BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. indien zij haar ontwerp toch mocht willen doorzetten in bet belang eener invaliditeitsverzorging, waai van de verwezenlijking nog ten eenenmale onzeker is, bij de komende verkiezing op een dankbare meerdeiheid onder de kiezers kunnen rekenen? ZD© Oorlog1. De toestand. De Italiaanscbe troepen hebben, naar de berichten uit Italiaausche bron doen zien, de stelling die door de doorbraak van de Ued Medjenin moest worden ontruimd, ongeveer twee kilo meter van de stad, weder bezet, zoodat de Italïaansche linie weder gelijk is aan die, welke op *26 Oct. bezet was. De telefoongeleidingen tusscben de verschillende verdedigingsposities en 't hoofdkwartier zijn hersteld, en de verdedigingslinie is overal verbeterd. Het bleek dat de schade, door de overstrooming aangericht, niet heel groot is. Slechts is het moeilijk door de woelige zee de levensmiddelen en de andere goederen, die uit Italië zijn aangevoerd te ontschepen. Het blijkt, dat de Turken voor Tripolis een leger van 2000 Arabieren onderhouden, die goed gevoed en betaald worden. Maar men verwacht dat de regen, die den inboorlingen zeer welkom is omdat zij daardoor hun land kunnen bezaaien, vele Ara bieren tot vertrek naar hun woon plaats zal aanzetten, om hun land te gaan bebouwen. In dat geval zullen de Turken slechts de eigenlijke troepen overhouden en de Berbers uit Sahel, die van Turksche oorsprong zijn. Uit Homs komen bevredigende berichten voor de Italianen over de po litieke en militaiietoestanden. Wegens gebrek aan levensmiddelen en door desertie zouden daar oneenigheden ontstaan zijn tusschen Turken en Arabieren. Volgens de jongste berichten zouden de Turken over geen bemiddeling der mogendheden beraadslagen, daar zij geen reden hebben bun houding op te geven en alle stappen van Italië met kalmte tegemoet kunnen zien. Tripolie. Dat de overstrooming van de Med- jenin-rivier alleen de Italianen ge dwongen heeft, bun positie bij de Boemeliana-bronnen op te geven, is natuurlijk door de Turken tegenge sproken. Den 16en November werd uit Tripolis officieel naar Konstanti- nopel bericht: «Gisterenmiddag verliet de vijandelijke vloot de haven. Onze troepen maakten van de gelegenheid gebruik, de onlangs wegens de over strooming door de Italianen uitge kozen stelling El Hajadi bij Boemeliana plotseling aan te vallen. De Italianen werden na een bajonet-gevecht terug geslagen. Zij hadden meer dan 400 dooden en gewonden. Drie-en-twintig soldaten en een officiei werden gevan gen genomen. Wij verloren 130 man, maakten 70 geweren buit eri schoven onze linie zoo ver vooruit, dal wij hopen met Gods hulp de stad te her overen, wanneer het slechte weer de vloot voortdurend op een afstand houdt. De stam Elneritsj is beden aangekomen. Dit stelt ons in staat, de bijna volkomen ingesloten stad aan alle kanten tegelijkertijd aan te vallen. Door de overstrooming van de Medjenin-rivier zijn niet alleen de Italïaansche verschansingen onbruik- om eerst meer lucht te scheppen, toen het rijtuig eindelijk stil hield. Terwijl Fulton uit het rijtuig werd getild, in den gang van het huis ver dween, en het ledige rijtuig weer wegreed, zag Lobster om zich heen, en wist spoedig waar hij was. Inbrekers zijn gewoonlijk goed bekend met de plaatselijke gesteldheid. «Hm," zeide hij zacht voor zich, «zoo ik mij niet vergis, ken ik dit huis. Daar is de toren, daar de oude kerk, niet ver van daar ligt een der straat einden van de Five Points, dit is het achtergebouw van het vuile huis, waarin de man met de brieven ver dween maar wij moeten toch de localiteit nog iets nauwkeuriger be kijken." Lobster ontdeed zich van zijn man tel, wikkelde een gedeelte er van als tot bescherming, om zijn linkerarm, nam zijn mes in de rechterhand en ging, voorzichtig van de schaduw der huizen gebruik makend, 't geen echter bij de heerschende duisteruis onnoodig scheen, op den open