiming van eenige dui zenden geen melkbare verbetering bracht en hun werk van verwoesting geregeld bleef doorgaan. Nu echter zal het wel gedaan zijn. De hooge vloed heeft ze opgeruimd. Moge het zijn voor langen tijd, want het zijn dure kostgangers. De Storm. H. M. de Koningin heeft den Com missaris der Provincie Noord-Brabant 'telegrafisch medegedeeld, dat Zij tot haar leedwezen vernomen heeft, dat ook deze provincie door den laatslen storm zwaar werd geteisterd en ver zoekt uitvoerige inlichtingen omtrent de maatregelen, die zullen worden getroffen om de geleden schade te herstellen. De vermiste loodsschoener. Men schiijft uit Vlissingen: Toen het gisteren bekend werd, dat de Belgische loodsschoener No 2 die reeds vermist werd, zoo goed als zeker in den jongsten storm op de Belgische kust vergaan is. ging een schok door de stad. Bij deze ramp hebben toch niet minder dan 12 ge huwde stadgenooten, voor bet meeren deel vaders van groote gezinnen, in de golven hun graf gevonden. Het redden van het vee op de Huizei meent tijdens het ruwe weder ging met groote bezwaren gepaard. Met vletten, die gewoonlijk bij de haring- en ansjovisvangst gebruikt worden, voeren de menscben over het overstroomde larid om bet vee te ha len; somtijds moesten zij tot aan de borst door het water om koeien of paarden achter bon vaartuig te be vestigen en zoo in veiligheid te bren gen. Wanneer men nagaat, dat daar wel meer dan 1000 stuks vee liepen, dan is het nog te verwonderen, dat het met ongeveer tien verdronken beesten is afgeloopen. Uit West-Terscbelling meldt men ons nog, dat aldaar dertien koeien, grazende op de kwelders van «De Grte», bet onbedijkte oostelijke ge deelte van bet eiland, in een diepe geul zijn geraak en naar zee afge dreven. Al deze dieren verdronken. Een bange nacht. Men schrijft uit Zeeland: Het is een gioote waterleiding bij kalm weer die Eendracht, welke het eiland Tholen scheidt van den Noord- Brabantschen wal, maar wee! zoo de Noord-Wester begint te spoken: dan wordt het water opgezet uit het uit het zuiden van de zijde der Ooster- Schelde en uit bet "Noorden van den kant der Mosselkreek. Voorheen toen de dam door het Slaak niet lag. kon liet water nog zijn weg vinden door hel Krammer, maar nu komt bet in een muizenval en de dijken aan de zijden van Tnolen en Noord-Biabant worden de dupe van de historie. Een landbouwer, die aan de Eendrachts- polder onder Nieuw-Vossemeer woont, vertelde ons, dat bij Zaterdagmiddag bij den sterken wind reeds al zijn vee uit de lage weilanden naar buis had gebaald, omdat, wanneer eventueel ongelukken mochten gebeuren, de dieren op de hoeve veiliger waren. Gelukkig dat hij bet deed, want de gevolgen waren voor hem niet te overzien geweest. De stormwind nam in hevigheid toe, de donker kwam en daarmede bet steeds klimmende water in de Eendracht, die van een. smal watertje was herschapen iu een ware zee. Nu begonnen de angstige uren: van zijn hoeve onmiddelijk onder den zeedijk gelegen, ging bij elk oogenblik met een fietslantaarn ge wapend naar de zeedijk waarover met levensgevaar geloopen moest wor den; de golven sloegen over den dijk en tiet was soms onmogelijk zich staande te houden. Eindelijk waren een tweetal knechts de eene zijde opgegaan, terwijl bij den anderen kaat epgiag; weldra kwamen de knechts doodsbleek teruggeloopen met de me- dedeeling dat een gedeelte dijk be zweken was en dat bet water den polder instroomde. Onmiddelijk werd al de tilbare have uit de woning naar boven geborgen en in angstige span ning wachtte men de komende din gen af: nu en dan weer eens de hoe ve op. waar boomen ontworteld wer den, waar het rietendak van deschuur grootendeels geslingerd werd en waar alles zuchtte en steunde onder den druk van de ontzettende windstooten. Het water in de lage weilanden