V oor een dame zoowel ais voor een heer is een goede een practisch In ruime keuze voorhanden in SLOTHOUWERS BOEKHANDEL. ïtöi&A. Yoor Huis en Hof. Advertentiën. SOCIËTEIT AMICITIA. Maandag, 27 November, 8 nar Tooneelspel van Hendrik Ibsen door de N. V. Bet Tooneel. Ook deze verdween uit de voor deur, doch werd door den bakker hardnekkig vervolgd. De vluchteling richtte op zijn vei volger vier schoten waardoor de laatste een schampschot beliep in het been. Inmiddels waren een paar politie agenten toegesneld, van wie een den woesteling met zijn wapen tegen den grond sloeg. Deze kon gearresteerd worden en,hleek bij onderzoek, schoon hij zich door het verven van zijn haar en het dragen van een blauwen bril onherkenbaar had trachten te maken, de voornoemde Donker te zijn. Volgens zijn verklaring zou hij al die maanden te Rotterdam hebben vertoefd Op bem werd een horloge en geld gevonden van diefstal bij den bakker afkomstig, benevens nog andere voor werpen, die later bleken gestolen te zijn in de Taborstraat. Terwijl juffrouw Van Gooi alleen thuis was gebleven, was nog een derde gewapende inbreker te vooi- schijn gekomen, wien het ook gelukte te vluchten. Van deze twee is nog geen spoor ontdekt, maar inmiddels is met de arrestatie van Donker een goede vangst gedaan. Gedenkraam Universiteit Groningen. De jury, bestaande uit de heeren Victor de Stuers, H. W. Mesdag en Vrijman, voor de internationale pi ijs- vraag voor een gedenkraam in bet Academiegebouw te Groningen, heeft haar rapport aan hel College van Curatoren uitgebracht. Ingekomen zijri 24 ontwerpen, voor het meerendeel fiaai van teekening en geslaagd van kleur. Jammer is echter, dat vele overigens verdienste lijke inzendingen buiten aanmerking moesten blijven wegens het gebrek kige van hare compositie Dit vond blijkbaar zijn oorzaak in de neiging om zoo mogelijk alle als inlichting bij het programma verstrekte mededee- lingen in bet ontwerp op min of meer lealistische wijze weer te geven. De jury is eenstemmig tot de con clusie gekomen, dat ter bekroning met den eersten prijs dient te worden voorgedragen het ontwerp »Deo Pa triae Academiae*. De samenstelling van dit ontwerp is eenvoudig, rustig en zinrijk. Het hoofdtafereel stelt voor Ubbo Emmius en de stichting der Univer siteit: onder dit tafereel staan eenige vrouwenfiguren dragende de modellen der verschillende gebouwen waarin de Hoogeschool in den loop der tijden gehuisvest is geweest; de deelneming der Gronmgsche studenten aan de verdediging van stad en vaderland wordt door kinderfiguren met krijgs attributen op geestige wijze symbolisch in herinnering gebracht. Behalve de compositie zijn ook de teekening en de kleurenbebandeling meesterlijk en in het juiste karakter zoodat dit ontwerp niet slechts relatief, maar in absoluten zin de bekroning waardig is. Eenige wijzigingen worden door de jury in overweging gegeven. De tweede prijs werd toegekend aan het ontwerp »Vetbum«, dat fiaai van teekening is en vpel verdienstelijks vertoont. Voor den derden prijs wordt het ontwerp »Lüce« voorgesteld. Dit ontwerp biedt een rijker kleur- schakeering dan het hiervoor behan delde, doch de compositie is wat ver ward, hetgeen den algemeenen indruk minder gunstig doet zijn. Behalve de drie voornoemde ont wei pen tiekken verschillende andere de