deur ingang toe. Hij bereikte hem, bleef staan, luisterde een oogenblik naar buiten en verdween toen, daar alles in de rondte stil bleef, in de duisternis. Een oogenblik later baar geworden, doch is erookgroote schade toegebracht aan de stad zelf. Vele gebouwen hebben zeer te lijden gehad, o.a. het stadhuis. Dat de Italianen gebrek aan drink water dreigt, nu de Boemeliana-bi on niet meer in hun bezit is, blijkt het duidelijkst uit het feit, dat de Italï aansche regeering een stoomboot stuurde voor het transport van drink water naar Tripolis. De «Armandoa laadt thans in Napels 600 ton water. Eerstdaags vertrekt de vierde divisie, onder bevel van generaal Trombi, van Napels naar Tripolis. Cholera. Volgens de »Secolo« zijn dezer dagen van de 1300 Arabische gevan genen op het eiland Treniti, 80 aan de cholera gestorven, 70 liggen er nog ziek in het hospitaal. Het vonnis tegen prinses Louise. Donderdag heeft de tweede burger lijke kamer van het Hof te Brussel uitspraak gedaan in het proces van prinses Louise van Saksen-Coburg- Kohary tegen den Belgischen Staat, over de erfenis van haar vader, wijlen koning Leopold II van België. Het zeer uitgebreide vonnis de voor lezing duurde twee uren bevat tal van zeer merkwaardige overwegingen. In hoofdzaak bepaalt bet, dat de Niederfullbach-stichting, door Leopold 1 opgericht om een klein domein te behouden in de nabijheid van Coburg, waaraan persoonlijke berinneringen verbonden waren; door de Belgische rechtspraak als niet bestaanbaar moest worden geacht, en dat dus de gelden, meubelen en kunstvoorwerpen door koning Leopold II bij testament van 13 December 1909 aan de stichting vermaakt, moeten worden terugge geven aan de erfgenamen. Dit legaat wordt op een waarde van 1,5 rnillioen francs geraamd. In zooverre kregen dus de eiscbe- ressen, prinses Louise en haar zuster prinses Stephanie, thans gravin Lonyay, gelijk. Maar in de hoofdzaak werden bij afgewezen uit de Congo- speculaties van den Koning, en door hem aan den Belgischen Staat, aan fondsen ter versiering en uitbreiding en addere instellingen vermaakt, wor den door het vonnis beschouwd als niet lot de erfenis te behooren. De Koning heeft 14 millioeu aan zijn erfgenamen nagelatendat was het hem toegekomen vaderlijk erf deel. De Gongoleesche fondsen be hoorden niet tot 's Konings particuliere vermogen, maar waien uitsluitend voor België bestemd. Op dien grond werd de eisch tegen den Belgischen Slaat afgewezen, evenals die legen baron Gofiinet, waarvoor de noodige bewijzen niet waren geleverd. De prinsessen zullen tegen dit von nis van het Brusselscbe Hof booger beioep aanteekenen. De president van San Domingo vermoord. Een Woliï-beiicbt uit San Domingo meldt, dat de president der Dommi- caansche Republiek, generaal Ramon Caceres, vermoord is. President Caceres van San Domingo is ernstig gewond, volgens de berich ten van den Amerikaanschen zaak gelastigde. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op een schriftelijk ingediende vraag sprong bliksemsnel en onhoorbaar een schaduw over de straat, en verdween ook in den gang van het huis, als een spook dat in zijn graf terugkeert. Lobster trad uiterst voorzichtig voor waarts. Hij tastte langs de muren en onderzocht met den vooruitschuivenden voet altijd eerst den grond, voor hij dien betrad. Zoo bereikte hij zonder te struikelen, zonder eenig gedruisch te makan, de eerste treden van een trap. «Hier gaat het naar den kelder," zeide hij voor zich, «want de muur is vochtig en de lucht wordt zwaar en het liekt hier vunzig." Hij omklemde zijn mes vaster en ging tastend, voorzichtiger dan eerst, een tiental treden af, toen plotseling hem iets zwaars als een zak op den rug viel en hij, onder den druk zwich tend, verscheidene treden nederstortte. Daar een vallende instinctmatig de armen vooruitsteekt en de handen opent, zoo verloor hij zijn meshij had ook geen tijd lang naar het wapen rond