BINNENLAND. BUITENLAND. bedrijf, bij landbouw^ bij handel en nijverheid, bij bankwezen en scheep vaart waarnemen, liet ook den winkel stand niet ongemoeid. Ook daar toonde zien nieuw leven. De winkelstand werd meer dan een langs oude banen voortgesleept bedrijf van aanvulling der winkelvoorraden uit de voorraden van oude connecties en wachten op koopers. In plaats daarvan trad eene voortdurende studie der steeds wisse lende behoeften van het koopend publiek, het, indien mogelijk, leiding geven aan die behoeften en als gevolg daarvan een onafgebroken onderzoek waar, in binnen- en buitenland, ver vulling van nieuwe eischen vei kregen kon worden. In plaats van routine deden kennis en kunst zich gelden Het behoeft niet meer gezegd te worden dat artikelen, waarbjj noch kwaliteit noch smaak een rol spelen, die eene algemeen bekende marktwaarde hebben vrij wel zonder winst over de toon bank gaan. Wat alle vakgenooten kunnen aanbieden zal voor geen hunner bron van inkomsten zijn. Eerst daar, waar verscheidenheid van aanbod, warenkennis en goede smaak op den voorgrond treden, zal de kooper zich door de winkelier laten leidrn en gaarne in hoogeren prijs, aan meerdere vakkennis, rechtmatige belooning schenken. Dwing den winkelier door bemoeilijking van den invoer zijn buitenlandschebetrekkingen in tekrirn- pen, verhoog zijn verlies bij terug zending van buitenlandscbe waren, die hier geen afzet vonden, vermeerder het aantal van hen, die hunne buiten- landsche reizen dienstbaar maken aan het vrij invoeren van belaste waren en gij hebt den winkelier gedwongen tot eene uniformiteit in hetgeen hij zijn koopers kan aanbieden, die voor hem noodlottig is. Gij hebt een deel van zijn arbeidsvermogen stop gezet zonder bate voor het publiek, dat immers toont de verscheidenheid van aar bod op prijs te stellen. Naast dit nadeel voor den winkel stand, uit een veihoogd tarief van invoerrechten geboren, dat wij erkennen zulks zeer verschillend zal drukken op verschillende takken van winkelbedrijf, staat een ander nadeel dat zich meer algemeen zal doen gevoelen. De bate van f 10.000 000die de regeering zich vleit voor de schatkist uit het voorgestelde tarief te zullen verwerven, vermeerderd met het bedrag waarmede de in het binnenland ver vaardigde goederen in prijs zullen stijgen, wordt betaald door de Neder- landsche consumenten. Daaronder zullen er zijn voor wie de verhoogte last nauwelijks voelbaar zal zijn en die daarom in geen enkel opzicht hunne inkoop zullen matigen Ook het bedrag hunner besparingen zal er nauwelijks onder lijden, omdat hunne verteringen slechts voor een betrekkelijk klein deel van voortvloeien uit inkoop van stoffelijkezaken, voor verbruik bestemd. Gaan wij echter de inkomsten uit vermogen en bedrijf van onze laridgenooten na, dan kost het ons weinig moeite om tot de gevolgtrekking te komen dat het aantal rijken in ons land hoogst gering is, dat daarentegen bet aantal heel wat grooter is van hen, voor wie vermeerdering van uit gaven beteekerit vermindering van besparing, vermindering van nood zakelijke voorziening in later komende behoeften bij ziekte, ouderdom en overlijden. De cijfers dezer beide ru brieken verzinken in het niet, indien wij denken aan het overgroot aantal van hen, voor wie duurder leven be- teekent onmiddelijke inkrimping van den levensstandaard. De noodzakelijk heid daartoe druischt lijnrecht in tegen het belang van den winkelstand. Het is pijnlijk, dat het betoog geleverd moet worden met het oog op de ma- terieele belangen van den winkelier, terwijl het levenslot der arbeidende klassen bij de voorstanders van in directe belastingen in het algemeen en van bet tariefontwerp in het bij zonder zoo weinig de aandacht trok. De individuoele opmerkingen der leden van den Middenstandsbond had den onder de aandacht der regeering gebracht moeten worden. Zóó werd gesproken op de vergadering teUtrecht, zóó werden ook daarna opmerkingen vernomen. Is deze opvatting juist? Wij betwijfelen het. Zeker ware, indien de eerste weg gevolgd was, het ma teriaal ter