I tWV NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad ?®or de Provincie Utrecht. jf So. 97. Woensdag 6 December 1911. Veertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BUITENLAND. FEUILLETON. Zij, di( willen j on tij dié den zr J. Zouts Aal beh.ii won' H' ODctf E 1 hiei lee l\ Amersioortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per post door het geheele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephooun0. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'l, Cent. Advertentièn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ook van Wit me De Amerikaanscbe correspon dent van de »N. R. Ct.« schrijft over -r~ de internationale horse-show te New York het volgende: Van de National Hors Show, die buitengewone gebeurtenis niet alleen op het gebied der hippische sport maar ook met betrekking tot bet uitgaansseizoen van New-York's groote wereld zjjn thans de beide eerste dagen van het zevental voorbij ■pr j en over bet geheel mogen zicb de Jill vertegenwoordigers van bet Neder- landsche leger voldaan achten met hun optreden. Niettegenstaande het stoomschip Rotterdam van de Holland- Amerika-Lijn, waarop zij zich met hun paarden naar hier hebben be geven, een stormachtige reis had gehad, bleken ruiters en rossen zoo weinige dagen na aankomst behoorlijk in staat te wezen zich met de voor naamste mededingers van Amerika, Engeland, Canada en België naar eisch te kunDen meten. Zooals men zich uit vroegere mede- deelingen zal kunnen herinneren, ver schenen luitenant C. H. Labouchère en luitenant H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, beiden van het depot huzaren te Haarlem, op volgelijk met Dreadnought en Berbaps en met Gravin Ada en Black Baddy, terwijl luitenant N. Trapman, van het 2e regiment veld artillerie te Leiden, met Fox besloot uit te komen. Als men in aanmerking neemt, hoe het houden Cvan deze wedstrijden binnen het schit terend verlichte feestgebouw van Ma dison Square Garden in zijn ganscbe wezen iets kunstmatigs vertoont, dfet den Nederlandsche officieren vreemd t zal zijn gevallen, dan wekt hun wijze "3*0 an verschijnen reeds van den eersten ^yag af aan des te meer bewondering, immers waren ook hun paarden voor het eerst hier in het krijt getreden met uitzondering van Black Paddy, die verleden jaar luitenant Coblijn tot overwinningen had geleid, toen F.N deze met de luitenants Van Gellicurn en Matihon voor het eerst het Neder landsche leger bij een zelfde gelegen heid was komen vertegenwoordigen Niet alleen hadden ditmaal de Neder landsche deelnemers zich met echt ruiterlijke voortvarendheid bij de in schrijvingen voor de verschillende klassen blijkbaar nog eerder dan de anderen aangemeld, maar ook hetgeen zij te zien gaven, werd aanstonds als rijkunst van den eersten rang onder kend. Het was inderdaad een over winning van groote beteekenis, die 1.1. Zaterdag, den 18en dezer, in het groote springnummer door de beide eerstgenoemden werd behaald, te meer tegenover reeds jarenlang op deze wedstrijden uitkomende mededingeis, zooals de Canadeesche Siftons en Engelscbe officieren, als luitenant kolonel Herbert Cox, majoor Joseph Kilgour, luitenant C T. Walwyn en luitenant Walter Brooke, naast onder scheidene Amerikaansche kampioenen van naam. Onder de drie piijzenwinnaars be vonden zich n.l. luitenant Van Voorst tot Voorst, die met Black Paddy the blue ribbon (als aanduiding van den eersten prijs) wist te behalen en voorts luitenant Labouchère met Dread nought. Tot het viertal uitverkorenen in dit hoofdnummer behoorden voorts één van de zeven paarden, ingeschre ven door den getrouwen Canadeeschen mededinger Honorable Clifford Siifion en één