BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. September was de blokkade van de stad een voldongen feit. Zes groote oorlogsschepen en een eskaders tor pedo-vernielers kruisten toen op en neer buiten de haven. In den ochtend van den len October sneed de Italiaansche torpedoboot «Albatross« de kabel van de «Eastern Telegraph Company» door, de eenige lijn, die Tripolis met Malta verbindt Denzelfden dag ontving bet Italiaansche vlaggeschip bericht, dat de kruiser «Amalfi» bet draadloos station te Derna had vernield, zoodat Tripolis nu geheel en al van de wereld was afgesneden. Den 2en October werden twee stoomschepen, op weg naar Tripolis, genomen. Een groot aantal torpedo booten en -vernielers kwam de haven binnen en de officieren knoopten onderhandelingen aan met den|Turk- schen gouverneur. Op 3 October kwam bericht, dat vier Turksche officieren met het stoom schip »Tafna« zouden aankomen. Dit schip werd daarop aangehouden. De Fransche consul generaal, die zich aan boord bevond, vroeg verlof om aan wal te gaan, maar de admiraal ver klaarde zulks onmogelijk te kunnen toestaan, daar het bombardement onmiddellijk zou beginnen. Het ultimatum, den Tui kschen gou verneur gestelt, was 's middags af- geloopen en onmiddellijk daarop be gonnen de toebereidselen voor de be schieting. De slagschepen «Emmanuela Filiberto,« .«Sicilia» en «Benedetto Brin« met den kruiser «Carlo Al berto» voegden zich bij de schepen van admiraal Faravelli. De vloot werd verdeeld in drie groepende eerste zou de verster kingen aan de haven beschieten, de tweede de Sultaniabalterij in het westen van de stad vernielen en de derde zou de Hamidia-batterij in het oosten van Tripolis onder vuur nemen. Te 3 uur 40 werd van het vlagge schip het eerste schot gelost. Alledrie divisies openden onmiddellijk daarop het vuur. De Italianen schoten voor- treflelijk De Turksche forten ant woordden met enkele schoten, halvei- wege de Italiaansche schepen echter vlogen de projectielen in het water. Na korten tijd zweeg het geschut op de forten, behalve op de Sultania- batterij. Maar ook daar hield hetschieten te half vijl op, vijfiig minuten dus riadat het eerste schot was gelost De Ita lianen bleven echter de beschieting voortzetten tot zonsondergang. De stad zelf, waar vlaggen van allerlei naties wapperden had onder bet bombardement niet geleden. In den ochtend van 4 Oct. begon hel schieten opnieuw en werd het Hamidiafort, dat den vorigen dag nog niet geheel en al plat was geschoten, nogmaals onder vuur genomen. Nadat het vuren gestaakt was, be gaven zich twee officieren aan wal. Zij gingen de forten binnen, die zij geheel en al verlaten vonden en maakten de kanonnen onbruikbaar. Zij ontdekten tweegrooteacnmunitie- bergplaatsen en de admiraal besloot deze te vernielen. In den ochtend van 6 October begaf een officier van de «Varesea zich toen naar het fort Hamidia om dit in de lucht te laten vliegen. Hij slaagde daarin naar wensch. De ontploffing was zeer hevig en de rook sloeg over de geheele stad heen. 's Namiddags werden 200 zeelieden ontscheept, die zonder eenige moeite het Sultania-fort en het paleis van mijiiheer, maar de schurk zal zijne rekening zonder den waard gemaakt hebben." «O o, New-York is mijn vaarwater, en zjj mogen beproeven, of zij iets tegen mij vermogen." Doctor Spack schudde bet hoofd. «Wilt ge dan als beschermer van het meisje optreden?" «Zeker wil ik, en ik hoop gij wilt ook mijne heeren." «Ja, zoo ik slechts wist met welk recht dit kon geschieden? Misschien wil het meisje zich volstrekt niet laten beschermen," zei doctor Spack. Kellerwurm zag hem verwonderdaan. «0,zooslechtdenktgevande vrouwen niet, mijnheer. Een eerlijk meisje dat in de macht van een schurk is, zal het ieder een dank weten, die haar er uit bevrijdt." «Een schurk! Ja, hij is een schurkI" riep kapitein Hammer, plotseling als uit een droom opspringend. «O ik ken