veroordeeling van de tech niek van bet ontwerp belangrijk de cavaliers, met de sigaar in den mond en de hand op het hoofd, moeite doen, om naast hunne dames er deftig uit te zien Wordt vervolg). vermeerderd. Maar het gevaar zou ontstaan zijn, dat de dan geleverde kritiek door beschouwing der boomen. het bosch aan ons oog onttrokken zou hebben. Niet tegen de onderdeelen van het tarief, maar, zooals zoojuist in de motie werd uitgedrukt, tegen »de strekking van het nieuwe ontwerp- tarief in het algemeen beschouwd" was de hoofdstiijd gericht. Eene be- oordeeiing der tariefposten door neen ieder voor zijn eigen vak" kon niet tot het gewenschte resultaat vueren. Waar de koopkracht van geheele lagen onzer bevolking dreigt te verminderen, zal vermoedelijk niet de leverancier van de meest onmisbare levensbehoef ten het eerst getroffen worden door de rechten op zijne artikelen gelegd. Misschien, om redenen hierboven uit eengezet, zal ook de winkelier van zeer groote weelde zich niet bijzonder bedreigd zijn. Het groote nadeel zal zich samentrekken bij den verkoop dier artikelen, waar de altijd zwevende grenzen tusschen on misbaar en wensch- lijk elkander naderen. Waar het leven duurder gaat worden, waar de levens standaard moet worden ingekrompen zullen tal van artikelen, thans als levensbehoeften beschouwd, onder genotmiddelen gerangschikt moeten worden. Dat dit een vooruitgang beteekent, zal wel niemand beweren. De wijdvertakte middenstendsbond, met zijn groot aantal leden, heeft welbewust, vrij van inmenging, zijn oordeel over bet tarief-ontwerp uit gesproken. Wel verre van een verwijt, dat daardoor een politiek standpunt zou zijn ingenomen, kwalijk te ver- eenigen met de politieke neutraliteit die iedere vakvereeniging behoort in te nemen om kracht naar buiten te ontwikkelen, zal ieder onpartijdig beoordeelaar, lettende op de algemeene politieke richting van het meerendeel der leden moeten erkennen, dat de Bond zich aan politieke nevenbedoelin gen ontworsteld heeft en iü volle onafhankelijkheid zijn votum gaf. Al moge de Bond geleid zijn door over wegingen van eigen belang, zoo kan niet betwist worden dat nergens met meer kennis van zaken een ooi deel geveld kan worden over de koop kracht en de eischen van het pubhek en dat in dit opzicht de belangen van verkoopers en koopers samen- ioopen. Het oor te sluiten voor het votum te Utrecht gevallen, zou niet getuigen van goed staatkundig beleid, zou zijn onpolitiek. De Koningin in de Residentie. H. M. de Koningin is gisierochtend omstreeks kwart voor elven met Prinses Juliana in de Residentie teruggekeerd van Het Loo, om de wintermaanden in de hofstad door te brengen. De gewone autoriteiten bevonden zich bij aankomst van den Koninklijken trein op bet perron voor de Koninklijke wachtzaal orn de Vorstin te ontvangen. Ter weerszijden van de wachtzaal stond een talrijke menigte geschaard achter de houten afsluithekken. Nadat H. M. zich in de wachtzaal zelf nog enkele oogonblikken met de autoriteiten had onderhouden, werd bet in de Rijnstraat wachtende open rijtuig bestegen. Daarbuiten wachtten weer velen, die met eeuig hoerageroep de Koningin ontvingen. Ook bij het Paleis was de terugkeerende Vorstin een hartelijk welkom bereid. Zoodra het Koninklijk rijtuig in 't gezicht kwam ging een blij gejuich op. dat zich later nog krachtiger herhaalde, toen de Koningin, na het rijtuig te hebben verlaten, haar dochtertje op het voorplein van bet Paleis het publiek eenige passen liet te gemoet treden en het Prinsesje met haar handje vol bloemen de menigte toe wuifde. Mr. Asser's Vredespaleis. De Nobel-prijs voor den vrede is verdeeld tusschen den heer Alfred Fried en mr. T. M. C. Asser. Een welverdiende hulde aan onzen be roemden landgenoot, waarmede ieder gaarne zal instemmen. Immeisstaats raad Asser heeft zich zijn groote verdienste niet alleen verworven als man van wetenschap, als uitnemend kenner van het recht, vooral van het internationale recht, maar heeft zich tegenover de geheele wereld een grooten naam verworven om wat hij tot stand