te tasten, want hij voelde zich door twee forsche armen omklemd en als een kind van den grond omhoog geheven. Met een zachten vloek in de Itali- van den heer Limburg, of de Regeering bereid is, de personen in Rijksdienst, met het oog op de thans bestaande duurte der eerste levenshoeften, gelde lijk tegemoet te komen, heeft minister Heemskerk, tijdelijk voorzilter van den Raad van Ministers, geantwoord met een verwijzing naar de desbe- ;i effende mededeeling in de Memorie van Antwoord op de Algemeene Be schouwingen bij de Staatsbegrootmg voor 1912. liet Burgemeestersambt een «eerambt"? Van verschillende zijden vernamen wij weder de opmerking, dat het burgemeestersambt niet behoorlijk bezoldigd behoeft te worden, omdat hel is een veerambt«. Het valt te be treuren, dat deze legende, zelfs bij sommige gemeenteraadsleden, nog altijd ingang vindt. Wat is een »eerambt«? In den regel hecht men er de beteekenis aan, dat het is een ambt, waardoor iemand eer ten deel valt, maar gewoonlijk met geene of een zeer onvoldoende bezoldiging. Nu kunnen wij ons voor stellen, dat men vroeger in de kleinere gemeenten bieronder ook wel het burgemeestersambt bracht. De bur gemeesters werden meestal uit de ingezetenen benoemd. Hij, die het hoogt in aanzien stond, kwam in de eerste plaats voor benoeming in aan merking. Op bekwaamheid behoefde toen niet zoo zeer te worden gelet als thans. De betrekking vorderde meestal niet den geheelen persoon. Thans mag het ruet meer voldoende zijn als men tot de aanzienlijksten in de gemeente en niet bepaald tot de domsten of minst ontwikkelden be hoort. De bemoeiingen van de gemeen ten, ook van de kleinste, hebben zich vooral de laatste 10 a 20 jaien on gelooflijk uitgebreid. Nog voorduierid belangrijker wordt de plaats der ge meente in ons staatsbestuur steeds omvangrijker en moeilijker hare taak. Het is thans voornamelijk om hard te werken, dat men benoemd wordt tol het zeker eervolle ambt. Het algemeen belang vordert, dat men er in vinde een levenstaak. Veel studie is noodig om een genoegzaam bekwaam burgemeester te kunnen zijn. Het gezegde, dat iemand best burgemeester kan zijn als hij maar een goed secretarie heeft, is zeer ver keerd. Wij willen het liefst als een overblijfsel uit den goeden ouden tijd beschouwen, dat nog herhaaldelijk personen, die vari gemeentezaken geen verstand hebben, tol burgemeester worden benoemd, nat dojt het arnbt geen eer aan. Wij hebben wel ver nomen, dat menige benoeming ge schiedt »bij gebrek aan betei« Gevolg van hoogst onvoldoende bezoldiging? Bij een goede vervulling van het bur gemeestersambt, eerambt of niet, zijn gioote algemeene belangen betrok ken. Zijn zij verantwoord, die nog altijd redeneeren: het burgemeesters ambt is een eerambt, dus komt hel er bij de bezoldiging minder op aan ons duukl, neen. Houtsnijkunst. De Vereeniging tot bevordering van Friesche Kunstnijverheid en Volk- kunst heeft naar de «Leeuw Ct meldt een wedstrijd in het hout snijden uilgeschreven. Daarmee wordt niet bedoeld het kerjsnedewerk, doch het beeldhouw- weik in boog en laag reliëf. Het doel van den wedstrijd is de hier en daar aansche taal zocht hij zich los te maken, maar de mantel om zijn linker arm verhinderde hem al zijn kracht te ontwikkelen. Hij greep nu met de rechterhand naar den hals van den onzichtbare, om hem te worgen, maar even goed had hij dit met een stier kunnen beproeven. Hij greep een dikke, harde, pezige vleeschmass, welke zijn vingers niet konden omklemmen. Snel besloten drukte hij nu de vrije hand op neus en mond van zijn tegenstander, om hem door gebrek aan lucht te dwingen, hem los te latenmaar nu kwam hij er nog slechter af, want hij kreeg een vreeselijke beet in zijn hand, en brullend van smart en woede, liet hij nu herhaaldelijk zijne hand als een hamer, op het hoofd van den onzicht bare neder vallen. Dezen scheen dit echter evenmin lastig te vallen, als eene kindermeid