hem goed, den schrijver van dezen verdoemden brief, het is Jim Fulton, de laaghartigste vrouwenverleider onder de 'zon. Kellerwurm greepkrampachtigHam- mers arm. «Hoe weet ge dat hij Jim Fulton heet? Er staat slechts Jim onder den brief en er zijn vele Jim's den gouverneur in bezit namen. De vlag werd geheschen op het fort en het paleis. Alle Turken die in de siad waren geweest, hadden de wijk genomeD naar het binnenland. Het landen der Italianen werd door een gioot aantal Arabieren met ge juich begroet. De orde werd zoo goed als niet veistoord: alleen werden het huis van den gouverneur en een van de havenforten door de Arabieren ge- punlderd. Tot gouverneur van Tiipolis heeft de Italiaansche regeering nu al be noemd de schout-bij-nacht Raffaelo Borea Ricci d'Olmo, een zee-officier, die in de Italiaansche marine een zeer goeden naam heeft. De Italiaansche Gouverneur van Tripolis heeft een proclamatie uitge vaardigd waarin hij de handhaving van rust en orde beloofde en de ge vluchte bevolking tot terugkeeien uitnoodigt, Hij heeft 1200 Italiaansche matrozen aan wal doen gaan, die de verlaten kazerne betrokken en voor de bewaking en de veiligheidsdienst in de stad zorgden. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Porte een beroep op de mo gendheden heeft gedaan om bemid delend op te treden. Zij droeg de Turksche gezanten op aan de mogendheden te vragen op welke voorwaarde deze meenen dat een staking der vijandelijkheden moge lijk zou zijn. Een reden hiertoe zal zeker wel gezocht moeten worden in het feit lat het nieuwe kabinet Said-Pasja geen oplossing mogelijk schijnt te achten, om uit den warwinkel te ge raken. Zoo gedesorganiseerd is thans het Turksche staatsbestuur, dat in deze tijden van oorlog bij de belang rijke diplomatieke conferenties een minister van buitenlandsche zaken nog steeds ontbreekt. De Weenscbe gezant Reschid Pasja, die eerst de functie bad aanvaard, heeft nu weer voor de eer bedankt. Hij zou geen zitting willen hebben in een kabinet dat niet tot het uiterste de nationale eer verdedigde. In zijn plaats zou be noemd zijn de gezant in Sofia, Assim- Pa-ja, van wien gezegd wordt, dat bij niet past in dit kader en dat hij een eerzuchtig politicus is met een opbruisend temperament. Doch het «Berliner Tageblatt» weet te vertellen dat Reschid-Pasja toch op het laatste oogenblik de portefeuille van buiten landsche zaken aanvaard heeft. Volgens de mededeeling der Porte heeft de (Tripolitaansche) Sjeik Se- noussi den heiligen oorlog tegen de Italianen afgekondigd. Jodenvervolging. Te Terghena (Turkenstari) hebben gisteren, naar aanleiding van een gerucht, dit Joden een Sartenknaap zouden hebben geroofd, ongeregeld heden tegen de Joden plaats gehad Een groote menigte inboorlingen wierp met steenen naar de Joden, waardoor één Jood werd gedood, en anderen, waaronder inboorlingen, die de Joden vet'dedi. den, werden gewond. De politie was niet bij machte de ongeregeldheden tegen te gaan. Er werden troepen gerequireerd. Deze herstelden de orde, zonder dat zij van hunne wapens gebruik behoefden te maken. in de Vereenigde Staten." «Ik ken het schrift Fulton heeft mij dikwerf genoeg quitantiën wegens betaalde sleeptochten ge schreven en het ergste is, ik zelf heb er schuld aan, ik heb hem mijne ongelukkige liefde voor het meisje verhaald, ik heb hem hare woonplaats verradenO, ik dwaas, ik zinnelooze, die aan trouw en vriendschap in de wereld geloofde, en iemand mijn hart uitstortte, dien ik verachtte." „Maar," voer hij woest voort. «Ik wil hem opzoeken en hem vragen met welk recht hij zich hier ingenesteld heeft en wil hem dwingen het meisje te huwenwant hij heeft het haar be loofd en zijne beloften te houden zal hij niet willen, dat is stellig. Maar wee hem zoo hij haar ongelukkig heeft gemaakt, of nog ongelukkig maakt; ik zal over haar waken met broederoogen. «Recht zoo, kapitein," riep de oude