hielp brengen op de beide Vredesconferenties. Hij werd aange wezen als gedelegeerde ter eerste Vredesconferentie, was daar voorzitter van de Tweede Sectie, de sectie voor de behandeling van het oorlogsrecht en leidde in deze qualiteit de bespre kingen, die voerden tot het ontwerp verdrag betreffende de toepassing van de beginselen van de Conventie van Genève op den zee-oorlog, welk ont werp degoedkeuiingder mogendheden verwierf. Voorts maakte maakte hij deel uit van hel beroemde «Comité d'Exarnen», dat deopdrag verkreeg om uit de ingediende voorstellen van Engeland, Rusland, Amerika en Italië het eerste scheidsrechterlijke wereld- verdrag samen te stellen. Hij was voor dit comité een juridisch raadsman van groote beteekenis en in meer dan één opzicht voor zijne ontwerpen een stuwkracht, die de instemming der Nederlandsche regeering voor zijne vooi stellen wist te winnen. Dank zij zijne opmerkingen, werd de weikkring der internationale commissiën van enquête niet beperkt tot conflicten, welke in verschillen van meeding omtrent plaatselijke omstandigheden oorzaak zouden vinden, doch rationeel uitgebreid tot alle geschillen, welke op een feit zich grondenaanvulling, welke vooral op incidenten ter zee of in verlaten streken betrekking had en welke het mogelijk heeft gemaakt het incident van de Doggersbank door de commissie der admiraals, zij het ook op eeuigsziris dubbelzinnige wijze te doen berechten. In de discussiën bij de vaststelling der arbitrale proces orde was Staatsraad Asser een der meest bevoegde tot medespreken, en vooral ten opzichte van bet hooger beroep deed zijn gezag zich gelden. Bij de beraadslagingen over bet Per manente Hof werkte ook zijn invloed mede om professor Zorn te Berlijn voor een gunstig Duitsch votum te doen pleitenbij de vaststelliug van het beroemde artikel 27, dat men den wederzijdschen plicht der Mogend heden een nieuw element in het volkenrecht beeft gebracht, sprak ook hij voor die nobele beginsel; en ten opzichte van de door Rusland voor gestelde verplichte arbitrage was bet zijn voorstel, dat deed overgaan tot bet ontwerpen van een lijst van ge schillen. voor deze obligatoire recht- spiaak allereerst vatbaar. Ook op de tweede Vredesconferentie speelde bij een voorname rol en in bet bijzonder was het daar aan zijn inzicht te danken, dat het werk dei- opvolgende vredesconferenties hecht en onverbreekbaar is ingeschakeld in het volkeienleven, dat ook langzaam maar zeker de ontwikkeling vau het internationale vredes- en oorlogsrecht door de mogendheden ter hand zal worden genomen. De hierboven aangehaalde levens beschrijver Edgar de Melville herinnert dat staatsraad Asser met enkele andeien de eerste gedelegeerde was, door president de Nelidotl uitgenoodigd om mede binnenskamers te beraad slagen over het beste voorstel, te formuleeren naar aanleiding van de ingekomen moties, welke de wensche- lijkheid van het bijeenkomen eener derde Vredesconferentie uitspraken. En het was bij een van deze bijeen komsten, dat Asser zijn bekende redevoering bield aangaande de toe komst der Vredesconferenties en aan gaande bare werkwijze; eene rede voering, die zoozeer indruk maakte, dat de president voorstelde, hoewel zij officieus was uitgesproken geworden, haar te doen drukken en te doen ronddeelen. Het zal noodzakelijk zijn, aldus voerde hij deze rede aan, een derde conferentie op andere wijze voor te bereiden dan thans is geschied het zal noodig zijn tevoren te onder zoeken op welke gewichtige punten eene zekere overeenstemming bestaat, die verder in details kan worden uitgewerkt. Want begeeft men zich buiten het gebied van eene zoodanige overeen stemming in de groote lijnen van bet tot oplossing te brengen vraagstuk, dan zal men niets bereiken, niet op eene conferentie van zeven maanden, niet op eene conferentie van zeven jaar; integendeel, men zal de vraag- stukden steeds meer gecompliceerd zien worden en steeds moeilijker de juiste formules kunnen vinden. Zonder scbroorn lion hij den eersten diplo maten en rechtsgeleerden van geheel de wereld op