der vijf rossen van den even gestadigen deelnemer, den Engelschen luitenant-kolonel Herbert Cox. Onder de Amerikaansche officieren viel er niet één de kans te beurt om voor den beslissenden prijskamp in aanmerking te komen. Is het niet te begrijpen, dat de meeste Amerikaan sche dagbladen slechts scnoorvoetend deze uitkomst vermelden? Men be denke eens, hoe hier optraden slechts een paar vertegenwoordigers van Nederland's zoo zwak geëncadreerde, vier huzaren-regimenten tegenover meer dan een dozijn cavalerie officie ren van de steike kaders tellende vijftien cavalerie-regimenten der groote republiek, benevens een tiental barer artillerie officieren, één kapitein van den generalen staf, enz. Evenwel is er bij wedstrijden als deze veel geluk in het spel. Trouwens luitenant Trapman, die in Nederland zulk een goeden naam heeft, liep het 'hier tot dusver niet mede. Bij het groote springnummer, waarmede de tweede dag, Maandag den 26en, werd besloten, hadden luitenant Labouchère met Dreadnought zuowel als luitenant Van Voorst tot Voorst en luitenant Trapman het ongeluk, dat hun paar den bij hindernissen aanstootten. Luitenant Labouchère, die met Per haps tot den prijskamp was toegelaten, en zes van de acht sprongen met zijn bewonderenswaardige kalmte keurig had verricht, maakte, helaas, bij de beide laatst een paar zeer onverwachte fouten, die hem deden afvallen. De palm der overwinning in bet hoofdnummer van den tweeden dag werd behaald door luitenant Ripet van bet 2de regiment Belgische jagers, de eenige onzer mededingende zuider broeders, nu kapitein Van Langendock en luitenant D'Oldenneel, beiden van bet 1ste regiment gidsen te Brussel, niet zijn overgekomen. Het wekte den eersten avond reeds vei wondering, dat zulk een uitstekende ruiter als luite nant Ripet niet voor ééne zijner beide springpaarden tol den prijskamp werd toegelaten. Des te meer toejuiching verwierf hij nu bij zijn glansrijke overwinning, die hem onder bet spe len der Braban?onne werd toegekend. Waarom echter op den openings avond, toen het slotnummer toch tot een dubbele Nederlandsche overwin ning leidde, het Nederlandsche volks lied achterwege bleef, was ons een raadsel. Immers kon het vergevorderde uur geen verontschuldiging verschaf fen, want op beide avonden werd het bijna middernacht, alvorens het pro gram geheel was ten einde gebracht. Niettemin is de goede indruk, door| het eerste drietal Nederlandsche deel nemers verleden jaar reeds verworven, opnieuw door de luitenants Labou chère, Van Voorst tot Voorst en Trapman bevestigd. In het algemeen kan dit Nederland's naam in het buitenland niet anders dan ten goede komen. Opmerkelijk genoeg gaf de blijk baar immer min of meer tegen Neder land en wat Nederlandsch is inge nomen «New-York Tines", in zijn laatste Zondagsnummer afbeeldingen, w.b. de Horse Show, waarop behalve Engelsche officieren alleen voorkwamen luitenant Ripet en kapitein Van Langendock: Daarentegen geeft heden o. a. «The New-York Evening Jour nal afbeeldingen van luitenant Labou chère en luitenant Trapman en een rniss Mary Thompson als «three extra daring riders". Evenals vorige Horse Shows hier ter stede, geeft ook weder deze te leurstelling met betrekking tot de vertooning door de dames uit den kring van New-York's upper 400 ge maakt. Zoo opzichtig en kostbaar als baar kleedij is, zoo weinig aantrek kelijk is enkele uitzonderingen daargelaten haar persoonlijk uiier lijk. Nixola Greeley-Smith, een mede werkster der «New-York World", die in den regel pleegt op te staan voor haar sekse tot zelfs in bet over- drevene zegt nn in dat blad o. a. van haar eerste bezoek aan de Nati onal Horse Show o. a »De schoonheid