Te loop gevraagd. WIJNHAMDEL. B. k.SID9RÉ, Gemengd Nieuws. DE WITTE WINKEL Advertentiën. Beukenoten Amerikaansche eikels, fl. J. BEERNINK te AALTEN. Rijn- en Moezelwijnen. Madera, SHERRY en Portwijnen. Vermom!, Malaga. Medicinal ToJtayer Ansbmc!. Langestraat 74. Amersfoortscl Wissel- en Effectenkantoor ES uit medailles en waren door eenige kunstminnende Amersfoorlers en door de ïooneelvereeniging D. I. K. ge schonken. Mejuffrouw A. G. M. den Har- tog staat op de Voordracht voor Onderwijzeres te Batbmen bij De venter. Viool-Recital. Aldo Antonietti en Jetty Mosssel. A li toniet tie speelde gister in Amieitia voor een prachtig bezette zaal, een bewijs, dat men hem hier nog niet ve'geten was. Als echt artiest ver overt hij dadelijk zijn publiek. «Geen uiter lijk vertoon, geen effectbejag, ly.elfs niet in de allerhevigste virtuo- zen-nummeis) maar ernst in alles; onverschillig wal hij speelt. A. is een vioolzanger, wiens diep gevoel bij allen eenvoud der voordracht, in niets achter staat bij zijn magistrale techniek even groot aitiest als virtuoos." Me dunkt ieder die gisteren het voorrecht had den kunstenaar te hooren, zal zich met deze uitspraak volkomen kunnen vereenigen. De hegeleiding van Mej. Jetty Mossel was onberispelijk: Zij speelde haar partijen met niet genoeg te roemen bescheidenheid. Zaterdagavond was in de zaal van «Het Boompje» een belangrijke menigte bijeen. Mevr. Douarière jhr. J. M. van den Bergh voorzitster der meisjesafdeeling sprak nl ter instal latie van een 19-tal meisjes als Pad vinsters. Zij wees vooral op het feit dat ook meisjes een plaats iri deze vereenigipg hebben daar zij later haar echtgenoot kunnen bijstaan in den strijd des levens, of elkander kunnen helpen in tijd van nood. Reeds nu kunnen zij nuttig zijn. Ter toelichting gaf de spreekster een mooi voorbeeld. Aan de Westkust van Frankrijk op 't eiland Quibéron staat een vuui toren met een draailicht. Wanneer nu juist in 't zeewezen een draaiend en wan neer er een stilstaand licht wordt gebruikt, ja, dat moet ge maar eens met gepaste Padvindsters-nieuws- gierigheid zien uit te visschen bij degenen, die er verstand van hebben. In elk geval is de vuui toren van Quibéron er een, die dient als waar schuwer, want de kust is zeer ge vaarlijk. Jarenlang had de lichtwach- ter er trouw zijn plicht gedaan, doch op een avond, en 't was onstuimig weer, dat hij juist weer naar boven wou gaan, weid bij door een beroerte getroffen en viel hij neer. Toen zijn vrouw hem naar bed gebracht en hun twee kinderen gekalmeerd had, ging ze naar boven om de plicht van haar man over te nemen. Ze ontstak de lantaarn, doch, hoe ze ook tobde, ze kun niet gedaan krijgen dat de schijf, waarop de lamp moest draaien, van zelf in beweging bleef. Een stilstaand licht kon daar niet wezen; de zeelieden waren gewend, er een draaiend licht te zien; zij zouden van de wijs worden gebracht en bovendien was het wecier zeer stormachtig, zoodat zij thans de hulp van den vuurtoren minder dan ooit konden missen. Haar kinderen in het donker door dit weer naar 't verre dorp te zenden om hulp te halen, kon ze niet over haar hart verkrijgen en zelf gaan en haar stervenden man alleen laten, ging ook niet toen heeft ze de kinderen boven in 't toren kamertje geroepen en hun gezegd dat zij steeds met den vinger de schijf moesten ronddraaien, en als 't jon gentje moe werd, moest't meisje hem allossen, en omgekeerd. En zij is naar beneden gegaan in het huisje om haar zieken man te verzorgen en toen hij gestorven was, had ze nog weer heilige plichten tegenover hem te vervullen want geloovige Katho lieke als zij was moest ze toen de noodige gebeden zeggen. En als de kindeien daar boven aan de trap soms huilden en angstig om moeder riepen, omdat de wind zoo huilde en de golven op gindsche rot sen met geweld braken, dan ging zij even naar boven om den kleinen moed in te spreken. En zoo hebben die kleine handjes den geheelen nacht het licht in den toren omgediaaid tot heil van de schepelingen van vele