bij de hoeve een ganschen zomer dooi de droogte dor en kaal stonden die vlakten steeg onophoudelijk en met schrik werd gedacht aan den bietenoogst nog te velde staande. Zoo kropen de nachtelijke uren voort, zon der dat men feitelijk zich eenigszins een denkbeeld kon vormen van den omvang van de ramp: met wat vreugde werd bet eerste daglicht be groet. Gelukkig was het waterschaps bestuur in de weer gekomen en be gon men direct de noodige voorzie ningen te maken. Aardappelhoopen uit elkaar geslagen, de kostelijke vrucht over het veld verspreid, de bouwvoor door bel zilte nat bedorven, roeibooten over den zeedijk geslagen liggende op het land. Nu kon men eerst gaan zien, wat er verwoest was. Gelukkig dat alleen de groote massa water een bergplaats gevonden bad in de boven bedoelde laj.-e weilanden, zoodat her haalde de vloed zich bij het morgen tij niet tot zoo'n hoogte een «mis schien" hoop gaf, dat een niet te overziene ramp de polders zou tei steren. Wat treurig gezicht gaven de dij ken een vaaituig was des avonds, waarschijnlijk onbemand, langsden dijk «geschoven" en had hier en daardiepe voren achtergelaten. Terwijl desavonds onze zegsman op den dijk vertoelde, zag hij op eens een vreemd voorwerp over den kruin van den dijk schuiven het was de boegspriet van een schip en hij moest zich neerwerpen om er niet door getroffen te worden. Op zijn geroep of er volk 3an boord was, kreeg hij geen antwoord en spookachtig verdween de schuit verder op de schui mende golven. Later is gebleken, dat het een verlaten vaartuig was, waar van de bemanning met levensgevaar was gered. Het lag en bet ligt er nog den volgenden morgen bij de schorren aan de overzijde van het vaarwater ernstig beschadigd. Op een drietal plaatsen waren hiaten in den Zeedijk gebouwen, waarin bonderden en nog eens honderden kubieken me ters vette klei moeten gebracht wor den om weer wat op streek te komen. En wat bier gebeurde, dat is feitelijk een beschrijving die geldt voor hon derden polders in Zeeland. Overal heeft haast betzelfde gevaar bestaan en honderden gezinnen hebben een angstigen nacht doorleefd die een rus tig in huis zittend stadsbewoner zich niet kan voorstellen. Overal werd ge tracht levende en tilbare have in veiligheid te brengen, als men vreesde voor doorbraak en dan in dien storm- achtigen, helsch donkeren nacht. Maar de oude geest van het «Luctor et Emergo" der Zeeuwen komt onmid delijk beven; na bet middoriiachter- lijk uur toen het eenigszins doen baar werd op de been te blijven waren de «dijkers" op bun post. rnet spade en schop gewapend ging men den waterleeuw bestrijden. Den gan- scben dag zag men overal als nijvere werkmieren, die hun kroost verzorgen en wegdragen, honderden werklui met zakken aarde beladen langs de dijken kruipen, om de gemaakte openingen te vullen. De «Zondag" voor de an ders zoo «keikelijke» dorpen, waar in sommige gezinnen zelfs de minste werkzaamheden worden geweerd, .was herschapen in een gewonen «werkdag» zeker in de overtuiging, dat waar nood is, het «ora» moet wijken voor het »labora«, een overtuiging die in zoo'n spanuenden strijd lespeet verdient. Gelukkig is na den woesten Zaterdag Zondag een kalmte in het water gekomen, die het mogelijk maakte spoedig de noodbeslagen aan te bren gen en voor te bereiden voor afdoend werk. Hiermede is in dit Gewest weer de reeks van jaartallen met één vermeerderen, waarvan men in de Zeeuwschehistorie vermeld vind «zware vloeden teisterden de polders", maar ook rap is men er bij om worstelende het hoofd boven water te houden en waar verloren is, 1906 wees er op, dat de zich nimmer ver loochenende weldadigheid in ons oude Holland nog steeds niet is uitgestorven daar zal weer redding en hulp ziju. «Luctor et Emergo It

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2