BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws, Voor Huis en Hof. van een nieuwen noogen toren, die de Berlijnsche Eiffeltoren wordt genoemd Deze toren is 200 M. hoog en wordt beschouwd als het hoogste gebouw in Europa op den Parijschen Eiffel toren na. Koning Alfonso van Spanje heeft heftige onaangenaamheid met zijn tante, de Infante Eulalia, zuster van Koning Alfonso XII. De prinses, die thans te Parijs ver blijf houdt, geeft daar een in 't Fransch geschreven boek uit getiteld «Au Fil de la Vie". Op bet titelblad staat de pseudoniem «Gravin Avila"; maar in een voorbericht onderteekeril de schrijfster zich «Eulalia, infante van Spanje". Toen Koning Alfonso van dat boek hoorde waarvan men hem zei, dat het grooten opgang zal maken, zond hij zijn tante een telegram, waarin hij haar beval de uitgave van haar boek te staken totdat hij kennis zou hebben genomen van den inhoud en vei lof tot de uitgave zou hebben ver leend. De prinses zond een verontwaar digd telegram terug, waai in zij zeide, dat zij doen zou wat zij verkoos en dat zij, die toch al het hofleven niet meeleefde, zich nu geheel losmaakte van hare familie, om geheel vrij te wezen in haar doen en laten en niet blootgesteld te zijn aan zulk een echt Spaansche inquisitie. Zij zal nu al haar goederen in Spanje verkoopen en buitenslands blijven. Het boek der piinses moet niet, zooais de Koning blijkbaar vreesde, onthullingen of onaangename per soonlijkebijzonderheden bevatten, maar een philosophisch werk zijn van de zeer ontwikkelde, vrijzinnige en demo- ciatische gezinde prinses, die Plato, Emerson, Montaigne Kant en Ibsen tot lievelingsschrijvers heeft eri met veel belangstelling de vrouwenbe weging volgt. Z K. II Prins Hendrik zal, naar wij vernemen, rerst 15 dezer naai de Residentie vertrekken. Het langer ver blijf op het Loo houdt verband met jachtpartijen, die Z. K. H. in die dagen met zijn gast den graaf van llhode, ondernam. Prins Hendrik gaat beden naar het kasteel Mi ldachten te Steeg om aldaar te verblijven tol Donderdag avond, ten einde deel te nemen aan de jachtpartijen, die door Graaf Benlmck onder Middachten gegeven zullen worden. Weerbaarheid. In de te Tiel gehouden vergadering van afgevaardigden van Weerbaar heidskorpsen, lot het stichten van één Borid onder één Algemeen Bestuur, werd een schrijven medegedeeld van den Minister van Oorlog, waarin deze berichtte, dal bij belang stelde in het streven der vergadering en dat het zijn voornemen is, binnen korten tijd eene commissie van bevoegden te be noemen, om hem voor te lichten over de vraag: hoe van Regeerings- wege de oefeningen iri den wapen handel zijn te bevoi deren en of samen werking van alle belangslelleuden tot stand gebracht kan worden. De Heer Dudok van Heel, lid van het llooidbestuui van «Volksweerbaar heid," was door den Minister ge machtigd te verklaren, dat diens be langstelling binnenkort zal blijken uit eerie daad, waartoe hem tot dusver de tijd nog had ontbroken. Na af handeling van de begrooling zou 's Ministers eerste werk zijn eene rege ling te ontwerpen voor de weerbaar- heidskorsen in het geheele land. De bedoelde commissie zou ook uit weer baarheidsmannen bestaan. De vergadering betuigde in eene motie bare groote ingenomenheid rnet de medeelingen van den Heer Dudok van Heel en met het voornemen des Ministers, wien zij verzoekt, aan de te benoemen commissie de vraag voor te leggen of liet werischehjk is een bond van vrijwilligerskorpsen op te richten. smoordronken weder te voorschijn, waarin echter doctor Spack het meest belang stelde, maar de bijzonderheid, dat onder de voorbij zijn observatie post voorbij komende gestalteü hem twee bekend voorkwamen bij geloofde zich niet te bedriegen, zoo bij ze voor JSaynes en Singvul hield, die bier de gewone bezoekers schenen. Wordt vervolgd.) De heer 'l'oelstra heeft, mede namens zijn