zoo een kardinaal punt zijne meening verkondigenhij mocht het zeker rekenen, dat zijn gezag bij ben vaststond. En het is dan ooit op zijn voorstel geweest, dat in de slot- acte aan de ondeateekende mogend heden de aanbeveling is opgenomen om het programma der derde confe rentie te doen voorbereiden door eene Zie Edgar de Melville in «Mannen en Vrouwen van Beteekenis. internationale commissie, welke min stens twee jaren te voren daartoe aan den arbeid zal moeten trekken. Het zijn deze bijzondere verdiensten van mr. T. M. C. Asser, die thans zoo terecht zijn gewaareeerd door de toekenning van den Nobelprijs voor den vrede. De bestemming van mr. Asser's Nobelprijs. Mr. T. M. C. Asser heeft zijn voor nemen te kermen gegeven om, voor zooveel de hem toegekende Nobelprijs uit eene aan de gouden medaille toe gevoegde geldsom bestaat, deze som na aftrek van Rijks- en Gemeente belasting te hesiemrnen voor werken on instellingen, strekkende tot ontwik keling van het internationale recht. Vrijstelling personeelc Belasting. Ten aanzien van de vrijstelling van personeele belasting van woningen voor militairen beneden den rang van officier is twijfel gerezen omtrent do vraag of ook die militairen vrij stelling van personeele belasting naar de eerste drie grondslagen kunnen genieten, welke die vrijstelling onder de werking der vroegere voorscb riften konden genieten. Die vraag wordt door den minister van Financien in een resolutie be vestigend beantwoord, voor zoover bedoelde militairen, ingevolge eene door den minister van Oorlog ge troffen overgangsbepaling, de aan spraak op kazerneering of het voor uitzicht daarop onder de nieuwe regeling behouden. Door sommige plaatselijke of gar nizoenscommandanten zijn in de opgave voor 1911 ook opgenomen de administrateuren verderegeemployeer- den bij de militaire hospitalen en verplegingsinrichtingen. Ofschoon de ze persoonen van rijkswege vergoe ding kunnen genieten van de door ben betaalde woningbuur, kan te bunnen aanzien toebgeen sprake zijn van vrijstelling van personeele be lasting, aldus beslist genoemde re solutie. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 1 Jan. zijne beschik king van 24 Jan. 1911, (waarbij de beschikking van 21 Mei 1908, voor zooveel daarbij zijn vastgesteld de bepalingen voor het onderzoeken in openbare contiöle van voederstollen. en meststoffen is ingetiokken, met handhaving van de bepalingen voor het onderzoeken in openbare contröle van zaaizaden; ingetrokken voor zoo veel daaibij zijn vastgesteld de «Bepa lingen, onder welke het Rijksproef station voor Zaad-contröle te Wage- ningen zich belast roet het onderzoeken in openbare contröle van zaaizaden". «St. Ct.a Eerste Kamer. De Eerste Kamer is, na afloop van de afdeelingswerkzaamheden, zonder nog in openbaie vergadeiing bijeen te komen, uiteen gegaan tol na Kerst mis. Daarna komt zij weer bijeen ter behandeling vandelndischebegiooting 1912 eri verder gereed zijnde onder werpen. Moelei Hafid, de Sultan van Marokko, zal, naar de »Matin« bericht, in Mei a.s. een bezoek brengen aan Parijs. Toen hij de overeenkomst goedkeurde, waarbij zijn land feitelijk onder bescherming van Frankrijk wordt gesteld, gaf tig den wensch te kennen, de Fransche hoofdstad te bezoeken en aan dien later schrifte lijk bevestigden wensch wil de Fransche regeering gaarne voldoen. Brand. Uit New-York werd, Amerikaan- schen tijd Maandagavond half zes, geseind aan den «Berliner Lokal Anzeigera «Het Lunapaik brand. Het geheele Coney-Island wordt bedreigd. De geheele brandweer rukt aan.tr Zooals men zich herinnert, is in Mei reeds een ernstige brand uitge broken op het New-Y'orksche amuse- ments-eiland Coney-Island. Omtrent den brand op het Coney- Islarid worden de volgende bijzonder heden geseind aan de Berlijnscbe middagbladenDe brand brak ineen menagerie uit en verspreidde zich met kolossale sneldheid over het geneele gebied van het Lunapark door den zeer sterken wind De brandweer, die van land uit optrad, was bijna machte loos. Er kwam eerst verbetering, toen de dtijvende brandspuiten