naties, want het was daar een druk vaar water. En toch, die kinderen, ze waren niet veel ouder dan hier mijn jongste Padvinstertjes zijn. Ter gelegenheid van deze installatie waren Padvinsters en Padvinders uit Bussurn overgekomen. Electrischc tram AmersfoortZeist. De Gemeenteraad van Zeist heeft aan den heer R. L. E. de Bruijn te Amersfoort de voorloopige concessie verleend voor het aanleggen eener elecLnsche tram AmersfoortZeist. Ook aan het rijk en aan de ge meente Amersfoort is het verzoek om voorloopige concessie gedaan, doch bij beide is het nog in een. stadium van onderzoek. De Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amersfoort heelt een adres van adhaesie gestuurd aan B. en W., waarin zij zegt, dat deze concessie-aanvrage, waaraan ver bonden is de levering van stroom voor licht en kracht aan particulieren, van het grootste belang is voor die gemeente. Ondanks alle aangewende po gingen is het nog niet gelukt de tramboot «Minister Lely» welke op het plankier van bet Zijpe (Zeeland) vastzit, van die plaats te slepen. Vliegen. De gedecoreerde vliegers. De vier militaire luchtvaarders bij de jongste legermanoeuvres, die hun daarbij betoonde diensten met de ridderorde van Oranje-Nassau ver eerd zagen, kregen naar «De N. Ct.« meldt van hun benoeming tot die koninklijke onderscheiding rechtstreeks van den minister van oorlog, die per soonlijk onder bijvoeging van zijn ge- lukwenscben per telegram den gede- corceerden deze heuglijke tijding be richtte, De toestand van Beaumont. Het gaat gelukkig goed met den aviateur Beaumont, die de vorige week zoo'n ernstigen val deed. Althans de berichten omtrent hem luiden zeer gunstig. Hij heeft geen koorts en voor complicaties bestaat geen vrees. Vervalsching van Dranken. In het laatste rapport der Drank wet-Inspectie schrijft de heer J. M. Hermens (3e Inspectie) op blz. 9b v.v. over bovenstaand onderwerp: «Reeds lang beeft het in mijn voor nemen gelegen, eens te dezer plaatste te gewagen van een verschijnsel, dat, al is het veel ouder dan de Drankwet toch gaandeweg meer de aandacht trekt; de vervalsching namelijk van de dranken, die als genotmiddelen worden gebezigd. De verdunning van sterke dranken met watei in die mate zelfs, dat de jenever in de karaffen blauw ziet van ellende, laat ik onbe sproken maatregelen tegen een stevig gebruik van de pomp of van de leidingskraan behooren niet eens over wogen te worden. Maar ernstige overweging verdient de vermenging van jenever, brandewijn en dergelijke dranken met vochten, extracten en essencen, die niot enkel prikkelend worden, maar die tevens de gezondheid en het levenderdrinkers bedreigen en voorts hem voert tot een soort razernij, waarin zij tot aller lei euveldaden in staat zijn. Tegen de gewelenlooze kroegbazen, die niet aarzelen, uit vurig winstbejag hunne klanten te vergiftigen met op gevaar lijke wijze vervalschten drank, behoorde de wet meedoogenloos strenge maat regelen te nemen. Dat zou een heele verbetering in den toestand kunnen brengen. Geldboete en verbeurdver klaring van drank werken niet gevoelig genoeg. Sluiting der inrichting voor 14 dagen bij eeiste en definitieve bij tweede overtreding zal er echter den schrik wel onder brengen. Naiuuilijk ligt het geenszins in mijne bedoeling, dit thema verder uit te wei ken indien de Hooge Regeering in deze weinige'regelen aanleiding mocht vinden, om eens een orideizoek te doen instellen naar dit wijd verlakt en alom voorkomend ellendig kwaad van di ank vervalsching, zou ik mij ge lukkig achten, deze regelen te hebben geschreven. Maar dan late'de Regeering het niet bij onderzoek naar de vervalsching van spiritualiën, doch doet de naspo- ringen ook uitstrekken totdeoveiige dranken, rnet te vergeten tot de als «alcoholvrije» dranken in den handel voorkomende vochten. Met geendranken wordt wel meer geknoeid dan met de zoogenaamde alcoholvrije dranken. Zij bevatten vaak van alles: salicyl, boorzuur, rattenkruid, sacharine, sapo- nine, klapiozensap, kunstmatig bereide