politieke vrienden, bij bet Kamerbureau een motie ingediend, waarbij de Kamer de Regeering uii- noodigt zoodanige maatregelen te willen nemen, dat de handhaving van het recht om te posten in de practijk blijft gewaarborgd. Daar de opvoeringen van «Goe- the's faust,« le deel, in de vertaling van den dichter C. S. Adama van Scheltema, niet voor de tweede helft van Februari 1912 kunnen worden tegemoet gezien, zal in plaats van met dit stuk, de 25jarige tooneel carrière van den Heer Willem Royaards worden herdacht met wederopvoe ringen van Jules Sandeau'sJonkviouwe De La Seigliere, van welk stuk de reeks voorstellingen tijdelijk moet worden afgebroken wegens hetgioote succes van De Violiers, het nieuwste stuk van Willem bcbiirmann. Van de voorstellingen, die reeds voor dit 25jarig looneelfeest kon den worden vastgesteld, wordt de eerste gegeven op Dinsdag 16 Januaii a s. te Amsterdamde tweede te< 'sGravenhage op Woensdag 17 Januari en de derde te Rotterdam op Donderdag 18 Januari. Voor de verdere plaatsen, waar deze feestvoorstelliiigen nog zullen worden gegeven, zulien data nader worden vastgesteld en bekend ge maakt. In eene Maandagavond gehouden vergadering vari het College van Nota belen zijn tot kerkvoogden bij de Ned. Herv. gemeente alhier met algemeene stemmen, herkozen de heeren J H. Boks en H. C. van Dam; terwijl de heeren N. van Veen en J. Ger. Kleber werden herkozen resp. tot voorzitter en secretaris van het college van notabelen. Het departement Amersfoort van de Maatschappij tot nut van het Algemeen houdt een algemeene ver nadering op Donderdag 7 Decernbei 1911, des avonds 8 uur, in Arnicitia. De Agenda luidt: 1. Iiieekomtn stukken. 2. Verkiezing van twee leden van hel hoofdbestuur. 3. Benoeming van een commissielid voer de Volksbibliotheek. 4 Voerstellen, welke gedaan kun nen worden voor de algemeene ver gadering der Maatschappij volgens art. 22 van het Huisb. Regiem. 5. Ever.tueele mededeelingen. Teneinde in deze dure tijden door «groot inkoop" tegemoet te komen aan de behoeften van de leden, heeft de onderofficiersvereeniguig «Ons Belang" een coöperatieve veibruiks- vereeniging opgericht, waarvan als adviseur is opgetreden de heer F. E Posthuma te 's Gravenhage. Het bediijf zal voorzien in de be hoefte aan brandstoffen, levensmid delen en kleeding. Het is de bedoeling, voor wat kleeding en uitrusting be treft, le Amersfoort, en, voor levens middelen en dergelijke, te Arnhem een magazijn met magazijnhouder te iiebben en voorts in elk correspondent schap een depothouder, voor elk be drijf afzonderlijk. In verband met de dure tijden, is door het hoofdbe stuur aan den minister van Oorlog verzocht om uit de militaire maga zijnen van levensmiddelen, deze be schikbaar te stellen op de wijze als voor ongehuwden is bepaald. Gedep. Staten van Utrecht hebben bepaald, dat de jacht op hazen, fazanten en patrijzen zal worden ge sloten op 30 December, met zons ondergang. Hot schieten van waterwild, het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen van eenden iu een eendenkooi of een daarmede gelijk staand toestel zullen tot nader te be palen dag geoorloofd blijven. De. gemeenteraad van Baarn heeft afwijzend beschikt op een ver zoek van den heer R. L. E. de Bi uijn, te Amersfoort, om hem, in verband met zijn voornemen tot het in aan leggen en exploiteeren van een elec- trischen tramweg van Hilversum naa; Zeist over de Vuursche, voorloopig voor een jaar vergunning te veileenen tot het leggen en hebben van rails in de wegen of bermen van wegeri der gemeente. Voor het examen voor apothekers assistente slaagde te Giomngen mej. S Nieuwenhuys. leerlinge van den heer W. A. van den Bovenkamp alhier. Naar wij vernemen werd het café met uitspanning «de Arend« omgebouwd tol een bioscooptheater. QUICK heeft j.l. Zondag met 3—1 klop gehad van H. V. C. Uit het fietsenrek op de stoep voor