gerequireerd werden, die kolossale hoeveelheden water in de vlammenzee spoten. AU gebouwen van het Lunapark, een groot aantal danszalen en kleinere etablissementen, liggen in asch. De schade wordt geraamd op 12 millioen gulden. Verliezen van menschenlevens zijn niet te betreuren. De verhoogde levensstandaard. De Kamer van Koophandel van den staat New-York heeft een motie aan genomen, waarin aan de regeering van de Vereenigde Stalen wordt voorgesteld een internationale com missie bijeen te roepen, die een on- zoek zou instellen naar de oorzaken van de verbooging der kosten voor levensonderhoud en zoeken naar de middelen tot verbetering. De Dardaiinellen. Uit Konstantiuopel wordt aan de «Voss Zeitungg geseind, dat in zake de Dardanellenquaestie de Turksche regeering het nog niet eens is over de aan te nemen houding. Men vreest dat een eenvoudige weigering door Rusland beschouwd za! worden als een reden om den oorlog te beginnen Frankrijk zou reeds zijn goedkeuring gehecht hebben aan de voorstellen van Rusland. Van Engeland heeft de Porte bericht ontvangen, dat het meer geneigd is dan vroeger op de wenschen van Rusland in te gaan. Volgens de «National Zeitung, is men in Turksche regeeringskringen overtuigd, dat Oostenrijk zich tegen het openstellen der Dardanellen voor Russische schepen verklaren zal. liet spoorweggeschil in Engeland. De spoorwegcommissie heeft op grond van het rapport der spoorweg commissie een beslissing genomen. De voornaamste bepalingen daar van zijn, dat de arbeiders door de spoorwegdirecties moeten worden ont vangen, veertien dagen, nadat zij een desbetreffend verzoek hebben inge diend en dat onderteekening van dit verzoek door 25 procent der arbeiders niet noodig is. Een schandaal op hel kroningsschip. De «Daily Express" bevat een merk waardig verhaal over een muiterij aan boord van het kroningsschip »Medina«, voordat het met het koninklijk paar in zee ging. Vier-en-vijftig man zouden geweigerd hebben dienst te doen, en vele matrozen moesten voor straf naar de kazernegevangenis worden over gebracht. Een paar uren vóór het vertrek van het schip werden de ma trozen. onder bewaking, van de doks aan boord gebracht. Dit heeft te meer opzien gewekt, daar de bemanning van de »Medina« uit de besie matrozen was samenge steld. Doch het logies in het middendek was zoo slecht, dat de matrozen den dag vóór het vertrek verzochten om bij dag te mogen slapen, daar zij het 's nachts in het slecht geventileerde logies niet konden, waar zij bovendien als haringen in een ton waren opeen gepakt. De stokers hadden geen bad gelegenheid, en de toestanden voor het volk waren echter slechter dan op de oudste zeilschuit uit de eeiste dagen der scheepvaart Een aantal matrozen en stokers bleef daarom langer dan zij permissie hadden passagieren, in de hoop dat zij daarvoor gestraft zouden worden en dus de reis niet behoefden mee te maken. Om schandaal te voorkomen werden de weerspannigen op een der begeleidingskruisers overgebracht, en werden aanvullingsmanschappen uit kazerne gehaald. Volgens de «Daily Express« zal heden Woensdag hierover aan Winston Churchill in het Lagerhuis een vraag worden gedaan; met spanning wordt het antwoord daarop tegemoet gezien. De kroningsdurbar in Delhi. De kroningsdurbar had gisteren middag te 12 uur plaats, waarop de koning geproclameerd werd tot keizer van Indië. De plechtigheid werd ver- hodgd door de schilderachtige Ooster- scbe pracht; in de straten verdrongen duizenden toeschouwers elkaar. De Engelsche gouverneurs kwamen aan in gala rijtuigen, de Indische vor sten in gouden en zilveren wagens. De koning en de koningin verheten het kamp te half twaalf, begeleid door twee bereden adjudanten, en geëscor teerd door huzaren, artillerie en andere troepen. Bij de keizeriijke tent werden zij ontvangen door den onderkoning van Itidië. lord Hardinge;demuziekkorpsen speelden het volkslied. De koning en de koningin namen hun zetels in op het verhoogde plat vorm, onder een gouden troonhemel,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2