aethers enz. doch geen vruchtensap en suiker. De suiker wordt door schare in vervangen en door allerhande mid deltjes weet men geur, kleui en smaak zoo na te bootsen, dat de zuiveie frambozen-, citroen- of gemberlimo- nade meent te proeven. De Volksbond tegen drankmisbruik liet ver over de honderd soorten alcoholvrije dranken onderzoeken en er waren er bij die 7, 60, 8 en 8.10 percent zuiveren alco hol bevatten, dus bijna driemaal zoo veel als gewoon lager bier. Het voorbeeld van den Volksbond woidt in den laatsten gevolgd door deFriesche propaganda-commissie van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Deze commissie liet tot heden 46 merken onderzoeken Geen enkel is absoluut vrij van alcohol bevonden. Het alcoholgehalte liep van 0.03 pet. tot 11.41 pet. Tien soorten bevatten meer dan 0.60 pet. alcohol; de Hol- landiawijn 11 41 pet. Toch wordt deze als alcoholvrij geannonceerd. Van de 42 merken, die eerst aan een onderzoek werden onderworpen, was er slechts een, dat geen salicyl- zuur bevatte; in 18 werd sacharine aangetroffen, terwijl alle door aniline- kleurstof waren verontreinigd. De onderzochte kogelflesschen bevatten alle een sterk schuimende vloeistof, hetwelk den indruk moet geven, alsof men met echte vi uchtensappen te doen heeft. Inderdaad wordt dit ech ter veroorzaakt door sporen saponine- houdende stoffen, die, omdat te afkomstig zijn uit onzuivere zeephout- extracten, tot de hoogst vergiftige stoffen moeten worden gerekend. Volgens het jaar» erslag op de volks gezondheid over 1907. bevatten van de 17 soorten vruchtensappen en alcohol vrije dranken, onderzocht door den phai maceutischen inspecteur van Noord-Holland en Utrecht. '14 salicyl- zuur, werden in een fluorverbindingen aangetroffen, bevond zich in 9 monsters sacharine en waren zes kunstmatig gekleurd. Hetzelfde verslag meldt ook. dat een fabrikant van limonade en spuitwater voor de bereiding daarvan onzuiver water gebruikte. Fruit. Men meldt ons uit de betuwe: De afgeloopen week was voor de Betuwe geen voordeelige. Door den plaats gehad hebbenden storm is enorm veel fruit afgewaaid en deze afgevallen producten brengen f22.50 per H.L. minder op, zoodat de pachters hier door groote schade lijden. Hoewel de vrucht is uitgegroeid en rijp is kan het afgevallen fruit niet tegen lang bewaren. Bij de ontstane kneuzingen door het vallen gaat de vrucht spoedig aan het rotten en moet daarom spoedig worden opgeruimd. Er heerschte dan ook een levendige handel, te meer daar velen thans hun winterprovisie inslaan. De groote schaarschte van groenten en koolsoorten schijnt een machtigen invloed te hebben op den fruithandel, want ieder haast zich wat fruit te koopen. De afgewaaide vruchten gaari dan ook vlug van de handde buiten landsche handel wordt dan ook leven diger. Prijzen blijven hoog en vast. Goudremetten golden f5 75 6.75 per H.L.; bellefleurs f5.507sterappels f 6.507.50paradijsappels f 67 10 zoete appels 13.50—4.25; holappe's f 4.25stoofperen f 3.506Bon Louis f 1518.50; Beurré euren f911; Maagdeperen le qualiteil f8.75; 2e qual. f55.75. Steeds blijft er groote vraag naar goede, gave winterappelen en -peren. 't Fijne fruit brengt ook veel geld op; hoewel 't beschot lang niet zoo groot is als andere jaren, zijn de financieele resultaten zeer bevredigend. Prijzen waren op de veilingen als volgt, rnet voldoenden aanvoer. Hand- peren 4'/i7 cent per pond;calbas- peren 5ö'/j ct.lequaliteit Maagde peren 7>8 cl.2 qual. 4'/t 43/» ct. Angletenepeien 33/i 4 ct.vijgperen .4 'li ct.; bergamotperen 45 ct. Beurré Clairgeau 4'/t ct.BeuiréDuel 53/» ct.Bon Louisperen 4 5'/» ct,; Herfstsuikerpereri 33/»5'/i ct.; Pruis Hemliikperen 5'/i ct.Marie Louise- peren 10—15 ct.stoofperen lequal. 