aandacht, als: Craftsman I en II en Hilda of Whitby, waarvan de com positie beslaat uit een aaneenschakeling van kleine tafereeleo, die, hoewel op zich zelve niet zonder ve-dienste, te zamen geen goed geheel vormen; de teekening der figuren tntusschen is voortreffelijk; ook blijkens de bijge voegde studiën. Matri Meae. De aichitecturaleopzet van dit omwerp is loffelijk, maar het teekenwerk, vooral dat der figuren is te zwak om bet voor eene bekroning in aanmeiking te kunnen brengen. Sophia. In tegenstelling met het hiervoor behandelde ontwerp is het teekenwerk en speciaal dat der figuren voortreffelijk; de compositie daaren tegen is verward en laat veel te wen- schen over. Bijzondere vei melding verdienen nog de ontwerpen: Roos in ciikel (geteekend). Vitri pictor. Ubbo Em mius. De vervaardigers der bekroonde ont werpen zijn: Motto: Deo Patriae Academiae: Rudolf und Otto Linne- mann, Frankfurt a/Main. Motto: Ver bum: D. J. van der Laan, Rotterdam. Motto: Luce: H. Rosse, Den Haag. De ontwerpen zullen in de Aula der universiteit worden teri toon gesteld van 21 November tot en met 5 De cember as. Ons volkslied in het Franscb. Ons «Wien Neêrlandsch Bloed« is niet alleen in het Franscb vertaald, doch zijn melodie is gebi uikt als wijze voor een Frausch vredeslied. Het tijd schrift «Neerlandiarr doet hieromtrent eenige mededeelingen. Bij de vertaling werd bij de Parijsche uitgave deze inleiding gevoegd: «Het Hollarrdsche volkslied dag- teekent uit denzelfden tijd als de Brabanrjonne. Het werd getoonzet door den heer Wilms (overleden in 1847), die daarvoor een jaarlijksche toelage ontving van de Hollandsche Regcering. Vertaald door den dichter Legrand, weerspiegelt deze statige zang in woord en muziek geest en karakter van dat krachtige Neder- landsche ras, innig gehecht aan 2ijn bodem en aan het voorvaderlijk geloof, ten koste van zooveel snijds en bloeds bewaaid.a Opmerkelijk is, hoe een Franscb geleerde indertijd op de wijze van het Wien Neêrlandsch Bloed een Vredelied gedicht heeft. Het draagt den titel »La Frater- nelle«, Chant de Paix, par un enfant des Paris, sur fair national hollandais »Wien Neêrlandsch bloed in de aders vloeit» enz. en is gedrukt te Amster dam, 20 Maart 1848. Over dit nenfant de Paris« wordt meegedeeld, dat zijn naam Desgenet- tes luidde, en dat hij gedurende vele jaren ook oris land bereisde, waarvan hij het karakter en de zeden leerde waaideeren en waar hem hartelijke vriendschapsbanden tot zijn dood, in 1878, bonden, zooals wel uit deze dichtregelen blijkt: Ma patrie est aux lieux, oil sont les [gens que j'aime, La Hollande, a ce compte, est aussi [mon pays. En ook in dit versje sprak de Fransche dichter zijn gevoelens tegen over ons land uil: La Hollande. Malgié sa langue un peu baroque Ses fumeurs, son apre climat Et tout ce qui parfois me choque Le gout, l'oreille ou lodorat: J'aime la tere oü le Batave Oppose un mui de paille aux flots A ia brume oppose une cave De vins du Rhm et de Bordeaux... Mais par-dessus toute autre chose, J'aime ds ce bon peuple ami Les jeunes filles au teint rose Les vieux maiins au teint bruni Het is gedateerd: Middelburg a v ril 1831. Branden. Een zware brand heeft Maandag gewoed te Sangerhausen. Een groote rnoutfabriek is volkomen in vlammen opgegaan. Diie menschen kwamen bij het