is bepaald tot de arena, de loges zijn gevuld met alle- daagsch publiek, dat zich verveelt. Ik zag niet een vroolijk vrouwenge zichtje. Alleen wemelde het er van te weldoorvoede, opgedirkte en te rijke menschen." Het uiteenvallen van het Chineesche rijk en het verdwijnen vsn de macht der Keizerlijke dynastie gaat snel in zijn weik: tegelijk vernemen wij het bericht van de algeheele inneming en gedeeltelijke plundering der groote zuidelijke hoofdstad Nanking door de opstandelingen en het afvallen van het uitgestrekte Mongolië, dat zich onaf hankelijk heelt verklaard. Inmiddels is tusschen de keizei lijken en de opstandelingen in Hankou- Woetsjang-Harijang de wapenstilstand van veertien dagen tot stand gekomen. Nu kan men over het lot van China gaan spreken. Het laat zich hooren dat de inneming van Nanking de positie der opstandelingen ten zeerste heeft verstei kt. Koning George van Engeland en zijn gemalin zijn to Bombay met groote plechtigheid door den Onderkoning van Indië en tal van andere hooge personages ontvangen en door een bonte menigte in feestkleeding het was juist ook het groote Mohamme- daansche Bakridfeest met veel geestdrift begroet in de versieide stad. Den 7en Dec. zal het vorstelijk paar zijn intrede doen in Delhi en den 12n Dec. wordt daar de groote Durbar gehouden, waar Koning George wordt ingehuldig als Keizer van Indië. Te Parijs is de verkoop begon nen van Sultan Abdul Hamid's j u w e e 1 e tisch a tMen leest in de bladen opgetogen berichten van be wonderende journalisten over de Ooster- sche pracht van deze overdaad van edelgesteenten, die denken doel aan de sprookjes van Duizend en Eèn Nacht. En de duizenden Parijzenaars en vreemdelingen, die zich verdringen voor de tafels met kostbaarheden, zien in hun verbeelding opgeroepen de fantastische weelde van Jildiz Kiosk, waarvan de thans droevig ge vangen onttroonde Sultan het mid delpunt was. Het Berlijnscbe station voor diaadlooze teiegraphie te Nauen zal zijn seingebied, dat zich reeds tot New-York en Kameroen uitstrekt, nog verder uilbreiden met behujp I2ST DZ3 IDIE3E=TE. EEN AMERIKAANSCHE OESCHIEDENIS. 32) Lobster bereikte den muur, en was zijn lot nog slechts een paar schreden van hem verwijderd; geene hand be woog zich het van bem af te weren. De stomme stond dicht voor hem. Met een blik, waarin een wereld vol baat lag, stamelde en stotterde hij iets, en toen zag men bem plotseling en bliksemsnel de rechtervuist opheffen en even snel viel ze op Lobsters hoofd neder. Bij de diepe stilte, die heerschte, hoorde men het bersten van den sche del sprakeloos stortte de bandiet neder het bloed drong hem uit de oogen, neus, mond en ooren hij was dood! DERTIENDE HOOFDSTUK. DE GEHEIME POLITIE. De geheime politie is het begin en het einde van alle sensatie-romans. Welk een effect heeft er de goede Dickens niet mede bereikt! bij weet zicbzelve en zijne belden en de lezers ten slotte er mee uit alle verlegenheid te redden. Wanneer men de romans van dien beroemden Engelschman leest, schijnt het alsof van drie menschen één een spitsboef en van de zes één een geheim politieagent is, en toch is het van beiden zoo erg niet. Men heeft tot nu toe te Londen, betrekkelijk minder geheime politie gehad dan te Chicago of in een andere groote stad van Amerika, en eerst kortelings heeft men de noodzakelijkheid ingezien, te Londen meer van deze nuttige menschen aan te stellen. Yele onzer lezers zullen niet goed kunnen begrijpen, dat wij de geheime politie voor eene noodzakelijkheid hou den en als nuttig verklaren, en toch, is zij dit in den volsten zin van het woord, wanneer zij niet zooals in Engeland en Amerika tot politieke oogmerken misbruikt