Veenendaal's boekhandel werd dezer dagen een rijwiel gestolen. Fiet sers weest op uw hoede. Utile Dulci. Bovengenoemde Tooneel- en Muziek vereniging gaf j i Zaterdag een uit voering iu de Socioteit Vereenigingt. Het programma, dat met zorg was samengesteld, werd keurig afgewei kt. Na elk nummer dan ook een luid applaus In 't bijzonder mocht zich de Xylophoou solo «La belle Victorias in een enoim succes verheugen. Ook het tooneelstak «Mijnheer de Senators viel zeer in den smaak. De regie was in hijzonder goede handen. De voor zitter bood den L. M. Jr., die de laak van regisseur op zich genomen had namens de vereenigirig een revzenkiaris aan. Een geanimeerd bal besloot de avond. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der AmersfoorUche Tramweg Maat schappij gedurende de maand Nov. 1910/1911 1910 1911 Minder. Aantal passagiers 9932 9599 667 Opbr. vervoer f499.90 f 478.25 f21.65 d Dagkilom. - 9.26 - 8.85 - 0.41 Meer. Totaal - 542.38 -545.65 - 0.27 v Dagkilom. - 10.04 - 10.10 - 0.06 St. Nicolaasfeesten. Zondagmorgen kwam St. Nicolaas, per keurig versierd schip. Breda bin nen, verwelkomd door honderden kinderen. Bij het binnenvaren der haven, werd hem, met 5kanonschoten, het eeie-saluut gebracht. Nadat hij voorbij de kinder-véreenigingen ge varen was, steeg hij te paard, en maakte, vergezeld van zijne zwarte knechts, een tocht door (le stad. Tijdens deze optocht werd gecol lecteerd met gesloten bussen De op brengst dezer collecte word afgedra gen aan de St. Nicolaas-commissie, die aanstaanden Donderdag aan de arme schoolkinderen van alle gezindten een groot feest bereidt. Verschillende firma's hadden door het schenken van lekkernijen Sint in staat gesteld de kinderen te be denken. Trekhonden. In «De Diei en vriend" uaagl de heer J. Karres Jr. matriaal, waaruit de minder goede werking der thaDS vigeereride tiekhondenwet zal kunnen blijken, te zenden aan het adres van «De Dierenvriend" (Singel 183, alhier), om daarmee bij land- en stadsregeering te kunnen aandringen «op het in het leven roepen van bepalingen en ver ordeningen, waardoor het gebruik van den hond als trekdier zeer wordt hepeikt, dan wel voor goed een einde daaraan wordt gemaakt." Te Amsterdam heeft zich een combinatie gevormd, die wil trachten pogingen in het werk te stelten, om le komen tot een coöperatief huis houden. Dus niet alleen coöpeiatief wonen, maai ook centrale verwarming, schoonmaak, bediening, tuin, leeszaal, telefoon e. d. zaken coöperatief. Het ligt in de bedoeling der com binatie, die onder leiding staat van den heer J. C. Mebius. om een groot gebouw te zetten, dat zoodanig zal zijn ingericht, dat elke groep van apartementen een afgescheiden geheel zal vormen, echter met binnendoor gang naar de gemeenschappelijke eet zaal, leeszaal, tuin, enz. Het zal mogelijk zijn naast gezinnen, ook ongehuwde kamei bewoners te huisvesten. Wijkt dus de indeeling van bet gebouw af van die van een hotel, de huishouding kan ongeveer gevoerd worden, als daar echter met dit verschil, dat thans alles coöperatief geschiedt en eigendom der bewoners zal zijn. Waarschuwing aan landverhuizers. De Sl.Ct. van j.l. Maandag bevat de volgende waarschuwing: Het is in den laatslen tijd gebleken, dat hier te lande personen hun werk er van maken, om op te wekken tot landverhuizing naar overzeesche ge westen, en dat deze personen van eiken aangebracliten landveihuizer van derden een belooinng ontvangen Aan bevolen wordt de mededeelingen die dergelijke personen omtrent vooi uit zichten voor landveihuizers doen, nLt zonder nader oudeizoek als juut aan te nemen. Inlichtingen omtrent de vooruit zichten van landverhuizers in vreemde landen worden voor zooveel beschik- baai, verstrekt door het departement van buitenlandsche zaken in Den Haag. Te Zeist vervoegde zich twee landlooprrs op het buieau van politie met de mededeeling, dat zij brand