man, Hammer de hand reikend, «recht zoo Laat ons dadelijk op reis gaan. Gij gaat naar Chicago en waakt over Rosa, ik ga naar New-York en red het ver mogen van haar oom «Hoe wilt ge dat doen?» vroeg de koele doctor Spack. «Ge hebt niet het minste bewijs in handen, ge kent zelfs De contra-revolutie in Portugal. De Portugeesche legatie heeft een nota uitgegeven, waarin wordt ver klaard. dat de orde volkomen hersteld is en dat de pogingen om een royalis- tischen opstand te verwekken als mis lukt kunnen worden beschouwd. Er zijn 500 peisonen in hechtenis genomentroepen zijn uitgezonden tegen een gewapende bende in het district Braganza. President Ariaga werd op de gala- soirée ter gelegenheid van de nationale feesten levendig toegejuicht. Het Panama-kanaal. Uit Bellingham wordt geseind, dat president Taft in een rede over het Panama-kanaal heeft verklaard, dat naar zijn verwachting op 1 Juli 1913 het eerste schip door het kanaal zal varen. Vlootuitbreiding. Het Japansche ministerie van marine is van plan in de volgende parlements- zitting een buitengewoon krediet van 400 millioen yen, verdeeld over zeven jaren, te vragen tot uitbreiding van de vloot. Dit bericht wordt in de pers druk besproken. Alweer een dam doorgebroken. Alweer komt uit de Vereenigde Staten het bericht van de doorbraak van den dam van een reusachtig waterreservoir, thans in Wisconsin, waar in de nabijheid van het stadje Black River Falls een kunstmatig meer was gevoi md uit het water van de Black River. De stuwdam in de ze rivier is Vrijdag doorgebroken en het water storrtte zich in de vallei, waar tal van steden en dorpen ver woest zijn. Menschenlevens zijn hier slechts be trekkelijk weinig te betreuren de schattingen loopen uiteen van tien tot veertig dank zij de koelbloe digheid der telefonisten, die van uit haar in de nabijheid van den dam gelegon bureau, de bewoners in de vallei tijdig konden waarschuwen en eerst toen voor het aanstroomende water de vlucht namen. De bewoneis der dorpen en van het stadje Black River. Falls kampeeren thans op de heuvels, alle huizen zijn verwoest. In België hebben in den laatsten tijd twee spoorwegongelukken plaats gehad. Een bij 't station te Gent, waar een personentrein, van Duin kerken komende, in botsing kwam met een goederentrein, waarbij 20 personen licht gewond werden. Bij Harmignies ontspoorde Zondag de trein Zes wagens werden over elkander geworpen en gedeeltelijk vernield, 21 metischen werden gewond doch slechts licht. Dank zij de tegen woordigheid van geest van den ma chinist bleef 't tweede gedeelte staan. Hij verliet zijn machine niet voor de trein tot stilstand was gebracht. De Zeeuwsche stormramp. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin alsnog een bedrag van drie duizend gulden doen toekomen aan het bestuur van het Provinciaal Wa tersnoodcomité in Zeeland, en wel speciaal tot leniging van den nood in de door den jongsten storm getroffen gedeelten der provincie, waaraan Hare Majesteit tot nu toe nog geen hulp had verleend. niet eens Fulton persoonlijk, daarge laten dat bij zeker een anderen naam voert!" «Misschien," antwoordde de oude man langzaam, «misschien ken ik hem toch en God behoedt en leidt hem, die het goede wil! Ook gij mijnheer de doctor moet de zaak niet zoo koel opvatten. Gij zijt een rustig, bedacht zaam man en kent Chicago, ga met den kapitein mee. Twee zien meer dan een, en gij doet een goed werk, geloof mij, ik heb een gevoel, alsof wij met ons drieën een onbeschrijfelijk ongeluk kunnen afwenden." Doctor Spack bedacht zich een oogen blik, vervolgens zeide hij bedaard «Welnu, ik ga met u, kapitein Het is wel een avontuurlijke tocht, op welken wij weinig lauweren en nog minder dank kunnen oogsten maar het zij zoo, ik heb reeds menig oogenblik in mijn leven met slechtere dingen doorge bracht, en het is ten leste ook een ontspanning zooals ieder andere." De drie mannen schudden elkander warm de hand. De toestand te Ierseke. Dit Ierseke meldt men aan de »N. R. Ct.