wordt. De Eran- sche «mouchards" en de Oostenrijkscbe «Epitzel" zijn ook algemeen gehaat, maar deze zijn, vergeleken bij de ge heime politie-agenten in Engeland en Amerika, als zwavelzuur in stede van wijn. Het eene is vergif, het andere medicijn, en wij hebben bet onzen vriend Karl Heinzen den meest beteeke- nenden radicaal en scberpzinnigsten politicus van Duitsch-Amerika niet euvel geduid, dat bij over de geheime politie-agenten (detectives) den staf breekt en hen detected thiefs, verborgen dieven noemt, betgeen een betere woord speling, dan ernstig gemeend is. De geheime politie moge overigens door oprechte en eerlijke menschen gebaat zijn, zelfs bij het strijden met verborgen wapens mag het soms voor komen, dat enkele geheime politie agenten hun ambt misbruiken, en niet alleen omkoopbaar zijn, maar ook mis daden begunstigen en er deel aan nemen, de instelling der "detectiven" zelve is en blijft evenwel in de handen der veiligheids overheden in groote steden een gewichtig wapen tegen de misdaad. Wij hebben dikwerf de be drijvigheid der geheime politie in Amerika gade geslagen, bewonderd en beschreven; wij verkeerden zeer dikwijls met de beschaafde, aan wereld en menschenkennis rijk begaafde leden er van, en laat het ons bekennen, wij danken hun eene menigte bijzonder heden voor deze onze geschiedenis. Het is derhalve ook niet meer dan recht en billijk, zoo wij de geheime politie bier handelend laten optreden, hoe dikwerf zij ook in de romans misbruikt wordt. Toen kapitein Hammer en doctor Spack te Chicago kwamen, waren zij, betreffende hun plan, om Rosa Holder te vinden, hulpeloos als twee kinderen, j Het overblijfsel van den brief in hunDe hand, bood volstrekt geen leiddraad. Fulton had het meisje naar zijne zuster gezonden, maar was deze zuster gehuwd of ongehuwd, voerde zij een anderen naam, of heette zij Fulton, of was zij bekend onder den pseudoniem Meijer, welken naam Fulton te Michi gan droeg? Dat waren allen niet te beantwoorden vragen. Ook het uit gescheurde huisnummer in den brief bood geen leiddraad ter nasporing. Er zijn te Chicago zeer vele straten, die alle een no. 72 hebben, en som-j mige die met het huisnummer tot bet getal duizend loopenhoe licht kon nu het buisnummer zeven honderd en in de twintig zijn geweest bet derde cijfer behoefde slechts vernietigd te zijn geworden! Ook het adresboek met zijne 60,000 nummers eD zijn honderden Meijers en Fultons, ver ried niets. Oproepingen in de dag- bladen waren niet raadzaam, want de zoekers zouden zich verraden hebben bij degenen, die er belang bij hadden, Rosa te verbergen; en wie weet of het meisje zelf ontdekt wilde zijn. Hammer ging naar het Bureau der sleepstooinbooten, waarbij de «Pilot" behoorde, en deed voorzichtig onder zoek naar Fulton; men wist niets van hem, nog minder van zijne zuster, maar men wist het nummer zijner woning, in de Kanaalstraat; en zoo had men toch eenig spoor verkregen. Hier, in dat huis, regelrecht naar het meisje te vragen, zou dwaas zijn geweest; de twee manuen namen der halve schuins tegenover het huis in een klein logement hun intrek, en bespiedden. Het onzen lezers bekende huis had, zooals gezegd is, des daags niets merk waardigs; des nachts was het anders, dan begon een geheimzinnige heen en weer te gaan, dat den bespieders niet ontging. Hoe ellendiger het winter weer was, des te meer verdachte ge stalten gingen er in en uit. Onheil spellende figuren, schuwe nachtloopers kwamen met zware pakken beladen, en gingen later weer ledig heen. Vrouwengestalten verdwenen daar tegen elf ure 's nachts en kwamen met het krieken van den dag, meestal

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1