gesticht hadden in een hooiberg, met het doel dezen winter een onderdak te vinden in de gevangenis. Bij onderzoek bleek, dat een hooi berg van den heer Schneider, aan de Blikkenburgerlaan in lichtelaaie stond. De bergplaats brandde geheel uit Te Barneveld heeft het Nuts-de- parlemunt een rijk voorziene biblio theek geopend, waar ieder kosteloos boeken ter lezing kan krijgen. Van die gelegenheid wordt druk gebruikt gemaakt. Te Zwolle is een spoorwegdief gesnapt. De politie ving den man zóó goed in zijn eigen strik dat ook aan ontkennen met viel te denken. Gedurig werd er lood vermist ten nadeele van de Ned. Centraalspoor, en werden sigaren ontvreemd uit pak ketten, die ter vei zending waren aan geboden. Het vermoeden viel op W. A., lam penist bij de Centraalspoor en bij eene huiszoeking werd eene viij gtoole hoeveelheid lood en sigaren gevonden. De man smolt bet lood in een emmer en verkocht dan de loodkoeken. Fruit. Men meldt uit de Betuwe aan 't »Handelsbl.« In den Ruilhandel wordt iedeie week minder omgezet en groote par tijen werden dan ook niet verhandeld. De verzending naar 't buitenland neemt af en naai de binnenmarkten worden slechts kleine partijen ver voerd. Men blijft in de Betuwe, bet fruit vasthouden, niettegenstaande er zich telkens koopers opdoen, die weikelijk goede prijzen willen besteden. Men hoopt echter in 't vroege voor jaar nog meer geld te besommen, hetgeen met 't oog op 't weinig voor handen zijn van fruit in 't buitenland niet tot de onmogelijkheden behoort. Tot heden blijft het opgelegde fruit in uitstekende conditie. Prijzen bleven stationnair en als volgt: Goudreinet- ten le qualiteit f8 2510 per H L.; 2e qualiteit f7.357 75; Bellefleurs f7.25 875; sterappels f6.50750; paradijsappels f6 75 8.25; holappels 14.755.25; calville-appels f5.75 6.75zoete appels f 4 50 - 5.75stoof peren f5.25 6.75; le qual. winter- jannen met veel vraag f8.9.75. Tafelfruit werd deze week niet zoo veel aangevoerd als vorige week, hoe wel de prijzen er niet minder op worden. Toch zullen deze zeker nog stijgen, wanneer rnen de adviezen opvolgt van den heer A. M. Knipping, veilingmeester te Eist, die op eene algemeene vergadering der Veihng- Vereeniging «Over Betuwe" er met nadruk op gewezen heeft, boe op de laatst gehouden tentoonstelling ge bleken is, dat aan de wijze van ver pakking van fiuit nog veel ontbreekt en tevens hoe voor de verschillende fruitsoorten gevvenscht en noodzakelijk is. Vooi zeker is te wenschen, dat de heer K., die dagelijks de fouten ziet en door zijn vele bezoeken op birinen- en buiienlandsche tentoonstellingen volkomen op de hoogte is, geen roe pende in de woestijn is en blijft en de pachters en handelaars zullen be grijpen, dat bun voordeel en bet algemeen handelsbelang meebrengt meer geld en zorg aan de wijze van verpakking te besteden. Ook werd nog nadrukkelijk gewezen op het sor- teeien, hetgeen ook dikwijls veel te wenschen overlaat. Aanvoer op de veilingen was niet zoo goed als ge woonlijk. Pi ijzen waren als volgt.' Bellefleurs le qualiteit 8'/»9'/» cent per pond; 2e qual. 5 ö'/j c.zoete appels 3'/>4 c. extra aoudreinetten 11 13 c.le qual. 8—9'/» c.2e qual. 4'/i6'/s c.rabauwen 4'/i 4'/» c.zure appels 45/t6'/» c.le qual. stciappels 8'/t 9 c 2 qual. 4'/i—51/» c.; courtpenduappels 5'/» 6 'It c.; champagneappels 3'/v4'/» c paradijs appels 43/» 5'/t c.; princesse-nobles le qual. ll'/i14'/i cent. Tafelperen weruen minder aange voerd. Ze golden: Beurié peren 7- 8 c. per pond; le qual. St Gerrnam 17 c.; leghipons 1 qual 23—25 c. kleinere soon 16 c lafelperen Th S'h c.; beigamotpeicn 6J/t— 81/» c. beurié clairgeau 17'/» 21c.winler- jarinen Q'h—S'h c.nog velschillende andere appel- en poei soorten die naar gelang van soort eri qualiteit ö'h 14'/j c. per pond opbrachten. Aanvoer van andere producten wordt kleiner. Kool blijft duur met veel vraag, vooral naar