de hand van het ondeugend kind, dat zich niet te bed wil laten brengen, en als zoodanig kind werd Lobster door een geheele duister ruimte voortgesleept. Na eenige oogenblikken stond de man in de duisternis stil, trapte vervolgens, zoo als men aan het geraas waarnam, een waarschijnlijk aan een kier staande deur open en wierp, zonder verdere in Friesland vetspreide houtsnijders op te wekken tot het geven van een proef hunner kunstvaardigheid. Enkele mooie stukken van deze oude Friesche kunst uit het Friesch Museum en uit particulier bezit zijn tot voorbeeld aangegeven en daaruit kunnen de deelnemeis kiezen, wat ze willen maken. Het hout wordt gratis door de ver eeniging verstrekt, terwijl, zoo noodig, de werkstukken door een bekwamen meubelmaker in elkaar gezet worden. Ook worden photografische afbeel dingen van het uilgekozen vooi beeld kosteloos beschikbaar gesteld. Voor bet beste werk worden prijzen in geld uitgeloofd. Z. K. H. Prins Hendrik heeft het eerevoorzitterschap aanvaard van hei hoofdcomiié voor de oprichting van een standbeeld van stadhouder Wiilem III. Trekossen af! Zooals wel bekend is heeft de Ned. Heidemaatschappij in het district Deventer een 10 tal ossen en 3 Belgische paarden voor het te ver richten ploegwerk ter beschikking, doch waar de vraag naar trekkracht steeds grooter werd en bet verkrijgen van goede trekossen moeilijk, werd naar middelen uitgezien om aan het gebrek tegemoet te komen. Naar aan leiding daarvan heeft de adjunct-direc teur der Maatschappij een onderzoek ingesteld naar de bruikhaarheid van een in Engeland gebruikten motor- ploeg, met het gevolg dat de Nederl Heide-Maatscbappij het eerste dier werktuigen aan den arbeid doet stellen. Deze motorploeg heeft 6 scharen en werkt den giond bij het in werking stellen 20 cM. diep om. Worden slechts 2 scharen gebruikt, dan wordt dit cijfer verhoogd tot 45 cM. Het eerste zal er mede worden gewerkt op den »Engelenburg« te Brummen, het land goed van den Commissaris der Konin gin in Gelderland, den heer jhr. S. van Sitters. Volgens het rapport van den adjunct- directeur, den heer J. G. Bessem, moet de snelheid waai mede gewerkt wordt, zeer zijn te roemen. Reservekader infanterie en vesting-artillerie. Het eerstvolgend examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de vei bintenis als vrijwilliger van het reservekader bij de infanterie of de vesting-artillerie, zal gehouden worden op 7 Februari a.s. en zoo noodig, op een of meer volgende dagen Het examen wordt gehouden te 's-Gravenhage, Assen, 's-Hertogen- hosch. Bergen op Zoom,Leiden, Amers foort, Breda, Amsterdam, Arnhem, Leeuwarden, Haarlem, Nijmegen, Utrecht, Gorinchem en Den Helder, alwaar de slaven der legimenten infanterie en die der vesting-artilieiie gevestigd zijn, ten overstaan van eene commissie, door den betrokken regi ments-commandant te benoemen Aanmelden vóór 25 Januari a.s. bij den hoofdofficier van het reserve kader te 's-Gravenhage; Vereischte leeftijd niet jonger dan 17 en niet ouder dan 24 jaar. Voor verdere bijzondei heden zie »St.-CÏ.« No. 273. Zondagavond gaf de zangver- eeniging «De Blauwe Vaan« onder leiding van den beer H v Rheenen complimenten, den gegrepene in een pikdonkere ruimte. Lobster viel hard op den grond neder en voor hij tot zijn bezinning kon komen, hoorde hij de deur dichtslaan en grendelen. De gevangene behoefde een lange poos, om van zijn schrik en den plot- selingen val te herstellen en zijne oogen aan de duisternis te gewennen, die hier heerschte. Toen hij lang zamerhand zijne oogbollen had verwijd, zag hij de donkere omtrekken van meubelen en de koolzwarte wanden van een eng vertrek dat was alles. Hij zocht in zijn zakken naar het lucifersdoosje, dat hij steeds bij zich droeg, maar 't was nergens te vinden, 't kon bij het vallen van den trap uit zijn zak zijn geraakt. Nu moest dus het zintuig des gevoels hem helpen. Hij stond pijnlijk op en