« Meer en meer treedt de grootte van de schade, door den watervloed aan de oester- en mosselbanken toege bracht. aan het licht. Verscheidene mosselkweekers, die meerendeels niets anders hebben, dan hun scheepje, hun weikkracht en hun perceel, en slechts een matig stuk brood verdienen, vin den hun honderden of duizenden ton mossels geheel of gedeeltelijk verdwe nen. Een hunner heeft f 5000 schade. Met de oesterbanken is het nog erger gestelder zijn perceelen, die sterk bevolkt waren, en nu geheel vei zand zijn, zoodat er baast geen oester te vinden is. Op een perceel bij Herkingen bijv. waren 300,000 uitgezaaid; de vorige week werden in 3 dagen slechts 9000 opgevischt. Het korren loont op zulke perceelen de moeite niet meer. In en aan de oesterputten is ook veel vernield en er zijn ook vele bon derden broedziften weggedreven. Een oestermaatschappij schat haar verlies op f20,000 a f30,000 onge rekend de schade aan haar vaartuigen en putten. Ilavenplannen. Men schrijft uit Bergen op Zoom Na den storm van Zaterdag en Zondag 30 September en 1 October, die hier aan de haven groote schade veroorzaakte en aan velen alleen reeds door het volloopen hunner kelders met zeewater heel wat ongeval en nadeel berokkende, komt de vraag: hoe kan de haven duurzaam verbeterd en aan het binnendrmgen van het water zeer goed een einde gemaakt worden, opnieuw aan de orde. 't Is waar, er bestaat hier een flink en goed omschreven havenplan, waarin deskundigen duidelijk aantoonen dat met sluizen en vloeddeuren de tegen woordige toestand voor goed kan worden verbeterd. Maar de uitvoering van dat plan kost geld en meer dan één nieuw raadslid werd dezen zomer juist als zuinigheidsman gekozen. Toch is het te wenschen dat de meerder heid zich niet alleen door de dub- beltjesquaestie zal laten leiden en zich op meer onbekrompen standpunt zal weten te stellen. En dat te meer, waar hier de hoofdelijke omslag ter nauwernood 3% bedraagt en het be lang van alle haveribewoners en dat zijn er niet weinigen bij deze aangelegenheid betrokken is. Door de Rein-leven-beweging is onderstaand adres verzonden aan Hare Majesteit de Koningin. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de undergeteekenden, ver- nwoordigende de REIN-LEVEN-BEWEGING (goedgekeurd bij Koninklijk besluit van IS Augustus 1908, No. 42), dat zij gaarne Uwer Majesteits aan dacht zouden vragen voor de actie betreffende geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Het is Uwe Majesteit bekend dat reeds in een tweetal adressen het noodzakelijke van deze actie door ons is aangetoonddat naar aanleiding van ons adres wèl details bestrijding vonden, en de uitvoering niet ge makkelijk werd geacht, maar de ellende die in menig gezin wordt gebracht door gemis aan geneeskun dig onderzoek door velen waar onder medici ten volle werd erkend. Ook na rijpe overweging kotnen NEGENDE HOOFDSTUK. Bob speelt komedie. De drie bondgenooten hadden be sloten eerst den volgenden dag op reis te gaan, en wel om geen achterdocht bij de dame des huizes op te wekken. «Ik ben er zeker van," had Keiler wurm desbetreffende gezegd, «deze oude heks weet iets van de geschiedenis met het meisje. Zij heeft veel van een koppelaarster, en ik heb zeer goed opgemerkt, kapitein, hoe verlegen zij werd, toen gij haar naar Roza vroegt." Hammer knikte. «De vrouw schijnt mij ook tot alles in staat, hoezeer ik haar niet voor zoo schandelijk had gehouden." «Het zou goed zijn haar uit te hooren!" zei doctor Spack. «Hm, zij zal niemand onzer iets toevertrouwen, daar zij denken kan, dat Hammer het niet zeer bedaard zou opnemen, wanneer hij vernam, dat zij hare hand bij deze schandelijke geschiedenis in het spel heeft gehad, antwoordde Kellerwurm, die nadenkend in de kamer heen en weer ging. «Ik heb eene idéé," zei Hammer na een