4'/»43/» ct.; 2e qual. 23/t 3'/j ct. De aanvoer van verschillende ap- pelsooiten neemt steeds toe en vinden willige koopers; zoo golden goudrei- netten 3 6'/» ent. per pondroodjes 6 cent; paradijsappel 3i'l' c.zuie ö3/» c., 2e qual. 5 c.Princesse nobles le qual. bellefleurs 33/i c.citroen appels Ie qualueit 9'/» c.2e qual. 6V» c.zure pippelings 6'/j c. Nog vele andeie soorten weiden aange voerd, die eveneens hooge pi ijzen opbrachten. Aanvoer van andere producten was bevredigend, prijzen zijn en blijven hoog: voor groenten en koolsoorten worden ongekende prijzen besteed. Tomaten deden 5'/»73/» c. per pond; augurken 1015 c. per 100 stuks; naten '1327 c.; meloenen 1775 c. per stuk. De komkommeis aanvoer neemt bij de week af. doch de prijzen zijn stij gende; le qualileit groene golden 8 cent per stuk; 2e qual. 4'/j c.3e qual. 1—1 c.witte 6'/j cent. De verkoop der ten toon gestelde vruchten op de zoo goed geslaagde fruittentoonstelling te Eist bracht veel geld op en de koopers kunnen voor zeker met dit fruit góede reclame maken. Zoo bracht o. m. de inzending van de afd. Zuid-Beveland van de Ned. Pomologische Vereeniging (2e prijswinner collectieve inzending) t 135 op, de inzending Westland, waar- onper 'n zeer schoone collectie di ui- ven, f '145; lafelperen van de inzen ding der Veiling Vereen. Over- Betuwe f 35 enz. Yoor Huis en Hof. Men heeft bij ons te lande nog .vaak de gewoonte om het vleesch te koken en schijnt niet te weten, dat gebraden vleesch oneindig beter verteerbaar is en meer voedingswaarde heeft dan gekookt. Voor soepen gebruikt men in de Fransche keukens dan ook veel liever vleeschexti act dan het vleesch, dat door gewoon uitkoken niet zoo veel voedingswaaide afgeeften boven dien minder verteerbaar woidt. Daar koude gekookte eieren gewoonlijk niet in den smaak vallen, zullen we onze huismoeders een goeden raad geven. Wanneer gekookte eieren koud geworden zijn, kan men ze zonder gevaar, dat ze baid zullen worden, gerust even in kokend water leggen. Haalt men ze er na verloop van één minuut weder uit, dan zijn ze door en door warm, doch niet harder geworden, 't Klinkt raar, maar 't is toch zoo Hebt ge hinder van natte muren? Plant er dan klimop tegen, dit zuigt alle vocht uit de fondamenten en beschut tevens de muren tegen regen Bevinden zich muizen in uw huis? Leg dan op de bezochte plaatsen wilde kruizemunt, daar hebben ze een hekel aan en ze vluchten. Ge vindt de plant overal langs slooien en vaarten en kunt ze ook bij den drogist koopen. GedachtenDe meeste menschen hebben het zoo druk met het over tollige, dat zij het noodzakelijke ver- waarloozen. Leer uw kinderen strijden en worstelen tegen het slechte humeur, dien doodsvijand van huise lijk geluk en huiselijker! vrede. Laat er zonneschijn in ons hart, al zouden wij middelen van geweld in het werk moeten stellen om de hinder lijke wolken te verdrijven.De ware belooning van 't lielbebben is: nog meer liefhebben. Eene moeder, die haar kinderen goed opvoedt, doet meer voor de goede zeden, dan alle redevoeringen en boeken van alle zedenmeesters samen. In de Juli-afl. van «Revista Vege- tariana Naturahsta" wordt een en ander medegedeeld omtrent de be langrijke ioI, welke vruchten bij het genezen van allerlei ziekten kunnen 'nnemen. Vooial de druif schijnt een groote geneeskundige waarde le be zitten en wordt in verschillende bui- tenlandscbe sanatoria systematisch, vooral bij bet behandelen van maag ziekten, enz., gebruikt. Aaidbeien schijnen zeer goed te zijn tegen jicht en het sap der citoen ter bestrijding van rheumalische aandoe ningen. Odskrvator. RECLAME. Cll Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CER ATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feit is 'tdat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. (Mr. S. G. m Weideren Baron Remers) KORT EGE ACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Effecten. Credieten. Incasseering van Wl3sels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Deposito's Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. ZUIVER WOLLEN: HALFWOLLEN-: KATOENEN-TRICOT-: RAMEH-EN NET-! QNDËRGOEDEREN Vi Fabrikaat WJansen C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70. Lammson Bouwer Co. Munrhuizen 39 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3