blusschingswerk om, 8 werden gewond, van wie enkele ernstig. De totale schade wordt geraamd op 3 rnillioen Mark. Zondagavond ontstond te Münster in Westfalen brand in de oude Martini kerk, die kort geleden met kosten van honderdduizenden Marken geheel ge restaureerd was. Maandagavond laat was men het vuur nog niet meester De toren was reeds ingestort. Ver schillende huizen in den omtrek wer den eveneens een prooi der vlammen. De „Brandaris". Een aardige gekleurde plaat heeft de firma Goedkoop doen maken van de nieuwe door haar gebouwde motor reddingboot »Btandaris«. Men kent zooveel voorstellingen van ouderwet- sche reddingbooten, die hun scboone laak vervullen, op deze plaat ziet men de moderne reddingboot in functie. Zooals men weet is de «Brandarisn geleverd aan de Noord- en Zuid [lollandsche Reddingmaatscbappij en reeds sinds eenigen tijd le Terschelling in dienst. Van saccharine Men weet, dat saccharine een zoete stof is, getrok ken uit steenkolen, en daarom ook wel teersuiker geheeten. Er is al veel over geschreven en gesproken, of deze stof onschadelijk voor de gezondheid mag heeten. Op het lGde congres voor geneeskundigen, door Dr. Born- stein uit Landech eenige proeven met S. medegedeeld, welke hij op zijn eigen persoon had genomen, waarvan de slotsom was, dat de z e stof niet zoo onschuldig is, als algemeen wordt aangenomen. L. W. A. schrijft in de »W. C." in een artikel over het zingen o.m. Wil ons volk zingen, dan moet het dat ruwe onbeschaafde ïlallen" langs de straat (en dat doet niet alleen Jan Hagelnalaten. Het moet zangerig leeren spreken, zooals Limburg dat doet. Het moet levensblijheid behouden en.... matig zijn. Hoor een kleine kleuter zijn vreugd vertolken aan zijn moeder met veel gebaar en schitterende oogjes, in alle tonen, waarover hij beschikt: wat oorenweelde voor een muzikaal hoor der, dat gorgeltje van zoo'n kleine! Waarom verliest men op later leef tijd dien klank in de stem? Men wordt nnurksig," gemelijkmen verdrijft huiselijkheid en gezelligen kout; men Dzorgt" voor alles, behalve voor eeri helde ^binnenkamer", de vroolijkheid is op de.flesch." En verder schrijf! hij nog, wat door zangers en niet- zangers ter harte genomen mag wor den vEen vroolijk gemoed, zin voor orde en netheid, zorg om steeds in nfeeststemming" te zijn, het zonnige zoeken en den schaduw mijden, en bij dat alles een standvastige (niei saanstellerige") zorg om met de noo- dige stembuiging te spreken en hei eentonige, dat een oplatte" ziel ver raadt, te weren,ziedaar wat zan gers kweekt." Veelmaals ontstaat brand door eigen schuld en onvoorzichtigheid. Het vol gende mogen we daarom elkaar nog wel vooi houden. Onthoud lucifers aan kinderen. Maak geen vuur aan met petroleum. Giet geen spiritus op kook- toestellen vóór deze geheel zijn uit gebrand en, liefst, afgekoeld. Maak niets met benzine schoon nabij een lamp en raak geen voorwerpen, die vochtig zijn van benzine, met een heet strijkijzer aan. Houd kachel en kookmacbine gesloten, opdat er geen vuur uitvalle. Maak geen kousjes en branders van de lamp schoon als deze brandt. Laat geen glas en karaf met water in de zon staan, dewijl het bre ken der zonnestralen werkt als een brandglas en kan het tafelkleed enz. in brand steken. Plaats een brandende lamp tijdens uw afwezigheid buiten bereik van kinderen, honden en kat ten. Werp nooit, ook buiten, een lucifer brandende weg. Trap een brandende sigarenpunt, welke ge weg werpt, uit. Zet geen licht of lamp op een tafelkleed, dat bij het opstaan kan worden weggetrokken Neem bij het braden van vet geen te groot vuur of een kleine pan, opdat het vet niet verkoke ol in het vuur spatie. Observator. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 8 Nov. tot en met den li November 1911. GEVESTIGD. J. Jorritsma van Oegstgeest naar Breedestr. 54. S. M. Aalberts van Haarlem n. Muurhuizen 117. J. F. Karreman v. Ermelo n. Puntenburgerl. 31. W. S. de Jong van Utrecht n. Westsingel 33. W. Mol van Zutpben naar Nicasiusstraat 22. M. J. van de Graaf v. Utrecht n. Weverssingel 22. J. C. van Dongen van Zierikzee n. Scherbierstr. 2. J. van den Hoven v. Hoogland n. Weverssingel 29. J. W. Koerselman van Laren n. Kampstraat 70. J. Pannebakker van Nederhemert n. Wjjersstr. 3. J. W. F. Jhr. von Schmidt auf Altenstadt van Leeuwarden naar Utrechtscheweg 97. L. Calis van Duitschland naar Muurhuizen 117. A. van der Weide van Rjjswijk n. Soesterweg 26. R. H. Johansen van Bussum n. Westerstraat 11. J. H. Johansen van Bussum n. Westerstraat 11. J. M. Johansen van Bussum n. Westerstraat 11. F. F..M. D. Morel v. Hilversum n. Wilhelmfnastr. 4. W. Eeden van Ouden Amstel n. Zuidsingel 9. G. Kedde van Njjkerk naar Utreehischeweg 94. J. Haarsma van Oegstgeest n. Scherbierslraat 13. J. G. Gerritsen van Utrecht n. Langestraat 19. G. Simons van Utrecht naar Breedestraat 64. J. M. de Groot van Kazerne (A'loort) naar Koningstraat 115. A. Schouw van Hoogland naar Utr.weg 92. H. E. Stieding van Twello naar Nieuwstraat24. D. F. G. Hamburg v. 's Bosch n. Krommestr. 44. W. A. Rjjndors v. Renswoude n. Langestraat 24. VERTROKKEN. N. A. van Dijk v. Kamperb.poort 7 n. Groningen. G. C. van der Hoef v. Scbimmelp.str. 44 n. Zeist. M. A. B. J. van der Hoef v. Schimmelp.str. 44 n. Harderwijk. M. P. Kok van Kleine Spui 66 n. Duisburg (Duitschland). P. van Beek van Bergstraat 4 naar Barnevetd. C. Bosman van Kampstraat 20 n. Den Haag. A. M. Leeuwe van Muurhuizen 117 n. Didam. J. Peters van Munrhuizen 117 naar Didam. J. F. Emo v. Arnhemschestr. 24 Rotterdam te Charlois. C. B. Jansen v. Langegracht 22 n. Utrecht H. J. Willemse v. Mooierstraat 4 n. Hilversum. C. Buijsman van Weslsingel 19a n. Amsterdam. G. H. A. Claes van Langestr. 11 n. Amsterdam H. van den Boogaard v. Wolkerslr.n. Ootmarsum R. Dufour v. K. Beekstraat 19 n. Den Haag. Derkje Frederika Heddink v. K. Beekstraat 19 naar Den Haag. Fenneken Meezelaar v. K. Beekstraat 19 naar Den Haag. J. H. Bekker van Kampstr. 12 naar Den Haag. G. van Ee van Soesterweg 2 naar Den Haag. J. van Houten van Blankenh.str. 18 n. Akkrum. J. van Laar van Arnh.weg 194 naar Leusden. A. J. Leijer van Westerstr. 113 naar Leasden. H. Gouw van Paternosterstraat 12 n. Haltern (Duitschland). J. Tommei v. Muurhuizen 27 naar Hilversum. G. W. van Bemden van Krommestraat 44 n. Laren (N.-H.) B. Riksten van Soesterweg 308 n. Groningen. 25-jarig jubileum van Mevrouw v. d. HORST—v. d. LUGT MELSERT (Nora). Ie Rang: 1.75 (leden f 1.50), laatste drie rijen f 1.50. lie Rang f 1, Plaatsbespreking: half een. Ledenkaarten uitslui tend aan het buffet. VULPENHOUDER

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3