pauze. «Straks was ik toevallig getuige, dat Bob zijne liefde verklaarde ons de bezwaren en tegenwerpingen der tegenstanders allerminst onover winnelijk voor; ten overvloede is het zeker- niet onze bedoeling om ons aan de letter vast te klemmen, indien slechts naar den geest van ons voor stel wordt gehandeld. Reden, waarom wij nogmaals in alle bescheidenheid Uwe Majesteit herinnerend aan gelijksoortige maat regelen, elders reeds wet geworden U in overweging geven wel te willen nagaan, in hoeverre het mogelijk zou zijn, een wetsontwerp te doen indienen naar den geest van een voorstel van Prof. Dr. H. Treub, luidend: «De maatregel zou moeten bestaan in het voorschrift, dat geen huwelijk voltrokken zou mogen worden, zonder dat beide partijen overlegden een ver klaring van een geneeskundig onder zoek hoogstens veertien dagen vó(Jr het huwelijk verricht. Elke verklaiing zou voor «geziengeteekend moeten zijn, door de andere partij en door hen. die krachlens het Burgerlijk Wetboek toestemming hebben te ver- leenen. en eindelijk door een anderen geneesheer dan degene, die het onder zoek gedaan heeft." 't Welk doende, de Centrale Commissie der Rein-Leven- Beweging. Ds. A. KLAVER, Voorzitter. F. J. S. MAAS, Secretaris. Op Donderdag, 16 November a. s. zal in Amicitia een muziekavond gegeven worden ten bate van de Kas der afdeehrig Amersfoort van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies. Daar de Heer G. K. G. van Aken bereidwillig de leiding op zich nam, zal voorzeker uitstekende muziek ten gehoore worden gebracht. Naar wij vernemen werd bij de prijs-uildeeling van hel kegel-con cours, Zaterdagavond in de sociëteit «Vereeniging» gehouden, een flink bedrag ingezameld voor hen, die bij den ramp van Bruinisse zoo zwaar werden getroffen. Een voorbeeld, dat navolging ver diend. Aan de Militaire hoefsmidschool hier verwierven de volgende leerlingen het Rijksdiploma voor boefsmid: K. Gunter, te Rottum; J. H. Boom, te Nijswiller (Limb.;; S Tiekstra, te Drachten; L. Smit, te Hasselt; C. J. A. van Oosterhout, te Tilburg; en D. Fielmich, te Harderwijk, allen milicien hoefsmid, onderscheidenlijk van het le, 2e, 5e, 6e en 9e regiment infan terie; benevens de burger-leerling D. van Setten, uit Scherpenzeel(Geld.). De Provinciale voordrachten- wedstrijd had Zondagavond in de «Keizerskroon» plaats en mag uit muntend geslaagd heeten. De zaal was stampvol. De uitslag is: le prijs, de heer P. Voskuilen uit Amersfoort met 88 punten, 2e prijs, de heer H Louwrens uit Amersfoort met 87 punten; 3e prijs de heer J. v. den Heuvel uit Amersfoort met 85 punten; 4e pi ijs de heer B. van Barneveld uit Amers foort met 82 punten; 5e prijs de heer H. Rutzens uit Montfooit met 81 puntenDiploma met kistje sigaren de heer C. W. v. der Linde uit Utrecht met 73 punten. De prijzen bestonden en een huwelijksvoorstel deed. Het is waar, bij was smoordronken en zal er morgen niets meer van wetenmaar wij kunnen toch partij trekken van de zaak. Zoo Bob morgen een weinig teeder jegens haar is, zal hij haar aan het praten brengen." «Bob is daartoe niet diplomatisch genoeg," deed doctor Spack opmerken, «ik vrees hij valt met de deur in het huis en bederft meer dan ons nuttig te zijn." «O, Bob kan sluw zijn, bijzonder als hij er een weinig bij drinkt, en ik zal hem onderrichten." «Zeg eens, kapitein, vertrouwt ge dan Bob Schmidt vroeg Kellerwurm plotseling. Hammer lachte. «Of ik Bob Schmidt vertrouw? als mij zelf, hij is de eerslijkste kerel de zon." «Als gij het zegt is het goed, dan geloof ik het eD gij moogt hem onder richten. Weet ge, hij kwam mij zoo verdacht voor, omdat hij Fulton zoo goed kent en ook toevallig, zonder eenige zaken te hebben, naar Michigan ging, als of hij zijn vriend nareisde." «Gij bedriegt u. Hij is hier volstrekt niet zonder zaken. Hij reist voor een groote distilleerderij (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2