spruitkool en bloemkool. Mispels deden 5'/i—5 c.druiven 25 '29 c. per pond. Een kalender-quaestie. De Kamer was Dinsdagochtend haar tijd vooruit! Wat zij ledanken had aan den Kamerbewaarder Byle- veld, die ondanks zijn jaren en zijn grijze haren dus toch nog vooruit strevend blijft. Of hierin eenigerlei uitweiking van de Kameratmosfeer te bespeuren is, of wel eenige regee- ringsinvloed 7 Teiwijl toch nog bij velen deze regeering conservatief heet; wat dan ten onrechte geschiedt. Hoe 't zij, de Kamer was haar tijk vooruit; één dag. Want, en zie hier dan de quitessence van de zaak, de beide scheui kalenders waar van er één aan elke zijde van den Troonhemel hangt, waaronder de vooizitter gezeten is wezen beide: 29 November, een eenstemmigheid welke dus eemgeilei vergissifig ten eenenmale uitsloot. Men onderschatte de beteekenis van het geval toch niet! Wat is een Kamer zonder kalender? Vooral bij den wootderistroom, welken in deze begroonngsdagen zoo menig Kamer lid loslaat? Dan niet te weten van dag noch tijd. Maar dat kon ten ge volge hebben, dat men ten laatsto eeri avondvergadering voor een dag- vergad ring ging houden; wo zilien immers ook overdag met't electriscbe licht op. Wacht eens, daaiïn zal de oorzaak zitten van Bylevelds vergissing. Vooral echter dient men te weten hoe nauwgezet en plichtgetrouw deze in den dienst vergi ijsde Kamerbe waarder zijn dan ook inderdaad ge wichtige functie vervult, van telken dag den kalender af te scheuren. Geen minuut langer dan noodig is laat hij anders den dag duien; als op een avondvergadering de klokken- w ijzers naar middernacht loopen, posteert Byleveld zich bij een dei- kalenders de bevoorrechte dien avond, wat elk van het tweetal om beurten is. En klinkt dan de eerste slag van twaalf uur, dan scheuit hij 't kalenderblaadje er af en nog vóór dat een tweede slag geklonken heeft, verdwijnt ook van den tweeden ka lender het blaadje. Zoo moet Byleveld vannacht vveei gedaan hebben: doch als je met licht op de Kamer verlaat en met licht-op er terugkomst, dan raak je den lel kwijt; en zijn ook niet alle begroo- tingsvergadeiirigen elkaar gelijk En zoo moet 't dan gebeurd zijn, dal de Kamer-kalender den tijd een dag vooruil was! Maar 't snood bedrijf kon natuur lijk niet lang onopgemerkt blijven. Reeds begon men het geval als een ernstig precedent te bespreken. Kon 't niet een listig overlegd plan zijn om de Kamer een dag te ontnemen van haar begrooiingsroes en om het Land één dag Kamerwelsprekendheid te onthouden? Byleveld zou dan 't slachtoffer geworden zijn van niets minder dan een complot Terwijl men aldus, naar wij ver namen, discussieerde, verdwenen de beide kalendeis van den wand Byle veld, schuldbewust, had ze eigenhandig weggenomen. En tien minuten later kwam hij er triomfantelijk mede terug; de blaadjes van 28 November zalen er weder op. Toen constateerden we met voldoening dat de inwendige dienst van de Kamer zóó uitnemend in orde is, dat.zelfs de kalenderblaadjes niet dp prullemand ingaan, maar als stuk ken van overtuiging dat de dag orn is nog eenigen tijd bewaard wot den. Intusschen was het kaleriderlnoze tijdperk voor de Kamer hiermede ge ëindigd eri was onze Volksvertegen woordiging weder in staat met haar tijd mee te leven. (N. Ct.) Verzorging van kanaries: Geef uw vogel een goede plaats, waar hij beschut is tegen tocht, kachelwarmte en zonne gloed. 2. Verzorg, als 't mogelijk is, zelf uw vogel, dan wordt hij niet licht vergeten 3 Een vierhoekige kooi, van ijzerdraad, met blikken schuiflade, is de boste. 4. Voeder- en drinkbakje, die dagelijksch schoongemaakt moeten worden, moeten zóó geplaatst worden, dat de vogel er niet mee morsen kan. T Badje moet telkens na 't gebruik weggenomen worden. 5. De zit stokjes, van zacht hout en niet dikker dan eeri pink moeten telkens schoonge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2