onderzocht het eerst de deurdeze was van zeer hard hout gemaakt, met ijzer beslagen, sloeg naar binnen open, en was ten overvloede in een steenen, in plaats van in een houten kozijn gevat. Nu betastte hij de muren en zocht een venster, maar er was geen voorhanden, zelfs geen luchtgat. Wordt vervolgd.) een uitvoering in de groote zaal van Amicitia. Het was zeer vol. Mevr. A. KinkerBierenbroodspot bespeelde de piano en had veel succes, evenals Mej. Schickendantz, die een rnooi sopraangeluid liet hooren. De heer J. A. Lentz toonde een vaardig viool speler te zijn. Ook »Ajax«, de gym- nastiekvereeniging onder leiding van den heer De Jong, liet ons in ver schillende nummers zien, dal ze al heel wat presteert. Onder dankzegging sloot de heer Groenveld dezen goedgelukte avond. De zilveren medaille voor 24- jarigen trouwen dienst is toegekend aan korporaal-tamboer J. C. Haarman, van het 5e regiment infanterie. Mejuffrouw J. R. Stolberg is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school te Barneveld. Door het op bol gaan der twee voor zijn kar gespannen paarden, sloeg Maandagmiddag een buitenman zóo hevig tegen een boom op den Arn- hemscheweg.dat hij bewusteloos moest woiden binnen gedragen bij dr Ka merling, die hersenschudding consta teerde. De heer Eysink deed den patiënt per auto naar Hamersveld terug brengen. De beer N. Hazendonk is be noemd lot tijdelijk organist der Evang. Luhtersche kerk. Trekhonden. Een onzer abontiés vraagtZou bet niet zoover kunnen komen, dat een hond, te bezigen als trekhond, van stads- of rijkswege door een veearts worden gekeurd en van een niet te verwijderen merk of penning kan worden voorzien? Eerst dan zullen sterke honden voor het wei kin staat worden gebruikt, en is van afbeulen en aftobben geen sprake meer. Wij geven het denkbeeld gaarne ter overweging. Hedenavond wordt in bet café «Het Boompje« een biljartmatch ge houden tusschen Utrechtsche en Amersfoortsche spelers. De strijd om het zilveren kruis met de zes zilveren medailles beloofd warm te zullen worden. Quick speelde Zondag te Nijmegen gelijk spel tegen N. E. C. en klopte op Birkboven Voorvvaarts« met 81. Aan het internationale spring concours te New-York nemen ook eenige Nederlandsche officieren deel. Luitenant baron Van Voorst tot Voorst won Zaterdag den eersten prijs met «Black Paddy» van dr. Bemel- maris, terwijl luitenant Labouchère den derden prijs behaalde met «Dread nought». Er waren niet minder dan 124 deelnemers. Niettegenstaande een hevigen wind deed aviateur Van Meel op Soesterberg gisternamiddag twee heel mooie vluchten. Bij zijn eerste vlucht nam hij als passagier mede de heer Th. Moussault, die onder het vliegen eenige photo grafische opnamen maakte. Bij zijn tweede vlucht vergezelde hem de heer H. Weytland, luitenant der huzaren. De landing na de tweede vlucht werd eenigszins bemoeilijkt doordat het reeds bijria donker was. Toch verrichtte de uitnemende aviateur de landing bijzonder mooi. Te Zeist is hotel «Boschlust" hedennacht afgebrand. Alleen de mu ren zijn blijven staan. Kees Donker gevat. Men herinnert zich de uitbreking uit de gevangenis te 's-Hertogenbosch in den zomer van dit jaar en de ver- geefsche moeite, die een tijd lang is gedaan om de daarbij betrokken per sonen te vinden. Een van hen, de beruchte Kees Donkpr, die nog 10 jaar gevangenisstraf tegoed heeft, is gisteravond hier gepakt onder bij zondere omstandigheden. De bakker A. P. van Gooi in de Sionsdwarsstraat, gisteravond thuis komend met zijn gezin, zag op de toonbank een geldmandje staan en ontdekte ook andere sporen die op inbraak wezen Nog toefde het gezin in den winkel, toen uit de woon kamer een inbreker naar beneden kwam en uit de voordeur ontsnapte Een tweede volgde, die, toen hij door de vrouw van den bakker werd vast gehouden, onmiddelijk een revolver op haar richtte, zoodat zij losliet.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2